Prinses Wilhelmina in bestelwagen te Zierikzee Voedsel, water, rubberboten Marine Luchtvaart regelt droppings vanuit het vliegkamp Valkenburg Boodschap der Generale Synode Herv. kerk D' Hulpactie van middenstand Een nieuwe springvloed' De stormvloedwaarschuwiiigsdienst treedt slechts zelden in werking Watersnood postzegel Zo helpt het buitenland GELDERS DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Ef/c Actieve steun aan noodgebieden Van onze speciale verslaggever) Ju liet marine-vliegkamp „Valkenburg" in Zuid-Holland heerst een enorme bedrijvigheid. Onafgebroken, dag en naclit, daveren de vlieg tuigen over de startbanen de zware Amerikaanse Fairchild packet- vrachtvliegtuigen, de wendbare, practische MLD-Sea Otters, vogels van allerhande pluimage doch met één doel: hulp te brengen aan hen, die in de overstroomde gebieden in nood verkeren. Van „Valkenburg" uit regelt de Marine Luchtvaart Dienst de „droppings" van voedsel, water, rubberboten, vlotten, zandzakken en de meest, uiteenlopende zaken, waaraan men <n het geteisterde Zuid-Westen van ona land zo dringend behoefte heeft. Ook in het directe reddingswerk heeft de M.L.D. een aandeel, hoewel dit hoofdzakelijk van Gilze-Rijen uit waar men over hefschroefvlieg- tuigen beschikt wordt georganiseerd. De Generale Staf bepaalt waar red dingswerk moet worden verricht en waar droppings noodzakelijk zijn en geeft dit respectievelijk door aan Gilze- Rijen en Valkenburg, die voor de uit voering zorg dragen. Dank zij de me dewerking van de militaire autoritei ten op het vliegveld Valkenburg kon den wjj enige indrukken opdoen van de geweldige activiteit, die daar ont plooid wordt om de noodgebieden te helpen. Hangar vol lading In een der grote hangars liggen kolossale hoeveelheden voedsel- en an dere pakketten, die door vrachtauto's zjjn aangevoerd en door het grondper soneel worden overgebracht naar het platform, waar de vliegtuigen, onmid dellijk na de landing van een vorige vlucht, tanken en worden volgeladen om weer te vertrekken naar het overstroomde land. Van de Marine Luchtvaart Dienst zyn het vooral de Mittchell's en de Harpoons, die grote hoeveelheden pak ketten overbrengen, doch ook de Sea Otters (zeer wendbare amphibievlieg- tuigen) doen prachtig werk. Firefly- jagers verzorgen de communicaties boven de getrof^n gebieden. Ook vei'scheidene Amerikaanse toe stellen nemen aan het droppingswerk deel. Wij noemen reeels de zware Fair child Packet's, die In hun logge, aan de achterzijde geheel openklapbare romp een massa (zelfs een tank) kun nen bergen. Verder zijn de Amerikanen vertegenwoordigd met een drietal Da- kota's. De L.S.K. heeft ook een aandeel ln de droppings met enkele Dakota's en Beechcraft machines. En tenslotte ver leent ook de Rijksluchtvaartdienst van „Valkenburg" af steun aan de nood gebieden. Gevaarlijk karwei Wjj maakten voor eigen risico een landing bij een stuk dijk op Schouwen Duiveland, zo vertelde ons majoor- vlieger Meyer, die juist uit zijn Sea Otter was gestapt. Er waren op dat. geheel door het water omringde, stuk dijk ongeveer 80 mensen bij elkaar en de helicoptères waren druk bezig an deren hulp te verlenen. Het was ons onmogelijk hen zo maar te laten zitten en wjj besloten nadat het „Unkvliegtuig", dat met alle hulp verlenende toestellen radio-contact on derhoudt, ons had meegedeeld, dat wij zelf moesten bepalen wat te doen een landing ln het ondiepe water uit te voeren. Bjj de dijk stond een sterke stro ming, die de Sea Otter dreigde mee te sleuren naar een gat in de dijk, doch tenslotte werd contact met de mensen op het droge gedeelte tot stand ge bracht. Een oudere vrouw en een zes jarig weesmeisje, die er het ergst aan toe leken te zijn, hebben wij aan boord genomeD en naar Valkenburg overge