Amerika erkent overeenkomst van Jalta niet meer Koffiesmokkel in Achterhoek en Twente Ruim 70 ton aan goederen werd te Doetinchem opgehaald DE GRAAFSCHAPBODE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1053 PAGINA 5 Engeland bezorgd over deneutralisering van Formosa Is Tsjang-Kai-Sjek sterk genoeg om aanval op China te doen De ..State of the Union"-boodschap, welke president Eisenhower Maandag tot het Amerikaanse congres richtte, bevatte een tweetal belangrijke passages op het gebied van het buitenlands beleid. In de eerste plaats verzekerde Eisenhower, ken nelijk doelend op de overeenkomst van Jalta, dat zijn regering „geen enkele soort van verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het verleden met buitenlandse regeringen was aangegaan cn het in slavernij brengen van volkeren toeliet". Verder bevatte zijn boodschap de ver wachte aankondiging dat de Amerikaan se vloot uit de wateren rond Formosa zal worden teruggetrokken, omdat deze vloot er l» 1950 min of meer als „bescherming" van het Chinese vasteland tegen de aan vallen van nationalistische troepen was heen gedirigeerd. „Wij hebben bepaald niet de plicht een volk te beschermen dat in Korea tegen ons strijdt", aldus Elsen hower. De belangrijkste passage inzake de bui tenlandse politiek is ongetwijfeld de aan kondiging dat Amerika de afspraken van Jalta waarby Rusland in ruil voor deelneming aan de oorlog tegen Japan de vrye hand kreeg in Polen en andere Oost- europese staten niet zal erkennen. Hierdoor zullen de V.S. vrijer komen te staan wat betreft de steun aan eventuele vrijheidsbewegingen in de satellietstaten, waarvan Eisenhower blijkens zijn uitla tingen tijdens de verkiezingscampagne een voorstander is. De nieuwe politiek ten opzichte van Formosa, waardoor Tsjang Kai-Sjek zijn gang kan gaan, negeert het feit dat de nlet-communistische elementen in het on derdrukte China in deze Tsjlang bepaald niet de bevrijder zien, waarvoor de con servatiefste elementen in de republikeinse party onder aanvoering van generaal Mac Arthur hem blijkbaar houden. In kringen van dc V.N. vreest men dat deze stap eerder de banden tussen Moskou en Pe king dan die tussen Amerika en zijn bond" genoten zal versterken. Admiraal Arthur Radford, Amerikaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft Maandag na een on derhoud van een half uur met president Elsenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese nationalisten op Formosa in de onmiddellijke toekomst hun aanval len op het vasteland zullen uitbreiden als gevolg van de „deneutralisering" van Formosa. Men meent te weten, dat pre sident Eisenhower Admiraal Radford in structie heeft gegeven tot ..deneutralise ring" van Formosa. Het onderhoud werd gehouden, kort voor de president zijn rede hield.- Volgens A.F.P. behoort Admiraal Rad ford tot degenen, die een blokkade van de Chinese kust en gebruikmaking der Ame- Algemene vergunning terzake van uitstaande „Sperrmarkguthaben" De Nederlandsche Bank verleent aan ingezetenen een algemene vergunning tot het beschikken over hun by een bank instelling in de Bondsrepubliek Duitsland of in West-Eerlijn uitstaande „Sperr markguthaben": 1. Door verkoop aan andere ingezete nen door bemiddeling van een deviezen- bank zulks tegen koersen, gelijk aan of lager dan de door de Nederlandsche Bank vastgestelde koers; 2. door aankoop van Duitse effecten, welke op de effectenbeurzen in de Bonds republiek Duitsland of in West-Berlijn officieel zijn genoteerd, mits de effecten worden toegevoegd aan een depot ten name van een inleveringskantoor: 3. door aankoop van in de Bonds republiek Duitsland of in