Auto-colonnes rijden door het Brabantse land Verklaring dr Drees in Tweede Kamer v „Oorlog" in de Eerste Kamer Water verraste Zierikzee OVERSTROOMDE GEBIED IS 175.000 H.A. GROOT Twee typerende gebeurtenissen Willemstad - geïsoleerd - bleef net behouden Dijkdoorbraak in Den Bommel GELDERS DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met cle verstrekking van nooduitke- ï'ingen aan de getroffenen op de voet van dc regeling voor oorlogsslachtof fers, waarbij de betrokken gemeente besturen nog heden zal worden ge vraagd zich met de uitvoering te be lasten. De bijzondere kosten, die water schappen en andere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht tc boven gaan. De Slalen-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk hulp zal heöben te bieden. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelf de organen werkzaam zijn als ln 1945. Voor de privaatrechtelijke scha de zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de ma teriële oorlogsschade. Te verwachten is dat vcor de leni ging van de directe nood en vergoe ding van verloren kleding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats een beroep wordt gedaan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn'geledingen. De omvang van de overstromingsramp is zó groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en. schadevergoedingen voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor me de zal kunnen worden geput uit de tegenwaarde rekening, verkregen uit dè. dollarhulp. Zodra de regering over volledige ge- gens over cle gevolgen en de omvang van de ramp beschikt, zal zij de Sta- ten-Gencraal nader inlichten. Minister Drees besloot met te zeggen, dat er veel overeenkomst is met de onheilspellende berich ten, die elkaar opvolgden ln Mei 1940. Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid. Er is geen strijd tussen mensen. Er is Inte gendeel sprake van menselijke solidariteit. Er is een vurige wens alle krach ten eendrachtig in te spannen tot afweer, hulpverlening, wederop bouw. Moge deze eendracht geze gende vruchten dragen. Voorzitter Kortenhprst schorste hierop de vergadering voor enkele minuten. Na heropening van de vergadering deelde de voorzitter mede van oordeel te zijn, dat thans geen debat over de regerigsverklaring moet worden ge houden. De regering wil de volgende week aan de hand van te venvachten nadere mededelingen met de Kamer van ge dachten wisselen. De heer Gortzak (C.P.N.) wenste niettemin een debat. Hij werd herhaal delijk door de voorzitter onderbroken en 'tenslotte werd een voorstel van dr. Kortenhorst in stemming gebracht om het debat uit te stellen. Dit voorstel werd met 80 tegen 5 stemmen aange- Vervolgens deelde dr. Kortenhorst mede, dat het in het belang van de hulpverlening is, dat de departemen ten op volle kracht kunnen draaien en daarvan niet worden afgeleid door de- 1 batten in de Kamer. Op grond daarvan werd besloten de Kamer op 10 Februari weer bijeen te roepen. Het ligt in de bedoeling de Kamer leden in kleine groepen in de gelegen heid te stellen, de getroffen gebieden te bezoeken. Op het overstroomde Britse eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuige ling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan een buis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. (Van onze parlementaire redacteur), DE EERSTE KAMER heeft zich een hele middag' bezig gehouden met een debat over een juridische puzzle. En om de maat vol te maken, ls daar gisteravond nog de behandeling van de oorlogsbegroting begonnen. In de Eerste Kamer is hulde ge bracht aan de Nederlandse soldaat, die in de voorste linie thans voortreffe lijk werk doet. De hulp kwam nel en zij was doeltreffend. Vandaag zal over de zuiver militaire aangelegenheden nog wel het nodige gezegd worden. De nieuwe organisatie van het leger wordt vertrouwen ge schonken. Van K.V.P.