Bentley Zaak-Derek .DE VUURPROEF" naar Engels en Nederlands recht Vak van scheidsrechter ook in Engeland zwaar en riskant door prof. mr. J. M. van Bemmelen Sportevenementen voor Rampenfonds Schaatskampioenen rijden ten hate van Nederland Hulp uit Oslo Politie-hulp niveau Paardendressuur op top- Ned. worstelaars boeken succes Arthur Millers jongste toneelstuk Korfballers in 't goud Van tfUuxdiep tot Vloocd&eeUMuMil Alkmaar gaf met gulle hand Beverwijk biedt huisvesting aan Amerikaanse heksenjacht in twee tijdperken POLITIEKE TENDENZ Parallel 6 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE gehele wereld is in de laatste dagen geschokt door de doodstraf, opge legd en voltrokken aan de 19-jarige Derek Bentley. Deze nog zo jeugdige misdadiger is veroordeeld terzake van moord. Hij had samen met de 16-jarige Christopher Craig een inbraak in Croydon beraamd. Zij werden op heterdaad betrapt door de politie. Bij hun vlucht werd Bentley ge grepen en hij riep toen tegen Craig, die een revolver droeg: „Let him have it. Chris". Craig schoot op de politie en trof een politieagent dodelijk. Ofschoon Craig het fatale schot loste en zelf op grond van zijn leeftijd (16 jaar) slechts tot een levenslange gevangenisstraf ver oordeeld kon worden, werd Bent ley ter dood veroordeeld en in de morgen van 28 Januari geëxecu teerd. Zouden door dit voorval de ogen van het Engelse publiek ein delijk opengaan? Zouden de Brit ten nu beseffen, dat hun straf recht in zijn ontwikkeling een heel stuk achter is bij dat van het Con tinent of zullen zij in insulaire zelfgenoegzaamheid menen, dat hun conservatisme een voordeel is boven andere landen? In ieder geval levert deze zaak opnieuw het bewijs indien dit nog noodzakelijk ware hoe dankbaar wij mogen zijn, dat wij in Nederland de doodstraf in vre destijd t.a.v. commune delicten niet kennen. Dergelijke emoties ais het Engelse volk in de laatste dagen heeft meegemaakt zijn voor dat volk zeker niet goed. De mis dadiger wordt tot een voorwerp van medelijden en heldenverering, het vertrouwen in de juistheid en billijkheid van de rechtspraak krijgt een gevoelige schok. WONDERLIJK DE gehele zaak is voor ons rechtsgevoel wonderlijk. Hoe is het mogelijk, dat Bentley ver oordeeld werd voor het schot, dat Craig loste? Hoe zou dit naar Ne derlands recht beoordeeld wor den? Dat het in het Engelse bestel bestaanbaar is, ligt aan de merk waardige leer, die de Engelse ju risten hebben over de deelne ming. De Britse jurist onder scheidt daders in de eerste en de tweede graad en drie verschillen de soorten van medeplichtigen. De dader in de eerste graad is de man die het feit bedrijft, in de zen dus Craig. Dader in de twee de graad is hij, door wie de eigen lijke dader van een misdrijf (fe lony) geholpen en ondersteund wordt op het moment zelf, waar op het misdrijf wordt begaan. De dader in de tweede graad moet derhalve daadwerkelijke steun verlenen aan de hoofddader of hii moet althans aanwezig zijn bij diens daad en deze stilzwijgend goedkeuren. Zulk een helper en ondersteu ner is dan echter ook aansprake lijk voor de misdrijven, door de hoofddader bedreven ter uitvoering van hun gezamenlijk doel. Indien derhalve twee mensen het ge meenschappelijke plan hebben, om roof met geweld te plegen en de één doodt daarbij iemand, terwijl de ander aanwezig is en hem bij het misdrijf ondersteunt als dader in de twéede graad, zijn beiden schuldig aan moord, al had deze laatste niet met zoveel woorden (specifically) toegestemd in zulk een mate van gewelddadigheid als in feite door de eerste is gebezigd. EEN VOORBEELD DIT werd door de Engelse rech ter reeds in 1930 beslist in de zaak R. v. Betts and Ridley. Deze cwee mannen waren overeengeko men, dat Betts in hinderlaag zou gaan liggen om een zekere An drews op te wachten, wanneer deze geld naar een bank bracht en dat hij hem neer zou slaan en van zijn geld zou beroven, terwijl Rid ley met een auto zou wachten in een naburige straat. Betts wist in derdaad Andrews op te vangen, sloeg hem met een zware klap te gen de grond en Andrews stierf dientengevolge. Betts werd door de jury schul dig bevonden aan moord, maar Ridley eveneens, op