NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ELLENDE, NIETS DAN VRESELIJKE ELLENDE Beeld van vandaag DROEFHEID ZO ONAFZIENBAAR ALS DE OVERSTROOMDE GEBIEDEN Tot hoofd en hart 873 doden Redding van uitgeputte bevolking van Schouwen-Duiveland De meeste mensen huilensijn met stomheid geslagen of lijken zo afwezig als komen zij uit een andere wereld Eén militair verdronken Twee vermist 2000 vaartuigen varen af en aan Ruim 130 vliegtuigen bij de reddingsactie betrokken Volgens de tot dusverre binnenge komen berichten is het aantal doden gestegen tot 873. Bij het vaststellen van dit totaal is nog geen rekening gehouden met de berichten uit Goe- rce-Overflakkee. die van 180600 slachtoffers spreken. Dit de volgende plaatsen zyn gegevens binnengeko men: Goeree-Overflakkee: 40, Ouddorp 1, Oude Tonge 60 Stellendam 27 Schouwen-Duiveland: 4. Burg 10, Zierikzee 19, Burgsluis 10, Bruinisse 1, Brouwershaven 3. Tholen: Stavenïsse 200 Hoeksewaard: 7, 's Gravendeel 55, Numansdorp 55. West-Noord-Brabant: Halsteren 17, Willemstad 12, Moerdijk 13, Dintel- oord 3, Raamsdonkveer 2, Fijnaart 46, Nieuw Vossemeer 50 Lage Zwa- luwe 2, Heiningen 25, Theodoruspol- der 17, Steenbergen 13. Zuid-Beveland: Krabbendijke 4, Hoedekenskerke 1, Kruiningen 11, Ierseke 10, Wolfaartsdijk 6, Rilland 1, Oudelande 2, Kapelle 3, Goese Sas 7. Walcheren: Vlissingen 3, Veere 2. Zeeuwsch Vlaanderen: Nieuwe Neuzenpolder 1, Temeuzen 4, Hon- tenisse 8, Kloosterzande 9, Ossenisse 1, Kruispolder 8. St. Philipsland: 1. Voome-Putten: Abbenbroek 1, Hel- levoetsluïs 5, Zuidland 20. Noord-Beveland: Kortgene 9, Geersdijk 1. Alblasserwaard: Slïedrecht 1. Pa- pendrecht 1, Brandwijk 2. Krimpenerwaard: Stormpolder 6, Ouderkerk 2. Rotterdam 1. Maassluis 1. IJselmonde 3. Texel 4. Hondsbosse zeewering 1. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25599 BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie; J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, t 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De redding van de uitgeputte bevolking van he± verdronken Schouwen-Duiveland is begonnen! Dinsdagmiddag omstreeks twee uur hebben wij mei de eersie com mandotroepen hei eiland bereikt. Bij Zijpe aan de Westkant van dit erbarmelijke noodgebied. zijn nog slechts de aanleg steiger van het ponlveer met St. Philips- land en hei spoorwegemplacement droog, hei geheel ter grootte van hooguit twee hectaren. Verder ziet men slechts water, alleen maar water. Wij worden er bijkans hopeloos onder. Zo langzamerhand hebben wij sedert onze komst in Zeeland, Zondag morgen, nog niet anders gedaan dan ge varen over roestbruin water, dat rond dor pen en eenzaam gelegen boerderijen stroomt. Wij hebben niets anders gezien dan ellende, vreselijke ellende. De meeste mensen die wij spraken huilden, of waren stom geslagen. Zij leken zo afwezig, zo ko mende uit een andere wereld, zo onwerke- Dit is de overheersende indruk die een onzer verslag gevers heeft opgedaan uit zijn talloze ontstellende ervaringen van de laatste dagen. Nu is alle nieuws oud Hij vervolgt: Dinsdagmiddag waren wij dan in ScSóuv.on—Duiv-H?ind. in Bruinisse en in Oostëilarid, in dat trieste Oosterland waarom men moet schreien omdat het zo erg is Bij net zien daarvan realiseren wij ons eigen lijk" pas goed hoe vreselijk deze ramp wel is. Tot dan toe had voornamelijk ons journalistiek hart gespreken. Wij zochten naar het nieuws. Maar nu is alle nieuws oud. Elk gebied dat wij nu nog bereiken is hetzelfde als al die plaatsen waar wij reeds zijn geweest Alleen is de toestand er erger, omdat de mensen die daar op zolders, op daken en zelfs in de bomen zitten er al drie dagen lang hebben gezeten zonder drinken, zender eten en zonder slaap. Zij kunnen bijna niet meer. En waar wij morgen komen zal het