-zijde is bij mon de van de heer Ruys de Beerenbrouck duidelijk stelling genomen in de kwes tie van de geestelijke verzorging. Hij heeft er met name ernstig bezwaar tegen gemaakt, dat de minister onder druk van humanistische zijde gecapi tuleerd heeft en in beginsel het mono polie, clat de kerken ter zake. van de geestelijke verzorging toekomt, heeft prijs gegeven. De K.V.P. kan meegaan met een gelijkstelling op het niveau van de thuisfronten, maar op het ter rein van de geestelijke verzorging moeten de kerken haar plaats onver kort behouden. De door de minister gedane toezeggingen worden niet vol doende geacht. De Prins terug Verwelkomd door de Koningin en minister Beel is Prins Bernhard van morgen te half acht met de „Olivier van Noort" uit vew York op Schiphol teruggekeerd. (Van onze parlementaire redacteur) Franse genietroepen hielpen bij evacuatie van Tholen Xpen dikke, grauwe lucht hangt boven het wij de Brabantse land. Bomen steken hun kale takken hulpeloos omhoog als bedelen uok zij om hulp. Op de wegen is het druk. Vrachtwagens, luxe auto's', bestelwagens, militaire voertuigen' -rijden af'en -aan. Tussen Tilburg eti Breda kruipt een.colonne van 40 a 50 grote wagens uit Friesland, beladen met kleding, beddegoed en levensmiddelen in Westelijke .richting. Tussen Roosendaal en Bergen op Zoom rijden vele wagens voorzien van een Roode Kruis teken. En dan is daar opeens bet water. Een troosteloze watervlakte met hier en daar een top van een boom of de gevel van een huis: eens de Auvergne-polder. Talrijke mensen probeerden met roei boten, al dan niet met buitenboord motor hun huis in de polder te berei ken. Zij hadden hierby de steun van e aantal militairen, die onvermoeid alle pogingen in het werk stelden om deze van huis en haard verdrevenen te hel pen. Het resultaat was helaas vaak be droevend. Af en toe komt er dan een bootje terug, waarvan de inzittenden op enige afstand een teken geven. Er komt dan een auto voorrijden en enige Roode Kruis-mannen houden een baar gereed. De gezichten van de omstan ders verstrakken nog meer. Even later rijdt de auto met zijn droeve last weg. De Franse pontonniers zijn even on vermoeibaar als hun Nederlandse col lega's. Zij werken dag en nacht door. In de ruinen van de boerderijen zoeken zy naar slachtoffers. T^en vrijwel voltallige Kamer heeft gistermiddag de regeringsverkla ring aangehoord, welke dr. Drees heeft afgelegd over de nationale ramp, die ons land in de nacht van Zaterdag op Zondag beeft getroffen. Het kabinet was volledig tegenwoordig bij het afleggen van deze rege ringsverklaring, evenals de staatssecretarissen. Bezette tribunes en dicht bezette loges accentueerden het gewicht van deze Kamervergadering. In het anders zo rustige plaatsje Halsteren, vier kilometer ten Noorden van Bergen op Zoom, is nu een maca- bare drukte. Het water heeft zich trots eeuwenoude dijken in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag een weg geslagen tot aan de rand van het dorpje. Men is met man en macht be zig te redden wat er nog te redden valt.. Het is echter bitter weinig. Op de plaats waar de Tholense weg zyn hoogste punt bereikt staan de mensen te turen over de eindeloze grijze watermassa. Zij hebben hun werk ln de steek gelaten om te zién of ei- nog familie, vrienden of kennis sen kunnen worden gered. Zij weten echter dat wat gered kon worden reeds in veiligheid is. Toch kunnen zy er niet toe komen aan het werk te gaan, wa.nt diep in hun hart leeft nog oop... Enkele meters verder ligt een hoge wal van stro, meubels, gereedschappen en planken, die het water heeft! opge worpen. Een diepe tragedie van angst, ellende schuilt in deze dóde, door het water zelf gelegde, markeringsrand. Brandweerman vcrlelt. Een brandweerman vertelt aan de omstanders hoe" hy in de nacht van Zaterdag op Zondag om vier uur werd gealarmeerd. Onmiddellijk daar op reed de