Engeland ducht gevolgen Prins Bern hard voorzitter Rampenfonds CENTRALE POSTEN Onze driekleur als noodvlag WIJ MENSENs y Bijstand-regeling Inlevering enz. Eden over Eisenhower's besluit Vluchten naar geteisterde gebieden verdubbeld Post voor liet getroffen land Belastingaftrek voor giften Ook Eerste Kamer „Nog verkeren wij in smartelijke onzekerheid" KONINGIN €hefarme,4 Dr. Drees licht cle Kamer in Ramp Stavenisse voltrok zich in vier minuten WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 5 WIJ vindien maar uit en ontdekken maar dóór, Het mens'lij'k vernuft staat haast nergens meer voor; V/ij brengen de wetenschap steeds meer vooruit,, Bewe?ien ons „ïeller al dan het geluid. Wij kunnen steeds hoger het luchtruim ingaan En denken serieus aan een reis naar de maan; Wü voelen ons grootmeesters in de cultuur, Doorgronden haast ieder geheim der natuur- Tó'dat de natuur onze illusies verbreekt. Een vrees'lijk, waarschuwend woord tot ons spreekt: Kort. krachtig, heftig en mysterieus, Met donderend stemgeluid, majestueus- Met water als wapen geeft z' ons te verstaan: „Uw menselijk kunnen is ijdele waan...." CLINGE DOORENBOS DEN HAAG, 4 Febr. De comman dant 3e miUtaire afdeling in Den Bosch bericht aan civiele autoriteiten, in Brabant en Zeeland, die bijstand wensen, dat thans de navolgende regeling geldt: a) Civiele aanvragen richten tot Den Bosch, tel. 8131. b) Evacuatie- aanvragen rich ten tot Den Bosch, tel. 8343. c) Militaire bijstand richten tot Den Bosch, tel. 5141 of 5T42. De noodgebieden zijn als volgt in gedeeld: Vak 1: Zeeuwsch-Vlaanderen: com mandant kapt. Haersma Buma te Ter- neuzen. Vak 2: Noord-Beveland, Zuid-Beve land, West van het kanaal Hanswêert- Wemeldinge: commandant majoor Potteboom in Middelburg. Vak 3: Tholen, Bergen op Zoom. Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid-Beveland, Oost van het kanaal Hansweert-Wemeldinge: commandant luit.-kol. Pino in Bergen op Zoom. Vak 4: Steenbergen, Fijnaart, Din- telóord. Willemstad. Oud-Tholen. St. Philipsland, Schouwen-Duiveland: com mandant kol. Anthonïe in het ge meentehuis te Steenbergen. Vak 5: Standdaarbuiten, Zevenber gen, Moerdijk, Hoge en Lage Zwaluwe. Geertruidenb.. Raamsdonksveer: com mandant luit.-kol. Durant in Zeven bergen. Vak 6: Langstraat van Raamsdonks- dorp tot Baardwijk. Hank. Dussen. Werkendam: commandant kol. Beren schot. Fred. Hendrikkazeme in Den Bosch. DEN HAAG, 3 Febr. Het is nodig gebleken, dat bij het aanbieden van ar beidskrachten en van goe deren gebruik wordt ge maakt van centrale posten. Niet-gespecialiseerde ar beidskrachten en melkers dienen zich te vervoegen bij de gewestelijke arbeids- bureau's- Marconisten kunnen zich melden: Bijzondere radio dienst der PTT. Den Haag, telefoon 773030- Meldingsadres voor art sen: Parkweg 12, Den Haai, telefoon 554835. Vaartuigen: beschikbaar stellen aan de plaatselijke bevrachtingscommissarissen. Kleren, schoeisel en dek king: zenden naar Bureau Watersnood van het Rode Kruis. Princessegracht 31, Den Haag. telefoon 184200. Geld: Nationaal Rampen fonds, gironummer 9575, Statenlaan 81, Den Haag. Materieel als schoppen, zandzakken enz.: zenden naar het directoraat-gene raal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, telefoon 776890. OP HET DAK van een af gelegen boerderij op Walcheren ontdekten de vlie gers die de Engelse fotograaf boven het geteisterde gebied brachten vier mensen, zwaaiend met de nationale driekleur. Alleen helicoptères kunnen hier hulp bieden. Hel is slechts één beeld uit het verschrikkelijke tafereel dat aan de ogen van vliegers en fotograaf voorbijging. (Luchtfoto ANP) Advertentie BESTRIJD DIE GRIEP! met de inel en feilloos werkende: Kustvaarder terecht DEN HAAG, 4 Febr. De kapitein van de vermiste Gronin ger kustvaarder „Brevo" heeft zich Dinsdagmiddag gemeld bij dé gemeente-secretarie te Gor- kum. Tijdens het noodweer heeft het 380 ton metende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwer pen. ligplaats gekozen in Dintel- oord. De kapitein