grond dat hij een dader in de tweede graad was en voorzien had. dat Andrews al thans neergeslagen zou worden. Beide mannen werden ter dood veroordeeld, maar Ridley werd begenadigd omdat zijn daad min der ernstig was dan die van Betts Hieruit kunnen wij afleiden, waarom naar Engels recht ook Bentley schuldig werd bevonden aan moord. Hij wist, dat Craig eer. schietwapen bij zich had en dit zo nodig ook zou gebruiken. Dat de jury en ook de Court of Criminal Appeal en de minister Maxwell Fyfe, die over de gratie moest oor delen. in de woorden „Let him have it, Chris" een aansporing za gen om te schieten. lijkt niet ver wonderlijk. De uitleg die de fa milie van Bentley hieraan heeft willen geven, nl. een raad om de revolver uit te leveren aan de po litie. is niet voor de hand liggend. ONS STRAFRECHT HOE zou deze zaak naar Neder lands recht zijn beoordeeld? In ons Wetboek van Strafrecht hebben wij twee artikelen, die ten deze van toepassing kunnen wor den geacht, nl. art. 288 en art. 312. Artikel 288 stelt levenslange ge vangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren op doodslag, die geschiedt om een ander mis drijf te bevorderen en op doodslag ten einde vlucht na misdrijf moge lijk te maken. Deze doodslag stelt ook ons wetboek gelijk met moord. Artikel 312 stelt op diefstal met geweld negen jaar. Indien dit feit de dood tengevolge heeft, wordt de maximum-straf verhoogd tot vijftien jaren. Het is duidelijk, dat Craig zowel het misdrijf van arti kel 288 als dat van art. 312 heeft gepleegd. Hy zou derhalve naar ons recht voor het eerste als zijnde ae zwaarste strafbepaling zijn veroordeeld tot levenslang. Bentley zou echter slechts zijn be schouwd als mededader aan het misdrijf van artikel 312 en in ons land zijn veroordeeld tot vijftien jaren. Ook in Nederland is in een ge val, waarin tweemensen er op uitgingen om een paar vrouwen te beroven en een van hen met eer revolver had gedreigd, in 1932 door de Hoge Raad uitgemaakt dat, als er in het geval van arti- AMSTERDAM, 3 Febr. Woensdagavond a.s. worden di verse vriendschappelijke voetbal wedstrijden gespeeld, waarin de opbrengst geheel bestemd is voor het Nationaal Rampenfonds. Zaandam: ZFCDWS. Haarlem: HaarlemRCH. Den Haag: (VUC.stadion): ADO —HBS. Ook in andere takken van sport zullen wedstrijden worden geor ganiseerd. Amsterdam: Vrijdag 6 Febr. 8.30 u. Klaverjaswedstrüd „Har tenboer" en „De Laurier" in het clublokaal, Marnixstraat 339. „In ieder geval levert deze zaak opnieuw het bewijs - indien dit nog noodzakelijk Ware - hoe dankbaar wij mogen zijn, dat wij in Nederland de doodstraf in vredestijd t.a.v. commu ne delicten niet kennen kei 312 mededaders zijn, ieder van hen aansprakelijk is voor het mis drijf in zijn geheel, dus ook voor de daden die hij niet zelf. doch die zijn mededader heeft verricht Wij zouden. Bentley echter nim mer veroordeeld hebben wegens het misdrijf van art. 288, dat wat strafbaarheid betreft, gelijk staat met moord. Ook uitlokking tot dit delict zou hem hier te lande nooit ten laste gelegd kunnen worden, omdat de simpele aansporing naar ons recht geen middel van uitlok king is. WIE op deze wijze het Engelse en het Nederlandse recht met elkander vergelijkt, zal moeten toegeven, dat het Nederlandse recht scherper onderscheid maakt. Slechts kan men zich afvragen, of wij niet juister zouden doen om op het misdrijf van artikel 312, indien dit de dood tengevolge heeft, eveneens de maximum straf te stellen. Wij zouden dan tot hetzelfde re sultaat komen als het Engelse recht behalve dat wij de dood straf niet kennen. Wij zouden dan echter juist het onderscheid in strafbaarheid kwijtraken voor hem die werkelijk schoot en hem die slechts mee uitging op een roof tocht met geweld. Ik zou er voor voelen dit onderscheid af te schaf fen. Wie meegaat op roof, waar bij een der mededaders gewapend is, weet dat dit mensenlevens kan kosten. Wat ik hier mededeel over het Engelse recht is grotendeels ontleend aan het standaardwerk over Engels strafrecht „Outlines of Criminal Law" van Kenny, laatstelijk in 1952 bewerkt door Turner. Loting Engelse beker LONDEN, 2 Febr. De loting voor vijfde ronde van de Engelse