Zestig jaar hoofdbestuur van de P.T.T. Zuidafrikaanse ambassadeur over emigratie Woensdag 4 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Centrale leiding kreeg in 1893 haar zelfstandigheid Thans lichaam met 3000 man personeel (Van onze Haagse redacteur) Het kan niet op bij de Posterijen, Telefonie en Telegrafie. De jubilea volgen elkaar in snel tempo op: na honderd jaar postzegel, honderd jaar telegrafie cn honderd jaar centrale werkplaats bereidt men zich thans voor op de viering van het zestig jarig bestaan van het Hoofdbestuur. Het „hoofdbestuur" is een begrip geworden. Het is de centrale leiding van de P.T.T., die in Den Haag on dergebracht is in "vier reusachtige ge bouwen in één complex en verschei dene in de stad verspreide nevenge bouwen, waarin in totaal 3000 vrou welijke cn mannelijke ambtenaren werken. Op 39 April 1893 Is aan deze cen trale leiding volledige zelfstandigheid verleend. Het vijftigjarig jubileum viel in de oorlog, vandaar dat men er nu enige aandacht aan zal schenken. Los van de departementen. Toen de Koningin-regentes op 29 April 1893 de instelling van een zelfstandig hoofdbestuur van de P.T.T. bekrachtigde, werden daarmede de posterijen losgemaakt van het departementale beheer. Zonder strub belingen is dat niet gegaan. In en buiten ons parlement is er menig hartig woordje over gevallen. Vooral de voormalige assistent-ingenieur der Rijkstelegrafie en lid van de Tweede Kamer Van Kerkwijk heeft destijds sterk gepleit voor de samensmelting van de onder verschillende ministers ressorterende diensten. Hij verwachtte daarvan namelijk de mogelijkheid tot een snellere ontwikkeling van het be drijf en tevens een zuiniger beheer. Verbetering in de situatie trad in RADIO h\ programma DONDERDAG 5 FEBRUARI Hilversum I. 402 m, AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.- muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: S.00 Nieuws. 8.15 Gramof.- muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muz. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Pianotrio. 12.00 Zang en piano. 12.25 ,,In 't spion netje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Hammondorgel spel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuz. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuz. 14.00 ,.Paul Vlaanderen en het Jonathan Myste rie", hoorspel. 14.40 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuz. 16.15 ,,Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gramofoonmuz. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gramof.- muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Prof, Ir J. F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?"., 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of gramofoonmuziek. IS.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.05 Discogr&m. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel. 22.30 Gramofoonmuziek. 22.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Gramo foonmuziek. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 .Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 „100 jaar Kromstaf" 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.35 Sopraan en piano. NCRV: 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramo foonmuziek. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30. Gramofoonmuziek. 17.40 „De Zeeuw se Humor", causerie. 18.00 Strijk kwartet. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 „Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Clavecimbel- recital. op 1 Januari 1870. Van die datum af vielen de P.T.T.