BROWN ZUTPHEN verlichtte de zorgen van honderden polderbewoners Grootste smokkelaffaire sinds de bevrijding berecht Oe wereldreis Duizenden kledingstukken, dekens en schoeisel verzameld WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953. Wij schreven gisteren reeds over het prachtige initiatief van de Zutphense middenstanders, die een hoeveelheid kleding,, schoeisel, medicamenten en levensmiddelen naar Halsteren bij Ber gen op Zoom brachten om daar onder de geëvacueerden en van alles beroofde polderbewoners uit te delen. Elders in dit nummer worden hierover enige tref fende bijzonderheden verteld door één onze redacteuren, die echter op deze plaats nog eens wil getuigen van de doeltreffende en dankbare taak. welke daarmede werd vervuld. Halsteren telt honderden slachtoffers van de verschrikkelijke ramp. welke Nederland trof. De nood is oneindig groot. Toen de kleine, maai- aan goede ren rijke Zutphense colonne arriveerde werden dè leiders met open armen door de burgemeester ontvangen. Hoezeer de burgervader deze hulp op prijs stelde bleek overtuigend uit z'n interesse en dankbaarheid en niet minder uit zijn bemoeienissen voor de regeling van de uitdeling, ondanks z'n vermoeiende ar beid, -de ontvangst van de Koningin en van de directeur der Marshall-organi satie. Even dankbaar als de burgemeester konden de Zutphenaren zijn door de wetenschap, dat zij een deel van de zorgen der zo zwaar beproefden moch ten verlichten. De polderbewoners in dit deel van ons land praten niet veel en zij doen dit onder de vreselijke slagen van het lot 'nog. minder. Maar meer dan duizend woorden vertelde het briefje dat bij vertrek van de vrienden uit het Oosten in de cabine van de vrachtauto werd ge vonden" en dat luidde: „Namens slachtoffers van Halsteren _ooze. hartelijk dank voor inhoud vap deze auto. Het was pracht goed. Inwoners Halsteren. De Zutphenaren mochten niet heen gaan zonder te weten hoe een Brabantse koffietafel smaakt. De dozen met goederen worden in de Beukerstraat op de auto gelader In overleg met de hulpverlenings organisatie werd een deel van de goe deren naar Oudenbos en Rumphen ge bracht, waar enige duizenden geëva cueerden verblijf houden en van het allernodigste voorzien moeten worden, De fa. Kamphuis had per auto nog kleding nagezonden tot een verkoop waarde van f 14,000. De kosten van ma teriaal en arbeidsloon worden door het personeel dezer firma in overwerk- uren betaald. Al weer een lofwaardige gestel Zutphen heeft gisteren een grootse daad verricht. 32000 K.G. koffie naar Duitsland gesmokkeld Vijltien verdachten hebben Dinsdag tijdens de zitting van de economische kamer van de Zutphense rechtbank te recht gestaan in verband met een s.mokkel-affaire, die waarschijnlijk de grootste is sinds de bevrijding. Meer dan dertig duizend kilogram koffie en 250 damesmantels wei-den door dit com plot clandestien naar Duitsland gevoerd. Naar Nederland smokkelde men 47.000 shawls en een groot aantal z.g. kleder- örachtdoeken, die tenslotte in Staphorst terecht kwamen. De zaak is aan het rollen gekomen toen in Duitsland een partijtje koffie in beslag werd genomen, afkomstig van de koffiebranderij H. te Hengelo (O.) en diens vertegenwoordiger - T; De beide mannen gingen brutaalweg de grens over om te zien wat er gebeulde. Ze werden prompt gearresteerd en moeten nu in Munster terecht staan. De Duitse douanerecherche, die in dit geval voor treffelijk met de Nederlandse heeft sa mengewerkt, gaf de tip door aan haar Nederlandse collega's. Bij een onderzoek in de Hengelose koffiebranderij vond die een