OP WALCHEREN REED ALWEER EEN TREIN! Januari was somber Franse hulp voor de slachtoffers AGENDA Waar mogelijk rijden bussen Vier slachtoffers ter aarde besteld Bazar en concert voor Rampenfonds Verzoek een uur loon af te staan Adressen voor aanbod van hulp Nijverheidsscholen Chefarine ,4 Uit de Kerken P.T.T. herstelt verbindingen Maximumprij zen voor aardappelen In één oogopslag I DE NATUUR De krant van gisteren Algemeen Dagblad Woensdag 4 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 2 Een opgewekt stukje schrijven vandaag? Niet ik. Ik heb niets meegemaakt van de ramp. Mijn radio is al maanden kapot. Mijn slaap was in de tragische nacht van Zaterdag op Zondag te diep om zelfs door de storm gestoord te worden. De Zondagochtend leek een Zondag ochtend zoals vele andere dat 's winters zijn. Een stille dag. waarin alleen de wind rumoerde in lege straten haast zonder verkeer. De eerste berichten van vrienden lieten mij ongelovig. Goed, er was ergens een dijkbreuk geweest. Niets nieuws in de geschiedenis van huis bij vrienden. Daar pas, heel heel langzaam, leek zich voor ons in de nog lichte dag een duisternis te leggen over het land in het Zuiden. Duisternis van vermoed en vermeld onheil, duisternis ook van twijfel en onzekerheid. Maar de berichten waren schaars en onsamenhangend als het zand, dat over de kapotte boulevard stoof. En toen wij daar tegen hoogwater terugkwamen, was de storm iets geluwd en de vrachtauto opgeruimd. Een veilig gevoel. Opgeruimd staat netjes. Zo hoort het in Nederland. Aan de overkant van het wild klotsende Verversingskanaal reden al vrachtauto's af en aan, IEDEREEN EN NIEMAND III door LEONHAKD HUIZINGA dit land. De verhalen zouden wel overdreven zijn. Ik ben maar eens in Scheveningen gaan kijken. De storm was er als de slag van een koude hand in het ge zicht. Bezuiden de vuur- meer van he^wegdek6 van de boulevard. Die grote avenue Hulp voor de getroffen gebieden. Zei ik "het niet, alle hens langs de zee was een zandspoor geworden. Er liepen dui- aan dek. Morgen, als wij de schade overzien kunnen, zal zenden mensen. Ik geloof niet, dat er een bij was, die ook het zeker meevallen. maar vermoedde welke verschrikkingen over dit arme land Maar eerst de avond, de nacht en de volgende morgen gegaan waren. Bij de haveningang was het druk. Veel brachten een flauw beeld van de ontzettende werkelyk- met riet en basaltblokken voor de weggeslagen oever. Zie je wel, de boel wordt al weer in orde gemaakt. Langs de haven stonden andere vrachtauto's. Men was druk bezig sloepen daarop vast te binden. belangstellende en opgewekte kijkers. Verbijstering over de kracht van zee en storm, die betonnen beschoeiingen als sigarenkistjes had gebroken. Een vrachtauto hangend over de rand van het Verversingskanaal. Kijk kijk. toch iets, dat op een echt ongeluk leek. De spookachtige gestalten van de ontploffende golven boven de twee lichten op de haven hoofden. Indrukwekkend, bijna opwindend, zoals het heid. Van mensen en kinderen, gevlucht op daken en in bomen in de nachtelijke storm; van polders, die in enkele ogenblikken binnenzeeën werden; van verdoold of ver dronken vee, instortende huizen, wanhopige gevechten in het duister om een bezwijkende dijk te behouden. Dit is een pover verslag van de verre ramp, die aan mij, bevoorrechte, voorbij is gegaan zonder ander leed dan schouwspel van de losgebroken natuur altijd opwindend is. medelijden. Wat moet ik verder nog zeggen? Ik ga mijn Maar nog altijd geen besef van de werkelijkheid. schop halen. Het is een onmogelijk ding, zoals de stokers Dat kwam pas heel langzaam onder een kopje thee. bij op de stoomlocomotieven gebruiken, maar misschien kunnen de radio in een warme kamer in een veilig ongeschonden ze ons gebruiken, mijn schop en mij. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. De besturen van de Ne derlandse verenigingen in Frankrijk, on afhankelijk van welke gezindte of strek king zij ook zijn. hebben via de radio en de pers een verzoek om steun voor de getroffenen in Nederland gericht tot de Nederlanders in Frankrijk en tot de Fransen. WOENSDAG 4 FEBRUARI ROTTERDAM TOXUEL. Extra voorstelling Mu l>Mo v«o 1 nflsl lUml* "fonds. Schouwburg de La n; aam Oomedle, 8.IB: Moord bij open dockIVdanis» burg S: Haagso Comedlc: Als MUZIEK. Odeon. grote saai I FILM. Aren»: Stonn oter tol: De groto beslissing (2 7 Zongver. Zeelandl». blakka (2 7 2.30): Capt ion ue grmo —15)Cineac: Nieuws 10- 3.15). De verboden vrucht 15.40 8 10): Victoria: De Paasage: Do straat verboden vrucht 12 7 9.15); Colosseum: The greatest show on cartb (2 7 9.15): HarmonieHigh "~<n 12 3.15 9.301: Lutusca: Hoogkoug 12.15 9.30) Operatie Cicero (2 7 9 30); Prinses: Operat e Clcoro <3 15 7 9.30); Bei: Het ïwaarf der tergeUln* (2 9.15); '1 Venster: Het wonder ran Milaan (3 7 9.15). SCHIEDAM FILM. Mooopole: Tarian en de Warurl-diamant» Dl: Dossier 212 tan Toldo <2 8). DEN HAAG TONEEL. Kon Schouwburg 8; Ned. Com.: U spreekt mot uw moordenaarKleine Com. 8: Toevallige ont- inoeilog on Als een phoenix. MUZIEK. K. en W. 8: Abon Concert. Ros. Orkest. FILM. ApoUo: Qeholmo opdracht <12 2.30 4.36 7 9.15): ABta: Zo aUn wc niet getrouwd <2.30 0.45 9.16); Centrum: Kim <13 5 7 9.15); City: Vergif <2.15 7 9.15): Corso: Het soheim van MajerUng <2.15 8.15), Hollywood: Zorg. dat je er bU komt <2.30 7 SJetropole: Sterren stralen overal IZ15 8.15». Krttenen. De dood van een handelsreiziger (2.30 «.15 9 15); Odeon: De dood van een handel stelliger <2.16 7 9.15): Olympla: Always In my heart 12 8); Passage: 8terrcn stralen overal <3.30 3.45 9.15): Plaxi: Gevleugeld ge vaar (2 15 9.15): Capital: Een nacht koningin (38): Rembrand!Eta nacht koningin 13 8)IR«: De ver boden nuebt 19.30 11.30 1.30 3.30 6.80 i.30 9.80). Roxy: De «lad aooder genade <2.30 7 9.15): Seinpost: She's working her way through college (2.15 8.15). Studio: Hondje, laat Je Juffrouw uit 12 4 6 7 9.15): Thalia: Export In blond (2.S0 4 30 7 9.15): Do Uitkijk: The galloping major (2.13 7 9.15): West-End: Othello 12.15 8.15): Musics: High noon (2.15 8). AMSTERDAM CIRCUS, Carrf 8: Circus Strassburger. CABARET. Leldsepleln Theater. 8: Wlm Kans _Ca- baret: Blbelonlë: Nieuwe de la Mar Theater Potaseb en per- De Kleine Komedie 8: Of. 1 MUZIEK. Ctoce.tgehouw 8.15: 0.1-t Rafael KubeMk. FIUI. TuschlnaM' Sterren stralen overal (2.15 7 City: He: mysterie »an de gouden adelaar (2.15 6.45 9 30): Alhambra- De verboden Christus (2.15 7 °»">- Cineac BreeCr.: Nieuws; Corso: Operatie Cicero 3 45 7-15 9.30)Culture: Affair in Trinidad (2.15 8): besmet: Achter gesloten gordijnen (2.15 7 9.30i; Capitol"1 Blanke Ballast (2 7 15 9.30); Luxor: Blanke Ballast <11.S0 1.15 3.15 5.15 7.15 9.30): Nöggarath: Morphlm IJ.30 3.45 7.15 9.30); Plan: Bureau ZedenpoütR <11.30 1.30 3.30 5.90 7.30 9,301: Passage: Storm over Malakka <1.30 3.43 ";1S_ 0-30) Op ■I H...5~T"9.30)De" Uitkijk: The galloping major <1.15 3.30 7,15 9,30); Apollo: TO< inkeer (2 7.16 9.30); Blo: De tante van 9 30); Ceintuur: Anna (2 7.15 9.801 i pirato (7.15 Edison: The Dl Wo 2) Hallen ,30); De Llefdi Slngln" In the rain (2 - bruiloft komt een bruiloft (2.30 81: Victoria: Casablanea <2 7.13 9.30): West End: Trelnroof In Missouri 12 7.15 9.30). HAARLEM MUZIEK. Own. Cooeert Ob 8: Haerlemse MustcIc- DIVHRSBN Stadsschouwburg 14: InteracbOIalr jeugdtornooi 1953, Deel. Dans. T'Oee). FILM. Rembrand!: Het hunkerende hart (2 4.15 7 9.15) Cinema Palace: Onvoldoende- voor liefde (2 4.15 7 9.15): Luxor: Don Cwnlllo (2 7 9.15): Frans Hal»: .'.liuhlln en xUn wonderlamp (2 8 7 9.161: Dl 8): Lldo: Das land des LKohelna <2 4.15 7 9.15): City: General Jim in het verboden land (2.15 4.80 7 0.15)Snonme; De Dulvelsbrlgade (2.80 7 9.15): Minerva: Dlo Flcdcr- maiu (2.30 8,15: (Dl 8.15 Die N'achtwaohe: Do 8 16 Er komt een srlend vanavond). 9.15): Trianon: Slngln' 9.15); Luxor: Bajonetten Rode Bol Express <2.30 7 In the raln <2.30 7 9.151 17 9): Doelen: De ge- GOUDA FILM. Reünie: De trommen van Fu Maneho deel 1 <3 8.15). n-t graf van DJengls Kahn I (Dl Wo 3 815. msamsmmm So 16. Omschrijving Horlzontaa ..'net i oofdier der slag velden"; 4. zinnebeeld van kracht en trots; 7. soort capriccio: 3. vernaai da" rner. voor waarheid uitgeeft; 10 dwaas: 11 overscnol; :3. akelig; 15. grote gehoorzaal: 18. verve lend; 20 Ik (Lat 22 steeds: 23. vogelpluim; 24. Eng. bier: 25. bloedgever Verticaal: 1. god des huwelijks- 2. boven het gewone; 3. oorlogsgod: 4 woord dat men steeds afgekort ziet: 5 afgod. 