-zaken namelijk uit sluitend onder het departement van Financiën. Alleen bleven de inge nieurs van de Waterstaat nog belast met het toezicht op de telegraaflijnen. Dat laatste bevredigde niet; er werd opnieuw actie gevoerd, totdat dan eindelijk het hoofdbestuur zijn vol komen zelfstandigheid verkreeg. Decentralisatie. Na de tweede wereldoorlog is veel decentralisatie en delegatie van be voegdheden aan de zelfbesturende diensten der P.T.T. zoals aan de directeuren der telefoondistricten gevolgd. Het hoofdbestuur oefent thans een zuiver besturende functie uit. Doesburgers redden 266 mensen DOESBURG. De burgemeester van Doesburg deelt ons mede, dat Zon dagmorgen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Does- burgse zeilvereniging, die ogenblik kelijk een paar vletten met buiten boordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom ge stuurd, waar het de eerste daadwer kelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens hebben het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Gisteren waren ze weer In gezet in Steenbergen. waarbij het de richtlijnen vaststelt en de controle uitvoert. In 1893 waren bij het „hoofdbestuur" 104 ambtenaren werkzaam. Zestig jaar later zijn er 3000. Enige aandacht zal aan het jubileum zeker geschonken worden, waarin men het personeel denkt te betrekken. In welke omvang er gejubileerd wordt, staat op het ogenblik echter nog niet geheel vast. Jong land met vele kansen voor vaklieden Vergeet ook geestelijke bagage niet UTRECHT. Tijdens de jaarver gadering van de Christelijke emi gratie-centrale te Utrecht, heeft de ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika in een rede de plaats van de Nederlandse emigrant in Z.-Afrika uiteengezet. De ambassadeur gaf een korte toelichting op de wet tot rege ling van immigranten en de proce dure, welke gevolgd moet worden, voor een emigrant een blijvende vestigingsvergunning in de Unie kan verkrijgen. - Kol. Hoogenhout legde de nadruk op de geest van deze wet, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd óp de kwali teit en het karakter van de personen, die naar de Unie willen emigreren. Ten aanzien van emigratiemogelijk heden zei de ambassadeur dat de Unie een jong land is met veel natuurlijke rijkdommen. De snelle industriële ont wikkeling heeft geleid tot een grote vraag naar geschoolde arbeidskrach ten, technici en specialisten. Om in deze behoeften te kunnen voorzien be zochten en bezoeken verschillende missies Nederland om personeel aan te werven. Nu reist een missie van de Zuidafrikaanse Spoorwegen en ha vens door Europa voor het aanwerven van ingeniers, signaalmonteurs en electriciens. Deze missie zal binnen kort ook Nederland bezoeken. De Flinke straf voor daders van roofoverval ASSEN. De 33.-jarige koopman B. J. Q. en de 32 jarige slager G. H. van de W., twee Amsterdamse zware jongens, die op 2 April van het vo rige jaar een roofoverval pleegden in Zuidlaarderveen, zyn door de Ar- rondissements-rechtbank te Assen conform de eis ieder tot vier jaren gevangenisstraf met aftrek veroor deeld, Zij hebben de bijna 80-jarige W. Z. die in de woonkamer van zijn een zame woning lag te slapen, zijn huis houdster en zijn dienstmeisje midden in de nacht overvallen. Het dienst meisje werd met een stukgescheurd laken gebonden, terwijl de huishoud ster aan een stoel werd vastgebon den. Ook de oude Z., die ziek te bed lag, werd geboeid, waarna de over vallers, alvorens te vertrekken, de bedstede dichtspijkerden. Hun buit was 300 gulden. Zuidafrikaanse Gas-, Olie-, en Steen kool-Corporatie, heeft vertegenwoor digers in Europa, die voornamelijk ketelmakers, lassers en pijpfltters in dienst nemen. Er is vraag naar elec triciens en vakmensen voor de metaal industrie. De werkgeversorganisatie voor de motorindustrie is bereid een aantal bekwame automonteurs aan te nemen. De ambassadeur gaf vervolgens een overzicht van de opmerkelijke ont wikkeling, die de emigratie van Ne derland naar de Unie gedurende de laatste jaren heeft getoond en besloot zijn uiteenzetting met de raad aan de Christelijke emigrant om zijn gees telijke bagage niet in Nederland ach ter te laten, waarbij hij wees op de arbeid, die door dr Gravemeyer in de Unie wordt gedaan. Rotterdamse haven weer normaal ROTTERDAM. De directie van het Rotterdamse havenbedrijf deelt mede dat de moeilijkheden in de haven van Rotterdam, veroorzaak door de recente