C. Breedveld Jr. uit Groningen meldde, dat alles wel was aan boord. LONDEN, 3 Febr. De Britse regering bliift van mening, dat het de vrije hand geven aan Tsjiang Kaï-sjek ongelukkige po litieke gevolgen zal hebben, zon der dat er A'oldoende militaire voordelen tegenover staan. Met deze woorden gaf minister Eden heden in het Lagerhuis uiting aan de Britse bezorgdheid over Eisen hower's besluit de zevende Ame rikaanse vloot van Formosa terug te roepen. Eden achtte het echter van be lang de zaak in haar juiste pro porties te zien: „De neutralisering van Formosa was een eenzijdige politieke actie geweest, waarmede de Britse regering zich niet had verbonden. Zij had plaats vóór de Chinese interventie op Korea". Record-drukte op alkenbnrg (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG, 4 Febr. Onder het geronk der motoren van vliegtuigen, die de noodgebieden te hulp snellen, vertelt majoor S. de Jong, commandant van de transportvliegafdeling op Val kenburg, ons, dat het aantal vluchten sinds Maandag meer dan verdubbeld is. Machines van elk type, groot en klein, vliegen af en aan om mensen, die om ringd door water verkommeren, aan het allemodigste te helpen: rubber boten, voedsel, dekens, ja, wat niet al. Meer dan 30 vliegtuigen ma ken van Valkenburg uit voort durend pendelvluchten naar de getroffen streken en het aantal toestellen neemt nog steeds toe. Uit alle delen van Nederland wordt hier voedsel en dekking aangevoerd en de voorraden in de grote Transva-hangar groeien met het uur. Maandag maakten de vliegtuigen gemiddeld 13 vluchten en Dinsdag alleen al bij daglicht ver in de 20. „Onze laad- en pakploegen werken dag en nacht door om de opgeslagen goederen in te pak ken en de vliegtuigen te laden," zegt majoor De Jong. „We gaan nu proberen de droppings ook bij duisternis voort te zetten," onthult de Transva-oomman- dant, „maar hoe, dat moeten we nog bekijken. De nood is groot en we laten niets onbeproefd om nóg vlugger, nóg intensiever hulp te verlenen." Buitenland springt bij „Maar ook het buitenland springt ons bij," vernemen wij van majoor De Jong. „Er wordt een Deense Catalina vol met relief-goederen verwacht en Woensdagmiddag komen twee Noorse Dakota's hier stapels de kens aanvoeren. En alles gaat in de kortst mogelijke tijd weer uit de hangar de lucht in." De Amerikanen zijn vandaag ook in actie gekomen. Pracht kis ten hebben ze uit Wiesbaden meegebracht, met een enorme laadruimte onder de romp. Ide aal om rubber boten te droppen met die achterwaai'ts openslaan de luiken." Evenals de militaire hulpver lening te land en te water ge beurt ook de bijstand uit de lucht onder opperste leiding van de territoriale bevelhebber luit— generaal Buurman van Vreeden. Bij hem komen alle berichten en verzoeken om hulp terecht en alles wat door de lucht moet gebeuren wordt onmiddellijk naar de „operationsroom" op Valkenburg doorgegeven. Alles vliegt Nooit tevoren zijn er op dit vliegveld zoveel verschillende typen machines bijeen geweest ais in deze spannende dagen en ook nimmer tevoren is er zo'n gonzende bedrijvigheid geweest. Alles wat maar vliegen kan gaat keer op keer de lucht in: Harpoon- en Mitchell-bommen- werpers, verkenningsvliegtuigen en wat niet al. Sea-otters. de bekende gele reddingsvliegtui gen met drijvers, halen in nood verkerende mensen uit het wa ter en ook de helicopter, die boven elk punt in het water kan „stilstaan", verricht thans on schatbare diensten. Engeland was reeds vorige week Vrijdag van Eisenhower's besluit op de hoogte gesteld. De dag-daar op had de Britse regering haar standpunt tegenover de Ameri kaanse regering uiteengezet. Churchill zweeg Labour's oud-minister van Bui tenlandse Zaken, Herbert Morri- s?n' „wdde vervolgens Churchill uit zijn tent lokken over hetgeen hij met Truman en Eisenhower zou hebben besproken over For mosa. Maar de Britse premier maakte geen aanstalten het woord te nemen. Eén koor van Labourleden riep hem toe: „Antwoord, antwoord0, en Morrison zei: „Het is