Premier Drees legt verklaring af over noodtoestand Belastingfaciliteiten voor giften ten gunste van het Rampenfonds 175.000 Hectare overstroomd Overzicht buitenlandse militaire hulp Weerbericht Spontane hulp uit het Buitenland DE GRAAFSCHAPBODE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De minister-president dr W. Drees, heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer èen verklaring afgelegd over de ramp en over de maatregelen, welke de regering zal nemen, om de nood der slachtoffers zoveel mogelijk te lenigen. Dr W. Drees sprak als volgt: Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te verkrij gen. Meer in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwaarst getrof fen gebieden opnieuw de provincie Zee land is, het gebied, dat ook in de oor logsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te be treuren zijn, doch nog steeds komen nieu we meldingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te ver krijgen, opdat familieleden kunnen wor den ingelicht. Niet slechts zij, die recht streeks werden getroffen, zyn het slacht offer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deelne ming met de in rouw gedompelde betrek kingen van de slachtoffers. Hoewel pers en radio uitvoerige inlich tingen over de ramp hebben verstrekt, meen ik hier in enkele trekken nog een korte schets te moeten geven van hetgeen tot nog toe bekend is. Overzicht van de ramp Uit de^tot nu toe ingekomen berichten, aangevuld met enkele verkenningen uit de lucht, kan het volgende beeld over de overstromingen worden geschetst. Langs de rechteroever van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Rotterdam is de bandijk weliswaar in tact gebleven, doch enkele buitenpolders zijn ingelopen. Schieland's hoge zeedijk gelegen langs Nieuwe' Maas en Hollandse IJssel is ge lukkig in tact gebleven; men is er door voortvarend optreden in geslaagd een gat in deze voor het behoud van Zuid-Holland vitale waterkering tijdig te dichten. De tegenover gelegen dijk van de Krimpenerwaard werd getroffen door een doorbraak bij Ouderkerk aan de LJssel. Ook hier is het gelukt een gat proviso risch te dichten, waardoor overstroming van de diep gelegen Krimpenerwaard werd voorkomen. De Zuidelijke helft van de Alblasser- waard werd overstroomd als gevolg van enige dijkdoorbraken, waarvan men er een heeft kunnen dichten, terwijl de-dich tingswerkzaamheden aan het andere gat in volle uitvoering zijn. Men hoopt hier door te kunnen voorkomen, dat het uit gestrekte en laag gelegen gebied in zijn geheel zal worden overstroomd. Op IJsselmonde bleef de overstroming beperkt tot een strook langs de Zuidzijde. Het eiland Rozenburg is met uitzon dering van het Westelijke deel groten deels overstroomd. Van Voome en Putten werd nagenoeg het gehele ten Oosten van het Kanaal door Voome gelegen deel overstroomd en het herstel van de dijkdoorbraken langs het Haringvliet wordt reeds met kracht ter hand genomen, In de Hoeksche Waard zijn enige zeer ernstige doorbraken ten gevolge waarvan het gehele eiland met -uitzondering van het middendeel is overstroomd. Van het eiland van Dordrecht staan het Zuidelijk deel en een strook in het Wes ten onder water. De stad Dordrecht heeft aanvankelijk ernstige wateroverlast on dervonden. Het eiland Tiengemeten is geheel over stroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffen-; met uitzondering van liet meest Westelijke gedeelte en een ge- Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid- Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebjj honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuidhol landse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de water snood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het vee- beslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Dui zenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade -aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouwma chines en werktuigen verloren zyn. De in de overstroomde gebieden uitge zaaide granen, suikerbieten enzovoorts moeten worden afgeschreven. Veel zal af hangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappe len zullen kunnen worden verbouwd. In