Minister Staf te toegeeflijk voor Hum. Thuisfront Toestand in Den Bommel nog steeds ernstig Veel lof voor evacuatie Sterke prijsstijging melk ongewenst Binnenlandse Veiligheidsdienst kan bezwaarlijk worden gemist Bernhard boven de yeteisterde gebieden vliegtuigen ingeschakeld bij hulpverlening f30.000 van de H. Vader - WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 NAAR NOODGEBIEDEN (Van onze speciale verslaggever) De toestand in Den Bommel op Over* flakkee is critiek. Het vijf en dertig meter brede gat in de ringdijk wordt steeds groter en bet water stroomt nog steeds de polder hi. De bewoners zijn, op een honderdtal na, geëvacueerd, maar voor deze achtergeblevenen be staat geen direct gevaar. Zij hebben verkozen om in hun dorp te blijven, om de nodige herstelwerkzaamheden uit te voeren. De burgemeester van Den Bom mel heeft echter een groot gebrek aan materiaal en daarom heeft fcy het hoofd van de Bescherming Burgerbevolking, de heer J. Jongeling meegestuurd met het schip dat geëvacueerden vervoert, om voor de nodige voorzieningen zorg ta dragen. Wij ontmoetten de heer Jongeling bij familie in Loosduinen. Van hieruit zal hij contact opnemen rnet verschillende instanties om het benodigde materiaal te bekomen. Donderdag zal de heer Jongeling weer per schip naar Den Bommel terugkeren. Hij hoopt op dit schip tevens een radio- zendïnstallatie mee te kunnen nemen, want in het dorp zijn alle verbindingen met de buitenwereld verbroken. Toen de heer Jongeling Den Bommel verliet, was men daar de situatie vrijwel meester. Veel bewoners zijn bij het uitbreken Van de ramp naar een dijk gegaan, waar- (Van onze parlementaire redacteur) By de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer hebben verscheidene afgevaardigden met waardering gesproken over de grote offers, die thans door de militairen van alle wapens worden gebracht bij de leni ging van de vreselijke nood, die ons volk heeft getroffen. Voor de katholieke frac tie heeft jhr. Ruys de Beerenbrouck gesproken over het gevaar van het humanis me bü de geestelüke verzorging van de militairen. In tegenstelling met onderwijs en radio, waar slechts van individuele invloed van humanisten sprake is, hebben wjj hier te doen met een georganiseerde opzet van het humanisme om in een be paald ongewenste richting leiding te geven, aldus de katholieke afgevaardigde. Bij onderwijs en radio is men boven dien vrij om zich al of niet aan die in vloed te onttrekken, militairen bevinden zich, op een voor het behoud van geloof en zeden niet ongevaarlijke leeftijd, verplicht in dienst. Daarom zijn de ver regaande faciliteiten van de overheid aan het Humanistisch Thuisfront voor Katholieken niet toelaatbaar. Het Hu manisme werpt zich bovendien op slinkse wijze op als vertegenwoordiger van alle buitenkerkelijken. In de krijgs tucht is het hooghouden van de gods dienst steeds als plicht aan de militai ren voorgehouden. De eis van feitelijke gelijkstelling, die de unieke, plaats van de kerk aantast, achtte de heer Ruys niet verdedigbaar, omdat de godsdienst niet met een a-religieuze levensbe schouwing is te vereenzelvigen. De minister is destijds gezwicht voor de aandrang van de humanisten waarvan deze -verregaands -faciliteiten het-gevolg zijn geweest Hoewel er vaagheden zün binnenge slopen in de motieven staat dit wel vast: ofwel het Humanistische bezin- ningswerk wordt op één lijn gesteld met godsdienstig kemwerk. ofwel het huma nistisch thuisfront heeft faciliteiten ge kregen. die dc christelijke thuisfronten niet genieten. De minister heeft later zijn fout. die hij door te grote soepel heid had gemaakt trachten tc herstellen door de bekende toezeggingen, die hij onlangs lieeft gedaan. In beginsel blijft echter het feit bestaan dat de overheid door uitzondcringsverloven enz. de humanistische levensbeschouwing en de onkerkelijkheid positief bevordert. Namens de C.H.