SMtANTO Arnhem vol verbeten activiteit Arnhemmers bij het reddingswerk Vrouwen in de weer 1223 doden KLEDING GENOEG, BEDDEGOED NIET Marie Louiseeenvoudige ontroerende film r -Kroniek van de stad: DE Dc r if. ARSENICUM en OUDE KANT CLOWNTJE RICK CELDERS DAGELAB WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Weldadige hulpvaardigheid van hoog lot laag l Maar dit is nog maar een start de finish is nog heel ver ARNHEM BEGRIJPT DE TOESTAND. Arnhem ontsloot teeds zijn hart, zijn linnenkasten en provisiekasten, zijn beurs, njn bankreke ning en zijn girorekening: voor een gocrle start. Maar oij een start be hoort een finish en die finish is nog heel ver. Ontstellend groot zijn de kapitalen, die nodig zijn voor de grootste ramp in vredestijd, die ons land overkwam. Vrijdag en Zaterdag wordt een massaal beroep gedaan op de gehele bevolking: de grootste inzamelactic, die Arnhem ooit heeft gekend, wordt dan georganiseerd. De slem van de burgemeester zal door de straten klinken, een ernstig beroep doend op bewoners en voorbij gangers. De eerste burger van de stad geeft verder het goede voorbeeld door met de collectebus rammelend persoonlijk aan de collecten deel te nemen. Arnhem begrijpt de toestand. Dui zenden grote en kleine gaven zijn bij de verzamelposten te Arnhem binnen gekomen. Daarbij zijn waardevolle pakketten warme kleding en dekking. Maar ook de even ontroerende mooie speelgoedauto, die een ietwat verlegen kleuter zelf komt brengen. Arnhemse burgers trokken op eerste oproep vastberaden naar het bedreig de gebied. Orri daar in de chaotische ellende hun naamloze arbeid te ver richten. Zware arbeid. De uitputting van hen die reeds terugkeerden spreekt boekdelen. Andere ontelbaar andere Arnhem mers gingen schijnbaar gewoon aan het werk. Schijnbaar, want zij allen werden gepijnigd door de wetenschap van de ontzetting elders in ons land. En men wilde iets doen. Men wilde helpen. Intekenlijsten voor geld circu leerden, directies van bedrijven trok ken ongekend grote bedragen uit hun bedrijfsmiddelen, instellingen verza melden in korte spanne tijds flinke be dragen, buurtverenigingen kwamen tot spontane inzamelingen, particulie ren brachten hun aandeel. Geld, geld, steeds meer geld begon ook vanuit Arnhem langs de verschil lende kanalen te stromen naar het centrale punt, het Nationaal Rampen fonds. Maar ook op tal van andere wijzen stroomt dit medeleven en de behoefte aan medewerking naar het Arnhemse Comité Wateisnood 1953. Op één op roep voor collectanten meldden zich in nog geen 2 dagen het verblijdende ge tal van meer dan 500 collectanten. Reeds nu betuigt het comité hiervoor zijn dankbaarheid. En onvermoeid zijn tal van Arn hemmers uit verschillende bedrijven en beroepen reeds bezig om in eigen groep nog weer extra gelden te verza melen. Om branche- en beroepsgeno ten op te wekken om naast de reeds gedane giften bovendien als branche of beroep nog een extra bedrag te vei'zamelen. Ook de medewerking voor de voor genomen straatcollecte op drie brand punten in de binnenstad op Vrijdag en Zaterdag a.s. is boven iedere lof ver heven. Een groep politicmannen, een groep brandweerlieden, een groep militairen, een groep uit het Horecabedrijf, een groep verpleegsters, een groep oud gedienden uit Bronbeek, het eerste elf tal van Vitesse, een groep busperso- neel, zij allen stelden zich spontaan ter beschikking voor de geldinzame ling, die Vrijdag en