EIêbe'lII Algemeen Dagblad HET REDDINGWERK IN VOLLE GANG Aantal doden tot 873 opgelopen Schouwen en Duiveland noodgebied van de eerste orde Driehonderdduizend getroffenen 175.000 lia overstroomd en Wie evacueren en hoe de evacuatie wordt geregeld De droevige statistiek Amerikanen met helicopters doen schitterend werk Grote verliezen van veestapel Prins Bernhard zal zich op Valkenburg beschikbaar houden Enkele opklaringen ROTTERDAM-AMSTERDAM-DEN HAAG N. BINNENWEG 227 KALVERSTRAAT 123 LANGE POTEN 11 Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Woensdag 4 Februari 1953 74ste Jaargang: No. 29. Prijs 13 cent 46 cent per week Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GOES. Schouwen en Duive land is thans het noodgebied ge worden van de eerste orde. In Zierikzee moeten negentien mensen verdronken zijn, in Vierbanne- polder twintig, in Burgh tien en in Brouwershaven vier. Dit zijn zeer voorlopige cijfers. Er is een schreeuwend gebrek aan drink water, levensmiddelen en rubber boten. Ten minste 10.000 mensen moeten zo spoedig mogelijk van het eiland worden geëvacueerd. Dit zal voor het grootste gedeelte moeten geschieden met amphibie- vaartuigen en helicopters. Gisteren was de toestand op Schouwen en Duiveland, speciaal in de omgeving van Zierikzee. ern stiger dan elders in de overstroom de gebieden. Vaartuigen van de Marine werden in de namiddag onttrokken aan plaatsen, waar het niet levensgevaarlijk meer is. met name Kruiningen, Hansweert en Kortgene en naar Schouwen en Duiveland gedirigeerd. Bij Zierikzee zijn o.m vier sleep boten. negen motorvletten en een mijnenveger, waarop de kapitein ter zee F. W van Duim, de officier belast met de hulpverlening bij watersnood. Kapitein Van Duim heeft de leiding bij de uitvoering van de hulpverlening en staat onder commando van de terri toriaal bevelhebber in West-Brabant. De Koninklijke marine neemt thans met 122 motorvaartuigen, waaronder zeven mijnenvegers, tien sloepen en een groot aantal rubberboten deel aan het reddingwerk. In dit gebied is het particuliere jacht Atlanta aan boord waarvan zich een chirurg bevindt, aangekomen Op een ni'erinevddrtuig zijn zestien doktoren naar de omgeving van Zierikzee gebracht Vier Harpoons, drie Mitchels. twee Geaotters, één Oxford en één hefschroef- vliegtuig van de marinevliegdienst zijn dag en nacht in dienst. De mensen in de getroffen gebieden plaatsen auto's roet grote lichten aan op een terrein, waar goederen kunnen worden afge worpen en de vliegtuigen kunnen zo ook 's nachts de aanvoer verzorgen. De marineluchtvaartdienst had tot gisteren 45 mensen gered. De Seaotters brachten gewonden naar Valkenburg. Gistermiddag werden te Bergen op Zoom 120 patiënten verwacht, afkomstig uit de omgeving van Zierikzee. Van andere delen van Schouwen en Duiveland zijn de berichten ook zeer alarmerend. De toestand in Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland in het Oos- iten van Duiveland is kritiek. Het water ondermijnt de huizen. De bewoners heb ben een toevlucht gezocht op de daken en op de zolders van huizen en boerde rijen. Motorboten en vletten zoeken in deze polders naar ongeveer 1500 mensen. De burgemeesters van Oosterland en Bruinisse hebben dringend om helicop ters en amphibievliegtuigen gevraagd. Zij vrezen als er niet spoedig hulp komt dat het aantal slachtoffers zeer groot zal zpn. Op het eiland Tholen is de toestand op het meest Westelijke deel verschrik kelijk. Het aantal verdronken mensen te Stavenisse bedraagt meer dan twee honderd. In de stad Tholen. de dorpen Oud Vossemeer en Sint Annaland is de schade niet zo groot. In Poortvliet en Scherpe- nisse is geringe