brandweerauto de polder in met brullende sirene" t.eneindé de niets vermoedende mensen in de polder te- waarschuwen voor, 9e dreigende ramp. Doch voor de mensen goéd en wel - wakker waren had de wilde zee i'éeds een gat in de dijk geslagen. En met een snelheid van 40 tot 50 kilometer per uur verslond de kolkende, kokende zee zijn mensen-, dieren- en huizen prooi. ,,Wij moesten met onze wagen snel omkeren om zelf niet te verdrinken vertelt deze ooggetuige, „maar het is ons niet helemaal gelukt". Op de terugweg is de brandweercomman dant en een van de helpers van de .wa gen gesleurd. Er wordtnog steeds naar hen gezocht... De brandweerman wijst in de verte. „Ziet u daar die telefoonpalen op de dyk? Daa.r stonden tien huisjes". Er staat nu niets meer. „En ziet u daar rechts van de weg die twee huizen? Daai- stónden eerst drié woningen. Eén is volkomen weggeslagen. Wij hebben Zondagmorgen nóg gezien hoe de. be woners van één van die huizen, vader, moeder en twee jonge kinderen, op het dak klommen om het water te ont vluchten. Opeens zagen wjj de gevel van het huis in elkaar zakken. De be woners verdwenen in de golven. Én wy moesten toezien". Hoog bezoek. Dinsdagmiddag arriveerde in Halste ren een compagnie Franse genie-tróe- pen, volledig uitgerust om alle steun te bieden. Hoewel de burgemeester verzocht de onder water staande boer derijen af te zoeken, moest de bevel voerende kapitein volgens zijn opdracht naar Tholen. In een ogenblik hadden de Franse gemsten de drie meegebrachte boten in het- water liggen en een ogenblik later waren de buitenboordmotoren gemonteerd. Het duurde echter enige tijd voor de motoren konden draaien. En toen ging het met grote snelheid naar het stadje Tholen, dat gelukkig vrijwel..-droog' is- Aan boord van een der vaartuigen bevonden zich dokter Vissér en .luitenant Krul van het Roode Kruis .uit Arnhem. Eén -boot Was juist voor de tweede keer weg, terwijl de andere nog nieti terug waren, toen een geluid getoeter van een politie-aiitode mensen opzij dwong. Even later stapte H. M. de Koningin uit een der auto's om zich persoonlijk-op de hoogte te stellen van de omvang van de ramp nabij Halste ren. Hare Majesteit liet zich voorlich ten 'door de burgemeester, terwijl zij ■zich ook enige tijd onderhield met enkèlé inwoners van Halsteren, die een actief aandeel in het reddingswerk hebben gehad. De achtergebleven Franse luitenant werd aan de Koningin voorg'esteld, waarbij de Landsvrouwe belangstellend informeerde naar de gang van zaken, het aanwezige perso neel en- het materieel. De Koningin, in' bontmantel en met rubberlaarzen aan, was vergezeld van jonkvrouwe Repelaer van Driel en majoor-vlieger Zinnicq Bergmann. Een uur later ongeveer arriveerde de Franse ambassadeur in Nederland de heer Garnïer, in gezelschap van de Franse militaire attaché, de comman dant van de twee Franse bataljons genietroepen en de commandant van de Parijse brandweer. Ook hy heeft met verschillende inwoners van Hal steren gesproken. Iu volle gang. Reeds in de vroege, morgen arriveer de een amphibie-voertuig van de com mandotroepen uit Roosendaal, die er in slaagde het stadje Tholen te berei ken, nadat eerst een hoge muur van riet en ontwortelde biezen enkele hqn- derdén -meters uit de kant was door broken. Van toen af is.men' met dé duck en een tweetal high-speed-tracks, één passagiers- en vfachtdienst op Tholen begonnen, Hierbij werden de naar Tholen gevluchte mensen geëva cueerd, terwyl op de terugweg zand zakken, rubberboten, voedsel en dririk- ken werd meegenomen. ll!l|||llll|lll|lllllll|lllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllll|lllllll!l!lllllll!llllllllllllll!!l' Tezamen met mannen van het. Neder landse Roode Kruis zijndeze Franse soldaten uitgetrokken om 'in het ver dronken land te redden wat er te redden is. fTondagnacht om 3 uur werd Zie- Zi rikzee gealarmeerd door de sirene, die de bevolking waar schuwde voor het binnenstromen de zeewater, dat op enkele plaat-, sen in Zierikzee de vloedplanken doorbrak en de hellende straten afstroomde, zo schrijft de A.N.P.