Zaterdag wordt gehouden. Thans is een voldoend aan tal collectanten beschikbaar. „U kunt beschikken over zoveel van mijn mensen en zo vaak als nodig is", zei het hoofd van één der meest vitale Arnhemse dien sten. AGENDA WOENSDAG: Pax. Velperplein, 20 uur: Jaarverga dering Humanistisch Verbond. DONDERDAG: Stadsschouwburg, 9.30 en 11.15 uur: Jeugdvoorstelling door de toneel groep „De Witte Vogel" van „De mantel van de zonnebloem". Stadsschouwburg, 20 uur: Jan Musch in „De Vrek". Musis Sacrum, 9 uur: Vergadering Gelderse Mij. voor Landbouw. Musis Sacrum, 20 uur: Abonn. concert door het Gelders Orkest o.l.v. Leo Pappenheim. Soliste Clara Haskil, piano. FILMS: Luxor: „De eerbiedige lichtekooi" Toegang 18 jaar. Aanvang der voor stellingen: ld.30, 18.45 en 21 uur. Zon dag boven 16.30 uur. (Geprolongeerd). 50-minutenfilm dagelijks 11 uur 's Zondags 12 uur. Saskia: „De Verboden vrucht", toegang 18 jaar. Vooi stellingen als in Luxor. (Geprolongeerd). Palace: „Starlift". Toegang alle leeftij den. Voorstellingen als in Luxor. Zondag 1 Febr., 12 uur: „Op hoop van zegen" (voorstelling ten bate van het hospitaalschip „De Hoop"). Toegang 14 jaar. Donderdag 5 Febr.: „Arsenicum en oude kant". Toegang 18 jaar. Arnhems: „De kloof der verschrikking". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als ln Luxor. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bronbeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. APOTHEEKDIENSTENDe Zondag-, avond- en nachtdiensten worden t.m 6 Febr. waargenomen door Apotheek Herens v.h. Boom, Kastanjelaan 5, telef. 25425 en Apotheek Brongerma, Apeldoornseweg 70, tel. 23618. De Gemeente-Apotheek ls open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten is, kunnen spoedrecepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk. dienst: tel. 24446 (b.g.g. 22267). Dokter8post Velperweg 27, teL 22902, „Natuurlijk doe ik dat vanzelf sprekend geheel gratis", zei een Arnhems ambachtsbcdryf, wiens hulp ingeroepen werd. „Hoeveel materiaal hebt u no dig. Goed, Ik stel het gratis! ter beschikking", antwoordde een be- dryl's wiens hulp voor materiaal werd ingeroepen. „Zeker, ik kan u helpen. Twee dagen stel Ik auto met chauffeur ter beschikking", antwoordde een groot automobielbedrijf. „Wy zorgen voor de gehele tech nische installatie", antwoordde een ander groot technisch bedrijf. En zo blijft de verwarmende en spon tane hulp voortdurend binnenstromen, getuigende van een bereidheid, die de allerhoogste verwachtingen wekt voor de allergrootste geldinzameling, die ooit in Arnhem tot stand werd ge bracht. Vrijdag en Zaterdag a.s zal Arnhem hopelijk het eerste „zinkstuk" opleve ren als zijn bijdrage in het ontstellend grote, materiële verlies dat ln het Wes ten ontstond. Dat „zinkstuk" zal een deel van de bres kunnen stoppen als het een „zinkstuk" van ongekend for maat is. Het aandeel wat van ieder van ons Arnhemmers wordt gevraagd is zó in grijpend, dat wij daarmee vrijwillig een kl?in deel van de nood in eigen huis binnenhalen. Want het parool moet zijn: Vrijdag en Zaterdag: tot de laatste cent die wij nog missen kunnen. r~ Kwart millioen overschreden Voor zover hedenmorgen be kend, Is een bedrag van 102.631 gulden binnengekomen aan gi rostortingen, bankstortlngen, bü het Arnhems Dagblad en de Arnhemsche Courant. Aan toe zeggingen ls ontvangen een be drag van 156.852 gulden, dus het kwart millioen ls al over schreden. Hierbij