F1000 uit de gemeentekas voor Nat. Rampenfonds Moeilijkheden bij de woningsplitsing DE GRAAFSCHAPBODE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 STEENDEREN Steenderen offerde bjjna 14 mille De collecte welke gehouden werd ln de gemeente Steenderen voor de inwo ners in de overstromdg gebieden bracht de mooie som op van 13.851,01. Veel kleding en schoeisel werd afge staan aan de ophalers, men kwam op het gemeentehuis bijna dozen te kort om al deze gaven in te kunnen pakken. Vee uit de Alblassenvaard ondergebracht Kwam Maandagmorgen een tralier met vee aan uit de Alblasserwaard, uit de gemeenten Giessen-Nieuwkerk en Groot Ammers voor onderdak, dat werd gestald in de boerderij van de heer H. te Bronkhorst, Dinsdag volgden nog twee zendingen welke werden ondergebracht bij de landbouwer R. in de Emmer. Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank (Hulp postkantoor) Steen deren dorp werd in de maand Januari 1953 ingelegd door spaar ders een bedrag van 2.296,63 en. terug betaald een bedrag van 1.806,41, Gelderse Maatschappij vah Landbouw Dc G. M. v. L. afd. Steenderen hield op Maandagavond in de Zwaan een goed bezochte 1 edenvergaderi ng onder leiding van de voorzitter, de heer C. J. .Pennekamp te Bronkhorst. In zijn openingswoord werd de ramp die ons land had getroffen, door de voor zitter gereleveerd. Staande werden de vele slachtoffers herdacht. De scheidende secretaris-penningmees ter, de heer J. H, Memelink, thans woon achtig te Doetinchem, bracht het finan ciële verslag uit, dat sloot met een voor delig saldo. In het bestuur was aftredend de heer C. P. van de Water en de heer J. H. Me melink wegens vertrek. Eerstgenoemde zag zich bij acclamatie herbenoemd en in de plaats van de heer Memelink werd gekozen de heer J. Gerritsen (Luur). Door de voorzitter werd de heer Meme link dank gebracht voor de vele diensten aan de Mij bewezen. In de commissie voor het nazien der re kening 1953 voor afdeling en veefonds werden gekozen de heren J. L. Rerame- link, G. J.'Rieffel en H. J. C. Boogman. De heren H. Kets en C. P. van de Wa ter werden benoemd tot vertegenwoordi gers in de kringcommissie stichting van de landbouw, de heer J. Gerritsen voor de ledenraad, terwijl de heer D. J. Rem- melink werd gekozen als vertegenwoor diger voor de sociale verzekeringscom missie. Daarna werd het verslag van het vee fonds uitgebracht. Zes runderen werden overgenomen en de kas sloot met een voordelig saldo. Dezelfde commissarissen in het Vee fonds werden herbenoemd, t.w. de heren B. Memelink (Til), J. B. Pennekamp, F. M. Wiegman, Baak en L. A. van Hussel, Luur. De agenda van de 114ste vergadering, welke in Arnhem zal worden gehouden werd besproken. Het bestuur zal deze vergadering vertegenwoordigen. Medegedeeld werd dat begin Maart de heer Vink een avond zal houden met film over zijn reizen naar Canada. In de rondvraag kwamen nog stemmen op om aan vee uit de overstroomde ge bieden stalling te verlenen.' Allen voelden hier veel voor, maar de vergadering was van mening, dat dit centraal geregeld moet worden, in dit geval door de Provin ciale Voedselcommissaris. Komt er een beroep op de afdeling, dan zullen de no dige stappen worden gedaan. Varkensfokverenlging „Steenderen" De varkensfokvereniging „Steen deren" vergaderde Maandagavond in de Zwaan onder voorzitterschap van' de heer Th. Glessen. Deze jaarvergadering had beter bezocht kunnen zijn. De heer D. J. Camperman te Toldijk bracht het jaarverslag uit, dat getuigde van een goed jaar. De heer J. Veenhuis te Baak deed verslag van de rekening en verantwoording over 1952. Een batig sal do was het resultaat. In het bestuur werden de twee aftre dende leden, t.w. de lieren B. Engbers en J. A. M. Veenhuis, herkozen. De heer A. Beeftink werd benoemd in de commissie voor het nazien van de rekening. Als afgevaardigden naar de jaarverga dering van het Stamboek werden geko zen de heren A. Derksen en Peters, bei den te Baak. Het bestuur zal de vereni ging vertegenwoordigen op de jaarverga dering van de Bond „De Graafschap". Zowel de contributie als het ihleggeld van de leden werden voor 1953 ongewij zigd vastgesteld. De verenlglngsbeer zal weer gestation- neerd worden in de stal van de heer Se- sink, Covik, op dezelfde voorwaarden. De dekgelden werden bepaald op 10 