- corrèspondeiit. Tot overmaat van ramp bezweek aan het Kraanplein de muur, die een deel van de ongedempte oude haven afsloot. Toen stroomde het water met geweld dc stad in. Alleen het hoge midden bleef, droog. Verschillende kleine huizèn stortten in. Een 19-tal mensen, die door het water werden verrast, konden zich met tijdig' redden en. verdronken jammerlijk. Vele ande ren raakten gewond en werden naar •het, St, -. Cornelia-ziekehhuis overge bracht, Een -gewéldige .ravkge werd in de .straten veroorzaakt. Allerlei huis- ra afl dreef door dé in snel vlietende béken herschapen straten. Véle bewo ners werden tijdelijk ondergebracht in het gebouw van het Leger des Heils en de Chr. Ger. Kerk. .Waterleiding en gastoevoer werden uitgeschakeld. Het oude Vry poort je stortte- in, met de daarnaast gelegen prachtige antieke middeleeuwse gevel van een horloger. Met bootjes 'wérden inensèn uit hun woningen van dé zolders geréd. Vele huizen zijn. thans onbewoonbaar. «MM TN DE NACHT VAN MA Als DAG OP DINSDAG vielen voor het eerst de motoren van de Gelderse sleepboot Pronto stil. Kapitein Suringh had gemeerd in de smalle, geteisterde haven van het dappere Brabantse stadje Willemstad. Even later zaten wij bij burgemeester C. A. can den Hooft, die in de raadzaal zitting hield. Wij hebben het ge-red, was zijn commentaar. Hij knikte dankbaar naar de sergeant van de comman do's, die na 48 uur werkeu met de groene baret in zijn ogen bijna zat te knikkebpllén. Enige uren later zouden wij deze afdeling commando's aan böord nemen ifp-\ op té varen naar Ooltgensplaat, Oude Tonge en Agthuiz.en. Maar pit even een kort overzicht van de overwinning, die Willemstad'lènslotte behaalde op de grauwe watermassa's. Reeds vrjj snel, zo vertelt de burgemeester, terwyl hy met sniaak een droge boterham eet, werd de kom van de gemeente Willemstad geïsoleerd. Dit isole ment is thans nog hiet verbroken, maar van de waterkant zijn wy tenminste bereikbaar. Terwyl aan belde zijden van Willemstad de dyken doorbraken en het water loérde om ook de stad zélf te bespringen, konden nog net op het nippertje de groene baretten ons bereiken. Zy moesten hun jeep en een drie-tonner ach terlaten en wadend gingen zjj ver der. De sergeant wordt wakker. Het is een dubbeltje op zijn kant, zo zegt hij. Toen wy Willemstad tenslotte bereikten was het water tot ons middel gestegen op de weg-, Nat kwamen wij aan o.m onmiddel lijk te beginnen met. het .versterken van de dijk, die Willemstad scheidt van de rivier. Deze brokkelde ernstig af. In alle kalmte begonnen wij, tezamen met burgers, te werken. Wy zijn er in geslaagd onze kalmte te bewaren en Maandagmiddag om vijf uur was Wil lemstad gered. Het zijn nuchtere woorden, die de sergeant spreekt. Hij. valt daarmede niet uit de toon. Iedereen ls even kalm en rustig. Ook de in Oosterbeek ge boren burgemeester, die nóg tyd vindt om naar zyn geboorteplaats te infor meren. - Zou je niet proberen de straten weer wat netjes te maken, zo voegt hij de directeur van de gemeentereini ging toe. Ik dacht 'r ook 'an, ant woordde deze. Dit was een frappant staaltje van rust en moed, In Willem stad zelf zyn twee dodén te betreuren. Buiten in de polders rekent men met tientallen doden. Even later vernam de kapitein van de Pronto dat hij onmiddellijk ter as sistentie moest naar Ooltgensplaat. Aan boord kwamen .de tien comman- Ellewoutsdijk omgeven door binnenzeeën De dijkgraaf van de Frederikpolder heeft een bijzonder woord van hulde gebracht aan de commandotroepen uit Roosendaal. Deze hebben met taaie verbetenheid de dyk verdedigd. Zy ble ven stand houden, toen anderen weg trokken. In Krabbendrjke vertoeven thans 8 a i0 evacué's uit