zijn niet inbe grepen de giro-overschrijvingen naar het Nationaal Rampen fonds (giro 9575 De heer N., directeur van een groot café- en restaurantbedrijf heeft één cent toegezegd voor Iedere gulden die door Arnhemse bedrijven en burgers wordt ge stort bij banken of giro tot en met 14 Februari. Wfe volgt? Stortingen mogelijk by alle Arnhemse Bankinstellingen, De Arnhemsche Courant, Het Arnhems Dagblad, en op de girorekening 9575 van het Nationaal Rampencomité. .J Wie lijdt niet mee, die Holland ziet! Geef gul, want „neen" beslaat er niet Het Propaganda-Comité Arnhem Nationaal Rampenfonds. TOEN de Duitsers in 1940 met een vaart van 90 km. per uur Frank rijk binnen trokken om daar de Ger maanse „beschaving" te brengen (zie Oradour) stonden al vrij spoedig na hun binnenkomst steden en dorpen van het oude Franse land in brand. Om zoveel mogelijk mensenlevens te sparen werden kinderen geëvacueerd. Dat was o.a. het geval in Rouaan, de bekende stad in Normandië, die door hevige branden werd geteisterd. De lotgevallen van zo'n geëvacueerd kind worden beschreven in de eenvou dige, ontroerende film „Marie Louise", die reeds een vijf k zes jaar geleden in het normale bioscoopprogramma en thans voor de schoolbioscoop draaide. Marie Louise is het meisje in de ge lijknamige film, dat versuft en wat apathisch in Zwitserland arriveert en daar liefderijk wordt aangenomen door een goed gesitueerde fabrikantenfami lie, omdat in het gezin, waarin zij haar intrek zou moeten nemen, maze len waren geconstateerd. Zonder enig pathos, zonder filmster ren die on-werkelijk knap zijn en doen, ertelt deze film op een simpele ma nier, die juist zo het hart treft, hoe dit schuchtere Franse kind, dat lang zaam „bij" komt, vriendschap sluit met een goede sjokkerd van een hond en vooral met de heer des huizes: een brompot, die van de komst van het kind niets afwist en die-zijn verlegen heid verbergt onder een potsierlijke humeurigheid, die spoedig verdwijnt. Marie Louise wordt het verwende popje in huis, en.het doet goed te zien hoe bij alle narigheid de Zwitsers hun Bidstonden in de kerken De Gereformeerde Westerberk te Arnhem was gisteravond meer dan vol met Arnhemse kerkmensen, die gehoor hadden gegeven aan de oproep van de Oecumenische Raad van Kerken om de Interkerkelijke gebedsdienst bij te wonen. Op een gegeven ogen blik moest: de Westerkerk worden gesloten, omdat er niet meer men sen bjj konden. Tezelfdertijd gin gen enige honderden mensen naar de Lutherse Kerk, die eveneens goed was bezet. In beide kerken werd dezelfde orde van dienst gevolgd. In de Westerkerk opende ds. F. A. Hofman, predikant der Gereformeerde kerk. de bijzondere bijeenkomst en las 2 Corinthen 4 6- 15, Jesaja 58 5-12 en Romeinen 8. het laatste deel. Gezongen werd de 130e Psalm (verzen 1. 2 en 3). Gezang 180 en Gezang 301 0 (het zesde cou plet van het Wilhelmus). In de Lutherse kerk geschiedde de schriftlezing etc. door pastoor J. C. M. Kcman van de Oud-Katholieke Kerk alhier. Het gebed in de Westerkerk werd uitgesproken door ds. C. Keers, predi kant-directeur van het Diaconessen- huis, voorzitter van de Oecumenische Raad; gebed voor de slachtoffers; z>e- ken, kinderen, ouden van dagen; voor allen die in nood verkeerden. In de Lutherse Kerk ging in gebed voor ds. J. Gronloh, Luthers predikant. Na de gebeden was er het stille ge bed: een ontroerend moment. De diensten duurden een half uur. zoals