-fractie sprak de heer Vixsebove, die ten aanzien van de kwestie van het humanisme zonder het woord te noemen toch duidelijk te ken nen gaf dal de minister niet verder mocht gaan bij het subsidiëren van alle geestelijke verzorgingen in het leger dan voor die organisaties, welke öp positief christelijke grondslag werken. Voor de P.v.d.A. sprak de heer De Dreu. Dividendbeperking In de Eerste Kamer is gisteren met 31 tegen 15 stemmen het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking aanvaard, waarbij de verdeeldheid on der de katholieke fractie zich duide lijker aftekende. De heren Regout, Sas sen, Veldhaven en Mertens stemden te gen het wetsontwerp. De anderen in de fractie voor. Het standpunt van de tegenstanders werd nogmaals vertolkt door de heer Regout. die zich vooral verzette tegen het raadplegen van de SER over-deze zaak,- die sociaal-econo misch j-eeds van alle kanten is bekeken. De juridische puzzle van de heer Pol- lema werd nog eens in den brede uit gesponnen, waarbij de nieuwe staats secretaris van Financiën, dr. v. d. Berge, een vaktechnisch betoog hield. Hierin heeft hij de stelling van de christelijk- historische afgevaardigde getorpedeerd, dat deze fiscale wet na 31 December feitelijk' niet meer zou bestaan. De heer Pollema stemde echter met zijn fractie tegen evenals de VVD. Mr. Teulings wilde deze kwestie alleen als1 zakenman bekijken en geen juridische problemen stellen. Volgens hem had de staatssecretaris gelijk en heeft de wet slechts betrekking op het object en niet op de tijdsduur. Mr. Cammelbeek (P.v.d.A.) meende dat de moeilijkheden door de onjuist ge formuleerde considerans van de wet zijn 'ontstaan. Tegen de wet zelf had hij geen enkel bezwaar. In de avondvergadering kwam minis- Memorie v. Antwoord Min, v. Landbouw In de M. v. A. van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van de begroting 1953 van zijn departement wordt o.m. opgemaakt, dat het in de be doeling ligt één landelijke en elf provin ciale landbouwvoorlichtingsraden in te stellen. We ontlenen aan deze M. v. A, nog het volgende: Hoewel enige verdere aanpassing van de consumentenprijs voor de melk wenselijk zou zijn, aange zien deze prijs relatief wel sterk is ach tergebleven, is de minister met de georganiseerde landbouw vati mening, dat een sterke prijsstijging, die het ge volg zou zijn van de opheffing der sub sidie, zowel uit een oogpunt van afzet als uit een oogpunt van volksgezondheid ongewenst is. Ook de minister ziet de P.B.O. in de landbouw met belangstel ling tegemoet. Hij betreurt het dan ook, dat de voorbereiding van een landbouw schap de laatste maanden geen merk bare vordering maakt. De minister tracht in samenwerking met het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de situatie op de varkensmarkt zodanig te beïnvloeden, dat de prijs van varkensvlees op een lonend ni veau gehandhaafd blijft. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de noodzaak de export te stimuleren. Van grote invloed op de exportmoge lijkheid is uiteraard de prijs, waar voor Nederland zijn producten van de varkenshouderij kan aanbieden. Het valt echter niet te ontkennen, dat op den duur de varkenshouderij zich zal moeten kunnen aanpassen aan de af zetmogelijkheden en de prijzen op de internationale markt, wil zij zich als exporterende bedrijfstak kunnen handhaven. Naar kostprijsverlaging zal steeds ernstig moeten worden ge streefd. Van het varkensvlees wordt ca. 30 pet. geëxporteerd; bij dit per centage zijn tevens inbegrepen het spek, de afvallen enz. Het boterverbruik heeft in het afge lopen jaar gemiddeld ongeveer 530 ton per week bedragen, hetgeen neerkomt op een verbruik per hoofd der bevolking van ongeveer 53 gr. per week. De ge middelde prijs voor de consument was in 1952 ongeveer f 1.25 per pakje van Vi kg. Opzegging Unie-smaalt? Dr. Gani: Indonesië is reeds sterk genoeg Dr. Gani, oud-voorzitter van de Indo nesische delegatie voor besprekingen met Nederland, heeft verklaard, dat de be sprekingen tussen Indonesië en Neder land z. i. niet overhaast dienen plaats te hebben. ,.Wij dienen eerst de binnen landse aangelegenheden af te wikkelen, in het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het opzeggen van het uniestatuut noemde hij Indonesië reeds sterk genoeg. Een blokkade van de economische belan gen van Nederland zou een sterke troef zijn voor het verkrijgen van Irian. ter De Bruijn zijn verlengingswetje op de P.B.O. verdedigen. Hij behoefde slechts één spreker te beantwoorden, de onlangs op de P.B.O. gedoctoreerde heer Rip (AR). De bezwaren van deze des kundige gingen vooral uit tegen de moei lijkheden, die worden ondervonden bij het overschakelen van vakgroepen naai de nieuwe organisaties van de bedrijf schappen. Het bestaan van deze moei lijkheden werd door de minister ont kend. De minister deelde mede dat thans 654 bedrijfschappen in het leven zijn geroepen terwijl 94 beschikkingen dien aangaande gereed liggen. In de Eerste Kamer heeft minister Beel Dinsdagmiddag eenzelfde uiteenzet ting gegeven over de situatie in het door watersnood getroffen gebied. Ook de president, mr. Jonkman, sprak zijn deel neming uit met het lot van de nabe staanden van de vele slachtoffers. op een gedeelte was droog gebleven en hier wachtten zij op hun redders, die Dinsdagmiddag verschenen. Ook op de zolders van huizen zijn de mensen bij elkaar gekomen. In veel gevallen moes ten 50 mensen verblyven op een kleine zolderruimte. Het gebrek aan drinkwa ter en voedsel liet zich uiteraard gelden. De evacuatie is heel goed verlopen; in de tijd van een half uur waren alle men sen, op de 100 achtergeblevenen waaron der een 30-tal vrouwen na, uit het dorp verdwenen. Maar toch zijn ook in Den Bommel slachtoffers gevallen. Naar schatting zijn 12 mensen verdronken en een even groot aantal wordt nog vermist. Hoe het verderop in de polders ge steld is wist de heer Jongeling niet te vertellen. Alle verbindingen zijn ver broken en men kan nog geen over zicht van de situatie verkrijgen. Het vee in deze omgeving is bijna ge heel omgekomen. De dode dieren drij ven in het water rond. En het is zaak dat deze zo spoedig mogelijk verdwij nen, aldus de heer Jongeling, want zij vormen een gevaar voor de mensen. Maar wij kunnen ze niet begraven want alle grond staat onder water.... Voor de ontvangst in de evacuatie centra wist de heer Jongeling bijna geen woorden te vinden. „Deze ont vangst is werkelijk een mirakel- Er zijn nog mensen die liever achterblijven op de zolders van hun huizen in de meest verschrikkelijke omstandigheden dan te evacueren, want'zij hebben nog leven dige herinneringen aan de evacuatie in de oorlog, wat toen een ware verschrik king is geweest en daarom zij zy huive rig voor een evacuatie. Maar ik weet zeker, dat, als zij wisten hoe schitterend de ontvangst is en hoe goed alles ge regeld wordt, niemand zal