beker competitie, waarvan de wedstrijden op Zaterdag 14 Febr. a.s. gespeeld wor den, had het volgende resultaat: Hali fax TownPreston North End of Tot tenham Hotspur: Rotherham United Aston Villa of Brentford; Chelsea of West Bromwich AlbionSheffield United of Birmingham City:. Plymouth ArgyleGateshead; E vertonMan chester United of Walthamstow Avenue: Manchester City of Luton TownBolton Wanderers of Notts County; BurnleyArsenal; Blackpool Southampton. TAIMANOV-BOTWINNIK MOSKOU, 2 Febr. De vijfde partij van de tweekamp Botwinnik Taimanov is door Taimanov, die met wit speelde, gewonnen. De stand Is thans 32 in het voordeel van Bot winnik. De zesde partij zal op Woens dag 4 Februari worden gespeeld. Ballangrud, Andersen, Broekman, v. d. Voort, enz. OSLO, 3 Febr. De enige twee schaatsenrijders, die ooit drie Olympische gouden medailles hebben veroverd verder Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Noorse schaats kampioenen. zullen Donderdag in het Bislettstadion uitkomen in weldadigheidswedslrijden ten bate van de Nederlandse getroffenen. De Noren Ballangrud en Hjalmar Andersen, die respect, in 1936 en 1952 met drie gouden medailles van de Olymp. Spelen terugkeer den, zullen op de 500 meter tegen elkaar uitkomen een evene ment. zoals nog nooit in de ge schiedenis is voorgekomen. De wedstrijden worden geor- O Zeer langdurige opleiding CVan onze sportcorrespondent.) LONDEN, Januari. Twee recente gebeurtenissen in wedstrijden van de Engelse League hebben opnieuw de aandacht op de Engelse scheidsrechter gevestigd. Bij de op Zaterdag 17 Januari gespeelde wedstrijd tussen de Londense derde-klasser Queens Park Rangers en Norwich City, die de Londenaars met 31 wonnen, werd de scheids rechter, toen hij Norwich een strafschop toekende, door het publiek uitgejouwd, terwijl een der „protestanten" het veld opliep, om de „ref" persoonlijk van zijn ongenoegen kennis te doen nemen. De scheidsrechter werd na afloop van de strijd door politie naar zijn kleedkamer geëscorteerd. ters is in Engeland zo nauwgezet en zij worden zo langdurig en doeltreffend voorbereid voor hun lastige taak, dat bijvoorbeeld een scheidsrechter, die voor league wedstrijden is goedgekeurd, tot de alleszins bevoegde arbiters ge rekend kan worden. Een zó langdurige leerschool, dat zij, die door velen het beste geschikt geacht worden voor dit beroep voormalige voetbal sterren na afloop der oplei ding té oud zouden zijn, om een dergelijke functie te vervullen. Inderdaad, oud-voetballers, die in hun tijd tot de sterren behoor den, hebben nog altijd de voor keur in allerlei betrekkingen, die met voetbal verband houden. De beste managers zijn nog steeds zij. die hoog stonden aangeschreven in de rijen der amateurs en profs, hetgeen tevens geldt voor trai ners en coaches. Voormalige voetbalsterren weten beter dan wie ook, wat er in het brein van In een andere derde-klasse ont moeting. tussen de leider Bristol City en Newport County, zond de scheidsrechter twee spelers, die handgemeen werden, van het veld, waardoor hij zich het on genoegen van het publiek op de hals haalde, dat nog meer ge prikkeld werd, toen de „ref" aan de politie verzocht zich vóór een der tribunes op te stellen. Ook hier moest de scheidsrechter na afloop van de strijd door de po litie beschermd worden, Het publiek draagt in beide gevallen natuurlijk de grootste sohuld. Het gaat ons hier echter niet om de schuldvraag, maar om aan te tonen, hoe veeleisend en riskant de functie van scheids rechter zelfs in dit land is, waar de bevolking over het algemeen op het gebied van zelfbeheersing en discipline een goede naam ge niet, en dus ook de spelers, ama teurs en profs, zich gemakkelij ker schikken in door de arbiter gegeven beslissingen. De opleiding van scheidsrech- Bij Strassburger AMSTERDAM, 3 Febr. Maandagavond gaf circus Strass burger zijn tweede en laatste pro gramma in dit seizoen en zonder twijfel evenaart het het eerste. Ook nu weer was het een bonte afwisseling van nummers uit alle landen, maar het pronkstuk van de avond was de stijlvolle direc teur Karei Strassburger met zijn prachtige 12 Friese hengsten, die hij o.a. op de achterbenen