CtiefariRe 4 Doesburgers redden pim. 250 mensenlevens in het getroffen gebied Nieuwe gemeente-architect benoemd WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953. In de raadzaal waren Dinsdagavond ook de familieleden van hen die naar het noodgebied vertrokken zijn om hulp te bieden, aanwezig. De voorzitter bracht in herinnering de grote ramp, die ons land getroffen heelt. Ons aller eerste impuls was te helpen waar hulp mogelijk zou kunnen zijn, aldus spr. Redding van mensen levens zou op het eerste plan moeten staan. Leden van de Doesburgse Zeilvereni ging wei-den bereid gevonden om met boten en materieel naar het getroffen gebied te gaan. Telefonische informa ties gaven Bergen op Zoom als meldings- punt aan. Om zeven uur des avonds was de colonne gereed om uit te rukken. Vijf Doesburgse mannen, wier namen hier met ere genoemd mogen worden: Wanrooy, Slotboom, Westenberg, Klein en Tol, gingen, na door verscheidene winkeliers van proviand te zijn voorzien, hun onzekere maar eervolle taak begin nen. Ook de medewerking van vervoer ders van mensen en materieel moet hier genoemd worden. Als eerste reddingsploeg om drie uur des nachts in Bergen op Zoom aange komen. kreeg men om vier uur de op dracht om door te gaan naar Rilland, waar met het krieken van de dag met Vaste brug bij Doesburg wordt verlicht De verlichting van de vaste brug bij Doesburg zal op korte termijn werke lijkheid worden. Dit bericht zal onge twijfeld met vreugde ontvangen worden. De PGEM heeft nl. bericht ontvangen dat zij er toe over kan gaan om de lichtpunten van de gemeente Doesburg by de brug te plaatsen. Wanneer er geen vorst komt zal de verlichting over enkele weken een feit zijn. DOESBURG OFFERT VOOR IIET NATIONAAL RAMPENFONDS. Na de huis-aan-huls-collecte concen treert zich aller aandacht op de grote thermometer, welke ls aangebracht voor het kantoor van de Twentse Bank. Dinsdag is hier in de loop van de dag nog binnengekomen een bedrag van f 881.35 van particulieren en daarnaast nog de volgende bedragen: 1 100 van de Doesburgse Marktverenigingf 100 van de Doesburgse Bestuurdersbond f 100 van het R.K. armbestuur; f 13.71 van bioscoopgeld o. 1. school; f 71.50 van colleote op de Technische school. Het totaal ingezamelde bedrag steeg daar door tot f 4461.25. De buurtvereniging Ooipoortstraat, heeft besloten het a.s. buurtfeest tot nader order uit te stellen en het batig kassaldo dat tot heden bedroeg f 200, te storten in het Nationaal Rampenfonds. Het vioolconcert, van Herman Kreb- bers dat Donderdagavond in de Con certzaal wordt gegeven gaat definitief door. Het batig saldo zal ten goede ko men aan het Nationaal Rampenfonds. Contactavond BWV. De eerste contact-avond die de Doèsburgse Watersportvereniging in Pniël gehouden heeft, is een groot suc ces geworden. Velen waren gekomen voor de vertoning van enkele prachtige reisfilms door mej. Van Dalen en om te luisteren naar de uiteenzetting van de heer H. J. Kets gegeven over de wijze waarop de Kon. Zwembond georgani seerd is. Ook behandelde de heer Kets gedeeltelijk de polospelregels. Bij de hersengymnastiek vormden vra gen op het gebied van de sport, speci aal de waterpolo de hoofdschotel. Er wordt weer gespaard. Bij de rijkspostspaarbank te Doesburg en het daaronder behorende ambts gebied werd in de maand Januari f 3297.42 meer ingelegd dan terugbetaald. Ingelegd werd nl f 32.860.50 en terug betaald f 24.563.08. Film getroffen gebied. Het is ongetwijfeld van de directie van de Concertzaalbioscoop een te lo ven initiatief om de opbrengst van de Filmreportage van de gebeurtenissen in het getroffen gebied geheel ten goede te laten komen aan het Nationaal Ram penfonds. Vanaf 7 uur des avonds draait deze film elk half uur Nieniaud verzuime haai- te gaan zien. De entree bedraagt 50 cent. Aanbesteding. De onderhandse aanbesteding van de verbouwing van de RJK. huishoudschool had het volgende resultaat: Firma v. d. Boom, Giesbeek f 12.875; B. J. Claus Zonen, Doesburg f 12.750; Firma Baak man, Terborg f 12.590; J. Visscher, Does burg f 10.650; Gebrs. Van Gessel, Die ren f 10.100; J. Bolsenbroek, Doesburg f 9.795. Mannenkoor kan nog nieuwe leden gebruiken. Het Kon. Doesburgh's Mannenkoor hield de jaarvergadering