bracht. Zo schetste majoor Meyer in korte trekken, haastig, en klaar staande voor de volgende vlucht, het riskante reddingskarwei, dat hy tezamen met luitenant ter zee vlieger Munter had uitgevoerd. Honger. Op een andere plaats, waar een paar oude mensen in een hooiberg beschut ting hadden gezocht, lag in latten en afval het woord „honger" op een dijk. Hier kon de Sea Otter voedsel laten vallen. Eén MLD-vliegtuig opereert niet van Valkenburg," maar van Gilze-Rijen uit. Het is het enige Nederlandse hef- schroefvliegtuig, een „Sikorsky", die de schone naam Jezebel" draagt. Dit toestel heeft, samen met zijn buiten landse naamgenoten, heel wat mensen uit benarde omstandigheden gei'ed. Het ls een goed ding voor het op- sporings- en reddingswerk van de Ma rine Luchtvaart Dienst in het alge meen, dat er binnenkort meer van deze toestellen uit Amerika zullen wor den geleverd. Want ook zonder een overstromingsramp als die, welke ons land thans heeft getroffen, is de MLD vaak, zeer vaak, namelijk als de op- sporings. en reddingsdienst te hulp wordt geroepen voor schceps- en vlieg tuigongelukken op zee. Ju overleg met de R. Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken in IVederlaud, de Chr. Gereformeerde Kerk, de Remonstrantse Rioeder- acliap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkcraden en gemeenten op Zondag S februari een kansclafkondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. In deze boodschap wordt o.m. ge zegd: Diepe rouw vervult ons bit de ge welddadige dood van zoveien. Met deernis gedenken wij allen, die huis ';n have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De om vang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren woord. Ook m de weg Uwer gerichten, o God, hebben wy IJ gezocht. Laten wij onze schulden be lijden en bidden om genade en verge ving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze ramp spoed lichamelijk, materieel of geeste lijk in nood verkeren. La':an wij met onze offers de nationale inzameling versterken. Nog zeer veel za' in de volgende tijd van regering en volk, van kerk en gemeenten, van ieder per soonlijk worden gevraagd om in de nood van mensen en landstreken te voorzien. De Here in de hoogte is gaweldigar dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee (Psalm 93). De algemeen Diaconale Fa ad der Ned Hervormde Kerk heert zich tot de provinciale commissies gewend met het verzoek onverwijld een rijven te doen uitgaan aan de plaavelyke dia conieën, teneinde er bij deze cp aan 'e dringen om speciaal in Noord-Bra- D (Van onze speciale verslaggever) insdagochtend is in West-Brabant, dat door het water zo striemend 'is gegeseld, onze vorstin op bezoek ge weest. Geen standaard waaide er van de auto en er was geen uitgebreid ge volg. Het was de wens van Hare Majesteit zo onopvallend mogelijk Haar bezoek te brengen. Het gure weer trotserend liep Zij over de smalle dijken, gekleed in een donkerbruiné bontmantel. Zij wilde niet dat door Haar komst het werk aan de dijken werd onderbroken. Op gemoedelijke commissie van overleg van de 1 drie centrale middenstandsbon den, waarin samenwerken de Christe lijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, hebben gemeen- sohappclyk richtlijnen uitgevaardigd om tot een gecoördineerde actie te ko men van de Nederlandse middenstand. Aan alle leden van de vak- en standsorganisaties dezer centrale mid denstandsbonden is reeds met grote klem verzocht zo ruim mogelijke steun te verlenen aan het Nationaal Rampenfonds. Daarbij is men aange spoord de suggesties te volgen, welke door de stichting van de arbeid zijn gegeven. Er zijn maatregelen genomen om de door de samenwerkende vakbonden in de afzonderlijke branches ondernomen steunactics ter voorziening van mate