West-Berlijn gelegen onroerende goederen: 4. ter betaling van kosten, verband houdende met het beheer cn de instand houding van hun vermogen in de Bonds republiek Duitsland of in West-Berlijn, zoals belastingen, leges, gerechtskosten, advocatenkosten, kosten voor de „Wert- papierbereinigung" en reparatiekosten van onroerende goederen: 5. ter betaling van kosten voor het onderhoud van graven. Tot het verkopen van hun in.de Bonds republiek Duitsland of in West-Berlyn berustende uitsluitend in Duitse Marken of in Rijksmarken luidende Duitse effec ten, mits de opbrengst wordt gestort op een in Duitse Marken luidende rekening ten name van een inleveringskantoor by een bankinstelling in de Bondsrepubliek Duitsland of in West-Berlyn. Tot het verkopen van in de Bondsrepu bliek Duitsland of in West-Berlyn gelegen onroerende goederen, mits de opbrengst, eventueel na aftrek van dè op het be trokken onroerende goed rustende hypo thecaire schulden, wordt gestort op een in Duitse Marken luidende rekening ten name van een Deviezenbank by een bank instelling in de Bondsrepubliek Duits land of in West-Berlijn. Voor alle andere beschikkingshandelin gen dient van geval tot geval vergum ning by de Ned. Bank te worden aan gevraagd. Deze zal in het algemeen kunnen wor den verleend voor o.a. de volgende doel einden: 1. Verkoop van „Sperrmarkguthaben" aan niet-ihgezetenen tegen betaling in geldsoorten van de Verenigde Staten van Amerika, Canada en de landen, aange sloten by de Europese Betalings-Unie, mits de verkoopopbrengst met de recht hebbende in guldens wordt afgerekend: 2. gebruik van „Sperrmarkguthaben" voor andere dan de hierboven onder 2 ep 3 bedoelde investeringen in de Bonds republiek West-Duitsland of in West- Berlijn, welke in het belang zyn van de Nederlandse economie; 3. gebruik van „Sperrmarkguthaben" voor, reis- en studiedoeleinden en onder steuningen. rikaanse superioriteit ter zee en in de lucht in het Verre Oosten voorstaan. Vol gens laatstgenoemd Persbureau Is Rad ford geroepen een belangrjjke rol te spe len in de nieuwe politiek der regering ten aanzien van Azië. De admiraal verklaarde, dat de Chine- sche regering op Formosa over uitstekend luchtmachtpersoneel beschikt, dat ln staat Is een belangrijke aanvalsmacht te vor men, indien het goed materiaal ontvangt. De aanvalskracht van de oorlogsvloot is versterkt, dank zij door Amerikaanse of ficieren geleide oefeningen, aldus Rad ford. Engeland ongerust De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, dat de Verenig de Staten Groot-Brittannlë tevoren heb ben medegedeeld, dat zij voornemens wa ren de neutralisering van het eiland For mosa op te heffen. „Wyi hebben toen met een uiting gegeven aan onze bezorgd heid", verklaarde hij. „De Britse regering- heeft ook verklaard te vrezen, dat deze beslissing op politiek terrein ongelukkige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zouden worden goed gemaakt. Dit blyft onze mening", ver volgde hy. Eden voegde hier echter aan toe, dat het „belangrijk is deze aangelegenheid in haar juiste verhoudingen te zien". „De neutralisering van Formosa door de Ame rikaanse zevende vloot berustte op een uitsluitend door de Amerikaanse re gering genomen besluit, dat viel, voor- dat de Chinese communisten in de Kore aanse oorlog Ingrepen", verklaarde hij- Van bevoegde Franse diplomatieke zijde werd verklaard, dat Elsenhower's besluit voornamelijk diende om de Chinese com munisten „de bescherming te ontnemen, die zy van de Amerikaanse zevende vloot genóten". Men verwachtte overigens geen uitbrei ding van het conflict in het Verre Oosten, daar de Chinese