Smokkelaars-cavalcade voor Zutphense rechter Geldelijke steun voor rampslachtoffers OVERWERKEN VOOR DE SLACHTOFFERS Honger gestild AVONDKLOK IN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA 32.000 kg koffie, honderden mantels en 47.000 shawls Leider verdiende tonnen GIRO 9575 Tien gulden per inwoner! BEA Aanslag op trein René Mayer naar Eisenhower Leniging van eerste nood Verlenging dividendbeperking door Senaat goedgekeurd Maxwell Taylor op Korea Vrijman trekt boetekleed aan Eén uur loon ol salaris Wuivende armen in grijpend water Met een bootje in straten van 's-Gravendeel PARAAT UTRECHT ivachtte vergeefs op evacué's WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 7 De dorpen staan droog, maar er is gebrek aan ivater en geen stroom (Van onze speciale verslaggever) WERKENDAM, 3 Febr. In het land van Heusden en Altena is de toestand weinig hoopgevend. Werkendam. Sleeuwijk en Alm. kerk staan gedeeltelijk onder wa ter en burgemeester J. de Bruine heeft een avondklok ingesteld. Het is de geëvacueerden verboden zich tussen halfzeven des avonds en zeven uur des morgens in het overstromingsgebied te begeven met het oog op het gevaar. Op biljetten, die overal in de gemeen, te zijn aangepakt, staat, dat over. (Van onze speciale verslaggever) ZUTPHEN, 3 Febr. „De grensbomen van de Nederlands-Duitse grens gingen voor deze verdachte wel heel vlot open." Dit consta teerde de substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen, mr. Messchaert, in zijn requisitoir tegen de 51-jarige Enscliedeër G. H., de voornaamste figuur van een omvangrijke smokkelorgani satie, die een clandestiene export naar Duitsland onderhield. Zij zette daarbij zeker 32.000 kg koffie om en enkele honderden mantels. Tevens voerde zij 47.000 shawls uit Duitsland in Nederland in. hoofdverdachte II. en in nood ge raakt door moeilijkheden met zijn fabriek, tot medewerking aan de organisatie en handel in de ge smokkelde goederen verviel. Toen in Nederland nog koffie- distributie was. smokkelde hij. in opdracht van H., koffie uit Bel gië naar hier, waarbij hij ten slotte tegen de lamp liep. Terug gekeerd uit de gevangenis, wilde hij zich niet meer met dergelijke zaken inlaten, maar onder druk van H. en van zijn echtgenote be zweek hij spoedig. In zijn huis werd veel koffie opgeslagen, die dan meestal via Oldenzaal en omgeving werd ..uit gevoerd". Hij handelde in de damesmantels en in de shawls. Eerst poogde hij nog staande te houden, dat hij herkomst en be stemming der waren niet kende, maar, even aan de tand gevoeld, gaf hij zwakjes, met toonloze stem, een apathische trek op zijn bleek, ingevallen gezicht, toe. De eis tegen G. H., die naar schatting drie ton kan hebben verdiend, luidde één jaar en drie maanden zonder aftrek van voor arrest, benevens een geldboete van 10.000 subs, zes maanden, alsook verbeurdverklaring van zijn twee auto's. „De koffie was klaar" bij dp rechtbank te Zutphen, die zich Dinsdag de gehele dag met deze zaak heeft beziggehouden. In een Augustusnacht van 1952 stak de douane-recherche haar neus in de balen, die door enkele gehaaste figuren op Duits grondgebied wa ren gebracht: een krachtige kof- fiegeur kwam haar tegemoet. 15 verdachten Dit betekende niet alleen, dat de cliënten in Duitsland hun kom metje troost zouden moeten mis sen, maar wel belangrijker dat de gehele smokkelgroep op de koffie kwam en successievelijk kon worden opgerold. Dientenge volge verscheen thans een bonte stoet van niet minder dan 15 ver dachten voor de meervoudige economische kamer, onder presi dium van mr. R. H. Bichon van IJsselmonde. Een trieste cavalcade van ofwel louche ofwel armzalige figuren, die allen een of andere functie bij het onderhouden van de „lijnen" der organisatie hadden vervuld De meesten waren bewoners van het grensgebied in