Plaatselijk nieuws Sport en Spel DE GRAAFSCHAPBODE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 DOETINCHEM Wat tot Dinsdag bereikt werd De burgemeester dezer gemeente zond ons Dinsdagmiddag de navolgende uiteenzetting, bedoeld voor alle inwoners en luidend ais volgt: Hieronder volgt een beknopt overzicht van wat Maandag werd bereikt. Een zeer grote hoeveelheid kledingstukken en de kens werd ingezameld, gesorteerd, gebun deld en werd grotendeels vannacht, de rest heden, naar Middelharnis gebracht. Doetinchem adopteerde Middelharnis. Op de eerste dag werd in totaal ingezameld een bedrag van ca 21.000. Dit stemt tot grote erkentelijkheid; algehele voldoening geeft dit niet. Bij de inzameling en col lecte bleken treffende staaltjes van offer vaardigheid, voorai daar, waar het niet mocht worden verwacht; ook kwamen enkele zeer grote bedragen binnen. Het aantal slachtoffers beloopt onge veer 1 millioen; dat is circa */io deel van onze bevolking. Dat tiende deel is prac- tiseh van alles beroofd. Ooggetuigen doen verhalen van mensen, die van de vlotten komen met niets bij zich dan hun normale kleding; soms geen schoenen of klompen; geen reserve. In dit licht bezien kan een bedrag van circa 21.000,of omstreeks ƒ1,per inwoner geen voldoening geven. Denkt U zich in, dat het lot U had getroffen, van alles beroofd te zijn door een natuurramp. Ik doe een dringend beroep op de meer kapitaalkrachtigen onder ons om andermaal in hun beurs te tasten en nog maals te gireren aan een der plaatselijke banken. Dit ongeacht de in uitzicht ge stelde belastingfaciliteiten ten aanzien van deze gaven. Het genoemde bedrag dient verdubbeld, verdrievoudigd of meer te worden. De. toestand eist een offer en geen afstand van een deel van het over- schot. Voorlopig alleen langs deze weg dank ik allen, die spontaan hebben me degewerkt voor hun belangeloze bemoei ingen; Colonne R. K. in Zeeuws-Vlaanderen De colonne van het Rode Kruis uit Doetinchem, die Zondagnacht naar Roo sendaal is vertrokken voor hulpverlening in het getroffen gebied, heeft in de loop van Maandag te samen met de R.K.-co- lonne uit Arnhem de evacuatie verzorgd van de inwoners uit Kruiningen naar Os- sendrecht. Dinsdag vertrok de colonne naar Rucphen en vandaa. is ze via Ant- werpen naar Zeeuws-Vlaanderen gereisd, waar ze Dinsdagavond arriveerde. Alle leden van de colonne verkeren in uitste kende conditie. Kunstgenootschap De uit het Engels vertaalde thriller in 3 bedrijven van Frederick Knott, welke Maandagavond j.l. door een vjjftal leden van de Toneelgroep Nederlandse Comedie met uitstekend spel, vaart en verve 1 de Sociëteit voor het voetlicht werd ge bracht, heeft ongetwijfeld de leden van het Doet. Kunstgenootschap enige aan gename uren bezorgd. Want hoewel het gegeven van een thriller gewoonlijk niet van aangename, meer van sensationele aard is, toch is in het uit 3 bedrjjven be staande stuk „U spreekt met uw moor denaar" meer de nadruk gelegd op een pittige dialoog, dan o.p koude rillingen. Behalve een scène, waarin een moorde naar op bestelling tracht een dame te vermoorden en daarbij zelf door drie felle prikken met een stoere schaar op slag gedood wordt, blijft het element „gruwe lijk" achterwege en kan de toeschouwer genieten van een aaneenschakeling van alleraardigste dialogen. In het kort komt de geschiedenis er op neer, dat een man, die met een rijk meisje is getrouwd, meer verliefd is op het geld van zijn vrouw dan op zijn vrouw zelf. Hij wil graag van haar af en prest een oude bekende, van wie hij enige minder oirbare dingen weet, zijn echtgenote te vermoorden. Als motief voor de moord moet jalouzie gelden op een derde man, schrijver van detective romans, op wie de vrouw verliefd is. De moordlustige echtgenoot zet de zaak on berispelijk in elkaar, maar moet zijn op zet volkomen veranderen, als niet zijn vrouw, maar de „moordenaar-op-bestel ling" het hoekje omgaat. Handig speelt hij dit klaar en wel zo, dat zijn vrouw van moord wordt beschuldigd, maar een pien tere politieman en de schrijver vinden ten slotte