Omvangrijke Amerikaanse hulp g^NATOGEta Dr. Willem Hesselink wordt 75 jaar CRefariite A Hij ontraadselde vele geheimen Schor klonk psalmgezang boven de storm uit Vijftig mensen zongen in het snel stijgende water ABDIJSIROOP Voor 100jaar Voornaamste Beursnoteringen 'ïW GELDERS DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1888 Verklaringen van generaal Ecldy Van een onzer speciale verslaggevers QENERAAL M. S. EDDY, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, waarvan het hoofdkwartier zich te Heidelberg bevindt, heeft gistermorgen op het bureau van de M.A.A.G. te Den Haag een uiteenzetting gegeven van de omvang van de hulp, welke Amerikaanse militairen sinds de laatste 24 uur in het rampgebied reeds geven. „Wij zullen zo zeide de generaal, „voor de ongeveer een millioen Nederlanders, die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen." Er zijn thans drie aanvoer- wegen van Amerikaans materieel geformeerd: één via de wegen van Duitsland naar Nederland, één via de Rijn, welke verzorgd wordt door de Amerikaanse marine, en één door de lucht door de United States Air Force. Reeds bevinden zich in totaal 5000 Amerikanen in het nood- gebied, alwaar zij op volle toeren hulp verlenen. Het overgrote deel is ingekwartierd in de buurt van Breda en zij zorgen zelf voor hun voe ding, enz. vlotten en 250 containers, die zo spoe dig mogelijk gedropt zullen worden. De Amerikaanse marine is over de Rijn onderweg met twee grote lan dingsvaartuigen, bestemd voor Zeeuws- Vlaanderen. Alle Amerikaanse Rijn-patrouille boten worden in gereedheid gehouden. Deze zullen de bevolking, waar nodig, evacueren. „Wij zullen zo lang als nodig is, blij ven om de ramp te helpen keren", zo zeide de generaal. „Nederland is wel heel erg getroffen en ik bid dat het ergste gauw voorbij zal zijn." Voortdurend wordt de situatie door de Amerikanen bestudeerd, opdat de hulp zo efficiënt mogelijk zal zijn. In de Juliana-kazerne te Den Haag verblijft thans brigadier-generaal Raw- HET hoofdkwartier voor het Ame- kaanse „Reddings-leger" be vindt zich in de Juliana-kazerne van de generale staf te Den Haag. Het personeel van de M.A.A.G. is dag en nacht in touw geweest om de komst van de Amerikanen voor te bereiden. Reeds zijn door „vliegende spoorweg- wagons" 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen aangevoerd en ter beschik king van de Nederlandse autoriteiten gesteld. Twee compagnieën met amphibie- vaartuigen, alsmede een deel van de aanvoerafdeling van het Amerikaanse hoofdkwartier, in Duitsland, zijn al aangekomen bij Den Bosch. Verder wordt een grote hoeveelheid aanvul lend materieel voor de Amerikaanse troepen naar ons land gedirigeerd. „De wielen rollen al", zo zeide de generaal, „en zij zullen blijven rollen zolang dit nodig mocht zijn om de toestand voor de zo zwaar getroffen Nederlanders te verlichten. Maandag ochtend zijn de eerste Amerikaanse officieren op Schiphol aangekomen, alwaar zij direct contact met de mili taire en burgerlijke autoriteien opna men. Enige verkenningsvluchten wer den gemaakt en daarna kwam het be vel voor Duitsland: in actie komen." Op Valkenburg landde het 517de Air Rescue Supply Unit, dit zijn spe cialisten op het gebied van verpakken en ravitailleren. Ook kunnen deze Amerikanen springen, als het moet. Deze eenheid is ingezet voor voedsel- droppings. Een genie-compagnie kwam bij Den Bosch en werd direct doorge zonden naar het rampgebied. Zij zullen helpen In West-Brabant en ook in Zeeuws Vlaanderen. gisterochtend kwam op Gilze-Rjjen een Amerikaanse verbindingsafdeling aan met zenders en telefooninstallaties. OP het vliegveld Valkenburg, bij Leiden, arriveerde gistermorgen uit München een hoeveelheid van 17.500 Amerikaanse ponden waterzui