de omgeving van Winterswijk en Eibergen. Zij waren vrij vlot ingegaan op de voorstellen van de contactman nen der organisatie, hetgeen zo wel de president als de officier aanleiding gaf op te merken, dat sommigen in de grensstreek de smokkelarij nog-altijd als „niet zo erg" opvatten. De koffieprïnses Een van de contactleggers was een vrouw, de 31-jarige mej. N. uit Eibergen. „De koffieprinses uit Eibergen. Als je koffie naar Duitsland wilde smokkelen, kon je bij haar terecht." Zij wist „dra gers" en geschikte opslagplaatsen. Zij hield van avontuur, geld en koffie. Nochtans een figuur van het tweede plan (eis zes weken). Zoals ook de 52-jarige bakker O. uit Winterswijk. Een keurig geklede middenstander, aan wie niemand neigingen zou toeschrij ven om in het holst van de nacht langs slinkse paden Duitsland troost te brengen. Dat had hij dan ook niet gedaan. Hij had slechts zijn bakkerij als opslagplaats laten gebruiken uit vriendschap, zei hij. Vriend schap jegens zijn zwager, die bij de smokkelarij betrokken was en om opslagruimte verlegen zat. waar de koffie voorlopig kon wor den gebracht, om later over de grens te worden geëxpedieerd. De bakker kreeg f 200 beloning. Eis: een maand. Daar waren de gebroeders S. uit Eibergen, resp. 19, 20 en 24 jaar oud, net uitziende, zwijgzame boerse jongelieden. De oudsten hadden dienst gedaan als „dra gers", de jongste was eenmaal meegegaan als „voorrijder". Hij kwam er met een eis van geldboete af, tegen de anderen „het wa ren maar zo weinig kilo's. Edel achtbare" werd een week ge vangenisstraf geëist. Koffie-kolen De steenkolenhandelaar L. had in zijn vrachtwagen balen koffie vervoerd en deze onder zijn ko- lenlading gestopt. Toch probeerde hij nog even vol te houden, in de mening te hebben verkeerd, dat de verscholen balen ook kolen in hielden. In elk geval zat hij nu op hete kolen. Eis: een maand. De „kleine mannetjes" hadden aan hun werk geen sommen ver diend. De kolenman kreeg f 40 per rit, de dragers hadden voor hun enkele nachtelijke tochten misschien een paar honderd gul den gehad. Maar er waren anderen. De welgedane landbouwer A., die tijdens zijn voorarrest de blos op het bolwangige gelaat niet had verloren, had tijdens de werk zaamheden maar vast een auto gekocht, hoewel hij nog lang niet aan een rijbewijs toe was. Hij had niet bepaald het leven eens ge- rusten landmans geleid. Uit zijn schuur was heel wat koffie naar de Oosterburen ver huisd. Nu was. zoals de verdediger schetste, de verleiding voor hem wel heel groot. Als hij de deuren aan de achterzijde van zijn schuur openwierp en een fikse stap deed, was hij in Duitsland. En daar stond dan dadelijk een gastvrije Duitse schuur.Eis: acht maan den met aftrek. Van kwaad tot erger Een belangrijker verdachte is H.P.A.M.L., een 40-jarige textiel fabrikant uit Enschede. Belang rijk? Eeri zielige, geknakte man die zich, onder invloed van de Trieste verschijning Trieste verschijning. Van zeer goede familie, een uitstekende op leiding, een scherp verstand uitstekende toekomstkansen sche nen voor hem te zijn weggelegd. Eis: tien maanden met aftrek, en verbeurdverklaring van zijn auto. Zijn echtgenote, mevr. L.B. verscheen ook in de verdachten- ban'k. Zij trachtte vroegere verkla ringen omtrent de connecties met H„ en diens activiteiten, al of niet per auto, te herroepen of gedeel telijk terug te nemen. Deze zou den haar onder pressie en door suggestieve vragen fcijn ontlokt. De officier geloofde er niet in, gaf integendeel de ambtenaren van de douane-recherchedienst een pluim voor de wijze, waarop zij het on derzoek hadden verricht. De hoofdfiguur Dat H., koopman te Enschede, de hoofdfiguur moest zijn. bleek al dadelijk uit zijn optreden ter rsohtzitting. De anderen moe. ontgoocheld en apathisch, hij strijdbaar, energiek en klaarblij