Oostdijk, Rilland en Waarde. Er is in dit gebied hulp van Belgische militairen. Een gestorven meisje van 12 jaar is aangespoeld. In Waarde wordt de 30-jarige J. Wisse vermist. De kom van Baarland op Zuid-Beve land is thans droog. Hier staan 300 stuks vee bijeen. Ellewoutsdijk is omgeven door bin nenzeeën. De marine zal de bewoners evacueren naar Heïnkenszand. De dijk bij Kattendijke, die by het begin van de vloed zoveel gevaar op leverde, is nu versterkt en nagenoeg geheel veilig. In totaal zijn by deze dijk 13 stoffelyke resten aangespoeld, meest van Niewerkerk en Ouwerkerk. do's, vermoeid, maar toch nog vol energie. Even later denderden de motoren weer. Willemstad zonk weg in de duisternis Burgemeester van Ri lland Bath verdronken Hét is thans zeker, dat de burge meester van Rilland Bath is omgeko men. Hy zou meegereden zijn met een der bussen, waarmede hulp zou wor den gehaald. Toen dit voertuig voor hét water moest keren, stapte dé bur gemeester uit om bij te lichten. Er kwam. eensklaps een vloedgolf, waar door hij de bus niet meer kon berei ken en in het water - verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, van waar hij later gered werd. DESKUNDIGEN schatten de opper vlakte van het overstroomde ge bied in Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat ls ten De ontsnapping uit Eygelshoven Regime van vertrouwen Op vragen van het lid der Tweede Kamer jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen, in verband met de ont snapping van twee gedetineerden .uit het mijnkamp te Eygelshoven, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Het is waar dat in cle nacht van 14 op 15 December j.l. twee gedetineer den uit de rijkswerkinrichting te Eygel'shsoven zyn ontvlucht. Ten aanzien van de omstandigheden, waaronder deze ontvluchting heeft plaats gevonden, kan het volgende worden meegedeeld. De betrokken gedetineerden bevon den zich in de nacht van 14 op 15 De cember j.l. in de ziekenafdeling van het. straf gesticht, waar zij op medisch voorschrift ter verpleging waren op-, genomen. In de loop .van de nacht zijn zij er in geslaagd met behulp van een stuk gereedschap het in de buiten muur aangebrachte tuimelraam van de aangrenzende badafdeling te verwijde ren en de hiervoor aangebrachte tra lies te forceren. Vervolgens hebben zij de beide rond het kamp aangebrachte prikkeldraadversperring weten te pas-; seren om aldus het aangrenzende ran geerterrein van de mijn Julia te be reiken. Tussen de zich daar bevinden de kolentreinen en houtstapels moet het hun weinig moeite gekost hebben zich verder te verwijderen. In verband met het hier vermelde wijst de minister er ten overvloede op, dat 't regime in deze rijkswerkinrich ting gebaseerd is op vertrouwen. Een afdoende beveiliging tegen poging tot ontvluchting is in dit strafgestlcht, ge zien ligging, bouw en inrichting, niet te treffen en zou bovendien ook pro blematiek zijn, aangezien het werken in de mynen voor de gedetineerden nu eenmaal een zekere vrijheid aldaar meebrengt. Dit vertrouwen en het belang, dat de gedetineerde er bfj heeft door eigen arbeid In het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien, vormen de sterk ste waarborgen tegen eventuele ont vluchtingen. Zodra in de vroege ochtend de ont vluchting, geconstateerd was, zijn door de directeur de voorgeschreven mel dingen aan de diverse politie- en justi- tie-autoriteiten gedaan. naasteby honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Óp de Zuid-Hollandse eilanden en ln de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen. Het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen kan ruw ge schat op 300.000 worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebesl'ag en aan het akkerbouwland is natuurlijk niet bij benadering vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is on geveer tweederde