willen ach terblijven". Ook parachutisten bij reddingswerk Van het vliegveld Valkenburg is van morgen een Beechcraft opgestegen om in Zeeland geschikte landingsplaatsen voor parachutisten te zoeken. Groninger kustvaarder terecht De kapitein van de vermiste Gronin ger kustvaarder „Brevo" heeft zich Dinsdagmiddag gemeld te Gorkum. Tij dens het noodweer heeft het 380 ton me tende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, ligplaats gekozen in Dinteloord. De kapitein meldde dat alles wel was aan boord. Eerste Kamer over Binnenlandse Zaken: Aandacht voor pensioenen middengroepen Zeer vele Eerste-Kamerleden spreken in het voorlopig verslag over de begro ting van Binnenlandse Zaken voor 1953 er hun voldoening over uit, dat de mi nister na de jongste kabinetswisseling opnieuw aan het hoofd van het departe ment van Binnenlandse Zaken is ge steld.- Verscheidene leden vestigen ander maal de aandacht op de onbevredigende toestand in de drostambten Elten en Tudderen, nu omtrent de definitieve status van deze gebieden nog geen ze kerheid bestaat. Met bijzondere belangstelling hebben de leden kennis genomen van 's minis ters mededelingen over de voortgang van de organisatie der bescherming van de burgerlijke bevolking. Gaarne zou den zij vernemen in welk opzicht er een nauw verband bestaat tussen die or ganisatie en de opbouw van de militai re verdediging- Enige leden zijn van mening, dat de B.V.D. ter bescherming van 's lands vei ligheid beswaarlijk kan worden gemist. Wel dringen zij er op aan dat alle inko mende gegevens daaromtrent nauwgezet zullen worden getoetst. Lichtvaardige gegeven immers kunnen aanleiding ge ven tot samenstelling van dossiers, wel ke Nederlandse burgers ernstig in hun belangen zouden kunnen schaden. Met name duchten zij, dat te grote waarde zal worden gehecht aan de dossiers, sa mengesteld door de voormalige politieke opsporingsdiensten, welke niet door ob jectiviteit plachten uit te munten. De leden dringen aan op een betere regeling van de pensioenen der z.g.n. Pol. delinquenten Breda Tegen vier personen vooronderzoek gaande In verband met geconsta' teerde contacten met buitenwereld Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer N. van den Heuvel met be trekking tot de ontvluchting van ze ven politieke delinquenten uit de straf gevangenis te Breda heeft de minister van Justitie, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken o.m. geant woord, dat in verband met de geconsta teerde contacten met de buitenwereld tegen een viertal personen, die ver dacht worden van overtreding van ar tikel 189, c.q. 191. van het Wetboek van Strafrecht, een gerechtelijk vooronder zoek gaande is. Op vragen van het Tweede Kamer lid. de heer Gortzak, in verband met de wijze, waarop de opsporing van zeven uit de strafgevangenis te Breda ont snapte politieke delinquenten is ter hand genomen, heeft de minister van Justitie mede namens de minister van Buitenlandse Zaken o.m. geantwoord dat hij niet alleen nauwkeurig let op de activiteit van organisaties, die de ont snapping zouden hebben kunnen bevor derd. doch ook op die van nationaal- socialistische organisaties in ons land. Wanneer zij in strijd zouden komen met de geldende wetgeving, zal hij niet nalaten een krachtig ingrijpen te bevor deren. Of en hoever verder trekkende maatregelen van wetgevende aard wen selijk zijn. is in overweging. Een gede tailleerd overzicht van de reeds geno men en de nog tc treffen maatregelen kan uit veiligheidsoverwegingen niet worden gegeven. i middengroepen. Enige leden bepleiten, dat het pensioenbedrag niet meer