nationalisten "niet zónder' Amerikaanse hulp een aanval zouden kun" nen beginnen. Bovendien meende men uit' Eisenhower's woorden te mogen opmaken,' dat geen belangrijke besluiten aangaande het Verre Oosten zouden worden genomen zonder overleg met de in hoofdzaak be langhebbende Westelijke mogendheden. Veertien verdachten voor de Rechtbank in Zutphcn Een jaar en drie maanden gevangenis straf en tienduizend gulden boete en ver beurdverklaring van 2 auto's heeft de Of ficier van Justitie mr Messchaert geëist tegen de Enschedese koopman G. H„ die hoofdverdachte is in het grote smokkel- complot, dat ongeveer een half jaar ge leden door de douane-recherche ontde®t werd en dat sindsdien zowel in Nederland als in Duitsland de justitie heeft bezig gehouden. Tegen veertien andere ver dachten werden gevangenisstraffen geëist van een week tot acht maanden of boetes van vijftig tot honderd gulden. Zitting van zes en een half uur Van 's ochtends tien tot 's avonds half zeven heeft de Meervoudige Economische Kamer van de Zutphense rechtbank zich verdiept in de grootste smokkelzaak die in Nederland na de oorlog aan het licht is gekomen. Veertien verdachten stonden terecht omdat zij textlelgoederen en enor me hoeveelheden koffie gesmokkeld had den of daar bij behulpzaam waren ge weest. De zaak kwam ongeveer een half jaar geleden aan het licht, toen even over de Duitse grens de Nederlanders H. en T., een koffiebrander en zyn vertegenwoor diger uit Enschede werden gearresteerd. Het bleek toen, dat uit de voorraad die in de koffiebranderij van H. aanwezig- moest zyn een enorme hoeveelheid koffie ontbrak. Al spoedig stond vast, dat deze naar Duitsland gesmokkeld was. H. en T. werden in Duitsland vastgehouden en zullen daar met enkele Duitse smokke laars op 14 Februuri terechtstaan. De smokkelaars die de Nederlandse justitie in handen vielen stonden in Zut- phen terecht. De hoofdverdachte in deze zaak was de Enschedese koopman G. H., die enorme hoeveelheden koffie in totaal ongeveer 95.000 kilo over de grens gebracht heeft in een speciaal daartoe veranderde auto. Ook heeft de man zich schuldig ge maakt aan verboden uitvoer van 250 mantels en heeft bovendien 46.000 kleu rige sjaals clandestien ingevoerd. Tydens de zitting van de rechtbank in Zutphen zei dc man totaal onschuldig te zijn. Dat er wat geheimzinnig met alle spullen was omgesprongen gaf H. toe. Maar dat kwam omdat men anders met de Hamsterwet in conflict zou komen, vertelde hij. Het was een mededeling, die achter de groene tafel de nodige verba zing verwekte. Dat H. de koffie onder de motorkap had verborgen was ook niet waar. Dat zou volgens hem trouwens niet eens mogelijk zijn. In liet kort kwam het verweer van de verdachte hierop neer, dat alle mensen plotseling aan het fanta seren geslagen waren en dat hy alleen de waarheid sprak. Hetgeen niemand gelo ven wilde. Mevr. D.B. uit Enschede, de echtge note van een textielfabrikant. liet de kof fie voordat zy over de grens gebracht werd, in haar huis opslaan. Dc raadsman vond, dat het haar man was, die verantwoordelijk was voor de ontvangst van de koffie in huis. Hij is ten slotte de baas. De verdediger van de echtgenoot betoogde echter, dat een vrouw ook hier duizend mannen te erg was en schoof dc schuld op mevrouw L. De man van mevr. L„ de textielfabri kant uit Enschede stond eveneens terecht. De Off. van Justitie vond dat deze ver dachte een meeloper was. Hij had alleen op aanwijzingen van H. gehandeld. De eis was tien maanden met aftrek plus verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen auto. De verdediging viel de dagvaarding aan, die nietig zou zyn