3 ellendig vertrek; 9. tweehoevig zoogdier; 12, uitingsmiddel; 14. steekwapen- 16 te kennen geven: 17 niet Ik; 19 soort; 20 vrouw; 21. lyrisch lofdicht. Verbindingen hier en daar hersteld Nieuwsdienst Algemeen Dagblad UTRECHT. Het is begrijpelijk, dat na de reeds gemelde verbeterin gen in het bedrijf van de Spoorwe gen, die waarlijk niet moeten worden onderschat, het verder herstel in langzamer tempo volgt. Toch vallen er weer enige feiten te vermelden, die voor de getroffen streken van veel waarde zijn. Zo heeft men giste ren tussen Vlissingen en Amemuiden weer een uurdienst met treinen ge reden en tussen Roosendaal en Ze venbergen is een pendeldienst, even eens met treinen, ingesteld. Op het traject Zwijndreoht-Dordrecht zijn beide sporen vrijgemaakt, hetgeen betekent dat het baanvak Rotterdam D.P.Dordrecht weer in twee richtin gen kan worden gebruikt. Men tracht op laatstgenoemde route de normale dienst te rijden, maar reizigers dienen er rekening mee te houden, dat deze wel enkele onderbrekingen kan on dervinden, omdat de scheepvaart naar de bedreigde gebieden het openhouden van sommige bruggen langer dan nor maal noodzakelijk maakt. De Zeeuwsvlaamse Tramwegmaatschap pij zal met ingang van vandaag een autobusdienst onderhouden van Bres- kens over Axel. Hulst, Antwerpen naar Breda en terug. De dienstrege ling is als volgt:— vertrek Breskens 7.30 en- 13.30,«aifl^ptst Breda 11.00 en 17.00; vertreK BrMa 11.30 en 17.30, aankomst Breskens 15.00 en 21.00. Eveneens met ingang van vandaag zul len tussen Terneuzen en Breda op werkdagen twee busdiensten worden uitgevoerd in beide richtingen De bussen zullen Breskens, Schoondijk. IJzendijke. Philippine. Sluiskil, Axel en Hulst en omgekeerd rijden. De overige plaatsen in Zeeuwsch-Vlaande- ren hebben met de normale lijndien sten aansluiting op de noodverbindir.e. De eerste bus vertrekt om 7.30 uur uit Terneuzen. Deze bus geeft om 11 urn- in Breda aansluiting op de treinen. Om 11.30 vertrekt de bus weer uit Inzamelingen van voeder voor geëvacueerd vee Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Over het gehele land. o.a. in Noord-Holland worden inzamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoe- der ten behoeve van het geëvacueerde vee. Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening meedeelt, zullen er spoedig regelingen worden ge troffen om de over het gehele land voor het geëvacueerde vee aangeboden hoe veelheden ruwvoeder, hooi, voederbieten enz. op georganiseerde wijze ter be schikking te stellen van hen die het vee hebben opgenomen. Over enige dagen kunnen aanvragen om voeder worden gericht tot de bureau's van de provin ciale voedselcommissarissen die belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee aansluitende maat regel. Breda naar Terneuzen. De tweede dienst start om 13.30 uit Breskens. Aankomst in Breda om 17 uur. Ver trek uit Breda 17.30 uur. Er valt meer goed nieuws uit Zeeland te berichten. De veerdienst tussen Ter neuzen en Hoedekenskerke is hervat, tussen Ierseke en Bergen op Zoom varen weer sohepen, tussen Goes e) Middelburg gaat de bus weer rijden. TRIESTE PLECHTIGHEID Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DUBBELDAM, De stoffelijke over schotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel, zijn gister ochtend om elf uur op het kerkhof te Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten wier lijken geborgen konden worden. De plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbel dam. de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmee hij de gevoelens van de bevol king van het eiland van Dordt tot uit drukking bracht. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. De jaarlijkse bazar van de Academie van beeldende kunsten te Rotterdam, waarvan de baten gewoon lijk naar het fonds Steun voor financieel minder draagkrachtige leerlingen gaat, wordt nu gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. De bazar wordt 7 Febr. in het gebouw van de Academie geopend. Het Rotterdams Opera Koor geeft voor het Nationaal Rampenfonds op 12 Maart in de Rivièra-hal een weldadigheids concert, waaraan o.m. de Italiaanse tenor Nino Adami en de Poolse bas Tadeusz Wierzbicki zullen meewerken. Berichtgeving aan militairen overzee DEN HAAG. Families van militai ren overzee in de getroffen gebiedsdelen wordt verzocht bericht over hun om standigheden door te geven aan de sectie Welzijnszorg ministerie van oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700 553356. De berichten worden dan tele grafisch aan de commandanten In Korea, Nieuw Guinea, Suriname en Ned. An tillen doorgegeven. Verwanten van leden der Koninklijke Marine moeten zich wenden tot het bureau personeelspublid- teit van de Kon. Marine, Koninginne gracht 12, Den Haag, telefoon K 1700— 183155 en 183156. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft besloten een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen ten uitvoer te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Ram penfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd; Op een bedrijfstaks- of ondernemings gewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werk nemers ten minste acht uur worden overgewerkt/ Hetgeen daarmede ver diend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afge staan aan het Nationale Rampenfonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer ge lijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stiohting is er zich van bewuct dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperk te mate aan de werkelijke nood tege moet komt Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier on- dernemingen, als gevolg van de over stromingsramp tijdelijk zijn stilgelegd, indien mogelijk, hot dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. De Federatie van Bedrijfsverenigi gen. de Rijksverzekeringsbank, de V( eeniging van Raden van Arbeid en de Ziekenfondsraad stellen zich op het standpunt, dat over de verdiensten ir overwerk, welke aan het Nationaal Ram penfonds worden afgestaan, geen premie ingevolge de sociale verzekeringswetten is verschuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen. Van onze weerkundige medewerker In geen jaren hebben wij een maand Januari gehad die zo somber was als de afgelopen maand. In De Bilt werden slechts 25 uren zonneschijn geregistreerd, dat is minder dan de helft van de normale hoeveelheid, die ook maar 54 uren bedraagt. De laatste twintig dagen van de maand leverden nog geen drie kwartier zonzodat er alle reden is tot kla gen over het weer. Sedert 1902 was er niet meer zo weinig zon geweest in de eerste maand van het jaar. Merkwaardig genoeg betekent dit sombere weer allerminst, dat er veel regen of sneeuw is gevallen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Voor aanbieding tot hulpverlening is het volgende bepaald: Alle niet gespecialiseerde werkkrachten, maar ook melkers, worden verwezen naar de gewestelijke arbeidsbureau's Deze geven daar de aantallen beschik bare arbeidskrachten door aan het rijksarbeidsbureau, Den Haag, dat als centraal punt fungeert. Kleren, schoei sel en dekking aanbieden aan het bu reau Watersnood van het Rode Kruis, Prmcessegracht 31, Den Haag, tele foon 184790. Marconisten kunnen zich aanmelden by de bijzondere radio dienst der PTT, de heer Van Schen- el, Den Haag, telefoon 773030. Artsen Kunnen zich aanmelden, Parkwee 12 Den Haag. telefoon 554835 (voorlopig zijn er voldoende). Vaartuigen dienen ter beschikking te worden gesteld aan de plaatselijke be vrachtingscommissarissen. Men infor- mere bij het gemeentebestuur van de plaats van inwoning, waar deze is ge vestigd Wanneer aanvragen om vaar tuigen binnenkomen, wordt een beroeD op de gemeentelijke „pools" gedaan. Auto's dienen aangeboden te worden bij de rijksverkeersinspecties in het dis trict waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en vraagd worden bij de bijzondere ra diodienst van de PTT, telefoon 