voor dieren van leden en 15 voor zeugen van niet-leden. Het bestuur kreeg machtiging van de vergadering om beren te kopen of te ver kopen. De rondvraag bracht geen bij zonders. VORDEN „Sparta" revue gaat door ten bate van Nat. Rampenfonds De plannen die gemaakt waren om de grote revue van „Sparta", de Vorden- se gymnasttekveren., niet te laten door gaan, zijn gewijzigd en er is spontaan door alle medewerkers besloten, a.s. Don derdag- en Vrijdagavond wél te spelen en de baten te bestemmen voor het Nat. Rampenfonds. Moge belde avonden de vereniging haar streven beloond zien en zjj 'een flink bedrag kunnen overmaken voor de slachtoffers van de watersnood. Burgerlijke stand 24 tot en met 30 Jan. Geboren: d. v. W. Kamperman en A. KampermanWent'ink; z. v. D. Eske3 en Z. M. EskesKlein Ikkink. geb. te Zutphen. G e- huw d H. Bogchelman en G. H. Abbink. Overleden: J. W. Hultink, m., oud 68 jr; T. Bielderman, e. v. M. Starink, v., oud 82 jr. WISCH Geen feestvertoon bjj installatie □leuwe burgemeester Nu ons vaderland getroffen is door een nationale ramp als gevolg van de overstromingen in het Westen van het land, zal de Edelachtbare heer H. G. I. Baron van Tuyl van Serooskerken het zeer op prijs stellen dat bij zijn installatie als burgemeester van deze gemeente op Donderdag 5 Februari a.s.. wordt afge zien van alle uiterlijke vreugde- of eer betoon door de ingezetenen in de vorm. van muziek- en zanghulde, défilé van verenigingen, escorte motor- en ruiter- club, vaandelhulde, e.d. Ook het uitsteken- van vlaggen ware achterwege te laten. De verschillende plaatselijke verenigin gen zijn hierover ingelicht. De kennismaking met de burgerij z a i w el op de in het programma vastge stelde uren en plaatsen plaatsvinden. Loop van de bevolking over het jaar 1052 Gevestigd Mannen: 236; vrouwen: 3U2: totaal 537. waarvan in TerboYg 128: Sil volde 170; Varsseveid 120; Sinderen 47: Heel weg 28 en Westendorp 26. I-Iiervan hebben zich uit Canada 1; Duitsland 7; Indonesië 3; Ned. An tillen 2; Gr. Bnttanniè 1; Frankrijk 1 en Zwit serland 1, totaal 16 personen gevestigd. Vertrokken Mannen273rouwen 340; totaal 618, waarvan uit' Terborg 155; Silvolde 203; Varsseveid 142; Sinderen 39; Heèlweg 35 en Westendorp 44.. Hiervan zijn naar Australië 13; Canada 61; Duitsland 5; Nieuw Zeeland 2; Frankrijk 1 en Ver. Staten van Nr Amerika 1. totaal 83 personen vertrok ken. Totaal zijn SI personen meer vertrokken dan gevestigd. Geboren Jongens: 171: meisjes 152; totaal 323, waarvan behóren tot Terborg'' 81 Silvolde 110; Varsseveid 64; Sindoren 27; Heel- vveg 22 en Westendorp .19. Overleden Mannen: 71: vrouwen 53; totaal. 124. waarvan behoorden tot bevolking van Terborg 28; Silvolde 28; - Varss.eveld 21; Sinderen 14;'Heelweg 22 en 'Westendorp 11. Het geboorte-overschot bedraagt 199 personen. Stand van de bevolking; op 1 Jan. 1952: Mannen 6719; vrouwen 6527; totaal 13246: Op 1 Jan. '53: mannen 6776 vrouwen 6588 totaal 13364. Hiervan zijn: N.H. 7149: RK 4912; Geref. 816; Chr. Geref. 14; Verg. van Gel. 159 Remonstrants 18; EvL 11; tot geen kerkelijke gezindten behorende 209; overige gezindten 156. Er werden 108 huwelijken voltrokken; 1 echtscheiding. SINDEREN Geslaagd De heer Jos Mekking „Brusse" slaagde te Arnhem voor diploma maehi- neschrgven. SILVOLDE De toneelavond, welke zou worden gegeven door de hengelsportvereniging „Wïseh" is, i.v.m. de Nationale Ramp, uitgesteld tot e én nader te bepalen datum, evenals de feestavond, welke a.s. Zater dagavond zou worden gegeven in zaaJ Harbers, door de Algemene Metaal' Be- drijfsbond afd. Gendringen. Voorlichtingsavond Bescherming Bevolking Dinsdagavond werd in zaal Kolks de eerste voorlichtingsavond gegeven in het kader van de Bescherming Bevolking. Een groot aantal personen uit alle krin gen der bevolking was aanwezig, om te luisteren naar dit zo belangrijke onder werp. De avond werd geopend door wet houder Lieverdink, die er zijn vreugde over uitsprak dat de Silvoldse ingezetene in zo grote getale waren opgekomen. In het bijzonder werd welkom geheten de heer R. W. Keiser, Burgemeester van Doesburg, die een inleiding zou houden, betrekking hebbende op de Bescherming Bevolking. De heef Lieverdink gaf te kennen dat de aanmelding voor vrijwil liger op de avond te voren, welke in Ter borg was