omdat de plaats van handeling daarin niet genoemd was. Om de hoofdverdachten in deze zaak dwarrelden allerlei kleine smokkelaar- slers en smokkelaars, die kleinere hoe veelheden koffie over de grens gebracht hadden, hadden laten brengen of er be hulpzaam bij zijn geweest. De verdachtenbank was helemaal vol, toen de drie gebroeders S. uit Rekken er tegelijk in kwamen te zitten. „Ja, we heb ben er ook wat mee te maken" gaven ze toe. Dat meende de rechter ook al. Twee van de heren reden op de fiets naar Duitsland met wat koffie by zich en de derde peddelde vooruit om te kijken of er soms onraad ln de buurt was Dirk en Jan Hendrik hoorden een week tegen zich eisen. Broer Egbert Hendrik, die vooruit gefietst was, kreeg vijftig gulden of tien dagen. Dat waren allemaal erg zware straffen vond de verdediger. Daarom wilde de ver dediger liever een andere straf zien. Eén waarby Jan Hendrik uit de gevangenis biyft En Dirk kan ook moeilyk de nor in, want dan moet zyn broer alleen voor de boerdery zorgen en dat gaat nooit goed. Daarom vroeg de verdediger de he ren rechters of ze er nog eens duchtig over wilden nadenken, wat er met de jongen gebeuren moet. Voorlopig gingen ze nog naar huis. Mej. J. H. R. te N. uit Rekken vatte de zaak sportief op, wat van alle heren niet gezegd kon worden. Zij had geweten dat de smokkelkoffie by haar thuis ge borgen werd en zy had ook enkele con tacten gelegd. Zes weken gevangenisstraf vroeg ae Officier. „Da's nogal veel" meende de juffrouw. Hokus pokus in landbouwschuur De landbouwer G. H. W. A. uit Wln- terswyk staat by' de kommiezen ook aangeschreven als iemand, die wel een smokkeltje kan organiseren. In één dag stampte hy een hele organisatie uit de grond en had hij een perfecte „lyn" in elkaar gezet. Zyn boerdery ligt precies op de grens en dat zou hem mogelyk ge maakt hebben gemakkelyk een 2800 kilo koffie over de streep te brengen. De man wist van de prins geen kwaad. Een smokkelaar was hij niet. Wel had hy koffie in de auto in zijn schuur gehad, maar de volgende morgen was die koffie plotseling weg en hadden de*kaboutertjes er een smak geld voor in de plaats ge legd. De Officier scheen het verhaal wel interessant te vinden, maar hy geloofde er bly'kbaar niet veel van. A. zit flink in de contanten, deelde de magistraat mede. Hy heeft zelfs een auto, hoewel hij hele maal geen rybewijs heeft. En van die smokkel was de Officier overtuigd. Acht maanden'met aftrelf was de eïê. Dc schillenboer A. J. O. uit Enschede kwam een beetje onverschillig en zacht fluitend de rechtszaal binnen gewandeld. Hy had zyn schillenwagen ook al een tyd- je. in de steek gelaten en zich met koffie ingelaten. Hy gaf toe, dat hy koffie en thee over de grens had gebracht en had laten brengen en dat kostte hem zes maanden, maar met aftrek. De man zat al zes maanden en kon dus des middags zyn schillenkar weer opzoeken. Acht maanden met aftrek vanaf Juni had de Officier in petto voor de Eiberg- se loondorser L. B. H„ die al enige malen wegens smokkel veroordeeld is en ook nu weer grote hoeveelheden koffie over de grens heeft gestuurd. De man ontkende huilend dat hij schuldig was. Dc bakker J. W. O. uit Winterswijk, die koffie opgeslagen had en die bovendien hulp geboden heeft zal eên maand moe ten zitten. De vier dagen die hij in voor arrest heeft doorgebracht gaan daar af. Zijn collega J. Ch. van L. uit Eibergen sloeg koffie in. Dat zal hem ook wel een maand kosten. De brandstoffenhandelaar A. N. L. uit Eibergen vervoerde de letterlijk zwarte koffie in zyn brandstoffenauto. Een maand was dc eis. De eveneens in Eibergen wonende land bouwer H. J. B. N„ die