dien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend pp de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voors hands niet in enig gevaar geacht. bied om Dirksland staat het eiland vrij wel geheel onder water. De Brabantse Biesbosch en het meest Westelijke gedeelte van het land van Al- tena werden eveneens geïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het Noordelijke ge bied van de Langstraat, het Westwaarts aansluitende deel van Westelijk Noord- Brabant tot bij Dintelsas, en het Bra bantse gebied tussen de Steenbergse Vliet en de hoge gronden tussen Halsteren en Bergen op Zoom. Ook St Philipsland is vrijwel geheel overstroomd. Schouwen en Duiveland is zeer ernstig geteisterd. Evenals op Goeree en Over flakkee zijn op dit eiland een zeer groot aantal dijkdoorbraken. Tholen is gedeeltelijk overstroomd. Van Noord-Beveland zijn de Noordelijke rand en het Westelijke gedeelte droog ge bleven. Op Walcheren beperkt de overstroming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorlijn en het kanaal door Walche ren, doch ook ten Zuiden heeft men wa- terbezwaar. Op Zuid-Beveland zijn in het gedeelte ten Westen van het kanaal Hansweert- Wemeldinge belangrijke oppervlakten in het Nooi-den en Zuiden onder water geko men; het brede middendeel is vrij aeble ven. J Oostelijk van het kanaal is het eiland met uitzondering van enkele smalle stro ken geïnundeerd. In Zeeuws-Vlaanderen zijn enkele pol ders langs de Westerschelde overstroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid- en Noordholland'is wel belangrijke schade toegebracht, doch direct gevaar voor de waterkering is niet aanwezig. Op het eiland Texel is de polder Een dracht ingelopen. Het wegverkeer is op enige belangrijke trajecten gestremd. De zeestanden, die tot de ramp heb ben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit werd waargenomen gedurende de pe riode, dat geregeld waterstandswaame- mingen werden verricht. Overeenkomstig het wezen van onze waterstaatsorganisatie werden in de loop van Zondag de eerste maatregelen direct getroffen door de waterschapsbesturen, daarbij geassisteerd door personeel van de provinciale waterstaatsdiensten, dat voor zoveel nodig leiding en voorlichting kon geven. Ook van de zijde van de Rijks waterstaat werd hulp verleend. Verontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal steden en dorpen is ernstig geteisterd. Al weder is het onmogelijk een beeld te ge ven van de schade aan woningen, gebou wen, fabrieken, installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat vast. Eveneens staat vast,, dat hierdoor aan het na. de oorlog in zo belangrijke mate be reikte herstel een ernstige slag is toege bracht. Geldt dit voor ons nationale her stel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die in het bijzonder als recht streekse slachtoffers van deze ramp zijn te beschouwen. Hoevelen van hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achterlaten om elders onderkomen te vinden, valt nog niet bij benadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt ge daan om him lot te verzachten. De hulpverlening Dit brengt mij op het punt van de hulp verlening. Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken, is het Nederlandse volk in al zijn geledingen bereid de han den in een te slaan en de getroffen land genoten krachtdadig by te staan. De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven. Vrij willigers uit alle kringen hebben zich ge meld. Materiaal wordt allerwegen ter be schikking gesteld, giften in geld en goede ren stromen binnen. Uit Suriname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en materiele hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs; zij heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Enge land, Frankrijk en België, welke ten ge volge van de vorm der hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een on middellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Nederlandse militairen van zee-, land- en luchtmacht, Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voor zien van waardevol materieel, zoals vaar tuigen, vliegtuigen, helicopters en grote hoeveelheden kleiner materieel, ingezet. Niet elk aanbod kan reeds worden aan vaard, aangezien de omstandigheden zulks nog niet toelieten. Mochten deze zich wij zigen, zo zijn maatregelen genomen om alsdan dankbaar van deze aanbiedingen gebruik te maken. Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatie-commissa rissen hebben alle nodige maatregelen genomen. De evacuatie is nog niet vol tooid. Te vrezen valt, dat in totaal onge veer 50.000 personen van elders moesten worden ondergebracht. Dit cijfer kan ech ter slechts met het grootste voorbehoud worden gegeven. Zeer veel geld is nodig De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Zeer veel geld zal nodig zyn voor de verlening van nooduitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achterlaten, en voor tegemoetkoming in de schade aan woningen en huisraad. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegen woordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en van Maatschap pelijk Werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de gelde lijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard, die Woensdag weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van Jhr Beelaerts van Blokland. Het Natio naal Rampenfonds wordt, by de uitvoe ring van zjjn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Verschillende belastingfaciliteiten Gelet op de zeer bijzondere om standigheden heeft de regering beslo ten voor giften ten gunste van het rampenfonds verschillende belasting- faciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelas ting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen af trekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbe lasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslachtoffers aan het Nederlandse Rode Kruis en even tuele andere daartoe aangewezen instan ties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksar tikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Na tionaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van be lasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. Het herstel van de schade Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, wa terkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draag kracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de Materiële Oorlogsscha den. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kle ding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats een beroep worden ge daan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden ge put uit de tegenwaarderekening, verkre gen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over volle diger gegevens omtrent de omvang ep de gevolgen van de ramp, zal zij de Sta* ten-Generaal nader inlichten, ook wat be treft de te treffen maatregelen. Na het overzicht, dat. ik heb gegeven over onze eigen nood, zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren'aan onze Zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Bel gische en Britse vrienden. Omtrent de buitenlandse militaire hulp krijgen wij het volgende overzicht. In de loop van Dinsdag en de volgende dagen worden verschillende eenheden ver wacht, die zullen worden ingezet in het watersnoodgebied. Frankrijk: 2 genie bataljons, waar- vah een uit Frankrijk, Mezieres en een uit Duitsland Koblenz, beide ter sterkte van ongeveer 500 man. Zij komen per trein via Roosendaal en Venlo en worden naar Bergen op Zoom geleid. Zij zijn uit gerust met o.a. 150 motorboten en met eigen vervoersmiddelen, waarin het per soneel overnacht. Amerika: verschillende genie-onder delen, zoals 2 Duk-compagnieën, 1 kip auto-compagnie, een verbindingsdetache ment en een waterzuiveringsdetachement. Deze onderdelen, totaal ongeveer 1.000 man, komen per trein via Roermond naar Breda. Zij worden door een eigen ver zorgingseenheid onderhouden, terwijl de leiding berust bij een eigen staf bij de centrale staf N.T.B. Engeland: een onderdeel ter sterkte van 125 man, uitgerust met 18 boten, 12 zoeklichten en trailers, komt uit Duits land naar Utrecht. elgië: Twee compagnieën van een Belgisch infanterie-bataljon uit Antwer pen zijn reeds op eigen initiatief sedert de aanvang van de overstroming werk zaam nabij Oostburg in Zeeuws Vlaan deren. Denemarken: De Deense lucht macht en de Deense genie