Schouwen-Duiveland één bruingrijze watervlakte Chaotisch verhaal uit Middelharnis 4^ Schoppenboer Hartverscheurende noodkreten moeten ons Iiaasten! DUIZENDEN STUKS VEE OMGEKOMEN Twee schepen vermist Flint Keel Verzachtend Hulpverlening in Zaanstreek-Noord PUZZLE Geen waardelooze goederen! 11 LLP— DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM. Nog duizenden Zeeuwse man nen, vrouwen en kinderen heffen smekend de handen ten hemel en turen vertwijfeld over het woelige grauwe water of er hulp komt opdagen. Vooral op Schouwen-Duiveland, op Tholen en St. Philipsland heerst nog altijd een noodtoe. stand, die van de redders de grootst mogelijke spoed en inspanning vergt. Elke minuut van talmen kan nieuwe offers kosten en voor vele armzaligen, die aan eJle kanten door het vraatzuchtige water zijn ingesloten en die ten ein de raad zijn, heet het: nu of nooit. noemde gebied om, aan de speur tocht deel te nemen. Oosterland, welks burgemees- r eveneens vanochtend een noodkreet had laten horen, ver keert nog in een zeer ongunstige positie. Evacuatie van de bedreig de bevolking is met bootjes of vletten niet mogelijk vanwege de lage waterstand. Er wordt aange drongen op het afwerpen van rubberboten of-het sturen van amphibiewagens en hefscuroef- vliegtuigen. De bewoners zitten, op elkander gedrukt, bibberend van de kou en in de grootste on gewisheid, op ongestookte zolders. Zonder voldoende voedsel, zonder medicamenten, zonder noodzake lijke medische hulp. Vanmiddag zijn de opleidingsschepen „Prinses Juliana" en „Prins Hendrik" van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart naar Zeeland ver trokken en hei is waarschijnlijk, dat deze schepen met een dokter en een volledige medische uitrus ting en medicamenten aan boord bestemd zijn voor hulpverlening aan de bevolking van Schouwen- Duiveland en in het bijzonder van Oosterland. Beangstigende onzekerheid De meeste angst wordt gekoes terd voor het lot van de bevolking dier dorpen, waaruit generlei be richten worden ontvangen. De enige mogelijkheid om over ihet lot van die mensen iets te Verne men en hun hulp te bieden, is het uitzenden van helicopters. Nog moeilijker is het opsporen van erspreid wonende boeren, wier hoeven als eenzame, troosteloze eilandjes in het groezelige water liggen. Niemand weet of durft be vroeden hoevelen het er zijn. Hoe- velen het er nóg zijn. Laagvliegende machines pogen elk teken van leven in de grauwe zee te registreren, maar vaak ont dekken zij niets anders dan drij vende balken en volgezogen cada vers van verdronken vee. Er is nog steeds niet met zekerheid te zeggen, hoevelen zich in de onder gelopen polders en in de half on der water staande huizen bevin den en nog moeilijker is het, te schatten hoevelen van de vermis ten als verloren moeten worden beschouwd. Onvriendelijke zee .Ook Tholen staat voor vrijwel de helft onder water. "Links van "de lijn St. MaartensdijkSt. An- daland is het eiif.nd, een van de vruchtbaarste delen van heel Ne derland. herschapen in een on vriendelijke zee, die tevergeefs poogt haar wrede daad voor ons oog te verbergen: daken en to rens, bomen en telefoonpalen, die er uitzien als kale galgen, ver raden, dat de rover zijn slag heeft geslagen en zijn slachtoffer in zijn kille greep gevangen houdt. NOG altijd bereiken ons uit dit gebied hartverscheurende noodkreten, laatste waarschuwin gen en ontroerende smeekbeden. Op vele plaatsen stijgt het water nog en zijn dijken in gevaar. Van vele dorpen weten we nog niets. Ze zijn of van de buitenwereld afgesloten, of ze bestaan niet meer. Leven de bewoners nog'? Drijven hun ontzielde lichamen ergens in het koude, vijandige water of zijn zij wellicht bedolven onder de wrakstukken van hun huizen? We weten het niet. We vrezen en we hopen. Maar inmiddels roept ons een meer dan heilige plicht dwin gend toe, ons te haasten. Morgen, vanavond, vanmiddag, over énkele uren kan het voorgoed te laat zijn. Een volledig en betrouwbaar overzicht over de omvang van de ramp en de hoogte van het doden cijfer op Schouwen-Duiveland, Tnolen en St. Philipsland is nog steeds niet mogelijk. Behalve her hoger gelegen Westen met de dui- nenrand is geheel Schouwen-Dui veland een troosteloze, bijna on onderbroken bruingrijze water vlakte, waar de wind rimpels in slaat. Het water daalt en stijgt en schuurt langs de muren van de nog staande geoouwen. Meedogen