SARANTO 71 7 Noorwegen geeft toestemming en Zaandam chartert schip N' "ETJ MOORDAANSLAG OP EEN VROUW BERECHT Nieuws uit AmstellandL DOE HET NU SCHOTH WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGI Unieke actie Zestig ton levensmiddelen in de ruimen gestouwd Het begon echt op zijn Hollands en dus kreeg het voorhoofd van wethouder Hille er rimpel na rimpel b\j en secretaris Jan kreeg, wat hg noemde, een punthoofd. Zaandam had een pracht aanbod in levensmiddelen, maar wie kon dat nu het beste gebruiken? Gedeputeerde Prakke adviseerde de wethouder zich met het Rode Kruis in verbinding te stellen, het Rode Kruis venvees naar de territoriaal-bevelhebber, de territoriaal-bevelhebber verwees naar het Departe ment van Voedselvoorziening en Landbouw en daar was een ambtenaar, die niet schrok van de gigantische hoeveelheid, die Zaandam wilde zenden in Neerlands grootste coaster, die niet minder dan 910 ton d.w. kon hebben! U krygt zo snel mogelijk bericht, werd haar het stadhuis terug geseind. Rn toen kwam niemand minder dan de commissaris van de Koningin in Zeeland aan de lijn en die zei driemaal „dank" nog voor hij het trotse lijstje hoorde voorlezen dat Zaandam voornemens was uit te voeren en dat wij hiernaast - in een kadertje - publiceren. De voedselcommissaris van Goes betuigde zijn instemming en toen gonsde en bonsde het in het hart van de stad: het stadhuis, zoals nog nooit te voren! Er is Dinsdag niet gewerkt in het stadhuis van Zaandam, van hoog tot laag, burgemeester, vier wethouders, de gem.-secretaris, al het secretarieperso- neel was ingezet voor de slag. die ..Naastenliefde" heet. De heer en me vrouw Van Alten, het onvermoeide conciergepaar, sleepten met emmers soep. torsten grote schalen brood, want zij kregen de zorg voor veertig extra- vrijwilligers te dragen. Het was de dag. dat een zwerm van 300 collectanten door ae stad zwierf en die binnen twaalf uur tijd, lees goed Zaandammers: niet min der dan f 47.000 langs de deuren ophaal den. Dit was ook de dag, dat mej. Scholten en wethouder Meulenkamp een paar extra grijze haren er bij kregen, toen ze hoorden, dat de offervaardigheid van de Zaandammers zo groot was, dat de gif ten in textiel niet meer geborgen konden worden in de vier grote gymnastiek lokalen. Tegen twaalf uur 's middags werd de grote Oostzijderkerk ontruimd. Het ongelooflijke geschiedde: De kerk bleek te klein om al het nieuwe en keurige goed te be vatten en nog drie grote gebouwen moesten gecharterd worden. In de kerk sorteerde mevrouw Bruyn- zeel naast mevrouw Bakker van de Kalverstraat. De laatste vertelde opge wekt aan haar overbuurvrouw, dat haar straat gemiddeld één gulden per woning i had opgebracht. En de Herderstraat, een buurt van louter arbeiders, f 189. In 't gebouw Jan Winderhouwerstraat was een voorraad lakens en dekens op geslagen, die bijna tot de zoldering reikte. Vorstelijk gebaar In de Zaanse wateren ligt sinds enige dagen het trotse Noorse schip ..Stong" van rederij Bïrger Peaersen en Son uit Haugesunö. Het schip moest voor be vrachting naar Antwerpen. Het ging menig Zaandammer aan het hart, dat dit prachtige schip ledig naar Antwerpen zou gaan, terwijl er zo'n ontstellende en vreselijke nood heerste in het Zuiden van het land. Toen rijpte het plan om dit schip in te schakelen in deze wed strijd om Naastenliefde en het is de heer Amons uit Zaandam geweest, die contact opnam met de reders daar in het hoge Noorwegen. De reactie uit Noorwegen zal Zaandam niet gauw vergeten. De heer Amnn«-verkreeg alle facilitei- - -1tn_o"nr YéT handelen naar goeddun ken. 5Iaar toen kwam dan ook alles in actie. Burgemeester Thomassen, wethouder Hille, Jan Voorthuizen, kortom allen sloegen de handen in een, zochten contact met officiële instanties en niet lang daarna reden de eerste wagens van de bedrijven van Verkade, Albert Heyn, Keg, Dit deed het gemeente bestuur In de Noorse coaster Stong werd voor de voedselcommissaris in Goes via Vhssingen uit Zaandam Dinsdag gezonden: 4 ton kaas en 3000 luncn- kaasjes van 8 ons per stuk; 5 ton margarine: 20 ton veevoeder (met toestemming voedselcomm. Alkmaar) 1000 dozen margarine: 200 balen sui ker: 200 balen meel; 200 dozen van 50 ontbijtkoeken; 50 dekkleden; 250 stormlampen: 700 schoppen met steel; 2 ton kindermeel; 25 ton capucijners; 40 ton andere peulvruchten (o.a. spliterwten) 2 ton zout: lucifers enz. enz. Alleen aan levensmiddelen nam het schip voor meer dan 1000 ton aan gewicht in. De totale waarde kan rustig geschat worden op méér dan een