hebben 54 rub berboten beschikbaar gesteld, welke Dins dagmiddag per Deens militair vliegtuig naar Valkenburg zijn vervoerd. De Franse en Amerikaanse eenheden zullen onder de leiding van de bevelhebber in de 3e militaire afdeling worden inge zet in Noord-Brabant en Zeeland, het Engelse onderdeel onder leiding van de bevelhebber in de le militaire afdeling in Zuid-Holland. Ten behoeve van de luchtmacht stellen de Engelse vloot 7 helicopter-vliegtuigen ter beschikking, het Amerikaanse leger in Duitsland 9 helicopters, 7 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen C 119. Ook de Koninklijke Marine ontving steun van het Britse Rynleger door de komst van 13 landingsvaartuigen en 3 motorbarkassen geheel bemand, alsmede 4 Belgische schepen. Over de Rjjn kwa- i zy Dinsdag naar Rotterdam om van daaruit hulp te verlenen. In andere vorm verleenden de Engelsen en de Amerikaanse strijdkrachten belang rijke steun, zoals door aanvoer van zand zakken en door luchtfotografie. Weersverwachting, medege deeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Don derdagavond: ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige en in de kustpro vincies tijdelijk harde wind, aanvan kelijk Noordwestelijk, later ruimend naar Noord tot Noordoost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Belangrijke bedragen voor het Nationaal Rampenfonds reeds binnen Blijft gelden storten op Giro 9575 Ook nu weer blijkt, dat de Nederlander in tjjden van tegenspoed zijn plicht kent. Reeds kwamen belangrijke giften ter le niging van de nood binnen. Dinsdagavond had het Nationaal Rampenfonds al de be schikking over 3 millioen gulden, waarin de vele toezeggingen van belangrijke gif ten nog niet zijn begrepen. Overal in den lande is spontaan en gul gegeven, maar laat men bedenken, dat er veel, ja zeer veel geld nodig is. Hoe er overal gegeven is moge blijken uit onderstaand staatje. Wij wijzen er na drukkelijk op. dat dit lijstje geenszins volledig is en wjj zijn ons ervan bewust, dat het nog enorm uitgebreid zou kun nen worden met even zovele mooie staal tjes van offerzin. Wij hebben slechts een greep gedaan uit de massa berichten van belangrijke gaven. Wy willen de lezer(es) alleen tonen, dat ons volk zijn plicht heeft verstaan, en hen, die nog in gebreke bleven, opwekken dit prachtige voorbeeld te volgen. Blijf storten op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds. Prinses Beatrix geeft haar nieuwe fiets weg H. K. H. Prinses Beatrix heeft spon taan het nieuwe rijwiel, dat op haar ver jaardag werd aangeboden door. een rij wielhandel te Soestdyk, geschonken aan de hulpacties voor het Rode Kruis. Blankenham gaf ruim tien gulden per inwoner In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste bedragen te worden ingeza meld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft 5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per ge zin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwo ners zamelde 37.400 gulden in, of 7.20 per inwoner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. In Sassenheim is door de bloembollenbedry- ven 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft 54.364 opgeleverd. De georganiseerde landbouw en zuivel bereiding heeft een millioen gulden be schikbaar gesteld. VoorlopigjJcomt deze bfldrage uit het Zuivelfonds; uat'dcor 'de rundveehouderij uit eigen middelen wordt bijeengebracht. Op de tweede dag van de inzameling, heeft de bevdlking van de Nederlandse Antillen in totaal reeds bijna vier ton (Ned. courant) byeen gebracht voor de slachtoffers van de watersnood. De Nederlandse Heide Maatschappij heeft een landelijke inzameling van zak ken gehouden, die 150.000 stuks heeft op gebracht. Deze zakken zijn getranspor teerd naar Oud-Beiex-land en Walcheren, waar zjj werden afgeworpen. De Unilever heeft een kwart millioen geschonken, de Nederlandse Bioscoop bond en de stichting Bio-vacantie-oord 100.000. De Nederlandse meelimporteurs hebben hun bezit aan jutezakken, 66000 stuks, ter beschikking gesteld. De Algemene Nederlandse Bouw Be- drijfsbond staat 10.000 af, de directie van de Hqogovens 50.000. Onder het personeel van dit bedrijf wordt een inza meling