stormvloed, in hoofdzaak beperkt bleef tot Zondag 1 Februari jl. Daar in feite geen beschadiging plaats vond van kranen, kaden en loodsen, kan de haven sinds 2 Februari jl. wederom normaal functionneren en de bekende snelle behandeling van schepen en goederen garanderen. KUILVOER en zuivelproducten De maximumgift kuilvoer mag niet hoger zijn dan 20—25 kg. Bovendien moet daarnaast 7 kg hooi gegeven kunnen worden. Te grote kuilgiften naast een te geringe hooigift verslap pen het vee en verstoren de vitami- nenvoorziening. Kuilvoer dient na het melken te worden verstrekt. Vele veehouders menen hieraan 's namiddags niet te kunnen voldoen. Er zullen ongetwijfeld bedrijven zijn die door de omstandigheden in deze richting gedwongen worden. Toch blijkt meermalen, dat een ver andering in het werkschema mogelijk is. Het is in het belang van de zui velbereiding dus ook in het belang van de veehouder zelve dat op ieder bedrijf de dagelijkse werkzaamheden in de stal eens onder de loupe geno men worden en waar nodig de ge wenste veranderingen worden aange bracht. Manders gaat filmen in Amerika AMSTERDAM. De chansonnier Kees Manders hoopt 13 Maart a.s. per Rijndam van de HollandAmerika- Lijn naar de Ver. Staten te vertrek ken, alwaar hij met een Amerikaanse cameraman opnamen gaat maken voor zijn nieuwe film De wereld zingt. Deze opdracht ontving hij van de Benelux-film-combinatie B.F.C. naar aanleiding van zijn vroeger vervaar digde filmpjes Volendam en Amster damParijs. Aan de film zullen artis- ten medewerken van radio Hilversum, Brussel en radio Luxemburg. Deventer adopteert Willemstad DEVENTER. Het gemeentebestuur van Deventer heeft besloten om met goedkeuring van het provinciaal be stuur van Noord-Brabant, de stad Willemstad te adopteren. De burge meester van Deventer, mr H. W. Bloe- mers, zal met twee vertegenwoordigers van de afdeling Deventer van het Rode Kruis Donderdag a.s. trachten, Willem stad te bereiken. SPORT e« SPEL A.G.O.V.V.-Robur Vanavond zullen, natuurlijk ten bate van het Nationale Rampenfonds, de beide grootste Apeldoornse voet balverenigingen, Robur et Velocitas 1882 en-A.G.O.V.V. elkaar ontmoeten. Lang is het geleden dat de belde clubs tegen elkaar zijn uitgekomen. Wij menen, dat ergens in 1946 voor de Beker nog eens een wedstrijd was en daarna niet meei\ Krachtsverschil zal er natuurlijk be slaan. Daarvoor is de een eerste lrias- ser en de ander maat tweede. Maar laat men bedenken, dat Robur in licht- wedstrijden zijn beste vorm pleegt-te tonen, cn op eigen veld nog wel meer eerste klassers op een avond bedwon gen heeft. Wij hopen bij deze Watersnood-derby op goede sportieve strijd en veel pu bliek. Beide elftallen verschijnen volledig. Robur: v. d. Berge; Hazelebach. Klapprot'n; Ch. Witte, Klein Klouwen- berg, Meijer; Elfring, Weenink, v. d. Laan, Ponstijn, Bottinga. A.G.O.V.V.: Bremer; Kruitbosch, v. Asselt; Peters, Jonker, Dijkgraaf: Beumer, Brummel, Hanskamp, Ynte- ma, Loois. De Zesdaagse te Hannover Bij de neutralisatie hedenmorgen was de stand: 1. Von Bueren—Knoke (Zwits.-DJd.) 150 pnt.; 2. Petry—Holt- hoefer (Did.) 104 pnt.; op 1 ronde: 3. Plattner—Preiskeit (Zwits.-Dld.) 309 pnt.; 4. Chapatte—Blousson (Fr.) 164 pnt.; 5. Van VlietAcou (Ned.-België) 149 pnt. Het Ned.-Duitse paar Lake- manKeune was 10e met 29 pnt. en drie ronden achterstand. DE WERELDREIS VAN JIMMY BROWN. 68. Diezelfde avond nog broedden Jimmy en Piet Potlood samen met commissaris Rednose Smith het plan uit, waardoor z\j de situatie in Oekoeroewanda en omgeving mees ter zouden kunnen worden. ,,Ik zal alles wel opknappen, commissaris", zei Jimmy bescheiden, „alleen moet u mij in de stad en in de naaste om geving van de stad een politiegeleide geven van minstens twee agenten, want anders zou ik hier mijn leven niet zeker zijn". Commissaris Red nose Smith stond op en gaf Jlmmy een hand. „Dat beloof ik u, meneer Brown", zei hij en uit zijn toon Icon men wel horen, hoe verheugd h\j was, dat er eindelijk een einde zou