kwart millioen gulden. Daarnaast werden ruim honderd zware balen nieuw textiel vervoerd, o.a. lakens, dekens, slopen en zeer veel kinder kleding. Ook voor mannen- en vrou wenkleding was ruimschoots gezorgd. Acties op de markt Donderdag kunnen de Zaandamse huisvrouwen op de markt een grote kist fruit voor een kwartje kopen. Het raads lid Dirk Metselaar zal niet minder dan 300 kisten fruit op zijn Amerikaans ver kopen, een lootje kost slechts een kwartje en het rad van avontuur wijst de nummers aan. Vijf marktstallen zijn gereserveerd. Afgelast Vrijwel alle ontspanningsprogramma's in de concert- en ontspanningszalen zijn in de stad afgelast, ook de avond van de Sectie Jeugd gaat niet door. Alleen het programma van Gerard Hengeveld he denavond vindt doorgang. Burgerlijke Stand GEBOREN: z. van L. A. van de Lief voort en N. Spaander; d. van G. Roos en W. Bak. z. van N. G. Bout en A. Horvers: z.van H. J. Claassens en C. M. Beuk: d. van D. Sinkelman en G. M. Schaar; d. van J. de Jong en W. Vermeer- d- van L. J. van Wensveen en J. L. Galjé; z. van J. Post en T. Sjol- lema; z. van T/. Kleiman en J. Plooijer; z. van A. Boutens en T. Mulder- z. van C. J. Oosterhuis en L. Zevenbergen; d. van J. Bier en P- Dil; d. van J. Har- tog en G. A. BÏeeker; d. van L. F. W. Siemons en C. Heemskerk, z. van J. Molenaar en A. Krijt; z. van C. F. Kop ijen en C. S. van der Meijden. ONDERTROUWD; J. Wijnands en D. T. Schoen; C. W. Bakker en N. Prins; M. Korsse en J. B. de Jong. OVERLEDEN: C. Busch, 58 j.; D. van der Lende, 86 j.; F. W. Stauden- maijer. 90 j., wed. van G. van Santé; H. Tigelaar, 84 j.; R. J. Fonteijn, 4 j.; W. Hartog, 71 j. KOOG AAN DE ZAAN RAMPENFONDS Te Koog aan de Zaan heeft de geld inzameling voor het N. R. F. opgebracht f 11.000. Minstens vijf grote treilers vol met kledingstukken, schoenen, de kens. bedden, ledikanten, babygoed enz, staan te wachten voor vertrek naar de plaats van bestemming. Coöperatie „Zaanstreek" In het eigen gebouw heeft de Coöperatie „Zaanstreek" een ledenvergadering gehou den. De vice-voorzitter, de heer F. van Rossum, behandelde uitvoerig de gang van zaken in de Coöperatie in het eerste verenigingsjaar. Het ledental was stijgende. Na de behandeling van het jaarverslag an de resultaten-rekening en goedkeuring van de balans werden in de vacatures-Byl en B. v. d. Molen de heren Jb. Kingma uit Krommenie en K. van 't Hof uit Wormer gekozen. Sympathiek plan Het bestuur van de Algemene Winke liersvereniging Koog aan de Zaan heeft het sympathieke plan opgevat haar leden te verzoeken 2 si van hun Zaterdagse omzet te willen afstaan voor de slachtoffers van de getroffen gebieden. Burgemeester Ankum van Koog aan de Zaan heeft in samenwerking met Sociaie Zaken een comité opgericht, dat ten doel stelt ook in Koog aan de Zaan een hulp actie te treffen voor de getroffenen. Ook is op initiatief van burgemeester A. van Gelderer. te Zaandijk een comité -vormd, dat de hulpactie nader organi- Simon de Wit enz. al naar de Burcht. Ordonnansen trokken in razende vaart naar de hoofdstad om 250 stormlampen te halen, de burge meester van Vlissingen werd inge licht wat hem te wachten stond en honderden, neen duizenden Zaan dammers werkten onder hoogspan ning. Want wat er zich die Dinsdagavond in Zaandam afspeelde zal men niet licht vergeten. Op de bootsteiger stonden tientallen vrijwillige havenarbeiders, die elkander verdrongen om het schip te laden, tientallen vrijwilligers waren op de kade bezig als koelies zware pakken te sjouwen, en wederom tientallen wer den met nieuwe vrachtwagens aange voerd. Om negen uur des avonds was reeds niet minder dan 60 ton aan levens middelen in de ruimen gestouwd en toen j kwamen plotseling de grote pakken tex tiel aanzetten. Baal na baal verdween in het ruim. Tegen 12 uur des nachts, na zes uur laden, ging het schip zachtjes van de kade en koerste naar het midden van de Zaan om dan in de richting van Vlis singen te vertrekken- W EST ZAAN INZAMELING De inzameling te Westzaan bracht on geveer 5000 kilogram goederen op. In de grote zaal van Hotel .,De Prins werd alles geselecteerd en voor de verzending gereed gemaakt. Later werd ook het oude Weeshuis hiervoor in ge bruik genomen. De reis ging naar Ter- neuzen De buscollecte bracht f 1943,56. De lijstcollecte is nog niet beëindigd. Men verwacht, dat de opbrengst hier voor meer dan f 10.000 zal zijn. KOOG ZAANDIJK Kolf wedstrijden M.W. De Kolfclub „Mik-Wis" heeft haar kolfwedstrijd tegen „Ons Genoegen", uit Wormer. gewonnen met 27 tegen 5 punten. Schaakkampioenschap De uitslagen van de laatste twee weken bij de schaakclub Het Witte Paard in Koog- Zaandijk zijn; W. FinkeK. de Boer 10. J. J. de GrootJ. van Bommel 1—0, K. de Boer—J. A. Hempenius 1—0, G. v. d. Schoor J. J. de Groot 0—1. J. A. Hempenius—N. D. Beudeker 0—1, A. van Rïjsewijk—W. Finke 01. De uitslagen van de tweede groep luiden: J. Osinga—R. Teunissen 1—0, S. Kramer— C. Smit 0—1, G. Looijen Sr.