de juiste toedracht en de ar restatie van de misdadige echtgenoot volgt als slot. Reeds in andere stukken heeft Maxim Hamel bewezen, dat rollen als die van dec moordlustige echtgenoot hem liggen. Ook nu gaf hij een gave creatie van de op het oog joviale en vriendelijke jonge man, die met een lachend gezicht zijn afschuwelijke plannen uiteenzet. Vooral in het tweede tafereel van het eerste be drijf, waarin de adspirant-moordenaar (Gerard Rekers) zijn instructies krijgt, was Hamel bijzonder op dreef, maar hij vond in de droge, door niets uit het even wicht te brengen Captain Lesgate een tegenspeler van dezelfde kwaliteiten. Hans Kaart zorgde voor een gezellige inspecteur van politie en Eduard Palmers vormde als schrijver de vierde man in het kwartet. Tussen dit viertal mannen speelde Ina van Faassen als enige wouw en ze deed het naar behoren. Wel was haar inzet wat zwakjes, maar allengs kwam ze bij en vooral in het laat te be drijf speelde ze volkomen natuurlijk. Vermelding verdient, dat de voorzitter van Het Kunstgenootschap, ir A. Brun- ting, de avond opende met een herinne ring aan de ramp, die ons land heeft getroffen, terwijl een tijdens de pauze gehouden collecte voor de slachtoffers ƒ429 opbracht. Gelderse 3Ly van Landbouw Maandagavond vergaderde de plaat selijke afdeling van de G. M. v. L. onder voorzitterschap van de heer H. W. Tee. rink. Deze opende met een woord van welkom. Hij wenste de leden in gezin en bedrijf een goed jaar toe en wees op de verschrikkelijke ramp, die ons volk en vaderland in de nacht van Zaterdag op Zondag getroffen heeft. Hij deelde mede, dat de secretaris, de heer Remmelink. wegens hulpverlening aan familieleden in het noodgebied afwezig was, zodat ■het lezen der notulen en het uitbrengen van het jaarverslag niet geschieden kon den. De beide aftredende bestuursleden, de heren W. H. Waggelink Sr en D. J. W. Remmelink, werden met bijna alg. stem men als zodanig herkozen. Door de pen- ningmeestei-, de heer D. Dales, werd hierna het financieel jaarverslag uitge bracht. Het bleek, dat de ontvangsten be droegen 2272,75, de uitgaven 2046,89, batig saldo 22.5,36, De heren J. Hendrik- sen en B. Wiltink werden aangewezen de ontvangsten en uitgaven te controleren en zullen in de volgende vergadering ver slag van hun bevinding uitbrengen. Als lid van de ledenraad voor het ko mende jaar werd aangewezen de heer H. Heesen. Vervolgens deelde de voorzitter mede. dat de jaarlijkse contactavond vermoede lijk zal plaats vinden op 27 Febr. a.s. Er zal een spreker gevraagd worden, terwijl de heer Vink mededelingen zal doen over zjjn reis naar Canada. Om 11 uur kon dan de avond beëindigd worden. Door de heer Bulten, bestuurslid der huishoudschool werd een verzoek over gebracht om mest voor de tuin van deze school. Door enige leden werd de toezeg ging gedaan mest te brengen, terwijl de voorzitter verzocht aan de aanwezige le den degenen, dié afwezig waren aan te sporen om ook wat te brengen. Hierna hield de heer E. Schreur een causerie over de vrijheid in de boeren stand omstreeks het jaar 1000, waarna de voorzitter de bijeenkomst onder dankzeg ging voor de opkomst sloot. Aquariumvereniging De Natuurvrienden Op Maandag 2 dezer waren de a,qua- riumliefhebbers weer bijeen in zaal Vin- kenborg. Het proeramma vermeldde een spreiter, die een film en een aantal kleu renfoto's zou tonen over het leven der vissen en de inrichting van aquaria. He laas kon tengevolge van de ramp welke ons land getroffen heeft de spreker hier toe geen tijd vrij maken, doch het be stuurslid de heer Sarink heeft de lang niet gemakkelijke taak, de on schrift ge stelde lezing van iemand anders voor te 'agen, voortreffelijk volbracht. Aan de hand van de keuringseisen wel ke de Nederlandse Bond van Aquarium- en Terrariumhoud-rs steit om „de beste bak in Nederland" te kunnen aanwijzen werden de vele verschillende ounten be sproken, die aan een goed verzorgd en werkelijk mooi aquarium te pas komen. Van belang waren daarbij vooral de prac- tijkervaringen, die soms lijnrecht tegen elkaar