in café Gieling onder leiding van dc heer H. Bloember gen. Deze memoreerde de grote ramp, die ons land getroffen heeft. Hij deelde mede, dat de opbrengst van de loten, welke ter gelegenheid van het 100-jarlg bestaan van het Kon. Ned. Zangersver bond worden verkocht, aan het plaat selijk comité ten goede zal komen. Spr. wekte op het koor te versterken door nieuwe leden te verwerven. Speci aal aan enkele goede tenoren is, mede in verband met heb optreden in Den Bosch in de a.s. zomer dringend be hoefte. Het koor verleende blijkens het jaar verslag van de secretaris, de heer Joh. Welling, ook in 1952 medewerking bij verschillende gebeurtenissen. Het leden tal bleef ongeveer gelijk. Na de uitvoe ring konden weer verscheidene nieuwe leden worden ingeschreven; het leden tal is thans de 40 gepasseerd. Er was een klein batig saldo. De heer H. Wassink werd herkozen als biblio thecaris. Uitvoerig werd gediscussieerd over de deelname aan de grote feesten m Den Bosch, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van hel Kon. Ned. Zangersver bond. Op Zaterdag 13 Juni zal het koor in het kader van de herdenking van dit jubileum een concert geven, waarbij drie werken worden uitgevoerd. Ook de feesten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan ln de a.s. zomer in sa menwerking met de middenstandsver - enigingen werden onder de loupe geno men. Deze zullen wellicht in de maand Juli worden gehouden. Zoals bekend be staan de middenstandsverenigingen dit jaar 50 jaar. Het mannenkoor zal o.m. een erc-avond geven. Ook zal een koor als gast optreden. Waterpolo. DWV I speelde met twee invallers voor Schotman en Hulsman, die in militaire dienst zijn tegen AZC '82 IL T: stootkracht ontbrak dan ook in de ploeg. DWV verloor met 1—3. het werk een aanvang werd gemaakt. Vanuit huizen en boerderijen, die vaak tot ongeveer de dakgoten in het water stonden, werden mannen, vrouwen en kinderen gered. En toen de duisternis inviel, smaakten deze vijf Doesburgers de voldoening medegewerkt te hebben aan de redding van ongeveer 250 men sen levens. In het donker werden de vletten weer geladen en begaven de redders zich terug naar Bergen op Zoom, waar zij in een ziekenhuis een. warm bad en voorzover nodig een verschoning kregen. Woensdagmorgen om half zeven werden, zij na ontbeten te hebben, met hun vletten gebracht naar Steenbergen, om hier aan het reddingswerk deel te ne men. Maandagmorgen om II uur is weder om een boot met als bemanning de he ren Driessen en Zwiers naar het be dreigde gebied om Bergen op Zoom ver trokken. Ook zij kregen grote pakketten met levensmiddelen mede, wederom ge schonken door winkeliers. Tevens le verden zij ongeveer 2000 zandzakken ter bestemder plaatse af. Deze ploeg is In gezet bij de redding van mensenlevens bij Tholen en Zierikzec. Met innige voldoening en grote dank baarheid zeide spr. doe ik deze mede delingen. Kunnen ooit mensen het God delijk gebod, zijn naaste lief heeft te hebben als zich zelve, beter in practijk brengen? Denkende aan deze dappere Does burgers en de gevaren die hen omrin gen, kunnen wij thans de zin verstaan van het lied der redders van de zee. Met grote dankbaarheid gewaagde spr. van de verdere spontane medewer king der burgerij bij de inzameling vau geld en goederen voor de slachtoffers. Spr. bracht allen, gevers, helpers, ver voerders, etc. hartelijk dank. Laat ons ook verder trachten eensgezind deze nood te leningen door het grote gebod ADVERTENTIE. de lekkerste* half om half shag.' 85ct. der barmhartigheid na t,e komen, aldus spreker. Nadat enkele ogenblikken van stilte in acht waren genomen werd overge gaan tot de behandeling der agenda. Z. h. st. werd besloten f 5000 te vo teren voor het gasbedrijf en f 2500 voor het waterleidingbedrijf, voor de aan schaffing van water- en gasmeters voor de woningwetwoningen die in het Mo- lenveld gebouwd worden. Ook werd besloten tot de votering van een bedrag groot f 4500 voor het aan schaffen van een gasblower met een capaciteit van 300 kub. m per uur en twee grote gasmeters. Een en ander staat in verband met een aanzienlijk grotere gasafname van de N.V. de Ver enigde Blikfabrieken alhier. De gas afname van deze N.V. zal in 1953 ma ximaal mogen