—J. Bets 0—1, A. G. DovesS. Kramer 0—1, G. v. d. Laan— J. Brinkman 1—0. G. v. d. Laan—D. Voorn 1—0, J. Osinga—R. Teunissen 0—1, P. Har tog—J. Bet& 0—1, W. Bron—A. G. Doves 1—0. Door de laatste overwinningen is J. Bets nu onbereikbaar voor alle anderen. Met de prachtige score van 11 'J uit twaalf is hij dus ongeslagen kampioen van de tweede afdeling geworden. Jeugdgroep: J. BrinkAnneke Groot 01. P. Kwadijk—D. Smit 1—0. R. Groot—L. Gongriep >4. P. Voetelink—B. Groot 01, H- On "den KelderAnneke Groot 01. P. Kwadijk—R. Duits 0—1. terwijl de partij tussen de jongedames L. v. d. Loo en G. Drost werd afgebroken. ZAANDIJK HULPACTIE Voor de goedereninzameling voor de watersnoodslachtoffers stelden tien za kenmensen hun auto beschikbaar. De inzameling, waaraan ULO-leerlingen deelnemen, leverden drie volle vracht auto's met tien a twaalf ton goederen op. De Zaandijkse geldinzameling kwam tot een bedrag van f 13,432,11, KROMMENIE Jaarvergadering A.V. Lycurgus In zijn welkomstwoord deelde de voorzitter van A.V. Lycurgus, de heer D. Poll, mede. dat de vereniging dit jaar haar derde lustrum hoopte te her denken, welk feit op bescheiden wijze zal worden gevierd. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer D. Mienes, bleek, dat het batig saldo bedraagt f 521.23. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Mulder, gaf, evenals dat van de penningmeester, aanleiding tot een dankbaar applaus. Het ledental bedraagt momenteel 96, t.w. 37 dames en 59 heren. Voor het be langeloos beschikbaar stellen van de ter reinen werd het bestuur van W.F.C. een woord van dank gebracht. Voorts werd besloten een bedrag van f 25 beschik baar te stellen voor de geteisterde ge bieden. De prestatieprijs, bestaande uit een athletiekkoffer. kwam in han den van de heer S. van der Kleij. De aftredende penningmeester, de Leer Mienes, werd herkozen en in plaats van commissaris A, Bus, zag de heer N. Koopman zich benoemd. Na afloop van de vergadering werden enige sportfilms vertcond Gezinszorg doet uitstekend werk In November 1947 werd de „Stichting voor Gezinszorg Krommenie" opgericht en werd begonnen met drie gezinsverzorg sters voor hele en één voor halve da den. Na vijf jaar is dit aantal uitgebreid tot negen gezinsverzorgsters en enige noodhulpen. Het bestuur, dat samen gesteld is uit -afgevaardigden van alle gezindten, wordt terzijde gestaan door de wijkverpleegsters. De „Stichting voor Gezinszorg" heeft thans ruim 1200 donateurs en gaf in de afgelopen vijf jaar in 548 gezinnen hulp, tezamen 12.396 verpleegdagen. Maandag 9 Februari, des avonds 8 uur, wordt een openbare bijeenkomst gehou den in de concertzaal van de Verenigde Blikfabrieken. Hier zal het woord wor den gevoerd door mevr. SteertBrou wer over gezinsverzorging. Revue gaat niet door De voor Zaterdag a.s. aangekondigde revue „Otel de Bote!" gaat. niet door. Het. bestuur van „Uit Eigen Kring" heeft gemeend dit optreden te moeten verdagen in verband met de nationale ramp. Uit Waterland PURMEREND Sociale zorg in 1952 De financiële moeilijkheden, die een groot deel van de bevolking te Purmer- end ondervindt, doen hun invloed gel den bij de dienst van sociale zorg. 155 personen kwamen in 1952 in aanmer king voor een wekelijkse uitkering op grond van de Armenwet (vorig jaar 151), gemiddeld per week bedroeg dit 91 (vorig jaar 83). Het totaal uitge keerde bedrag was f 61330,85 (vorig jaar f 63105,40). De ondersteunings normen ondergingen in 1952 geen wijzi ging. In inrichtingen, zoals Avondzon, St. Liduina e.d. zijn 33 bestedelingen onder gebracht (kosten f 36000,—). terwijl 1 kind is uitbesteed. Bovendien staan 8 kinderen onder voogdij. In ziekenhuizen werden 12 per sonen verpleegd (kosten f 4100,—), ter wijl in krankzinnigeninrichtingen wer den verpleegd 13 mannen en 13 vrou wen (kosten f 35360,—). In administratie waren op 31 Decem ber 321 gevallen van de Noodwet-Ouder domsvoorziening (vorig jaar 300). Aan 132 personen (vorig jaar 164) werd vrijstelling verleend van het be talen van de radioluisterbijdrage. Over 1952 zijn in de Overbruggings regeling (later Sociale Voorzienings