reeds gemeld. In de Rooms-Katholieke kerken wa ren de diensten eveneen3 zeer goed bezocht. best hebben gedaan om dit kind, uit het brandende Rouaan, te helpen en te verwennen. Papa brompot gaat daarbij voorop, bezoekt de kleine in het zie kenhuis en koopt cadeaux öffi er ja loers op te worclen. De arbeiders in de fabriek laten zich ook niet onbetuigd: zij werken over om de Franse slachtoffertjes een zon nig home te kunnen offreren. Franse kinderen worden opgenomen in een tehuis, waar de belhamel de hele troep lastig maakt en de centrale verwar ming „molt". Als Marie Louise dan weer terug moet neemt ze kordaat de benen, te rugverlangend naar het rustige Zwit serland, doch beseft later het verkeer de van haar gedrag, en het einde is, dat ze tenslotte, na een kleine verlen ging van haar verblijf, naar Frankrijk terugkeert. Maar eci-st zingt jong Frankrijk het lied van de geboorte grond: ..Mijn Normandië, de grond waarop ik mijn levenslicht aanschouw de". En waar de zwaluw zijn nestje bouwt. „Merci, merci beaucoup". roe pen ze als ze vertrekken én: „vive la Suisse". Het is allemaal zo aardig, zo pre tentieloos verteld, zo zonder op-de- borst-kloppery van Zwitserland, dat ook in deze benauwde dqgen weet aan te pakken als het er om gaat het leed te verzachten. DE LOTEN VAN DE AUTO-TOCHT: In ons blad van 28 Januari schre ven wij in verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de Sociëteit voor Ouden van Dagen hier ter stede, dat mevrouw Van der Hoef mededeelde hoe de heer J. van Essen 1200 loten had ver kocht ten bate van de autotocht van de oudjes. Hiermede hebben wij de krasse heer Van Essen schrome lijk tekort gedaan. Zoals mevrouw Van der Hoef mededeelde heeft hij niet minder dan 2500 loten ver kocht, meer dan het dubbele dus van wat wij reeds als een flinke prestatie aanmerkten. MEER DAN TWEE TON Het totale bedrag dat de Arn hemse bedrijven, instellingen en or ganisaties tot heden hebben ge offerd voor de getroffen gebieden heeft met inbegrip van de gift uit de Gemeentelijke kas de twee ton reeds overschreden. EEN GELDERSE BOERENDOCHTER zal aan het gemeentebestuur wor den afgedragen. TER NAVOLGING: Bij de U.V.V. kwam gisteren een byzondere gift binnen. Een zeer goede damesmantel tezamen met ondergoed en... een flinke met worst. Bovendien was er een harte lijke brief van medeleven bij voor degeen die het zou ontvangen, on dertekend met: Een Gelderse boe rendochter. Aan het verzoek deze gave in zijn geheel aan één gezin te doen toekomen zal worden voldaan. BLINDEN-HU LP Ook de Gelderse Blinden gaan werken voor hun medemensen in nood. Zij hebben ln het kader van de Gelderse Blindenvereniging reeds hun sporen verdiend met allerlei handwerk, zoals op de Utrechtse- weg te zien is. Vrijdag a.s. zal er op de Markt een tentje staan, bij de ingang van de Grote kerk. Daar zullen dames het blinden-handwerk verkopen ten bate van de hulpverlening. Het geld Het is zeer verheugend, dat alom ln onze stad de personeelsleden van de verschillende bedrijven grote geldsbedragen ter versteviging van het Rampenfonds bijeen brengen. Zo kunnen wij thans mededelen, dat het fabrieks- en beambtenper- soneel van de N.V. Hollandsche Me tallurgische Bedrijven in onze stad beter bekend als de „Tinfa- briek" hetwelk ongeveer 500 personen omvat, een som van f 11.000,ter beschikking heeft ge steld. Dit mooie bedrag werd be reikt door het afstaan van een snip perdag