rialen en bedrijfsuitrusting voor de ge troffen bedrijven aan te vullen met acties van de plaatselijke midden stands-verenigingen. Richtlijnen hier voor zijn aan de plaatselijke afdelingen verstrekt. Van de centrale organisaties en de organen van de vakbonden en de standsorganisaties uit worden boven dien middelen beschikbaar gesteld, welke zullen dienen om getrolfen middenstandsbedrijven te zijner tijd aanvullende steun te geven, welke steun aangewend kan worden om de ondernemingen weer op gang te hel pen. wyze onderhield Zij zich met enige mensen, dié dikwijls zo verböi/wereerd j waren door de ongedwongen 'sfeer. Aarin het gesprek "plaats vond, dat zij naar hun woorden moesten zoeken. Hét was voor onze Landsvrouwe een moeilijke tocht: steeds weer liet Zy de auto stoppen en stapte Zy uit 'om per soonlijk de situatie ter plaatse in ogen schouw te kunnen nemen. Soms werd ér door de mensen gejuicht. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet de wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de lieer Garnier, van de gelegenheid gebruik makend, de ambassadeur Haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. Prinses Wilhelmina bezocht giste- en Veerc en Zierikzee. Doordat het centrum van de stad droog was, kon zij te voet verschillende plaatsen be zoeken. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld dooi' de commissaris van da Koningin jhr. mr. De Casembfoot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannt-n en vrouwe' schreiden als kinderen en drukten woorderoos de handen van'de Prinses. Zacht zei H. K. H.: „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming". Ontroerend waren ook de Korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse. waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan dek, wind en regen trotserend. fl/Ten verkeert langs de overstroom de Oostkust van Engeland in angst voor een herhaling van de ramp, omdat volgende wees Vrij dag volgens berekening de spring vloed nog meer dan een r-'eter ho ger zal zijn, dan de statui van het zeewater van afgelopen Zaterdag, men de catastrophe zich vuordeed. Wanneer opnieuw een storm zon opsteken, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. bant, Zeeland en Zuid-Holland de dia conale hulpkrachten, als maatschap pelijke werksters, gezinsverzorgsters, en de commissies voor maatschappe lijk werk in samenwei'King met de plaatselijke instanties in te zetten voor directe hulpverlening in de getroffen gebieden. In alle R K. kerken zal Zon dag een collecte \gorden gehouden voor de geteisterde gebieden. Vcrieugiug van de dividend-beperking Na een debat van nog ruim twee uren heeft de Eerste Kamer gis termiddag het wetsontwerp tot ver lenging van de dividend-beperking aanvaard. Met 31 tegen 15 stemmen. Aan de stemming voorafgaande heeft de nieuwbenoemde staatssecretaris van Financiën, mr. Van den Berge, in een scherpzinnig juridisch en be lastingtechnisch betoog de houdbaar heid van de vorige week door mr. Pollema opgeworpen juridische puzzle bestreden. Hoewel de Chr.-Historische afge vaardigde door dit betoog niet was overtuigd en ook prof. Molenaar (V. V. D.) nog juridische bezwaren tegen de verdediging aanvoerde, bleek de meerderheid van de Kamer bereid de regering te volgen. Prof. Molenaar en mr. Rip (A.R.) hadden de hoop gekoesterd, dat mi nister Van de Kieft de week respijt zou hebben gébruikt om de wet voor intrekking voor te dragen. De A.R.- afgevaardigde betoogde, dat de con siderans wel erg duidelijk *vas ge weest. Hij achtte, wat nu gebeurde, nogal onelegant: geen mooie staal van wetgeving, waardoor vijf weken rechtsongelijkheid wordt gecreëerd. Het is toch ooit niet zo belangrijk, be toogde hij en nu er zo veel dubia zijn, waarom neemt de minister het ont werp niet terug. Maar minister Van de Kieft dacht er niet aan; in genendele van zijn stuk gebracht door de geopperde juridische bezwaren. Tegen stemden de C. H. en de V.V.D., de K.V P.