georganiseerd. De Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging, haar bonden en instellingen, hebben besloten gezamenlijk 75.000' bij een te brengen voor het Nationaal Ram penfonds. De Algemene Nederlandse Pluimveeteeltvereniging te Utrecht, Schil lerlaan 13, zal van haar leden medewer king vragen om gedupeerde pluimveehou ders weer van levend materiaal te voor zien. Het dagelijks bestuur van het N.V.V., de bij het N.V.V. aangesloten bonden, de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank te Den Haag, de N.V. de Arbeiderspers dag blad het Vrije Volk, het partijbestuur van de Party van de Arbeid, het hoofdbestuur van de VARA hebben in totaal een be drag van 200.000 ter beschikking ge steld van het Nationaal Rampenfonds. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van honderdduizend gulden aange boden. Bovendien heeft het personeel, dat 25.000 mensen omvat, het besluit geno men om in de komende week twee uren over te werken. Ook de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem stelt een bedrag van honderdduizend gulden ter beschikking. De ondernemingsraad van de Aku besloot aan de \yerknemers aan te bevelen, ten behoeve van het rampen fonds afstand te doen van acht uur loon of 4 van het maandsalaris. Enige per- soneelsfondsen van de Aku hebben even eens bijdragen toegezegd. De directie van de Hoogovens heeft een bedrag van vijftigduizend gulden aange boden. Onder het personeel wordt een lystactie gehouden. De Mijnindustrieraad heeft medege deeld, dat hij zal bevorderen, dat op Za terdag 7 Februari a.s. in de mijnen twee uur extra zal worden gewerkt. Het loon de meerproductie over deze uren zullen geheel worden afgestaan aan de getrof fen landgenoten. De organisaties van ar beiders en beambten, werkzaam in de myn-industrie, evenals de mijnonderne mingen, hebben volledige medewerking toegezegd. Van de voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging vernamen wy, dat de ederijen, die de grote vaart beoefenen, gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen aan het Na tionaal Rampenfonds. Hoezeer men in het buitenland met ons zwaar getroffen land meeleeft moge blij ken uit de volgende berichten van spon tane hulp. Z. H. de Paus heeft een bedrag van dertigduizend gulden ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds gesteld. De zaakgelastigde van Pakistan in Den Haag heeft sinds Maandag zyn auto met chauffeur, 'n secretaresse en nog een lid van zijn personeel voor de hulpverle ning ter beschikking gesteld. De hulpverlening van de Ameri kaanse kerken, Church World Ser vice, heeft aan de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland bericht, een be drag van 6.000 dollar ter beschikking te stellen, waarvan 2.000 dollar voor het Rampenfonds en 4.000 dollar voor her bouw kerken. Het Noorse comité „Red de kin deren", heeft per vliegtuig 500 paar kin derschoenen naai* Nederland gezonden. Heden, Woensdag, zullen duizenden de kens en lakens, alsmede 1.000 paar rub berlaarzen worden verzonden. De goede ren zijn verzameld door het Rode Kruis. Het persbureau der Nederlandse Her vormde Kerk deelt mede, dat de Evan gelische Kerk in het Rijnland 10.000 Mark ter beschikking stelt voor de door de stormramp getroffenen. Het Leger des H e i 1 s, stichter William Booth, in Engeland heeft drie mobiele cantines ter beschikking steld. Dertien mobiele cantines van het Leger des Heils in Nederland distribueren thans koffie en voedsel aan evacué's, mi litairen en dijkwerkers. De Deense poster yen hebben besloten een speciale postzegel uit te ge ven met een toeslag. Een derde van de opbrengst zal naar Nederland gaan. Ten einde een en ander te bespoedigen is be sloten een bestaande zegel met een por tret van de Koning van een opdruk te voorzien. Het bekende staatsorkest zal een con cert geven ten bate van Nederland. De Nederlandse dirigent van Beinum zal ge vraagd worden te dirigeren. Een Nederlander in Italië, heeft een bedrag van 10 millioen lires ge schonken. Dit bedrag heeft een tegen waarde van 62.000 gulden. Uit Israël zyn schepen met zuid vruchten naar ons land verzonden. Uit Israël is tevens een aanbod gekomen voor het zenden van kleding. De Zwitserse hulpactie voor Nederland heeft