koffie opgeslagen had en die via zijn grensboerderij contac ten in Duitsland legde, hoorde ook een maand tegen zich eisen. Als beloning voor zyn medewerking zouden de smok kelaars een tydlang gratis zyn gras ko men maaien. Maar dat is nooit gebeurd. Uitspraak over 14 dagen Over veertien dagen zal de rechtbank in alle zaken uitspraak doen. De Officier van Justitie heeft de .rechtbank er op ge wezen, dat men in Twente en in de Ach- Rechtbank Arnhem W. H. uit Arnhem, die o.a. te Hummelo en Keppel een aantal kippen heeft gesto len, werd thans door de Arnhemse recht bank conform de eis veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. J. K. M. P. uit Duiven, die in de gehele Achterhoek en ver daarbuiten tal van kleine oplichtingen heeft begaan, is thans door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, benevens ter beschikking stelling van de regering. De Arnhemse Rechtbank heeft in een woonwagen verblijvende J. N. veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstrof wegens diefstal van een rijwiel, gepleegd op 6 Oc tober j.l. te "^oetinchem. J. H. O. uit Didam, die wegens over treding van de jachtwet door de Kanton rechter was veroordeeld tot f 40.boete, kreeg van de Rechtbank in hoger beroep dezelfde straf. B. P. uit Elten is door de kantonrechter veroordeeld tot twee weken hechtenis we gens overtreding van de vuunvapenwet. In hoger beroep werd hy door de Arn hemse rechtbank ontslagen van rechts- •vervoJging. Geraffineerde oplichting G. W. J. K. uit Rotterdam, die ln het Rijksopvoedingsgesticht te Doetinchem was ondergebracht, omdat hy zijn ouders had bestolen en het geld in de slechte buurten van Rotterdam had verbrast, was vla deze instelling ondergebracht als win kelbediende bij dé schoenhandelaar B. Hier kon hij zijn schijnbaar slechte in- stiri'cten niet bedwingen en lichtte zijn pa- tropn op wel zeer geraffineerde wyze op. door, nadat hy een paar schoenen had ver kocht. op de kassa een bedrag aan te slaan dat veel lager was dan het gebeurde bedrag. Om de zaak zo echt mogelijk te doen lijken vervalste hij dan later ook de kassabons. Op deze wijze wist hij een be drag van 300,achterover te drukken, 'dat gedeeltelijk aan snoeperyen e.d. op ging. De President van de Arnhemse rechtbank zei tegen verdachte, dat hij bezig is in razende vaart het hellend vlak af te glijden. De Officier van Justitie wees nog op een slechte karaktereigenschap van de jongen, die tegen zyn meerderen poeslief en onderdanig is, doch zijn ge lijken trapt en hoont. Spr. meende dat hier een langdurige gevangenisstraf op zyn plaats is en eiste een jaar en negen maanden jeugdgevangenis. Uitspraak over veertien dagen. Politie mishandeld Een jaar gevangenisstraf werd Dinsdag voor de Arnhemse Rechtbank geëist tegen G. J. W. uit Pannerden, die in de avond van 4 October wachtmeester B. onver hoeds had aangevallen en ernstig mishan deld. B. was om elf uur in het café van W. gekomen en had op de sluitingstijd op merkzaam gemaakt. Aanvankelijk was het gezelschap rustig verdwenen, doch bui ten gekomen had een zekere Th. J. de wachtmeester uitgescholden. Toen deze hem had gewaarschuwd en op zijn schre den terugkeerde was W. hem van achteren te ly'f. gegaan. De wachtmeester werd le lijk toegetakeld en moest door een mare chaussee en een woonwagenbewoner ont zet worden. W. betreurde het feit, doch verweerde zich met de. opmerking, dat hij -dronken was en dat andsren hem hadden ■opgehitst. De Officier van Justitie wees erop, dat de Justitie de politie, die haar plicht doet, moet beschermen. Uitspraak over veertien dagen. Beroving Nadat G. G. uit Zevenaar in de avond van 