schade. In Sint Maartens dijk zijn enige huizenrijen zwaar be schadigd. Hel eiland Tholen is verstoken van electriciteit en water. Van St. Phi- lipsland is er geen nieuws, het voorma lige eiland staat vrijwel geheel onder water. Het is nog uiterst moeilijk een goed overzicht te krijgen van de situatie op Goeree en Overfiakkee. In Oude Tonge zouden honderden inwoners opeenge pakt zitten op een stuk dijk van 300 me ter, verstoken van voedsel ei* drinkwa ter Eveneens moet de toestand kritiek zijn in Den Bommel. Midden in dit aan de Oostelijke Noordkust van het eiland gelegen dorp is in het verlengde van de haven de dijk doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer vijf meter. Het water stroomt met grote kracht door het gat. Een groot aantal buizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere dreigt in te storten. Ook in Ooltgensprlaat moet de toestand ern stig zijn. Melissant was nog droog. fl In dit nummer Maatregelen van de Regering: belasting vrijdom voor hulp.pag. 3 De nationale ramp en de verzekeringen pag. 7 De mogelijkheden van P.T.Tpag. 2 Waar kunt u hulp bieden? pag. 2 Treinverkeer uitge breid pag. 2 De ramp van Stave nisse pag. 5 Amerikaanse strijd macht komt ons hel pen met groot mate rieel pag. Uitkeringen aan de getroffenen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Alle burgemeesters en wethouders zijn door de minister van maatschappelijk werk gemachtigd voor lopig een uitkering aan de getroffenen toe te kennen ter voorziening in de kosten van noodzakelijk onderhoud, overeenkomstig de regeling hulpver lening oorlogsslachtoffers (19401945). De hoofden van de bureau's van het departement kunnen voorlichting geven. De regeling wordt geacht te zijn inge gaan op 1 Februari. Vanuit dr warme wieg huis op de vlucht re Vreemde handen pakker en het veilige >r hel water, het bundeltje Voor zover ons bekend geven wij hier de lijst van verliezen in de onderscheidene geteisterde plaatsen geleden. Abbenbroek 1 Anvernege Theodoruspl. 17 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burg (Schouwen) 10 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goeree Overfiakkee 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 55 Halsteren 17 Heijningen 25 Hellevoetsluis 5 Hoedekenskerke 1 Hoekschewaard 7 Hondsbosschezeewering 1 Hontenisse 8 Ierseke 10 Kloosterzande 9 Kortgene 5 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Kruispolder 8 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw. Neuzepolder 1 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Oudekerk a. d. IJssel 2 Oudelande 2 Oude Tonge 60 Papendrecht 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Sliedrecht 1 St. Maartensdijk 4 St. Philipsland 1 Stavenisse (minstens) 200 Steenbergen 13 Stormpolder 6 Strijen 28 Terneuzen 3 Texel 4 Veere 2 Vlissingen 3 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 6 IJsselmonde 3 Zierikzee 19 Zuidland 20 vAv.yX GEHEëu VERWOEST VJMCZPEELTE Huisvesting aan daklozen DEN HAAG. Het ministerie van binnenlandse zaken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverkla ringen tot het verlenen van huisves ting in woningen aan daklozen uit de noodgebieden gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel, Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. IN PROCES-ORADOUR Elzassers en Duitsers van elkaar gescheiden BORDEAUX (A.P.) De krijgsraad waarvoor de zeven Duitsers en veertien Elzassers terechtstaan, beschuldigd van deelneming aan de massamoord op de onschuldige en weerloze inwoners van Oradour-sur-Glane, heeft gisteren be slist dat de Duitsers en de Elzassers afzonderlijk terecht zullen staan. De nieuwe