veringsmateriaal. waarbij 30.000 fles sen en 50.000 tubes met poeder. Meer dan 100 parachutes zijn hiervoor in ge reedheid gebracht. Ook zijn twee S-16's, de zogenaamde flying boxcars", in actie. Ér komen er nog drie bij. Een helicopter van de United States Air Force is in het nood- gebied aan het opereren. Van de Uni ted States Army komen er hier nog drie van bij. Vijftien L-19's, dat zijn lichte ver kenningsvliegtuigen van de Ameri kaanse artillerie, zijn voortdurend in actie boven de ergst getroffen gebie den, om vast te stellen waar het eerst gehopen moet worden. Aangevoerd werden al 250 lichte Moeder, ze gaan er van gedijen... Tobben de kinderen mee *r eten - Groeien ze traag en zien ze er pips eo vermoeid uit? Geef ze onmiddellijk Sanatogen, het heilzame phosphor-eiwit-voedsel. Zuivere kracht in de lichtst verteerbare vorm bloedvormend - eetlustopwek- kend. Gezonder, opgewekter wor den ze mer Het zenuwsterkende voedsel ley Hendrix, die de leiding zal hebben over de Amerikaanse troepen in ons land. Medische preparaten en andere medicamenten worden in grote hoe veelheden in Duitsland gereed gehou den. „.Voorlopig, meen ik, heeft Ne derland zelf de medische situatie in banden, maar wij staan klaar om bg te springen", zo zeide de generaal. Vol lof was hij over de Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten, die de Amerikanen zo gauw een vrij volledig beeld van de ramp hebben gegeven en hadden opgesomd wat er direct nodig was. Heden gaat generaal Eddy, die zelf een tocht per Dakota boven het rampgebied maakte, naar Heidelberg terug, om daar de regeling van de verdere Amerikaanse hulp voor ons land ter hand te nemen. Advertentie 4 krachtige middelen legen griep in 1 labiel Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgi dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n Af [je doet wonderen.' Aan de Raamweg In Den Haag ligt het Gerechtelijk Laboratorium van het Departement van Justitie. Het is daar dat stille getuigen worden opge spoord, die in misdrijven klaarheid moeten brengen. Daar zijn mannen in witte jassen bezig met microscopen, kolven, reageerbuizen en geheimzinni ge instrumenten, moderne alchimisten, die niet naar de steen der wijzen zoe ken doch naar de steentjes, die kun nen bijdragen tot reconstructie van een misdrijf. Gaat men de lange gang door naar dat laboratorium, dan zien we op een der deuren de naam van dr. W. F. Hesselink. Treedt men de kamer bin nen dan zit daar een 75-jarige vorser naar de geheimen, die schuil gaan in een onooglijk voorwerp of in een ver fomfaaid briefje. Uit een handschrift is hij bozig het beeld van een falsaris, een dreigbriefschrijver of een oplichter te puren. Deze man, die 8 Februari 75 jaar wordt, de man met de scherpe speu rende blik, die uit zo'n handschrift de waarheid of het bedrog haalt, deze man is dr. W. F. Hesselink. Het ver wondert ons niet hem hier aan te tref fen. Want men behoeft maar in de annalen der Nederlandse criminalogie te bladeren om de succesrijke werk zaamheid van dr. Hesselink op dit ge bied te kennen. Daar is zjjn eerste optreden in het onderzoek naar de brand in hotel Bellevue in 1910, later In 1920, de brand in de Wgnhulstoren te Zutphen, de dubbele moord in Milligen, de beruchte moord in Bcnnekom in 1930, een dubbele moord in Wychen, de beruchte zaak Lans in Rotterdam, de af faire der Portugese bankbiljetten, de geruchtmakende gebeurtenis sen in Oss en ln zovele andere zak ken. Was het wonder, dat deze deskun dige, deze scherpzinnige speurder, na zijn aftreden als directeur van de Keu ringsdienst van wai-en te Arnhem in 1936 wegens bezuiniging opgehe ven zich toen geheel wilde wijden aan de taak, waarin zijn bijzondere eigenschappen aan een groot algemeen