IJlcolonne met goederen uit Gelderland in Ossendrecht In Engeland is de situatie beter Burgemeester KI ijn opende K.I.-station te Eist Hulde voor doorzettingsvermogen pioniers van de EE Arnhemse dames wonnen te Luik en heren speelden gelijk GELDERS DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 ben processie van hulpbetoon langs de weg naar het rampgebied (Van een speciale verslaggever) Ossendrecht, Dinsdagmorgen. Gisteravond om kwart voor twaalf gaf korporaal J. Touw van dc Nationale Reserve bij dc Roode Kruispost aan de Velperweg te Arnhem bet vertreksein voor een twintigtal afge laden vrachtauto's, volgestouwd met goederen uit Arnhem, Zetten, Gendt, Ruurlo, Zutphexi, Gor&sel en Brunnnen. Het was een zogenaamde ijlcolonne, die in eerste instantie bestemd was te rer trek ken naar Rucphen. Deze bestemming werd daarna gewijzigd in Ossendrecht, grens Brabant-Zeeland. En nu zitten wij in Ossendrecht. De klok van de kazerne, waar de door Arnhem geschonken goederen worden afgeleverd, wijst half vijf in de mor gen aan. De chauffeurs werden prima onthaald. De ouderwetse erwtensoep stond reeds te geuren. Ook was koffie. Maar zij hadden deze haver" ook verdiend. Vier en een half uur hadden zij gereden over licht be sneeuwde wegen in een inktzwarte nacht. Helaas waren er uitvallers te betreuren. Een zestonner uit Ooster beek werd van voren geheel ingedrukt toen de chauffeur ter hoogte van Eist door zijn rem trapte en boven op zijn voorganger reed, De Oosterbekers kwamen er met een bezeerd been en een benauwd ogenblik af. Na een klei ne contröle ging het weer verder, de Oosterbekers met him defecte wagen achterlatend. Het was hard, maar de hulp aan Ossendrecht mocht niet uit gesteld worden. Er werd regelmatig doorgereden met een snelheid van on geveer 50 kilometer per uur. Wij von den een plaatsje in een klein vracht- auto'tje uit Ruurlo, samen "met een vijftal manschappen van de Nationale Reserve. Voorbij Grave kregen we een tweede uitvaller te noteren. Ook deze werd achtergelaten. Via Den Bosch en Breda werd op volle toeren gedraaid naar Ossendrecht, dat weliswaar droog staat, maar toch omgeven is door water. We stopten nog ir. Gauw, waar een aantal bewoners midden in de nacht naar onze colonne kwam kijken. We spraken een echtpaar, dat niet meer uit de kleren durfde uit angst voor het water. In Gouw hoor den we dat er deze. nacht nog ?en kleine dijkbraak had plaats gevon den. Enkele kilometers voor het eind doel bleef een Ruurlo-er staan zonder benzine. Zonder dat de colonne naar hem omkeek ging zij verder. Later ;s hij toch gekomen. Een ordonnans ran de legerplaats Ossendrecht bracht hem brandstof. Onderweg passeerden ons nog zes bussen van de Arnuemse gemeentetram. De kJok wees toen drie uur aan. Een lange rij wagens met allerlei goederen of materieel vormde als het ware een px*ocessie van hulp vaardigheid. Wanneer men Arnhemmer is en «•eet dat de meeste chauffeurs meer dan veertien uur aan één stuk in de weer zyn geweest, 'dan kan men trots zyn. Dan ls het een voorrecht om met deze onvermoei bare kerels mee te. gaan over de wegen, die naar het rampgebied leiden. Maar niet minder trots zyn we als we zien «elk een Dracht- collectie aan kleding, bedden, wie gen enz. Arnhem gegeven heeft. Maar niet alleen onze co.'onne was vannacht op de weg. Ook de mili tairen waren actief. Met gicte snel heden reden militaire auto's af en aan; tot zelfs rijdende kranen en takelwa gens toe waren op weg naar het rampgebied. Aankomst Om zes uur vanmorgen arriveerde In Ossendrecht de Arnhemse Roode Kruisgroep van mevrouw Rohlfs-Haze onder leiding van dr. Visser. Ongeveer twaalfhonderd evacué's hebben hier een onderdak gevonden. De militairen van de' legerplaats Os sendrecht vechten nog steeds tegen het water, dat de plaats tot. op vijf ki lometer genaderd is, Er heerst hier geen paniek. Men is rustig en astbe- sloten