aan een limiet zou worden gebonden. Wat de voorgenomen opneming van de arbeids- contractanten in de pensioenregeling be treft, brachten verscheidene leden de vraag ter sprake, waarop de personen, tot die categorie behorende, niet tevens in vaste dienst van het Rijk worden aangesteld. Het heeft de aandacht van vele leden getrokken dat nadat het vorige jaar de gemeente Maastricht het besluit had gekomen een bedrag van maximaal f 500 uit te trekken voor de bediena ren van de godsdienst, thans weer de gemeente Vught een soortgelijk besluit heeft genomen. Deze leden vragen zich af. of deze besluiten niet een gevaar lijke kant hebben, gelet op de omstan digheid, dat de financiële verhouding tussen de overheid en de kerken Rijks zaak is. De ontsnapping uit Eygelshoven Regime gebasseerd op vertrouwen Op vragen van het Tweede Kamerlid jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, in verband met de ontsnapping van twee gedetineerden uit het mijnkamp te Eygelshoven. heeft de minister van Justitie o.m. bevestigd, dat het waar is dat in de nacht van 14 op 15 Decem ber twee gedetineerden uit de Rijks werkinrichting te Eygelshoven zijn ont vlucht. De betrokken gedetineerden be vonden zich in de nacht van 14 op 15 December in de ziekenafdeling van het strafgesticht. In de loop van de nacht zijn zij er In geslaagd met behulp van een stuk gereedschap het in de buiten muur aangebrachte tuimelraam van de aangrenzende badafdeling te verwijde ren en de hier vóór aangebrachte tra lies te forceren. Vervolgens hebben zij de beide rond het kamp aangebrachte prikkeldraadversperringen weten te cas seren om aldus het aangrenzend ran geerterrein van de mijn Julia te berei ken. Daar moet het hun weinig moeite gekost hebben zich verder te verwijde ren. In verband met het hier vermelde wijst de minister er ten overvloede op, dat het regime in deze Rijkswerkinrich ting gebaseerd is op vertrouwen. Een afdoende beveiliging tegen poging tot ontvluchting is in dit strafgesticht niet tc treffen en zou bovendien ook pro blematiek zyn, aangezien het werken in de mijnen voor de gedetineerden nu eenmaal een zekere vrijheid aldaar meebrengt. Onderzoek naar doel matigheid MSA-hulp Een woordvoerder van het bureau voor Wederzijdse Beveiliging heefl te Washington medegedeeld dat leidende Amerikaanse zakenlieden en financiers een bezoek aan een twaalftal landen zul len brengen om een onderzoek in te stel len naar de waarde en de doelmatigheid van de Amerikaanse hulp. De landen die zij zullen bezoeken zijn onder meer Groot-Brittannië. Frankrijk. Italië, West-Duitsland, Denemarken, Ne derland. België, Turkije, de Philippijnen, Indo-China en Formosa- is hedenmorgen 10.45 vliegveld Soesterberg opge- het maken van een oriën- over de getroffen gebie- werd over de Alblasser- het eiland Goeree- Schöuwen-Duiveland, Tho- Beveland, Zeeuwsch-Vlaande- ontu&xna terug over Walcheren, ~hfkken 1a.at eland Schouwen-Duiveland en gd ï°m „fertlakkce, om dan over Rot- ivapeiop t Alblasserwaard naar Soes- cug te keren. heid. die de Prins zelf bestuurde, da 'èer hoogte van ongeveer 600 hebben,at hij een goed overzicht ver- Prins was bijzonder onder dc ïi het beeld, dat hü aan- Vi p/ap> >n 124 toestellen efferS4eelu,igen; "J' i de vliegtocht zag men bij de „Piet Hein", die als hospi- op weg is naar de geteisterde Hedenmiddag is de Prins on- gaan deelnemen aan de be- over de hulpverlening, pverlening door de lucht is litgegroeid tot een ware „lucht- laandag zyn veertig vluchten aoodgebieden uitgevoerd, Dins- (ongerekend de talloze van de helicopters). Men be- 'jinsdagmiddag over honderd Twintig luchtmacht-vliegtuigen „Meteor" en „Thunderjet" arbonEer>rs voor verkenningsvluchten en van de marine luchtvaart- ..Harpoons". 