kelijk haast verheugd, dat hij weer eens in actie kon komen. Een rijzige man met sluik haar, de ogen glanzend van zelfvertrou wen en soms haast van spot, bleek, maar vastberaden. Onuitputtelijk in verklaringen. Had hij damesmantels verkocht in Duitsland? Ja, kwam verdachte vlot, maar hij had ze ook j kocht in Duitsland. Voor de affaire met de duizen den shawls had hij ook een om standig, doch met flair gedaan verhaal. Het hield verband met Duitse zakenrelaties, met wier vertegenwoordiger in Nederland hij een „legale" transactie had. Naam? De man heette Bennecke. Hij woonde in Den Haag, maar tja, zijn adres was hem niet be kend. „En wat hebt u met al die koffie gedaan?" „Verkocht," antwoordde ver dachte vlot. „Aan wie?" „Verkocht aan Jan..." „Aan Jan....!" was de laconie ke oplossing van verdachte. Et hij bleef bij „Jan", een geheim zinnige persoonlijkheid, wiens identiteit niet uit de doeken kwam, maar van wie in elk geval kwam vast te staan, dat hij een sterke voorkeur voor koffis moet hebben gehad. En wellicht nóg heeft. Een andere mysterieuze figuur „Hans". Als deze een telefoon tje uit Duitsland richtte naar het huis van L., waarbij H. aanwezig was, dan snelde H. ogenblikkelijk in een van zijn auto's weg. In de richting van Duitsland. L., nu als getuige gehoord, kwam, met de ogen van zijn voor malige „chsf" in de rug. aarze lend en stamelend verklaren, dat H. vaak wegreed in de richting van de Duitse grens met goede ren in zijn wagen. Ook, dat hij, L., damesmantels in Duitsland te koop had gezien, die tevoren in H.'s bezit waren. H., die daarvoor al soms half lachend en met een verbaasd ge zicht op allerlei verklaringen „Dat bestaat niet" en „Dat kan niet, nee, dat kan echt niet bestaan" had gezegd, bleef groot in de ont kenningen. Ten aanzien van de shawls werkte hij ook met facturen. Doch het hoofd vermeldde een adres in Amsterdam, dat niet bestond. Een Duitse deskundige, die in zyn land betrokken is bij het onder zoek tegen de aldaar gegrepen leden van de organisatie en wiens tong in ernstige moeilijkheden kwam bij het nazeggen van de eed in het Nederlands, verklaar de, dat de facturen moesten zijn getypt op de schrijfmachine van een van H.'s medewerkers. Uit een typische letterfout viel dit z.i. duidelijk af te leiden. Onmiddellijk viel H.. de ver- dachtenbank verlatend, de Duitse expert met vragen aan, onder streept met levendige gebaren. Deze bleef echter bij zijn vaststel ling. Twee vrouwen kwamen in H.'s zaak als getuigen a décharge op treden. De ene was zijn eigen echtgenote, die zei de legenda rische Bennecke wel eens te heb ben ontmoet. De andere was de echtgenote van L. Toen namde Officier requisi toir tegen deze Macchiavelli van de koffie. H. hoorde koeltjes toe en keek vervolgens rustig-uitno- digend naar zijn beide advocaten, voor een uitvoerig pleidooi. Uitspraken in alle zaken 17 Fe bruari. DEN HAAG, 3 Febr. In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste be dragen te worden ingeza meld voor het Rampen fonds- Blankenham (O.), dat 532 inwoners telt, heeft f 5.519 geofferd, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwoners zamelde f 37.400 ii„ of f 7.20 per in- Advertentie) Boek via Uw reisbureau of bij de BEA, Leidse- plein 29 - Amsterdam, telefoon 64848 (3 lijnen). Yen fl7 BRITISH EUROPEAN AIRWAYS *~~a Links de gebroeders S., die koffie over de grens brachten. Vervol gens, van links naar rechts, mevr. L. B., die koffie bewaarde, hoofd verdachte H., getuige L., verdach te H. (met rijksveldwachter)de verdediger mr. E. A. James Jr., verdachte Q., verdachte H. en ten slote verdachte L. TEL AVIV. 3 Febr. Het spoor wegverkeer tussen Haifa en Tel Aviv is verbroken ten gevolge van het ontploffen van een mijn onder een Israëlische goederentrein na bij de grens met Jordanië. Door de explosie