administratief tekort van ongeveer 32.000 kg. koffie. Men zocht verder met het gevolg, dat een groot aantal arrestaties kon worden verricht. De hoofddader van degenen, die Dinsdag terecht moesten staan, was wel H. uit Enschede, een man, die in de Meidagen van 1940 werd geïnterneerd en die toen behoorde tot de 21 ge- interneerden, die tot Calais werden meegevoerd. In een costuum dat zo uit de étalage van een eerste klas kleding magazijn kon zijn gekomen, met een onberispelijk gesteven overhemd, glan zende gouden manchetknopen en een zware gouden ring stond hij nu in het verdachtenbankje, zich blijkbaar verba zend over de beschuldigingen die tegen hem werden ingebracht. Hij ontkende alles. De. doeken bijvoorbeeld zei hij in Duitsland gekocht en verkocht te heb ben, om ze daarna in Nederland op nieuw te kopen en te verkopen. Met vervoer over de grens zou hij niets te maken hebben. Hij noemde enkele na men van. mensen, die bij deze handel betrokken zouden zijn geweest, maar van de een kon hij geen adres opgeven en van de ander zelfs geen achternaam. Hij had eèn rekening van een firma uit Amsterdam, die niet bestond, met een telefoonnummer dat aan een architect toebehoorde en een gironummer van een volkomen onschuldige dame. Bo vendien bleek uit het onderzoek van Oberregierungsrat Franzheim uit Keu len, dat deze rekening was getypt op de schrijfmachine van de firma in Duitsland, waarvan de shawls afkomstig waren. Zo leken de ontkenningen van H. niet erg betrouwbaar en de officier vorderde een jaar en drie maanden zon der aftrek van preventief, benevens f 10.000 boete subs zes maanden, en verbeurd verklaring van twee auto's met een waarde van f 15.000. Mr. De Bruin pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Een verzoek om onmiddel lijke in vrijheidstelling werd door de rechtbank afgewezen. De koffie is naar Duitsland gegaan langs vier lijnen, namelijk via de bak ker 'O. te Winterswijk, via Van L. te Eibergen, via mej. Te N. te Eibergen en via H. zelf, die daarbij gebruik maakte van de woning van een van zijn ken nissen, L. te Enschede. Het echtpaar L. moest nu ook terecht staan. Tegen L., die goedgevonden heeft dat de koffie in zün bijkeuken stond en die voorts bij het vervoer heeft geholpen, werd tien maanden met aftrek geëist en ver beurd verklaring van een auto ter waarde van f 3000. Tegen L.'s echtge note werd drie maanden gevorderd. zy is twee maanden in voorlopige detentie geweest, zodat zy nog een maand achter de tralies zou moeten. Mevr. L. heeft tijdens het vooronderzoek de douane recherche voorgedaan hoe men twee zakken koffie onder de motorkap van de auto kon vervoeren. De douane kon namelijk niet geloven dat daarvoor vol doende ruimte was. H. had er echter iets op gevonden. Mej. Te N. te Eibergen had aldaar voor de nodige contacten, gezorgd. „Wie in deze streek een smokkelarij wil orga niseren, komt bij deze verdachte te recht", zei de officier, toen hij zes wéken eiste. De verdachte zei dat ze het had gedaan omdat ze geen zakgeld kreeg. De landbouwer N. te Eibergen had koffie in zyn schuur gehad en bracht het contact tot stand met G., zijn buurman op Duits gebied. Hij had er- niets voor gekregen. Als beloning zou een der andere verdachten, H-, een tijdlang gratis gras komen maaien. Maar daar is nooit van gekomen. De officier eiste in deze zaak een maand. Tegen bakker- Van L. te Eibergen, die koffie in zijn schuur heeft gehad, vlak bij de grens, werd eveneens een maand gevorderd. Dezelfde straf hoorde ook de kolenhandelaar L. te Eibergen eisen. Hy had onder.wat lege zakken koffie op de