datgene te doen wat men kan doen. Onze colonne was er een zoals men zelden zal zien. Er waren niet alleen grote en bekende firma's, doch ook kleine bedrijfjes, die het eigenlijk niet zonder wagen kunnen stellen. We zijn in een opslagplaats van de geschonken goederen geweest. We za gen dozen uit Gendt, fornuizen uit Ruurlo en kleding uit Arnhem, vaak gloednieuw. Honderd meter van deze opslagplaats zien de evacué's "anuit de vensters van hun tijdelijk kazerne- verblijf de goederen arriveren. Er is vreugde bij hen. Zo straks zal de uit reiking beginnen en zullen Uw gaven het leed verzachten. Op een wagen uit H KINK HM Hulpverlening uit de gemeente Renkum Op voortreffelijke wijze kwijt de ge meente Renkum welker inwoners weten wat evacuatie betekent zich van haar plicht tot hulpverlening aan de noodgebieden. In eerste 'nstantie bracht de collecte een bedrag van 28.000 op en dit groeit nog steeds aan. De directie van de Hevea-fabrie ken stelde 1000 paar waterlaarzen be schikbaar. De hoeveelheid bijeenge brachte goederen van uitstekende kwaliteit is zeer groot. Reeds werd een drietal vrachtauto's vol afgevoerd naai Ossendrecht. De rest blijft, op aanwijzing van het Roode Kruis, in depót. Nog steeds is men bezig met het sorteren van de kledingstukken, het schoeisel, huisraad en keuken- gerief, Met veewagens zyn uit ue om geving van Sliedrecht 100 koeien op gehaald en opgestald op de bedrijven van de boeren in Renkum en Ooster beek. De burgemeester, mr. D. Mat- zeer van Bloois, beschikt rteds over zoveel adressen dat hy, op eerste af- -oep al. 600 evacué's kan onderbren gen. Een contactman van het Arn hemse Roode Kruis is raor de ge meente Renkum in het noodgebied om te zien wat verder nog ondernomen kan worden. Brummen laadt men een prachtige an tieke tafel uit. Misschien is het wel een familiestuk geweest. Hagelnieuwe overalls, hemden enz. worden aange dragen door transpirerende oud-Korea- stryders en zo gaat het maar door. Een veelvoud van gaven stroomt hier binnen en wij kijken maar, niet begrij pend dat dat allemaal meegesleept is door twintig vrachtauto's. Zeventien U-eden We zijn nog even een kijkje gaan nemen bij de evacué's. Allereerst spra ken we Marinus Oele. Hij is 72 jaar oud en woont in Rilland Bath. Samen met zijn 69-jarige vrouw wildé hij vluchten, doch het water dreef hen terug in hun woning. Zeventien tre den heeft onze trap, zeide hij, en slechts twee treden bleven boven wa ter. We verwachtten reeds de verdrin kingsdood, doch het water steeg niet hoger. Zonder licht en voedsel en met doornatte kleding hebben ze op zolder gewacht tot hun redders hen Maan dagmorgen in een militaire boot laad den. De heer Vermerris, eveneens uit Rilland Bath, zag zijn huis door wa termassa's ineengedrukt worden toen hij in een bootje wegvoer. Zijn uit vijf personen bestaand gezin bezit totaal niets meer. In Klundevt woonde het gezin Harmsen. Twaalf kinderen telt dit gezin. In de stormnacht vluchtten vader en moeder en de kinderen Er waren kleintjes van 3, 5 en 6 jaar. Het gezin moest over een dijk en daar sloeg de storm de kin deren tegen de grond. De moeder riep hen toe zich aan elkander vast te houden. Daardoor ging de weinige meegenomen kleding, die de kinderen droegen, verloren. De storm joeg de kleertjes in de kol kende watermassa. En nu zitten ze hier, de kleintjes, met onthut ste gezichtjes, of kruipen en spe len op de gangen, niet begrijpend waarom zij nu spelen in een ka zerne. Er zijn er ook aan wie wij niets durven vragen. Dat zijn zij. die vewanten verloren, hun vrouw of andere gezinsleden... AN DER zeer grote belangstelling van de zyde van dc veehouders uit de streek en voorts in tegen woordigheid o.m. van de heer Ste- genga Rijksconsulent voor het K.I.-wezen, besturen van K.I.