derailleerde een vijftal wagons en vloog een kleine brug in de lucht. Mensenlevens zijn echter niet te betreuren. Onmid dellijk na de ontploffing werden schoten op de trein gelost. Israël zal bij de Israëlisch-Jor- daanse wapenstilstandscommissie in verband met dit incident een protest indienen. (Reuter) PARIJS, 3 Febr. De Franse minister-president René Mayer zal in Maart een bezoek aan Eisenhower brengen. De uitnodi ging hiertoe ontving hij uit han den van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles. (Reuter.) DEN HAAG 60.000 broden, 10.000 pakjes margarine, 2000 kg kaas, 5000 blikjes melk, 2000 kg worst, 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees, vormen slechts een greép uit de indrukwekkende lijst van levens middelen, die door bemiddeling van het Directoraat Voedsclvoor. ziening tot dusverre op het vlieg veld Valkenburg zijn afgeleverd om de eerste nood van de slacht offers in de geïsoleerde gebieden uit de lucht te lenigen. Niet alleen door de lucht wordt voedsel aangevoerd. Maandag avond is een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarine. Er zijn schepen gezonden naar Ouddorp en vandaag worden voorraden verscheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zakken (o.a. voor het afvoeren van aardappelen) en brood. Naar Middelharnis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 de kens gekregen. Grote hoeveelheden suiker, kaas, margarine en gecondenseer de melk zijn opgeslagen in Den Haag en Rotterdam. Voor het vervoer hiervan zijn vele vissersvaartuigen gecharterd. Naar Middelharnis zijn er reeds 23 vertrokken. 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beverland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 Febr- De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag het wetsontwerp tot verlen ging van de dividendbeperking goedgekeurd. Tegen stemden de fracties van dc V.V.D. en C.H. en voorts van de K.V.P.-fractie de heren dr. H. J. J- van Velthoven, mr. L. F. H. Regout, mr. E. M. J. A. Sassen en C- G. A. Mertens en prof. dr. H. J. Hellema van de A.R..fractic. Bij de debatten over dit wets ontwerp. die op 27 Januari waren onderbroken, heeft voor het eerst de nieuwe staatssecretaris voor Financiën, dr. W. H. van den Berge, het woord gevoerd, die verklaarde, dat. de wet niet is vervallen, zoals sommige senato ren hadden betoogd, maar nog springlevend is. Het betoog van mr- Pollema. die meende dat de wet, die tot 31 December 1952 loopt, niet verlengd kan worden, kon hij niet onderschrijven. In een welsprekende rede trachtte hij de vele bezwaren te ondervangen. In derde termijn werd nog het woord gevoerd door de heren prof. mr. A. N. Molenaar (VVDl. mr. dr. W. Rip (AR1. mr. F. G. C J. M. Teulines (KVP). mr. L. F. H. Regout (KVP) en de heer G. J. P. Cammelbeeck (PvdA). Eerstgenoemde raadde de rege ring aan voorzichtig te zijn met de juridische puzzle, want de wet is niet springlevend, zoals de staatssecretaris meent, maar is in liouidatie. Spr. betreurde, dat de minister van de week respijt, die hij gehad heeft, geen ge- heeft gemaakt om de wet in te trekken. Ook mr. R. Pollema (CH) was niet bevredigd door het antwoord van de staatssecretaris. Daaren tegen meende mr- dr. W. Rip (ARï dat de wet niet is geëxpireerd omdat er nog verschillende ge vallen onder deze wet blijven vallen. Hij adviseerde echter het wetsontwerp terug te nemen en de S.E.R. om advies te vragen. In zijn antwoord verklaarde de staatssecretaris, dr. Van den Ber ge. dat de considerans van de wet inderdaad niet gelukkig is te achten, maar het komt op de tekst van de wet aan en die is bindend. Het betoog van prof. Molenaar had hem niet overtuigd. Al is de wet niet misschien spring levend. zti is toch in ieder gevai halflevend. Nadat ook de minister van Fi nanciën. de heer J. van de