regeling, waarom grote delen van het Franse volk hebben ge vraagd, gaat vandaag ln. Het ls nog niet duidelijk of de beklaagden toch bijeen zullen blijven in de rechtszaal. Deskundigen schatten omvang van de ramp Te velde staande gewassen afgeschreven MENSEN PLUKKEN VAN DE DAKEN Nieuwsdienst Algemeen Dagblad Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Hoewel exacte cij fers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aan tal ernstig door de watersnood ge troffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is ten minste even groot. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. Gevaar voor verzilting De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten en zo voorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid Koninklijke jacht naar overstroomde gebied Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het koninklijk jacht Piet Hein, dat thans is ingericht tot hospitaalschip is gisteravond uit Den Helder vertrokken naar de overstroom de gebieden. waarmee het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de verzilting van veel gron den te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen wer ken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar geacht. Utrecht doorgangshuis Nieuwsdienst Algemeen Dagblad UTRECHT. Utrecht is bestemd als doorgangscentrum van evacué's en de distributie van goederen die voor de noodgebieden bestemd zyn. De Jaarbeurs heeft een aantal hallen aan de Croese- laan beschikbaar gesteld, waar ruimte is voor 40.000 mensen. Vrijwilligers sorte ren aan het Vredenburg de stroom goe deren voor doorzending in de richting Sliedrecht. Op de Veemarkt staan vier duizend stuks vee, die naar Utrecht zijn i overgebracht. Er is ruimte voor meer. DEN HAAG.Ongeveer vijfdui zend militairen van de Amerikaanse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zullen deelnemen aan het reddingwerk en de herstellingen in de overstroomde gebieden. Acht honderd van hen waren Maandag middag reeds in Nederland, waar zij o.m. werden ondergebracht in barakken in Breda. Onder de dertig vliegtuigen, die zijn Ingeschakeld, bevinden zich zeven hef- schroefvliegtuigen. Eén daarvan kan negen passagiers vervoeren, de zes min dere twee passagiers. Zij zijn onmid dellijk in actie gekomen om de vele slachtoffers, die zich Maandagmiddag nog in bomen of op de nokken van de daken bevonden, ie redden. Veelal missen de mensen de kracht om de kabel, die uit het hefschroefvUegfuig wordt neergelaten, te grijpen. In dat geval wordt hulp geboden uit het vlieg-1 tuig. De slachtoffers worden of in het vliegtuig meegenomen óf in een rub berboot gezet, welke boot door het hef- schroefvliegtuig naar een van de twee amphibische vliegtuigen, die ligplaats hebben gekozen buiten de doorgebroken i dijken, wordt gesleept. Zodra een am- phibisch vliegtuig vol is er kunnen tien passagiers mee stijgt het op en brengt de slachtoffers van de overstro mingsramp naar veiliger gebieden. Dit reddingwerk wordt ondersteund door vijftien verkenningsvliegtuigen, die voortdurend over de ondergelopen gebieden vliegen en zoeken naar men sen, die in nood verkeren. Zodra zij iemand hebben ontdekt wordt dit door gegeven aan een van de hefschroef- vliegtuigen, hetwelk dan voor de red ding zorgt. De eerste taak voor de Amerikanen ls, net zoals dat bij de verschillende Nederlandse diensten het geval is, na tuurlijk het bieden van de reddende hand. Daarnaast en daarna, komt de hulpverlening by het dichten van de dijken. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG- De evacuatie van het overlevende vee is in de getroffen gebieden van Zuid-Holland zo goed als voltooid. Op Goeree-Overflakkee is volgens voorlopige raming negentig procent van het vee verdronken. In de rest van Zuid-Holland zijn onge veer duizend stuks omgekomen. De verliezen van de veestapel in N.W. I Brabant worder-«;v,—vijf du! zend stuks. Men n. Smt .aan dat al h^t vee op Schouwen en Dnivelalfd is om.' gekomen. Over Tholen zijn nog geen cijfers bekend. Uit Zeeland is geen I vee geëvacueerd. Uit alle delen van het land wordt veevoeder aangeboden. f ':.l Omrnore.id y:en:.'t ri in Rot;- 'dam. en vrouw uit Stavenisse waren elkaar in de verwarring tan de ramp kwijt geraakt. Toen de man gisteren per boot in Rotterdam landde, stond zijn vrouw op de kade. Beiden in veiligheid, en herenigd! Grote stroom via Rotterdam en Dordrecht H o Nieuwsdienst Algemeen Dagblad De eilanden Er zijn mensen die niet weg willen DEN HAAG. Schouwen en Duiveland, Goeree en Overfiakkee, Tholen, enkele delen van de andere Zuidhollandse eilanden, het ondergelopen gebied van Noord-Brabant, het over stroomde deel van Noord-Beveland en dat van Walcheren zullen wor den geëvacueerd. >e evacué's uit Walcheren en Noord-Beveland worden onderge bracht in Zeeland zelf, die uit het Westelijk gedeelte van Brabant gaan via Bergen op Zoom in de richting Tilburg Uit de andere rampgebieden gaan de slachtoffers in een grote stroom via Rotterdam of Dordrecht. Van deze concentratiegebieden uit worden zij verder het land in ge bracht, waar duizenden Nederlanders, particulieren zowel als hotelbedrij- ven, onderdak hebben aangeboden. Gistermiddag was het voor de cen trale evacuatie-commissie in Den Haag nog onmógelijk te zeggen waar de slachtoffers uit de verschillende gebieden heen zouden gaan. Dat hangt voor een groot deel af van de ruimte, die een gemeente aanbiedt. NEW YORK (A.N.P.) Na op het vliegveld van Idlewild een korte verklaring te hebben afgelegd over de grootste catastrophe welke ons land in vredestijd ooit, sinds de mid deleeuwen, heeft ondergaan, is prins Bernhard gisteren met een lyntoestel van de K.L.M. naar Nederland ver trokken. De Prins heeft het voornemen zich van daag met een Dakota naar Valkenburg te begeven en zich ter beschikking te stellen van de commandant van de af deling transportvliegtuigen van de luchtmacht. De Prins heeft viei vliegtuigen ter be schikking gesteld, de Nationale Lucht- vaartschool tien. op hun zolder willen blijven tot het water wegvalt om dan direct met het herstel te kunnen beginnen. Degenen, die naar droog gelegen plaatsen in de noodgebieden zijn gevlucht, zullen daar enige tijd kunnen blijven. Als het te lang duurt, zullen ook zij van daar moe ten verdwijnen". Voorlopig bemoeit de evacuatie-commissie zich alleen met degenen, die uit de noodgebieden zijn weggevoerd. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Aanvanke lijk zwakke wind uit Noordelij ke rich tingen, later krim pend naar Noord west en tot matig toenemend. Aanvan kelijk plaatselijk lichte vorst, overi gens temperaturen even boven het vriespunt. Miesje: Velen gaven het voorbeeld: 9 5 7 5 Zon op: 8.1617.33. Maan op: 23.58 —9.35. L.K. 7 Febr. Advertentie Carl: Kent U „CARILLONS" nieuwste actie? Een zeer verzorgde koffie-attractie! De prUs - lach niet - is 30 cent Maar zorg dat U er voor twaalven bent. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenavond 19.00 uur: Oslo zwaar bew. Z 5 4 o Stockholm sneeuw NW 4 —4 o.l Kopenhagen onbew. N 8 2 0 Londen geh, bew. NO 3 4 0 A'dam geh. bew. NNO 8 2 0 Brussel geh, bew. N 2 1 O Parjjs zw. bew NNO 4 4 0 Bordeaux onbew NO 2 5 0 bew. N 2 14 n nevel N 2 Nice Warschau Berhji Frankfort München Zurich Wenen N NNO 0.4 0.4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1