gehouden, zeer goed "was ge weest. Een 70-tal personen had zich al daar opgegeven. De demovratische vrij heid is met grote offers verkregen, aldus spreker. Laten wij ons best doen om dezfe te behouden. Vervolgens gaf burgemeester Keiser in een duidelijk overzicht aan wat B.B, eigenlijk beoogt. B.B! houdt nauw ver band 'met dé Oorlog. Er zijn overal in de wereld stromingen, welke tegen elkaar botsen. Het gaat dikwijls langs ons liéèn énwij denken er buiten te blijven. Dit is ons aller wens maar wij moeten geen struisvogelpolitiek bedrijven. Wie had, aldus spreker, gedacht dat een natuur ramp van een dergelijke omvang ons volk zou treffen? Wie heeft niet willen hel pen, toen de berichten daarover bekend werden? Ieder toch immers, maar de georganiseerde hulp ontbrak, en dit had grote invloed op het aantal slachtoffers. Gezien deze vreselijke toestand weten wij, dat we paraat moeten zijn. De colonne uit Doesburg, welke ter hulp was gesrield naar het Rampgebied,! heeft de voldoe ning gesmaakt dat zij circa 250 ménsen van de dood heeft kunnen redden. Als men eendrachtfelijk optreedt, dan is er wat te bereiken, aldus spreker. Daarom moet organisatie n u plaats vinden. Ook moet men „weten" te helpen. Met een voorbeeld illustreerde spreker het feit van „weten" te helpen. Na de middelen tot zelfbescherming én algeméne bescher ming te hebben genoemd en na de orga nisatie der B.B. te hebben belicht gaf spreker in overweging zorg te dragen, dat het voorhanden zijnde'- materiaal in geoefende handen terecht zou komen. De heer A. Stienstra, Hoofd van So ciale Zaken,. maakte bekend hoe de or ganisatie in de gemeente Wisch en wel speciaal voor Silvolde was. Het bleek dat Silvolde in drie blokken is verdeeld met aan het hoofd een Blokhoofd. Dit waren de heren Van Wezel, Ten Have en Brit- tijn met als-plaatsvervangend blokhoofd de heren Breukelaar, Hettema en Vriezen. Ook de heer Stienstra belichtte nog eens duidelijk dat geoefendheid één der eerste voorwaarden voor hulpverlening was. Na dat gelegenheid tot vragen was gegeven, bestond er gelegenheid zich op te geven als helper. Niet minder dan 80 personen verklaarden zich in principe bereid hun medewerking te verlenen. Ook werden nog enkele filmpjes vertoond. Heden Woensdagavond wordt een voor lichtingsavond gehouden te Varsseveid. TERBORG De goedereninzameling De goedereninzameling voor de noodgebieden is een succes geworden. In een grote trailer icon Dinsdagmorgen 24 ton aan kleding, dekking en schoeisel van beste kwaliteit ingeladen worden, om danrmede rechtstreeks naar Roosendaal vervoerd te worden. Toneeluitvoering uitgesteld Naar we vernemen is de opvoering van het toneelspel „Riek Geslnk" geschre ven door Herman van Velzen, ten bate van het Kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis tot nader order uitgesteld. In verband met de grote ramp, die een deel van ons volk getroffen heeft, vindt de uitvoering van Arti Sacrum op hedenavond geen doorgang. Het ligt in het voornemen deze uitvoering ,na Pasen te houden. De Goede Buur doet het goed! De buurtvereniging van de Silvoldse- weg had voor Zaterdag haar jaarlijks buurtfeest vastgesteld. In verband met de Nat. ramp heeft zij niet alleen beslo ten de feestavond af te gelasten, maar ook de kas voor deze avond, inhoudende 200, te storten op de lijstcollecte van Het Rode Kruis. Goed zo Goede Buur! R.K. Gymnastiekver. „Olympia" De uitvoering van Olympia Zondag avond in. zaal Vos was goed bezocht. De voorz... de heer Zavalije, opende met een woord van welkom. Onder leiding van de heer Witjes werd een uit 19 nummers be staand programma op vlotte wijze afge werkt De goede indruk van voor de pauze werd na de pauze nog versterkt, vooral de Grondgymnastiek van de heren en de Rhythmische Oefening van de dames wa ren- prima. Nadat de Weleerw. Heer Ka pelaan nog een opwekkend woord gespro ken had. sloot de heer Kortooms, voorz; van de Sportv.er., de goedgeslaagde avond, waarop nog een verloting gehouden werd ten bate van de noodgebieden. Bescherming Burgerbevolking .De brjeenkomst,. welke .Maandag avond in zaal Vos gehouden werd ter pro pagering van de organisatie voor de be scherming van de burgerbevolking heeft volledig aan haar doel beantwoord,, er was een flinke belangstelling. Burgemeester Keiser van Doesburg gaf