loos en zonder ophouden. Het spoelt de grond onder de funda menten weg en knaagt aan de muren. Zierikzee bereikt Sedert gisteravond is er eende lijk verbinding tot stand gekomen met het bedreigde Zierikzee. Een dozijn Urker vissers hebben met hun vaartuigen de stad bereikt. De spanning is Goddank, wat deze stad betreft, geweken. Maar het zijn bange dagen geweest voor degenen, die er familie hadden of vrienden. Maandagmiddag was er plotseling in de aether een ont roerde en ontroerende stem opge doken van een radio-amateur uit de buurt van de stad. Wie deze hartekreet hoorde, diens hart kromp ineen toen hij om hulp smeekte voor de in doodsnood verkerende plaatsen Brouwers haven. Zonnemaire, Noord gouwe, Dreischor en Kerkwerve. Het was niet alleen de bewogen stem, die het 'hart van 'de ontvanger deed trillen van. emotie, doch bovenal het snikken en huilen van vrou wen en kinderen, die rond de zen der stonden. De redding van Zierikzee is in tussen een wedloop geworden. Van alle kanten komt thans hulp op dagen. De burgemeester heeft zelfs verzocht, geen schepen meer te sturen zonder overleg, aange zien de kleine haven vol ligt. Een mijnenveger van de koninklijke marine onder commando van kapitein-ter-zeë F. W. van Duim bevindt zich op de rede van Zie' rikzee. Bovendien heeft de marine vier sleepboten, negen motorvlet- ten en het 500 ton metende oplei- cirgssehip „Abraham van der Hulst" ter assistentie gestuurd. Er is ook voorlopig voldoende voed sel in de stad aanwezig. Het drop pen van levensmiddelen is daar om tot nader order gestaakt. Bruinisse beheerst situatie De aanvankelijk alarmerende ber'chten over de kritieke situatie tc Bruinisse (de burgemeester had vanochtend een SOS-bericht de wereld ingestuurd) worden thans gevolgd door een verklaring van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de situatie wordt be heerst. De noodlijdende bevolking .van de plaatsjes uit de omtrek wordt sedert enkele uren naar Bruinisse overgebracht. 1500 Mensen op drift Een ontstellend bericht komt daarentegen uit Rotterdam, vol gens hetwelk 1500 mensen in de beurt van de Flaurerspolder ten N.W. van Zierikzee in nood zou- den verkeren en dat motorsloepen (tot nu toe vruchteloos) naar deze ongelukkigen zoeken. Thans cir kelen vliegtuigen boven het ge zwichten. Een van onze abonné's uit Tholen, die ons in de namid dag opbelde, vertelde, dat het aantal gevonden doden te Stave- nisse in de loop van de dag is ge stegen tot 120, maar dat volgens de plaatselijke autoriteiten dit aantal nog wel tot 300 zal stijgen. Het A. N. P. noemt een aan tal van 200 doden. Het plaatsje is thans geheel ontruimd. St. Annaland ligt' droog; het heeft geen verliezen aan mensen levens te betreuren, maar de ma teriële schade is groot. Er zijn nog verscheidene plaatsen, die geen verbinding met de buiten wereld hebben, zodat radiomate riaal hoog nodig is. Van de KLM zijn vandaag uit Schiphol- via Antwerpen twee vrachtauto's vertrokken, toegerust met een zend- en ontvanginstallatie. St. Philipsland ondergelopen Wat van Schouwen-Duiveland geldt, geldt ook van Tholen: het definitieve aantal doden valt nog niet te benaderen. Wat weten we ten slotte van het schiereiland St. Philipsland? Helaas vrijwel niets. "Uitsluitend, dat de burgemeester van Burgh (gelegen in het Westelijk duinen gebied van Schouwen) van Steenbergen tot het plaatsje St. Philipsland is gereden en toen te voet buitendijks Anna Jacoba heeft weten te bereiken. Maar wat is er gebeurd met de bewo ners van Sluis er/ Noord'weg mid den in de ondoorgrondelijke, lu gubere waterpoel? „St. Philips land bestaat niet meer," meldt A.N.P. Zo zijn er talloze vragen. Er is tergende onzekerheid en een ge rechtvaardigde vrees snoert veler kelen dicht. En als we dan na onze dooltocht door het gebied van de ramp en van het mateloze leed terugko men in de warme sfeer van eigen tehuis, dan overvalt ons met alle macht de sterke ontroering, die ons stil maakt en klein, die ons hart doet sidderen voor het ge weld van het noodlot en het ver vult met deernis jegens degenen, die dit. noodlot zo ongenadig sloeg terwiil het ons verschoonde. Honderden doden Een van de vreselijkste ca tastrofen van de watersnood schijnt zich te hebben afgespeeld in Stavenisse, een plaatsje in de Westelijke hoek A'an het eiland, dat de aanval van het opstormen de water van de Ooster-Schelde frontaal heeft moeten verduren en helaas heeft moeten Velser vloot naar rampgebieden HAARLEM. 