bedragc-n 450.000 kub. m, waarbij dan nog een reserve blijft voor meer gasverbruik van rond 60.000 kub. m. Vervolgens legde de nieuwe hoofd commies ter secretarie, de heer G. J. L-angenberg. in handen van de voorzit ter, de vereiste eden af als waarnemend secretaris. De heer Steintjes stelde aan het slot der vergadering voor om het presentie geld van deze vergadering over te ma ken aan het Nationaal Rampenfonds, hetgeen algemeen instemming vond. Doetinchem adopteert Middelharnis De raadzaal was Maandagmiddag tjokvol vrijwilligers, die aan de inzame lingsactie wilden deelnemen. Buiten stond een veelvoud van jeugdige hulp krachten te popelen om de handen uit de mouwen te steken. De burgemeester deelde mede, dat Doetinchem Middelharnis op Flakkee heeft geadopteerd. Daarna begon de organisatie te werken; er waren 60 auto's ter beschikking. Er werd f 9000 ingezameld en een groot aantal goede ren, welke in verschillende depots wer den gesorteerd en opgeslagen. In de nacht van Maandag op Dinsdag vertrok reeds een colonne van zeven trailers naar de getroffen gebieden, 'sAvonds hield St. Gregorius een rondgang voor een straatcollecte; deze laatste col lecte stond aanvankelijk niet op het programma en zeker niet de tweede, huis-aan-huis collecte, die sommigen er aan vast knoopten. Dinsdagmorgen vroeg vertrok oprich ter Huiskamp met een ploeg van 12 ge meente-arbeiders naar Hellevoetsluis om daar de behulpzame hand te bieden. De inzamelingsactie van goederen gaat inmiddels onverminderd voort. Toneel. Voor het Kunstgenootschap gaf de „Nederlandse Comedie" Maandagavond een voorstelling van de „thriller'. ,.U spreekt met Uw moordenaar" van de Engelsman Knott. In dit stuk koopt een schavuit iemand om, om zijn vrouw te doden, maar hij verliest een klein detail uit het oog en dat doet hem tegen de lamp lopen. Ina van Faassen speelde de uitge breide enige vrouwelijke rol verdienste lijk. Maxim Hamel als de schavuit sprak Raad van Steenderen Voor de raad van Steenderen zich Dinsdagmiddag aan de behandeling van de agenda zc-tte, heeft de voorzitter, mr .H. N. C. baron Van Tuyll van Serooskerken, herinnerd aan de waters nood in Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant. Spr. dacht aan de velen die door het water verdreven zijn. De voorzitter wilde uitspreken dat de gedachten uitgaan naar het gezin van de heer De Vries, dat onlangs naar Goeree en Overflakkee is vertrokken. (De heer De Vries, voormalig gemeente architect, werd met ingang van 15 Jan- j.l. benoenmd tot gemeente-architect voor de gemeenten Ooltgensplaat, Stad aan het Haringvliet en Den Bommel). Heb is niet bekend of de heer De Vries op het tijdstip van de ramp in Oolt gensplaat was. Na zijn ontslag is hij op 16 Januari naar deze gemeente verhuisd. Met de burgemeesters der drie genoem de gemeenten is overeengekomen dat hij VA dag in de veertien dagen in Steenaeren zou zijn om de lopende za ken af te wikkelen. Zaterdagmiddag was hy op grond van deze alspraak nog in deze gemeente, maar is daarna, op dringend verzoek van zijn vrouw naar zijn woonplaats vertrokken. Geen ongeoorloofd schoolverzuim. In het verslag vaar de commissie tot wering van schoolverzuim over 1952, dat de raad voor kennisgeving aannam, werd medegedeeld, dat niemand is op geroepen met het oog op ongeoorloofd schoolverzuim, zodat geen tussentydse vergaderingen werden gehouden. Ged. Staten hebben de beslissing op het raadsbesluit tot verkoop van de gemeentetoren aangehouden in afwach ting van technisch advies. Een motie van de Ned. Onderwijzers vereniging betreffende de invoering van nieuwe en verbetering van bestaande wettelijke onderwijsvoorschriften werd voor kennisgeving' aangenomen. Een verzoek van de Stichting tot be vordering van heb vreemdelingenverkeer in de Achterhoek om toekenning van een subsidie van -f 0.01 per inwoner werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Nieuwe gemeente-architect benoemd. In verband met de benoeming van de heer De Vries boden B. en W. ter ver vulling in deze vacature de volgende voordracht aan: 1. D. Bos, opzichter eerste klas der gemeente Hoogeveen; 2. W. F. Hekhuysen, piv. hoofd vaar de teclmlsohe dienst te Putten; 3. W. Kla ver, oprichter van hel polderdistrict D.O.H.O.