in een helder betoog eén duidelijk beeld van hetgeen beoogd wordt met de organisatie en ten leste gaven 69 personen zich op om bij dit werk ingeschakeld te worden. Hiervan zullen 50 mensen "geplaatst kunnen wor den. daar echter met allerlei omstandig heden rekening gehouden moet 'worden moet nog even afgewacht worden of thans de vereiste twee blokploegen volledig be mand zijn. De vergadering stond onder leiding van Ir Thomee, die een kort begroetingswoord snrak. waarna burgemeester Keiser er allereerst oo wees. dat in deze dagen, nu Nederland door zo'n ontzettende ranfp ge troffen wordt, duidelijk aan de dag treedt dat in tjid van nood een vooraf uitge stippelde hulporganisatie doeltreffend kan werken. Spr, waarschuwde vcor een ger daehte, dat een nieuwe oorlog met atoom bommen zo meedogenloos in uitwerking was, dat hiertegen niets te doen zou ziin en men dus. in lijdzaamheid geen hulpver- 'ening zou voorbereiden. In de eerste plaats is het gebruik van de atoombom "aar vast aangenomen wordt, beperkt tot de zeer belangrijke punten. Dit zullen maar enkele punten in ons land zijn. Maar ook bij een atoombom-aanval kunnen door doeltreffende hulp 'net leed en de schade nog aanmerkelijk ingeperkt worden. Dit 'aatste is ook het geval bij de overige oor logshandelingen, mits alles goed voorbe reid is. Spr. maakte een vergeïrik'""g van Rotterdam met Londen. Londen is 30 maai zwaarder gebombardeerd dan Rotterdam, terwijl de schade beowkt knn worden tot het vijfvoudige van Rotterdam. Dit dank zrj het feit, dat in Engeland de luchtbe scherming goed georganiseerd was niet alleen met betrekking tot de materiële uitrusting, maar ook met betrekking tot de geoefendheid der mensen. Spr. schet ste daarna hoe de' organisatie landeliik wordt opgebouwd en deed een krachtig beroep op allen om medewerking te ver lenen, want daardoor kan veel menselijk leed voorkomen worden."Het geeft vol doening te v/eten veel ménselijk leed te kunnen voorkomen. Nadat de heer Stienstra een overzicht gegeven had van de plaatsel'ike organisa tie in de gemeente, welke afgestemd Is op de organisatie van de kring Winterswijk en waarbij de "nadruk 'gelégd werd op de vooropleiding van de léden van de blok- ploeg, werden nog enkele vragen behan deld. Enige films verduidelijkten het ge sproken woord. Zoals boven aangegeven had de vergadering dit resultaat, dat zich thans voldoende deelnemers hebben opge geven om de blokploegen te vormen, waarvan Ir Thomee hoofd en de heer Bo mer plv. hoofd is en de heer Kanters met als plv. de heer Burrekers. Nationale inzameling Rode Kruis De kerkelijke instanties geven voorbeeld Na afloop van bovenvermelde ver gadering deelde de heer Bolk mede,dat de inzameling reeds een dag eerder had plaats gevonden dan aanvankelijk in de be doeling lag. Vandaar dat geen contact met de Verenigingsbesturen opgenomen kon worden. Het resultaat van de goede reninzameling was echter prachtig. Nu wordt Woensdag de lijstcollecte gehou den. Burgemeester Van Tuyl deed een- ernstig beroep op allen om te helpen wat men kon. hier is zo onnoemelijk veel leed te verzachten, dat ieder het als zijn Chris tenplicht enals een voorrecht moet be schouwen te kunnen geven. Onder instemmend applaus werden de mededelingen gedaan, dat de kerkvoogd" van de Herv. Gemeente hiervoor 1000 beschikbaar stelde en de Diaconie 500. Met veel waardering werd ook kennisge nomen van het besluit der kleine Joodse gemeente 100 te schenken. De Katho lieke kerkelijke colleges hopen ook spoe dig een dergelijke toezegging te kunnen doen. Altemaal berichten, die de verwach ting wekken, dat de Terborgse bevolking zich tot plicht zal rekenen bij deze lijst collecte met milde hand te geven. Rijkspostspaarbank Aau liet postkantoor Terborg en het daar onder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Januari 1953 ingelegd 50.964.70. terugbetaald 52,703.09. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 925a. VARSSEVELD Inzameling ten bate der noodgebieden Ook onze plaats stond Maandag reeds 'in het teken van een krachtige actie, teneinde de eerste nood in de ge troffen gebieden enigszins te lenigen. Door de afdeling van het Ned. Roode Kruis werd een inzamelingsactie van kle ding enz. op touw gezet. De bevolking in haar geheel heeft getoond haar plicht in deze te verstaan: twee vrachtauto's met geschonken goederen konden Dins dag naar Roosendaal vertrekken. Ook de lijstencollecte, welke nog aan de gang is, zal ongetwijfeld een flink resul taat opbrengen. „Jubal" kreeg nieuwe instrumenten Maandagavond heeft de Chr. Mu ziekvereniging „Jubal" haar nieuwe in strumenten ontvangen, welke dank zjj de gehouden bazar, welke door veler mede werking zo voorbeeldig slaagde, konden worden aangeschaft. HEEL WEG Varkensfokv. „Al Beter" Dezer dagen had de jaarvergade ring plaats van de varkensfokvereniging „Al Beter" in café De Radstake, onder leiding van de heer J. M. Wossink. Notu len en jaarverslag van de secretaris, de heer J. B. Westerveld werden goedge keurde De financiële ontvangsten hadden be dragen 125. De uitgaven 131,52. Zo- Raad Hummelo en Keppel Ondef voorzitterschap van burgemees ter Jhr. van Panhuys, kwam Dinsdag avond de raad "dezer gemeente bijeen. Wegens ziekte was wethouder Remme- link met kennisgeving afwezig. Na de opening herinnerde de voorzitter allereerst met enkele woorden aan de grote ramp, welke een groot deel van Nederland heeft getroffen en vele slacht offers heeft geëist. Op verzoek van de voorzitter worden de gevallenen met enige minuten stilte, staande, herdacht. Daarna geeft de voorzitter een over zicht van de maatregelen, die voor hulp verlening aan de geteisterde gebieden, al hier zjjn getroffen en van het resultaat daarvan. (Reeds in een apart bericht in ons blad vermeld). Dankbaar constateerde de voorzitter, dat de grootst mogelijke medewerking werd ondervonden. Hij deelt nog mede, dat reeds meerdere inwoners zich bereid hebben verklaard eventueel évaeué's te huisvesten. Ook hebben landbouwers zich aangemeld voor liet onderbrengen van vee. De Keppelsche IJzel-gieterij heeft 50 veldkachels beschikbaar gesteld. De voorzitter dankt allen, die, op welke wijze dan ook, tot het slagen van de actie hebben bijgedragen. Aangezien dit de eerste vergadering in het nieuwe jaar is, spreekt de voorzitter de wens uit, dat allen dit jaar samen de schouders onder het werk, ter bevorde ring van de gemeentebelangen zullen zet- dat een nadelig saldo bleek van 6,52. De aftredende bestuursleden, t.w. J. B. te Lindert en B. Eenink, werden bij accla matie herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering en van de bond De Lijmers, werden gekozen de heren L. Gussinklo en B. M. Nijhof. Hierna wer- deu de verslagen van 1952 van de alge mene en bondsvergadering 1952 uitge bracht. De prijzen behaald op de- fokdag te Doetinchem, werden uitbetaald en tevens 50 reductie op het inleggeld. Het entréegeld voor nieuwe leden bleef bepaald op 3 en de contributie op 2 per lid. B\j bespreking van de stand van de fokkerij kwam naar voren dat de uit betaling naar kwaliteit niet aan de ge stelde verwachting voldoet. Er dient meer verschil te komen in eerste, tweede en derde klas varkens. Ook het punt van de kruisingen leverde nogal critiek op. Bij de rondvraag werd het voorstel gedaan, om het vergaderingbezoek te bevorderen, o.a. door dekkingen van fokvarkens te verloten onder de aanwezigen. Hierna sloot de voorzitter deze interessante ver gadering. WESTENDORP Feestavonden uitgesteld Naar we vernemen zal de feestavond van 13 Febr. a.s. van de Ver. voor Kin der- en Volksfeesten, in verband met de nationaleramp, geen doorgang vinden. In een commissievergadering, welke Maandagavond j.l. werd gehouden, werd •besloten, inplaats van deze feestavond, c bedrag van 200.beschikbaar te stellen voor het Nationaal rampenfonds. Een voorbeeld ter navolging. De feestavond, welke de Chr. Oranje vereniging „Westendorp en Omstreken" had vastgesteld op Donderdagavond 5 Febr. a.s. wordt om dezelfde reden uit gesteld. WINTERSWITIC Zondagmorgen is ingebroken in het huis van de stoelenmatter J. H. J. G. aan de 2e Gasthuisstraat, toen de bewoner af wezig was. Men heeft zich via een slaap kamerraam toegang tot de .woning ver schaft. G., die alleenwcont, had zijn geld in een geldkistje onder de vloer naast de W.C. verborgen. Uit dit kistje werd een portemonnaie, inhoudende ongeveer 100 gestolen, alsmede een sigarenkoker en een spaarbankboekje. De dader moet op de hoogte zijn geweest van de plaats, waar het kistje was verborgen. Op de slaapkamer werd later enig geld gevonden, afkomstig