Kieft. nog kort had gesproken en ver klaard. dat er geen aanleiding was voor hem om de wet terug te nemen, werd er tot stemming overgegaan en het wetsontwerp met 3115 stemmen -aangenomen. SEOEL, 3 Febr. Generaal Maxwell Taylor, die generaal Van Fleet als commandant van het Achtste Leger zal vervangen, is vandaag in gezelschap van ge neraal Mark Clark (opperbevel hebber van de troepen der Ver enigde Naties) op Korea aange komen. Zij werden op het vlieg veld van Seoel door generaal Van Fleet begroet- Aan het front sloegen Zuid- koreaanse troepen vanmorgen een van de zwaarste communis tische aanvallen van dit jaar af. De aanval was gericht op de „Luke the Gooks Catle"-heuvel- De Noord-Koreanen lieten 55 do den achter. (Reuter). EERSTE NOOD WORDT GELENIGD DEN HAAG, 3 Febr. De mi nister van Maatschappelijk Werk heeft alle burgemeesters en wet houders gemachtigd aan de slacht offers van de watersnood, voorzo ver deze niet of onvoldoende ir. staat zyn om in hun eigen levens onderhoud te voorzien, voorlopig (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 3 Feb. In de Eerste Kamer heeft hedenmiddag de heer W. C. Wendelaar (VVD) als voorzitter voor de commissie van de verzoekschriften voorle zing gedaan van een ingekomen schrijven van de oud-rijksbouw meester de beer J. A. W. Vrijman uit Den Haag, wiens zaak onlang- in de Eerste Kamer aan de orde was gesteld. De heer Vrijman verklaart hier in dat de Eerste Kamer volkomen terecht aanmerkingen had ge maakt over zijn optreden in de oorlogsjaren en hij erkende de Kamer op dit punt misleid te hebben. Hij achtte dit een gevolg van de schande en het leed die hem on schuldig waren aangebracht in de jaren 1923 tot 1940, zodat op het tijdstip van het uitbreken van de oorlog, toen hij 76 jaar oud was, zijn normaal denkvermogen vol komen in de .war was geraakt. Hij verzocht de Kamer een min der gestreng oordeel over hem te willen vellen. Nadat mr. Wende- laar nog gezegd had dat deze brief de schrijver eert, werd hiermede het punt als afgedaan beschouwd. een uitkering ter voorziening in de noodzakelijke kosten toe te ken nen. overeenkomstig de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (19401945). De hoofden van de bureaux van het betrokken depar tement in de provincies zullen voorlichting geven. Deze geldelijke hulpverlenings regeling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Fe bruari en werd na overleg tussen regering en Nationaal Rampen fonds ingesteld. Nadere uitvoe ringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tya zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkre gen aan B. en W. worden toe gezonden. In verband met de Nationale Ramp is het grote Amsterdamse Klaverjastournooi van de K.J.C. „De Eik" dat op Woensdag 4 Fe bruari zou aanvangen, uitgesteld tot Woensdag 22 April. tredingen zwaar zullen worden gestraft. Er is geen water en electriciteit in Werkendam en Sleeuwijk. Op het gemeentehuis in Werkendam luistert men naar een radio die door middel van een accu van stroom wordt voorzien. De dorpen zelf staan niet meer geheel onder water. Dat is wel het geval ge weest. Nu zijn het slechts alleen de huizen in de polder die door het water worden geteisterd. Woudrichem is nog droog, maar ook daar nadert het water de pol- derwïjken. De watervoorziening is kritiek en in het stadje zijn tal van geëvacueerden onderge bracht. De Rijksweg SleeuwijkRaams- donksveer is haast geheel over stroomd. Ongeveer een kilometer kan men uit de richting Gorin. chem de weg oprijden. Dan stuit men op het water, dat op sommige plaatsen 1.15 meter hoog staat, r Vanmorgen is er een z.g Duck de weg uit de richting Breda ko men afrijden. De wagen moest naar Woudrichem om medica menten te halen voor een ziek vrouwtje in Almkerk. De beman ning van deze wagen heeft de be woners verteld