kolenwagen van Van L, naar N. ver voerd. De loondorser H. te Eibergen zorgde dat L .de koffie vervoerde. Een getuige heeft verklaard dat hij deze H. met een colonne van zes of zeven dragers koffie heeft- zien- brengen. Een ander had ge zien dat- de'man f 1500 als beloning ontving. Dé. officier vorderde acht maanden met aftrek. Drie broers S. te Eibergen hadden een ondergeschikte functie gehad in het „export"-apparaat. Twee ervan kregen een week, de derde, die alleen maar vooruit was gefietst om maar eventueel onraad te speuren, hooide vijftig gulden of tien dagen eisen. De schillenboer O. uit Enschede kwam met de handen in de zakken en tussen- de tanden fluitend de rechtszaal bin nen. Hy vertrok aanmerkelijk minder vrolijk nadat de officier zes maanden met aftrek had geëist. Hy had in Rek ken koffie en thee vervoerd. Bakker O. te Winterswyk, die overi gens bekend staat als een man die zich niet met dergelyke zaken bemoeit, had koffie opgeslagen om zwager A. te ple zieren. Tegen hem werd een maand met aftrek gevorderd. Tegen de zwager requireerde de officier, mr. Messchaert, acht maanden met aftrek. Hij beweerde dat hy de koffie met paard en wagen by de bakker hard gehaald, om ze in zyn schuur te zetten. De volgende morgen was de wagen leeg en lag er duizend gulden. Tenslotte was er nog S., een koopman uit Staphorst, die gesmokkelde kleder drachtdoeken had gekocht. De vorde ring was in dit geval f 100 of twintig dagen. In al deze zaken zal de recht bank over veertien dagen uitspraak doen. De gemeenteraads verkiezingen in 1953 Het gewest Gelderland van de P.v. d. A. houdt met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen in dit jaar in enkele centra z.g. mobilisatievergaderin gen. Gisteravond is hier ter plaatse zulk een vergadering gehouden, die o.m. werd bygewoond door hetbestuur en fractie leden van de P. v, d. A. en bestuurs leden van bij het NVV aangesloten vak bonden. Het Tweede Kamerlid Evert Vermeer heeft, na een openingswoord van de heer L. Philip en na over de nationale ramp zyn deernis te hebben uitgespro ken, de vraag bezien welke plaats de burger in de gemeenschap inneemt. De tegenwoordige verhoudingen zijn zo dat de enkeling de vele vraagstukken die zich aan hem opdringen niet meer kan overzien. Daarom, aldus spr., be hoort het tot de taak van de P. v. d. A. iedere burger te laten zien dat hy ten nauwste by de gemeentepolitiek betrok ken is. Het is nl. een onomstotelijk feit, dat de kracht van ons volk, ja van geheel West-Europa afhankelyk is van de kracht der kleinste gemeenschappen. Begrijpt de burger de betekenis die de gemeente in zyn leven inneemt, dan zal hy gemakkelyker begrypen waarom het waard is West-Europa te verdedigen. Slechts wanneer de P. v. d. A. in de ver schillende gemeenten over een sterke fractie beschikt, is het mogelijk deze gedachten tot. uiting te brengen. Vervolgens ging Evert Vermeer uit voerig in opde politieke verhoudingen in ons land, waarby hij de acties en reacties op de verkiezingsoverwinning van 25 Juni jl. besprak. Spr. constatèerde dat er na 25 Juni vooral in de KVP gesproken kan wor den van een verwarring des geesfces. Hij waarschuwdezijn gehoor er voor dat indien de P. v. d. A. op 27 Mei a.s. ver liezen zou. lijden,' zulks ongetwyfeld ge volgen t. a. v. de nationale politiek zal hebben. In het laatste deel van zyn betoog besprak spr. de meest effectvolle wijze van de as. verkiezingsactie. De overstroming verfilmd Om zich een voorstelling te kunnen maken van de toestand die aan de. Noordzeekust is ontstaan na de spring vloed en de orkaan die