3 Febr. Maan dagmiddag is door de zorgen van de burgemeester van Velsen een vloot van dertien botters en kot ters met een nood-aggregaat naai Zierikzee uitgevaren, plus een hulpcolonne van dertig transport arbeiders. In de loop van de nacht is een belangrijke verbetering be reikt in de organisatie der hulp verlening met kléine vaartuigen uit Noord-Holland. (Advertentie) DEN HAAG, 3 Febr. De eva cuatie van het vee uit de getrof fen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflakkee 90% verdronken. Dit betekent, dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren, zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Holland zijn naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Alblasserwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uit gebreid. De verliezenvan de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen heb ben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd. Zij zijn echter onbereikbaar en kon den tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden, dat al het vee op Schouwen-Duive land is omgekomen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zee land is geen vee geëvacueerd. Onrust stijgt ROTTERDAM, 4 Februari. Van het 297 b.r.t.. metende m.s. „Salland" is na het vertrek op 29 Januari uit Par aan de Zuidkust van Engeland, met bestemming Stockholm, niets meer vernomen. Aan alle schepen is verzocht naai de „Salland" uit te kijken. De bevrachters van het 267 brt metende Nederlandse motorkust vaartuig „Jan Kreumer" maken zich over dit schip ongerust. Na het vertrek uit Rotterdam op 30 Januari met bestemming Esbjerg, een reis van normaal twee dagen, heeft men niets meer vernomen. VLIEGRAMP: 15 DODEN TRIPOLI, 2 Febr. Een vier motorig vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is vanmorgen neergestort, juist nadat het opge stegen was van het vliegveld Wheelus. Alle vijftien personen, die zich aan boord bevonden, zijn om het leven gekomen. (A.P.) (Advertentie) TTPYTV Nlet krabben. De helder IM l~ 9 1 1% vloeibare D. D. D. kal- y iL! <U JL*. meert de jeuk tn enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep tn de huidpnriën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 111 DE DEUR Lauri heeft intussen met de chauffeur afgerekend. De fooi is ruim, zodat het „Dank u wel, juffrouw" een aanmerkelijke graad aan warmte bereikt. Kennelijk laat de chauffeur zich niet door het geld verblinden, want eerder nog dan Lauri ziét hij Pa Jongg in zijn auto voorbijrijden. „Daar gaat uw vriendje weer", merkte hij op. „Het gaat mij niet om hem, maar om haar", antwoordt Lauri, Dan stapt zij uit en gaat het avontuur tegemoet. Pa Jongg is evenwel niet ver gegaan. In het voorbijgaan heeft hij een blik in de taxi geworpen en hij weet nu, wie .zijn scha duw is. Om de hóek van de straat brengt hij zijn auto tot stil stand en loopt dan terug. In de deur, waar zoëven Chloë naar binnen is gegaan, ziet hij Lauri naar het lijkt in dubio. Inderdaad is dit zo. Eigenlijk zou ik nu Flint moeten opbellen, denkt zij. Maar het zou leuk zijn, als ik mijn eerste taak bij de politie alleen oploste. Enkele tientallen meters staat Pa Jongg en als fijn psycholoog, die hij ongetwijfeld' is, voelt hij haar tweestrijd aan. Hij formu leert het in de gedachte: Haar verstand zegt: blijf. Haar instinct zegt: volg. Voor.mij is nu de vraag: wat zal zij doen? Advertentie en geneeskrachtig doorde Vicks VapoRub ingrediènten. deren, die een lofwaardige ijver aan de dag leggen, moeten in het bezit zijn van een bewijs van het Rode Kruis of van het school hoofd. „ER WAREN BIJNA GEEN BOTEN" (Van een onzer verslaggevers.; AMSTERDAM, 3 Febr. „Wi mogen nog van geluk spreken,' zegt de heer Benner, onderwij zer uit het zwaar getroffen Mid| delharnis. die met zijn vrouw ei twee en een half-jarig zoontjj bij zijn Amsterdamse familie aangeland. der staaltjes vaq, siuiS) die gesloten was, omdat zij - 'gerepareerd moest worden. Dus werkte men met vlotten, door rappe handen haastig in elkaar gezet. „De nacht brachten wij bij de bakker door, samen met sen vis ser en zijn vrouw, die alles ver loren hadden. Nu eens steeg het water, dan weer zakte het. Voortdurend gingen wij de stand controleren. Het was angstig. De hele nacht klonk het bange ge loei van koeien, die od de dijk