-dijken te Steenderen. De heren Bos en Hekhuysen waren ter kennismaking aanwezig en kregen de gelegenheid om de raad in te lichten over hun loopbaan. Nadien ging de raad ln geheime vergadering. Na de heropening werd de heer Bos benoemd met acht stemmen. De heer Hekhuysen kreeg twee stemmen, de heer Klaver een stem. De voorzitter zei in een korte toe spraak tot de heer Bos, dat de raad hem rijn vertrouwen heeft geschonken. B. en W. verwachten en de raad rekent er op dat dit verfci-ouwen niet beschaamd zal worden. Wü zien met een gerust geweten de technische toekomst van de gemeente tegemoet, aldus spr. De voor zitter deelde nog mede, dat aan B. en W van Hoogeveen verzocht zal worden de heer Bos met ingang van 1 April in Steanderen in dienst te doen treden. De heer Bos was verheugd over zijn benoeming en hoopte dat hij zijn werk naar beste weten zou mogen doen. Onderwysaangelegenhcden. Het bestuur van de RH!, school te Olburgen verzocht op grond van art. 72 der L.O. wet medewerking voor de ver andering van de electrische verlichting en de aanschaffing van leermiddelen voor het in te voeren vak handen arbeid het bestuur der Chr. school te Steenderen voor de aanschaffing van enige naslagwerkjes voor het projectie- onderwijs en 20 exemplaren van de Galjard-Bijbel, alsmede voor de aanleg van waterleiding en de verandering van de W.C.'s. Aangezien van de inspecteur van het 1. o. nog geen advies is ontvan gen, stelden B. en W. voor de verzoeken aan te houden in afwachting van dit advies. Op een vraag van de heer Camper man zei de voorzitter dat de verande ring van de electrische verlichting te Olburgen f 594 zal kosten; de aanschaf fing van leermiddelen voor de handen arbeid f 1263. De naslagwerkjes voor de Chr. school te Steenderen zullen bedra gen f 58.20; de Bijbels f 144 en de aan leg van de waterleiding en de verande ring van de W.C.'s plni. f 3000. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Omdat Ged. Staten van mening wa ren, dart, het risico te groot was en bovendien afgeweken werd van de ten aanzien van de garantieverlening ge geven richtlijnen, werd goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit, waarbij de gemeente zich garant stelde voor rente en aflossing van een door de N.V. Bouwkas Noord Ned. Gemeenten aan J. B. Coobs te verstrekken geld lening. Het gegarandeerde bedrag was groot f 7.800. Het resultaat van het overleg tussen de Bouwkas en Ged. Staten is geweest dat nu een besluit werd genomen, waar bij de garantie zich beperkt tot een bedrag vaai f 5100. Ged. Staten gaven in overweging enkele wijzigingen aan te brengen in de onlangs vastgestelde legesverorde ning. De voornaamste wijziging was de verlaging van het bedrag voor een vent vergunning dat gebracht werd van f 0.50 op f 0.13 per dag. Ook de andere tarie ven voor een ventvergunning werden verlaagd. De raad besloot tot intrekking van de oude en vaststelling van een nieuwe verordening. Op verlangen van Ged. Staten werd het maximum crediet in rekening-cou rant voor het jaar 1953 verlaagd van f 150.000 tot t 75.000. Met het oog op de omzetting van de vlottende schuld in eeh vaste lening werd met de fa. Staal en Co in Don Haag een lening gesloten groot f 75000, looptijd 10 jaar. tegen een rente van Rondvraag. De heer Smeenk had klachten over de Veerdijk in Bronkhorstde heer Hendriks over de Boterstraat. In belde gevallen zal een onderzoek worden in gesteld. Op een vraag van de heer Hendriks over de stand van zaken met betrek king tot de woningverbetering met be hulp van het Terlingenfonds deelde de voorzitter mede, dab destyds 11 aan vragen ziin doorgezonden. Deze komen vlot terug. Twee aanvragen ziin afge wezen Van nog zes aanvragen zyn er vier in Arnhem; aan twee wordt nog gewerkt. nu en dan wat erg vlug, maar zijn spel was zeker even aanvaardbaar als dat van Gerard Rekers; de laatste was een uitgezocht type van een flegmatieke Engelsman. Eduard Palmers en Hans Kaart zorgden in hun rollen van een huisvriend en inspecteur van politie voor een goed geheel. Schaken. DSDV speelde Zaterdagmiddag voor de tweede klasse van de OSB tegen Liochem. De uitslagen waren: S. E. v. d. MeerA. Vermöhlen yóli; H. A. Wil leC. Langeler -G. de Groot