I I fi VenkcJk SIMON DE WIT CLASS VIRGINIA CIGARETTES HET DUMBAR HANDSCHRIFT Omvang ramp groter dan inundatie in 1945 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 WANT IEDERE GOEDE WINKELIER HEEFT" ZE./' EN PAT VOOR'. uitgegeven door l)r II. L. Bezoen Idioticon van het Overijsels dialect uit het einde van de 18e eeuw. 56 blz.. 3 portretten en Früs f 8,25 N.V. Uitgevers-Mij /E. E. K LUW ER Deventer Djakarta Deventer: Postbus 23. Tel. 2442. Postgiro 2472. Koopt bij onze adverteerders Bijna 90 000 middelbare scholieren Op 15 September jl. waren in. totaal 86.891 scholieren, ingeschreven voor het volgen van on derwijs aan 365 rijks, ge meentelijke en bijzondere dagscholen voor voorbe reidend hoger en middel, baar onderwijs. Dit totaal volgt de les sen in 4365 klassen. Et- zijn 54.905 jongens en 31.986 meisjes die deze klassen bevolkten. In 889 eerste klassen zitten 22.116 leerlingen, in 852 tweede klassen 19.399. in 821 derde klas sen 16.862, in 824 vierde klassen 13.872, in 744 vijfde klassen 11.388 en in 235 zesde klassen 3254 meisjes en jongens. In 1953 zullen om en bij 12.000 leerlingen eind examen moeten doen. De totalen aan de rijksscholen zijn: 531 klassen met 9662 leer lingen. gemeentelijke scholen: 1347 klassen met 26.345 leerlingen, totaal bijzondere scholen: 2487 klassen met 50.884 leer lingen, nl. in Prot. Chris telijke scholen 798 klas sen met 17.157 leerlin gen, RK scholen: 1268 klassen met 26.222 leer lingen, overige bijzondere scholen: 421 klassen met 7505 leerlingen. De school met het grootste aantal leerlin gen was op 15 Septem ber jl. hef Chr. Lyceum te Amsterdam met 663 in 24 klassen, het RK Triniteitslyceum te Haar lem was tweede met 650, verdeeld over 27 klassen, het St. Bonifa- ciuslyceum te Utrecht kwam op de derde plaats met 622 leerlingen in 29 klassen en het gemeen telijke Libanon lyceum le Rotterdam op de vier de plaats met 614 leer lingen in 22 klassen. In de drie grote ste den in het Westen bezoe. ken in totaal 23.635 leer lingen middelbare scho len, dat is ongeveer een derde van het totale aantal van 86.891 leer lingen. Erdal poetst vlugger en beter! Goed en Goedkoop ADVERTEREN DOET DE KOOPLUST ANIMEREN Moeilijk schattingen te maken (Van ©en onzer redacteuren) DEN HAAG. - Op dit ogenblik is er nog geen enkele schatting te maken, welke de verliezen zijn in de agrarische sector na de ramp, welke de provin cies Zuid-Holland, West-Brabant en Zee land in het afgelopen weekend op zo desastreuze wijze heeft geteisterd. Welke oppervlakte land is er geïnun deerd, hoeveel daarvan is er door het zoute water aangetast, welke verliezen zijn er aan bedrijfsgebouwen en aan de landbouwinventaris, wat is er aan voorraden verloren gegaan, zal er oogstderving in de komende jaren op treden? Het zijn enkele van de vele vragen, welke zich opdringen. Ze zijn nog met tal van andere aan te vullen en op alle zal men het antwoord nog schuldig moeten blijven. Zelfs op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening tast men nog vol slagen in het onzekere. Er zijn zoveel factoren en bijkomstigheden, die hier een rol spelen, dat het eenvoudig ondoenlijk is zich er een voorstelling van te maken. Er wordt gemakkelijk in millioenen gesproken, maar onmiddellijk er bij gezegd, dat dit slagen in de lucht zijn. Niet onaanzienlijk is een andere term, di een kwalificatie inhoudt van de voorzichtigheid, waarin men zich wel uit moet drukken. Wel kan met volstrekt© zekerheid verklaard worden, dat deze ramp in omvang vele malen groter is dan de inundatie in 1945. Daar staat tegenover, dat de erva ringen toen opgedaan met droogleg ging en herstel in de ruimste zin des woords in de komende tijd ten nutte kunnen worden gemaakt,. Ook is de materiaalvoorziening aanzienlijk ver beterd, staan betere hulpmaterialen ter beschikking, enz. Een schrale troost overigens, maar dit is zeker een niet onbelangrijk aspect. Deze blik in de toekomst werpt alweer een vraag op. Welke kapitalen zijn en komen er beschikbaar voor de herinvestering en waar moeten deze vandaan komen? Het is ons niet gezegd, maar de veronder stelling, dat het rijk hier op een of- andere wijze zal bijspringen, lijkt ons niet voorbarig te zijn. Enig houvast Enig houvast bieden de oppervlakten cultuurarea in de rampgebieden, al moet men direct weer het voorbehoud maken, dat niet bekend is hoeveel hier van geïnundeerd is. N.