Berichtgeving over noodtoestand en watersnood...f Aantal slachtoffers gestegen tot tweehonderd zestig Koningin en prinses maakten tocht naar rampgebied Per hefschroefvliegtuig naar eiland Overflakkee Oppervlakte geteisterd gebied ongeveer 175.000 hectare Woensdag 4 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Verhoogde krachtsinspanning en prestaties van tal van organisaties HAAG. De ramp, welke Nederland en in het bijzonder de overstroomde gebieden heeft getroffen, vereist een verhoogde krachtsinspanning van over heidsdiensten, rijksinstellingen, hulpverleningsorganisaties, en ook van vele niet- officiële instellingen, die elk op hun wijze hun bijdrage leveren tot het totaal beeld. Deze krachtsinspanning betekent voor vele dier instellingen tevens een vuurproef, waarbij mensen en materiaal een verhoogde prestatie moeten leveren. Een belangrijke rol bij dit alles spelen mede dank zij de voortreffelijke tech nische middelen die het PTT-bedrijf hun sinds jaar en dag ter beschikking stelden, en de hulpvoorzieningen welke voor dit bedrijf werden en worden geïmproviseerd, de organen van informatie en voorlichting, de persbüreau's, de dagbladen, de radio, de regeringsvoorlichtingsdienst. Via al deze kanalen werd en wordt het publiek in binnen- en buitenland geïnformeerd, werden instanties ten dele gealarmeerd, werd in de kortst mogelijke tijd het besef gewekt, dat zich over Nederland een drama had voltrokken, dat een inspanning van alle bruikbare krachten noodzakelijk maakte. Besef ook in het buitenland, dat Nederland na zijn aanvankelijk zo gunstig herstel, opnieuw een slag heeft getroffen, die veel van hetgeen werd gewonnen opnieuw teloor doet gaan. Het A.N.P. ontving het eerste alar merende bericht in de vroege morgen var. Zondag 1 Februari kort na vier uur van zijn correspondent in Dord recht. De noodklok werd daar geluid en sirene.- loeiden De verspreiding van een dergelijk bericht brengt grote verantwoordelijk heid mede. Daarom werd het niet direct verspreid doch werden eerst snel telefonisch twee of drie gesprek ken met andere adressen in Dordrecht en Zwyndrecht gevoerd. Het bericht bleek juist, helaasHet begin van een ramp scheen zich aan te kondigen. Zij het naar men aanvankelijk mocht veronderstellen toch slechts van beperkte plaatselijke, hoogstens strekelijke omvang. Om 4.22 uur precies werd het be richt op dubbele regel over het telex- net naar de dagbladen uitgeseind, ter wijl tevens via een bijzonder alarm systeem de redacteuren van de dag bladen uit hun slaap werden gewekt met de mededeling, dat een „alarm- bericht" was uitgegeven Met grote snelheid volgden de be richten elkaar toen op. Wat aanvankaelijk een plaatselijke of strekelijke ramp bleek te zijn, groeide in luttele uren tijds uit tot het beeld van een ramp van niet voorzie ne omvang Radionieuws op Zondag. En terwijl in de noodgebieden men sen worstelden om te trachten hun leven, vee en gezin te redden, dijkdoor braak trachtten te voorkomen, auto riteiten poogden de eerste maatregelen te organiseren, verspreidde de radio nieuwsdienst van het' ANP Zondag morgen om 8.00 de eerste berichten in ie aether. Een groot deel van Neder- and lag nog in rustige slaap, niet we- end van de ramp, die zich afspeelde.. De radio-nieuwsdienst heeft dien Zondag veertien uitzendingen gegeven ten dele van ongewoon lange duur. Het is bij de berichtenstroom op deze Zondag niet gebleven. Duizenden realiseerden zich welke ramp zich had voltrokken. Spontaan werd hulp geboden in de meest uiteenlopende vorm. Om be reidverklaringen ter kennis te bren gen van instanties uitgaande van de veronderstelling, dat hier en daar in het noodgebied nog naar de radio zou kunnen worden geluisterd ook van hen, die daar dringend behoefte kon den hebben aan de aangeboden dien sten en goederen, werd in overstelpen de mate een beroep gedaan op pers en radio. In een aantal gevallen moest men ongetwijfeld tot afwijzing beslui- Prijsregeling voor aardappelen Export stopgezet DEN HAAG. Thans zijn maximum prijzen voor aardappelen vastgesteld, welke ten doel hebben een ongemoti veerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding bestaat te voorkomen. Met ingang van vandaag gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprij zen bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone ver bruikers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, be draagt voor kleiaardappelen achttien cent per kg en'voor zandaardappelen zestien cent per kg. Voor de Wadden eilanden gelden maximumverkoopprij zen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per 'g extra worden berekend. De klein- "indel is verplicht de aardappelen te torzien van een duidelijke aandui- ig, betreffende de verkoopprijs en soort der aardappelen naar de on- •rscheiding zand- en kleiaardappe- ■n. De marge voor de kleinhandel is Irie cent, voor