weer erger zijn. De toe stand wordt steeds verschrikkelijker. Schip met evacue s nood in De burgemeester van Middelharnis heeft vandaag via de radio dringend om hulp uit de lucht gevraagd voor een schip met evacué's, dat op dat moment in het Haringvliet in moeilijke omstan digheden verkeerde. Onmiddellijk zijn door Valkenburg twee Sea-Otter* en een helicopter van de Marine-luchtvaartdienst, die van Woensdrecht via het noodgebied naar Valkenburg onderweg, waren, naar de ongeluksplaats gedirigeerd. steeds hopelozer. En het aantal doden zal daardoor met de dag meer stijgen, ondanks de hulp die hand over hand toeneemt. Om het eiland Schouwen te bereiken moesten wij dwars door St. Philipsland gaan. over wegen die grotendeels onder water stonden. Op sommige plaatse: waren de poelen zelfs meer dan een halve meter diep. Het brute geweld van de zware trucks van de commando's trok ons er echter doorheen. De wagens geleken raderboten, die ploegend een weg zochten door de woelige massa. Bij Anna-Jacoba lag de veerpont naar Ziipe klaar. De wind was koud en sneed door alles heen. Een paar honderd com mando's sleepten na enkele korte beve len zwijgend hun stormbotcn op het dek van de pont. Zij zochten beschutting voor de wind achter de railing, waar zij direct in slaap vielen van vermoeienis. In Zijpe droegen zij de boten weer aan land. De aanlegsteiger was verlaten. Er was geen mens te zien. Nauwelijks een kwartier later lagen de boten in het water en begonnen de kranige soldaten hun tocht in het onhekende. Richting Oosterland, waar 1500 mensen op de daken zaten. Opa Kwaak applaudisseert Tot aan de komst van de com mando's had een tweetal helicop- tères het reddingswerk verzorgd. De pendeldienst, die deze „reuzenlibel- len" onderhielden tussen Oosterland en het kleine weilandje bij het Zijpense spoorwegemplacement, was echter als een druppel op een gloeiende plaat. Per vlucht kon slechts één drenkeling worden op gehaald. Daardoor konden de piloten zich alleen tot de allerergste geval len bepalen. Die bevonden zich op het dak van een meubelwinkel. Opa Jacob Kwaak was een van hen. Met lijk dat wij ondanks de schrikwekkende realiteit van hun verhalen haast niet konden geloven, dat er zoveel misère en leed kan bestaan. Ook al zien wij hei d< gehele dag. Ook al hebben wij er tot onze hals letterlijk midden in gestaan. Wij be grijpen hei niet, werkelijk niet. Wij zijn moe, niet alleen van de lichamelijke in spanning, maar evenzeer van de geeste lijke uitputting, die hei zien van al deze droefheid een mens aandoef. Wij voelen ons nauwelijks meer uw reporter, wij voe len ons vereenzelvigd mei de Zeeuwen, voor ons bestaat slechts water. Onze be langstelling voor de rest van de wereld is mee verdronken. Eisenhower bestaat voor ons niet meer, hei neo-nazisme evenmin. Er is niets anders dan water, vuil vies wa ter en droefheid; een droefheid, zo onein dig en onafzienbaar als de oversiroomde gebieden. zijn 69 jaren had hij drie dagen in de kou gezeten zonder drinkwater. Voor hij dat dak bereikte was hij al doornat geworden, maar zijn Zon dagse pak was droog gebleven in de koffer. Dat had hij aangetrok ken. Toen hij op het weitje bij Zijpe uit de helicoptère stapte, klapte hij in zijn handen van vreugde. Dat was een vreemd toneel. Een oude man die van waanzinnig geluk stond te applaudisseren alsof hij een grandioze voorstelling in een be roemd theater had gezien. De reali teit, weer op droge grond te staart, bracht hem buiten zichzelf. „Waar is de vrouw?" was zijn eerste vraag. „Mijn zoon komt ook nog en er zitten nog tien mensen op het dak", was zijn enige mededeling. Van ont roering kon hij niet verder spreken. Zijn vrouw, rheumatisch en ziekelijk, was vijf minuten tevoren aangekomen. Bewoners van een Rijnaak, die werke loos in