weiland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er reke ning mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwa- gens, landbouwmachines en werktui gen verloren zyn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enzo voorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland, nog zomer graan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig' worden om nog dit jaar 'vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen, wellicht remmend op de uitvoei van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door des kundigen voorshands niet in enig ge vaar geacht. (Van - onzer verslaggevers) Aan boord van een sleepboot in Din- telsas gereed om over te steken naar Ooltgënsplaat klommen twee mensen, eèn echtpaar. Zij droegen hun Zondag se kleren. Zij wilden naar de overkant Zaterdag hadden zij het dorp vaarwel gezegd om jarige familie in Rotter dam te bezoeken. De kinders bmt'iten zij bij de grootouders. De schipj er be greep de ongerustheid. Hij nam bei den mee. Later vernamen wy, dat de kinderen en de grootouders veilig zijn. Een andere markante indruk geeft het verhaal van de jonge boer, die nog even naar de schuur wilde. Hjj werd door het water overvallen, maar wist zich aan de balken op te hijsen. Twee dagen en nachten hing hij daar. Tot de borst in het water. In de boerderij za.t zijn vrouv met twee kinders <<p zol der. Aan de hand van een kaart, waarop hot getroffen eilanden-gebied stond afgebeeld, heeft dr. Drees een uiteen zetting gegeven van de omvang van de ramp en van de maatregelen, welke reeds zyn of nog zullen worden ge troffen. Tevoren gaf de voorzitter van cle Kamer, dr. Kortenhorst, in een indruk wekkende rede uiting aan de deelne ming van de Kamer. Deze rede werd staande aangehoord. In het verloop van zijn rede gaf dr. Dt*ees een uiteenzetting van de om vang van de ramp en deed vervolgens een dringend beroep op allen, die on danks de woningnood in staat zijn slachtoffers op te nemen, Goede en vlotte samenwerking tus sen de overheidsdiensten, die bij de hulpverlening' en hel herstel betrokken zijn, zal, aldus dr. Drees, worden be vorderd door de instelling van de Coör dinatie Commissie Watersnood 1953, welke onder leidihg van minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood van de slachtoffers van de overstro mingen heeft het Ned. Roode Kruis de inzameling en verstrekking van goede ren zoals kléding en dekking op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de veriehing van nood- uitkeringen. HetNationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en Maatschapelijk Werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de Inzameling van de geldelijke bijdragen. Prins Bernhard is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr. Bee- larts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt bij de uitvoering van zijn taak ge steund door het apparaat van de Na tionale commissie voor de Vluchtelin genhulp. De minister-president gaf hierna een overzicht- van de belastingfaeili- teitenby schenkingen ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Deze vindt men elders in ons blad vermeld. Militairen zwerven over het tvater en sij vervullen ook de droeve plicht om de stoffelijke overschotten, die zij vindente verzamelen. Burgemeester: Wij gaan de straten weer schoonmaken (Van een onzer verslaggevers) Midden ln het dorp Den Bommel (aan de Noordkant van het eiland Flakkee) is gisteren in het verlengde van de haven de dyk doorgebroken. In de dyk ontstond een gat ter breedte van 35 nieter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomde met grote kracht er door. Een groot atntal huizen in de omge ving stortte in, terwyl een groot aan tal andere dreigde door het schurende water eveneens" in te storten. Zuidlaren is zwaar getroffen. Er zijn 20 doden. In Oudenhoorn staan koeien in de kerk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3