laat staan. Elly Strassburger komt weer stralend als altijd de piste binnen met haar sierlijke viervoe ters, en als nieuwe verschijning zien we thans het familielid Adolf Strassburger, die een groep debu terende Deense paarden laat zien, benevens een vrolijk poneynum- mer. Wat een prachtige paarden zijn deze nieuwe aanwinst weer. Allereharmantst zijn Tonita Lilian op het strakgespannen koord. Ook mr. William's, wiens honden als jockeyrijders het zeer goed deden in hun alleraardigste dressuur, had weer veel succes. Ons land was onder de artisten vertegenwoordigd door de 4 Os mani's, een nummer, dat gezien mag worden. De 4 Bento's, Belgi sche clowns, toonden in hun wa- ter-entrée, dat in Amsterdam lang niet gezien werd, dat ze van het goede clownshoüt gesneden zijn. Er werd gegierd van het lachen! Lange tijd hadden we ook niet meer in een circus zien werken op de schuine draad. Tanika laat het in haar Japanse Antipoden- spelen thans zo zien, dat we er haast niet naar durven kijken, zo knap beweegt ze zich op de draad. De meester-jongleur Edoardo Raspini is een rasartist. En dan komt de tovenaar Recha met zijn kornuiten en zijn loop-eend en konijn. Hij laat alles verdwijnen en laat alles weer terechtkomen op een ongewone wijze, zodat het publiek geniet en griezelt van al deze geheimzinnigheden. Wilkie's chimpansé's laten zien, hoezeer zij met de mens overeenkomen en ze oogsten dan ook een daverend succes. „Les Renelly's", 2 Fran sen aan de dubbele trapeze, wek ken herinneringen aan de be roemde Geraldo's. Ook Fattini, die werkt aan een 15 meter hoge lantaarnpaal, had veel succes met zijn waaghalzerijen. Met dit programma neemt Strassburger op waardige wijze afscheid van Amsterdam. De gehele recette van Vrijdag avond 6 Februari wordt ter be schikking gesteld van het Ram penfonds. spelers omgaat, hoe de onderlin ge verhoudingen zijn en waarom zij onder bepaalde omstandighe den op bepaalde wijze reageren. Daarom ook zouden zij in vele gevallen uitstekende scheidsrech ters kunnen zijn. We kennen slechts enkele voor beelden van profs, die scheids rechter werden Reader, een der huidige directeuren van Southampton en een uitstekend arbiter van de na-oorlogse perio de, was eenmaal prof bij South ampton, Uit een vroegere periode noemen we Adams, scheidsrechter in de Cup-Final 1903. oud-speler van Walsall; wijlen Sir Charles •Clegg, een voormalig voorzitter van de F. A., die voor Sheffield Wednesday en voor Engeland te gen Schotland uitkwam en éen uiterst populair scheidsrechter was; een voormalig vice-voorzit- ter van de F.A., Lewis, mede oprichter en speler van Black burn Rovers, die wegens zijn kordate optreden de „Autocraat" en ook de „Penalty-King" ge noemd werd en toch grote popu lariteit verwierf. Hij floot Cup- Finals en internationals. De grootste groep wordt tegen woordig geleverd door de cate gorie personen, die beroepshalve AMSTERDAM. 2 Februari. Onze worstelaars hebben in Duisburg en Homberg met hun A- en jeugdteam Zaterdag en Zondag met succes aan wedstrijden deelgenomen. Wanneer P. Arts en H. Stolz jn hun tweede ontmoeting niet gedupeerd waren ge worden had de overwinning normaal 82 geweest Een v/cl speciale vermelding ver dienen Jaring. extra-prijs voor mooiste partij, Stik voort, Den Hartog, Kops en J. Arts. Ook C. Melgers voor zijn prima partij 141b minuut tegen ae Duitse kampioen '53-'53. Marle. Vol ledige uitslagen: in Duisburg Turnver- ein Frisch-Auf '07, eerst genoemd. Jeugd; Kouwlij w. v. v- d. Veen (H), Hanke I w. v. Jelles (H), Hanke II verl. van Den Hartog (H), Hahn I w. van Vogel (H), Krönlein verl. v. Kops (Hi: Jippkens w. van Jansen (H). A-klasse- Küttscheid w. v. Brinkman (H). Niggemann w. v. Stam (H). Engels w. v. Thomas (H), Gast verl. v, Stoltz (H). Jansen verl. v. Groothuijze (H). Bungert w. v. Jaring (H). Strahter verl. v. Stikvoort iH), Marle w. v C. Melgers (H) Höiz verl. v. J. Arts (H), Sohlenke verl. v. P. Arts (H). 