door het fabriekspersoneel, terwijl het beambtenpersoneel spon taan een groot deel van het maand salaris heeft afgestaan, wat gemid deld neerkomt op 20% per per soon. SCHILLEN GEVRAAGD: Een noodkreet om aardappel schillen bereikte ons hedenmorgen via de dienst van de Gemeenterei niging. Regelmatig kwamen daar steeds vrachtauto's uit de omgeving van Rotterdam schillen ophalen voor „vaste klanten", bijvoorbeeld in de polder Kethel, waar de boeren niet over voldoende voer beschikken voor hun vee. Thans vanmorgen kwamen twee lege vrachtwagens extra met de opdracht: schillen, hoe dan ook! Het vee in de noodgebieden dat nog gered kon worden mag niet verhongeren, maar er is geen voer genoeg uit de aard der zaak. Dan te bedenken, dat in Arnhem naar deskundige schatting nog een 10.000 kg. schillen per week in de vuilnisbak terechtkomen, is wel zuur. Daarom wordt op alle Arnhem mers een dringend beroep gedaan speciaal op de étagebewoners, die om begrijpelijke redenen niet altijd zo toeschietelijk zijn met hun schil len de ophaler die twee maal in de week verschijnt niet met lege handen voorbij te laten gaan. Wie zich overgeslagen acht, ge lieve zich met zijn klacht onverwyld tot de Gemeentereiniging te wen den! EEN IDEE: Een leerling van H.B.S. A kreeg een ideeen even later werd een handbalwedstrijd georganiseerd die voor leerlingen en leraren alleen te gen betaling van een dubbeltje te zien was. De opbrengst van 30. werd afgedragen aan de directeur, die het aan het Nationaal Rampen fonds overmaakte. SERGEANT: In Sommelsdijk nabij Middelhar- nis is de leiding van de hulpverle ning thans in handen van de be roeps-sergeant Cornells van der Put, motorordonnans eerste klasse, werkzaam op de technische school van de luchtmacht op Deelen. De burgemeester van Sommelsdijk wordt namelijk vermist. Serg. Van der Put, die toevallig in Sommels dijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgenomen. Hij wordt geassisteerd door vijf andere militairen, 200 studenten en een dokter. „AASGIEREN': Een verontwaardigde dame belde op: „Wat schandalig toch, er zijn alweer aasgieren aan het werk. Daar moet toch maar eens wat aan gedaan worden." De dame vertelde, dat iemand had gezien, dat een vrouw gepakt en gezakt uit Musis kwam geslopen. Dat is werk voor de recherche en deze ging na onze mededeling on middellijk aan het werk. Een uurtje later telefonisch resultaat: „We Ge grepen al niet hoe dat kan, want er is behoorlijk toezicht. Maar die ge pakte en gezakte juffrouw was iemand, die in Musis lets wilde brengen! Ze was verkeerd. Want Musis is een verzamelpost en men had haar naar een der inneemposten van het Roode Kruis verwezen." Dus: geen aasgier, integendeel! CHRONIQUEUR Dokter Visser naar Tholen (Van écn onzer redacteuren) „TT SPREEKT MET DE COMMANDANT van het Roode Kruis uit Arnhem. Ik bevind mij in bet genieentehuis te Halsteren. i>c dames zijn achtergelaten in liet kamp te Ossendrecht. Ik ga met de mensen naar Tholen. Probeer de cantinewagen hierheen te sturen." Rustig klinkt de stern van dokier G. J. Visser door de telefoon. Even rustig maakt de dokter zich even later gereed om hulp te bieden aan de mensen op het eiland Tholen. Al enkele dagen werkt de Arnhemse colonne van het Roode Kruis in West-Brabant, zonder te denken aan rust of aan -daap. En met de andere hulpcolonnes leveren de Arnhemmers hun aandeel in de strijd legen de aloude vijand: het water. amen