honderden land genoten in de golven deed omkomen, moet men de ramp met eigen ogen hebben gezien. Foto's en beschrijvingen van ooggetuigen, hoe belangwekkend zy mogen zyn, moeten maar een zwakke afspiegeling blijven van wat zich daar in de noodlottige nacht van Zaterdag op Zondag heeft afgespeeld. De sterkste indruk geeft ongetwyfeld de film die Profilti Zondagochtend heeft opgenomen en die sinds gisteravond in de drie plaatselijke bioscopen in het journal is te zien. Het is een filmreportage geworden die de toeschouwers doet huiveren voor de kracht waarmee het water zijn on- medogend vernielingswerk verricht. Zo imponerend maar ook zo rustig als de Noordzee kan zyn als men 's zomers z'n vacantie aan het strand van een Ne derlandse badplaats doorbrengt, zo angstaanjagend was haar aanblik tijdens de springvloed en de storm. De filmreportage laat het U met eigen ogen zien in de opnamen van de dyken die zij tot haar prooi koos. in de spooremplacementen, die zy over spoelde, in de vernieuwde boulevards in Katwyk en Noordwyk. De sporen van haar kracht en haar vernielend werk aan de kust liet zy na in Rotterdam waar vele straten onder water stonden en in Dordrecht, waar het even erg, zo niet erger gesteld was. Men ziet dat alles, maar ook krijgt men een indruk van de krachtige hulp die terstondge boden werd aan allen die met achter lating van veel dat hen lief- was,' moesten vluchten..--..- U moet eens letten op de gezichten van de mensen, waarop verslagenheid en machteloosheid, maar ook berusting te lezen staat nu zy plotseling hun tehuis en bezittingen en misschien hun dierbaren verloren. 44. Terwijl Piet Potlood zich met gemengde gevoelens by de kamelen op stelde, met. zyn ogen een beetje schrik achtig de horizon afzoekend om te zien of de stationcar met de andere rovers nog niet naderde, kroop Jimmy ook in óe jeep, zich tussen zyn eigen bagage zo goed mogelijk verbergend. In het voorbijgaan gaf hy een der rovers, die mét zijn ogen begon te knipperen, nog een tik op zijn neus, maar voor de rest, wijdde hij al zijn aandacht aan de manier, waaróp hij alles zou kunnen waarnemen wat er buiten de jeep zou voorvallen zonder dat men hem in de gaten zou krijgen. „Let zo goed mogelijk op. Piet", riep hij. „en zodra je wat ziet komen, waarschuw je me hoor. Je mag geen seconde te laat zijn, denk je daar aan?" Piot Potlood slikte even en zei timide: „Ja Jimmy, ik zal heus goed opletten." Hij hoorde zelf dat zyn stem een beetje trilde. Jimmy hoorde dat ook. Hij wilde zijn metgezel juist wat moed inspreken, toen deze een kreet slaakte. „Links Jimmy, links. Daar ko men ze aan!" riep hy. „Zie je die stof wolk? Dat moeten ze zijn." Jimmy keek en dook toen meteen weg. Hy legde een der geweren naast zich en het andere nam hy in de hand. Hij wurmde de loop tussen twee koffers door.- Er kwam een verbeten trek op zyn gezicht. Piet Pot lood voelde zyn hart in zyn- keel klop pen. Hy deed net of hij de kamelen verzorgde, frommelde wat aan hun hal sters.... Destationcar kwam recht op hen af. Zoals wy gisteren reeds hebben ge meld, wil de administratie van ons blad gaarne haar bemiddeling geven bj de inzameling van gelden ten be hoeve van de zo zwaar getroffen land- gonoten. Dc bedragen kunnen gestort worden op ons kantoor Houtmarkt 66 of op onze postrekening 565007 ten name van het Zutphens Dagblad. DIRECTIE ZUTPHENS DAGBLAD. 2c Verantwoording 3/3: S.-V. „Zutphen" f 25; Kaartclub Beu- kerstr.