- en fokverenigingen en een vertegen woordiger van de Bond van Fok verenigingen, heeft de burgemees ter der gemeente Eist, de heer W. M. C. Klyn, gistermorgen het nieuwe station voor kunstmatige inseminatie aan de Grote Molen straat te Eist geopend cn heeft lr. Hoogland, Ryksvceteeltconsu- lent voor Gelderland, een gedenk steen aan de voet van de voor gevel van het gebouw Ingemet seld. Alvorens ir. Hoogland de troffel ter hand nam en burgemeester Klrjn als symbolische opening -laad de vlag in top hees, heeft de voorzitter van de Coöperatieve Inseminatie Vereniging voor Rundvee (G.A.l te Eist, de heer G. Willemsen uit Huissen. na enkele openblikken stilte te hebben verzocht ter herdenking van de in de rampge bieden gevallen slachtoffers, een uit eenzetting gegeven over het ontstaan ran het K.I.-station en de groei van de vereniging. Een woord van hulde bracht spr, hierbij aan de pioniers voor het betoonde doorzettingsvermogen. De vereniging telt op het ogenblik 308 leden met ruim 3000 dieren. Spr. meende dus wel te mogen zeggen, dat zij tot een „flinke knaap" was uitge groeid. Begin 1952 werd beslag gelegd op het perceel, waarop thans het nieu we K.I.-station is verrezen. Ir. Hoogland, die vervolgens de ge denksteen in zou metselen, noemde de ingebruikneming van het nieuwe sta tion een mijlpaal in de geschiedenis der vereniging en voorts van groot belang voor de fokkerij en het streven naar productie-verhoging. Burgemeester Klijn begon met zijn instemming te betuigen met de woor den van de heer Willemsen ter nage dachtenis van de slachtoffers in de rampgebieden. De plechtigheid van vandaag dient daarom een sobere om lijsting te hebben, aldus de burgemees ter, die vervolgens eveneens het door- liet kleine kwaad P. D, v. K. te 's-Heerenbevg had een briket op het fietspad gevonden. Het was daarom nog niet geoorloofd hem mee te nemen. De officier eiste 15 of 5 dagen en de politierechter ver oordeelde hem coniform de els. J. J. Th. G, te Blerick werd ervan verdacht ten nadelevan het Neder landse Openluchtmuseum een haard tc hebben weggenomen. Evenals J. H. v. M. te Arnhem, werd hij veroordeeld 50 of 25 dagen hechtenis bij ver stek. Wegens belediging werden de dames W. Bodd te Tolkamer en W. M. Grim berg te Doetinchem tct rssp. 10 (of 5 dagen) cn 15 (of 6 dagen) ver oordeeld; H. B. te Rheden tot 5 of twee dagen. Het uitdelen van klappen -peelde ditmaal een voorname rol een groot aantal beklaagden parten. H. M. te Varsseveld moest het met 25 of 10 dagen boeten; H. H. v. H. te Vclp, met 1.5 of 5 dagen; H. C. V. te Renkum met 5 of 2 dagen; J. P. v. d. B. te Dordrecht met 15 of 5 dagen en G. P. te Didam met 10 of 5 dagen. M. v. B. te Gameren had naar aan leiding van een al te vriendelijke op merking 15 of 5 dagen tegen zich kunnen horen eisen, als ze verschenen was. Nu werd zij bij verstek conform dc eis veroordeeld. Niet minder dan zes getuigen en een advocaat hebben het hunne gezegd over hetgeen G. v. D. te Ede ten laste was gelegd. Hy werd ervan verdacht slingerend en onder het verspreiden van een dranklucht op een bromfiets gezeten te hebben. Het vonnis werd 50 boete (of 20 dagen hechtenis) en twee weken gevangenis voorwaarde lijk. zettingsvermogen prees van de pioniers der K.I.-vereniging en in het bijzonder van zijn vriend Gerrit Damen uit Leuth. Spr. betreurde het, dat er zo weinig belangstelling bestaat voor de fokveedagen. Laat men in deze streek, van Doornenburg tot Ochten, beden ken wat het betekent, dat we hier een K.I.-station openen, zo zeide hij. De hoop uitsprekend, dat het gebouw er nog lange tijd in het belang van de streek zal mogen staan, verklaarde burgemeester Klyn het nieuwe K.I.- station voor geopend. Hierna was er gelegenheid het ge bouw te bezichtigen en dc beide stie ren, waarover de vereniging beschikt, in en buiten het gebouw te bewonde ren. Des middags volgden twee lezin gen. namelijk een lezing door ir. Hoog land over ,,De rundvcefokkovij in ver band met de K. I." on een lezing van dr. Ver.wey. Waar onze schepen zijn Celebes, IndonesiëNew York, 4-2 van Cochin te Calicut. Grimte Beer, R'damNew York, 3-2 van Halifax. Helena, A'damW.