samengedreven." Het is i- bescheidenheid, die de gered den kenmerkt. Het had erger gekund, is hun devies. En z« denken aan degenen, die ach terbleven, op zolders en daken van geïsoleerde boerderijen behuizingen, op dijken, voortdurend door de elementen worden bedreigd, in bomen, die maar net boven het water uit steken. „Wij hebben gehoor gegeven bij hst eerste alarm. De nood klokken 's morgens om vijf uur hoorden wij niet door het nood weer, maar alarmploegen ZQrfc- den er voor, dat iedereen werd gewekt. Noodtoestand. Het wa ter dreigde. Om tien uur gingen wij uit huis en namen onze in trek bij een bakker, die op de dijk een hecht huis bewoonde. We zaten toen nog droog, maar met de minuut nam de dreiging toe. Electriciteit, gas en water hadden wij niet meer." De meeste mensen bleven nog, en vaak te lang. in hun huis. De Benners namen het zekere voor het onzekere, 's Middags ging de heer Benner naar zijn huis terug, met een paar stevige lieslaarzen aan wadend door het stijgende water. Ook de kanarie Hij bracht huisraad naar zol der en onder andere de uitzet HET vurig teken van het Rode Kruis Vlamt rood-op-wit boven de grauwe baren, De doorgebroken dijken, het verzonken huis: Een baken in de nacht, een terp in de gevaren. De overkolkte polders van ons land, De drasse steden, dorpen en gehuchten, Waarvan het volk met al het vee moest vluchten, Waar bleke doden spoelen naar de kant, Zien uit naar hulp van de verhoopte vlag Met haar armee,, die moedig op zal dagen, Het rood embleem op mouwen en op kragen Dat waagt en wint en doet wat het vermAg. „O broeder, zijt een Broeder in de nood!" Hoort gè die kreet? Zo slaat ineen de handen En hijst het sein boven doorweekte landen: De Witte Vlag met 't kruis van vlammend Rood! 3 Februari 1953. ELISABETH VAN MAASDIJK voor een op handen zijnde baby, voorzag zijn kanarievogel, die ,toch niet door de kou kon, van een grote voorraad voedsel, bond de gordijnen op en vertrok weer. Later op de dag nam hij deel aan het reddingswerk. Er waren bijna geen boten in Middelhar nis; zij lagen namelijk achter A' ZAANSTREEK-NRD3 Febr. Zondagmorgen vertrokken reeds vroeg de materieeiwa- gens van de brandweren uit Wor merveer, Krommenie en Wormer voorzien - van verlichtingsinstalla ties, naar Vlaardingen en Helle. voetsluis. In Wormerveer begon Zon dagmiddag onder leiding van bur gemeester mr, J. C. Lycklama en wethouder Grim de inzameling an kleding, dekking en schoeisel. Het was verbluffend wat in een korte spanne tijds bijeen werd ge gaard. Zes grote gesloten vracht auto's, belangeloos beschikbaar gesteld, vertrokken nog Zondag avond naar Den Haag. waar de goederen bij het Rode Kruis wer den afeeleverd. In Krommenie stelde burge meester Provily reeds Zondag het betreffende ministerie in kennis, dat er plaats is voor nesrentig koeien. Gisteren is de grote inza meling voor kleding, dekking, schoeisel en geld in deze gemeente begonnen. Ook in Assendelft zal vandaag een inzameling beginnen door de brandweer in samenwerking met het Rode Kruis. Burgemeester Loggers van Wor. mer stelde Zondag melkers en een auto voor het vervoer van deze mensen beschikbaar. Maandag be gon men hier met de inzameling van goederen. Aan het eind van de week begint de geldinzameling, ZAANDAM, 3 Febr. Donder dagavond zullen ZFC en de Am sterdamse eerste-klasser DWS op het terrein van de roodwitten een wedstrijd spelen ten bate van het Nationaal Rampen Fonds. J Tragische beelden Het verhaal roept tragische beelden op, waarvan wij ons in Amsterdam maar nauwelijks een voorstelling kunnen maken. De vele kadavers, die tegen de dij ken spoelen, de mensen in de bomen, de arbeiders, die in hun woningen tussen de Waker-en de Slaper door de vloedgolf volko men werden verrast, vier jon gens, dis moedig weggingen om vee te redden, maar niet terug keerden, de toestand in Stellen dam, dat wel het ergste geleden moet hebben, mensen, bijeenge dreven op de Spido-boat, 300. 400 man, op weg naar Rotterdam, mensen, die veel, soms alles, kwijt zijn. Een oud baasje, dat zijn vrouw niét meer kon vinden; ouders, die hun kinderen verloren heb ben: een meisje, dat haar ouders, broertjes en zusjes zag onder gaan. Mensen, voor wie de zo noodzakelijke en spontaan bij eengebrachte hulp wel redding, maar geen uitkomst betekent. Het relaas is chaotisch en geeft juist daardoor wellicht juist een treffend beeld van de chaotische toestand op de eilanden in het al gemeen en Goeree-Overflakkee in het bijzonder. EERSTE DODEN BEGRAVEN DUBBELDAM. 