-Korte Hofstr. f 25; Dames v. d. Stok f 20; H. Gerritsen f 5; mevr. D. f 100; E. S. f 100; C.J.M.V. afd, Zutphen f 50; Kinderen Kon. Wilhelmina School f 143.30: Ned. Reisver. afd. Zutphen f 100. DEMONSTRATIE NAAIMACHINES. In de benedenfcofiïekamer van de Grote Sociëteit konden gisteren de daarin belangstellende dames kennis nemen van een drietal merken naai machines. Zy werden gedemonstreerd door Voorhuis' naaimachinehandel, die een in dit werk deskundige naaister 'aan het apparaat had gezet, Een van de merken, de Elvera, is van Neder lands fabrikaat. Deze machine wordt vervaardigd in Hengelo (O.). De dames konden constateren dat ze soepel en geruisloos loopt en ei" hoogst solide uit ziet. Zy werd door de deskundige aan bevolen voor elk huishoudelijk naaiwerk en voor nauwkeurig werk op dunne zowel als dikke stof, alsmede voor bor duurwerk. De Fridor is een eleotrische naai machine. waarop het, naar de deskun digen beweren, een prettig werk is sok ken te stoppen, omdat het in een om mezien gebeurd is. De mogelijkheden, 'die deze. machine de huisvrouw biedt ■zijn groot in aantal. Ook de Meister heeft tal van goede .'eigenschappen. .Zonder in al te techni sche termen te vervallen kunnen wy, op gezag van hetgeen wij zagen en hoor den, wél mededelen dat de naar links verplaatsbare naald van deze z.g. zig zagmachine, het naaien en afhechten van knoopsgaten en het aanzetten van knopen vereenvoudigt. Afgaande op de binnengebrachte voorraden goederen in grote verschei denheid, is er geen gezin in Zutphen geweest, dat niets heeft afgestaan voor de door de overstromingsramp getroffen landgenoten. De dames en heren die op de verschil lende verzamelplaatsen alles in ont vangst moesten nemen kwamen soms handen te kort. Het Roode Kruis had de leiding, maar het werd krachtig geassisteerd door het onderwyspersoneel en de leden van de. U.V.V. Wat de burgery afleverde was over het algemeen goed te gebruiken voor hen die door de ramp van have en goed, verstoken zyn. Vele goederen werden keurig gestreken en in goede conditie afgegeven, waaraan weinig te sorteren viel. De meeste inwoners hebben begre pen dat afgedragen kledingstukken ook voor hen, die ze zouden ontvangen, wei nig waarde hebben. Het spreekt van een vlijt die hun op het rapport vast een 10 zou bezorgen, meegewerkt om het goed te halen bij de burgery en het te trans porteren, eerst .naar de verzamelplaat sen en later naar de Burgerzaal en de Militiezaal. De grote Burgerzaal lag bezaaid met bergen kledingstukken en schoeisel en zelfs kinderwagens. Het sorteren kostte tyd, maar vele handen maakten het werk lichter. Alles wat schoon was, werd gebundeld en genoteerd. Wat stuk was moest eerst worden nagezien. En wat niét voor verzending in aanmerking kwam ging naar Noach's lompenhandel, die voor1 20 oude kledingstukken, een nieuw leverde. Het is by benadering niet te zeggen, hoeveel stuks van elk kledingstuk, dekens, schoeisel en klompen in Zut phen byeen zijn gebracht, maar de waarde ervan moét wel vele duizenden guldens zyn. Lakens en slopen zullen niettemin nog hoogst welkom zyn. zelf dat er ook wel eens iets by was, dat de schenkers geen eer aandeed, maar by de meesten heeft de bedoeling voor gezeten een offer te brengen ter leniging van de nood, In alle verzamelplaatsen was het een drukte van geweld als weer een bestel wagen zijn last kwam lossen. Dan moes ten de goederen geborgen worden. Om niet een hopeloze verwarring te Krygon werd soort bij soort gedaan. Eerst ging de critische blik van de dames, die het in ontvangst namen er langs en wat stuk en smerig was, werd onmiddellyk ter zijde gelegd. Byna alle bestelwagens in de stad waren gerequlreerd. Fadvindsters en padvinders, leerlingen van de