12 Augustus in een café had zitten borrelen, vólgde hij de uitnodiging van het echtpaar v. K. uit Zevenaar om met hen naar huis te gaan en het drinken voort te zetten. In het huis van v. K. zette G. zich op de divan tussen de ge scheiden dochter des huizes. E. v. K. en de rijkswerkman Th. J. J. De volgende dag bleek hem, dat zyn portemonnaie met 300,erin was gestolen. Nadat het on derzoek aanvankelijk was stopgezet, werd het later hei-vat, omdat 'n andere dochter van v. K. van gestolen geld een tasje had gekocht. Toen bekende E. v. K. samen met Th. J. de portemonnaie uit de zak van G. gehaald te hebben. Zij had er 75.van gekregen: haar broer kreeg 50.J. ontkende echter medeplichtig te zijn en hij bleef ook voor de rechtbank ontkennen, nadat de andere verdachten een royale bekentenis hadden afgelegd. Tegen E. v. d. K. werd 12 maanden, waar van 1 maanden voorwaardelyk geëist; te gen D. v. K. 6 maanden, waarvan 4 voor waardelijk en tegen J. 8 maanden gevan genisstraf. Uitspraak oveï veertien da gen. terhoek langs de grens de smokkel niet zo'n heel ernstig feit vindt. Daarom moet er goed gestraft worden, meende hij en daarom moeten-voorwaardeiyke vryheids- straffen achterwege blijven. Een lange tijd in de gevangenis werkt volgens de Officier beter dan een stok achter de deur in de vorm van een voorwaardelyke straf. Rogual gebaar tea bate van .\eerlantts gebitsversorging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is Casteila Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte ty"d zullen zy een kennismakingstube Casteila Tand. pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Sclioon- heidszeep. Castella-Spécial. gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputteiyke schuimvormlngen door een ro mig, naar lentebloesems geurend schuim. De pry's va.i Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvang! men dus een stuk hcerlyke, nieuwe schoonheidszeepen een tube Casteila Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zt spoedig mogelyk van dit aanbod ge bruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! De collecte bracht tot dusver ruim 30.000 gulden op Maandagnacht en Dinsdagmorgen vertrokken reeds twee colonnes naar Middelharnis. Prachtig werk van het hulpcomité en zün helpers. Het comité is dankbaar, maar nog niet voldaan Na uren ingespannen arbeid waren Dinsdagochtend vroeg alle verzamelde goederen keurig verpakt. Een der jongelui, die bii het inpakken als een paard heeft gewerkt, neemt er even zijn gemak van, Het resultaat van de actie, welke burgemeester Boddens Hosang ten be hoeve van het geteisterde Middelharnis te Doetinchem heeft ontketend is practisch niet te verwerken geweest. Prachtig werk is er Maandag in de gemeente Doetin chem geleverd door het comité en zyn vele helpers (sters), die tot diep in de nacht hebben gezwoegd om alle ingeza melde goederen te sorteren, in te pakken en op de vrachtauto's te laden, die in de nacht en Dinsdagmorgen reeds naar Mid delharnis vertrokken. Hierbij waren ook goederen uit de gemeente Hummelo en Keppel. welke zich by de adoptie van Middelharnis door Doetinchem had aan gesloten. Ten gemeentehuize hadden wij Dinsdag middag een kort onderhoud met de bur gemeester, bij wie wij naar het verloop der actie informeerden. De houding der Doetinchemmers, aldus de burgemeester, is uitstekend geweest. Er is met gewel dig enthousiasme gewerkt, welke byna niet meer te temperen viel. De jongens van Ruimzicht hebben tot in het holst van de nacht gezwoegd met het opladen van de pakken. De kwaliteit van de 'goe deren was uitstekend. Ontroerende staal tjes van offervaardigheid hebben