grossiers 2.75 cent en /oor de landhandel 0.75 cent per kg. in de door de watersnood getroffen gebieden zijn veel kleiaardappelen verloren gegaan. De export is stop gezet. Het exportverbod geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardap pelen, die blijkens de verzendirtgs- documenten vóór 1 Februari 1953 var de eerste laadplaats zijn vertrokken. Deze maatregel geldt totdat een ten omdat inwilliging daarvan de functionnering der eigen apparatuur in gevaar zou hebben gebracht en de capaciteit overtroffen, doch in even- zovele gevallen werd, waar mogelijk, bemiddeling verleend. Al wordt dan nog steeds onder hoog spanning en met extra-bezetting dag en nacht gewerkt aan de bericht geving, naarmate de organisatie van de hulpverlening, beter op dreef komt, kan het accent weer meer komen te liggen op de eigenlijke taak van pers en radio. „Getroffen door perfect teamwork" DEN HAAG. Koningin Juliana heeft zich gisteren opnieuw naar de geteis terde gebieden begeven. Des morgens nam H.M. in Soesterberg in een mili tair vliegtuig plaats voor een vlucht boven de geteisterde gebieden van Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rüen, waar de Koningin zich door verscheidene autoriteiten, onder wie luitenant-generaal vlieger Aler over de hulpverlening liet voorlich ten. ZU verklaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van allo samenwerkende organen. Vergezeld van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof De Quay, begaf H.M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het gebouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts een toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Koningin zich met velen onder houden en met bewondering gade geslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspanning van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, werd gekeerd. Verder ging de tocht naar Halsteren, waar de Koningin met vele evacué's en met leden van land en zeemacht gesprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in de laatste plaats de ont vangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, on der wie zich vele Zeeuwen bevinden. De terugweg werd weer met het volledig overzicht van de situatie zal zijn verkregen. Er is voorshands ech ter geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappe len niet toereikend zullen zijn, al zal gedeeltelijk moeten worden overge- schakel op zandaardappelen. Dividend beperking verlengd (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE. Anders dan de Tweede Kamer heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag na de regeringsverkla ring haar werkzaamheden volgens agenda voortgezet. Met 31 tegen 15 (V.V.D., C.H., prof. Hellema (A.R.), en enkele K.V.P.) nam zij het wetsont werp tot verlenging van de dividend beperking alsmede een tweetal begro tingshoofdstukken aan. In de avond vergadering hechtte de Kamer voorts nog haar goedkeuring aan enkele wij zigingen van de wet op de bedrijfs organisatie. Tweede Kamer vergadert deze week niet (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE. Teneinde geen beslag te leggen op de zo kostbare tijd van de regering heeft de Tweede Ka mer Dinsdagmiddag besloten deze week niet te vergaderen. Dit zal bovendien de Kamerleden de gelegenheid geven de door de watersnood getroffen ge bieden te bezoeken. De Kamervoorzitter zal de Kamer de volgende week Dinsdag opnieuw bij eenroepen. Wellicht zullen dan naar aanleiding van een nadere regerings verklaring de genomen en nog te nemen maatregelen ter bestrijding van de nationale ramp en haar gevolgen kunnen worden besproken. Met 80 te gen 6 communistische stemmen besloot de Kamer dat een onmiddellijke be raadslaging zonder zin zou zijn. militaire vliegtuig gemaakt, dat 's avonds half negen op Soesterberg aankwam. Prinses naar Zierikzee. Prinses Wilhelmina heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan Zierik zee. Ongeveer te drie uur kwam zij in de stad aan. Doordat het centrum van de stad droog was, kon zij te voet ver schillende plaatsen bezoeken. De toestand in Zierikzee is de laat ste uren niet verslechterd. De stad wordt in snel tempo geëvacueerd. In de haven heerst grote bedrijvigheid van af- en aanvarende schepen. Geen carnaval in Brabant en Limburg DEN HAAG. In verband met de tragische gevolgen van de watersnood, hebben de carnavalsverenigingen te 's-Hertogenbosch, Maastricht, Heer len, Aarle-Rixtel, Weert, Venlo, Roer mond, Sittard en Kerkrade besloten, dit jaar geen carnaval te vieren. „Proces-Oradour" BORDEAUX. Bjj de voortzetting der behandeling van het proces tegen de moordenaars van Oradour, heeft het militaire tribunaal besloten, met in gang van heden de berechting van de aangeklaagde Duitsers en Fransen te splitsen. Voorts besloot het tribunaal, dat de conventie van het collectieve schuldig zjjn voor de toekomst en niet