Techni sche school, het gymnasium, de HBS, het Baudartius-Lvceum, de Vakschool voor meisjes, de Mulo, enz. hebben met Het personeel van de N.V. W. J. Thieme Cie stelt een urn- loon be schikbaar voor het Nat. Rampenfonds en zal bovendien acht uur overwerk ver richten. Het bedrag dat daarmee wordt verdiend zal de directie, die reeds f 1000 beschikbaar heeft gesteld, met een ge- iyk'bedrag aanvullen. Ook het personeel van de N.V. Boek binderij v.h. fa. C. H. F. Wöhrmann en Zn heeft spontaan aangeboden 8 uur overwerk te zullen verrichten ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De op brengst daarvan aan loon zal door de directie, van het bedrijf worden verdub beld. Het personeel en de patiënten van de Psychiatrische Inrichtingen Groot Graf- fel hebben voor het Nationaal Rampen fonds een bedrag van f 1070.— bijeen gebracht. U/at ec te dae*t Woensdag 4 Februari: Ons Huis 8 uur: Bescherming Burger bevolking. Luxortheater 7 en 9 uur: De mynen van Koning Salomo. Schouwburgbioscoop 8 u.: Rio Grande Odeonbioscoop 8 uur: Malle Gevallen. FEESTAVOND POLITIESPORT- VERENIGING UITGESTELD. Het bestuur der Politie Sportvereni ging Zutphen deelt ons mede, dat in verband met de enorme ramp die ons land heeft getroffen, de door deze ver eniging op Vrijdag 6 Februari a.s. in de Buitensocieteit alhier georganiseerde feestavond ter gelegenheid van het be trekken van het nieuwe politiebureau, voorlopig niet doorgaat. Men wordt ver zocht de programma's en toegangsbe- wyzen te bewaren. VOOR HET RAMPENFONDS. Het Marschwegkwartler organiseert Zondag een balavond, waarvan de gehele opbrengst ten goede komt aan het Nat. Rampenfonds. FILMKJJING. Geïnspireerd op de befaamde „Beg gars opera" van John Gay uit het begin van de 18e eeuw is in Engeland een nieuwe film in de maak, waarvan de tekst geschreven is door Christopher Fry. Men hoopt, dat het een evenement zal worden. Sir Laurence Olivier speelt de rol van de struikrover Macheath, Het is nu zeker interessant opnieuw kennis te nemen van wat een goede 20 jaar geleden Bert Brecht (tekst), Kurt Weill (muziek) en de toen op ziin hoog tepunt staande G. W. Pabst (regie) van hetzelfde gegeven hebben gemaakt in hun Die Dreigroschenoper. Want dat v/as toentertijd óók een artistieke ge-., beurtenis op'filmgebied, .Voor kort werd het origineel van deze rolprent in Duits land teruggevonden. Het is een wonderlijke gauwdieven- comedie, onderhoudend, maar ook na vrant. De knappe structuur van beeld en muziek, zowel als de menselyke accen ten en niet te vergeten de sociale ach tergronden verlenen aan hét. werk een aanmerkelijk gehalte..Wie de film inder tijd hebben gezien, zullen byv. de Kanonen-song van Jenny het dienster tje en het lied van Polly Peachum's ouders over de Unsicherheit mensch- licher Verhaltnisse nog in het geheugen liggen. De vertoning is op Donderdagavond a.s. in de Schouwburgbioscoop. DR. SIS IIEYSTER OVER „HET NERVEUZE KIND". As. Dinsdag komt in de Casinozaal voor Pro Juventute dr. Sis Heyster spre ken over: „Het nerveuze kind". Eindstand kampioenschap O. G. K. district Zutphen Afd. APC, Lochem, 27 put., 2623 hout; Acht o. d. Lange, Lochem, 19, 2403; KIK, Zutphen, 17, 2411; Lao maor Kuulen, Deventer, 16, 2297; NON, Zut phen, 13, 2210; Kulo, Borculo, 11, 2223; BKC, Borculo, 9, 2240. Afd. B: APC 2, Lochem, 35 pnt., 2396 hout; Acht o. d. Lange 2, Lochem, 32, 2344; APC 3, Lochem, 27, 2322; Kulo 2, Borculo, 25, 2247; KIK 2, Zutphen, 24, 227Ó; Acht o. d. Lange 3, Lochem, 22, 2221; APC 4, Lochem, 18, 2192; BKC 2. Borculo, 18, 2180; Lao maor Kuulen 2, Deventer, 15, 2110; Lao maor Kuulen 3. Deventer, 4, 1838. Persoonlijk kampioenschap: A. Smithuis, Lochem 552; F. Smithuis, Lochem, 549; M. O. Oplaat, Lochem, 535; H. J. de Jonge, Lochem, 532; J. Wegener, Lochem, 518; J. van Dam, Zutphen, 515; A. Nieuwenhuysen, Lochem, 511; A. Visser, Deventer, 511. Namens de dames en heren van Acht om de Lange bood de heer M. C. Oplaat APC een fraaie beker aan. WATERSTAND TE ZUTPHEN. 