-Indie, 4-2 te La Guaira verwacht. Kieldrecht, R'damJapan, 3-2 van SingaporeHongkong. 31aasla.nd, A'damBuenos Aires, pass. - 3-2 FinisterreLas Palmas. Maetsuycker, 3-2 van Fremantle Singapore. Mentor, A'damMiddell. Zee, 3-2 n.m. te Lissabon verwacht. Nieuw Amsterdam, 3-2 van Cristobal Havanna. Oranje, 3-2 van Tj. PriokA'dam vla Singapore. Orestes, 3-2 van Barahona te New York venvacht. Overijsel, R'damIndonesië, pass. 3-2 OuessantCuracgo. Rempang, IndonesiëA'dam, pass. 3- 2 Kaap St. Vincent. Sibajak, R'damWellington, 3-2 te Papeete. Tcriiate, R'damIndonesië, 3-2 van ZeebruggeBone. Bonaire, A'dam—W.-Indië, 3-2 910 m. W.Z.W. MadeiraBarbados. Fairsea, SydneyA'dam, 4-2 195 m. O. t. Z. Malta. Indrapoera, R'damTj. Priok 3-2 In Golf van SuezAden. Joh. v. Oldenbarnevelt, A'damPriok pass. 3-2 Kaap TenezPort Said. Kota In ten, 4-1 v.m. van Port Arthur te New Orleans. Slamat, 3-2 van R'dam naar Indone sië. 3-2 rede Zeebrugge. Weerrapporlcn De weerrapportcn van hedenmorgen 7 uur over weer, wind m.s., tempera tuur, neerslag In de afgelopen 24 uur luiden als volgt: Oslo: licht bew., N.O. 2, 4, 0 mm. Stockholm, sneeuw, Z. 7, 4, 1. Kopenhagen, sneeuw, zw. 8, 0, 0.1. Londen, zw. bewolkt, windstil, 0, 0. Amsterdam, zw. bew., Z.W. 5, 0, 0. Brussel: geh. bew.. N.N.W. 1, 1, 0. Parijs: geh. bew., N. 2, 1, 0. Bordeaux, onbew., N.O. 4, 3, 0. Nice: onbewolkt, N.N.W., 4. 2, 0. Warschau: nevel, N.N.W., 2, 10, 0. Zurich: nevel, N.N.W. 2, 1. Wenen: sneeuw, N.W. 5, 1, '3. Eerst betalen, dan overzetten (Van onze Haagse redacteur.) EN HAGENAAR, die met een wa gen van een Haagse firma op last van het Roode Kruis op weg was naar Zuid-Beyerland om daar dekens, matrassen en meubilair te brengen, deed op zijn tocht een minder prettige ervaring op. Men kwam met de auto bij het veer van Hekelingen naar Nieuw-Beyerland, een particulier veer. De eigenaar eiste betaling voor het overzetten van de wagen, hetgeen neerkwam op 11,inclusief de be geleider. Direct is bij aankomst hiervan mel ding gemaakt bij de burgemeester van Zuid-Beyerland. De Haagse vrijwilliger was hoogst verontwaardigd over het optreden van de eigenaar van het veer, die slechts wilde overzetten','Aadat betaald was. (Van ome Londense correspondent) J^ehah 'e in Lincolnshire is de toestand langs de Engelse Oostktist thans minder gevaarlijk, doordat het water iets gezakt is. Met n.an en macht wordt gewerkt aan het dichten van de honderden dijkbreuken. liet aantal doden is minder dan aanvankelijk werd gevreesd en (be draagt volgens de laatsle opgaven 260. Verscheidene honderden personen worden nog vermist. 30.000 mensen hebben hun woningen moeten ver laten. Op het eiland Canvey blijkt, dat er 39 doden zijn. Engeland dankt het bestaan van dit eiland aan Nederlanders. In de 15de eeuw werd dit gebied, dat uit moeras sen bestond, drooggelegd door 200 of 300 Nederlanders, onder leiding van de vermaarde polderspecialist sir Cor nelius Vermuyden, die ook het Hol land-district bij de Wash hielp droog leggen. Lange tyd heeft op Canvey-eiland een Nederlandse gemeenschap ge woond, afstammelingen van dn eerste kolonisten en het Nederlands was er een kleine eeuw zelfs de voertaal. Een nieuwe ramp dreigt op het ogenblik ten Zuiden van Kingslynn in Norfolk, waar de dijken van de rivier Ouse zijn doorgebroken. Kingslynn zelf wordt met isolatie bedreigd, als een deel van de stad mocht onderlopen. Er is hier echter geen levensgevaar wanneer een deel van de stad mocht onderlopen, omdat men dan slechts eer ondiepe overstroming verwacht. De Royal Air Force vliegt voortdurend over de noodgebieden. Een ander gevaar dat dreigt is ty phus door verontreiniging van drink water. Dc autoriteiten zijn wat dit be treft overal op hun hoede, maar zij maken zich nogal bezorgd. Een