toch zé ker gepermitteerd, dat wij de eer ste minister iets vragen over de kwestie, waar we het nu over hebben?" Toen stond Churchill op, luide toegejuicht door de conservatie ven. Maar het enige wat hij zéi was: „Over het onderwerp van mijn particuliere besprekingen met verschillende belangrijke per sonages in de Verenigde Staten heb ik niets meer te zeggen". Labour was hiermede allerminst" voldaan. Bevan wilde weten, of Churchills bezoek aan de V.S. „nu het een privé-bezoek blijkt te zijn" uit de schatkist is betaald. Vrees voor Hongkong En Reginald Paget, een ander Labourlid. achtte het gevaar voor Hongkong zo gestegen, dat hij mi nister Eden verzocht te overwe gen, de Amerikaanse zevende vloot door een andere (Britse) vloot te vervangen. De minister ging hier niet op in. Zinspelend op de aankomst van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles, in Engeland, zei Eden, dat de helè zaak een niet te verwaarlozen teer punt vormde in de Brits-Ameri kaanse betrekkingen. Met het oog op Dulles' komst was het hem lie ver geweest, dat het Lagerhuis zich wat gematigder had getoond in zijn commentaren. (Reuter). Heistelling viel om, arbeider gewond (Van onze correspondent) ASSENDELFT. 4 Febr. Bij de werkzaamheden voor de nieuwbouw van het CMC-gebouw viel by het verplaatsen een hei stelling om, waardoor de 67-jari ge arbeider P. Heijne werd ge troffen en beide bénen op twee plaatsen brak. Tijdens het vervoer naar het fabriekslokaal brak tot overmaat nog de ladder, die als brancard dienst deed. waardoor de gewon de nogmaals kwam te vallen. Hij is in het ziekenhuis te Zaandam opgenomen. DEN HAAG, 3 Fébr. Dé vol gende postverbindingen, met de getroffen gebieden zijn thans, voor zover bekend, mogelijk: Vanuit Rotterdam: naar Voorne en Putten, Hellcvoetsluis en evt. Goeree, Beijerland en de Hoek scha Waard. Vanuit Dordrecht: Sliedrecht, Gorinchem en Alblasserwaard. Vanuit Roosendaal: Walcheren en Zuid-Beverland. Vanuit Bergen op Zoom: post voor Tholen. Schouwen en Duivê- land. liet hier verzameld. Vanuit Den Bosch: De Lang straat tot Drimmelen. Vanuit Gorinchem: Land van Altena behalve Oud- en Nieuwen- dük. De internationale verbindingen via Hóek van Holland zijn weer normaal. Verbindingen vanuit Amsterdam met België zijn even eens weer normaal. (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG, 3 Febr. Minister-president Drees heeft heden middag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat prins Bernhard, die morgen in ens land terugkeert, bereid is gevonden het voorzitter schap van het Nationaal Rampenfonds op zich te nemen. In verband met de uitzonderlijke omstandigheden heeft de regering besloten belastingfaciliteiten toe te staan voor giften aan het Rampenfonds. De rede van minister Drees werd door alle aanwezigen staande en met gespannen belangstelling aangehoord. De Kamer heeft over de verklaring van dr. Drees niet gedebat teerd en is tot Dinsdag 10 Februari uiteengegaan. Dan zal dr. Drees een aanvullende regeringsverklaring doen en zal eventueel debat volgen. Verontrustend is boven alles het grote aantal slachtoffers, zo ving dr. Drees aan. Reeds is met zekerheid vastgesteld, dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd moet wor den, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te verkrijgen, op dat familieleden kunnen worden ingelicht. Niet slechts zij. die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het ge hele volk hen, die het leven lie ten en getuigt van haar deelne ming met de in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. Wat de hulpverlening betreft de wijze, waarop geheel Neder land te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven. De regering stelt de blüKen van medeleven uit de West en uit het buitenland op hoge prijs. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke in een onmiddellijke be hoefte voorzien. Provinciale evacuatiecommissa rissen hebben alle nodige maatre gelen genomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal on geveer 50.000 personen van elders moeten worden ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud worden gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slaohtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Prins Bernhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voor zitterschap van het Nationaal Rampenfonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Ram penfonds wordt gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluchtelingen hulp. Belastingkorting Gelet op de zeer bijzondere om standigheden neeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds belasting faciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuur lijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loon belasting en de vennootschapsbe lasting giften in geld aan het Na tionaal Rampenfonds tot elk be drag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mo gen aftrekken. De wettelijke be perkingen op het gebied van af trek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbe lasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van de waters noodslachtoffers aan het Ned. Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat ge- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 Febr. In een stemming vau rouw en droefenis is hedenmiddag de Tweede Kamer in haar eerste zitting na het Kerst reces bijeengekomen. De stamp volle vergaderzaal bood een onge wone aanblik door de kabels en camera's van film-, radio- en tele- vlsle-apparatuur. In gedrukte stemming kwamen de Kamerleden bijeen; de afgevaardigden uit Zee land ontbraken uiteraard. Om 1 uur schreed het voltallige kabinet met verscheidene staatssecretaris sen en minister-president dr. W. Drees aan het hoofd de vergader zaal binnen. Alle aanwezigen verheven zich van hun zetel, toen de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, een indruk wekkende rede hield, welke hij in grot§ bewogenheid uitsprak. Hij gewaagde van de gruwel der ver woesting, die zich onverhoeds en genadeloos op eèn groot deel van ons volk heeft gestort, Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, om het teloor gaan van levende have, woningen en andere eigendommen en om de vernieling van vruchtbare akkers en kostbare levensmiddelen. In smartelijke onzekerheid, al dus dr. Kortenhorst, verkeren wij omtrent de toestand van nog tal loos velen in uiterste nood ver kerende bewoners der geteisterde ■bieden en met adembenemende vervult ons wat de gebieden en bezorgdheid (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 Febr. In de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, een korte rede gehouden, waarin hij verklaarde er behoefte aan te hebben namens de Kamerleden meeleven te be tuigen met de nationale ramp. Wat deze ramp voor ons land betekent, kan slechts de toekomst ons leren. Ook de Eerste Kamer wil gaar ne verklaren, dat zij alleszins zal meewerken aan het herstel en alle maatregelen, die nodig zijn om de getroffenen te helpen. Namens de regering voerde mi nister Beel het woord, die de ver klaring van minister Drees in de Tweede Kamer voorlas. De Kamer hoorde beide toespra ken staande aan. LONDEN. 3 Febr. Op de Noordzee wordt sinds Zondag het 1331 ton metende Zweedse schip „Aspo" vermist. Het schip was t>P weg naar dë Engelse haven Hart lepool, doch bet schijnt door de storm in moeilijkheden te zijn ge raakt. val vrijstelling van accijns ver leend. Nooduitkeringen In samenwerking met het Nat. Rampenfonds zal worden begon nen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffe nen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Geen discussie De vergadering werd hierna voor enige minuten geschorst. Na heropening stelde voorzitter Kor tenhorst voor thans geen discussie te houden over de regeringsver klaring. De minister-president zal de volgende week aanvullende mededelingen doen en dan kun nen er beraadslagingen plaats vinden. Een schermutseling met de communistische fractie, die weer voor een dissonant zorgde, volgde, omdat de heer