Icomen aan de plundertochten van de Roekiraki's. Hij zei, dat hij het grootste vertrouwen had in de kunde en de capaciteiten van Jimmy Brown en Piet Potlood voegde daaraan toe, dat hij dat ook gerust mocht heb ben. „Mijne heren", sprak Jimmy enigszins terughoudend, „wij hebben de strijd nog lang niet gewonnen. Die Grauw Grauw is even sluw als gevaarlijk. Éérst moet Ik hèm on schadelijk maken. Dat is mijn voor naamste taak. De rest is dan kinder spel. De chimpansees, die hier zitten opgesloten, zijn nu gekalmeerd, maar zet u er één tussen die nog onder de toverban van dit bendehoofd ver keert en de hele zaak is weer mis. Het heeft dan ook weinig zin, dat ik het oerwoud intrek om de Roeki raki's stam voor stam toe te spreken en te bekeren. Dat zou mij voor een kort ogenblik wel gelukken, maar zolang Grauw Grauw en zijn hand langers er nog zijn, zouden zij binnen een paar dagen weer in hun oude fouten terug vallen. Neen, éérst die Grauw Grauw. Ik hoop hem binnen een paar dagen persoonlijk te ont moeten". PIM, PAM, POM IN HET LUCHTRUIM 33. Terwijl de professor de laatste toebereidselen trof voor de eerste vlucht van Pim, zaten Billie en Kareltje al weer in de auto van de geheimzinnige vreemdeling. „Ensucces gehad?" vroeg de vreemdeling belangstellend. Maar zijn vraag was eigenlijk overbodig, want aan de gezichten van zijn twee medeplichtigen zag hij al. dat er iets misgegaan was. „Ik ben met een regenpijp naar beneden gevallen, meneerehhoe is uw naam eigenlijk?" „Wat doet mijn naam er nu toe", antwoordde de geheimzinnige vreemdeling 'ongeduldig. „Noem mij maar meneer X., als je me met alle geweld een naam wilt geven." Billie haalde zijn schouders op. „Mij goed, als U uw naam niet zeggen wilt!" „Laten we bij het onderwerp blijven", riep meneer X verstoord. „Je bent dus met een regenpijp naar beneden gevallen. Is dat zo erg? Door zo'n klein tegenslagje moet je je niet uit het veld laten slaan". „Wat U maar een kleinigheid noemt", mopperde Bilhe. .Bovendien begon er een sirene te loeien. We moesten wel maken, dat we wegkwamen". „Hè ja. we moesten het er voor vandaag maar bij laten", viel Kareltje zjjn vriend bij. „Morgen is er weer een dag". ..En ik denk, dat jullie je allebei tóch heel erg vergissen", sprak meneer X. Zijn stem had een dreigende klank gekregen. „Wij hebben geen tijd te verhezen. We moeten vanavond nog een tweede poging wagen... vóórdat het te laat is." Bondsteam geklopt door Preussen Kreield DEN HAAG. In Den Haag werd een ijshoekeywedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse bondsploeg en het Duitse kampioensteam Preussen Kre- feld. De Duitsers wonnen met 7—2 (1—0, 3—1, 3—1). De wedstrijd, welke als oefenwed strijd voor de Nederlandse ploeg was bedoeld met het oog op het wereld kampioenschap, dat van 6 lot 15 Maart te Zürich en te Bazel wordt gehouden, stond niet op hoog peil Schaatsenrijders dragen ook hun steentje bij De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen, die verlangend zijn bij te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden in hun land, zullen Donderdag 4 Febr. in Oslo uit komen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstrijden medewerken. Hij heeft er in toegestemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgangers, de ve teraan Ivar Ballangrad, die in de ja ren 1929—1936 grootse triomfen vierde. De opbrengst zal overhandigd wor den aan het stormfonds van het Noorse Rode Kruis dat reeds dekens per vlieg tuig naar Nederland heeft gezonden. Olympische Spelen 1956 Cricket stad'on te Melbourne aangewezen MELBOURNE. De Cricket Ground le Melbourne is gekozen als centraal stadion voor de in 1956 te houden Olympische Spelen. Dit besluit is genomen in een Bij zondere bijeenkomst van afgevaardig den met de federale regering, bü wie de premier Robert Menzies, de rege ring van dc staat Victoria, het ge meentebestuur van Melbourne en van het Australische Olympische Comité. Na afloop deelde de premier van Victoria, John Cain, die