leger van 1500 brandweerlieden uit het gehele land staat gereed om met 350 brandweerauto's en ander materiaal uit te rukken om te helpen liet water in de zee terug te pompen. De regering zal, na de noodmaat regelen, de uitvoering overwegen van een plan tot afdoende bescherming van de Oostkust, «elke in het ver leden te veel is verwaarloosd. Er wordt reeds gesproken over een „OhurchUl- muur". De kosten zouden «aarschyn- MOOIE OPBRENGSTEN COLLECTEN In vrijwel alle plaatsen in de niet getroffen gebieden zyn collectes aan de gang. Het is uiteraard onmogelijk, van a.1 die plaatsen opbrengstcijfers tc geven, maar om een indruk te geven, geven we hier een paar die de laatste tijd bij ons zijn binnengekomen. In Olst kwam 31.320 bijeen, dat is 4,40 per hoofd of 20 per gezin; h. Pijn- acker 20.000 dat is 2,50 per hoofd of ƒ11 pei gezin. In Ede is de 100.000 overschi'eden. De inzameling, die Dinsdag in Sneek is gehouden een inwoneraantal van minder dan 20.000 heeft ruim 50,000 opgebracht. lijk meer dan 100 millioen Pond be dragen en een hele generatie zou niet het, werk gemoeid zyn. Ook is de vraag gesteld of Enge land niet het voorbeeld van Neder land kan volgen door inpoldering van kustgebieden. IS'a de officiële opening: de vlag gaat in Oproep voor familie leden militairen overzee In verband met de ongerustheid on der de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de getroffen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun om standigheden te geven aan de sectie Welzijnszorg Ministerie van Oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700—553356. Deze berichten worden dan telegra fisch aan de commandanten in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname doorgege ven ter mededeling aan de betrokke nen. Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwanten, dienend bij de Koninklijke Marine, bui ten Nederland, in kennis willen stel len van hun omstandigheden kunnen zich daarvoor wenden tot het bureau personeel publiciteit van de Koninkl. Marine, Koninginnelaan 12, Den Haag, Telefoon K 1700—1S3155 en 1S3156. De berichten zullen ten spoedigste zon der kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Koninklijke Marine. Gezamenlijke actie vakverenigingen Men schrijft ons: Het bestuur dei- Stichting van de Arbeid heeft zich be raden over de eerste hulp die het Ne derlandse bedrijfsleven zou kunnen ver lenen tot leniging van de nood bij de nationale ramp die ons volk heeft ge troffen. Zij besloot een dringend beroep te doen op werknemers en werkgevers om als eerste bijdrage, de volgende maatregelen tot uitvoering te brengen. Ie. Dat door alle werknemers nog deze week, via hun werkgevex-s, een bijdrage zal worden gestox-t van ten minste 1 uur loon of salaris in het Na tionale Rampenfonds, welke met een gelijk bedrag wordt vex-hoogd door de werkgevers. 2e. Bedrijfstak- of ondernemingsge wijs te regelen manier om op korte termyn, zo mogelijk door alle werk nemers, tenminste 8 uur over te wer ken en hetgeen daarmee wordt ver- Palmas. diend, eventueel verhoogd met een ge lijk bedrag van de werkgever, eveneens zal worden gestort in het Nationale Rampenfonds. De raad van overleg te Nijmegen, heeft over bovenstaande reeds een be- spx-eking gehad met de bouwvakpa troons, die zich spontaan bereid ver klaarden hun volledige medewex-king te zullen geven. Zij zullen hiervoor con tact opnemen met hun werknemers en met hun collega's patroons, De xaad van overleg wekt alle werknemei's in het bouwbedrijf op, even spontaan hun bijdx-age in de voi'm van 1 uur loon en 8 uur overwerken te willen geven, tot leniging van deze vreselijke nood. Ook de werknemers in andere be- dx-ijfstakken worden opgewekt, waar nodig, initiatief te nemen in bovenbe doelde zin. Wij weten dat reeds ver schillende bedrijven toezegging deden in deze geest. Voorwaar een prachtig voorbeeld. Te Rotterdaxn is een