de Zijpense haven ligt, hadden haar opgenomen. Het leed van de voor bije dagen lag op haar gezicht te lezen. Zij kon niet meer. Ondersteund door twee mannen kon zij het schip berei ken. Daar zakte zij in een stoel neer en was tot niets meer in staat. Zwerm grote muggen Tegen vier uur in de middag arri veerde een aantal Amerikaanse helicop- tères boven Schouwen. Zij leken op een zwerm heel grote muggen. Eerst kwamen er twee, toen drie, toen vier. Tenslotte waren er zes. Zij scheerden met hun reuzenwieken over het water en begonnen onmiddellijk hun reddings werk. Bezijden de toestellen wa twee reddingsstoelen aangebracht, piloten landden zonder meer op de daken, zelfs al waren deze spits, werden bijna elke minuut twee mensen in Zijpe afgezet. Daar wachtte een fre gat van de Koninklij'ke Marine or.: vrouwen en kinderen naar Rotterdam te brengen. De pont naar St. Philips land voer af en aan om materieel voor de commando's te brengen en evacué's af te halen. De vluchtelingen werden door een pendeldienst naar Roosendaal gebracht. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel slachtoffers in Oosterland en Bruinisse zijn te betreuren. De inwoners weten het niet, want zij hebben geen contact met elkaar. Overste Beets, commandant, der commando's, die vannacht bij grote ._-en met zijn mannen heeft gebivak keerd op het droge stuk bij Zijpe, wacht op het materieel dat Amerikaanse ge nietroepen uit Duitsland hebben mee gebracht. Daar zijn eindelijk de zo no dige amphibiewagens bij. Driehonderd Amerikanen zijn ingekwartierd by de commando's in Roosendaal. Ook zijn elfhonderd Fransen, onder commando van kolonel Robert, commandant van het eerste regiment genie, in de mili taire opslagplaatsen in Rucphen inge kwartierd. Extra treinen uit Frankrijk hebben honderden voertuigen, ducks en pontonboten naar Roosendaal gebracht De ganse avond en de gehele nacht zijn de troepen bezig geweest dit ma terieel af te laden. De Amerikanen heb ben gistermiddag verkenningstochten uitgevoerd in Westelijk Brabant en op St. Philipsland. De Fransen hebben het eiland Tholen voor hun rekening ge nomen. De berichten die van dit eiland komen zijn onrustbarend. In Stavenisse, waarover wij gisteren reeds berichtten, zijn tenminste tweehonderd doden ge teld. De toestand is hier bitter ernstig. Zeshonderd doden in schuur? Uitgeput van vermoeienissen is dit Jcind ii slaap gevallen op een hoop kleding. Het hevigst schijnt de ramp echter rond Oude Tonge op Goeree-Overflak kee gewoed te hebber.. Volgens de be richten die wy van schippers, die deze plaats bezochten, ontvingen, zyn daar in een schuur en in de kerk reeds zes honderd slachtoffers geborgen. De mees te huizen staan op instorten. In de avond nog zjjn reddingsbrigades uitge rukt. In Dintelsas arriveerden de eer ste evacué's. Hun ogen stonden hol en zy waren totaal uitgeput. Vandaag zullen pogingen op grote schaal worden aangewend ora de bevolking hier te verlossen. Het is mogelijk dat ook de commando's daar bij zullen worden ingezet. Verbindingen zijn er nauwelijks, maar uit alles blijkt dat de geïsoleerder, op Goeree en Over- flakkee het werkelyk niet meer kunnen houden. (Vervolg op pag. 3) Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan. legernummer 260724240, van het regiment zware lucht- doela^tillerie Waalhaven nabij Klundert ten gèvoige van verdrinking om hei leven gekomen. -Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde- onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg. legernr. 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts, legemr. 