over Almkerk. Di*. plaatsje ligt nog geen 7 kilometer van Sleeuwijk verwijderd maar is niet te bereiken. Er is daar ook geen stroom. Eén plaats in dit hoekje land bij Gorinchem is ge lukkig in bezit van electriciteit. Dat is Woudrichem, dat via Tïel van licht wordt voorzien. Onbetrouwbaar water In Werkendam en Sleeuwijk is vanmiddag weer een officiële be kendmaking uitgegaan. Al het wa ter dat als drinkwater wordt ge bruikt moet worden gekookt. Er is een „wel" aangeboord, maar het water dat daar door de brandweer wordt uitgepompt is niet te ver trouwen. Ér zijn gebieden in het Land van Heusden en Altena waar de bewoners niet in de gelegen heid zijn het water te koken en daarom is deze mensen de gele genheid geboden zich tegen typhus te laten inenten. AMSTERDAM, 3 Febr. De Stichting van de Arbeid doet een dringend beroep op de Neder^ landse werknemers nog deze week tenminste één uur loon of ER staat een groepje mannen op de smalle dijk. Hun schou ders zijn gebogen. Dat is niet al leen door de striemende vlagen, die een meedogenloze sneeuw storm op hen neer geselt. Zij turen naar een verre overkant, waar een pluk huisjes verloren staat in de barre eenzaamheid van water- Heftig stromend water over wat eens vruchtbare polders waren- Op het dak van een dier huisjes wuift een arm. Meer zien we niet- Alleen die arm, die als maar zwaait, alsmaar wuift. Uren en uren. Zonder ophouden. Kre ten horen we niet in het geloei van de storm.maar niemand twij felt of zij zijn er. Want het water stijgt. Het joelt reeds om de dak goot, met kleine. venijnige schuimkopjes. Boosaardig. Al grijpend De mannen zwijgen. Vóór hen mensen in doodsnood, een boeren gezin, dat eens rustig leefde in de mateloze wijdheid van de groene polder- Achter hen, een paar honderd meter de dijk af, óók over water, 's-Gravendeel Deze mannen zijn van 's-Graven- deel. Tussen jagende, inktzwarte wolken schiet de zon soms valse lichtschampen over de rode daken. 's-Gravendeel is een vriendelijk dorp. Was een vriendelijk dorp. laag gehurkt aan de voet van de dijk langs de Dordtsohe Kil. Dat werd zijn noodlot. Scherp turend zie ik tussen de daken roeibootjes. Dobberend op het water, dat als een woedende vuist door de dijk brak. De mannen praten er niet over Maar zij denken aan niets anders dan aan die gruwelijke nacht, toen de zwarte golven met oorverdo vend geraas hun huisjes bespron gen. Tafels, stoelen, bedden weg spoelden. tegen plafonds beukten, joelend vernielden wat in haar weg kwam. Over dit tempeest bonkten de klokken haar onheils zang. overstemden het gegil van radeloze mensen, die "werden weggezogen in de kolken;i>e wate ren- p\EZE mannen behielden het plonst in het water. Een sprong u leven- Méér. niet. Zij hebben de rust van hen, wie niets is over gebleven. Veel liever waren zij nu ook in het dorp, waar behulp zame handen door zoldervensters reiken voor een vrouw, een kind, een zieke. Veel liever zouden zij in hun kleine bootjes gaan zoe ken naar wat huisraad, dat nu van dakgoot tot dakgoot deint. Maar deze mannen helpen an deren. Er kwam een noodkreet, te midden van het rumoer van een haastige evacuatie, een snelle vlucht uit huizen, welker funda menten begonnen te kreunen en 'e kraken. Een noodkreet yan mensen, die het water om zich heen zagen stijgen. En de mannen lieten 's-Gravendeel achter zich en repten zich over de smalle dijk om te helpen. Zij willen niet praten over hun leed. Maar in de gezichten kerven lijnen, die anders zyn dan die van de harde arbeid van een boer. een dagloner. Het zijn de groeven van een Deilloze ellende een ellende, die alleen maar zwijgend maakt, geen woorden vinden kan Een grijze boer stopt zijn pijpje met zwarte tabak. Op zyn borste lige wenkbrauwen vlekt sneeuw Hij heeft de pet'over de oren ge trokken tegen de fluitende