de vergade ring geleid had, mede, dat tevens be sloten was om Avery Brundage, pre sident van het I. O. C., telegrafisch uit te nodigen naar Melbourne te komen om het cricket stadion te be zichtigen. Het I. O. C. had destijds zijn goed keuring gehecht aan de inrichting van het voetbalstadion te Carlton voor de spelen. De werkzaamheden aan dit stadion werden echter stopgezet, toen een nieuwe raming uitwees, dat de werkelijke kosten de oorspronkelijke raming van 1% millioen Australische ponden (ruim lO'.a miilioen gulden) met ongeveer 750.000 pond zouden overtreffen. Naar verluidt zouden de totale kos ten van de inrichting van het cricket stadion te Melbourne voor de spelen ongeveer 850,000 Australische ponden (7.233.000 gulden) bedragen. Marktbericht. VEEMARKT DOETINCUEM. DOETINCHEM, 3 Febr. Op de te Doetinchem gehouden veemarkt wer den aangevoerd: 165 runderen (waar onder begrepen 45 vette runderen), 70 kalveren, 579 nuchtere kalveren, 26 schapen, 8 lammeren, 3 geiten. 425 big gen, 14 lopers, 10 dragende varkens, 6 paarden. Totaal aangevoerd 1306 stuks. De prijzen bedroegen: kalf- en melk koeien: f 750—f 1025; kalfvaarzen f 750 f 975; guste koeien f 525—f 660; guste vaarzen f 550—f 625; pinken f 325— f 425; graskalveren f 250—f 325; fok- kalveren f 100—f 125; nuchtere kalve ren f 40—f 52; schapen f 95—f 120; lammeren f 65—f 75; geiten f 25—f 40. alles per stuk. Slachtvee: extra kwaliteit f 2.80— Beursoierziclit APATHISCH DOOR DE WATERS NOOD. AMSTERDAM, 3 Febr'. Het zaken leven op de "effectenbeurs ontkomt niet aan een zekere terugslag onder de psychologische invloed van de ramp, welke het onderwerp van ge sprek vormde. De radioberichten wer den in de sociëteit van de beurszaal verspreid en de belangstelling scheen groter voor het nieuws uit het over stromingsgebied dan voor de koers- lijsten. De markt was echter apatisch. De internationale fondsen lagen al gemeen iets zwakker, uitgezonderd Unilever. Indonesische aandelen ble ven goed op prijs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De totale aandelenomzet van gisteren bleef bijna f 2 millioen bedragen. De ondertoon van de markt bleef vrij gunstig. Prolongatie 3 procent. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000 Nederland 1947 (3%) 395% dito 1937 -3- 95' Dollar-lening 1947 94'.'4 dito NWS (278% Indië 1937 -3- 94% ACTIEVE AANDELEN Industriële ondernemingen Alg. Kunstzijde Unie aand. 164% v. Berkel's Patent 100 Calvé-Delft 120 Fokker 108 Van Gelder Zonen aand15314 Lever Br. en Unilever C. v. A. 183% Ned. Ford 186 Philips' Gloeil. f.ge bez. v. a. 160% Wilton Fyenoord 166 Petruleumondcrneiningen Kon. Petroleum Mij. aand. 31214 Scheepvaartmaatschappijen Holl.-Amerikalijn dito aand. 138% Java-China-Japanlijn dito121 Kon. Paketvaart 119% Kon. Rotterdamse Lloyd dito 126 Stv. Mij. Nederland dito 147% Suikerondernemingen Handelsver. Amsterdam aand. 96% Javase Cultuur Mij. dito 43% Tabaksundernemingen Deli-Batavia Mij. aand111% NIET-ACTIEVE AANDELEN Industr. Ondernemingen Rolt. Droogdok Mij309 Schokbeton dito 89% Ver. Pharm. Fabr. (Zwitsal) 91 Amerikaanse fondsen Anaconda C. v. A43% Bethlehem Steel idem 55' General Motors idem 68% Intern. Nickel idem 45% U. S. Steel idem 42% Cities Service idem 92% Cont. Oil idem 59% Philips idem 61% Shell Union idem 69% f 2.84 per kg geslacht gewicht; eerste kwaliteit f 2.65—f 2.75, tweede en derde kwaliteit f 2.20—f 2.40; vette kalveren, beste kwaliteit f 2.50—f 2.60 per kg levend gewicht, mindere kwaliteit f 1.80—f 2.20; biggen f 32—f 42 p. stuk; lopers f 55f 65 p. st.; dragende var kens f 250f 300 p. st.; slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 1.60—f 1.75; werkpaarden f 750—f 875 per stuk. De aanvoer was in verband met de verplichte inspuiting tegen mond- en klauwzeer zeer klein. De handel was zeer stil, terwijl de prijzen vooral niet hoger waren. Er was zeer weinig aan voer van jongvee. De biggen- en scha- penbandel was lui,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4