A. Enthoven 0-1: D. v. d. Horst-J. Oos terhof f 01; J. KleinG. Wester veld 10; Chr. StronksH. Orleans 01; J. H. GeerlingW. van Rijn /2R. Velsink—H. Rijnhart 0—1; H. Geerling W. Maschkow 0—1; J. Ankerman—T. Hammendorp 01; totaal 21,47v=. Biljarten. Klasse C: Zwaantje IDe Hoop I 24 (311594 car.); Carambole I Trefpunt-Kruisberg Ia 42 (323506 car.)Trefpunt-Kruisberg IbZwaan tje I 4—2 (376—281 car.). Klasse D: 't Haaf je IHarbens I 44 f423—428 car.); OMS I—VOP I 2—6 (311326 car.); De Hoop IIZwaantje II 44 Ons Genoegen IKetz I 4—4 (344—299 car.). Klasse E: Trefpunt-Kruisberg II Zwaantje III 6—2 (260—198 car.); VOP II—De Hoop m 6—2 (263—137). Veemarkt Doetinchem Aangevoerd 165 runderen, w.o. 45 vette runderen, 70 vette kalveren, 579 nuch tere kalveren, 26 schapen. 8 lammeren, 3 geiten, 475 biggen, 14 lopers, 10 dra gende varkens en 6 paarden, in totaal 1306 stuks vee. De prijzen waren: kall en melkkoeien f 7501025; kalf vaarzen f 750—975; guste koeien f 525660; guste vaarzen f 550—625; pinken f 325425; graskalveren f 250325; fokkalveren f 100125; nuchtere kalveren f 4052; schapen f 95120; lammeren f 6575; geiten f 2540; biggen f 3242; lopers f 5565; dragende varkens f 250300; slachtvee le kw. f 2.652.75 per kg ge slacht gewicht aan bouten; id. 2e en 3e kw. f 2.20—2.40 per kg; vette kalveren le kw. f 2.50—2.60 per kg geslacht ge wicht; id. 2e en 3e kw. f 1802.20 per kg; slachtpaarden f 1.60—1.75 per kg; werkpaarden f 750—875. De markt was opmerkeiyk stil vanwege de vaccinatie met weinig handel. Wat Ruurio voor de getroffen gebieden doet Maandagmiddag begon het Roode Kruis met de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de watersnood. Voor het vervoer waren vier vrachtauto's beschikbaar gesteld en twee jeeps. Help sters van het Roode Kruis verzamelden de goederen huis aan huis Ook de scholen werden bij deze actie ingescha keld. Het resultaat was erg bevredigend. De firma A. H. Teunissen had haar magazUn ter beschikking gesteld. Hier sorteerden pim. 40 dames en heren de binnengebrachte goederen en maakten de pakketten voor verzending gereed. Omstreeks vijf uur reeds vertrok de eerste volgeladen vrachtauto naar de Roode Kruispost te Zutphen, vanwaar voor verdere doorzending gezorgd zou worden. Onder hoogspanning werd des mid dags en des avonds gewerkt. Omstreeks tien uur 's avonds vertrokken nog drie volgeladen vrachtauto's naar Arnhem, waar men opdracht kreeg de goederen verder te expedieëren naar Ossendrecht in Zuid-West-Brabant, waar de goede ren gelost werden in een in aanbouw zijnde grote kazerne. Dinsdagmiddag waren de lege auto's in Ruurio terug. De indrukken van de bestuurders en de begeleiders waren onbeschrijfelijk. Aan de slachtoffers van de ramp was duide lijk te zien hoe groot de behoefte aan kleding is. In de raadzaal hield het bestuur van het Roode Kruis des avonds een verga dering met de ledenraad om de lijsten- collecte te organiseren. Met de collecte is Dinsdag inmiddels een aanvang ge maakt. De eerste resultaten in het dorp waren heel goed; in de buitenwijken lieten deze hier en daar zeer te wensen over. Men hoopt Vrydag rftet de collecte gereed te komen. Het bestuur wil nog gaarne eventuele giften in ontvangst nemen. Ook kledingpaketten kunnen nog ingeleverd worden in het magazijn van de heer Teunissen en aan de be kende adressen in de gemeente. Landbouwers bieden hulp. Nadat de 40 arbeiders van de vier waterschappen in de streek, onder wie een aantal van het Waterschap van de Baakse Beek, naar Roosendaal waren vertrokken, gaven ook de landbouw organisaties te kennen daadwerkelijke steun te willen verlenen. De besturen van de G. M. v. L., de A.B.T.B. en de B.O.G. deden een beroep op hun leden. In enkele uren tijd hadden zich ruim 100 vi-ywilligers beschikbaar gesteld. Met een trailer van de Gebr. Teger en twee vrachtauto's van G. Kempers uit Ruurio en Dusseldorp uit Lichtenvoorde vertrokken des Inorgens 108 personen, voorzien van schoppen e.d. naar Roo sendaal onder leiduig van de heren ds. P. W. van Arkel, H. J. Klein Bus- sink. J. Kamperman en G. Norde. Laatstgenoemde twee heren keerden Dinsdagmiddag per motor naar Ruurio terug en deelden mede, dat de Ruurlosc werkkrachten by Oudenbosch te werk waren