in enkele uren tyds 450.000 franken opgebracht. Dinsdagmid dag om 13 uur werd met de actie begon nen en genoemd bedrag was reeds om 17 uur binnen. Het betreft hier een sneeuwbalactie. De' directeur te Rotterdam van het Ne derlandse verkoopkantoor van de Zweedse staalfabriek Sandvi- k e n s J e r n v e r k s a/b te Sandviken (Zweden) gaf Dinsdagmorgen telefonisch aan de hand van courantenberichten des gevraagd een verslag van de watersnood in ons land, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Tot zijn bewondering hoorde onze zegs man, die geregeld naar het Zweedse nieuws luistert/ dat genosmde-fabrieit-sss- bedrag van 50.000 Zweedse kronen aan Nederland deed toekomen voor het Ram penfonds. De autofabriek Willys Over land heeft H.M. de Koningin een vol ledig uitgeruste vierwielige ambulance wagen aangeboden. De wagen is inmid dels uit Toledo (V.S.) verzonden en wordt per snelste gelegenheid naar ons land ge bracht. Een woordvoerder van het Bureau voor wederzijdse veiligheid M. S. A. heeft aan de Nederlandse rege ring te kennen gegeven, dat de Verenig de Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegen waardefondsen van de vroegere Marshall hulp tén behoeve van herstelwerkzaamhe den in de door de stormvloed getroffen gebieden. De Zwitserse Bondsraad heeft besloten een bedrag van 100.000 Zwitser se Francs aan het Zwitserse Rode Kruis te schenken ten behoeve van de zwaarst getroffenen in de overstroomde gebieden in Engeland, Nederland en België. Het Zwitserse Comité „Hulp aan Europa" besloot via het Zwitserse Rode Kruis een bedrag van 5.000 Zwitser se francs beschikbaar te stellen voor de getroffenen in Nederland en Engeland. De gemeenteraad Van Mu ster heeft zich in een telegram aan de burgemeester van Enschede bereid klaard, honderd Nederlandse kinderen uit de geteisterde gebieden op te nemen. Ook de stad Aken heeft aangebo den, Nederlandse kinderen uit de getrof fen gebieden op te nemen. De dertig scholieren van de vijfde klas van de katholieke volksschool te Winne- kendonk in het district Geldern zonden aan het Nederlandse consulaat te Kleef een bedrag van 42 Mark voor hulp aan de getroffenen in Nederland. Het Westduitse Vakverbond heeft de Nederlandse Vakbeweging een eerste schenking van 50.000 Mark doen toekomen voor hulp aan de getroffenen in de kustgebieden. Aan de mijnen en andere grote bedrij- jn in het Ruhrgebied is verzocht hulp ploegen naar Nederland te zenden. Sedert Maandag zijn reeds honderden pakken kleding bezorgd bij de Nederland se consul te Lyon, Maurice Jacquet, en by de vertegenwoordiger van de K.L.M. al daar, de heer Leclerc. De pakketten zul- naar Parijs worden gebracht, vanwaar KLM voor het vervoer naar Neder land zorgt. Stockholm (Reuter) De Zweed se Koning en Koningin en Prinses Sibylla hebben 3.500 Kronen geschonken voor de getroffenen in Nederland, aldus heeft het Zweedse Rode Kruis bekend gemaakt. De Zweeds-Nederlandse vereniging en de Ne derlandse club in Stockholm zyn een in- Zo uit het vliegtuig Een Amerikaan, die Dinsdag met het K.L.M.-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo'gauw-hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L.M. employé die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzienlijk be drag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. zameiing begonnen van warme kleding, ondergoed en dekens voor Nederland. Oslo (Reuter) De Noorse lucht macht heeft twee Dakota's ter beschik king van het Noorse Rode Kruis gesteld. De vliegtuigen zullen indien nodig naar Nederland vliegen, met dekens, kleren en andere hulpgoederen. Berlijn (Reuter) Heinrich Grue- ber, proost van de Duitse Evangelische Kerk, heeft Dinsdag tegenover de Neder landse consul-generaal in Berlyn uitdruk king gegeven aan zyn medegevoel voor de slachtoffers van de watersnood in Neder land. Hij overhandigde tevens een som geld. Kaapstad (Reuter) De Zuidafri- kaanse Volksraad heeft Dinsdag met al gemene stemmen een door premier Malan ingediende motie aanvaard, waarin mede leven wordt betuigd met de slachtoffers van de overstromingen in West-Europa. De oppositieleider Strauss verzocht de re gering, een bydrage te zenden ter leniging van de nood. New York (F. P.) Dr