-ers Mertens, Van Veldhoven, Sassen en Regout1 en de A.R. prof. ^ellema. Militair verdronken twee vermist Tijdens de hulpverlening is de dpi. soldaat E. Kasan, legcrnummer 260724240 van het regiment zware luchtdoélartillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen Hij was af komstig uit Amsterdam. By dit onge val zgn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zyn de dpi. sol daat N. F. Berg, afkomstig uit 's Gra- vèrihage en dül. soldaat A. Zwarts, af komstig uit Delft. Een fotoboek over de ramp Opbrengst voor 't goede doel. De Vereniging ter Behartiging van de Belangen dos Boekhandels zal op korte tvrmijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstro mingsramp, die ons land heeft ge troffen. De uitgave zal in foto's «en sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Genoem de vereniging heeft voor de verzor ging en de verspreiding dezer uitgave de belangeloze medewerking verkre- gen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de pa pierhandel en de drukkers belange loos hun diensten aan deze opzet zul len verlenen. Op deze wjjze zal het dé vereniging mogelijk zyn de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Rampenfonds af te dragon. water zou .on^r.schryden onder invloed van een diepe stormdepressie bjj Schotland. In de loop van Zaterdag bleek, dat het gebied met zware stor men zich over vrijwel het gehele Noord zeegebied zou uitbreiden, waarbij zeer grote windkrachten zouden optreden, Voorts mocht verwacht worden, dut de storm geruime tijd zou aanhouden. Direct na het hoog water van Zater dagmiddag werd daarom een nieuwe waarschuwing voor gevaarlijk hoog water, uitgegeven, om de ernst van de situatie te onderstrepen. Buitengewoon zware stormvloeden behoren gelukkig tot zeer zeldzame verschijnselen langs onze kusten. Uif de historie 'is een aantal bekend, o.a. in 1421, 1570, 1717 en 1S25. aldus deelt het K.N.M I. mede. De laatste stormvloed, die grote schade aanrichtte, trad 13 en 14 Jan. 1916 op. Hierna werd de stormvloed waarschuwingsdienst in het leven ge roepen, met de bedoeling te waarschu wen als gevaarlijke hoogwaterstan den langs» de Noordzeekust konden worden verwacht. Dit werk werd in handen gelegd van het K.N.M.I. te De Bilt, dat bij dreigend hoog water telegrafisch de betrokken instanties waarschuwt en de waar schuwingen ook per radio bekend maakt. De stormvloedwaarschuwings dienst behoeft slechts zelden in wer king te treden. Enkele malen per jaar kan speciaal bij Noord-Wester stor men het water van de Noordzee echter zo ver worden opgestuwd en de rivier monden binnendringen, dat de daar ge legen plaatsen overlast van het water ondervinden. Indien verwacht wordt, dat de waterstand in de verschillende gebieden bepaalde vastgestelde gren zen zal overschryden, wordt een waar schuwing voor flink hoog water uitge geven. Wanneer verwacht wordt, dat de vloedst^nden nóg veel hoger wor den en boven een voor iedere groep nader omschreven peil zullen kunnen komen, wordt een waarschuwing voor gevaarlijk hoog water uitgegeven. Plaatselijk worden na ontvangst van deze berichten zekere maatregelen ge nomen: een 'waarschuwing voor flink hoog water werd Zaterdagmorgen om 11 uur uitgegeven, toen duidelijk werd. dat reeds op die middag de vloedstand waarschyniyk de grens van flink hóóg Ruim half milliocn uit cle West Het stormrampenfonds te Curasao had Dinsdagmorgen reeds meer dan een half millioen Nederlandse guldens ontvangen. Men hoopt op de Antillen een nnllioen gulden (Ned. courant) bij elkaar te krijgen. Er is thans ook een comité,van actie op de