ingaan en dan toch een goed re sultaat opleveren. In het 'bijzonder waren de kleurenfoto's (40 stuks), die od groot formaat werden geprojecteerd, interessant, en wel om het commentaar, dat hierop door de lezer werd gegeven. Dit was een zeer aanschou welijke vorm van onderricht, hoe bij voor beeld de beplanting moet worden aange pakt, hoe de bodem moet zijn, en hoe de achterwand, om een prachtig tafereel te verkrijgen met fraaie dieptewerking en mooie, natuurlijke kleurschakering. Dit is een mooie avond geweest en de aanwezigen hebben genoten. Men wacht nog met interesse op de film. die dus no°- op het programma is blijven staan, en die eveneens zeer leerzaam zal zijn. Kath. Culturele Kring Dinsdagavond j.l. hield dr J. G. Moormann voor de leden van de Katho liek-Culturele Kring in de Sociëteit een causerie over „Het Straatlied". Op onder houdende en vaak zeer geestige wijze schetste spr. het ontstaan van het straat lied. Deze liederen zijn niet kenmerkend voor de laatste tijd. Reeds ten tijde van Karei de Grote, omstreeks 800, ontston den „De 3 Heemskinderen" en „De Ko ningskinderen". De melodie van deze vers jes treft men in bijna alle Westeuropese landen aan. Ook de eerste en tweede ooi-log waren bronnen voor diverse liederen. De inhoud hiervan kwam veelal neer op de distribu tie en het smokkelen van koeien naar Duitsland. Ook de W.A. was veelal het middelpunt van de algemene spot en de straatversjes, waarin de W.A; bespot werd zijn legio. Het was een hoogst interessante avond. Volksuniversiteit Op Dinsdagavond a.s. zullen onder auspiciën van de V.U. twee jonge Neder landse kunstenaressen een concert geven van liederen en klaviermuziek. Het zijn Willy Rinnooy, sopraan-zangeres en Ina Overkamp, pianiste. Beide deden solisten examen aan het Amsterdams Conserva torium en zijn daarna te Parijs afgestu deerd. Zowel in binnen- als buitenland hebben zjj daarna concerten gegeven en naam gemaakt. Nu echter Nederland getroffen is door een der grootste watersnoodrampen sinds eeuwen, wenst het bestuur van de Volks universiteit aan dit concert het karak ter te geven van een steun-actie aan de slachtoffers van deze ontzettende ramp. Daarom is besloten om de gehele netto- opbrengst van dit concert af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de i— ziekhandelaren De Kruyff en Gerritsen te Doetinchem. Wie behalve dit entree geld nog iets meer wil geven, kan dit op de avond zelf aan de zaal nog geheel vrijwillig doen. Luxor In Luxor zal Donderdag a.s. om 8 uur een bijzondere voorstelling worden gegeven van de prachtige film „Onster felijke melodie". In het bijprogramma worden de eerste opnamen gebracht van de overstromingsramp. Daar voor deze voorstelling geen belasting verschuldigd is. zal de gehele bruto-opbrengst ten goede komen aan de slachtoffers van d' watersnood. Onnodig te zeggen,dat de film LImilight Dondei'dagavond zal ko men te vervallen. Scala De directie van Scala kon ons heden Woensdagochtend reeds de verheugende mededeling doen, dat de toeloop Dinsdag avond naar de speciale voorstellingen van de watemoodfilm zo groot was, dat ƒ400 kon worden afgedragen aan het Rampen fonds. Vanaf Donderdag wordt de repor tage uitgebreid met een overzicht van de ramp, welke Zeeland heeft getroffen en welke reportage Maandag j.l. vanuit een vliegtuig is verzorgd. Tot en met Donderdag wordt, zoals bekend, de gehele opbrengst -nog afgedragen aan het Ram penfonds. Feestavond uitgesteld Naar we vernemen, is de jubileum- 'eestavond, welke Zondagavond a.s. onder auspiciën van de Ned. R.K. Bond van Vervoerspersoneël „St Raphael" in de Sociëteit gehouden zou worden, tot nader order uitgesteld. Collecte voor de slachtoffers van de watersnood De afd. Doetinchem van de Markt-, Straat, en Rivlerhandel heeft Dinsdag jl. uitsluitend onder de marktkooplieden ge collecteerd voor de slachtoffers van de watersnood. In totaal bracht de collecte het mooie bedrag van 129,50 op. Aanrander gearresteerd - Door de politie alhier werd aange houden een zekere H. V. uit Noordwolde. Na onderzoek bleek, dat V. Zondagavond onder de gemeente Weststellingerwerf een vrouw had aangerand en beroofd van enig geld. H. V. die oud-pupil is van het R.O.G. De Kruisberg werd in handen ge steld van de Rijkspolitie te Heerenveeu. - Door een ingezetene van deze ge meente werd een jongeman B. K. naar het politiebureau gebracht. K. is pupil van het gesticht te Harreveld. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier en het daar onder behorende ambtsgebied werd geduren de de maand Januari 1953 ingelegd 70.S31.97. terugbetaald 60.669.98. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18188. Op 2 Febr. j.l. is onder leiding van A chitect P, de Vries aanbesteed de aanleg Vf de centrale verwarming voor het Badhuis Wijkgebouw en warmwatervoorziening voi Het Groene Kruis, alhier. I II M. W. Blom, D'chem 29995.- Fa Gebr. Krïenen. Laag-Keppel 3049S.- Gebr, Kanters. Ter borg ƒ29840.- J. Bodde. Arnhem 31000.- D. W. Wassink. Winterswijk 29389.- G. Wassink, Doetinchem 2969,0.- 6959. G. J. v Sloten. Amersfoort ƒ28911,- 6695. I zonder oliestook: II met oliestoolc, meerprijs: III totaal. Gunning na beraad. OOSSELD Gouden Huwelijksfeest 7195- 37190.- 6900.- 37398. 6300.- ƒ36140.- ƒ6707- ƒ37707- 7078- 36467- 6959- ƒ36649,- 35506- Het echtpaar A. J. BruylJ. Bulten hoopt Vrijdag a.s. zijn gouden huwelijks- resp. 72 en 78 jaar oud zijn, verkeren nog in goede welstand en verrichten nog al lerlei werkzaamheden op hun landbouw bedrijf. Het zal bruid en bruidegom Vrij dag zeker niet aan belangstelling ont breken en bij de vele felicitaties, die hen die dag zullen bereiken, voegen wij gaar ne de onze. RUURLO Rijkspostspaarbank In de maand Januari 1953 werd op de Rijkspostspaarbank van het P.T.T.- kantoor teRuurlo ingelegd 2814,75, terwijl werd terugbetaald 2146,26. Het laatst uitgegeven spaarbankboekje droeg het nummer 401. Giften Nationaal Rampenfonds Een zeer sympathiek gebaar, dat navolging verdient, gaven de Ruuiiose Gymnastiekvereniging en Ruurlo's Kin derkoor door elk 25.te storten in het Nationaal Rampenfonds. Inzameling Roode Kruis Maandagmorgen reed een auto voor zien van een luidspreekinstallatie door het dorp en de gehele gemeente Ruurlo om de inwoners te attenderen op de in zameling van kleding en schoeisel, etc. welke die dag zou worden begonnen. Precies om half twee reden vanaf het Kerkplein een 4-tal daarvoor beschikbaar- gestelde vrachtauto's en een 2-tal jeeps weg om met behulp van de Roode Kruis- helpsters huis aan huis de beschikbaar gestelde goederen in te zamelen. Ook de scholen waren bjj deze actie ingeschakeld. Het resultaat kan zeer bevredigend ge noemd worden. Het magazijn van de fa A. H, Teunissen was geheel ter beschik king van het Roode Kruis gesteld. Hier sorteerde een 40-tal dames en heren de binnengebrachte goederen en maakte de pakketten voor verzending gereed. Reeds omstreeks 5 uur vertrok de eerste volge laden vrachtauto met bestemming Roode Kruis post Zutphen, vanwaar voor ver dere doorzending gezorgd zou worden. Onder hoogspanning werd die middag en avond in Ruurlo doorgewerkt, waardoor tegen 10 uur 's avonds nog 3 volgeladen vrachtauto's vertrokken naar Roode Kruispost Arnhem, waar opdracht werd gegeven verder te expediëren naar Zuid- West-Brabant, naar het dorpje Ossen- drecht. alwaar de ladingen gelost werden in een in aanbouw zeer grote kazerne. Ljjstencollecte Ned. Roode Kruis Maandagavond werd in de raads zaal van het gemeentehuis een spoed vergadering belegd door het bestuur van het Ned. Roode Kruis Afd. Ruurlo met de ledenraad der afdelirig onder voorzit terschap vani de heer J. H. F. M. Koning. Het doel van deze bijeenkomst was de organisatie van de lijjstencollecte door de gehele gemeente Ruurlo. Het enthousias me der aanwezigen en de deelneming met de slachtoffers was zeer groot. Dins dag is inmiddels begonnen met het col lecteren. De eerste resultaten in het dorp waren zeer goed. Maar in de buitenwijken liet deze hier en daar zeer -te wensen over. Men hoopt Vrijdag met deze col lecte klaar te komen. Eventuele giften worden nog gaarne door bestuur