met /j&-Uut?nant Krul van 1 het Roode Kruis uit Arnhem zit dokter Visser op het gemeentehuis in Halsteren, waar wy hem ontmoet ten. Elk ogenblik kan de verbinding tot stand komen met de instantie, die opdracht zal geven waarheen 'de co lonne zich moet begeven. Toen kwam het bericht: Tholen. Na het gesprek geeft dokter Visser zijn bijzonderheden en nog enkele in structies door aan Arnhem. En dan gaat het naar de Tholense- weg tot waar het grauwe, nu zo kalme water is gekomen. Tholen ls 't doel en daar zullen ze komen, hoe dan ook. Het is alleen dc vraag of de wagens drie van de CAMIZ en twee van Vroom en Dreesmann mee kunnen. Even tevorèn waren de Franse ge nietroepen met platte vaartuigen ge- iveerd. Hierin ziet dokter Visser zijn kans en onmiddellijk wordt over leg gepleegd met de Franse kapitein. Het resultaat is, dat in elke boot twee Roode ICruis-niannen mee mo gen. terwijl later wel verder zal wor den gezien. Onder protest van de burgemeester van Halsteren, die de boten wilde ge bruiken voor patrouillèdiensten naar de noOO'WIT' VRy Reeds 900 ton kleren verzonden Nauw werken Roode Kruis en de Unie van Vrouwelyke vrijwilligers hier ter stede samen. Zorgt het Roode Kruis voor organisatie én expeditie, de U.V.V. werkt in de eerste plaats aan de verzorging der ingezamelde kledingstukken, bijgestaan uit de aard der zaak door velen. Maar van de U.V.V. zelf zijn toch de laatste dagen 300 dames in de weer geweest, zo ver- tcioe ons vanmorgen mevrouw Ven der Hoef-Asjée. Cp de centrale post van het Roode Kruis vernamen wij, dat tctaal reeds 900 ton kleren verzonden was. Daar verwacht men trouwens nog een grote aanvoer van kleding van elders, nu de post Arnhem hel knooppunt is gewer den van de provincie. E SOCIËTEIT voor Ouden van Da gen zo werd hedenmorgen be slist, zal als centraal eethuis dienst doen' voor allen die in Arnhem mee helpen. Hierbij biedt de Huishoudschool de helpende hand. Gisteren lagen de sta pels kleding er nog IV2 meter hoog, maar in twee uur hadden de dames al les gesorteerd en aan kant. Nu ligl staan de tafels en stoelen voor de eters matrassen en dekens, ln het midden staande tafels en stoelen voor de eters envoor de ouden van dagen. Want zo tussen de bedrijven door wil men de „Soos" toch aan de gang houden. Volop wordt door de meisjes van de Nijverheidsschool gewerkt aan het verstelwerk van geschonken goederen en ook aan nieuw-naaien. Met naaien en koken maken ook de leerlingen van de Kweekschool zich nuttig. Belangrijk was het aanbod van de K.E.M.A. om te wassen wat daarvoor in aanmerking komt. De U.V.V.-sters hebben dit aan bod dankbaar aanvaard. Zo spelen de Arnhemse vrouwen hun belangrijke rol bij de hulpverlening. Evacuatie-bureau Het Evacuatie-bureau Gemeente huis, bureau Bevolking is geopend van 's morgens half negen tot 's mid dags half één en verder van twee tot half zes, zo verzoekt men ons mede te delen. Politie naar Zuid-Beveland Op verzoek van de burgemeester van Hoedekenskerke, welke gemeente door Arnhem is geadopteerd, is heden morgen om zeven uur een detache ment van de Arnhemse politie, eeD twintig man, voor assistentie in deze gemeente en omgeving, naar Zuid- Beveland vertrokken* JL/ v afgclegen.boerderijen, gaan twee boten naar Tholen, terwijl een boot wordt ge bruikt om langs de boerderijen te varen. De achtergebleven Roode Kruïs-man- nen staan niet werkeloos langs de weg. Zij maken zich verdienstelijk