55. De resultaten in Homberg waren, de Duitsers eerst genoemd: Jeugd, Breitenstein verl. v. G. v. d. Veen (H), Runde I w. v. Jansen (H), Hahn verl. v. Vogel (H), Havers verl. v Kops (H). Kütta w. v. Jelles (H). Hönscher verl. van Den Hartog (H), 42 v. ;H). A-klasse, v. Ree verl. v Brinkman (H), Zore verl. v. Stam (H), Hein w. v. Thomas (H), Freijdf verl. van Jaring (H). Runde II w onder protest van Stoltz (H). Jansen w. v. Groothuijze 1H). Fransen verJ v. Stikvoort (Hl. Kütta verl. v. J. Arts. Oehmen w. v. P. Arts. C. Melgers IHi won reglementair. Eindstand 64 voor „Hercules". In verband met de ramp. welke ons land heelt getroffen werd de terugreis onmiddellijk aanvaard. reeds als leider fungeren, zoals bijvoorbeeld schoolmeesters en games-masters op gewone instel lingen van onderwijs en public schools. Een der bekendste voorbeelden daarvan is de huidige secretaris van de F.A., Sir Stanley Rous, voormalig games-master in Wat ford Grammar School, die met de Cup-Final 1934 belast was en voor wie, evenals voor vele zijner tijdgenoten, het scheidsrechter schap een goede introductie bleek voor het bekleden van een hoge functie in de voetbalwereld. ganiseerd door het „Oslo Dag- bladet", in samenwerking met de Idrettslag IJsclub te Oslo. Men rekent op een opbrengst van min stens 50.000 kronen (ongeveer 25.000 gulden). Vandaag is uit Oslo per vlieg tuig een ton goederen, voorname lijk dekens, medicamenten rubberlaarzen naar Nederland verzonden. Verscheidene lande lijke en provinciale dagbladen zijn begonnen met het houden van inzamelingen ten bate van de ge troffenen. (A.F.) Van Vliet-Acou op 2e plaats in Hannover HANNOVER, 3 Februari. Stand Dinsdagmorgen in de zesdaagse te Hannover: 1. PlattnerPreiskeit (Zwits-Dld) 240 pnt; 2. Van Vliet Acou (Ned.-B.) 116 pnt; 3. Knoevon Bueren iDld-Zwits) 9 pnt; 4. Depaux Gloneux (B.) 99 pnt. De Ned.-Duitse ploeg Lakeman Kaune was negende met twee ronden achterstand en 23 pnt. In Gent was de stand in de zes daagse: 1. OckersVan Steenbergen (B..) 66 pnt; op 1 ror4»e: 2. Bruneel Rijckaert (Bi 176 pnt; 3. Buyl—Olli- vier (B.) 129 pnt; 4. StromArnold (Augfcr.) 119 pnt; 5. PattersonDe Cook (Austr.-B.) 115 pnt; 6. Carrara Sanfftleben (Fr.) 64 pnt; 7. Schulte— Peters (Ned.) 45 pnt. ■8 Mrt.: Humez-Bos RIJSSEL. 3 Febr. Zondag avond 8 Maart a.s. worden te Rïjs- sel internationale bokswedstrijden gehouden met al9 hoofdpartij een ontmoeting tussen Charles Humez, de bekende Franse middengewicht die een der candidaten voor de wereldtitel is, en de Amsterdam mer Harry Bos. Een der aangrijpende scènes uit „De Vuurproef", het nieuwe to neelstuk van Arthur Miller. UTRECHT, 2 Febr. Een van de hoofdpunten van de Bondsraad van de KNKB was Zaterdag en Zondag jl. de viering van het 50-jarig bestaan van de KNKB. De jubileumcommissie ont vouwde de volgende plannen: Het hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni van 4—6 uur recipiëren in het Carlton Hotel te Amsterdam. Des avonds wordt, eveneens in het Cartlon Hotel, een reünie gehouden voor oud- korfballers, bonds, en veremgïngsiunc- tionanssen. Op Zondag 7 Juni vindt de hoofdschotel van de sportieve her denking plaats. In het Ajax-stadion zal om 1 uur 15 worden begonnen met een vlaggenparade van alle clubvlaggen, gevolgd door een demonstratie „korf bal in 1903". Ten slotte zal als jubi- leumwedstijd worden gespeeld de wedstrijd NederlandBelgië. Ui (Advertentie) In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzuivere ALKMAAR, 3 Febr. Alkmaar heeft Maandag een klinkend ant woord gegeven op de oproep van burgemeester Wytema, om zoveel mogelijk te offeren voor het ramp gebied. Maandagmiddag begon de in zameling met 23 vrachtwagens en om 6 uur waren zes grote opslag plaatsen in de stad propvol mei kleding, dekking en huisraad. Naar schatting kunnen reeds 40 vrachtwagens met goederen naar het Rode Kruis worden gezonden. Ook de geldinzameling, die nog maar nauwelijks is begonnen, en waarop nog een lïjstcollecte zal volgen, was een sprekend bewijs van de offervaardigheid van de burgerij. Na drie uur collecteren was er reeds meer dan 6000 in gezameld. Naast deze grote geld inzameling stromen van alle kan ten flinke bedragen binnen, zodat bereids f 3000 aan het Nationaal Rampenfonds is overgemaakt. Ook de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer heeft reeds hulp ge boden door het zenden van perso neel en lichtaggregatcn. De