3 Febr. De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteis terde 's-Gravendeel zijn vanoch tend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbel dam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. lis-Ai^ VANAVOND 9 Amsterdam, 4 Febr. theater. CeComedie)IOatCr' 8 Vla Llssabon 'Ned- „Komedie, |_u.s Potasch en Perlérnoer BlbelonJë (A.B.C. Kaart). De La Mar-Theater, 8 u Het sSUSdP" Extase, van 4 u. e£: The dansant Malando met zijn orkest. Caramella van 8 u. aRusslch Cabaret Balalaika Palace van 8 u. af: Rhythm. Club m. m v Po la Ra.vmonde (dans). Stadsschouwburg 8 u.: Hendrik IV (R'dams Toneel). Carre, u.: Zal., Zond. en Woensd. 2 en 3 u.: Circus Strassburger. MUZIEK. Concertgebouw (gr. z,), 8.15 u.: Concert gebouw Orkest o.l.v. Rafael Kubelik. Solist: Jan Damen (viool). TENTOONSTELLINGEN. Sted. Museum, t/m 16 Febr.: Graham Sutherland t/m 9 Febr.: ,,De Brug": t/m 2 Maart: Collectie Domnlck, Oe Waag, t/m 15 Febr.: Kunst en Smaak, drie eeuwen eetcultuur. Museum Fodor, t/m 4 Febr.: „Creatie". Willet Holthuyzcn: Eigen verzameling. Zoologisch Museum: Tentoonstelling „Uier en Mens". BIOSCOPEN. Alhnmbra 2.15, 7. 9.30: De verboden Chris tus, 18 jaar. Apolio 2. 7.15. 9.30: Tot inkeer. 18 j. Bio 2, 7.15. 9,30: De Tante van Charlie, a.l. Ceintuur 2. 7.15, 9.30: Anna, 14 j. Capitol 2. 7.15. 9.30: Blanke Ballast. 13 J. Cineac (Regullcrsbrcestraat) doorl. voorst a. L Cineac (Damrak) van 9.30 af doorl. voor- slell.: De eerbiedige lichtekooi. 18 3. Cinema Parisian van 12 al doorL voorst.: Zondige levens, 18 J. City 2.15, 6.45, 9.30: HetiMysterie van de gouden Adelaar, 18 3- Corso 1 30, 3.45. 7.15. 9.30: Operatie Cicero, 14 Cultura 2.3.5, 8, Affair In Trinidad, 18 J. Dcsmet 2.15, 7, 9,30: Achter gesloten gor dijnen, 18 j. Edison 7.15, 9.30, Dl, en Wo. 2: The Crim son Pirate, 14 j., Do. 7.15, 9.30: De laat ste reis, 14 j. Oplossing vorige AFVALLER ITS ALOM'# V P OE T R A S K O P N E O DN#ORDER#'I K K I NASLAAN* iNET#SIA#P AND *»RU'l K#IDO#BED^T M AAR#LEER# LA#LEGER#AS A G A L E S E V' A NERF#K#LEED D R A A K V E N L O KRUISWOORD-*? HORIZONTAAL 1 oliehoudend gewas 5 volgeling van Bacchus 9 bloedverwante 10 zangstem 12 lidwoord 13 boksterm 14 naam van boek 16 predikant (afk.) 17 Russ. schaakmeester 19 deel van safe 21 Frans lidwoord 23 uitroep van afkeer 24 haarbundel 26 beet 28 Japanse munt 30 deel van weg 31 vogel 33 voorzetsel 34 familielid 36 plus 38 lidwoord 39 soort greppel 42 aanhouden (tijd) 44 Frans pers. v.n.woord onderkussen 47 etsel 48 hooggelegen bouwland 50 nat 51 Frans lidwoord 52 korting 53 deel van België VERTICAAL 1 zuilvoet 2 loopvogel 3 ondernemingsvorm (Frans) 4 graansoort 6 voorzetsel 7 einde 8 overblijven 11 officiersrang (afk.) 14 voorzetsel 15 kraagplooisel 18 plotselinge trek 20 geldbergplaats 22 niet goed bij 't hoo/d zijn 25 rivier in Siberië 26 vleeswaar 27 gegraven kuil 29- ik 31 weegwerktuig 32 jongensnaam (afk.) 34 grondsoort 35 liefhebben 37 pluis 38 gooi 40 maangodin 41 proef 42 slachtoffer 43 Duits lidwoord 46 schuifbak 49 afkondiging in Staats blad (afk.) 51 Amer. persbureau (afk). pbtnc rath 7.15. 9,30: Smgin' In the rain, a.l. 2 30. 7.15, 9.30; Le Plalsir, 18 3- 30, 115, 3 15,'5.15, 7.15, 9,30: Ballast, 18 j. 1 30. 3.45. 7.15. 9.30: Mor- I 3 .30, 3.45, 7.15. 9.30: Storr Maiakka, 14 j. Plaza van 11,30 af doorl. voorst.: 1 Zedenpolitie. 18 J. Itex 2, 7.15, 9.30: Les Miserables, Bin Ito 1 15, 3 30. 7 .15. 9.30: Op net van de snede, 18 J. Rojcy 1.30, 3.45. 7 15. 9.30: De wereld van Don Camlllo. a.l. Royal 1.30, 3.45, 7. 9.30: De grens. 14 3 9.30: SteiTé 9.30: Alles op nski 2.15, overal, a. L Uitkijk 1.15, 3.30. 7.1: een kaart. a.l. Victoria 2, 7.15. West End 2, 7.15 sourl, 14 3. Haarlem, 4 Febr. theater. Stadsschoui len zonder MUZIEK Concertgebouw, 8 u,: Haarl. Musyckcamer. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Werken van Arle Schouten, Knnsth. Leffelaar (Gr, Marlet): Tekenin gen en aquarellen van Pope Damave. BIOSCOPEN Rembrandt 2, 4.15, 7, 9.15: Het hunkerende hart, 14 j.: Cinema Palaëe 2, 4,15, 7, ü.lo- Onvoldoende voor liefde, 14 j.; Luxor 2 7, 9.15: De kleine wereld van Don Camll lo, a. 1.; Lldo 2, 4.15, 7, 9.15: Das Land des Lachelns, a. 1.; Frans Hals 2.30, 7. 9.15: Aladdin en zijn lamp. 14 City 2 15. 