met het bergen van geredde goederen en het afvoeren daarvan met hun eigen voer tuigen. Af en toe is het nodig, dat een bran card wordt gehaald. Dan wordt voor zichtig het stoffelijk overschot van één der naamloos vele slachtoffers wegge bracht, nagestaard door velen... colonne van dokter Miete is al weer terug. Deze groep heeft prachtig werk verricht met de evacua tie van Fijnaart. Oud Vossemeer Kruisland. Van de laatste plaats uit is ook de radio-reportage gemaakt, waar bij de Arnhemmers een pluim kregen. Speciaal de bussen uit Arnhem. Doe- tinchem en Nymegen hebben uitsteken de diensten bewezen. Ook de gemeentelijke sleepboot „Maarten van Rossum" zit niet stil. Onder leiding van de korpo raal J. Wcidema wordt voortdu rend gevaren met evacué's van Zierikzee naar Dordrecht. De wagens die in de nacht van Zon dag op Maandag met goederen uit Arnhem zijn vertrokken hebben de kle ding en het beddegoed in Roosendaal afgegeven. Onder commando van lui tenant Krul zijn de wagens toen door gereden naar Steenbergen, waar ge holpen werd met de evacuatie. Van Steenbergen is de groep, be staande uit Roode Kruis personeel, de heer Van Engelen met de vijf wagens naar Rilland Bath gedirigeerd. De be volking van deze plaatsjes op Zuid- Beveland werd uit de huizen gehaald door de militairen met behulp van high-speed-tracks en een duck. Hier aan heeft luitenant F. van Aalten een groot aandeel gehad. De Arnhemmers namen de burgers over en brachten hen naar Bergen op Zoom en Ossendrecht. De chauffeurs van de wagens schenen geen vermoeidheid te kennen: na een zware nacht en een dag hebben zij ieder zeker vijftig maal de afstand Ril landOssendrecht op en neer gereden. Bovendien werd tussen de bedrijven door nog een aantal melkers naar het vee in Kruisland vervoerd. Hulde voor deze stoere kerels! Rampenfonds Op Dinsdag 3 Februari wer den de volgende giften voor het Rampenfonds aan het bureau van ons blad afgegeven: Winkel. Ver. Koningstr. Arnhem ƒ1500, P. v. B. Mej. E. A. Sch. Mevr. B. A. K. Mevr. S.-E. W. v. D. Fam. v. d. V. Mej. E. J. H. Instituut Lady's Chai-me E. Th. K. Pers. Sportf. bad G. B. N.N. Mevr. v. d. W. A. M. L. 5,- 10,— 2,50 10,— 4,50 48,— 25 10,— °5, 25, Totaal ƒ1695,— 'iteraard is deze opsomming zeer onvolledig en eenzijdig. Onvolledig omdat ook de damesploeg hard werkt en wel in het militaire kamp te Ossen drecht, dat nu als evacuatiecentrum is ingericht. Voorts staat de cantinewa gen in 's Hertogenbosch en het eten, dat daarin wordt gekookt, wordt door mensen, die het hebben beproefd, ge roemd. Eenzijdig, omdat hulpcolonnes uit an dere plaatsen even voortreffelijk en verdienstelijk werk doen als de Arn hemmers. Toch geeft het een kleine voldoening, dat Arnhem ook op deze wijze aan het reddingswerk kan deelnemen. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is ge stegen tot 1223. Uit de vol gende plaatsen bereikten ons nog berichten over slacht offers: Wagenberg 1; Som melsdijk 1Nieuwerkerk- Ouderkerkl3; (geborgen); Heusden en Alten a 3 (defini tief) Wolf aartsdijk 3 (ge borgen); Oude Tonge240; Nieuwe Tonge 75; Klundert 13. Een militair is bij bet red dingswerk omgekomen. Normale uitkeringen voor geëvacueerden Geëvacueerde personen, die via het gemeenschappelijk administratiekan toor aanspraak kunnen maken op uit kering krachtens de werkloosheidswet of de ziektewet, wordt verzocht zich te melden bij de dichtstbijzijnde corres pondent