regeling A genaamd) opgenomen ge veest 126 personen (vorig jaar 156). tot een totaal-bedrag van f 23.022.51 (vorig jaar f 25.454,67). Het hoogste weektotaal bedroeg 57 (vorig jaar 53). In de sociale bijstandsregeling (later genaamd Sociale Voorzieningsregeling B) zijn opgenomen geweest 47 personen (vorig jaar 14j. met een totaal-bedrag van f 8898.69 (vorig jaar f 3345,16). In de sociaal-economische hulpverlening aan kleine zelfstandigen is opgenomen geweest 1 persoon (vorig jaar 6). Inge volge de regeling oorlogsslachtoffers wordt nog steeds 1 persoon geholpen met een toeslag op zijn Noodwetuitke ring. Twee gerepatrieerde gezinnen uit Indonesië worden door de dienst ge holpen. Gedurende 1952 werden op grond van de' gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling voor handarbeiders 23 personen te werk gesteld tegen 8 in 1951. Aan lonen werd uitbetaald f 16420,32, waarbij deze personen bij een 43-urige werkweek toekomen aan een loon van f 38,40. De werkzaamheden bestaan hoofdzakelijk uit het in orde houden van de plantsoenen e.d. TER AAR Hulp voor getroffen gebieden Onder voorzitterschap van de loco- burgemeester H. A. Volgering kwam de raad in spoedeisende fitting bijeen in verband met de ramp, welke Nederland trof. De voorzitter wijdde piëteitvolle woorden aan de nagedachtenis dei- slachtoffers. De raad nam hierop enige ogenblikken stilte in acht. Daarna wees spr. er op, hoe allerwegen de wil tot uiting komt om daadwerkelijk hulp te verlenen. Ook in onze gemeente zal een comité in het leven geroepen worden, dat zich zal belasten met het inzamelen van gelden voor de getroffen gebieden. Alle raadsleden, aldus spr., verzoek ik om in dit comité zitting te willen nemen. B. en W. zijn van mening, dat de ge meente zelf hier een goed voorbeeld dient te geven. Derhalve stelt het college voor. dat door de gemeente f 1000 zal worden toegevoegd aan het bedrag, dat de burgerij zal schenken. De raad vond dit een zeer sympathiek voorstel en spontaan hechtte hij zijn goedkeuring hieraan. Daar dit voorstel het enige agendapunt was, sloot de voorzitter hierna deze zitting. Na de zitting kwamen verschillende dames en heren ten gemeentehuize bij een om een comité te vormen. Spontaan stelde ieder zich beschikbaar om te col lecteren. Bovendien is er op vier pun ten in de gemeente gelegenheid om kle ren. meubilair enz. in te leveren. Het comité zal de naam dragen „Hulp in bijzondere noden". De heer N. Roberts werd benoemd tot penningmeester. MONNIKENDAM T oneeluitvoering „St. Genesius" Aan de vele successen van de R.K. Toneelvereniging „St, Genesius" is door de uitvoering van „In een andere wereld", blijspel door Joh. Blaaser Sr. en Jr., weer een toegevoegd. De zaal, die praclisch geheel gevuld was, was in het begin in afwachting, want op het programma .was niet aan gekondigd of het. een blijspel dan wel een drama was. Spoedig verkeerde men in zekerheid, toen de heer Koopman zijn gezicht aan het publiek vertoonde. Van dat ogenblik af zijn de lachsalvo's niet van de lucht geweest. Iedereen genoot van zijn spel. Tom Buter, die de rijk geworden bankwerker vertolk te, had de persoon van Koopman niet beter kunnen weergeven. Ondanks zijn rijkdom bleef hij de gene die hij was; de luidruchtige werk man, die in botsing kwam met de ge hele levenswijze van de familie Van Runten en Zwiep, de familie van „stan ding". De heer des huizes werd bui tengewoon goed gespeeld door Jan Steur, die de tegenstelling tot Koop man steeds accentueerde. Prachtig was het slot van het derde bedrijf als de heer Koopman het uitju- i belt, dat door het jonge paar zijn wen sen vervuld worden. De firma wordt dan KoopmanVan Runten en Zwiep. LEIMU1DEN JAARVERGADERING K.A.B. De Katholieke Arbeiders Beweging hield haar jaarvergadering nu in het parochiehuis. Voorzitter Broekhuizen was in zijn openingswoord dankbaar gestemd over het afgelopen jaar. De secretaris, de heer N. J. de Koning, pre senteerde een goed verzorgd jaarver slag. Hieruit bleek, dat de afdeling thans 110 leden telt. Het comité voor Herwonnen Levenskracht heeft veel activiteit aan de dag gelegd. De beide propaganda-avonden voor de TBC-be- slrijding worden slecht bezocht, maar door vele acties was een batig saldo bereikt, groot f 526,11, De thermome ters voor liet Kan. v. Schaikfonds ver zamelden f 47,25. De heer P. J. v. d Hoorn gaf als penningmeester een uit gebreid overzicht, van zijn beheer. Het bezit op 31 December bedroeg f 212,28, wat zeer gunstig genoemd kan worden. De aftredende bestuursleden: N. J. de Koning en J. v. Klink, werden bij ac clamatie herkozen. Voor dit jaar wer den aangewezen voor kascontrole de heren J. G. de Rijk en L. C. Rijkelijk- huizen. Deze functie voor Herwonnen Levenskracht werd opgedragen aan B C. de Mey en L. v. Emmerik. Een be spreking over het werk der knutselclub leverde 13 nieuwe medewerkers op. De eerwaarde pater Cleophas hield een korte inleiding over het onderwerp „Mentaliteit bij de Massamens". Spr. beteurde het. dat zovelen geen persoon lijkheid meer bezitten, maar gelijken op een robotmens. Wanneer men met elke nieuwe stroming meeloopt, ver liest men zijn persoonlijkheid, met het gevaar, dat men zich losmaakt van God. Met een waarschuwing tot de ar beiders, toch vooral interesse te blijven houden voor het geestelijke, besloot pater Cleophas zijn toespraak, die met een dankwoord van de voorzitter werd beantwoord. Hierna werd het officiële gedeelte besloten, en een jaswedstrijd gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Hiervoor werden 10 pakjes vleeswaren beschikbaar gesteld. De eerste prijzen werden veroverd door: J. Vork 2627 p.. Jac. Droogh 2627 p.. Jac. v. d. Breggen 2626 p., C. J. de Rijk 2590 p. en E. B. v. Velzen 2574 p. W1LN1S Hulp aan geteisterde gebieden Ook hier is de hulpactie ter hand ge nomen. De gehele bevolking verleende spontaan medewerking. Aan geld werd een bedrag van f 10.000 opgehaald, ter wijl de giften nog steeds binnenkomen. Ook de klereninzameling is een groot succes geworden. Tevens stellen in woners woonruimte beschikbaar voor evacué's, terwijl de veehouders stal- ruimte beschikbaar stellen. UITHOORN Kath. Vrouwengemeenschap De feestavond van de Katholieke Vrouwengemeenschap, die was vastge steld voor Zondag 15 Februari a.s. is uit gesteld tot na Pasen. Advertentie aar aanleiding van ons bericht, dat de oud-katholieke kerk op de Brouwersgracht 132 aan een makelaar is ver kocht, schrijft men ons, dat met pijn in het hart wel iedere katholiek ver nomen zal hebben, dat op nieuw één van de laatste schuilkerken in de hoofd stad haar poorten geslo ten heeft voor de eredienst. De ironie van het lot heeft gewild, dat, nu wij ons opmaken om met gepaste luister het herstel van de Hiërarchie te gaan herden ken; een kerk in handen van hen, die zich noemen de katholieken van de Oud-Bisschoppelijke-Clerezij, voor pro fane doeleinden werd prijsgegeven. Tot in onze dagen doen zich nog steeds de gevolgen voelen van het heilloze en droeve Utrechtse Schimsa. Wij weten, dat dit verlies ook door hen, die nog in 1763 alle pogingen hebben aangewend om weer in vrede met de Stoel van Pe trus te leven, smartelijk gevoeld wordt. Want veel langer dan voor ons is is voor hen de tijd geweest dat zij in de Brou- wersgrachtkerk, toegewijd aan de H li. Joannes en Willibrordus, hun kerkelijke plichten hebben waargenomen. Toch be waren de Amsterdamse katholieken, die steeds fier en openlijk hun aanhanke lijkheid en gehoorzaamheid aan de op volger van de H. Petrus hebben bele den, een extra plaatsje in hun hart voor deze schuilkerk waaraan zoveel prach tige en mooie herinneringen verbonden zijn. Immers de eerste pastoors waren nog van het echte Roomse geloof, zoals zij herhaaldelijk van zichzelf getuigden! Het pand, waarin op de Brouwers gracht de schuilkerk was gevestigd, werd niet speciaal voor de dienst des Heren gebouwd doch wel als zodanig verbouwd en ingericht. De man. die hiervoor het voortreffelijk initiatief nam was de schatrijke priester Judocus Modersohn, die er ook de eerste pastoor werd in 1664. De schuilkerk had twee ingangen, één aan de Haarlemmerdijk, waar de pastoor naast de ingang de pastorie had laten inrichten bij de we duwe Ingels, en er was een ingang nabij de Korte Prinsengracht, waardoor men ook de kerk kon binnenkomen. Ruim 29 jaar heeft pastoor Modersohn de herder lijke bediening uitgeoefend en zijn werk werd door God gezegend, want de doopboeken vertellen van gemiddeld 39 doopsels per jaar. De parochie bloeide dus uitzonderlijk. Toen dc pastoor kwam te overlijden liet hij al zijn bezittingen, waaronder ook de kerk, na aan het Haarlemse Kapittel. Zijn opvolgers be taalden dan ook voor de kerk een zekere huurprijs per jaar aan het kapittel. Doch spoedig gleed de droeve schaduw van het noodlottig gebeuren in de Ned. kerkprov.; de ongeoorloofde, maar gel dige bisschopswijding van Van Steen hoven, over de jonge parochie. Secre taris van de toenmalige Apostolische Vicaris werd Petrus Codde (die in zijn suspensie berustte, omdat hij zijn be voegdheid