we be leefd. Er is overal spontaan gegeven. Er zijn nog vele toezeggingen voor het af staan van percentages van het loon. De bereidwilligheid was overal groot. De bakkers byvoorbeeld hebben enige duizen den krentenbollen gebakken en deze in zakjes van vyf stuks verpakt, zodat ze door de colonne onderweg aan de vluch tenden konden worden uitgereikt. Maan dagnacht om 2 uur had ik nog telefo nische verbinding met het gemeentehuis van Middelharnis. De berichten waren somberder. Het viel toen te verwachten, dat Middelharnis zou moeten evacueren, hetgeen later op de dag is gebeurd. In Politierechter Arnhem P. D. v. K. uit 's-Heerenberg heeft op 6 October j.l. te Herwen en Aerdt een steenkoolbriket weggenomen van Steenfabriek Terwindt. Hy werd wegens diefstal veroordeeld tot 15.boete. W. B. uit Tolkamer werd wegens be lediging van H. J. R. veroordeeld tot 10.boete. W. M. G. uit Doetinchem had op 13 October van het vorig jaar W. P. B. beledigd. Dat kwam haar te staan op een geldboete van 15.te ver vangen door 6 dagen hechtenis. H. M. uit Varsseveld werd veroord. eld tot 25.boete, omdat hy op 13 Octo ber j.l. te: Doetinchem zekere J. G. heeft gestompt en geslagen. G. H. P. uit Didam, die op 16 October te Zevenaar zekere A. Th. v. d. K. heeft geslagen, werd deswegen veroordeeld tot 10,boete of 5 dagen hechtenis. J. P. v. d. B. uit Dordrecht, die op 14 December j.l. te Herwen en Aerdt zekere T. R. v. B. heeft geslagen, kreeg 15,- boete. R, de J. uit Apeldoorn stal op 6 Juni van het vorig Jaar te Hummelo en Kep pel een aantal cocoskoeken ran de Coöp. landbouwvereniging. Hij werd veroordeeld tot 60,boete en 2 maanden gevange nisstraf voorwaardelyk. M. H. uit Dieren, aan wie hetzelfde was ten laste gelegd, werd vrygesproken wegens gebrek aan bewys. W. J. T. te Spankeren, die een aantal cocoskoeken ten geschenke had aangenomen, kreeg wegens heling 50. boete en een maand voorwaardelyk. A. W. uit Zeddam heeft op 11 Oc tober j.l. te Bergh zekere B. B. R. ge schopt en geslagen. Hy werd deswegen veroordeeld tot 30.— boete. G. B. V. uit Doetinchem heeft op 8 No vember te Doetinchem een fles brande wijn gestolen. Hy werd veroordeeld tot 30.boete plus 1 maand voorwaar delyk. Th. B. R. uit Didam. die op 13 Novem ber j.l. te Didam onder invloed van sterke drank een rywiel had bereden, werd ver oordeeld tot 40,— boete plus twee we ken voorwaardelyk. J. H. A. V. uit Doetinchem, die op 20 November te Doetinchem te diep in het glaasje had gekeken en toen op de fiets huiswaarts keerde, kreeg eveneens 40. boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. A. E. T. uit Doetinchem werd veroor deeld tot een geldboete van 1,omdat zy op 1 December j.l. te Doetinchem ze kere K. G.W. had beledigd, gestompt en geslagen. J. M. D. ui1 Etten heeft op 2 December jj. te Gendringen A. Th. F. gëstompt en geslagen en deswegen veroordeeld tot 10,boete of 5 dagen hechtenis. de vroege ochtend arriveerde onze colonne bij Hellevoetsluis. Verder mocht men niet ryden. De overtocht naar Goeree en Over- flakkee was verboden. De colonne kreeg opdracht de goederen naar de centrale opslagplaats in Rotterdam te brengen. Dit heeft men echter niet gedaan en na veel getelefoneer is het tenslotte gelukt dc goederen naar Middelharnis te bren gen, waar ze onder de bevolking zullen worden uitgedeeld. Alles is gelukkig punctueel beheerd en geregeld. ander3 zou het niet verantwoord zijn tegenover de mensen, die offers brachten. Al met al zeg ik, aldus de bur gemeester, het is een rampdag, maai' voor ons was het een mooie dag, omdat de bevolking die zeldzame eenheid heeft getoond, die het Nederlandse volk in ge