van het Gemeenschappelijk Adminictratiekantoor in hun huidige verblijfplaats. Naar het adres van de correspon dent kan o.m. worden geïnformeerd bij het dichtstbijzijnde kantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau. FEESTAVOND „ZEELANDIA" GAAT NIET DOOR De toneeluitvoering van de Zeeuwse vereniging „Zeelandia", welke heden avond in het Buurthuis „Oost-Arn hem" zou plaats vinden, gaat in ver band met de nationale ramp, niet door. BIDSTOND VKUE GEREF. GEMEENTE Donderdagavond om 19.30 uur houdt de Vrijz. Geref. Gemeente in het gebouw Parkstraat 46 een bidstond en extra collecte voor geteisterde gebie den. VRIJ BANK Donderdagmiddag om twee uur be gint de verkoop van vers vlees bij het slachthuis. Uitgifte van nummers om half twee. Burgerlijke Stand 2 Februari Bevallen: P. J. van der Hoek-Trip, d.; C. M. Putman-Meurs, d.G. M. Arns- Schuiling, d.; I. Kapusniak- van Diest, z.; G. de Haas- van Kapel, z.; W. Slagmeulcn-Spies, d.: H. IC. Althui- sius-IClaassen, z.; P. M. Corporaal-von Rudnay, z.; C. Vermaes-Mossembek- ker, z. Overleden. R. B. Lamers, 45 j. geh. met: D. Hofs; W. IC. Hengeveld, 71 j. geh. met W. J. van der Tooien; B. Tee- ring, 71 j.; A. M. van As, 71 j. geh. gew. met A. F. W. baron van Brakell van Wadenoyen en Doonverth. li i hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt namens de regering het volgende mede: Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur de massale stroom van goederen, die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers in ontvangst ge nomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelyke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, mo ge met klem worden verzocht de inza meling van deze goederen in het ge hele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaar ne door de intendance van het N.R.IC. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens. Overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de Intendance van het hoofdbestuur van het N. R. K, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Reode Kruis moge van deze ge legenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. F) A f A P BAKKERSl 1 E yj E ES Toegang 18 Advertentie BAKKERSTRAAT 56 - TELEFOON 21834 i DONDERDAG 5 FEBRUARI 2.30 6.45 en 9 UUR GARY GRANT EN PETER LORRE in ALS TONEELSTUK EEN SUCCES. ALS FILM GRANDIOOS. 545'546 Zo gingen de dagen op Palmeiland voorbij. Rick en Bunkie hadden een heerlijke en gezellige tijd daar met hun vriendje Oepoeti. En vervelen deden ze zich geen minuut. Elke dag bracht weer nieuwe pretjes en vertier. Toen vertelde Tripje dat binnen enkele dagen het vliegtuig weer zou komen om hen op te halen; ze zouden weer naar Speelgoedstad 'e-uggaan. Rick en Bunkie heken elkaar even aan. Maar Tripje zei: Jullie gaan natuurlijk met ons mee, want je moet Speelgoedstad toch ook eens zien! Toen waren ze gerust, want ze hoefden dan hun kameraadje Oepoetie nog niet te missen En twee dagen later, ja, daar daalde het grote verkeersvliegtuig weer netjes op Palmeiland. De koffers waren al gepakt; Zwartjes droegen die naar het vliegveld, waar se in het vliegtuig werden geborgen. En toen namen ze allen hartelijk afscheid van de Zwartjes. De propellers begonnen te draaien, de motoren bromden.... en toen ging de grote zilveren vogel statig de blauwe lucht tegemoet. Tot ziens, Palmeiland! Tot ziens, beste Zwartjes!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4