belang ten goede konden komen. En waar kon hg productiever zijn dan als medewerker op het Gerechtelijk Labo ratorium Op 68-jarige leeftijd nam hij er zijn plaats in, beiast met schriftonderzoek en ook met het speuren naar de oor zaken van branden, waarbij opzet of schuld worden vermoed. Hij werd een gewaardeerd medewerker van de di recteur dr. W. Froentjes en zijn leef tijd verhindert hem niet moeilijke on derzoekingen nog in loco te verrich ten. Dr. W. F. Hesselink, 8 Februari 1878 in Arnhem geboren, studeerde in Lei den en aan de universiteit te München waar hij promoveerde tot doctor in de philosophic. Dr. Hesselink had na zijn promotie en na een studie in gerechtelijke on derzoekingen bij prof. G. Popp te Frankfurt a.M., destijds een der be kendste Duitse experts, te Arnhem een eigen laboratorium ingericht. In 1910 werd hij directeur van de nieuw opgerichte Keuringsdienst van waren te Arnhem. Doch niet alleen als geleerde en ge- gerechtelijk expert staat de 75- jarige in de algemene belangstelling. Terugblikkend zien we Willem Hesse link als twaalfjarige jongen zijn plaats innemen in het Arnhemse Vitesse. Hij speelde een grote rol in de roemruchte jaren van het eerste voetbal. Hij was een dergenen die Vitesse tot bloei1 brachten, hg voetbalde ook voor „de grote Haagse", H.V.V. Willem Hesselink was al ln de vorige eeuw het alom gevreesde 16. „Ziedaar", sprak de Minister van Geheime Zaken, „hier zijn twee passagebiljetten voor de Hobbeldam, welk schip u naar uw bestemming zal brengen." „Ons en de documents" riep Pat, „wij zullen liever de dood trotseren, dan dat ze in vreemde handens val- „Jae, jae", zei de Minister, „een goed voornemen. Maar haest u, de Hobbeldam vertrekt binnen een uur!" En zo verlieten Pat en Panda het Ministerie om hun geheime opdracht uit te voeren. „Ik zal me maar wat vermommen", mompelde Pat O'Nozel, zich een valse baard voorbindend, „dat leidt de aan dacht van spionnens af!" „H'm", zei Panda, „maar het trekt juist de aandacht, als je dat zo mid den op straat doet! Iedereen ziet, dat het je eigen baard niet is." „Dat baard is wèl van mij!" riep Pat verontwaardigd, „ik heb hem niet gestolen!" Panda wist hier zo gauw niets op te zeggen, maar twee verdachte indivi duen, die hen naloerden, ha&den wel commentaar. „Man met valse baard!" siste de kleinste van de twee, „kwam uit Ministerie van Geheime &aken. Moet geheim agent met opdracht zgn!" „Grrlwtsch!" bromde de grootste, „eindelijk actie! Ons volgen, huppo- wits!" (Van onze speciale verslaggever) JJet Westbrabantse overstromingsgebied doet in menig opzicht denken aan een streek, waaruit het leven geweken is. Tal van plaatsen en dorpen zijn geëvacueerd. Fijnaart bijvoorbeeld, is nu een dood stadje. Alleen de militairen op de centrale punten brengen nog mig terkeer. Het zijn doodvermoeide jongens, die zich nochtans slechts even de tijd gunnen om de inwendige mens te versterken. Hun verbalen over bet leed, dat bier in wijde omtrek over de bewoners is gekomen, zijn \an een schrijnend karakter. Met moeite slechts waren de men sen, gehecht als zij zijn aan hun huis en grond, te bewegen om weg te trekken. Er waren er onder hen. die door en door versteend van de kou hun kanon, voor wie de keepers een heilig ontzag koesterden en zelfs meer dan eens uit hun doel vlucht ten als: hij een strafschop moest nemen. En toen deze eeuw al vijf tien jaar oud was, werd hij nóg gevreesd om zijn formidabel hard en zuiver schot. Hij werd op 14 Mei 1905 als rechts binnen opgesteld in het Nederlandse elftal dat te Rotterdam met 40 van België won. Willem Hesselink speelde toen naast Guus Lutjens (Velocitas Breda), eveneens een oud-Vitessenaar. Voordat in 1905, op 30 April, de eerste officiële landenwedstrijd werd