4.30. 7. 9.15: Jungle Jim In hot v boden land. 14 j Spaarne 2.30, 7. S). Dulvelsbrigade, 14 j. Alkmaar, 4 Febr. BIOSCOPEN. Cinema Amcrlcuin 8, Wo. 2.30, 8: Revue- Girl vermoord, 18 j.; Harmonie 8, Wo, 2.30, 8: Géén verlof geen verloving, 14 j.; Rex 2.30, 8: Levend Ingemetseld, 18 Victoria 8, Wo. 2.30. 8: De schrik van dc 2de Compagnie, a. 1. Den Helder, 4 Febr. BIOSCOPEN Tlvoll: Scandal sheet, 18 j.; Witte: De zoon van dr. Jèkyll. 14 j. Velscn-IJmuiden, 4 Febr. BIOSCOPEN Rex Theater, Wo, S: De, Dulvelsbrigade, Do. 8; Vergeten levens. Beverwijk, 4 Febr. BIOSCOPEN Kenncraei -Theater t m Wo. 7 van de Zonnehoeve: Luxor- Wo. 7, 9.15: Pei-rucha, kind v Castricum, 4 Febr. BIOSCOPEN Corso-Theater t/m Wo. 8: Het gevloekte zeilschip, 14 j. Wormerveer, 4 Febr. KLACHT van ONTVANGST- COMITÉ'S AMSTERDAM, 3 Febr. „Stuur geen oudé, kapotte en versleten kleren, schoenen en dekens", zo luidt een dringend verzoek van de ïnzamelingscomité's in Amster dam. Bij het sorteren is in veel in- brengingslokalen namelijk geble- kan, dat er een groot aantal ka potte en daardoor géhoe! waar deloze en onbruikbare goede ren zijn ingeleverd. „Geef, maar geef bruikbare din gen", is daarom het devies. NOODWEGWUZERSVOOR ROUTE NAAR ZUIDEN AMSTERDAM, 3 Februari. In verband met het uitvallen van 'de wegen DordrechtMoerdijk Breda en DordrechtGorinchem Den Bosch, brengt de ANWB noodwegwijzers aan. De enige Noord-Zuid-verbinding ter ver vanging van de uitgevallen routes is die van Utrec-ht naar Den Bosch. In verband met het drukke red- dingsverkeer op deze laatste route rijden hier extra-patrouilles van de Wegenwacht. 13 „Maar Bentley!" kwam Vanderloon tussenbeiden. „Meen je dit werkelijk?" „Zeer zeker en gelukwensen zijn geheel aan de orde van de dag." De baronet lachte zonder enige opgewektheid. „Ondanks mijn slechte figuur op de' renbaan, ondanks het feit, dat Starnér in het bezit is van een valse schriftelijke verklaring van een ontslagen jockey, word ik toch als een buitenge woon goede aanwinst beschouwd door mijn toe komstige schoonvader." Johnnie sprong op en greep zijn hand. „Laat ik dan de eerste zijn. om je geluk tè wensen." zei hij met een lach. „En als je het meent en het allemaal dat wij te benauwd zijn, om hem iets te doen. waar is, dan geef je me dat kanon maar Vanderloon Het enige wat we te doen hebben, is hem met en het zal me een groot genoegen zijn om Sir zijn eigen revolver neer te schieten en het op Henry van de minst aantrekkelijke van zijn fami- zelfmoord te doen gelijken." heeonn.ectiesJe ontlasten." „Uitstekend, m'n beste Katharine!" mompelde „Johnnie! Dat moet je niet doen!" riep Libbv Vanderloon, zijn ogen strak op de hare gericht Hunt, onmiddellijk. houdend- „Ik kan even goed twee dode gasten heb- „Libby heeft gelijk. „Vanderloon keek naar het ben als één, Maar wie zal de eer hebben? Zullen opgewonen jonge gezicht daar voor hem. „Zó een- we vrijwilligers oproepen? Of zullen we er om youdig zijn de zaken niet- En bovendien moet loten?" jullie er om denken, dat Starner hier in huis is Weer kwam er geen antwoord. Johnnie maakte en elk ogenblik kan binnenkomen." Hij zweeg een beweging, maar de hand van Li'bby Hunt even. „Sir Henry s eh gebaar heeft de situatie raakte zijn arm aan en hij bleef weer zitten, wel aanmerkelijk verbeterd, maar wij moeten niets En toen klonk, koel en helder als bronwater, overijlds doen. We moeten alles deugdelijk over- de stem van de Barones. „Vele iaren geleden, toen we??n' -T, - ik in Wenen nog een klein meisje was. speelden „Overwegen! We hebben veel te veel over- wij een spelletje. Het ging zo'n beetje als volgt, wogen en veel te veel gepraat ook!" zei Katha- Een van ons moest de Wolf zijn. Wij gebruikten rine La Motte scherp. kaarten." Lili Tresckow leunde achterover in haar Toen zij zich voorover boog, zodat haar gezicht stoel. „Ik herinner mij de regels nog zo goed. Een meer in het licht kwam, was het of de gebeeld- van ons kinderen móest de anderen vangen. Zij bouwde lijnen van haar gelaat grover werden. Het was de Wolf. Maar eerst moesten wij kiezen, wie glanzende vernis van de prima donna begon te het ziin zou- Wij namen de kaarten en deelden ze kraken en deed het onscrupuleuze boerenmeisje uit. Zij die Schoppenboer hadZij zweeg plot- v90r.de dag komen, dat in haar zucht naar roem seling en haalde even de schouders op. mét geaarzeld had. om zelfs