Bovenwindse eilanden. Het Surinaamse Roode Kruis ver scheept thans voor 5000 guldens (Suri naamse courant) aan voedingsmidde len voor de getroffenen in Nederland. Een jeugdorganisatie zal een radio hoorspel „Het water komt" opvoeren als aansporing tot het verlenen van bydragen. Texel versterkt de dijken SPECIALE reddingsploegen doorkruisen de ondergelopen polder de „Eendracht" op Texel, onulal er nog altyd drie personen vermist worden. Met vereende krachten wordt ge werkt aan de versteviging van de aangetaste dijken, om by eventueel komend slecht weer de toestand meester te kunnen blijven. De bewo ners van Texel denken niet alleen aan eigen leed, maar zijn nu ook een in zameling van geld en goederen op 't eiland begonnen voor de slachtoffers in de andere noodgebieden. Alle kottervissers van het eiland zijn uitgevaren en ook de stoomboot „De Voorwaarts" is ter beschikking van bet reddingswerk in Zuidwest Nederland gesteld. Nederlandse radio ten voorbeeld gesteld Twee Britse bladen hebben critiek geleverd op dé wijze waarop in Enge land gewaarschuwd is voor overstro mingen. De critiek is vooral gericht tegen de B.B.C. De „Daily Sketch" stelt de Nederlandse radio, die een zender tet beschikking van de rege ring heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd nie mand ook maar enigszins in het onge wisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland mlllioenen niets van de overstromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand genomen hadden." De „Daily Mirror" is van mening, dat de B.B.C. haar program had moe ten onderbreken om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een on derzoek naar de reden, waarom de mensen niet bijtyds gewaarschuwd werden. JVn behoeve van de getroffenen zal I'.T.T. op /.eer korte termiju een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de fraukeer-waarde van 10 cent met een toeslag, cveneeus van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van fle slachtoffers. Omtrent het tijd stip waarop deze /egels, die nog gedrukt moeten -vordeu, verkrijg baar zullen zijn, volgt nader be richt. Snel recht Op Walcheren hebben een beroeps- sergeant-majbor en twee beroeps- sergeanten zich met grove veronacht zaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zyn onmiddellijk gedegradeerd. Rauk geeft 250.000 De Amsterdamse Bank-Incasso Bank heeft heden een bedrag van 250.000 gestort op de rekening van het rampenfonds. Spooriuensen gaven 1 dag betaald verlof Resultaat: 3 ton voor de slachtoffers. Het personeel van de Neder landse Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag van 300.000.- ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N'.S. heeft daaraan van de zijde der onder neming eenzelfde bedrag toege voegd. Dit totale bedrag is in middels aan het Nationaal Ram penfonds overgemaakt. De rederijen, die de grote vaart beoefenen, hebben gezamenlijk een bedrag van èen millioen gulden be schikbaar gesteld aan het Nationaal Rampenfonds. Een schip met honderd ton levens middelen, gezonden door de Spar- cenlrale, is naar Goes gegaan. Onder de bezoekers van de Rotter damse Beurs, die reeds bijna 70.000 bijeenbrachten voor het Na- tionaaal Rampenfonds, is gistermid dag opnieuw gecollecteerd. In totaal is nu bijeengebracht een som van ƒ101.840. De Nederlandse Zachthoutbond heeft uit het fonds voor bijzondere doeleinden 60.000 uitgetrokken voor de slachtoffers van de watersnood. De „Nederlanden van 1845" heeft honderdduizend gulden geschonken, mede namens haar dochtermaatschap- PÖèn en haar vestigingen overzee. Bovendien zal een inzameling ónder het personeel meer dan flO.OOO op brengen. Wijziging n et op de bedrij f sorganisatie (Van onze parlementaire redacteur). MINISTER De Bruyn heeft in de Eerste Kamer