storm, die aanloeit over de polder. „We moeten opschieten." bromt hij ..Met hoog tij wordt het niks." Over het smalle sDoor van de dijk nadert, gevaarlijk zwaaiend, een vrachtauto. Uit de bak steekt zwiepend een boot. De mannen komen tot actie. Snelle handen sjorren de boot op de dijk. Schu rend glijdt zij de steile helling af, en we varen al. De stroom, die kolkend door het gat in de dijk spoelt, grijpt begerig het wankele bootje, maar deze mannen zijn taai. Zij zullen altijd blijven vech ten- PIEPEND in de dolboorden slaan de riemen in het vuile water, 'waarover de storm een mist van sneeuw striemt. Maar we vorderen. Schuren langs wil gen, die hun stakerige takken hulpeloos uit het water omhoog steken. Botsen tegen voorwerpen. Een stoeltje. Een bank, een buf fet, pas nog glimmend gewreven door een zorgzame vrouwenhand Bossen stro. Balen hooi. Vloer planken. Een linnenkast, met openzwaaiende deuren, een hand doek meesleurend aan een spijker En een kat. Deinend op de gol ven, met uitgestrekte poten- Dood. Een varken. Grotesk waaieren de poten heen en weer op de golf slag. Het Hikt. af het dier zwemt, met rustige slagen. Maar het is dood. Alles is dood „Ik ben twaalf koeien kwijt." zegt een van de roeiers. „In de stal verdronken. Ik dacht dat ik gek werd. Dat gebrul-" De anderen zwijgen. Hijgend rukken zij de riemen door het water.. Naar die arm. di.e nnar bli.jft zwaaien, een geluidloos krijten om hulp- Deze mannen oraten ook déar niet over. Zij hebben mensen voor hun ogen zien verdrinken. Zien wegsleuren in het zwart van die rampzalige t is verdronken. De watervloed nacht. Een schreeuw, gesmoordsnoeide haar door het venster, door het schuimende water Een van de tallozen, wier grij- een arm als een laatst vaarwel, pende handen geen dak meer vóór de golven haar prooi grom-1 konden vinden. mend verzwolgen. Deze ene arm zegt hun niet zo veel. Maar zij vechten. En zij winnen. Kreten breken door de storm- Over het strooien dak handen drie mensen. Hun benen tussen het riet gewoeld. De han den gekrampt over de nok. Maar één arm blijft zwaaien- Uit drie monden gilt de kreet om hulp. Dan stoot de boot tegen het dak. Drie mensen laten zich wil loos omlaag glijden. We trekken een zeil over hen heen. Ze zijn paars. De vrouw kreunt. Haar handen grijpen in het zeil als om het nooit meer los te laten. De boer en zyn knecht staren met lege ogen over het grauwe water, dat steeds breder wordt tussen de boot en hun boerderij- Hun leven. Er zit bloed aan hun handen. Handen, die voor immer gekromd ziin, omdat zij twee nachten en byna twee dagen hebben ge klauwd om de nok van een dak. Twee etmalen, waarin de Noord wester zijn ijzige vlagen over hun verstijvende lichamen joeg Geen voedsel. Dorst. Een zwaaiende boerderij, waaraan het schuimende water knaagde. Scheurende muren. Wurgende angst. Behulpzame handen trekken de drie mensen tegen de dijk op. Drie geredden. De roeiers tillen hen in de vrachtauto, die over de smalle dyk weg schommelt. Naar het binnenland, achter de wal van water, waar dampende koffie is- En warmte. En een bed. Drie geredden- De lampen van nnze auto zwaaien haar lichtbun dels over de weg. waar sbms het water met korte golfjes overheen moeit. Voor ons uit sjokt traag een oude boer. Aan een touwtje trekt hii een vlot. Er ligt een kus sensloop op, met wat spulletjes er in. Hii looot maar. zonder te we ten waarheen. Want zyn vrouw KAN Zaterdagnacht af had den deze kinderen zonder warmte en zonder eten op een zolderkamer gezeten op Tholen. Met een vlot werden zij naar Halsteren gebracht, waar dikke boterhammen de hongerige maagjes vullen. salaris af te staan aan het Ram penfonds. Van de werkgevers wordt gevraagd de bydrage van de werknemers met een zelfde bedrag te verhogen. Om de nood, die over zovele tienduizenden landgenoten is ge