310501440. afkomstig uit Delft. Drie beroepsmilitairen weigeren hulp Onmiddellijke degradatie Een oud moedertje wordt door helpers van het Rode Kruis naar veiliger oorden gebracht. HULP NEEMT GROOTSE EN TREFFENDE VORMEN AAN Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepssergean ten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpver leningswerkzaamheden. waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Drie doden in land van Heusden en Altena Definitief is thans vast komen te staan, dat in het land van Heusden en Altena drie slachtoffers zijn te betreuren. Het aantal doden bedraagt thans 873, daarin niet begrepen de getallen, die uit Oude Tonge zijn gemeld, variërend van 180 tot 600. Schouwen-Duiveland, en daarvan vooral het gebied lussen Bruinisse en Oosterland, en Goeree- Overflakkee, en daar vooral Oude Tonge en Den Bommel, staan sinds Dinsdagmiddag in het brandpunt van de red dingsactie, die nu volledig op gang is, al mag men aan nemen, dat zij vandaag nog in omvang zal toenemen. Sn Bruinisse zijn commandotroepen aangekomen; ?Jj heb ben er de helicopters volop in actie getroffen. Bij Oude Tonge waren gisteravond de eerste schepen gearriveerd; helaas moet men vrezen, dal daas de hulp voc velen te laaf komt. Op deze eilanden en op St. Pfejli? wordt intensief naar creïsoleerden gezocht. Het leidde bericht uit Tholen is, dat Stavenisse münsh '?n heeft te betreuren, maar overigens is da nood achter de rug. Van de overige eil' richten, die men, gezien de omstandig? kunnen ncemen, omdat zij spreken ook uit Zuid-Beveland. Bij de reddingsactie zijn nu 2000 va? ruim 130 vliegtuigen. Deze NOODGEBIED ZEELAND Schouwen-Duiveland: Nog duizenden mensen geïsoleerd: reddingsacties gaande; helicopters in actie bij Bruinisse en Oosterland; commandotroepen geland. Tholen: Zeer veel slachtoffers in Stavenisse; overlevenden geëvacueerd, evenals uit St. Annaland en Poortvliet. Halve eiland onder water. Elders valt schade mee. Philipsland: Geheel overstroomd. Militairen doorzoeken eiland naar geïsoleerde bewoners; velen reeds in veiligheid gebracht. Onzekerheid over 400 mensen. Zeeuwsch-Vlaandcren: Over het algemeen is men de toestand meester. Zuid-Beveland: Eerste berichten over herstel. Op de andere Zeeuwse eilanden hebber.-zich geen nieuwe feiten voorgedaan. NOODGEBIED ZUID-HOLLANDSE EILANDEN Goeree-Overflakkee: Toestand nog steeds onoverzichtelijk. Nieuwe dijkdoorbraak in Den Bommel; ernstige toestand in Oude Tonge. Gehele eiland moet ont ruimd. Voorne-Putten: Toestand meer stabiel. In enkele polders zakt het water. Tiengemeten: Ontruimd. Van de overige eilanden geen nieuwe berichten. NOODGEBIED NOORD-BRABANT 'ibergen en Klundert lopen nog gevaar. Toestand overzichtelijker. ■enberg weer droog- Eerste overwinning op elementen om de van het menser- - op te mens, .gscentra rzien en om .evens in gevaar zijn. Zo worden honderden veiligheid gebracht. Het weer Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kust provincies tydelyk harde wind, aan vankelijk Noor i-Wesielyk, later rui mend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud '5 nachts. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.14 - 17^5. Maan: - 9.48. V1?J- ptuigen en helicopters nemen aan uit reddingswerk deel niet al leen met het uitwerpen van nood zakelijke hulpmiddelen, maar ook door het opsporen en rechtstreeks redden van geïsoleerden in een om vang, dat men langzamerhand van een „luchtbrug" begint te spreken. Intussen neemt de daadwerkelijke bijstand uit het buitenland steeds grootsere en treffender vormen aan. I Het iets voor een ander doen is heel iets anders dan iemand helpen, die nien welgezind is De eerste overwinning op de elementen is gewonnen door de IJmuidenaar G. Hui zing, die met. zyn bulldozer de bres in de zeedijk langs het Volkerak by jort De Hel heeft gesloten. Uren achtereen is Huizing in z'n eentje bezig geweest hel gat te dichten met aarde van het jort De Het

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1