dekknecht uit Sliedrecht, door de duisternis mis leid en van booi-ci van de „Slledilecht" gevallen en vei'dronken. De vrouw van het slachtoffer is geëvacueerd. Toen, de Arnhemmers, met enkele uren vertraging tengevolge van de slechte wegen in het: Zuiden, in Luik arriveerden bleek de Duitse ploeg niet aanwezig te zyn omdat de wegen naar de Belgische grens geblokkeerd wa ren. Er werd daai'om besloten een vol ledige dames- en herenontmoeting tussen "Luik en Arnhem te laten plaats vinden. Dat Nederland op het gebied van dameshandbal op het ogenblik sterk is. werd ook deze keer weer bewezen. Hoewel de Luikse ploeg vaak aax-dig combineerde, was er maar zelden ge vaar in hun aanvallen, De technisch cn tactisch sterkex-e Arnhemse ploeg maakte zich telkens weer meester van de bal en trok er in een veel ho ger tempo oplos. Dit bracht talrijke goede kansen, maar vooreerst kostte het veel moeite om de zwakke zijde van de goede Belgische keeper te vin den. toen dit gelukt «'as kon nog voor de rust een 50 vooi'spi'ong ge nomen worden. Na de hex-vatting bleef Arnhem over alle linies nomineren. De score kon regelmatig opgevoei-d worden tot 110 en pas kort voor het einde slaagde Luik er in de eer te redden en zo werd het dus 111. De heren-ploeg van Luik kwam ver rassend goed voor de dag. Deze he ren, die met een sterke basketbal-in slag speelden, hadden kennelijk een flinke portie zaal-routine. Zij speelden in een buitengewoon hoog tempo en verplaatsten zich razend snel, waar bij een goede techniek hen in staat stelde ook de combinaties te verzor gen. Arnhem stelde daar een wat nuchterder spel tegenover, dat in de eerste helft doelti-effender leek te zijn- Na een aanvankelijke 2-0 achterstand namen de Arnhemmers namelijk het heft ln handen en vci'overden de lei ding. De Belgische achtex'hoede had moeite om zich op de voor hen mis schien wat vreemde speelwijze van de Nederlanders ln te stellen, Het was bij de rust 106 voor Arnhem. In de tweede helft schx'oefde de Luikse ploeg het hoge tempo nog wat op en hun snelle aanvallen, die met goede schoten werden afgesloten, stichtten grote verwarring in de Arn hemse verdediging. Bovendien sloot hun verdediging nu als een bus en verrichtte de keeper wonderbaarlijke i'edding'en. Deze factox-en gevoegd hij de voor Nederlandse begrippen afwij kende interpretatie van de spelregels' door de scheidsrechter waren aanlei ding dat Luik onder toejuichingen van het publiek niet alleen de achterstand in kon lopen maar zelfs de leiding over nemen. Zo was het een minuut of vijf voor 't einde 1311 voor Luik geworden. Een laatste Arnhemse krachtsinspanning levexde twee doel punten en een verdiend gelijk spel op (1313). Arnhem telde invallers voor Brethouwcr cn Aukema, voor wie Osephius en Lugthart invielen. De doelpunten werden gescoord door Ab- benbroek 1, Osephius 1. I-I. Leupen 3, J. Leupen 4 en Cras 4. Met Luik werd in principe overeen gekomen dat op 14 Maart a..s. het tegenbezoek aan Arnhem zal plaats vinden. De rector-magnificus van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg deelt mede, dat door de spontane- hulpacties van de studenten de colleges in deze week zijn verval len, behalve die voor accountancy, V.V.G—Longa: 2—2 In de wedstrijd, die VVG Zondag j.l. te Gaanderen tegen Longa' speelde, werd het al spoedig duidelijk dat' de gedwongen rustperiode de Gaanderense club geen goed had gedaan. Het plaat sen van de blauw-witten was uitermate slordig en er was weinig vei'band tus sen vooi'- en achterhoede. Ook Longa was niet in topvorm. De oranjehexnden schenen nog al last van het zware veld te hebben. Niettemin namen zy al gauw de leiding, Na' on geveer vijf minuten spelen zette Paas- huis van de vleugel goed voor. Keeper Lösink, die een zwakke indruk maak te, greep mis en het was voor Holleen- borg een koud kunstje om de score voor Longa te openen xnet een fraaie kopbal (0—1). VVG