gesteld. Inmiddels hebben zich Dinsdag nieuwe werkkrachten voor af lossing beschikbaar gesteld. Rijkspostspaarbank. In de maand Januari 1953 werd aan de rijkspostspaarbank ingelegd f 2814,75 en terugbetaald f 2146.26. Gift voor Nationaal Rampenfonds. Een sympathiek gebaar, dat zeker navolging verdient, was dat van de Ruurlose gymnastiekvereniging en Ruurlo's kinderkoor, welke elk f 25 stortte in het Nationaal Rampenfonds. VORDEN 10-jaar trouwe dienst. Burgemeester van Arkel heeft gister middag de ere-medaille in brons, ver bonden aan de Orde. van Oranje Nassau. uitgereikt wegens 40-jarige trouwe dienst aan de heer A. Luymers, in dienst bij de landbouwer Linden- schot i. d. Wientjesvoort. Ds. Langstraat en ook velen uit de buurtschap kwamen hem feliciteren. HENGELO Hengelo bracht f 20.000 op. Aan de oproep tot leniging in de grote ramp, die ons land heeft getroffen, is ook in onze gemeente gehoor gegeven. De collecte door de gemeente bracht f 18.000, de collecte door de Winke liersvereniging onder hare leden geor ganiseerd f 1000 en de colleote op de Bidstond op Maandagavond in de Ned. Herv. kerk f 925 op. Ook werden veel adressen voor opname van kinderen ingeleverd. Er werd reeds toezegging van de Quick-fabriek en de Textiel fabriek Ten Hoopen ontvangen het loon van overuren beschikbaar te stellen. Ontsparing. Gedurende de maand Januari hebben de uitbetalingen de inlagen op de Rijks postspaarbank verre weer overtroffen. De inlagen bedroegen f 5170.35 en de terugbetalingen f 7387.08. Gemeente-avond. In zaal-Langeler is een gemeente avond gehouden, georganiseerd door de burgemeester en mevr. Van Hoogstraten, oorspronkelijk bedoeld voor het gemeen- tepersoneel en de politie, maar nog uit gebreid met tal van uitnodigingen aan personeel der verschillende scholen en andere belangstellenden. De burgemeester leidde met een kort woord de spreker van die avond in, de heer A. B, Wigman, bioloog van het Nationale Park „De Hoge Veluwe', die aan de hand van een honderdtal uit gelezen lichtbeelden by elk der platen een toelichting gaf. Natuurvrienden hebben genoten van hetgeen zij gezien en gehoord hebben; we mogen trots zyn dat ons land nog zo'n prachtig terrein bezit. ZELHEM Voor de Nationale Ramp. De leerlingen van de o. 1. school heb ben Maandagmorgen hun spaargeld geofferd voor het Nationaal Rampen fonds. Met hetgeen zij daarna nog meebrachten kon het hoofd der school een bedrag van f 70.23 overmaken. Op initiatief van burgemeester Lang- man is een comité gevormd, dat in de hele gemeente een rondgang heeft ge organiseerd. teneinde geld en goederen in te zamelen voor de slachtoffers van de watersnood. De ingezetenen geven met gulle hand. De opbrengst van de uitvoering van het Chr. mannenkoor op a.s. Donderdag welke wel doorgaat komt geheel ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Vergadering Middenstandsvereniging. De Middenstandsvereniging Zelhem vergaderde Maandagavond in zaal De Ploeg. De hoofdschotel was de bespre king over de a.s. voorjaars-actie. Na de opening wijdde de voorzitter, de heer G. N. Ooyman enkele woorden aan de nationale ramp. Besloten werd om t.a.v. een te ondernemen actie te wachten op eventuele instructies van het opgerichte comitë. Hiema kwam het bestuur met het voorstel om in Mei a.s. een beurs met winkelweek en attracties te organiseren. De bedoeling van het bestuur is om op de nationale feestdag een aantal attracties en op de daaropvolgende dagen enkele sportevenementen te or ganiseren. Voorts is er een braderie geprojec teerd. De animo van de leden was niet zo heel erg groot; enkelen voelden wel voor de braderie, doch wilden zich eerst beraden in verband met de kosten. Besloten werd dat het bestuur door persoonlijk contact met de leden zal trachten het oorspronkelijke plan door gang te doen vinden, hetgeen o.a. af hangt van de deelname aan de beurs. G. M. v. L. In zaal Berendsen vergaderde Dins dagavond de G. M. v. L. afd. Zelhem onder voorzitterschap van de heer H. Beunk. Bij de opening werden enkele woorden gewijd aan de Nationale Ramp en werd een terugblik gegeven over het afgelopen verenigingsjaar. dat gunstig genoemd kon worden. Er was een batig saldo van f 100. Voorgesteld werd hier van ad