773030, Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van politie kunnen worden aangevraagd bij de politieverbindingsdienst, Ma" baan 8 te Utrecht, telefoon 16575. Medicamenten en levensmiddelen ook aan bureau Watersnood van het Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Generatoren, aggregaten en electro-tech- nische materialen opgeven bij prof. Van Staveren, KEMA, Arnhem, tele foon K 8300. no. 21441. Huisvesting, woonruimte, of aanvragen om woonruimte, doorgeven aan mi nisterie van binnenlandse zaken. Bin nenhof 4. evacuatiecommissie telefoon 183820, Den Haag. Geld storten op Nationaal Rampenfonds, gironummer 9575, Statenlaan 81, Den Haag. Materiaal als schoppen, bulldozers, kra nen, zandzakken en ander materiaal naar het directoraat-generaal van het verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag. telefoon 776890. Berichten van buiten Den Haag dooi ven aan bovengenoemde adressen, dien telefonisch onbereikbaar dan be richten doorgeven aan regeringsvoor lichtingsdienst, Wassenaarseweg 40, Den Haag, telefoon 183830. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Voor de bouw van scholen voor het bijzonder nijverheids onderwijs wil de regering haar garantie voor geldleningen verhogen van honderd millioen tot 175 millioen. Daartoe heb ben de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van financiën gis teren bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend. Advertentie Na de C^LjMcirsdagtoen het flink sneeuw We, u 'er maar heel weinig sneeuw meer bijgekomen maar door de vele koude van de eerste helft van de maand heeft het tot half Januari moeten duren voordat het sneeuwdek was verdwenen. Overal in het land viel te weinig neerslag, de hoeveelheden variëren van een i roemde geneesmiddelen. Eén er van S J.».!kr,chtl,. niet meer zo droog geweest. De tem peratuur was lang niet altijd even best. Het einde van de maand heeft flink zijn best gedaan nog iets goed te maken van hetgeen het begin had bedorvenmaar de gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur bepaalde standen van de ther mometer, bedroeg in De Bilt toch slechts 1,3 gr. C tegen 2,0 gr. C normaal. Op achttien dagen kwam vorst voor tegen op vijftien dagen normaal, zelfs bleef het kwik op vijf dagen de hele dag onder het vriespunt, hetgeen juist het normale aantal is. Zeer opvallend is het grote aantal dagen met mist, dat 21 be droeg tegen slechts vier normaal. Geen wonder dus, dat het verkeer moeilijke dagen achter de rug heeft, bovendien heeft de sneeuw nog een schepje extra op die moeilijkheden gelegd. De maand eindigde met storm en regen maar overigens was het weer opvallend rustig. De laat ste dag van de maand zal door die zvrnre storm in de geschiedenis van ons land gegrift blijven als een bij zonder zwarte dag. t.K. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'nJfije doet wonderen! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rys- sen H. G. Abma, Delfshaven. Aangeno men naar Oosterhaule H. Nijeboer, vica ris Holten. Beroepbaarstelling: G. Caze- mir, cand. Sciheemda stelt zidh beroep baar. Geref. Kerken. Beroepen te Giessen Rijswijk Z. C. Versluys, cand. Gelder- malsen; te Makkum B. P. Suurmond, Oppenhuizen, te Winschoten M. J. Mul der. Sprang. Aangenomen naar Wierin- gerwerf. H. v. Benthem, Holwerd. Geref. Kerken art. 31 k.o. Aangeno men naar Musselkanaal M. v. Dooren, cand. Kampen. Chr. Geref. Kerken, Beroepen te Amsterdam-Noord A. W. Drechsler, can- didaat aldaar. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De gehele P.T.T.- dienst is in de weer om de postale- en tele-communicatieverbindingen zo mo gelijk te herstellen. De mobilofoon be wijst in deze dagen van welke enorme betekenis hij kan zijn. Waar in tele fooninstallaties de electrische stroom is uitgevallen, brengt in vele gevallen een nood-aggregaat redding. Zo drijft b.v. de communicatie met Zierikzee en Ouddorp geheel op mobilofoon- en amateurzendi nstallaties. Met ingang van gisteren functionne- ren weer de volgende postverbindin gen met de geteisterde gebieden: Van ROTTERDAM: De postauto naar Voorne en Putten zal normaal post afleveren met uitzondering van enkele plaatsen (Oudenhoorn en Zuidland). Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goeree; deze auto zal trachten naar dit eiland te komen. De postauto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht als de Krimpener- waard zijn normaal per auto bereikbaar. Van DORDRECHT: De postdienst naar Sliedrecht, Gorin- chem en Leerdam wordt per auto uit gevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt, vandaar wordt de post per rijwiel verder ver voerd. F 1~\ UIZENDEN landge- g LJ noten hebben niet zoals u een eigen, veilige g huiskamer! Tracht hun g leed te verzachten door uw giro-overschrijving g op nummer 95IjH van Nationaal Rampenfonds! tiifCcü-bicizlrtttcüirirü-üirh-üirtrüirirti Concerten voor het Rampenfonds Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het Residentie-orkest geeft Zondagmiddag in het Gebouw voor K. en W. om half drie een concert, waarvan de gehele opbrengst zonder enige korting zal worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Willem van Otterloo dirigeert, de twee concert meesters Herman Krebbers en Theo Olof treden op als solisten. De Compagnia d'Opera Italiana, die haar Nederlandse tournee met Donizet ti's Lucia di Lammermoor is begonnen, zal op een nader vast te stellen datuir. een concert ten bate van het Rampen fonds geven. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Met ingang van heden gelden ma x imum v erkoopprfjzen voor de verkoop Van aardappelen door telera, landelijke handelaren, grossiers en klein handelaren. De maximumprijs voor de consument bedraagt voor klei-aardappe- len achttien en voor zand-aardappelen zestien cent per kilogram. Voor de Waddeneilanden gelden maxi mum verkoopprijzen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag éen cent per kg extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappe len te voorzien van een duidelijke aan duiding. betreffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de onder scheiding zand- en kleiaardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossier 2,75 cent en voor de land- handel 0,75 cent per kg. Er is een export verbod ingesteld. Van ROOSENDAAL: 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen, de post wordt verder met de boten TerneuzenHoede kenskerke en BreskensVlissingen ver zonden naar Walcheren en Zuid-Beve land. Plannen voor tweemaal-daagse verbinding met dit gebied, zijn opgezet. Noord-West Brabant wordt, voor zo ver dit mogelijk is, per auto bediend. Een boot heeft post naar Rilland ge bracht en vandaar gehaald. Van BERGEN OP ZOOM: De post voor Tholen en Schouwen en Duiveland wordt gereed gehouden om te worden overgebracht. Van 'S-HERTOGENBOSCH: Getracht is de Langstraat tot Drim- melen te bedienen. Dinsdag is dit gelukt. Van GORINCHEM: Oud- en Nieuwendijk zijn nog niet bereikbaar. De overige postkantoren in het land van Altena krijgen hun post per rijwiel of boot. De internationale verbindingen via Hoek van Holland zijn met ingang van gisteravond weer nor maal. Verbindingen met België worden van Amsterdam uit normaal onderhou den via Utrecht, 's-Hertogenbosch en Roosendaal. De regeringsraad van de Antillen heeft besloten, na kennisneming van de plannen en adviezen, niet over te gaan tot de instelling van een zomertijd op Curagao. Voor de voortzetting van de confe- fentie Nederland-Suriname-Nederlandse Antillen is nog geen datum vastgesteld. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister-president, dr. Drees, op vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer Gerretson. Aan de heer A. W. Brand is met In gang van 1 Februari eervol ontslag verleend als commissaris van gemeen tepolitie in de rang van hoofdambte naar derde klasse te Utrecht. Een staatscommissie is Ingesteld, wel ke tot taak zal hebben van advies te dienen over de vraag of en, zo ja, in hoeverre er behoefte bestaat aan een wijziging in het Nederlandse kiesstelsel en over de vraag of zo ja, in hoeverre, een wettelijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming gewenst is. Aan de heer