liet zich niet ontmoedigen. Megens deed op de vleugel goed wei'k en na ongeveer een kwartier maakte Raben, omringd door drie Lichten- voordenaren en de Longa-keeper ge lijk (1—1), Uit een coi'ner van Paashuis, waar bij keeper Lösink voor de tweede maal naast de bal greep, ontstond een doel- worsleling, waaruit liet tweede doel punt voor Longa voortkwam. Althans, dat constateerde de scheidsrechter. De VVG-ers wax*en het met die 'beslissing echter helemaal niet eens (i2). Na de rus' was Longa sterker dan de thuisclub. Er deden zich goede kan sen voor de gasten voor. Penterman miste de kans van de dag. Een vierde doelpunt ontstond aan de andere kant van het veld. Sluiter on dernam een run langs de lijn en schoot via de binnenkant van de paa.1 in de handen van de keeper. Het was weer erg dubieus, maar ook ditmaal kende scheidsrechter Plucker een doelpunt toe (22), De wedstrijd werd er niét: mooier op. Het kivam zeJf^' Lot hand tastelijkheden. Gedoelpunt werd er niet meer. NIJMEGEN—O.A.B. 0—1 Zowel voor de >-ust als na de rust was Nijmegen iets in de meerderheid, maar OAB ging met de ovrwinning naar huis. In de eerste helft ging Je strijd vrijwel gelylc op ofschoon het merendeel der aanvallen voo' Nijme gen was. Onmiddellijk na de hu vat ting scoorde Bax-neveld voor de Arn hemmers en dit doelpunt bleef '1 enige van de 'wedstryd. Nijmegen met Ie wind in de rug zette alles op alles om gelijk te .maken, maar 'iet wilde niet lukken en zo won OAB met 01. Komt Bergmann in Oost- Gelderland De afdeling Oost-Gelderland van de N.T.T.B. verkeert in hoogspanning, want er zijn besprekingen gaande om de twee-voudige wereldkampioen Ri- chai-d Bergmann naar de afdeling te krijgen om een demonstratie te spelen tegen dc Nedei-landse kampioen Cor du Buy, in het kader van de te houden wedstrijden. Zal het 't afdelingsbe stuur lukken deze droom van alle tafeltennlsliefhebbers in Oost-Geldex-- land werkelijkheid te maken? Richard Bergmann werd geboren in Wenen, heeft een tijd in Polen ge woond en is thans genaturaliseerd En gelsman. Hjj spreekt verschillende ta len, o,a. een beetje Nederlands. Hy' heeft tijdens de oorlog gediend bij de R.A.F, en Is gelegerd geweest in Veghel Noord-Bi'abant. Hy werd in ternationaal kampioen in 1949 en 1952, en verschillende malen kam pioen van Engeland. Hij heeft de halve wereld bex-eisd, in Bombay en Japan ls hij een bekende figuur' evenals in geheel Europa. De wedstrijden zullen in de week van "1621 Februari a.s. gehouden wördexi. Er bestaat, nog onzekerheid welk<= plaats in aanmerking komt, Waarschyiiiy'k Doetinchem of Aalten. VELP KORTE BIDSTOND Hedenavond zal van half acht tot acht uur in de Hervormde kerk ,,De Oude Jan" een korte bidstond worden gehouden. VELPSE COURANT JUBILEERT Heden, 4 Februari, bestaat de Velpse Courant 60 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum is een goed ver- zox-gd jubileumnummer verschenen, waarvoor o.a. de vooi'Zitter van de Nederlandse Nieuwsblad Pers en de directeur van de Velpse Courant bij dragen hebben geleverd. Voorts zijn in dit nummer beelden uit het. verle den opgenomen en zijn artikelen ge wijd aan de industrie, kunst en sport in eigen gemeente. RHEDEN De gemeente Rheden helpt Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp, die ons vaderland heeft geti'offen, is men ook in de gemeente Rheden met zijn zeven dorpen een spontane actie voor hulp begonnen. Burgemeester De Bruin vraagt in een oproep de krachtige hulp van zijn burgerij, aan onze zwaar getroffen landgenoten. Zoncla'gavond konden xeeds 500 dekens door het Roode Kruis te Dieren naar de getroffen gebieden worden vei'zonden. De emaiLleei'fabi'ick „Edy" te Diei'en zond een zending van haar bekende emaxlle-waren. De Roode Kvuisafdelingen zyn gemobiliseerd en organisei'en in samenwei'king met de Federatie van Vrouwelijke Vi'y willige Hulpverlening een inzameling van goedex-en, vooral kleding en dekking. Door de hoofdpost Roode Kruis te Velp, die het N.H.V.