van Rome had ontvangen!», De zeereerw. heer Theodorus Doncker werd pastoor van de Brouwersgracht- kerk en met hem deed de eerste „oppo sant'» zijn intrede. Hij weigerde iets te betalen aan het Haarlemse Kapittel, een kapittel nota 'oene. waarvan de rechten zelfs tot heden ten dage nog erkend worden zij het stilzwijgend door de oud-katholieke kerk en hij sloot zich aan bij hen, die ten onrechte steeds Jansenisten genoemd worden, hoewel de priesters van „de cleresie'' (integenstel- ling met de priesters van „de missie") zekere sympathieën in die richting had den. Het tweede Utrechtse Schisma is niet per se een gevolg van geloofskwes ties. doch had veleer een juridisch ge schil tot oorzaak. Dat deze kerk thans tot de Schismatieken gerekend moet worden, is een gevolg van de verkla ringen der „Utrechtse Kerk" in 1889, 1922, 1925 en .1950, waarbij verstrekken de concessies werden gedaan aan andere kerken en men eenvoudig herriep, wat de Vaderen altijd hadden beleden en voor waar hadden aangenomen. Hoe het ook zij, één van de intiemste en mooiste schuilkerken is voor Amsterdam verlo gen gegaan en het hart van iedere katho liek moet wel bloeden bij deze gedachte. Nog onlangs brachten vooraanstaande figuren van Monumentenzorg en ook de heren Roëll en Sandberg een bezoek aan deze kerk. Zij hebben er nog pracht stukken in aangetroffen, o.a. een eeu wenoude doopvont van een constructie, die uniek genoemd kan worden in het land. Veel waardevols zal verdwijnen naar de Mariahoek in Utrecht, waar een museum gevestigd is. Even heeft bij ons nog de noop herleefd, dat een andere oplossing gevonden zou kunnen worden. Monumentenzorg besliste namelijk, dat bepaalde muurstukken niet verwijderd mochten worden en in stilte hoopten wij, dat de nieuwe bezitter wel schrik ken zou van deze bepaling. Helaas, het voorschrift werd letterlijk en figuurlijk op de koop toe genomen door de koper. En daar gaat dan weer een brok prach tige katholieke locale geschiedenis, met een pijnlijke klank, maar zo ontroerend zuiver en gaaf van opzet. De oud-katholieke kerk op de Brouwersgracht 132, vroeger de schuilkerk „ue rauw", is thans verkocht. Koop 'n solide PARAPLUIE! Speciale aanbieding Damesparapluies f 7.90 Herenparapluies f 12.50 Alléén NIEUWENDIJK 180, A'dani, Telefoon 46568 Eigen Reparatie-inrichting VINKEVEEN Voorzitter Bokhorst nam afscheid In een buitengewone ledenvergade ring in het Bondsgebouw, alhier, heeft de R.K. muziekvereniging „Unitas" af scheid genomen van zijn voorzitter, de heer Th. Bokhorst, die wegens vertrek naar elders de voorzittershamer heeft moeten neerleggen. Er werden heel wat vriendelijke en erkentelijke woorden tot de scheidende voorzitter gesproken, die in deze functie een grote activiteit heeft ontwikkeld. Secretaris van der Laan gaf een over zicht van al hetgene wat de heer Bok horst voor de vereniging heeft gedaan. De heer H. M. van Vliet sprak harte lijke dankwoorden namens de leden voor de grote ijver en het doorzettings vermogen van de scheidende voorzitter, ondèr wiens energieke leiding „Unitas" na de moeilijke oorlogsjaren grote voor- uilgang heeft mogen boeken, zowel in ledental als in muzikaal en organisato risch opzicht. Hiérna dankte de heer Bokhorst de sprekers, daarbij een terugblik werpend op het wel en wee dér vereniging in afgelopen jaren. Vervolgens hield de nieuw benoemde voorzitter, de heer G. J. M. Berend- sen, een rede waarin hij o.m. enkele richtlijnen gaf voor de toekomstige ont wikkeling der vereniging en de eensge zinde medewerking der leden inriep. Namens de standsorganisaties dankte de heer J. Driehuis de heer Bokhorst voor het door hem in het belang van Unitas verrichte werk, terwijl dirigent J. Helling de leden tot trouwe opkomst op repetities en concerten opwekte. Enkele muzieknummers beloten deze buitengewone ledenvergadering. DE KWAKEL Klaverjasclub De eerstvolgende wedstrijden ten bate van het feestcomité De Kwakel zullen worden gehouden Donderdag 5 Februari. Jaarvergadering Odin II Woensdag 11 Februari a.s. hoopt de Fok- en Melkcontrölevereniging Odin II De Kwakel en omstreken haar jaar lijkse ledenvergadering te houden. Aanvang half 10 voormiddags in de zaal Leenders. Collecte Nationaal Rampenfonds De alhier gehouden collecte voor het Nationaal Rampenfonds heeft in de ge meenten De Kwakel en Uithoorn het niet geringe bedrag van ruim f 45.300 opgebracht. NIEUWVEEN Opbrengst collecte Rampenfonds Dê leden van het in allerijl opgerichte Rampencomité hebben huis aan huis ge collecteerd. Dit