A. H. Termeer is met Ingang van 1 Februari op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Mierlo. in en om uw huis Alle bladverliezende heesters kunnen nu nog gepoot worden, doch men stelle het niet te lang meer uit; sommige soorten lopen al vroeg in het voorjaar uit. De meeste bladverliezende hees ters worden zonder grote grondkluit verplant, doch bij seringen en sierker- sen dient men die kluit wél tc behou den, anders is hergroei niet verzekerd. Het is van belang dat het plantgat noed ruim wordt gemaakt en dat de grond ook overal tussen de wortels komt. Bij het planten dient nen de struik steeds even te schudden en iets op te lichten: dan valt de grond ook, overal tussen de wortels. Na het poten dient men de grond even flink vast te trappen. t 2 5 7 8 9 /O m jH /3 14 S '2 '7 'O '9 fi 20 2/ §1 22 2J 24 p 23 Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. V.D.M.; J. stam; T. eer; 9, roe; 10 tribunaal; 13 Namen; 14. Oka; 15. 'met; 17. groen; 20 goedendag; 23. rol; 24. Abo; 28 Alda: 26 alt, Verticaal: 1. ver; 2 drinkgeld; 4 tranendal: 5 A.O.A 6 melk; 7. ets; 8. rum; 11. baard; 12 nemen: 16. Agra; 18 oer: 18 ego; 21 ooi; 22. abt. Beter een goede buur dan een varr* vriend. Dp cbiie MuA&etie>ió nam d*> beroemde avonturenroman van Alexander Dumas 96 Iedereen kent uit de practijk van zijn eigen leven de gemengde gevoelens, waarmee hij bijvoorbeeld afscheid neemt van een milieu, dat hem te denken heeft gegeven. Maar vergeleken met de sentimenten die de dap pere d'Artagnan bezielden, toen hij milady verliet, verbleken deze aandoeningen totaal. Het mengsel gevoelens dat hem obsedeerde tart vooralsnog elke formulering. Nu eens balde hij de vuist in het donker van de terug reis en siste, niet geheel oorspronkelijk: slang, dan weer streelde een zachte glimlach zijn kaken en wie dan het oor te luisteren bij hem legde kon hem horen murmelen: engel. Tussen die beide uitersten schommelde zijn zie] heftig heen en weer als de slinger van de klok. Hij kon langzamerhand uit zich zelf niet meer wijs worden. Vergeefs tracht te hij in dit stadium zichzelf nog wijs te maken dat hij uit was op wraak. Tegen over deze vrouw, die hij haatte en bemin de tegelijk en is dat eigenlijk niet het zelfde? stond hij machteloos met al zijn onverbiddelijke plannen. Slechts op één punt voelde hij zich sterk: nooit of te nimmer was hij van plan de degen tegen de War- des te trekken en een onschuldig edelman te doen boeten voor een streek die hij, d'Ar tagnan zelf had uitgehaald. Zóver zou mila dy hem nooit kunnen krijgen, tenminste ver moedelijk niet. En na zo de balans in zijn eigen voordeel te hebben doen omslaan werd zijn beproefd hart opgewekter en lichter en met volle overgave prevelde hij nog: er brandt een vuur in haar ogen... Hetgeen in derdaad als excuus voor de ongelukken die hij nog zou begaan, niet slecht gevonden was. Op zijn kamer aangekomen probeerde hij zich te realiseren wat hem te doen stond. Want al gaf zijn gevoel hem in zich slaafs en verliefd naar alle wensen van milady te schikken, verstand bezat hij ook nog, en, naar men zegt, eergevoeL Zover kreeg zelfs een ogenblik het heldere denken de over hand over zijn passie, dat hij zich serieus voornam deze dame een brief te schrij ven, waarin hij volkomen met haar brak, onder mededeling dat hij en de graaf de Wardes tot dusver één en dezelfde persoon waren geweest, stellig een effectief middel om haar voorgoed van zich te vervreem den. Maar het bleef slechts bij een helder ogenblik. Hij begeerde haar met alle kracht die in hem was en hij wilde haar veroveren, ook al zou hij zelf het slachtoffer van die overwinning worden. Met een zucht besloot hij het piekeren te staken, kleedde zich zo sierlijk mogelijk en verliet tijdig het huis om zich voor de afspraak van elf uur naar de Place Royale te begeven. Hij arriveerde er nog vroeg genoeg en dus kortte hij zich het wachten door het plein een keer of vijf, zes rond te lopen, een goede lichaamsontspanning, welke bo vendien zijn geest wat rust gaf. Onderwijl keek hij voortdurend naar de kamer van mi- lady, waar het licht