in ont vangst genomen. Ook kledingpakketten kunnen ingeleverd worden aan het maga zijn van de heer Teunissen en op de an dere bekende plaatsen in de gemeente. WEHL Nationaal Rampenfonds De geldinzameling voor het Na tionaal Rampenfonds is reeds in onze ge meente in volle gang. Op de collecteurs werd een beroep gedaan, hetgeen zij niet weigerden. Ingezetenen van Wehl, wei gert ook gij niet en laat deze collecte de vorige collectes ruimschoots overtreffen. Voor dit doel kan ook in natura gege ven worden. Men gelieve dit aan de col lecteurs op te geven en t.z.t. wordt dit dan opgehaald. Wehl kr(jgt een dierenarts De landbouworganisaties va.n Wehl, Nieuw-Wehl en Kilder zijn in samenwer king met de wethouders, de heren J. B. Moerman en G. Th. Venes er in geslaagd voor onze gemeente een veearts te krijgen. Met inzet van hun gehele persoon heb ben zij zich hiervoor gespannen, omdat zij van de heer E. H. Schieven te Laag- Keppel, die reeds 30 jaar met grote toe wijding het Wehlse vee heeft behandeld, gehoord hadden dat hij dit gedeelte van zijn praktijk wilde neerleggen. Aan de heer Schieven inmiddels nog hartelijk dank, ook voor zijn goede dien sten gedurende vele jaren. Met Ingang van 2 Februari is de nieu we veearts, de heer De Pul, zijn praktijk begonnen en voorlopig gehuisvest in café Van Uhm. Voor de ledenvergadering van de J.B.T.B. op Maandagavond j.l.' was grote belangstelling. O.a. waren aanwezig de Geestelijke en Technische Adviseur en de Eer-w. Broeder Thaddeus. Allereerst werd door de voorzitter mee gedeeld, dat Burgemeester Pastoors zal komen spreken voor het Nationaal Ram penfonds. De heer Gros las de notulen van de vorige vergadering. De heer H. van Mier- lo stelde zich dit keer beschikbaar voor de notulen. Eerw. Broeder Thaddeus gaf een in leiding over politesse en wellevendheid. Tot slot dankte spreker voor de genoeg lijke avonden, die spreker tijdens de ver gaderingen had gehad. De Burgemeester kwam een beroep doen op de welwillende medewerking van de J.B.T.B.-ers voor het Nationaal Rampen fonds. Op spontane wijze stelden allen zich beschikbaar. De lijst van adressen was vlug verdeeld. De heer J, Jansen hield een minuten- praatje over: Kalktoestand op de lichte gronden. De heer G. Lucassen za.l dit praatje de volgende vergadering verzor gen. Door de Technische Adviseur werd de kostprijsberekening behandeld van de aardappelen. Ook leidde hjj de hersen gymnastiek. Biljartnieuws Maandagavond speelde D.V.O. I in café Volman een thuiswedstrijd en tevens de laatste wedstrijd van de competitie van de Onderlinge Biljartbond „Bergh en Om streken" in de klasse Cl op het groene laken tegen de Bellefleur H uit Braamt. Deze wedstrijd werd onder grote belang stelling gespeeld, aangezien deze wedstrijd Van groot belang was voor D.V.O. I. Bij een volle zege zou zjj kampioen van haar klasse zjjn. D.V.O. deed haar plicht en G. Groen—J. Hunting 100—58; B. To massen—B. Besselink 10039; E. Welling —Th. Derksen 100—91; G. BoldukH. Koster 10050. De heer G. Groen maakte de hoogste serie 16. De heer G. Alofs, competitielelder en tevens voorzitter van D.V.O. I, feliciteerde mede namens het bestuur van Bergh en Omstreken, D.V.O. met het behaalde kampioenschap. Hij sprak hierbij de wens uit, dat D.V.O. ij de a.s. promotie een goed figuur ma,f slaan. Door de biljartvrienden van de bil jartvereniging de Bellefleur werden aan de kampioenen, onder toepasselijke woor den, een bouquet bloemen aangeboden. ZELHEM Voor de nationale ramp De leerlingen van de O. L. School hebben Maandagmorgen spontaan hun spaargeld geofferd voor het Rampen- ronds. Met wat zij daarna nog meebrach ten kon het hoofd der school een bedrag van 70,23 overmaken. Bravo, kinderen. Op initiatief van burgemeester Langman is een comité gevormd, dat in de hele gemeente een rondgang heeft ge organiseerd, teneinde geld en goederen in te zamelen voor de slachtoffers van de watersnood. Naar wij vernemen geven de Zelhemse ingezetenen met gulle hand. Berichten omtrent uitvoeringen -In verband met de nationale ramp is besloten