fruit- en groenteventers zullen deze week hun winsten ge heel afstaan voor het Rampen fonds en de grossiers leveren de appels en peren tegen kostprijs af. Mevrouw Erna Spoorenberg heeft zich bereid verklaard gratis een kerkconcert te geven en de Alkmaarse klaverjassers zullen een serie van zeven klaverjas- drives geven, waarvan de eerste Donderdagavond bij de heer Mar tin aan het Waagplein wordt ge- Nieuwe schoolhoofden (Van onze correspondent) ZAANDAM, 31 Jan. Tot hoofd van de Leeghwaterschool werd benoemd de heer A. Lef- ferman uit Cocksdorp. Hij volgt wijlen de heer Hazelhoff op. De Visssrhopschool komt onder lei ding te staan van de heer H. Nieuwland uit Zaandam, die de plaats gaat innemen van de heer H. Frederiiks, die met pensioen BEVERWIJK. 3 Febr. De burgemeester van Beverwijk heeft aan de bevoegde instanties mede gedeeld, dat de burgerij gaarne huisvesting zal verlenen aan men sen uit de geteisterde gebieden. Ook is in overleg met betrokke nen bericht, dat goede stalling in de Wijkermeerpolder direct be schikbaar is voor 250 stuks vee. Vandaag wordt in Beverwijk en Wijk aan Zee een begin gemaakt met de inzameling van kleding enz. en ook wordt er gecollec teerd voor de slachtoffers van de watersnood. Ds. Priester gaat naar Apeldoorn (Van onze correspondent.) JISP. 31 Jan. Ds. A. Pries ter, predikant bij de Ned. Herv. Gem., zal binnenkort de gemeen te Jisp verlaten en zijn ambt ge heel neerleggen. Ds. Priester was al reeds enige jaren emeritus predikant. Na zijn aftreden in Jisp zal hij zich in Apeldoorn ves tigen. Plattelandsvrouwen bijeen (Van onze correspondent.) ASSENDELFT, 31 Jan. On der leiding van mevrouw Boers hebben de leden van de afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen de verenigingsza ken in hotel Assumburg bespro ken. De afdeling telt 127 leden. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de dames VeenisCrok en mevr. SolKleijne. Besloten is het 15-jarige bestaan in Juni a.s. feestelijk te herdenken. Aan het einde van de vergadering werd door de firma Dunnebier een demonstratie gegeven met naai- en breimachines. 25 JAAR KEURMEESTER BEVERWIJK. 31 Jan. De heer E. v. d. Steen hoopt op 11 Febr. het feit te herdenken, dat hij 25 iaar lang in dienst Bloemenvei ling 't Centrum het ambt van keurmeester uitoefent. In ver band hiermee zal hij door direc tie en personeel op de herden kingsdag worden gehuldigd. Bonwkas-woningen trekken veel belangstelling (Van onze correspondent.) DEN HELDER. 30 Jan. de uitvoerige publicaties over de mogelijkheden van bouwen met de N. V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten is gebleken, dat hier buitengewoon veel inte resse voor bestaat. Een aantal van de 34 te bouwen woningen is reeds verkocht of gereserveerd. Tevens neemt een aantal perso nen reeds in overweging om zich bij de bouwkas aart te sluiten. Het is echter gebleken, dat er enige misvatting over de deelne ming bestaat. Men denkt nl., dat men als deelnemer der N. V. leen door bouw een woning eigendom kan krijgen. Er zijn echter ook mogelijkheden om als deelnemer der N. V. Bouwkas een bestaande woning te kopen. Voor hen. die in de N. V. Bouw kas belang stellen en er nog na dere inlichtingen over wensen, zal op 3 Febr. a.s. een openbare vergadering in het raadhuis var Den Helder worden belegd. DEN HELDER Bevallen: M. J. Kau- wohTl wow, z.; S. KoningsteinGorter, z.; A. Groenvan der Vliet, z.; M. A. Logtenbcrgvan Vcluwe. ;- R J. Dek kerde Graaf, z A. Hobmavan Iersel, d J. P. Poclarends—de Vissgr. d.; T. Romkes—Unk. z.; P. J. Eekvan Beveren, z.; G. M. Schaafsmavan Loon, d.; A. M. JansenAggenbach. d.; S. van der Wal de Groot, z.: M. DrijverSomer. 