-Beveland heeft cultuurarea van 7000 ha, Goeree-Over. flakkee 20.000 ha, Roozenburg 3000 ha, Schouwen en Duiveland 16.000 ha. Hier zijn grote oppervlakten met zout water overspoeld. Met zoet water geïnun deerd zijn delen van de Krlmpener- waard (totale cultuuröppervlakte 12.000 ha) en de Alblasserwaard (idem 35.000 ha). Verondersteld wordt, dat de her- stelkosten voor de laatste gebieden geringer zullen blijken te zijn, hetgeen voor de hand ligt, als men bedenkt dat zout water een veel funstere in vloed op de bodem heeft dan zoet water. Wat het vee betreft, ook hier is een schatting van de verliezen niet te ma ken. Ook hier ontbreken alle concrete gegevens. Wellicht wordt een opper vlakkige indruk gevestigd, als men weet, dat op Schouwen-Duiveland 10.000 stuks rundvee aanwezig \yaren voor de ramp. Neemt men dit getal als basis, beschouwt men dit als totaal verlies voor alle gebieden en stelt men de gemiddelde prijs voor een melkkoe op f 800, dan is reeds een schade van f S millioen te becijferen. Op dit ogenblik gaat de eerste zorg uit naar de evacuatie van het nog levende vee, waarbij er zoveel mogelijk op wordt gelet, dat de bij de runderen behorende papieren aanwezig zijn om eventueel met mond- en klauwzeer en met t.b.c. besmette dieren te on derkennen. De veearsenijkundige dienst de gezondheidsdiensten voor dieren en ambtenaren van het ministerie van landbouw doen wat op dit gebied mo gelijk is. De moeilijkheden zijn uiter aard vele, daar verwacht mag worden, dat deze papieren verloren zijn ge gaan. Zo mogelijk wordt het vee ingeënt. Verloren Een belangrijke teelt is die van oesters en mosselen in Ierseke. Men sprak tegenover ons de vrees uit, dat deze voor de eerstkomende 5 jaar als verloren moet worden beschouwd. Voor zover bekend is, zijn alle putten ver woest. De teelt strekt zich over 5 jaren uit, alvorens de oesters en mos sels voor de consumptie beschikbaar zijn. De agrarische betekenis in het kader van de totale Nederlandse landbouw en veeteelt is zeer belangrijk. Er moet dan ook ernstig rekening mee worden gehouden, dat het gedeeltelijk produc tieverlies van deze gebieden zijn weer slag zal vinden in de export Een terugslag derhalve, die doorwerkt tot in de betalingsbalans. Des te gevoeli ger in het totaal bezien is dit, als men in ogenschouw neemt dat het totale export-pakket in de agrarische sector wordt gedrukt, omdat de rest van Nederland er voor zal moeten zorgen, dat de voedselvoorziening in de ramp gebieden doorgang moet vinden. Er is wel geen twijfel meer, dat deze watersnood ook in dit opzicht een nationale ramp is geworden- Onder moeilijke omstandigheden, vooral die van het terrein, rukken Franse troepen van alle kanten beschoten door sterke eenheden van de Vietmin rebellen langzaam op. HET GEHEIM VAN DE GOEDE GASTVROUW .JMaria Zoete, brosse biscuit met moccaglazuur; heerlijk bij een kopje koffie. 30 ctp. 100 gr. Met een lichte vanille-smaak. Aardig model. Smaakt zowel bij koffie, thee als limonade. 24 ct p. 100 gr. (gemengde Biscuits: ROYAL MIXED. Een sortering van 17 Vetkade biscuit soorten. 32 ct per 100 gram. Prijs per blik van 1,45 Kg. f 4.40. Statiegeld blik f 1.50. VERKADE BISCUITS .Straalstroomwinden" bevorderen luchtvaart prestaties AMSTERDAM. Het traject Toltio- Honoloeloc wovdt voortaan door de vliegtuigen van de Pan American World Airways zonder, tussenlanding afgelegd. Op dit langste non-stop tra ject ter wereld (6350 kilometer) heeft men, naar pas kortgeleden is gecon stateerd, het voordeel van hoge win den, die zich in de genoemde rich ting voortbewegen. Deze winden noemt men „Jet Stream Winds" en de nieuwe Nederlandse benaming luidt „straalstroomwinden". Deze winden heersen vooral in de win termaanden. Zij worden aangetroffen op een hoogte van 23 000 voet en heb ben een snelheid die ligt tussen de 110 en 125 kilometer per uur. Voordat men ertoe kon besluiten om non-stop van Japan naar Hawaii te vliegen, werd een tussenlanding ge maakt op het eiland Wake, om brand stof in te nemen. De„Strato"-clippers van de P.A.A. leggen de 6350 kilometer af in elf uur. Als Wake wordt aangedaan duurt de reis achttien uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3