had voor onze gemeente het prachtige resultaat van f 7400. Voort gegaan wordt met de inzameling van goederen. Prijs jassen In hotel Gramser werden wedstrijden georganiseerd door de klaverjasclub V.D.O. De uitslagen waren; 1. R. Spek man 4884 punten; 2. H. Verkerk 4823 p.; 3. N. Roos 4779 p.; 4. J. Hoogenboom 4706 p.; 5. K. de Bruijn 4691 p. ABCOUDE Bevolking De bevolking dezer gemeente bedroeg 31 December 1951 3767 en 31 December 1952 3781. Burgerlijke Stand Geboren: G. Burggraaf en A. Zaal, d. Ondertrouwd: J. M. Majoor en C. T. J. Óudenallèr. AMSTERDAM Eerste evacué's gearriveerd Enigé groepen van arbeiders en stu denten zijn in de loop van Zondag en Maandag naar de getroffen gebieden vertrokken om ter plaatse bij het red dingswerk te assisteren. Getallen hier omtrent zijn niet bekend, daar er geen centrale is, die deze vorm van hulpver lening organiseert. Inmiddels zijn ook reeds enige eva cué's in de hoofdstad aangekomen, twee gezinnen, die bij familieleden een onder komen hebben gevonden. Amusement in de hoof DONDERDAG 5 FEBRUARI Carré: Circus Strassburger. 8 i Centraal Theater: Via Lissaboi Concertgebouw: Concertgeb.orkes De Kleine Komedie: Potascb s moer. 8 uur. Leidseplein Theater: Bibelonie, I Nieuwe de la Mar Theater: Hê met de grote voeten. 8 uur, (t. getroffenen). Stadsschouwburg: School voor FILMS: Alhambra: De verboden Christ volw.; Apollo: Tot inkeer, 18 j.; Geen uitweg, 14 j.; Bio: De tante vt ley, a. 1.; Capitol: Blanke Ballas Ceintuur: Anna 18 j.; Cineac (Damrl; biedige lichtekooi ontr.; Cineac: (Re, Actualiteiten, a. 1.; City: Het mystè gouden adelaar, 14 j,; Corso: Oper cero. 14 j.; Cultura: Affair in T volw.; Desmet: Achter gesloten gejnce Hunte 18 j.; Edison: De Crimson piraat, 14 um bureai len: Singin' in the rain, a. 1.; Cinet hpr< landia (Hrl.dijk)Trein roof in Miss!"- j.; Theater Hollandia (Nwe.Herengovcrstroomi wraak van Diablilo, 18 j.; Kriteriw, Het he' Plalslr, ontraden; De Liefde: Van e? „np- loft komt een bruiloft, a. 1.; Luxor:^dle" Ballast, 18 j.; National: Verboden zolaarde een raden; Nöggerath; Morphine, 18 j.;,j van We; Zij die wij vereren, 14 jOdeon: 7 „,-acte van haar kind, 18 j.; Olympia: Lir. veis, 14 j Parislen: Zondige levenjise11 "e 0 Passage: Storm over Malakka, 14 j.;(.Holland. Bureau Zedenpolitie, str. volw.; Rex; lendigen, 18 j.; Rialto: Op het sehe. de snede. 18 j.; Roxy: Don Camillcfeelanu ne Royal; De laatste grens, 14 j.; Van bijna hoi den: De knuppel in het apenhok—:.,»- te lij Tuschinski: Sterren stralen overal, a. kijk: Galloping major. a. 1.; Victoria: blanca, 18 j.; West-End: Treinroof i souri, 14 J. Uitslagen N.T.T GE afd. Amsterdar Heren le klasse A: NedLloyd 3Sy 2 64, Rapid 4Rapiditas 1 91. Rr ppt' Smash 3 5—5. VDO 1—NedLloyd LLL' Povac 2—Nehamy 1 4—6: B; PSZ 1—, 1 3 o—o, S en V 1Rapid 5 82, BI.lo x-nj KICK 2 8—2. C; NedLloyd 4—VolewttU# f' 7—3, Smash 2—St. V. 1 10—0, WG. Maccabi 1 55. VGZ—Sparta 4 010 2e klasse A; Jason 1—VVGA 2 6—ie in de VJ 3A VGA 4 7—3, PSZ 2—APGS 2,„;ae «ra Heinekèns 1—Jason 1 3—7, WGA 3- 1 0—10. ATTC 2—Nehemy 3 6—4. Gffiten wor VDO 2 3—7, Rapid 8—VGZ 2 5—5, Oan„en va KKK 3 5—5, Sparta 6—Energia 1 C: Volewijck 2—Jovo 1 4—6. GGD lJer zal v Lloyd 6 2—8, A VGA 5—POVAC 3 1—Swlan:l n 1—VDO 3 6—4. D; S en V 3—Amstlei 5—5. Jav. Bank 1—Sparta 5 3—7, Nt zullen 2Jav. Bank 1 8—2. Amstleven 1—Ijen het 5—5, E: KKK 4—Bémpa 1 2—8. CSU Nuf a 1 3—7. OG 2—DTS 2 6—4. Z: TTVmllun ZTTC 1 8—2. St. V. 2—Treffers 1 4-fden om V. 3—St. V. 25—5. ZTTC 1—Bakker L Treffers 1—Treffers 2 5—5. VerblifaweD u valcn 1 5—5. (e grot( 3e klasse A: ASC 1—Rapid 9 6—4, Mfcht r< Houten 1—NLL 1 3—7, POVAC 5— 8—2. Volewijck 3—ASC 1 5—5. B: Enk,JL T 2—Sorry 1 8—2 C: Ready 2—VVGA 4T~r Z. Reno va turn 2—Smash 5 28, Underwoo? aezc I SVP i 2—8, VDO 4—Duphar 1 7—3. D: .en voor 1—AMVJ 5 8—2. NedLloyd 8—Amstlev 10—0, Jovo 2—US 2 6—4. E: KKK 5—C 3—7, RVR 3—Victoria 1 9—1. Sparta 7- SM 1 10—0. Jovac 4—DTS 4 9—1. F:'e total Hèyn 1—WVA 1 3—7, A VGA 8—Jovo 3 Bieden Rotak 1ead.v 1 46, Smash 4Tevo 2 gt een KMA 1—VDO 5 4—6. G; Kruisster 1—KI rn(.TP. 3—7, Hem a 2—APSR 1 7—3, Rea 1—ET. 6—4. H: F.lwc 1NMB 1 3—7. Holver 1- 3 3—7. US 3—NLL 2 7—3. J: Aminco west-1 RVB 2 3—7. AMV.T 4—Hemn 1 3—7. Ai IJssell 3—KKK 6 7—3. TSO 2—Maccabi 4 l1 gemee ANDB 1AVGA 7 3—7 K- S en V 4- Albïa! Heiin 2 55, Spart-, 9Rapid 10 100. I Qfhoi' 1—POVAC 6 10—0. Z: GVO 1—Treffe «TM 8—2, GVO 2—ZTTC 2 2-8, Treffers 3—1 i.le' ker 2 10—0. GVO 2—Rivalen 2 7—3, Riv 7— 7reffers 3 9—1. St V. 4—Bakker 2 II Oost- ZTTC 2—ZTTC 3 5—5. West- 