niet veel bezwaren ontmoet tegen het wetsontwerp tót wijziging van de wet op de bèdryfs- organisatie. De Kamer aanvaardde het ontwerp en zo is de moeilijkheid, welke analoog aan de wét op de dividendbe perking had kunnen rijzen, zo het be sluit om de bestaansduur van de Wol- tersomse organisaties met nog een jaar te verlengen niet voor 15 Februari de sanctie van de senaat had kunnen verwerven, Van een debat Is eigenlyk geen sprake geweest en alleen mr. Rip, des kundige hij uitstek op het terrein der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, heeft de gedachtenwisseling met de bewindsman gevoerd. Minister De Bruyn, die ook getuigde: hoe eerder, hoe beter, moest er aan de andere kant op wyzen, dat de oprichting van de „schappen" nu pas op gang komt en dat het niet juist zou zyn, als er een vacuum zou ontstaan. Het is bepaald niet juist, dat het voortbestaan van de Woltersomse organisaties belemmerend werkt v-oor cle oprichting van „schap pen". Er wordt naar gestreefd met spoed een eind aan dcrzelver bestaan te maken. Schaatsenrijders rijden voor rampenfonds De Nederlandse schaatsenryclers in Noorwegen, die verlangend zyn by te dragen tot leniging van cle nood in de overstroomde gebieden in hun land, zullen Donderdag 4 Febr te Oslo uit komen tegen bekende Noorse ryders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstrijden medewerken. Hy heeft er in toegestemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgangers, de veteraan Ivar Ballangrud, die in de jaren 19291936 grootse triomfen vierde. De opbrengst zal overhandigd wor den aan het stormfonds van het Noorse Roode Kruis, dat reeds dekens per vliegtuig naar Nederland heeft gè- zonden. ^oals gisteren reeds gemeld, is de buitenlandse hulp buitengewoon groot. Roode Kruis-verenigingen uit 11 lauden hebben in totaal 250.000 dollar disponibel gesteld. Hieronder laten we in het kort de maatregelen volgen, die i ten in de diverse landen heeft genomen. Zwitserland geeft 100.000 francs en 500 dekens. Denemarken geeft een speciale postzegel uit met een speciale toeslag. Voorts is een vliegend fort met 50 rubberboten gezonden. Zweden zond een zending kleren ter waarde van 100.000 Zweedse kronen en 25.000 dekens. Een nationale inzameling wordt een succes. De kogellagerfabriek schonk 50.000 Kronen. Bovendien stuurt Zwe den 24 rubberboten. Het Zweedse Le ger des Heils 15.000 Kronen en 500 baby-uitzetten. Noorwegen stuurt 500 paar kinderschoenen, duizenden kens en lakens en 1000 paar rubber laarzen. Een grote pharmaceutische fabriek in Duitsland zendt medicamenten, waarde 28.000 Mark; het Westduitse vakverbond 50.000 Mark. Zuid Frank rijk, Straatsburg. Milaan en Münster willen Nederlandse kinderen opnemen. De Evangelischs Kerk Rijnland schenkt 10.000 Mark. Noorclryn Westfalen stuurt 10 mo torschepen en een cornmandoboot. Zwitserland gaf reeds 450.000 francs; een actie is gaande. Het proces Oradour Bij de voortzetting der behande ling van het proces-Oradour heeft het militaire tribunaal van Bor deaux Dinsdag besloten niet in gang van Woensdag 4 Februari de berechting van dc aangeklaag de Duitsers en Fransen tc splitsen. Voorts besloot het tribunaal, dat Dinsdag het horen der getuigen had beëindigd, dat de Geneefse krygsgc- vangen-conventie van November 1949 niet van toepassing zou zijn op de aan geklaagde Duitsers. By de verdere behandeling van het proces zullen éérst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien worden gehouden en daarna voor de Fransen. Ook cle uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers afzonderlijk geschieden. Voor het stadhuis van Limoges, waar een katafalk ter nagedachtenis van de slachtoffers van Oradour stond opgesteld, hebben Dinsdagavond dui zenden personen geprotesteerd tegen