H. Gortzak een voorstel wilde indienen om con crete vragen tot de regering stellen. De voorzitter hield evenwel voet bij stuk en bracht zijn eigen voorstel in stemming, dat met 80 tegen 6 stemmen (die der CPN) werd aangenomen. Kamer niteen Onder de huidige omstandig heden moeten regering en volk zich blijven wijden aan de leni ging van de nood en onder de huidige omstandigheden achtte de voorzitter der Tweede Kamer het beter deze week niet te vergade ren. Overeenkomstig zijn voorstel ging de Tweede Kamer uiteen tot Dinsdag 10 Februari. ROUWZITTING IN TWEEDE KAMER naaste en verre toekomst nog ver borgen houden. Het Nederlandse volk vraagt zich af, of deze nieuwe gesel het in de oorlog ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. De nationale ramp heeft alle sluimerende krachten in ons volk wakkergeschud en wat in de achter ons liggende bange dagen is gepresteerd, heeft het bewijs geleverd, dat rampspoed de mach tigste is van alle banden, die ons Over politieke en andere scheids lijnen heen verenigt. Alle aandacht en alle inspan ningen blijven daarom geconcen treerd op de persoonlijke en de collectieve offerzin van het Ne derlandse volk in al zijn geledin gen. Het feit, dat van de zijde der regering een voorlopig overzicht zal gegeven worden van de om vang van de ramp en van de toe gepaste en nog toe te passen mid delen, om de gevolgen er van te bestrijden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de ge dachte, alsof de regering en de volksvertegenwoordiging de vrij willige hulpactie ook maar ïn het minst overbodig zouden willen maken of zelfs maar zouden wil len remmen. Dr. Kortenhorsi besloot dit korte woord met de bede tót de almachtige en aigoede God, om troost te storten >ti de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van duizenden, die op redding en bij- itand wachten. Vla Etten, Oudenbosch werd de tocht voortgezet naar Fijnaart, waar burgemeester Ter Haar en de luitenant-kolonel ir. Stoor vogel een uiteenzetting gaven over de gevolgen van de ramp, Zonder de lunch te hebben ge bruikt die al in de raadzaal gereed stond reed de Konin gin naar het zwaargetroffen Heiningen en het fort Oranje, waar de ravage zeer groot is. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Halsteren, waar de bevolking te hoop was gelopen om stil aankomst en vertrek van H. M. gade te slaan, Reddingswerk Aan de Rijksweg naar Tholen. aan de voet van het opgedron gen water, liet de Koningin zich door enkele vrijwilligers voor lichten. Aan de kant van de weg stond een compagnie Franse ge nietroepen, die Maandagavond in Bergen op Zoom waren aan gekomen, opgesteld. Tijdens dit oponthoud vlogen onophoudelijk Belgische en Engelse hefsehroef- vliegtuigen heen en weer naar het getroffen en nog afgesloten gebied om overlevenden op te halen, die worden afgezet op de renbaan Kijk in de Pot te Ber gen op Zoom. Het reddingswerk was hier in volle gang. Na een kort oponthoud op het femeentehuis van Bergen op loom besloot de Koningin haar bezoek aan West-Brabant om streeks halfzes in Roosendaal, waar een evacuatiecentrum werd bezocht. Hoewel het be zoek overal geheim was gehou den, stonden toch allerwege de bewoners langs de weg. Toen H.M. Bergen op Zoom passeerde, op weg naér Halsteren, diep daar juist de koninklijke trein binnen, waarin zich prinses Wil- hclmina bevond. In Roosendaal maakt men zich nog steeds zorgen over de toe stand in West-Brabant, omdat er een dijk is doorgebroken in Kruisland, waardoor ook de be woners van di tplaatsje moesten worden geëvacueerd. De toe stand is echter zo, dat geen di rect gevaar aanwezig wordt ge acht. Duizenden zakken zand worden in het bedreigde gebied aangevoerd om de dijk te sterken. i" Advertentie) 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet CheSarime „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. Man verdronken, vrouw was geëvacueerd ROTTERDAM. 