Richard McEvoy, predikant van dekerkvanSt Mark in „The Bouwerie" (New. Y o r k) heeft aan Prins Bernhard een cheque overhandigd van 375 dollar voor de slachtoffers van de overstromingen. Het geld, zo zeide de predikant, was de opbrengst van de Zondagscollecte. By het Landelijk Interkerkelijk Bureau te Utrecht is een telegram binnengeko men van het interkerkelijk hulpcomité van dc Wereldraad van Kerken te Genéve, waarin werd medegedeeld, dat een bedrag van 6000 francs ter be schikking is gesteld" voor de slachtoffers van de watersnood. Voorts berichtte het Hilfswerk der Evangelische Kerk te Essen tweehonderd dekens te hebben afgezon den, Het verzoekt aanwijzingen op welke wijze verder kan worden geholpen. De bemanningen van de twee Ame rikaanse torpeddbootjagers „Bristol" en „Johnston", die een bezoek aan Amsterdam brengen, hebben een col lecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood, die tot nu toe 1200 dollar (4560 gld) heeft opgebracht. Zij hebben dit geld aan burgemeester d'Ailly over handigd. De aartsbisschop van Nice, mgr Paul Remond, heeft Dinsdag met de burgemeesters van Cannes en Nice be sprekingen gevoerd. Besloten is aan de Rivièra bij genoemde plaatsen met de grootst mogelijke spoed vacantiekampen in te richten voor Nederlandse kinderen. Ook bij burgers aan de Rivièra zullen kin deren kunnen logeren. De burgemeesters hebben voor in totaal 1.000 kinderen uit de Nederlandse ge teisterde gebieden een verblijf aan de Ri vièra aangeboden, tot voor de kinderen in Nederland woongelegenheid zal zijn ge vonden. De Weense gemeenteraad heeft Dinsdag de bevolking verzocht geld en kleding af te staan voor Nederland. De gemeenteraad stelde reeds 30.000 schilling (5.000 gulden) beschikbaar. Beheerders van het overstromingsfonds van Brits Columbia in Canada hebben meegedeeld, dat 100.000 dollar zal worden geschonken voor de slachtoffers in Noord west-Europa en Engeland. Tussen het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis zal 25.000 dollar worden verdeeld. De gruwel der verwoesting heeft zich op ons gestort Dr Kortenhorst spreekt in de Tweede Kamer By de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer, heeft de voorzit ter, dr L. G. Kortenhorst, Dinsdagmiddag j.l. een rede -uitgesproken, waarin hjj o.a. het volgende zei: Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen voordat ik namens U een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt ondervon den als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste dat wy bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, om het teloor gaan van levende have, woningen en an dere eigendommen en om de vernieling van vruchtbare akkers en kostbare voor raden levensmiddelen. Omtrent de toestand van nog talloos vele in uiterste nood verkerende bewoners der geteisterde gebieden verkeren wij in smartelijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adem benemende bezorgdheid. Het Nederlandse volk dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieu we gesel, die als een engel der vernieling over ons nauwelijks hersteld land is neer gedaald, het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Onze regering en onze medeburgers hebben onmiddellijk begrepen, dat ln bit tere nood de krachten niet met klagen en met ijdele woorden moesten worden ver spild. Wij zullen deze houding tot de onze maken. De nationale ramp heeft alle sluime rende krachten in ons volk wakker ge schud en wat ln de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet offi ciële instanties, door ambtenaren, mili tairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderland- se geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en an dere scheidslijnen heen verenigt. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der be proefden en uitkomst te geven in de el lende en in de nood van de duizenden die op redding en bystand wachten. Een bede ook om menselijke barmhar tigheid. Het eindpunt van de godsdienst, de ziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet. dat is de barmhartig- u"id. Moge de2e geestvaardig blijven over re gering. volksvertegenwoordiging en gans ons volk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2