cle herziening van de wet van Septem ber 1948, waardoor de berechting van Duitse en Franse beklaagden is ge scheiden. Meer contact tussen Britten en Fransen Volgende week Donderdag en Vrij dag 12 en 13 Februari, zullen de Fran se premier, René Mayer, en de Franse ministers van buitenlandse zaken en economische zaken te Londen bespre kingen voeren met de Britse regering, aldus heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken te Londen meege deeld. ln de mededeling werd gezegd, dat de uitnodiging voor dit bezoek, reeds enige maanden geleden gedaan, het ge bruik om periodieke bijeenkomsten tus sen Britse en Franse ministers tc houden weerspiegeit. Men vermoedt, dat o.m, zal worden gesproken over cle samenwerking van Engeland met de Europese gemeen schap, over het Franse handelstekort met het Britse gemenebest, over Noord-Afrika en over de neutralisatie van Formosa. Stroom vluchtelingen houdt aan Tweeduizend Oostduitsers zyn Maan dag naar West-Berlijn uitgeweken, net hoogste aantal dat ooit op één da^ werd geregistreerd. Men méént, dat deze toevloed is veroorzaakt door de landbouwtentoonstelling in West-Ber- lyn, die Maandag door 23.000 personen uit Oost-Berlyn én Oost-Duitslandwerd bezocht. Gisteren weken 1.600 Oostduitsers naar West-Berlijn uit. Vele boeren ne- vonden zich onder de vluchtelingen. Ook week o.m. een commandant van de Oosfberlijnse volkspolitie uit. De afvoer van vluchtelingen naar West-Duitsland heeft men moeten vel'- ti-ag'en, aangezien in de ontvangsteen- tra ih West-Dui'tsland zich opstoppin gen voordóen, aldus hebben Westber- lijnse functionarissen verklaard. Ontploffing op Brils vliegdekschip De Britse niarineleiding lieeft medegedeeld dat zich Dinsdag in een vliegtuigloods van het Britse i liegdekschlp „Indomitable" een ontploffing heeft voorgedaan. Een der opvarenden is door het ge weld der ontploffing over boord gesla gen, terwijl verscheidene andere wer den gewond. De „Indomitable" lag. tóen dé ontploffing plaats vond, In een haven óp Malta. Twee man zyn omgekomen en on geveer veertig gewond. De schade is niet zo ernstig als eerst werd gedacht. De mogelijkheid van sabotage werd uitgesloten geacht. Het ongeluk was veroorzaakt door een ontploffing van benzine naby een hangar. Noch de han gar, noch vliegtuigen aan boord van het schip werden beschadigd. De 29.000 ton niétende „Indomita ble" was, na een oefening op zee, een Malteser haven binnengelopen. De vijfde partij van de tweekamp BotwinnikTaimanov is door Taima- nov, die met wit speelde gewonnen. De stand is thans 32 in het voordeel van Botwinnik. Bij besluit van de Ministerraad is ingesteld een coördinatiecommissie „Watersnood 1953" onder voorzitter schap van de minister van Binnen landse Zaken. Sinds Zondag zyn er ongeveer 2000 kleine vaartuigen, van mynen- vcgers tot sloepen en reddingsvlotten en alles waarmee men zich op het water kan bewegen, naar het over stroomde gebied gegaan. Naar men vermoedt is een vlieg tuig, dat op weg was van Duitsland naar Engeland, in het gebied tussen Dieppe en'Birghton in het kanaal ge- stort. Frankrijk reageert spontaan. Vier ton aan kleding en goederen zijn naar Nederland gebracht. Het Franse Roo de Kruis stuurde dekens; het Leger des Heils nieuwe costuums. Brits Columbia schenkt 2-5.000 dol lar. Een grote actie onder de Neder landers in Canada is gaande. De re gering steunt deze actie. Groot Brit- tannië, dat zelf kampt met overstro mingen, zendt vliegtuigen. Het Leger des Heils 3 mobiele cantlnes. De Paus gaf, zoals bekend 30.000. De Willys Overland-fabrieken te To ledo (V.S.) offreerde een ambulance wagen. Van twee Amerikaanse torpe- dobootjagers. die in Amsterdam lig gen. schonk de bemanning 1200 dollar. Een Nederlander in Milaan gaf 62.000. Israël stuurt kleding en zuidvruch ten; Sicilië zuidvruchten. In de Ver enigde Staten zijn hulpcomité's in op richting. Nederlanders in alle delen der wereld helpen wat zc kunnen. De regering ontvangt uit alle delen der wereld telegrammen van deelneming. Ook de militaire hulp is groot. Royaal gebaar Een Amerikaan, die gisteren met het K.L.M.