4 Febr. Maandagavond is in de tweede petroleumhaven te Rotterdam de dekknecht A. van der Starre' uit de Savornin Lohmanlaan te Slie drecht, door de duisternis misleid, van boord van de „Sliedrecht" gevallen en verdronken. Zijn lijk is door do rivierpolitie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer is geëvacueerd en men zoekt thans uit, waar zij zich be vindt om haar het droevig nieuws te kunnen mededelen. VEN schip uit het benarde Zeeland bracht een groot vader en zijn kleinzoon vei lig en wel tiaar Rotterdam, ivaar behulpzame handen klaar zijn om de nood te lenigen. (Van onze correspondent.) ROTTERDAM, 4 Febr. On beschrijfelijk is het leed. dat wij aanschouwden, toen Dinsdagmid dag de „Crescendo" van Hol- scher's Kustvaartbedrijf aan de Spido-ponton gemeerd was en de 450 cvacuc's uit het zwaar beproefde Stavenisse over de loopplank gingen. Ouden van da gen, kinderen en droef kijkende jonge mensen, met een tas of pak in de hand, de weinige din gen, die ze hadden kunnen mee nemen. „Mijn man is verdronken," huilde een jonge vrouw, die niet te troosten was. „Die daar, die man daar, zag zijn drie zoons voor zijn ogen verdrinken,' ver telde een dekknecht van de „Crescendo". „En even later viel zijn vrouw van het vlot, waarop zij ronddreven, en verdronk eveneens. Men moest hem vast grijpen, anders was hij er ook af gevallen." Duidelijk was aan deze mensen te zien hoe zij geleden hadden. Hoe zij inderhaast wat kleren hadden aangeschoten en naar de zolders waren gevlucht, voor zo ver dit nog mógelijk was. Want als de bewoners ergens plotse ling door het water verrast wer den, dan is dit wel in Stavenisse het geval geweest. De 22-jarige Jan Hink uit Oudkarspel, die tijdens de ramp in de getroffen plaats bij ken nissen vertoefde, omdat hij eèn vogelstudie wilde maken van de Schelde, vertelde ons er van. Hij was juist weer thuis gekomen, want hij was eens op de dijk gaan kijken. Het was ongeveer kwart voor vier in de nacht en toen gebeurde het. Vloedgolf De dük langs de Schelde be gaf het plotseling en de Veerdijk volgde. Met donderend geraas kwam er een vloedgolf van wel een halve meter hoogte aanrol len. Met kracht botste ze tegen de huizen, nam er enige in haar vaart mee, vernielde alles wat op haar weg kwam. Binnen vier minuten stond het water tot aan de zolders, waar de mensen een stig wachtend op de dingen, komen zouden. Velen kwamen echter zo ver niet en stierven de verdrinkingsdood. Er waren ook vele mensen, die op vlotten ronddreven en la ter onderdak vonden bij buren. De mannen togen direct aan het werk. Voor zover zij roeiboten konden bemachtigen, roeiden zij naar de in de ergste nood ver- kerenden om hen naar de zolders te brengen. Zij redden daarbij o.a. een vrouw, die zich twee en een halfuur lang aan een lan taarnpaal had vastgeklemd; ook vijf mensen, die op een van gegolfd ijzer drie uur lang in de vliegende storm de grootste moeite hadden gehad om het evenwicht te bewaren. Bij zoeklicht Eerst Maandagmiddag is de eerste hulp van buiten komen opdagen. Om zes uur Maandag avond liep de „Crescendo" de ha ven binnen. „Niet zonder risico," vertelde ons kapitein G. Suurd, „maar het lukte. Direct werden er toebereidselen gemaakt om de mensen te redden en om 8 uur ging men per roeiboot, on der het fantastische schijnsel van de zoeklichten, de zolders af. Drie uur lang duurden de red dingswerkzaamheden. Toen wa ren alle 450 bedreigde mensen aan boord. De baby's apart; de zieken liefderijk verpleegd. Hun getal viel nogal mee. Althans de 12 uitgerukte ambulancewagens behoefden op twee na geen dienst te doen, of liever, niet voor de bewoners van Stavenisse. Wel gedeeltelijk voor evacué's uit Middelharnis, Dirksland en Den Bommel. Want tijdens ons ver blijf nog aan de walkant waren ook uit die plaatsen schepen ge meerd." De berichten, die de evacué's over Sint Annaland meebrachten, waren inmiddels geruststellend. Er zou één dode te betreuren zü'n. Alle evacué's. ook die uit de andere genoemde plaatsen, zijn naar de Ahoy-hal gebracht, waar duizend bedden gereed staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3