f 50 te bestemmen voor het ge troffen gebied. De aftredende bestuursleden, de heren W. Reindsen en A. Reinders werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de Ledenraad werd de heer J. W. H. Brug- gink herbenoemd. Dr. Grashuis hield hierna een inte ressante lezing over de opfok van kalveren. WISCH Geen uiterlijk vreugde- of eerbetoon bij installatie nieuwe burgemeester. Nu ons vaderland getroffen is door een nationale ramp als gevolg van de overstromingen in het Westen van het land, zal de heer H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken het erg op prijs stellen dat bij zijn installatie als burge meester van deze gemeente op Donder dag 5 Februari a.s. worde afgezien van alle uiterlyk vreugde- of eerbetoon door de ingezetenen in de vorm van muriek- en zanghuldes^ défilés van verenigingen, escorte motor- en ruiterclub. vaandel- hulde e.d. Ook het uitsteken van vlag gen ware achterwege te laten. De kennismaking met de burgerij zal wel op de in het programma vastge stelde uren en plaatsen plaatsvinden. VARSSEVELD Uitreiking nieuwe muziekinstrumenten. In het gebouw v. Chr. belangen ge schiedde de uitreiking van de nieuwe muziekinstrumenten aan de leden van de Chr. muziekvereniging Jubal. Enkele clarinetten welke nog niet aanwezig waren, worden binnenkort uitgereikt. De vereniging zal dan in het bezit zijn van geheel nieuw materiaal voor alle leden. Het instrumenten-comité werd tot deze uitreiking in staat gesteld door de grote opbrengst van de in October 1.1. gehouden bazar en andere steun, welke nadien nog werd geboden. TERBORG Voor het Nationaal Rampenfonds. Ook in Terborg heeft men een krach tige actie tot steun voor de slachtoffers van de "watersnood ingezet. De afdeling van het Roode Kruis hield reeds Maan dag een inzameling van kleding enz., terwijl heden een huis-aan-huis-collecte ls gehouden. Sparen. Aan het postkantoor Terborg en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Januari 1953 inge legd f 50.964.70; terugbetaald f52.703,09. DINXPERLO De collecte heeft reeds f 12858 opgebracht. Onder leiding van loco-burgemeester Te Beest is de actie voor de slachtoffers vau de nationale ramp ingezet. De medewerking van alle lagen der bevol king was groot. Tot Maandagavond was reeds f 12.258 aan giften binnen en 4y, ton aan zeer bruikbare kleding. De actie is nog in volle gang en het mede leven is zeer groot. Ook werden reeds 2000 zandzakken verzameld. De heer A. W. B. M. de Wit overleden. Na een langdurige en zeer ernstige ziekte is de heer A. W. B. M. de Wit, directeur der Deventer Tapytfabriek „Maurits Prins" overleden. De thans overledene was sedert Augustus 1941 aan de fabriek verbonden, en nadat in October 1942 wyien de heren Prins naar Duitsland waren getransporteerd, heeft de heer De Wit de leiding der fabriek op zich genomen. Na de verwoesting der fabriek in Maart 1945 heeft hij met volle energie medegewerkt aan de weder opbouw; thans is het aantal werknemers groter dan voor de oorlog. Ook in en kele verenigingen, zoals Dinxperlo's Belang e.a. heeft hij met volle ambitie gewerkt. De verslagenheid onder het personeel is groot, want de heer De Wit was een uitnemend en medelevend werk gever. De overledene bereikte de leeftijd van ruim 32 jaar. BO RCU LO Nadat Zondagmiddag en -avond dc te nemen maatregelen waren besproken was er Maandag gelegenheid zich op het. gemeentehuis aan te meiden als medewerker (ster) bij de inzameling van geld en goederen. De aanmelding was zeer groot. Op uitnodiging kwamen des middags een 60-tal landbouwers op het gemeentehuis bijeen om de hulpactie in het agrarische deel van de gemeente te bespreken. Uit de vergadering kwam het voorstel cm zeker percentage van de melktoeslag ter beschikking te stellen inpiaats van een collecte. Na ampele bespreking stel de men dit percentage vast op 15 De pim. 60 aanwezigen namen op rich de overige landbouwers te bezoeken en hun om instemming met dit voorstel te vragen. Wij vernamen later dat de nïet- aanwezigen het hadden aanvaard, waar door naar schatting een bedrag van 25000 gulden beschikbaar komt. De lijstcollecte van Dinsdag werd een succes. Ook van bedrijven werden aan de burgemeester toezeggingen gedaan. De Roode Kniis-colonne