7,.; J. Strictde Meijer, d.; M. J, Petrusvan Amersfoort, z.; D. HeesbeenVredebregt, dJ. C. Groenewogendc Zwart, z. - Ondertouwd: A. Beun en A. C. RUk. H. G. van der Meer en M. van Duin, P Graaff en A. H. van Straaten, J. Metselaar en C. E. Beukenkamp. S. van der Laan en M. F. J. Berkhout. - Gehuwd: J. G. van Hancgem en G. D. Halfweeg. G. Lauf en S, van den Hoek. P. Quasi en J. C. G. Roos. G. H, Schutte en G. J. Westera. J. Neperus en A. Janssen, C. Dol en C. Orllnus. - Overleden: G. v. Marle. echtgen. v. C. S. de Wit. 66 J H. Bill, m„ 41 j.; J. Janssen, m.. 13 J: J W, Dito. vr„ 84 j.; E. L. Russner, m„ 83 j. CASTRICUM Geboren: Ronald J. F Uhl. Johannes H, G. Bruijn. Maria A. C Galien. Pictcr J. Gallen, Jacoba G. A Kaandorp, Catharinn E. E. dc Winter, Johannes F. M, Schermer. Jan Vonk. Nlcolaas J, A. Meijer. - Onderlrou— Stuifbergen en - wrl: D. Bek Gijzen, 63 j.; C J dc GrooL, (Van onze correspondent) NEW YORK. De grote mogelijk de enige gebeur tenis van Broadway's huidige toneelseizoen heeft plaats ge vonden. Arthur Miller, auteur van „All My Sons" en het met de Pulitzerprijs bekroonde „Death of a Salesman" de vlijmscherpe analyse van de moderne Amerikaan heeft zijn nieuwste stuk, „De Vuurproef" (The Crucible) ten doop gehouden. Men moet opnieuw van zijn diepste respect ge wagen voor Miller's geestelijk niveau. Hij is de schrijver par excellence van Amerika's moderne tijdtoneel. Weer blijken zijn vakmanschap, zijn grenzenloos talent voor de structuur van een groots en bezielend drama, waarin hij ditmaal ge beurtenissen, vervat in oude archieven, tot leven heeft ge bracht: een geval van massahysterie, dat in 1692 in het plaatsje Salem in de staat Massachusetts een afgrijselijke heksenjacht ontketende, weergegeven in lyrische en gloed volle taal. NIETTEMIN is „De Vuurproef" onder geen beding Miller's beste werk. Indien het, dank zij het stof, dat reeds om deze pre mière warrelt, wellicht een tijd lang voor zijn belangrijkste werk zal doorgaan, dan is dit eerder om politieke dan artistieke re denen, ook al vormt „De Vuur proef" eminent soeelbaar toneel, pakkend en vaak aangrijpend. Want in dit stuk heeft Miller knappe politieke en eerder nog: listige demagogische stellingen gevlochten. Herhaaldelijk verdoezelt zijn ta lent echter de momenten waar zijn politieke these te kort schiet. Indien Miller gehoopt heeft de intellectuele verwarring, waarin de rechtschapen Amerikaan dezer jaren leeft, te helpen ontknopen, dan heeft hij in laatste instantie echter gefaald. Zijn „Vuurproef" vermindert deze verwarring al lerminst. Want Miller's politieke praemissen zijn onzuiver, tenden tieus. Tegelijkertijd heeft hij daarmee ook de zuiver artistieke kern van zijn werkstuk aangetast. Waarlijk groot en groots dra ma treft men bijna uitsluitend aan waar een begaafd toneel schrijver zijn licht laat schijnen over het conflict tussen de mens en zijn ziel. Miller toont zich van deze stel ling bewust. Het zuiver drama tische conflict van de „Vuurproef" dat eerst luttele seconden vóór het laatste doek tot ontknoping wordt gebracht, geldt de ziel van een tot de galg veroordeelde 17e-eeuwer, die de kans wordt geboden zich uit de strop te redden door te be kennen dat hij in het leger van Satan diende. De jonge boer is aanvankelijk geneigd deze beken tenis te doen, louter om hei zoet van het leven, ook al is hij zich bewust dat hij daarmee een leu gen uitspreekt, die zijn zieJ ver doemt. Hij gaat zelfs zo ver zijn bekentenis te ondertekenen. Doch wanneer de rechter dan van hem eist, dat hij dit stuk vrij geeft, opdat 't aan de kerkdeur kan worden gespijkerd en alle vrome burgers er van kennis kunnen ne men, rebelleert de jonge boer. „Ik heb u mijn ziel gegeven", bijt hij de rechter toe, „is dat niet genoeg? Moet ge mijn naam nog daarbij hebben? Ik heb drie zoons. Hoe zou ik nog hun voetstappen kunnen leiden en hen maken tot rechtschapen burgers van onze maatschappij?" Deze boer, de cen_ trale figuur in het drama, ver kiest ten slotte de galg. HOE intens deze climax ook geschreven en gespeeld mo ge zijn het grootse drama' ont breekt. Want intenser nog zijn Miller's zinspelingen op de hek senjacht anno 1953. Zo zelts dat dit gehele historische decor een doorzichtige fagade wordt waar door men pal in de gezichten van de moderne overlopers, de Whit- taker Chambers en Louis Bu- denz, staart en zich bijna ver plicht gevoelt de rol van de god vruchtige en rechtschapen boer te zien als de personificatie van Al ger Hiss, de 11 achter de tralies geplaatste leiders van de Ameri kaanse communistische partij of beschuldigden als professor Struik en anderen, wier zaak nog hangende is. Indien Miller gepoogd