-gebouw als ver zamelplaats heeft betrokken, is reeds een enorme hoeveelheid kleding, huis raad en dekking naar de centraal post te Arnhem overgebracht. Door de af deling Sociale Zaken wordt gedurende twee dagen een georganiseeixle geld inzameling voor de gehele gemeente gehouden. Er is veel nodig, daarom: „Helpt wat gy helpen kunt en dadelijk", zo besluit de opx*o;p van de burgemeester. OOSTERBEEK tl Uitbundig succes voor Aline Markus Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Amsterdamse Volksuniversiteit is in Krasnapolsky met buitengewoon succes opgetreden onze vi'oegei'e dox-psgenote Alme Mar kus (mevrouw Bolkestein-Mai'kus). Zij moest plotseling optreden ter vervan ging van de vooi'drachtkunstenares Georgette Hagedoorn, wier echtgenoot, de dichter M. Nyhoff, overleed. Zij droeg voor uit werk van Ander sen, Tsjechow, Couperus en Ina Bou- dier-Bakker en hoewel Aline Markus zich slechts één dag te voren had kunnen vóórbereiden, was haar succes uitbundig. Staande bracht het publiek haar een ovatie. Wij vexixeugen ons in dit succes. Vergaderingen C.J.M.V. uitgesteld Naar men ons mededeelt zullen de j aal-vergaderingen van de C. J. M. V. te Oosterbeek op Donderdag en Vrij dag a.s. in verband met de nationale x-amp geen doorgang vinden. Dc data waarop deze zullen worden gehouden, zullen t.z.t. nader worden bekend gemaakt. Oosterbeek actief Oostei'beek is nog niet vergeten, dat het zelf in de oqrlogsellende zat en maandenlang geëvacueerd was en ge holpen is in die tyd. Nu plotseling een ramp, groter dan ooit, ons land teis terde. vlamde bij de dorpsgenoten de hulpvaardigheid op cn toonde de bevol king zich te realiseren, c!at spoedig hulp moest worden geboden. Des Zon dags is in alle kerken afgekondigd de vraag om hulp en steun. Wagens vol textiel waren Maandag al byeèïi; een vijftal vrachten werd nog voor de nacht verzonden. Wij vernamen van één der bestuursleden van het Roode Kruis, dat de gegeven kleding en an dere textielgoederen in goede staat vex-keerden en de inwoners hadden la tex, zien, dat de slachtoffers niet moes ten krijgen, wat men zelf afdankte. Met grote dankbaarheid werd hier van gewag gemaakt. Maandag werd een collecte gehou den. die in Oosterbeek opbracht 11.193,24, in Wolfheze 1829,53, in Doorwerth-Heveadorp 1467,92, in Heelsum-Renkum 10.793,04 (waar Dinsdag nog 3000 bij zou komen), zodat de collecte in totaal 28.333.73 is gewoi'den. Men moet tevens rekening houden met het feit, dat in ons dorp veel door gii-o-zendingen is overge maakt. Door ijverige werkers is dezer dagen gewoekerd met de tijd. Veel werk is vex'zet. Onze ingezetenen hebben zich reeds bij honderden opgegeven om evacué's te ontvangen. Wie zelf geëvacueerd is geweest wil gaarne anderen helpen. De eerste evacué (uit Den Eommel) was juist geaiTiveex'd. De opgave van adressen, waar men vluchtelingen wil opnemen, is Dins dagmiddag stopgezet, omdat men vol doende adressen heeft. ONDERWIJZERS-WEEKEND UITGESTELD. Het weekend van de Vereniging van Chr. Onderwijzers, dat van 7—9 Maart op De Pietersbei'g zou worden gehou den is, in verband met restauratie werkzaamheden aan dit gebouw, twee weken uitgesteld en zal nu worden ge houden van 2123 Maart a.s. BEROEPEN Onze oud-plaatsgenoot, ds. P. B. Suui'inond, is beroepen tot predikant bij de Gereformeerde Kerk te Mak- kum (Fr.). ORGELCOMITE De hruto-opbreng'st van de bazar voor het Orgelcomité der Gerefor meerde Kerk bedraagt ruim vierdui zend gulden. II ETER EN VERIvOOPAVOND De Christelijke Meisjesverènigïng „De Fakkel" te beteren hoopt op Woensdag 11 Febvuax-i a.s. een ver koopavond te houden met enkele klei ne attracties in dc bovenzaal van de kosterij der Ned. HexvurxndeKextk al hier. De opbrengst komt ten bate van deze vereniging.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4