uit de ontvreemde portemonnaie. Enigjaren is bij genoemde G. eveneens ingebroken. Toen had hg zijn geld in een fles verborgen, die hij onder de vloer naast de kachel had verstopt. Het bestuur van het Wint.Operette Gezelschap heeft besloten de netto op brengst van de drie operette-avonden op 5,-7 en 8 Febr. a.s. af te dragen aan het Nat. Rampenfonds. Zoals werd meege deeld, komt de gehele opbrengst van de extra opvoering op Vrijdag a.s. ook aan het Rampenfonds ten goede. Het bestuur verzocht daarom, ondanks de droevige omstandigheden deze uitvoeringen ter wille van het goede doel vooral te be zoeken. ZELHEM Gevonden voorwerpen: Een muntbiljet, een zwarte rijwiel- tas, diverse handschoenen, een kïnderpor- temonnaie met inhoud, een paar oorwar- mers, een handbescherraer, een costuum- rok, een kindermuts, een knot sajet, een pijp, een halsketting en een sleutel. In lichtingen op het politiebureau. HALLE Komen aanlopen: Een grote zwarte lang harige hond. Moet binnen 5 dagen worden afgehaald b(j Commandant v. <1. Krol, Rijks politie te Halle. ZEVENAAR Rampenfonds De collecte in de gemeente Zeve naar bracht 12.889,01 op. Hulpverlening watersnood Maandagavond j.l. werd er in de Tur- mac-cantine een bijeenkomst belegd onder leiding van burgemeester F. van Gent. Na een inleidend woord werd de vergadering in twee delen gesplitst en afzónderlijk voortgezet. Onder leiding van Dr Gerver, voorzitter van het Roode Kruis, werd de kledinginzameling e.d. georganiseerd. Door de burgemeester werd de financiële collecte geregeld. Enkele suggesties be treffende adoptatie en opname van geëva- cueerden wercl onder de loupe genomen. ten en steeds het goede voor ogen zullen houden. Het spreekt de dank uit jegens het. ambtenarenkorps en de arbeiders voor hetgeen zij in het belang der ge meenschap hebben gedaan. Spr. somt en kele punten op, die op stapel staan en hopelijk in dit jaar zullen kunnen wor den voltooid, t. w. de woningbouw voor 10 gezinnen en het bouwplan, waardoor nog 16 gezinnen aan een woning kunnen wor den geholpen. Verder verbetering van de straat te Hummelo, riolering te Laag- Keppel, verbetering van de speelplaats bij de o. 1. school te Drempt, verharding van de wegen in het uitbreidingsplan te Laag- Keppel, het noodzakelgke onderhoud der wegen, de aanleg van het rijwielpad dooi de VRIGA langs de Oude Zutphense weg, de scholenbouw te Hummelo en Hoog- Keppel, medewerking tot. verbetering van het zwembad te Laag-Keppel. Verder uit voering van de waterleidingplannen, wel ke in een vergevorderd stadium verkeren en de ontwatering van Eldrik, welke in bespreking zijn met het Provinciaal be stuur. Tenslotte wenst de voorzitter de raads leden met hunne gezinnen een goed jaar toe. De heer Reuvekamp dankt namens de raad de voorzitter voor de goede wen sen. Een ramp, aldus spr., drukt ons ge hele volk. Hg hoopt daarom des te meer, dat verschillende problemen dit jaar in vervulling zullen gaan, al zal wel eens wat het zwaarste weegt, voor moeten gaan. Hij wenst tenslotte ook de voorzit ter met gézin en familie een voorspoedig 1953 toe. Spr. hoopt, dat men door een drachtige samenwerking de ramp spoedig te boven zal komen. Notulen Deze werden onveranderd goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Wijziging ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomstenbesluit Aangezien het rijksambtenarenregle ment en het arbeidsovereenkomstenbesluit onlangs zgn gewijzigd, stellen B. en W. voor, ingevolge een verzoek van de Mi nister van Binnenlandse Zaken, de rechts positie-regelingen der gemeente-ambte naren, overeenkomstig te wijzigen. Ad vies is terzake ingewonnen bg de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Z. li. st. wordt de voorgestelde wijzi ging goedgekeurd. Voorlopige vaststelling gemeente-rekening 1950 De rekening is door de commissie na gezien en tot vaststelling wordt geadvi seerd. De gewone dienst sluit met een batig saldo van 24,898,72; de kapitaal- dienst met een nadelig saldo van 101.317,60. Op voorstel van B. en W. wordt zij aldus voorlopig vastgesteld. Aangezien de gemeente ten behoeve van de o. 1. scholen vakonderwijs heeft ingesteld, moet voor 1 Maart a.s; het ge tal wekelijkse lesure' worden bepaald. B. en W. stellen voor dit aantal te bepalen voor 1953 op 1% uur. Aldus