ge speeld en gewonnen met 41 (te Ant werpen tegen België), waren door het Bondselftal, zoals het Nederlandse elf tal toen heette, reeds verscheidene wedstrijden tegen buitenlandse clubs gespeeld. Driemaal Willem Hesselink in zulk een Bondsfiftal meegespeeld, n.l. op 30 Dec. 1900 te 's-Gravenhage tegen Preussen (Berlijn), op 25 Dec. 1901 te Haarlem tegen F.C. de Paris en op 13 April 1903 te 's-Gravenhage tegen Boldklubben 1893 (Kopenhagen), wel ke wedstrijden met resp. 51, 81 en 63 werden gewonnen. Zijn eerste wedstrijd buiten onze landsgrenzen speelde hij met Vitesse op 15 Januari 1899 te Duisburg. Dr. Hesselink, Vitesse's eerste inter nationaal, die voorzitter was toen in 1917 het zilveren jubileum door deze club werd gevierd, is samen met mr. F. Couvée, de gepensionneerde advo caat-generaal van het Arnhemse ge rechtshof, de enige nog in leven zijnde oprichter van Vitesse. Nog steeds leeft de 75-jarige oud voetballer, die de laatste vijftien jaar te Den Haag woont, met de voetbal sport mee, uiteraard in het bijzonder met Vitesse en met HVV, voor welke oude ka.mpioensclub hg in zijn studen tenjaren (van 1899 tot 1905) uitkwam. De jonge Hesselink heeft ook nog ge speeld in de Münchener club „Bayern" tijdens zijn studiejaren aan de univer siteit te München. In 1951 was dr. Hes selink nog eregast van „Bayern", toen dit zgn halve eeuwfeest vierde. Advertentie ledematen nauwelijks meer konden be wegen. Zij hebben gezeten op de daken, in telefoonpalen, en in de kruinen van bomen Sommigen konden geen woord meer over de lippen brengen. De doorgestane ellende van enkele et malen had hen zelfs vaak angstig gemaakt voor hun redders! De volkomen apathie van vele zwaar getroffenen is er veelal de oorzaak van dat men moeilijk een juist beeld kan krijgen van het getal der omgeko menen in de getroffen gebieden. Wij hebben de mensen gezien, die van de zwaar getroffen eilanden Schouwen-Duiveland en Overflakkee zijn gehaald. De moed heeft ons ontbroken om hun naar hun beleve nissen te vragen. Bij zoveel ellende past het ieder om te zwggen. Trouwens wat deze mensen hebben moeten doorleven, laat zich niet be schrijven. Wij denken aan de ongeluk- kigen, die in Tholen en Zierikzee drie bange nachten hebben moeten door brengen in de open lucht. Schamel ge kleed, zgn zij in die plaatsen naar de hoogste punten gevlucht. Toen er geen tranen meer waren om té huilen, groepten zij bijeen, vouwden de han den en baden hardop om uitkomst uit deze verschrikking. Op een plaatsje op Overflakkee, waar het water steeds hoger kwam, stonden ongeveer vijftig mensen bijeen. Op één punt van de dijk. De dood grijnsde hen toe. Toen was er een mail, die begon te zingen, een psalm, waarin ge tuigd werd van een onwankelbaar geloof, en de anderen vielen die man bij. Schor heeft dat lied boven storm en watergeweld uit ge klonken, totdat het water kwam en enkelen zich niet meer staande konden houden en wegzonken, ln het donkergrauwe water. Van die groep van 50 zgn er, naar men heeft kunnen nagaan, slechts elf gered kunnen worden Gang der koersen (A'damse Effectenbeurs van 3 Febr.) Het zakenleven op de effectenbeurs ontkomt niet aan een zekere terugslag onder de psychologische invloed van de ramp, die ook vandaag het onder werp van gesprek vormde. De radio berichten werden in de sociëteit van de beurszaal verspreid en de belang stelling scheen groter voor het nieuws uit het overstromingsgebied dan voor de koerslijsten. Na de rede van de voorzitter van gistermiddag weten de beursbezoekers, dat de handel nu weer geschiedt onder auspiciën van een volkomen zelfstan dige „Vereeniglng voor den Effecten handel". De markt was echter apathisch. Hoeken vormden zich vrijwel niet en de nog binnengekomen orders waren moeilijk uit te voeren. Het viel erg mee, dat zich onder deze omstandigheden geen koersver- liezen van betekenis voordeden. De in ternationale fondsen lagen algemeen iets zwakker, uitgezonderd Unilever. Indonesische aandelen bleven goed op prgs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De totale aan- delenomzet van gisteren bleef bgna 2 millioen bedragen. De ondertoon van de markt bleef vrij gunstig. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige ,hoesters" als een schild beschermt: AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - J Doesburgse jongens redden 266 mensen DE BURGEMEESTER van Does- burg deelt mede, dat Zondagmor gen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeil vereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren afstond. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar aan kwam. De jongens hebben tot Maan dagavond het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Gis teren zijn ze weer ingezet in Steen bergen. IJmuidense trawler vermist Maandagmorgen vroeg heerste er in IJmuiden ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catha- rina Duyvis", eigendom van de V.E.M. Het schip is nog gepraaid door de kot ter „Nehim No. 1". De trawler bevond zich Zaterdag in de storm op onge veer 14 graden Noord-West van IJmuiden en had een kapot geslagen brug. Scheveningen-radio heeft de schepen verzocht uit te zien ï.aar de „Catharina Duyvi*". Als laatste po sitie werd opgegeven 20 mijl Noord- IJmuiden. Onze courant berichtte een eeuw geleden: Mad. Bianchi, echtgenoot van den vroegeren redacteur van den Messager du Nord, die uit Frank rijk gebannen werd, is dezer dagen te Roubaix gearresteerd. Zij had een kind bij zich, dat eene mand droeg, waarin zes exemplaren wa ren van het pamflet vanVictor Hugo, en een exemplaar eener po litieke brochure van Schoelcher, aangaande de gebeurtenissen van 2 december. Hare bekende geëxal teerde gevoelens en verschillende reizen, die geenen grond konden vinden in de uitgestrektheid harer handelszaken, hadden reeds langen tijd de aandacht der politie tot zich getrokken. Eene huiszoeking in da woning, die zij verliet, leidden tot de ontdekking van 3000 exemplaren van de proclamatie van Cuarras en een twintigtal exemplaren van het pamflet van Victor Hugo, die in be« slag werden genomen. Door de zware misten, die an* ders in november beginnen, maar nu in het laatst van januari op kwamen, was het eenige dagen ge letien in Londen zoo duister, dat men den ganschen dag niet alleen in de huizen licht moest branden, maar ook op de straten niet veilig den weg kon vinden zonder lanta rens, fakkels en andere hulpmid delen. De op de rivier varend® stoombooten hebben meerendeela hare diehtt moeten staken, en op de straten heerschte vrjj wat ver warring. t De Britse politie-sergeant Fairfax die de negentienjarige Derek Bentley terecht heeft gesteld, heeft vele niet- ondertekende brieven en telefonische mededelingen van onbekenden ontvan gen, waarin hij met de dood wordt be dreigd. De titel „Moeder-heldin" is dezer dagen aan 497 Russische vrouwen ver leend wegens het ter wereld- brengen en opvoeden van tien of meer kinde ren, zo wordt uit Moscou gemeld. In totaal hebben thans ongeveer 50.000 moeders deze titel verworven. In Wagenberg in Noord-Brabant is een kind van twee jaar omgekomen door de overstroming. 2/2 3/2 Staatsleningen Ned. '51 34% 99i Ned. '48 (3}) g 9315lin Ned. '47 (3D 3 942 95* Ned. '37 3 94J3,,g 95i;,« Dollar '47 3% 9ij 94i Invest, cert. 3 95J 953/lg Ned. '62—'64 z. bel. fac. 95i3/lfl 9515/1B Ned.. '62—'64 m. bel. fac. 95^/^ 95i5/i3 N.W.S. 24 785/lfl 753 Indië "37 A 3 94} 94 i Grootb. '46 95 95i/io Actieve Aandelen C.-, H.