4e klasse A: Plan West 2v. Mantge Noor» 7—3. ASC 2—Surinamekw, 4 10—0, ATTC Zuid- PSC 6 7—3, Povac 8—WVR 3 0—10. B: Cf' Hoek 3—NMB 2 8—2 Meteoor 1—WVR 4 t Thol- Trispar 2—Amstleven 3 4—6, NMB 2—C Walr 2 2—8, Cellar 4—CSCA 3 7—3. C: SMA Sparta 11 0—10. AVGA 10—Cellar 3 rip nif VVGA 6Sparta 11 46 Volewijck 4Nl ti/;c landia 1 0—10 D; Nehamy 5—Hem a 4 r f, APGS 5—KLM 3 6—4. Holver 3—RV?ntenl' 0—10, Kromhout 1—SVP 3 8—2. E: Jovo Trispar 1 4—6, APSR 3—Giram 2 2" Neevlandia 2VVGA 5 010. F: Ocara Rotak 2 010 Vespucci 1S en V 6 lf US 6—KK 2 4—6. Jav. Bank 3—APG3 1—9. G: Trispar 3Hema 3 46. Neerlail 3—Hermes 3 1—9, VVGA 7—AVGA 11 7l NSM 1—Elwé 2 10--0. H; Ford 1REA 9—1. Nuf a 3—APGS 7 8—2. J: SMA 2—1' toria 2 8—2, ANDB 3—KNSM 2 10-,. KNSM 2—WVA 3 5—5. ANDB 3—VictoriJ 82. K; Surinamekw. 2Renovatum 3 7-1/ p Hermes 4—Jovo 5 6-4. ABSV 1—Sparta" 82. APGS 4CSM 4 100. Renovatum Neerlandia 4 62. L: DOS 2Heïnekens 7—3. Amstleven 4—SMA 1 0—10, v. Mal gen 2—Jav Bank 1 10—0. SMN 1BI.lust 73 M' Tevo 5Hermes 5 37, Enen 4SVP 2 28. Hermes 5Bempa 3 1- Girani 1—Tevo 5 9—1. Neerlandia 5—Rot 3 3—7. AVGA 9—Neerlandia 5 10—0, Rot 3—CSCA 2 8—2. Sparta 14—DTS 6 8—2, IE 2—Ocara 2 2—8. O: Holver 2Underww 2 8—2, NedLloyd 10—Povac 7 3—7, APS 2—Holver 2 4—6, APGS 8—VVGA 8 5- P: Hema 5—Duphar 2 0—10, Jovo 6—Trisp, 4 4—6. AVGA 14—SMN 2 2—8. Q: Audiu: 1—APGS 9 7—3, Neerlandia 6—US 7 3-Het PTDA 3—Energia 3 9—1. R: IBM 4—Son„ 7, 3 28, Ocara 3Volewijclcers 6 4—5. Pinor-, WA 3—PVWA 2 2—8, AVGA 15—Amico 3—7. S: AVGA 16—Vespucci 3 3—7, HBBf1 1HBBA 2 10—0. Z: Rivalen 3—Verblifa cn jaarl Dames, 3e klasse A: Renovatum 1Her' mes 1 9—1, Hermes 1—BI .lust 1 0—10. Nut. 1—RVB 1 7—3, KKK 1—Renovatum 1 2—4xr" Maccabi 1—PSZ 1 6—4. B; CSM 1—ZTTC 1 3—7. RVB 2—AVGA 1 6—4. C: Alb. Heiji*'60 2—Verblifa 1 3—7, Audium 1—AMVJ 1 7—3itua Rapid 1—DTS 2 5—5. D: St. V. 1—Maccabs zi 2 64. Hema 1—Sparta 2 55, US 2Heijug nekens 1 28. .«n 4e klasse A. Ford 1—AVGA 2 8—2. BC" Nehamy 3—Bempa 1 010, CSCA 2Girarf 1 4—6. ZTTC 2—Hema 3 10—0. C: Argur,0* 1—SMN 1 2—8. APSR 1—Bl.lust 4 5—5. D>Ict Hema 4—Neerlandia 1 1—9. KLM 1—AVGAfen 1 7—3, PSZ 2—Energia 1 8—2, Jav. Bankier 1—Kruisster 1 7—3. E: CSCA 1—Victoria lenk 91, Rapid 2Nehamy 2 010. Hema 5—t]ar GHB 1 3—7. F; PCB 1—KK 2 8—2, Jovotra. 3—APGS 1 2—8. ejjj P Twee jaar gevangenisstraf geëist Een ruim 38-jarige gehuwde tuinders- knecht uit de Haarlemmermeer stond gisteren In hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof, beschuldigd van poging tot doodslag. Hü heeft In Juni 1952 In een woning in tie Haar lemmermeer een benedenbuurvrouw met een broodmes een steek in de borst toegebracht. De Haarlemse rechtbank had hem daarvoor twee jaar gevange nisstraf opgelegd. De Officier van Justitie had anderhalf jaar geëtst. Voor het Hof eiste de Procureur-Generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak 17 Februari. De tuindersknecht erkende zijn daad maar beweerde in een opwelling te hebben gehandeld, hoewel hij aan de politie en voor de rechtbank had toege geven dat hij opzettelijk de steek had toegebracht om de vrouw tc doden. Hjj was kwaad geweest omdat hij een dag te voren niet voor een autotocht, waar aan de vrouw had deelgenomen, was gevraagd. Dat zinde hem niet. Er was trouwens al veel wat hem niet zinde. Hij had des avonds zeer veel alcohol gedronken en de volgende morgen kreeg hij een kater. Hij had in de keu ken een broodmes zien liggen, haalde liet weg en bracht daarmee dê vrouw, die in haar slaapkamer, waarvan de deur openstond, sliep, een steek in de borst toe. Het mes is afgestuit op het borstbeen, waardoor de vrouw in leven bleef, hoewel dat nog een won der mag worden genoemd. Het psychiatrisch rapport acht de dader toerekenbaar voor zijn daad. Het reclasseringsrapport vroeg een gedeel telijk voorwaardelijke veroordeling op grond van het feit. dat de man nog nooit veroordeeld is en zeer goed bij zijn werkgevers staat aangeschreven. De Procureur-Generaal achtte de misdaad echter te ernstig voor een ge deeltelijk voorwaardelijke veroordeling en eiste twee jaar. De verdediger merkte op dat er ook een liefdesgeschiedenis achter de daad schuilt en verzocht clementie, vooral daar het gezin van de verdachte zeer grote moeilijkheden onderv'ndt. ZUSTER PAULINA t Op het feest van Maria Lichtmis over leed te Nijmegen de Eerwaarde zuster Paulina. Het is haar niet gegeven na haar 40- jarige arbeid aan de St. Jacobus U.L.O.- school in de Banstraat één welverdiende rust te genieten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2