brandde. Hij wachtte tot dit zou uitgaan, want dan was het elf uur. Om de een of andere reden had milady deze opvallende gewoonte aangenomen en er mankeerde ook dit keer niets aan. Precies om elf uur verdween het schijnsel en d'Ar tagnan wist dat hij op dit ogenblik werd verwacht. Hij zou haar niet teleurstellen. Gauw nam hij zich nog voor in ieder geval van milady gedaan te krijgen, dat hij van de executie van de Wardes kon afzien, overleg gende dat als ze echt van hem hield, ze dit offer blijmoedig zou brengen want'zo ijdel was hij wel om te geloven dat zij ook op hem verliefd was en toen trad hij met verhit hoofd en luid kloppend hart op het huis toe en schelde. De trouwhartige Kitty deed hem weer open. Het goede meisje zag doodsbleek en beefde over al haar leden en dat was te be grijpen, want ondertussen was zij zich reeds zodanig aan d'Artagnan gaan hechten, dat nu de jaloezie hevig in haar tekeer ging. Ze pro beerde hem van zijn bezoek af te brengen, misschien ook gedreven door een vage angst, maar hij duwde haar nonchalant, hoewel hartelijk opzij. Waarschijnlijk had het on derdrukte gepraat van de beide jongelieden de aandacht van milady getrokken, want plotseling rukte deze driftig de deur van haar kamer open en riep kort en bondig: binnen! d'Artagnan was een beetje perplex en Kitty voelde zich beledigd. Niettemin liet de eerste geen gras over de uitnodiging groei en. Het was hem te" moede alsof hij werd meegesleurd in een van die fantastische avonturen, die men doorgaans alleen in de droom beleeft. Hij liet zich graag genoeg meesleuren. Achter hem en milady ging de deur op slot en Kitty stond met een verbe ten gezicht nog een poosje te prakkizeren of ze alles maar niet zou verraden, doch be dacht tijdig dat d'Artagnan dan voorgoed voor haar verloren zou zijn. En toen ging ze maar weg, naar haar kamertje, treurig en gekrenkt Wordt vervolgd HET grommend stormbeest heeft zich teruggetrokken; de wind is geruimd. Er kan nu een begin worden gemaakt met het ordenen van de chaos. „De aarde nu was woest en ledig en duisternis lag op den vloed, en Gods geest zweefde over de wa teren". Een kostbaar deel van ons lieve land ia nu woest en ledig en duisternis ligt op de vloed, duisternis ligt in de hoof den en harten van vele tienduizenden. Maar: Gods geest zweeft over de wateren. En God zeide: Er zij licht, en er was licht." O, denk toch niet dat Oculus dage lijks strooit met bijbelteksten. Het preken ligt hem niet, maar waaruit zou hU, nu eigen kracht zo schromelijk te kort schiet, anders putten dan uit het Boek, dat door de eeuwen heen de toe verlaat is geweest in de nood van onze vaderen. Gods geest zweeft over de wateren. Wat is de liefde die ons dringt anders dan Gods geest? Onze liefde zweeft over de wateren, hetzij het de liefde is in de man die zijn leven waagt en het ook wel verliest voor de naaste, hetzij het de man is die dagen en nachten over boeken en staten gebogen zit tot hem de ogen toevallen van uitputting, hetzij het de mensen zijn die bij de kachel wat opschikken om een plaats te ruimen aan de berooide. Dit is groots, weet ge, dat de spotters het spotten vergaat en dat de cynici hun spitsheden laten voor wat zij zijn, dat met de stormvloed de dijkjes van de eigengereidheid zo goed zijn omver geblazen als de waterkeringen. In dit grote verdriet herkennen wij elkander als broeders in onze armzaligheid, maar evengoed als broeders in de wil tot geven en offeren, tot geven en offeren zolang tot wij teger elkander zeggen kunnen: wij zijn één met elkaar, waar lijk één als één volk. OCULUS. r Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 73, Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland 11.10.05 11.10.08 11.32.73 Sport 11.32.71 Stenografen 27.0.16 en 27.0.18 Expeditie en be zorging 11.10.01 Zaterdag van 15.00 21.00 uur 11.10.09 Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur11.10.03 Giro Nr28.48.00 Kantorem Rotterdam: Polderlaan 44a, tel. 73067; Den Haag: Sta tionsweg 26, tel. 11.70.33; Amsterdam: N Z. Voor burgwal 157, teL 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2