4 Februari 1953. 5.23 m. plus NAP - -7 cm. Keulen 2.83 onv.; Ruhrort 5.26 4- 6; Lobith 11.52 4- 14; Nymegen 5.24 4- 16: Arnhem 9.15 -|- 16; Eefde 4.95 7; De venter 3.84 7. EERBEEK Voor de slachtoffers van d'c watersnood. De actie ten bate van de slachtoffers Nationale Ramp, die Maandagmiddag werd ingezet, had Dinsdagavond reeds f 55.770.38 opgebracht; drie vrachtauto's met kleding zyn inmiddels afgereden. Ook in Hall werd een actie op touw gezet; het resultaat was dat een bedrag van f 1127.60 werd bijeengebracht. Vluchtelingen op komst. Er is een aantal vluchtelingen on derweg naar ons dorp: zy zullen worden ondergebracht in het Kampeercentrum Coldenhove. I-Iet zijn vrouwen en kin deren van arbeiders der Albatros Su- perfosfaatfabriek te Utrecht. Deze fa briek heeft hier enige huisjes voor zomerverblyf. Jaarvergadering .Bijzondere school. In de byzondere school is de jaarver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer G. Zeissink. Nadat de avond op gebruikelijke wyze was ge opend hebben de waarnemend secreta ris en penningmeester hun verslagen uit gebracht; 1952 was een möeiiyk, maar een gezegend jaar geweest. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 117; de kas gaf een batig saldo te zien van ruim f 337. Wegens vertrek van de be stuursleden Dubbeldam en Sakko en het bedanken van het bestuurslid G. te Hennepe werden in het bestuur geko zen de heren G. Doornenweerd, C. Hoe- tink en J. A. K. Willemsen. In de tweede helft van Maart zal een ouderavond worden gehouden. LAREN Ook tegen de Zutphense damvrienden wist het eerste team van D.E.Z. een overwinning te behalen. Slechts een hindernis moet nog genomen worden en danis het kampioenschap behaald. Het is te begrijpen, dat het bezoek aan a imp, ii 2 aanstaande Maandag met spanning tegemoet zal wórden gezien. De gedetailleerde uitslagen waren tegen Z.D.V. 2: B. J. Stegink—J. Rouwen - horst 2—0; Joh. Dijkerman—H. G. Koenders 2—0; niet opgekomen 2—0; F. Rougoor—H. Hoogwerf 2—0; G. Nyen- huis—J. M. Wieten 1—1: niet opgeko men 20: G. SlagmanJoh. Wiesscher 1—1; H. Hiddink— G. H. Geerken 0—2: H. v. Geenhuizen—P. Kallenbagh 2—0: M. Groot Wesseldyk—G. Oortgiesen 0—2. Totaal 14—6. F-H fokvcrenigïng opgericht. Er is een fokvereniging voor zwai-fc- bentvee opgericht. Het bestuur bestaat uit de heren: J. Visschers, voorzatter; A Renneboom, secretaris en J. W. Sche pers, penningmeester. De vereniging stelt zich ten doel voor de leden een dubbele administratie tevoeren eri wel voor zwart- en roodbontvee. Sooiale wetgeving. De omstandigheden zullen wel de oor saak geweest rijn, dat de belangstelling voor deze bijeenkomst der G. M. v. L. matig is, aldus de voorzitter in zyn ope ningswoord Dinsdagavond in hotel Eg- gink. In verband met de nationale ramp werd een minuut stilte in acht ge nomen. Het onderwerp „Sociale wetgeving" werd door de heer J. J. Westerweel uit Twello, behandeld. Allereerst gaf spr. een beeld van de administratieve werk zaamheden die aan de sociale wetten zyn verbonden, zoals het byhouden van rentekaart. looniyst en de kinderbyslag- lyst. Vervolgens werd uitvoerig ingegaan op de sociale wetten als ongevallenver