gangsters voor haar ..Dat is een goed idee van de Barones!" riep' doeimnden te gebruiken. Johnnie opgewonden. „Wij kunen de kaarten ver- „We kwamen hier, om Starner te doden en we delen en niemand zal wetèn, wie de Boer heeft nebben er nog niet veel van terecht gebracht! behalve de man zelf." We hebben geargumenteerd, getheoretiseerd en „We hadden in Engeland ook een aardig spel- alles gedaan behalve handelen. Maar we hebben Jetje. dat we eveneens in to?passing konden bren- nu een perfecte entourage. We 7,iin hier on het gen," bracht Sir Henry ?rimmig in het midden land en van alles afgesneden. We hebben die revol- „Het werd de Kreet in Donker genoemd. Nadat ver. Sir Henry kan het meisje koest houden en we de kaarten getrokken hebben, kunnen wij de wat nog het beste van alles is, Starner denkt, revolver ergens in de kamer neerleggen en de door Q. Patrick kaarsen uitblazen, zodat de man met de Schoppen- boer het ding krijgenkan zonder zelf gezien te worden. Wat dunk je er van, Vanderloon?" „Een beetje theatraal. Sir Henry," gaf Vander loon ten antwoord. „Maar Aristotales beweerde, dat men alleen door het melodramatische vol komen succes kon bereiken. Ik zal de kaarten en de revolver halen. En wij drie mannen kunnen er een gooi naar doen, om de goede daad te kunnen volvoeren." als volwassen, beschaafde mensen. We zullen ons kleden, als gewoonlijk dineren en ons d,an in groep jes verdelen, zodat Starner geen samenzwering vermoedt. Ik zal Bowles in iedere kqmer kaarsen laten zetten maar niet te veel. Op het een of andere ogenblik van de avond zal de gelegenheid zich wel voordoen. Dat zal de zaak van slechts één onzer zijn. De rest van ons komt in deze kamer terug zodra het schot is afgevuurd. We zullen geen vragen stellen en als we allemaal bij elkaar zijn. kunnen we er gezamenlijk heen gaan om de eh zelfmoord te ontdekken. Het is allemaal grof van conceptie, maar ik vrees, dal de situatie dat vereist." „En Carmelite Starner?". vroeg Libby Hunt. „Wat er ook gebeurt, ik geloof, dat ik haar wel in bedwang kan houden," mompelde Sir Henry. „Uitstekend." Vanderloon trok zijn schouders eens recht tegen de schoorsteen. „Maar denk er om. dat. Starner zelfmoord moet plegen Ik ben wel geen expert op dat gebied, maar ik heb zo'n vaag idee. dat een revolver van zeer dichtbii moe' ..Mannen?" riep Katharine La Motte uit. ..Bedoel eerden afgevuurd. Er moeten kruitmerken ziin je. dat we hier niet aan mee moeten doen?' „Het is min of meer mannenwerk, is het niet?" „Ook een vrouw kan een trekker over halen." Katharine La Mptte's ogen flikkerde van opge wondenheid. „Wij zouden toch allemaal onder ver denking staan, dus waarom niet LIBBY Hunt's gezichtje was zeer bleek gewor den- Haar handen waren in haar schoot sa mengeknepen. Maar zij fluisterde zachtjes: „Ik stem toe. Het is verschrikkelijk beestachtig. En ik had nooit gedacht, dat ik er zo over denken zou. Maar ik zie. dat we er nu mee door moeten gaan. Wij zijn het niet alleen. Als Starner de ge- Langzaam kwam hij van de schoorsteenmantel vandaan. Zijn gasten keken gespannen toe. terwij! hij de kamer door liep en aan een 1 schellekoord trok. En toen klonk van ergens uit 'de verte he* holle en vreemd dreigende geluid van een bel „U heeft gebeld, meneer?"' Vanderloon's gasten bewogen zich onrustig, toen de butler od de drempel verscheen-. „Ja. Bowles Heb ie Mr. Starner gezien?" „Hij en Miss Starner gingen enige tijd geleder naar boven om zich te kleden voor het diner Heeft u hem nodig, meneer?" „Neen." Vanderloon ging weer naar de haard tegenheid krijgt om verder te gaan. komen nog terug. „Ik wilde een pak kaarten hebben. Bowles dozijnen andere mensen in moeilijkheden. „Uitstekend." Vanderloon glimlachte. „Ik had de emancinatie van de vrouw buiten beschouwing ge laten. We zullen dus de-dames laten meedoen. Maar we kunnen ons-niet nog eens een fout veroorloven." Zijn ogen werden hard en ziin stem klonk met haar oude kracht „Nadat het voorafgaande kinderspel is afgelopen, zou ik willen voorstell°n. dat wij •Starner's voorstel aannemen, om ons te gedragen en Mr. Starner's revolver. „Uitstekend, meneer," Er kwam geen enkele vc-randerlng.in de gelaats- uitdrukking van de butler. Rustig verliet hii ch kamer. Toen hii terugkwam, hield hij Vanderloon een zilveren blad voor. waarop een "kleine auto matic lag en een leren kaartetui. (Wordt vervolgd). Krommenie, 4 Febr. BIOSCOPEN. Centraal. Wo. 8.15 u.: Leve/ld gemetseld: Di. en Do. 8.15 u.: De s van Ali Baba, Edam, 4 Febr. :oop, Wo.: Nooi'dzeejoiio Zandvoort, 4 Febr. BIOSCOPEN Mnnopole, Dl en WO. 8: Muitérij op 'het Goudschip, 14 3.: Do, 8: Ben leven staat op het spel (Haarl. Ver. tot verpl. van, lijders aan vallende ziekte). Radio-agenda DONDERDAG 5 FEBRUARI. Hilversum I 402 ra AVRO: f.00 Nieuws; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 9 00 Morgenwijding; 9.15 Slonslled.