wordt besloten. Conform het voorstel van B. en W. wordt het voorschot op de exploit, ver goeding voor 1953 bepaald op: a. Bijzondere school met de Bijbel te Hoog-Keppel op 1755,08. b. Bijzondere Rooms Katholieke school te Drempt op 3.404,23. Aangezien het R.K. Schoolbestuur de school in bruikleen heeft van de gemeente komen zij niet in aanmei'king voor ver goeding van kosten wegens instandhou ding. De vergoeding wegens beloning vak- onderwijzeressen wordt vastgesteld op; a. Bijzondere school met de Bijbel 284,79; b. Bijzondere R. K. school te Drempt 534,84. Wijziging Gemeente-begroting 1953 B. en W. delen mede, dat gebleken is, da t 2 brandputten onvoldoende water ge ven, n.l. een te Hoog-Keppel en één te Hummelo. Aangezien venvacht kan wor den, dat het dorp Hoog-Keppel binnen afzienbare tijd aangesloten zal worden bij de „W.O.G.", kan voor deze put een tijde lijke voorziening worden getroffen. Ten aanzien van de put te Hummelo, bg café Wassink, dienen evenwel spoedig maat regelen 'worden getroffen. De kosten be dragen ca 1000,welk bedrag in 10 jaren kan worden afgeschreven, zoda.t per jaar de begroting met 100,wordt belast. B. en W. stellen voor dienover eenkomstig te beslditen. Nadat de openbare vergadering enigen tijd is geschorst, zegt de voorzitter, na heropening, dat zo nodig te Hummelo een nieuwe put zal worden gemaakt, want de veiligheid mag niet in gevaar komen. In verband met de mogelijkheid van water leiding zal de put te Hoog-Keppel voor lopig zo blijven. B. en W. vragen machti ging tot een bedrag van max. 1000, de nodige werkzaamheden uit te voeren. De heer Reuvekamp zegt, dat het misschien mogelijk is, dat de put te Hum melo wordt uitgediept, waardoor de kos ten minder zullen bedragen. Indien de veiligheid een nieuwe' put eist, kan hg zich daarmede verenigen. Garantie geldlening voor V.V.V. De voorzitter wil dit punt aan de agen da toevoegen en zegt, dat, zoals reeds bij de begroting is opgemerkt, V.V.V. de ver betering van het zwembad wil financie ren; Daartoe moet zg een geldlening slui ten tot een bedrag van 8.000 tegen een rente van 4 procent en verzoekt de ge meente zich voor aflossing en rente rant te willen stellen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De verbetering is een algemeen belang. De exploitatie van het zwembad zal gescheiden blijven van de overige bemoeiingen van V.V.V. Dr Westerbeek van Eerten vraagt of onder de kosten ook die van kleedhokjes en strand begrepen zijn, waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. De heer Reuvekamp vraagt of de werkzaamheden nog kunnen worden uit gevoerd, voordat het waterpeil wordt ver hoogd. De v o o r z. hoopt dat dit kan, maar zegt dat er nog een andere moeilijkheid te regelen. Op spoed bij Ged. Staten zal worden aangedrongen. Moet er in het water gebouwd worden dan zullen de kos ten wellicht hoger worden. De gewaagde garantie wordt z.h.st. verleend. Rondvraag De heer L i g 11 e e wil wel eens gaarne weten hoe het staat met het uitbreidings plan voor Hummelo. De voorz. deelt mede, dat een ver gadering met het planbureau is gehouden, waarbij ook de commissie uit de raad te genwoordig was. Er is een nieuw project opgemaakt en hiertegen waren nog en kele bezwaren. B. en W. verwachten het plan elke dag terug. De heer Ligtlee vraagt of de inge nieur dan niet werkt volgens de wensen van' de raad. De voorz. zegt dat deze ook andere opdrachten heeft. Alles is mondeling be sproken en daarna ter plaatse bekeken. Bij het tekenen doen zich dan nog wel eens moeilijkheden voor. De lieer Reuvekamp meent dat al lereerst met de wensen van de raad re kening dient te worden gehouden. Wethouder Pennekamp merkt op, dat het bezwaar van de raad niet door de heren wordt aangevoeld. Een ander motief werkt evenwel in de richting, die de raad wenst. De heer Buunk vraagt aandac-ht voor de gemeente-woning, B 52, te Laag-Kep pel. Als het regent valt het behang van de muur. De voorz. zal er aandacht aan schen ken. De heer De Vries infiormeert hoe het staat met de nieuwe woning voor de heer Boland. 