zekering, ziekteverzekering, kindérby- slagwet, ziekenfondsbesluit, kraamgeld- regeling, wachtgeld- en werkeloosheids- verzekering. Aan de hand van voorbeel den uit de praktyk zette de heer Wes terweel alles duidelyk uiteen. Bijzonder veel belangstelling bestond voor de vrij willige verzekering voor in het bedryf werkzame kinderen en de wettelyke aansprakelijkheid. In aansluiting op de waarderende 'woorden van de heer Jan sen. directeur der coöp. zuivelfabriek, voor de buitengewoon vlotte afwikkeling der zaken door de N.B.O., sprak de heer J. Visschers zyn dank uit over de pret tige en interessante causerie. LOCHEM Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden werd de biljartclub T.O.P. (hotel Industrie) gedwongen om haar tweede viertal uit de competitie terug te trekken. In onderstaande stand zyn de uitslagen van de eerste compe- tieronde gehandhaafd. De vyf gespeelde wedstryden tegen T.O.P. 2 in de tweede ronde worden als niet gespeeld be schouwd. Klasse 1: KOT 1 16 77; Laren 1 15 71; 't Zwijnhoofd 14 65; LBC 1 14 59; De Valk 1 17 58; 't Wapen van Lochem 1 16 53; TOP 1 16 49. Klasse 2: 't Zwijnshoofd 2 19 94; :t Wa pen v. Lochem 3 18 82; Laren 2 16 77: LBC 2 18 75; 't Wapen v. Lochem 2 19 7"- KOT 2 18 59; De Valk 2 18 57 Klasse 3: 't Zwynshoofd 3 19 98; KOT 3 19 97; LBC 3 18 84; De Valk 3 19 81; TOP 3 18 68; 't Wapen v. Lochem 4 18 56; Paasberg 1 18 54; Bielderman 1 19 53. Klasse 4: LBC 4 16 81; KOT 4 16 77; De Valk 4 14 72; 't Zwynshoofd 4 15 63; Bielderman 2 16 51; Paasberg 2 13 44, TOP 4 16 35. SPORT Keyenburgse Boys Brumm. Boys 22 Wanneer Br. Boys de eerste twintig minuten van de tweede helft in de stryd tegen Keyenburgse Boys een schutter in de gelederen zou hebben gehad, zou de uitslag er ongetwyfeld anders hebben uitgezien. Geen der voor hoedespelers kon in deze periode tot een treffer komen, daar zij in tempo tekort schoten. Zelfs het doelpunt, door Christiaans in deze aanvallenreeks ge scoord, was min of meer een profiteren van een fout van de Keyenburgse ver dediging. In ieder geval bracht dit doel punt de balans weer in evenwicht (2-2). Voordien schotelden de beide partijen ons een matige party voetbal voor, waarbij aan beide kanten goede kansen werden verknoeid. In de 16e minuut scoorde Pasman voor Br. Boys. Keyen burgse Boys kon zich langzamerhand wat loswërken, maar doelman Bosman wist het Brummense doel voorlopig' „schoon te houden". By een voorzet van de Keyenb. Boys-rechtsbuiten verdween de bal daarna vla de voet van spil Vrug- ging in het Boys-doel (1—1). Even later moesten lat en paal redding brengen voor de Br. Boys. Intussen maakte de druilerige regen het veld steeds moei lijker bespeelbaar. De oranje-zwarten konden zich nog het best aan de om standigheden aanpassen, zy drukten dit kort voor de rust uit in het tweede doel punt. De Boys-defensie vergat in te grypen by een ren van rechtsbuiten Goossens. Op het juiste ogenblik „trok" hy de bal voor het Br. Boys-doel, waar twee clubgenoten klaar stonden om hem in het doel te werken (21). Wat daarna volgde beschreven wij reeds in de aanvang. In het laatste half uur lie pen de Keyenbürgers, die toen sterk aan vallend speelden, herhaaldelylc in de buitenspelval, waardoor vele goede kan sen verloren gingen. De Keyenburgse doelman kreeg eenmaal hulp van de lat en kon rich op het nippertje herstellen, toen hy de bal op de doellijn niet klemvast had. Maar dab waren dan ook de enige belangrijke momenten van deze spannende, maar matige vertoning die door de heer Jebbink uit Zutphen uitstekend werd geleid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2