-vliegtuig uit New Vork aankwam. overhandigde, zo gauw hy uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L-M.-employé die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzienlijk be drag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Schoenfabriek te Dougcn uitgebrand Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond brand in de schoenfabriek van de firma Gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brand weer kon door snel en krachtig op treden met veel moeite de belenden de gebouwen, waaronder hotel „Mu sis Sacrum", behouden. Van de fa briek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op ƒ300.000. De fabriek was op beurspolis verze kerd. GEEN SOCIALE PREMIES VOOR OVERWERK De Federatie van Bedrijfsvereni gingen, de Rijksverzekeringsbank, de yereniging van Raden van Arbeid en de Ziekenfondsraad delen mee zich op het standpunt te stellen, dat over de extra verdiensten, verkregen uit overwerk voor de getroffenen, geen premie ingevolge de sociale verzeke ringswetten ls verschuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen. Talrijke Britse vissers vaartuigen vermist De eigenaars van Britse vis sersvaartuigen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen, die op zee door de storm van Zaterdag zjjn verrast. Talrijke schepen bevonden zich na by Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vis sersvaartuigen zyn er Maandag in ge slaagd de haven van Aberdeen binnen te lopen. Enige leden van de beman ning waren gewond. Tien schepen zijn te North Shields aan de Noordoost kust aangekomen, Alle schepen had den averij opgelopen. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oost kust, zyn behouden teruggekeerd. Bij na al deze schepen hadden hun masten eri reddingsboten verloren. HET PROCES TEGEN DEKTEEN AMERIKAANSE COMMUNISTEN Zeven Amerikaanse communisti sche leiders zijn tot drie jaar gevan genisstraf en een boete van 6000 dol lar elk veroordeeld. Vijf andere lei ders zijn veroordeeld tot twee jaar en 4000 dollar boete. Eén beschuldigde kreeg een jaar en 2000 dollar boete. De besehuldiging luidde: „Samenzwe ring teneinde de gewelddadige om verwerping van de regering der V.S. te propageren". DE TOESTAND IN BELGIË In Oostende, de Belgische stad, die het meest van cle ovevstromingen te lydcn heeft gehad, hebben brandweer lieden uit alle delen van België en soldaten gewerkt aan liet leegpompen van souterrains en het verwijderen van bedorven overblijfselen om het ver spreiden van ziekten tegen te gaan. OOK HOOG WATER IN OOST- DUITSE DISTRICTEN. Volgens ln West-Berlijn aangeko men vluchtelingen zyn er in vele Oost- dultse districten als gevolg van plot selinge dool ernstige overstromingen voorgekomen. De Oder, Elbe en de Nelsse zouden o.a. twee tot vijf km. buiten hun oevers zijn getreden, waardoor ver scheidene dorpen onder water werden gezet, aldus deze berichten. Het Centraal Verkoopkantoor voor de Zandstecnindustrie te Hilver sum heeft een millioen kalkzandstenen voor het rampgebied ter beschikking gesteld. De leden der Nederlandse vereni ging van tandheelkundigen hebben unaniem hun diensten belangeloos ter beschikkin- .;n„ de geëvacu- eerden. Uit officiële bron is te Lima ver nomen. dat de Peruaanse politie op verscheidene plaatsen in het land, in hét bijzonder te Arequipa, razzia's hééft uitgevoerd en een aantal arbeids- leiders heeft gearresteerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2