de uitvoering van de zang vereniging Kunstgeriot uit te stellen tot begin Maart. Ook de toneelavond van de werkne mers-organisatie is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Het bestuur raadt de belanghebbenden aan de toegangsbewij zen te bewaren. De uitvoering van het Chr. Mannen koor op a.s. Donderdag in het Gebouw v. Chr. Belangen gaat wel door. De op brengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Een ieder wordt opgewekt deze uitvoering te bezoeken om de opbrengst zo groot mogelijk te doen zijn. Vergadering Middenstandsver. De Middenstandsvereniging Zelhem vergaderde Maandagavond in zaal De Ploeg. 24 Leden waren aanwezig. De hoofdschotel vormde de bespreking over de a.s. voorjaaractie. Na de opening wijd de de voorz., de heer G. N. Ooyman, enkele woorden aan de nationale ramp. Besloten werd om t.a.v. een te onderne men actie te wachten op eventuele in structies van het opgerichte comité. Hierna kwam het bestuur met het voorstel om in Mei a.s. een beurs met winkelweek en attracties te organiseren. De bedoeling van het bestuur is op de Nationale Feestdag een aantal attracties te doen plaatsvinden en dé daaropvolgen de dagen enkele sportevenementen te or ganiseren, die naar men hoopt, het no dige publiek zullen trekken. In het pro gramma was voorts een braderie opge nomen. De animo van de leden was niet heel erg groot, terwijl enkelen er wel voor voelden, doch zich eerst wilden beraden in verbond met de kosten. Na ampele be sprekingen, waarbij nog diverse mogelijk heden ter tafel kwamen, werd besloten dat het bestuur door persoonlijk contact met de leden zal trachten het oorspron- Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. MEMSÖ*1^ EEN F'JN£NElri kelijk opgezette plan te doen slagen, het geen o.a. afhangt van de deelname aan de beurs. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. Vergadering G. M. v. L. Lezing Dr Grashuis - In zaal Berendsen vergaderde Dins dagavond de G. M. v. L. afd. Zelhem on der voorzitterschap van de heer H. Beunk. Bij de opening werden enkele woorden gewijd aan de watersnood en een terug blik geworpen over het afgelopen vere nigingsjaar, hetwelk een gunstig jaar ge noemd kon worden. Na de notulen en het jaarverslag werd een aantal ingekomen stukken behandeld, terwijl de rekening en verantwoording een batig saldo van 100 aangaf. Voorgesteld werd een bedrag hiervan ad 50 te bestemmen voor het getroffen gebied. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden W. Reindsen en A. Reih- ders herkozen. Tot afgevaardigde naai de Ledenraad werd de heer J. W. H. Bruggink herbenoemd. Na dit huishoudelijk gedeelte hield dr Grashuis een interessante lezing over de opfok van kalveren. Spr. begon zjjn in leiding met een onderscheid te maken tussen sterke en zwakke kalveren. Kal- 0ren in de herfst geboren zijn veelal in goede conditie, omdat deze profiteren van de goede stoffen tijdens de zomer door het moederdier opgedaan. Kalveren m het voorjaar geboren missen deze goe de omstandigheid en hebben vaak een te kort aan vitamineat A. Dit tekort kan tegengegaan worden door het geven van goed hooi, gedroogd gras, kuilvoer en rode wortels. Tekort aan vitamine A kan oorzaak zijn van blind geboren kalveren, mis vormd achterstel, diarrhee, enz. Een in de winter drachtige koe dient vanaf Jan. tot de weidetijd bijgevoederd te worden met vitamine D. Een gebrek aan vita mine B leidt tot een daling van het vet gehalte der melk. Melkzuur en azijnzuur zijn zeer belangrijke stoffen voor het in ïeven houden der bacteriën in de inwen dige organen. Door gebrek aan mineralen is een koe vaak na 5 jaar versleten door eigen schuld van de boer. Spr. adviseerde een goede koe een dusdanige verzorging te geven, dat deze na 15 jaar een gehele stal opgebouwd kan hebben van goede kwaliteicsdieren. Een goede mineralen- voorziening is dan strikt noodzakelijk. Bij de geboorte van het kalf verdient het aanbeveling het jonge dier de biest- melk te geven als reserve voor het latere leven. Voor de geboorte van het kalf mag men de koei nooit