komen, verder te lenigen, wordt voorgesteld, dat alle werknemers zo spoedig mogelijk tenminste acht uur zullen overwerken. Het geld, dat hiermede wordt ver diend, wordt dan met een gelijk bedrag verhoogd en eveneens aan het Rampenfonds afgestaan. v\2ar overwerk onmogelijk is, dient, aldus de Stichting, te worden gestreefd naar het af staan van een bedrag, ongeveer gelijk aan dat. wat met overwerk zou ziin verdiend De Stichting heeft op de werk gevers, wier ondernemingen door ae overstromingen ziin stil gelegd. een beroeo gedaan, in dien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. MARINEDUIKERS ZOEKEN HARINGVATEN -rU^an onze Haagse redactie) DEN HAAG. 3 Febr. Een af deling duikers der Marine is sedert gistermorgen in de Scheve- ningse vissershaven bezig met het j l^Lnaar en het ophalen van de 4000 haringvaten, welke door de springvloed in de buitenhaven terecht zijn gekomen. Reeds vel?1 honderden vaten zijn onbescha digd aan land gebracht. Frits Rothgiesser wordt Nederlander (Van onze Haagss redactie.) DEN HAAG, 4 Febr. De be kende auteur van hoorspelen van de Nordwestdeutsche Rundfunk, letterkundige en journalist Ru dolph Ludwig Fritz Rothgiesser, die sedert 1936 ts Amsterdam woonachtig is, komt voor op de lijst van te naturaliseren perso nen, wie minister mr. L. A. Donker de Tweede Kamer voor stelt het Nederlanderschap te ver lenen. Schoenmakers lapten 900 paar zolen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. 3 Febr. Voor de tweede avond wacht heden een leger vrijwilligers, onder leiding van de Provinciale Evacuatie commissaris, Rode-Kruisautori- teiten, leden der Utrechtse Vrou welijke Vrijwilligers, in de hallen der Bloemenveiling aan de Croeselaan. Men staat daar ge reed om de voorhoede van 40.000 Zeeuwse evacué's te ontvangen, die per schip Goeree en Over- flakkee zou hebben verlaten. Maar dit zijn dagen, waarin het gerucht vleugels heeft. Om tien uur staan de kolen van de vuur potten nog zacht te gloeien in een lege hall. En van de sluis te Vreeswijk is nog altijd geen voor-alarm gekomen. Van de zevenduizend mensen die men verwacht en die vroeg in de och tend van Hellevoetsluis zijn ver trokken. altyd volgens onbeves tigde berichten, zullen er dui zend in de stad Utrecht worden ondergebracht. De Genie heeft Dinsdag in de Bloemenhal wasgelegenheden gebouwd. En in de nabije Groen- tenhal, alsook in het Jaarbeurs gebouw liggen hoog opgetast, enorme voorraden kleding, meubels, tot zelfs splinternieuwe kinderwagens. „Er is royaal gegeven, door Utrecht en wijde omgeving. Maar dekens, lakens en slooen ziin nog steeds dringend nodig", verzekert men ons. De medewer king der bevolking is treffend. De Utrechtse schoenmaker» hebben 400 paar geschonken schoenen gratis hersteld; morgen doen ze hetzelfde met 500 paar andere. De Bond van Meubelma kers repareert goederen: alles gaat gaaf de deur uit, verpakt door speciale embaLleurs. De evacué's zullen uit de voor raden kunnen passen wat zij nodig hebben, alsof zij in win kels kopen. Burgemeester Molendijk van Amersfoort is persoonlijk geko men, om de duizend mensen, die zijn gemeente zal herbergen, naar de Markthal te begeleiden. Maar de bussen blijven voorlopig ledig staan. Alles wacht af. KRACHTIGER OPTREDEN TEGEN BENDEN DJAKARTA, 3 Febr. Het In donesische kabinet is vandaag bij een geweest, om de veiligheids problemen te bespreken. Na af loop van de zitting zei de woord voerder van het kabinet, Roeslan Abdoelgani, dat men na het rap port, dat premier Wilopo hier over uitbracht, niet al te optimis tisch kan zijn. De regering zou echter niet van plan zijn, een nieuwe veiligheids organisatie in het leven te roepen, doch willen volstaan met het ne men van krachtiger en meer doel treffender maatregelen (Aneta)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4