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Waterst.: 9.35 Grarti.; 10.35 „Ik weet. Ik weet wat U niet weet": 10.50 Voor kleuters; 11.00 Orgel- conc.: 11.30 Pianotrio, 12.00 Zang en plano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tulnbouw- meded.; 12.33 Hammonöorgclspel; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws: 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13 50 Gram.; 14.00 „Paul Vlaan deren en het Jonathan Mysterie", hoor spel; 14.40 Sopraan en plano; 15.00 Voor zieken; 16 00 Gram.; 16.15 „Van Peplta's en Mantilla's"; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17 45 Reg. uitz.: prof. |r. J. F. Kools; „Wat levert bet Surln, bos?". 18.00 Nieuws. 18.45 Sportprobl. 18.25 Report, ot gram.; 18,30 Lichte muz,; 19 00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Discogram. 19 40 Rondetafelparl.; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroepork.; 21 15 „Om een Bagatel", hoorspel; 22.30 Gram' 22 50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", caus.; 23.00 Nieuws; 23.13 Sportactualit.; 23.3024.00 Gram. Hilversum II 20S ra KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.: 7.15 Gynin.; 7.30 Gram.; 7 45 Gebed en Lit. kal.; 8.00 Sieuws en weerber.: 8,15 Gram.; 9 00 Voor de huisvrouw; 9,40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgend. KRO: 11 00 Voor zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus; 12 03 Luncheonc. (12,30 12,33 Land- en luinbouwmeded 12 55 „100 Jaar Kromstaf"; 13 00 Nieuws en Kath nieuws; 13.20 Gram 13.35 So praan en plano NCRV: 14 00 Promenade- ork.: 14 45 Voor de vrouw;' 15.15 Gram.; 15.30 Kamermuz.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Cello en piano; 17.00 Voor de Jeugd; 17 30 Gram.; 17.40 „De Zoeuwse Humor", caus. 18.00 Strijkkwartet; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19 00 Nieuws en weerber,; 19.10 „Levensvragen en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20 20 Geyar. progr.; 21.45 „Vragen aan voorbijgangers"; 22,15 Gram.; 22,45 Overdenking: 23.00 Nieuws en S.O.S -ber.; 23.15—24,00 Clavecim- b el recital. DONDERDAG 5 FEBRUARI. Engeland. 8BC home service 330 m 12.00 Schoolradio; 13.00 Gram.; 13.15 Voor landbouwers; 13.25 Voor arbeiders; 13.05 Weerber.; 14.00 Nieuws; 14,10 Me ded.; 14 20 Filmprogr.; 15.00 School radio: 16.10 Gram.; 16.35 Hoorspel; 18 00 Voor kindoren; 18.5S Weerber.; 19 00 Nieuws; 19.15 Sport; 19.20 Voor landbouwers; 19.35 Lichte muz 20,00 Klankb 20 30 Instrum, trio; 21.30 Ge- var. progr.; 22.00 Nieuws; 22,15 Klankb.; 23 00 Gevar. progr.; 23.30 Wetensch. óverz.! 23,45 Pari. overz.; 24.00—0.03 Nieuws Engeland. BBC light programme 1500 en 247 m 12 00 MI'S Dale's Dagboek; 12.15 Gevar muz: 13.00 Pari. overz; 13 15 Dansmuz.13.45 OrkestcOne., 14.45 Voor klnderén; 15,00 Voor de vrouw; 16 00 Bariton en viool; 16,30 Planospol; 16 45 Lichte muz; 17.15 Mrs, Dale's Dag boek; 17 30 Caus,; 17 45 Gevar. muz.; 18 15 Varlété-ork.; 18 45 Verzoekprogr 19.15 Voor de Jeugd; 19.45 Hoorspel: 20,00 Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20.30 Gevar progr; 21.00 Hoorspel; 22 00 Gram.; 22 15 Gevar. muz.; 23.00 Nieuws; 23 15 Actualit.; 23,20 Oude Dansmuz 0.05 Voordr.: 0 20 Orgelspel; 0.561.00 Nieuws, Brussel, Vlaams 324 m 1145 Gram 12 30 Weerber 12.33 Gram.; 12 50 Koersen; 12 55 Gram 13,00 Nieuws; 13 15 Gram.. 14 00 Eng. les: 14.15 Gram 14.30 Franse les: 14 45 Gram.-, 15 00 Orkestconc.; 16 00 en 16.55 Gram.; 17 00 Nieuws; 17 10 Gram., 17.15 Voor kinde ren; 18 15 Gram 18 30 Voor soldaten; 19 00 Nieuws; 19 40 Caus.; 19 50 Gram.; 20 00 Klankb; 20 20 Verzoekprogr.; 21 00 Voor do vrouw; 21.45 Gram,: 22,00 Nieuws; 22.15 Planorecital: 22 5523.00 Nieuws. Engeland, BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22.00 22.80 Nieuws en Eng literatuurgeseh. (Op 224 en 49 m) GUU) 9575

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2