melken. De biest dient niet ouder dan 1 dag te worden en ver schillende malen op temperatuur aan het kalf te verstrekken. Na de eerste dag- geve men een kalf van pl.m. 40 kg 4 kg melk per dag en de eerste week uitslui tend de moedermelk. De overgebleven biest teruggeven aan de moeder. Voorts vroeg spr. zich af, of het kalf intensief of schraal opgefokt moet wor den. Het beste is het dier in normale con ditie te brengen, daardoor krijgt men ter betere bevruchting en meer melk. Des te beter kwaliteit ruwvoer men het kalf geeft, des te minder volle melk behoeft men bij te voederen. Fouten in de opfok zijn vaak het te vet maken, het geven van bedorven melk. en het mengen meel door de melk. Spr. adviseerde om dit laatste langzamerhand ln te voeren en het meel droog in de bak te geven. drie maanden kan men kalvermeel geven en pulp bijvoeren. Van de verschillende opfokmethodes achtte spr, de ondermelk- methode de beste. Hij gaf de voorkeur aan dieren met lange benen en een smal kruis. Het geven van wei aan de kalveren werpt vaak goede resultaten af. Pinken behoeft men in de winter geen kracht voer te geven. Na een goede weide 's zo mers liefst oude grond kan men beginnen met op stal 1 leg krachtvoer bij te voederen. Aan het slot van zijn uiteenzetting ver wees spr. naar het boekje „De opfok van kalveren", dat eerstdaags door de Ned. Zuivelbond wordt uitgegeven. Hierna werden nog een aantal vragen gesteld, die door de spr. beantwoord werden. De voorzitter bracht dr Grashuis dank voor zijn leerzaam betoog en sloot hierop de vergadering. Econ. Politierechter Arnhem Vonnissen J. Th. H. uit Doetinchem is door d< economische rechter te Arnhem veroor deeld tot een geldboete van 3,of 1 dag, omdat hij brood vervoerd heeft, dat niet beveiligd was tegen stof. L. A. F. uit Zevenaar werd vrijgespro ken van een hem ten laste gelégde be drijfsvestiging zonder vergunning. A. W. B. H. uit Beek, die een bedrijf gevestigd heeft zonder vergunning, werd bestraft met een geldboete van 25, benevens een jaar stillegging van het bedrijf. L. v. H. uit Achterberg, die veevoeder van ondeugdelijke samenstelling heeft be reid, werd deswegen beboet met 6 geld boetes van ieder 10,W. A. K. uil Braamt, aan wie eenzelfde feit was ten laste gelegd, kreeg een geldboete van 50.of 10 dagen. G. J. V. uit Drempt, die in Mei j.l. te Hunrmelo en Keppel onvoldoende tarwe had ingeleverd, werd deswegen veroor deeld tot 10.boete. J. D. uit Dinxperlo, die in Juli j.l. te Dinxperlo niet minder clan 104 pakjes koffie in voorraad heeft gehad, werd 1 oordeeld tot 10.boete en een week voorwaardelijk. Rechtbank Arnhem Zieke varkens verkocht W. B. G. C. uit Didam is door de Kan tonrechter veroordeeld .tot twee maal 7 dagen hechtenis, omdat hij varkens, lei dende aan de varkenspest, had verkocht aan een slager in Barneveld. Verdachte ging in hoger beroep bij de Arnhemse rechtbank en vertelde daar, dat hij de vee-arts gewaarschuwd had, die hem had gezegd de beesten op te ruimen. Hij had er toen niet bij gedacht dat hij de bur gemeester had moeten waarschuwen. De Officier van Justitie eiste thans twee maal 75,boete. Uitspraak over veertien da gen. WATERPOLO AZC '82 n—DWV I, Doesburg 3—1 DWV had invallers voor de militairen Schotman en Hulsman en bovendien nog vcor Kets. Aan beide zijden werd slechts met 6 man gespeeld. De stootkracht ont brak dan ook in de ploeg. Al spoedig wist Post AZC de leiding te geven na een snelle rush en even later wist Anthoni zich aan de bewaking van Snijders te ont trekken en te scoren (20). Wel pro beerden Van Lit en Holtkamp het met verre schoten, doch zonder succes. Na rust gingen de partijen goed tegen elkaar op. Bij een gevaarlijke aanval voor kwam Van Driest een doelpunt door goed ingrijpen, maar de terugspringende bal werd door de vrij liggende linksvoor in geschoten (30). Even later wist Spegt met een goed schot de eer te redden. Ook Holtkamp zond nog enige schoten in, waarvan er een op wonderbaarlijke wijze door de AZC-keeper werd gestopt. Boersnra deed even later niet voor hem onder en wist