- en I. Bank Nat. Hand.b. N.H. Mij. A.K.U. Bergh's Jurg. v. Berkel Calvé Fokker v. Gelder Hoogovens Ford Ned. Kab.fabr. 209 Philips 1611 Unilever 183 Wilton 166ï Billit. Ie rubr. dito He rubr. 173 Dordtse Petr. 2941 Kon. Petr. 3145 A'dant Rubber 874 Bandar R. 91 Deli Bat. R. 983 Kend. Lemboe Oost-Ja va R. Oostk. C. Mij. Serbadjadi Sunt. Rubber H.A.-Lijn Kon. N.. St. M. Kon. Paketv. Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. Mjj. N.-I. S. Unie Ver. V.C. Mij. 250, ƒ500 A Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah 138t 133 1204 119J 126J 126 l2Di 129 147 147 964 964 44 43 4 824 831 193 20 112 111J 811 81 734 741 12 ij 136} 96 1294 521 107 156 J 165? 2714 101 119 107 J 1533 157 189 63 J 2SJ 944 138 J.-Ch.-Paketv. 121 53 106 156 1644 272 100 120 108 1534 1584 186 2091 1603 1834 166 236 173 294J 3144 86 92 98} 633 281 951 Nlet-actleve Aandelen A'damse Bank 1685 169 Escomplobank 60* 60* Holl. B. Unie 189 1891 Mij. Fin. Nat. Herst. pref. Rotterd. Bank 1594 160 Twentse Bank, eert. v. aandrl66J 166 Rott. B. Cons. 207 207 Heineken 184 184 Hei o Conserv. Hollandse Bet. 161 1641 Hollandse Draad en Kabel Intern. Gew. Betonbouw Ned. Gist- en Spiritusfabr. Kon. N. Zout Kon. Pharm. Brocades 1634 1631 Kon. Ver. Tap. 146 146 Kon. Zwavelz, Ketjen 155 1554 Lyempf 12!»} 129 Ned.-Am. Autob. Vrtdestein 1354 1354 Ned. Scheepsb. 1561 1551 Nijma 1604 161J Padang Portland Cement 46 Rott. Dr. Mij. 309 309 Stokvis Zn. Stork Co. Unilever 6% Cum. pref. Unilever 4 Aflosb. o.p. Werksp. s. A Wijers' Ind. en Hand.ondern. 139 Zwanenb. Org. 164 Borneo Sumatra Handels Mg. 106} Cur. Hand. M .202J Linde Teves 142 Mol. Hand.ver. 584 Oost-Borneo 61 Sedep Tel. Patengan Ngombezi Cult. Mij. Albert Heyn Walvis 125 1354 96 129 J 139J 164 1064 202 142 62, 22 128 166 127 167 199 75 Spoorwegen Deli Sp.w. Mij. 394 384 Ned.-Ind. Sp.w. 9 4 94 Sem. Joanna lj Sem. Chertbon 2 Amerikaanse fondsen Am. Bentberg Am. Smelting 42 41J Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen. Motors Int. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands 273/16 274 U.S. Steel 42} 424 North Am. 23 4 22} Cities Service 924 924 Cont.-Oil 59 594 Midcont. 63} 63*3/,, Philips 61 i 614 Shell Union 70 764 Tide Water 23Vi« 22i5/18 4313434 561 55i3/.19 91} 65? 45} 684 45J 474 4715 Uit het Engels vertaald - vA C Door Jane England 62) De meeste mensen zijn als de dood voor de publieke opinie. Dit geval van deze Harrington is eenvoudig te gek: de oude baas heeft zich jarenlang blauw betaald enkel en alleen om te voorkomen, dat zijn familie ervan in kennis zou worden gesteld, dat hij er ln een bepaalde periode van zgn leven een mooie blonde vriendin op na hield, die hij in een flat had geïnstalleerd en die hg met dure cadeaux overlaadde. Zelfs tegenover mij probeerde hg er nog omheen te draaienhij was meer bevreesd, dat 't uitlekte dan om vermoord te worden. Al dergelijke slachtoffers van chantage zgn 't zelf de „Ja," zei mevrouw Fincham ge dwee. „Ik ga nu naar bed. Ik zal me zelf wel helpen." Morgen zal ik met haar praten, nam Constance zich voor. Morgen zal ik haar doen inzien, dat ze me Ie volledige waarheid moet vertellen. Op dit moment kan ik verder niets doen. Als ze me morgen niet alles vertelt, zal lk er niet voor terugdeinzen om 's nachts op te blijven en aan deuren te luisteren en iedereen uit te horen... besloot ze vastberaden. „Zal ik U niet even helpen?" vroeg ze vriendelijk en tot haar verwonde ring merkte ze, dat ze dit aanbod eer lijk meende en geen gevoel van afkeer had. Het was alsof mevrouw Fincham niet meer weerzinwekkend was, doch alleen maar een beklagenswaardige, eenzame oude vrouw, die geholpen moest worden. Ze dacht aan de bom bardementen tijdens de oorlog, toen er ook maar één ding mogelijk was ge weest: de slachtoffers zo snel moge