heeft door deze „vuurproef" een nood kreet om recht en gerechtigheid te slaken, dan heeft hij zijn pre missen te zeer verward en dan draagt hij zijn ideologie te zeer op het hart om deze opdracht te voltooien. Wat zijn bedoeling pre cies moge zijn geweest en daar omtrent bestaat te veel speculatie van semi-gelnformeerden en te doelbewuste zwijgzaamheid bij de auteur Arthur Miller is aan zijn menselijk drama voorbijge schoten, zodra hij zich ten doel TENDENTIEUS TIJDS' SPEL, geniaal geschreven, dal aan alle voorwaarden voldoet om het felst omstreden toneelstuk van het jaar ie Worden. stelde politiek toreel te schrijven, dat de toeschouwers als een waarschuwing tegen de senator McCarthy's onzer maatschappij zou bijblijven. De gemartelde ziel van een overloper vindt men in dit stuk terug als een nevenfiguur. Verder is er een pueriel rechter, die uit sluitend geloof hecht aan de las tertaal van een wraakzuchtige meid, wier amoureuze verlangens zijn verijdeld en nu in geveinsd religieus fanatisme de weg vindt om hem, die haar verstiet, terug te betalen. Tussen hen in vindt men een felle aanklager, een ge frustreerd geestesherder, die het in geen jaren met zijn gemeente heeft kunnen vinden. MEN behoeft zelfs niet veel die_ per op de materie in te gaan om de voosheid van de parallel, die Miller heeft willen trekken, te doorzien. De bedreiging van het communisme valt nu eenmaal moeilijk gelijk te stellen aan de lasterlijke valsheden, uitge kraamd door een teleurgestelde hysterica. De bedreiging van het communisme niet alleen in de direct staatkundige of militaire zin, maar veeleer als een macht, die het gezond verstand door drog redenen en dogmatiek tracht te verstikken en de bestaande vrij heid tracht te misbruiken om ty- rannie op te leggen is reëel. Bovendien zijn er de recente spionnageprocessen in de Ver. Staten, waarbij de beschuldigden wel degelijk alle bescherming tegen willekeur genoten, die de wet waarborgt. Wat Miller in zijn „Vuurproef" ten tonele voert is een afspiegeling van de Russische processen, waar de aanklagei per se in het gelijk is en de beschul digde, als barbertje, moet hangen. Miller's vertwijfelde uitroep: „Is het hier dan zo ver gekomen, dat iedere aanklager al heilig is ver klaard?" slaai eerder op de Slansky-, dan op de Hiss- er. Re- mington-processen. Miller ijvert voor ccn „zaak". Hij heeft zich door zijn politieke ijver en emotioneel fanatisme la ten verleiden tot deze „Vuur proef". die hij, zü het op bijzon der talentvolle wijze, niet heeft doorstaan. Het is zeer wel mogelijk, dat „De Vuurproef" in het buiten land meer op de puur-toneelma- tige en artistieke mérites kan worden bezien dan hier thans het geval kan zijn. Deze erkenning is op zichzelf al een aanwijzing voor het feit, dat het proces der intel lectuele loutering in Amerika nog steeds in volle gang is en dat de uitweg en oplossing: een pad tussen de uitersten van ondermij ning enerzijds en onverantwoorde beschuldiging anderzijds nog al lerminst scherp is afgebakend. VEILING AVEN1IORN OMSTR. AVENHORN. 3 Febr. Groente, Aanvoer: 13.000 kg rode kool C 7-13.20. 1200 kg gele kool 6.30-9,60; 22,000 kg grove uien 30-34,40, gewone 35.70-39.50. drlel. 37,'60-40.00, nep 28-38; 17.000 kg bieten: I rond 10 70-12.60, II rond 8.70- 9.60, III rond 4.60-5.00. 41.000 kg peen II 14-18.80, III 10.50-12.30, IV 7 50-9.70 per '10 kg. RIJKSVISAFSLAG IJMUIDEN IJMUIDEN. 3 Febr Vis. Prijzen: tong 12.20-2.10. gr.m tong 1.75, kl.m. tong 1.95. tong I 1.70, tong II 1.30, tar bot I 2 25. alles per kg. Schol II f 30, schol III 25, kabeljauw 45. wilting 30, al les per 50 kg. Regels gr. kab. I 110 per 'O stuks. gr. kab. f140 per 125 kg Besommingen 3 Febr Antje f 9000. Jh. 32 f 12 000. IJm 230 f 50. KW 86 f3310. KW 70 f4137. KW 65 f 2000. KW 123 f 7200. KW 125 f 2340. YE 83 f 5912. Seh 0 f 11.138. Seh 120 f 12.440. en de Sch. 200 f 907. Aanvoeren Woensdag Sumatra 250 lc ..ijtlng, 160 It koolvls. 20 k makreel. 33 k haring, 35 It schelvis. 15 It radio; Mednn 50 schelvis. 150 willing, 150 diversen, 5 loggers 700 stuks kabeljauwen, 2000 kg en. 55 k schol. 30 k wijting cn 50 k

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4