nog; enige malen het gevaar te bezweren. BILJARTEN District Doetinchem en Omstr, K. N. B. B. De uitslagen van de wedstrUden van District Doetinchem en Omstreken, gespeeld in de week van 26 t.e.m. 31 Januari j.l. luideij: Klasse S: Zwaantje 1—De Hoop 1 24 (311 594)Carambole 1—Trefpunt-Kruisberg IA 42 (323—506) Trefpunt-Kruisberg 1BZwaan tje 1 4—2 (376—281). Hoogste serie 35, Veld kamp, B.V. De Hoop en W. Bèréndsèn B)V. Trefpunt-Kruisberg. Klasse D: 't I-Iaafje 1—I-Iarbers 1 4—4 (423 —428) OMS 1—VOP 1 2—6 (311—326)De Hoop 2Zwaantje 2 4—4: Ons Genoegen 1Ketz 1 4—4 (344—299). Hoogste serie 51, Ubbink. B. V. 't Haaf je. Klasse E: VOP 2—De Hoop 3 6—2 (263— 137): Trefpunt-Kruisberg 2—Zwaantje 3 6—2 (260—198). Hoogste sej'io 12, Althof B.V. Zwaantje 3. Zaterdag en Zondag j.l. werd bij de B.V. Trefpunt-Kruisberg (Hotel Jansen) de finale verspeeld van de 3e Klasse (Llbre) persoon lijk kampioenschap, waarvan de. heer II. te Braak van B.V. O.M.S, Doetinchem kam pioen is geworden. Zondag 15 en 22 Februari a.s. moet de heer Te Braak spelen in het zelfde clublokaal, met een afgevaardigde van District Dieren en Arnhem voor het Gewest „Het Oosten"- De eindstand van de finale 3e Klasse (Libre) is als volgt: wed. pnt 1 H. to Braak. B. V. OMS 6 10 2 B. Hartemlnk. B.V. OMS 6 9 3 A. van Dam. B.V. OMS 6 8 4 S. Sudmeijer. B.V. De Hoop 6 5 5 P. v. d. Wal, B.V. Ons Genoegen 6 4 6 J. Francois, B.V. OMS 6 4 7 B. v. Halteren. B.V. OMS 6 2 Het programma voor de week van 2 t.e.m. 7 Februari is: Klasse C: Trefpunt-Kruisberg 1B Doetin chemDe Hoop 1 (Wijnbergen): Zwaantje 1 (Hoog-Keppel)—Trefpunt-Kruisberg IA (Doe tinchem). Klasse D: 't Haaf je (Doesburg)De Hoop 2 (Wijnbergen): OMS 1 (Doetinchem)—Ketz 1 (D'chem); VOP 1 (Hummelo)— Harbers 1 (Dichteren)Zwaantje 2 (Hoog-Keppel)—Ons Genoegen 1 (Zelhem). Klasse E: De Hoop 3 (Wijnbergen)Tref punt-Kruisberg 2 (Doetinchem). De stand van de competitie in Klasse C: Wed. pnt B.V, De Hoop 1. Wijnbergen 7 36 B.V, Trefpunt-Kruisberg IA D'chem 7 18 B.V. Trefpunt-Kruisberg 1B D'chem 7 18 B.V. Carambole 1 Zevenaar 7 16 B.V. 't Zwaantje 1 Hoog-Keppel 6 14 De B.V. ..De Hoop" speelt a_s. Dinsdag haar laatste competitiewedstrijd tegen B.V. 't Tref punt-Kruisberg 1B en zoals men aan de stand kan zien, is De Hoop reeds kampioen van deze klasse. Klasse D; B.V. VOP 1 Hummelo B.V. Harbers 1. Dichteren 11 52 B.V. Ons Genoegen 1 Zelhem 12 52 B.V. Zwaantje 2. Hoog-Keppel 12 48 B.V. Ketz 1 Doetinchem 11 44 B.V. De Hoop 2 Wijnbergen 12 44 B.V. OMS 1. Doetinchem 12 40 B.V. 't Haaf je 1. Doesburg 12 33 In deze klasse kan B.V. VOP 1 a.s. Donder dag als zij van B.V. Harbers met 62 wint, zo goed als verzekerd zijn van het kampioen schap in deze klasse. Klasse E: B.V. 't Zwaantje 3 Hoog-Keppel B.V. VOP 2 Hummelo ru u. B.V. OMS 2 Doetinchem 9 37 B.V. Trefpunt-Kruisberg 2 D'chem 7 36 B.V. Philips 1. Doetinchem 9 32 B.V. De IIoop 3 Wijnbergen 9 22 In deze klasse heeft de B.V. Trefpunt-Kruis berg 3 nog de beste kans om kampioen te worden, daar zij nog 3 wedstrijden moet spelen en de B.V. 't. Zwaantje 3 en VOP 2 reeds uitgespeeld zijn. DAMMEN Wed. pnt Wed. pnt HDC (Hummelo) 1Vadac 1 (Varsseveld) 9-11 L. Hokke—D. Vrieze 0—2; H. de Vries—H. ten Broeke 2—0; II. v. Til—G. Helmink 2—0 H. NU en Twilhaar—H. Vrieze 1—1; B. de VriesJ. Seinhorst 02: J. KlassenB. Klein Wassink 11Herni. de VriesH. Heussink- veld 11: A. VeldkampH. Wisselink 20; H. BeekG. Seinhorst 02 H. RegelinkG. Heusinkveld 02. BILJARTEN Ouderl. Biljart Bond „De Achterhoek" De partijen, gespeeld voor de competitie in de periode van 2431 Januari hadden het vol gende resultaat: Afd. A: H. G. L. (Doéaburg) 1—Lichtenberg 1 (520—187). Hoogste serie Jansen. 37; Slan genburg 1—I-IGL 2 (308—386) Hoogste serie Neede 15. Afd. B- Lichtenberg 3—Oranjeboom 2 ("SI— 258). Hoogste serie Bergevoet 23. Deze week worden de volgende partijen ge streeld: Afd. H: H.G.L. (Doesb.) 2-De Pom. (Gendr.) 1: Lichtenberg 1Slangenburg 1. Afd. B.Slangenburg 2—Lichtenberg 2. Afd. C: Oranjeboom 3—Slangenburg 3.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4