124 toestellen zijn 15 hef- acht Amerikaan- Bi,g<-uu. Belgische en een De overige zijn schroef- detf-e!en' vool'nameUik twee-motorige jjj u. een-motorige Harvards. twee- de besi Beechcrafts en voorts lichtere »et Rotter?' sen de ou.amphibietoestellen van de Ko- de nieuwe Marine liggen klaar ter plaatse t moet vv?st van cie hefschroefvliegtuigen nemen teneinde de duur van de wordt ui1 voor deze laatste toestellen te A, B en I»- wegsi- Prins Bernhard heeft vier lapid 2. gen ter beschikking gesteld en de dt te Auvle Luchtvaartschool tien. ïl verenigve de genoemde aantallen, nemen belerikaanse „Dakota" en drie twee- verenig® Faïrchild „Packet" vrachtvlieg- vaan het reddings- en transport Ned. Liei. Dinsdagavond is een Vliegend te Auvjn de Deense luchtmacht gearri- Z0(nei rubberboten. Uit Noorwegen - eindige;een Catalina-vljegboot verwacht. J.L.M. heeft een vierde Dakota .^aakt voor de luchtbrug. ■acht worden nog dertien hcf- 'liegtuigen uit Engeland en acht lerika. Bovendien is nog een ICHTEif»; Bremen, Madr, rbroken telefoon verbindingen foneren met de volgende plaatsen it mogelijk, zo deelt de P.T.T. ons Achthuizen. Alblasserdam. Anna apoldcr, Brouwershaven, Bruinis- AlexandiBurgh, Haamstede, Colijnsplaat, ez ;h°r' Drogendijk, Duivendijke, d land, Ellemeet, Ellewoutsdijk, wendeel. Hank, Heiningen (N.Br.) ;on n. fi*igen. Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kerkwerve, Kinderdijk, Kortgene, Zwaluwe, Langeweg, Maasdam, dijk, Nieuwex-kerk (Zeeland). Nieu- longe. Nieuw Vossemeer, Noord- iskat. e- Noordwelle, Numansdorp, Nieuw if. n. Rerland. Nieuwenhoorn. Nieuwen- Ooltgensplaat, Oosterland, Oud-Al- Ouddorp, Oude Tonge, Ouwerlcerk. ^'lipsland, Puttershoek, Poortugaal sse, Rilland, Scharendijke, Schud- urs. Serooskerke, Sirjansland, stad TeniHaringvliet, Stavenisse, Stellendam, en, Tiengemeten. Waarde, Wel- iongfcon, Willemstad, Wissekerke, Wol- jtsdijk, Zonnemaire. Madras Kruiningen zijn alléén de burge- Genua4er eu het postkantoor bereikbaar, Tiddelharnis alleen de burgemeester. -• P.T.T. wijst er met nadruk op, met een groot aantal plaatsen, die ay eze lijst niet voorkomen, uitsluitend :iële gesprekken gevoerd kunnen den. v Vork verband met een ernstige belem- 'ng van liet telefoonverkeer ten be- van het reddingswerk, wordt pav- Singap.'iei' interlocaal telefoonverkeer naar 'in de volgende gebieden stilgezet: Sydney.-ree Overflakkee. Voorne Putte. ikse Waard, IJsselmondë en de Al- iord' Jserwaai"d. v Zondag boetedag lam- lisschoppelijke brief verwacht la laar wij vernemen is te verwachten, kl op Zondag a.s., welke dag het karak- van een boetedag zal dragen, in de rken een bisschoppelijk schrijven zal rohn. irden voorgelezen. In de gebeden der '°na s zal een bijzonder gebed voor de door ramp getroffenen worden opgenomen. Wij vernemen eveneens, dat aan de stoors zelf wordt overgelaten de dag bepalen voor het opdragen van Re- liem-missen voor de zielerust der ichtoffers. Blijkens bij het Haarlemse bisdom ont- togen berichten is grote bezorgdheid wetlïgd over de toestand der kerken i Goeree en Overflakkee. Kerkpas- rie en katholiek ziekenhuis van Zie- kzee zijn gespaard gebleven. Diepe verslagenheid onder emigranten in Canada „Onder de Nederlandse emigranten in .'anada heerst diepe verslagenheid over .e ontzettende ramp, die het vaderland leeft getroffen", zo heeft het Centraal Catholiek Emigranten Bureau in Otta wa telegrafisch meegedeeld. In het tele- {ram wordt tevens uiting gegeven aan let zorgvolle medeleven der emigi'anten net de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen, wat in hun ver mogen is om het leed in het vaderland te verzachten. Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerke lijke organisaties, waaronder alle Neder landers van Nova-Scotia tot Brits-Co- lumbia, inzamelingen begonnen voor het Netherlands Flood Relief Fund (watersnood fonds Nederland). In de Canadese hoofdstad Ottawa is een plech tige H. Mis van requiem opgedragen Ivoor de omgekomenen. Het telegram, dat getekend was door Pater Jan van Wezel S.C.J., besluit met de woorden: God zegene de getroffenen en beware Ue landgenoten voor verdere rampen". „Packet" door de Amerikanen toege zegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen uitgeworpen, n.l. houders met drinkwater, rubberlaar zen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, margarine, kindermelk. geneesmiddelen, radiotoe stellen en tienduizenden zandzakken. Eén der „Sea-otters" heeft vier ge wonden uit het getroffen gebied mee genomen. Deze „Sea-otters" kunnen zeer nuttig werk doen, omdat daarmee over het wa ter kan worden getaxied. Op die wijze zijn in nood verkerenden naar betere plaatsen overgebracht. Sea-otters zijn voor reddingswerk het meest geschikt, omdat ze slechts een diepgang van 50 cm. hebben. Toch is één van deze „Sea-otters" bij een landing in een der Zeeuwse polders blijven ste ken op een bed, dat onder de waterop pervlakte verscholen lag. Angstige uren op zee Deense kotter als wrak te IJmuiden aangekomen Enkele uren na liet invallen van dc duisternis liep in de Vissershaven van IJmuiden de Deense kotter E 68 binnen. Een wrak met 4 uitgeputte vissers, die te vermoeid waren om nog een zucht van verlichting te kunnen slaken. Een feliciterende hand grepen zij bijna apathisch aan. Zij waren doodop en voelden nog de kille greep van de dood, die zij in een lange reeks van bange uren meermalen diep in de ogen hebben gekeken. Aan dek een vreselijke ont reddering. Niets was heel gebleven. Voor- en achtermast waren als lucifer houtjes afgeknapt. De brug grotendeels vernield, de railing zwaar gehavend, het dek één gruizelboel. Tijdens de hevige storm hebben drie opvarenden in het vooronder bij elkaar gezeten, biddend om uitkomst. De vierde man stond in de brug aan het roer. Het schip werd alle kanten heen gesmeten. De vier mannen praten ex- zelfs over, dat hun scheepje een keer een volledige salto maakte. Maar het bleef drijven en uur na uur van bar geweld verstreek. Toen de storm minderde, ki-egen ze meer hoop. Maar wat te doen met zo'n ontredderd schip? Dinsdagmiddag, het liep al tegen de avond, werd in IJmuiden bericht ont vangen, dat een ontredderd Deens vaar tuigje op weg naar IJmuiden was. On middellijk voer de reddingboot Neeltje Jacoba uit, maar omdat het scheepje geen lichten kon voei-en, was de Neeltje het in het donker reeds vooi-bijgevaren. De loodsboot i-apporteerde later de po sitie van het scheepje, waarna de red dingboot de E 68 opzocht en bij het binnenvaren van de haven in zijn nabij heid bleef. Op Rozenburg Gat in gedichte dijk geslagen In de reeds gedichte dijk van de Nieu we Waterweg bij de Bospolder op Ro zenburg, waarin een gat was geslagen van zestig meter, is vandaag wederom een gat geslagen van vier metei-. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een begin gemaakt met het dichten van de gaten in de dijk van dc Nieuwe Waterweg bij de „Kroonpolder" op Rozenbui-g. De gaten hebben een lengte van in totaal 250 meter. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bull dozers. Honderd man genietroepen bie den de helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht worden tot een hoogte van 2 m. boven N.A.P. Groningen schonk reeds één millioen In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd voor het Na tionale Rampenfonds. Voor zover thans bekend, werd fn totaal door de gemeen ten in de provincie Gronngen de céii millioen reeds overschreden. Speciale watersnood- postzegels Ten behoeve van de getroffenen zal de P.T.T. op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent met een toeslag eveneéns van 10 cent. De op brengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop d«ze zegels, die nog ge drukt moeten worden, verkrijgbaar zul len zijn, volgt, nader bericht. Dinsdagmiddag heeft de minister president Dr. Drees in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een regeringsverklaring afgelegd in verband met de watersnood. Dr. Drees tijdens zijn rede. Op de ach tergrond een kaart van de getroffen Naar het K.N.P. verneemt is op de Apostolische Internuntiatuur te 's-Gra- venhage een telegram ontvangen van Z. H. de Paus, waarin deze mededeling doet, dat lxy een bedrag van f 30.000 heeft overgemaakt bestemd voor het Nationaal Rampenfonds ter leniging van de nood der slachtoffers in Neder land. Mgr. P. Giobbe zal dit bedrag overmaken aan de bisschop van Haar lem, Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, wiens bisdom wel bij uitstek getroffen is. In Noonl-Brahont Prov. Opbouworgaan centrale van de hulp verlening De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan het Provinci aal Opbouworgaan opdracht gegeven in nauwe samenwerking met het Rode Kruis en het Rooms Katholiek huisves tingscomité de aan- en afvoer van kle ding, schoeisel en dekking te coördine ren. In samenwerking met de gemeen tebesturen zullen centrale magazijnen worden ingericht in Helmond, Eindho ven, Den Bosch, Tilburg, Breda, Roosen daal, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Oostevhout. De geteisterde gebieden en de evacuatie-centra kunnen aan het Bra bants opbouworgaan telegrafisch of te lefonisch de benodigde goederen aan vragen. De burgemeesters zullen in sa menwerking met de sociale eix charita tieve oi-ganisaties in bovengenoemde plaatsen deze magazijnen inlichten voor zover dit nog niet is gebeurd. Telefoon Provinciaal Opbouworgaan: K 4150, nummers 2654 en 4991, telegramadres: Provinciaal Opbouwoi-gaan Noord-Bra- bant-Tilburg. De verenigingen en ge meentebesturen ook van hierboven niet genoemde plaatsen in de provincie Bra bant wordt verzocht de handen ineen te slaan om de slachtoffers van de waters nood spoedig en effectief te helpen. De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters telegrafisch instruc tie gezonden. Geen korfbal- en hockey wedstrijden In verband met de Nationale Ramp, welke ons land heeft getroffen, heeft het bestuur van de Kon. Ned. Korfbal Bond besloten alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari a.s. vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Ook de Kon. Ned- Hockey Bond heeft alle wedstry- den vGor Zaterdag en Zondag a.s. afge last. Een zending van ongeveer 1000 kg. in balen verpakte lakens en dekens kwam gistermiddag per S.A.S.-vliegtuig uit Oslo op Schip hol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkom stig zijn van het Noorse Rode Kruis, in auto's van het Neder landse Rode Kruis geladen, die ze transporteerden naar boten van de Rederij Koppe. welke voor het ver voer naar Goes zorg draagt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5