vaar toont. Alles is in de grootst moge lijke harmonie verlopen. Te Middelhamis bleek grote behoefte to bestaan aan levensmiddelen en ter stond na aankomst te Doetinchem is de colonne dan ook begonnen met het samen stellen van een levensmiddelenvoorraad. Heden. Woensdagmorgen om 11 uur, ver trok de stoet van zeven vrachtwagens weer naar het Westen, volgeladen met alle mogelijke eetwaren, waaronder aard-, appelen, blikgroenten. sinaasappelen, sui-"' ker, koffie, thee, enz., enz. Ook bevinder^ zich hieronder vele honderden witte- en roggebroden, welke door de Doetinchemse bakkers in de nacht van Dinsdag op Woensdag zyn vervaardigd. De bewoners van Doetinchem zullen daarom op deze dag niet al te zwart mogen kyken, als hun bakker het brood wat later brengt dan gewoonlyk. Wat werd opgehaald Dat er Maandagmiddag en -nacht in Doetinchem zeer hard is gewerkt door allen, die aan deze actie deelnamen, moge blyken uit het feit, dat niet minder dan 70 ton aan goederen is opgehaald. Alles werd op centrale punten byeen gebracht, waar de goederen stuk voor stuk zyn onderzocht. Alles is gesorteerd op onder goed en bovenkleding, naar leeftijd en voor mannen, vrouwen en kinderen. Alles is afzonderlijk verpakt en op de pakken is duidelijk aangegeven, wat er zich in het pak bevindt. In Rotterdam behoeft, men dus niet onnodig te zoeken. In Ruim zicht was het centrale punt en de enorme stapel pakken, welke daar lag opgesla gen voor vervoer naar Middelharnis, was inderdaad indrukwekkend. Maandagavond laat is de eerste colonne van 7 vracht auto's, waaronder trailers van 10 ton, uit onze stad vertrokken. Deze colonne bevatte de werkploeg met boten, zand zakken, gereedschappen, enz. en ^n trailer, welke voor het verblijf van de werkers was ingericht. Tevens dient deze wagen als centrale keuken. Bovendien werden die goederen meegevoerd, waar aan men in Middelharnis het meest be hoefte zou hebben. De tweede colonne, eveneens uit zeven vrachtwagens bestaande, vertrok om drie uur van het Pasplein, en deze vervoerde alleen goederen. Met deze colonne is ook: mevrouw Boddens Hosang meegereisd om in Middelharnis verschillende dingen te kunnen bespreken, als o.a. het meenemen van leerlingen van middelbare scholen, die op Ruimzicht hun studie zouden kun nen voortzetten. By het vertrek heeft de burgemeester een daad van sympathie en medeleven getoond door allen toe te spreken en hun een hart onder de riem te steken. De burgemeester zeide trots op de vertrek- kenden te zyn, die hij beschouwde als de dragers van de sympathie. Spr. was er van overtuigd, dat allen zich geheel zou den inzetten, ook al zou hun ter plaatse biyken, dat zy heel ander werk moeten doen dan zy zich hadden voorgesteld. Spr. wenste tenslotte allen goede reis, veel succes en behouder thuiskomst. De geldinzameling De collecte ten bate van de getroffen gebieden mag ook een groot succes ge noemd worden. Ruim 30.000 was Dln- dagmiddag reeds binnen en dit bedrag zal, naar men verwacht, nog aanzieniyk stygen. Tot dusver is het comité over deze opbrengst tevreden, maar nog niet voldaan. De actie is nog geenszins stop gezet. Zij gaat nog rustig door. En dat zij doorgaat, blykt al uit het volgende: het onderwijzend personeel in de gemeente Doetinchem heeft besloten 2 pet van zijn maandloon voor het goede doel af te staan, het personeel van Ie Doetinchemse Ijzergieterij heeft besloten twee dagen icon at te staan, de arbeiders van de Br-ccon hebben ln overleg met de kern besloten overwerk te verrichten. Reeds kon zodoende door de Beccon al eeh be- drag van 621 worden overgemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3