3 Jaar geleden is die al beloofd. De voorz. zegt dat het wachten is op de goedkeuring van Ged. Staten. Er is al enige malen op spoed aangedrongen. De heer L e i s i n k wijst, i.v.m. het aan brengen van een nieuwe slijtlaag op de wegen, er op, dat deze door de paarde- hoeven veel lijden, wanneer er schroeven in zitten. De politie let daarop, doch hij acht het voor de melkrijders niet doenlijk zonder schroeven des winters melk te ver voeren. De v o o r z. zegt dat de wet het gebruik van schroeven verbiedt. Het is het ergste voor de wegen wat er is. Wethouder Pennekamp en de heer Kets betogen, dat melkvervoer des win ters zonder gebruik van paarden met schroeven onmogelijk is. Houdt men aan die bepaling streng de hand, dan is wer keloosheid het gevolg, want dan is melk vervoer met paard en wagen onmogelgk. Heeft men paarden zonder schroeven, dan krijgt men bij gladheid last met de dieren bescherming. De heer L e i s i n k vraagt de voorzit ter, als hoofd der politie, op soepele toe passing aan te dringen. De heer Kets heeft gehoord, dat er meerdere aanvragen zijn voor bijdragen voor woningsplitsing, doch men krijgt hier nul op het request, terwijl in andere ge meenten wel bijdragen worden verleend. De voorz. zegt dat zich in andere ge meenten ook moeilijkheden voordoen. De heer Kets acht het onjuist dat B. en W. zeggen dat de post op de begro ting niet is goedgekeurd, want er staat geen post op de begroting. De voorz. weerlegt die mening. Aan Ged. Staten is bij afzonderlijke brief ge- vraagd de post voor bijdragen woning splitsing goed te keuren. Bovendien is op spoed aangedrongen. De heer Pennekamp wgst de heer Kets op het raadsverslag van de gemeen te Hengelo (G.). Daar heeft men 40 aan vragen en zit men ook met grote moei lijkheden. Men heeft daar zelf een wei standsgrens ingesteld. De heer Kets zegt dat één der aan vragers heeft aangeboden het deel dat de gemeente moet betalen, voor zijn rekening te nemen. De voorzitter zegt dat B. en W. daarop niet kunnen ingaan, want dit acht men onrechtvaardig tegenover aan vragers die niet in staat zijn dit te doen. De heer Kets merkt op dat het ge volg daarvan is dat er een woning minder komt, die de gemeente niets kost. Wethouder Pennekamp waagt hoe de gemeente dan met de andere tien aan vragers aanmoet, want er is slechts 3000.uitgetrokken.' De voorzitter zegt dat men eerst dient te wachten op de goedkeuring. Elke splitsing kost de gemeente gemiddeld 600.—. Wethouder Pennek a, m p wijst er op, dat hier meer aanvragen zijn dan in gewilligd kunnen worden. In sommige gemeenten moeten personen, die het zelf betalen kunnen, de kosten dragen. De heer Reuvekamp merkt op, dat men door woning-splitsing goedkope wo ningen kan krijgen. Als de gemeente zelf bouwt, kost het de overheid veel meer. De betrokken Minister moet daar eens op gewezen worden. Het systeem is ver keerd. Een weistandsgrens acht spr. on juist. Die zijn uit de boze. Spr. verzoekt de voorzitter deze aangelegenheid eens in de Kring van burgemeesters ter sprake te brengen. De wet geeft de mogelijkheid en goedkeuring blijft uit. De voorzitter acht de situatie ook eigenaardig. Wethouder Pennekamp w\jst er op, dat uiterlijk 1 April de termjjn afloopt. De heer Kets begrijpt niet hoe in sommige gemeenten dan wel bijdragen worden gegeven. De voorzitter merkt op. dat die gemeenten extra uitkering genieten uit het gemeentefonds; Hier ondervinden wij juist de moeilijkheden, da.t wij ei' niet voor in de termen vallen. De heer Kets zegt nog, naar aanlei ding van hetgeen de heer Leisïnk ter sprake heeft gebracht, dat de politie wel met soepelheid het gebruik van schroe ven in de paarde-ijzers heeft behandeld. Hg hoopt dat dit zo zal blgven. De heer Pennekamp brengt na mens de raad de voorzitter dank en hulde voor de voortreffelijke wijze, waarop de hulpverlening aan de getroffen gebieden, direct is georganiseerd. De voorzitter aanvaardt die dank onder opmerking, dat hij de medewerking van zeer velen heeft mogen ondervinden. Op voorstel van- de voorzitter wordt de vergadering enkele ogenblikken geschorst. Na heropening stelt de voorzitter voor uit de gemeentekas een bedrag van ƒ1000.beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds en vraagt de raadsleden of zij ermede accoord gaan, van het presentiegeld van deze vergade ring eveneens aan genoemd fonds wordt afgestaan. Allen juichen het voorstel toe, zodat aldus wordt besloten. Daarna volgt sluiting van de openbare vergadering.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5