lijk te helpen „Nee, nee, nee", weerde mevrouw Fincham af. „Ga jij maar naar bed. Ik red me wel. Heus, ik red nte wel. Heus, ik red me wel. Vertel niemand iets over vanavond. „Natuurlijk zeg ik niemand iets", stelde Constance haar gerust. Maar in gedachten speelde ze met de vraag, of ze Philip Bagnet op de hoogte zou stellen. „Als ik hem iets over van avond vertel, zou hij er dan mee op houden?" vroeg ze zich af. „En is hij wérkelijk degene, die de oude vrouw bedreigt? Is er geen andere moge lijkheid? Ik kan me hem eenvoudig niet in zo'n laaghartige rol voorstel lenHetis gek, maar ik zou het vreselijk vinden als hij 't was Mevrouw Fincham raakte even haar arm aan met een van haar onsmake lijke dikke handjes. „Je moet vooral ook niets aan Sara Goodwood zeg gen", zei ze nadrukkelijk. „Die zou lachen. Ze lachte altijd om mij, net als iedereen. Iedereen vond mij lelijk en onaantrekkelijk. Sara kan je daar meer over vertellen." „Ik zal Sara niets zeggen", zei Constance, „maar ik weet zeker, dat ze niet zou lachen. Ze zou 't heel naar voor u vinden. Sara is werkelijk een zeer bijzondere en warm voelende vrouw". „Nee, dat is ze niet. Ze ïs precies als alle anderen", sputterde mevrouw Fincham tegen. „Ze heeft me altgd bespottelijk gemaakt. Maar ga nu naar bed. Hij zal vannacht niet terug komen. Met mij is alles in orde en ik heb de telefoon naast m'n bed staan." „Goedennacht, mevrouw Fincham", zei Constance zacht. Er was dus nog een telefoon ln het huis, dacht ze, terwijl ze langzaam de trap opliep om naar haar slaapkamer terug te gaan. Waarschijnlijk was 't een aftakking. Bagnet moest dat ge weten hebben en waarschijnlijk was dèt de reden, waarom hij haar voor gesteld had om van zijn huis uit te telefoneren. Maar waaróm had hij dat gedaan? Ze kon er geen aanneme lijke verklaring voor vinden en aller lei gedachten speelden door haar hoofd. Toen zg op het bovenportaal kwam, hoorde ze opeens aan het andere eind een deur opengaan en zag ze Fiona in een vuurrode, versleten, flanellen kimono te voorschijn komen. Deze gaapte en sliep nog half en, toen ze Constance gewaar werd, bleef ze stil staan en wreef zich ln haar ogen. „Wat is er allemaal aan de hand?" vroeg ze met een slaperige stem. „Ik meende iets te horenhet leek als of iemand hard liep. Ik dacht dat er misschien opnieuw een inbreker was geweest Constance zag tot haar verbazing, dat het jonge meisje een stevige pook in haar hand hield. Het dwaze kind was klaarblijkelijk van plan geweest de eventuele inbreker eigenhandig te lijf te gaan „Nee", antwoordde Constance lang zaam, „er was geen dief. Je tante had alleen een late bezoeker. Ik weet niet wie 't was, maar je tante verze kerde me, dat alles in orde was." Fiona's ogen gingen thans wijd open. Ze keek Constance ongelovig aan. ,,'t Was natuurlijk Peter Phipps", riep ze uit. „Hg kwam natuurlijk weer klaplopen. Overdag durft hij zich niet te vertonen, omdat hg bang is voor Neill en Philip." „Peter Phipps?" herhaalde Con stance verbaasd, „wees niet zo dwaas, Fiona. Bovendien „Niks bovendien", onderbrak Fiona haar heftig. „Heeft hij je al zó door zijn charme beïnvloed, dat je hem niet meer normaal kunt beoordelen?" „Luister eens", zet Constance, ter wij ze even huiverde, „het ls hier erg koud op 't portaal. Kont mee naar mijn kamer en laten we eens even sa men praten. Ik kan een electrisch kacheltje aansteken." Fiona aarzelde, maar lachte dan opeens uitdagend. „Ik vind 't best", zei ze. „Maar denk niet, dat je veel uit me krggt. Ik zal je alleen eens even duidelgk maken wat voor soort Peter Phipps is." „Graag", antwoordde Constance rustig. „Je mag me de vreselijkste dingen over hem vertellen." (Wordt vervolgd}

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2