en de padvin ders trokken met twee bussen en een bestelauto er op uit om kleding en dek king ln te zamelen. Ook zij hadden veel succes, 's Morgens bracht een bestel wagen reeds vroeg een lading brood van een paar bakkers naar Arnhem, van waar voor verdere verzending werd zorg gedragen. De landbouwcoöperatie Gees teren-Gelselaar verzond een lading zak ken naar het geteisterde gebied. Ge tracht zal worden 25000 stuks te ver zenden, waarvoor de Coöperatie de medewerking van haar leden heeft ge vraagd. Van alle zijden wordt deze on dervonden. Een bedrag van. f 900 van de perso neelsvereniging der textielfabriek N.V. Ter Weeme en Zn. werd 'geschonken aan de getroffenen. Het Waterschap van de Berkel stond tien van rijn ar beiders af om hulp te bieden in het gestroffen gebied. Gisteravond om elf uur vertokken twee bussen met inwo ners naar Bergen op Zoom, om behulp zaam te zijn bij een polderdijk in de omgeving van die plaats, die op door braak staat. Een gouden huwelijksfeest. Het echtpaar Garrit Hendrik J. Stok kink en Hendrika Catharina Stikkel herdenkt Vrydag 6 Februari zijn vijftig jarige echtvereniging. Het verheugt rich in het bezit van vier zoons en twee dochters en elf kleinkinderen. Bruid en bruidegom, die resp. 74 en 73 jaar oud zijn genieten een goede gezondheid. EIBERGEN In zijn openingswoord ter gelegenheid van de jaarvergadering van de afdeling Eibergen van de C.B.T-B. gaf de voor zitter, de heer Graaskamp uiting aan het medeleven met de slachtoffers in de getroffen gebieden. Hij wekte op tot leniging van de nood. De aftredende bestuursleden, de heren A. Bosman en G. Wieberdink, werden herkozen. De heer Bosman gaf te ken nen wel bestuurslid te willen blyven. maar het werk van secretaris niet lan ger te kunnen vervullen. De heer Laniink uit Neede gaf in dialect een uiteenzetting van de sociale wetgeving. De nieuwe contributie-regeling ten behoeve van de provinciale C.B.T.B. werd aangenomen. ADVERTENTIE. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén ervan zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n d$lje doel wonderen.' STEEN DEREN Steenderen offerde bijna veertien mille. De collecte i:i de gemeente Steende- ren voor de leniging van de nood in de overstroomde gebieden bracht de mooie som op van f 13.851.01. Veel kleding en schoeisel werd afge staan. Men kwam op het gemeentehuis byna dozen te kort om al deze goederen in te kunnen pakken. Meer ingelegd dan terugbetaald. By de rUkspostspaarbar.-k werd in de maand Januari 1953 ingelegd i 2.296.63 en terugbetaald f 1.806.41. HUMMELO EN KEPPEL Voor de watersnood-slachtoffers. Dank zy de maatregelen, die de bur gemeester reeds Zondag JJ., direct na het bekend worden van de grote ramp, heeft getroffen, kon Maandag, met medewerking van velen, in deze ge meente een collecte en een inzameling van kledingstukken worden gehouden. De medewerking was spontaan, het geen ook uit de cyfers duidelijk blykt. Het bedrag dat in geld is byeenge- bracht bedraagt ruim f 12.000. terwijl nog enkele bydragen te wachten zyn. Ook de inzameling van kleding op zes centrale plaatsen in de gemeente is een succes geworden. Niet minder dan 323 pakketten met een gewicht van ca. zes ton konden reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag met andere zen dingen uit Doetinchem per trailer naar het geteisterde gebied worden gezonden. C. J. B. T. B. De plaatselyke afdeling van de CJBTB kwam in gebouw „Zoar" te Hoog-Kep- pel in vergadering byeen. onder voor zitterschap van de heer L. Langeweg. Van de Ring „Vorden en omstreken' was een brief ingekomen over oriënte- ringsbezoeken en het uitwisselen van spiekers. Besloten werd dat enkele le den van hier de afdeling Toldyk zullen bezoeken en omgekeerd van genoemde afdeling enkelen naar hier zullen ko men. Na behandeling van verschillende zaken op organisatorisch gebied, werd overgegaan tot bespreking van de mo- geiykheid een proefveld aan te leggen, cursussen en veldgewassenkeuringen te organiseren. In principe werd daartoe besloten, maar eerst zal men nog in overleg treden met enkele personen. Tot lid van de Provinciale ledenraad werd benoemd de heer G. J. Hendrik- sen Jr,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2