voor dc afgelopen tweede wereldoorlog was bedoeld. Bij de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien worden gehouden en daarna voor de Franse beklaagden. Ook de uitspraak zal voor de Fran sen en Duitsers afzonderlijk ge schieden. Voor het stadhuis van Limoges, waar een "katafalk ter nagedachtenis van de slachtoffers van Oradour stond opge steld, hebben gisteravond duizenden personen geprotesteerd tegen de her ziening van de wet van September 1948, waardoor de berechting van Duit se en Franse beklaagden is gescheiden. Op vele plaatsen in hel verdronken land staan koeien samengedrongen op de enige droge plek, die ze hebben kunnen vinden. In vele gevallen staat het vee zelfs gedeeltelijk in het water op de hoogste plek temidden van de onoverzienbare watervlakten. Brand in schoenfabriek te Dongen DONGEN (N.-B.) Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond gister avond omstreeks half twaalf, brand in de schoenfabriek van de firma Ge broeders L., aan de Hoge Ham te Dongen. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite de belendende gebouwen, waaronder hotel Musis Sacrum, behouden, "an de fabriek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op drie honderd duizend gulden. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Ruw geschat 300.000 ernstig getroffenen DEN HAAG. Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten des kundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland. Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebjj honderd duizend mensen, ernstig van de overstroming te ljjden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de Waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aan tal ernstig door dc watersnood ge troffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is on geveer tweederde weiland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de „Wanhoop was pijnlijk om aan te zien" BRUSSEL. Kapitein Tremerie vau dc Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, die zich na een dringende op roep uit Amsterdam onmiddellijk met een hefschroef vliegtuig naar het eiland Overflakkee begaf, heeft in Brussel een relaas van zjjn tocht ge geven. Hp was met zijn helicoptère neer gestreken in Oude Tonge op een stuk nog boven het water uitstekende dflk, die in verbinding stond met een der tigtal geheel door water omringde woningen. Hier hadden 400 personen een toevlucht op zolders en daken gezocht. Op zijn tocht naar Overflakkee had de vlieger grote moeite zich te oriën teren, omdat vrijwel alles onder hem blank stond. Onderweg zag hij in deze watermassa talrijke mensen van de daken hunner huizen wanhopige teker.s naar zijn vliegtuig geven. Het hef- schroeftoestel werd met grote geest drift ontvangen. Bijna al deze lieden hadden Maandagmorgen om vier uur plotseling, verrast als zij waren door de springvloed, hun huizen in de om geving moeten verlaten. De aanvoer van gas, electriciteit en water werd geheel afgesneden. Naar schatting zijn in deze gemeente reeds zestig perso nen om het leven gekomen. De piloot deelde mede, dat hij de volgende morgen vroeg zou vertrekken en dan de post van het dorp mee zou nemen. Onmiddellijk zette het gehele dorp zich koortsachtig aan het schrijven. De kapitein begon een pendeldienst tussen Oude Tonge en Woensdrecht. Hij bracht medicamenten, kleding en levensmiddelen en keerde met vluch telingen terug. De wanhoop, waarin dezen dikwijls verkeerden, was pijnlijk om aan te zien, zo vertelde hij. Kin deren zochten naar hun verdwenen ouders en ouders zochten naar hun kinderen. Van een familie met twaalf kinderen werden allen de vader en een jongen gered. Versterking. In Woensdrecht kreeg de Belgische helicoptère vérsterking van een Ne derlands marinetoestel. De hulp van deze beide hefschroefvliegtuigen was van onschatbare waarde, daar zij tot Maandag vijf uur de enige communi catiemiddelen met Overflakkee bete- schade aan de opstallen moet er re kening mee worden gehouden, dat grole aantallen tractoren en land- bouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enz. moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aar.dappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de verziltlng van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door des kundigen voorshands niet in enig ge vaar geacht. Pauselijk hulpcomité VATICAANSTAD. Een pauselijk hulpcomité is reeds begonnen met het mobiliseren van zijn internationale or ganisatie voor hulpverlening aan de bewoners van de geteisterde gebieden. kenden. Dank zij de hulp, die het Nederlandse toestel bood, kon. :n overleg met een Nederlandse officier, een hulpprogramma worden opgesteld. Nauwkeurige gegevens konden ook worden overgemaakt aan de twee- motorige bommenwerpers, die des middags op de plaatsen, waar de nood het hoogst was, pneumatische vlotten afwierpen. Vanuit de lucht gezien was de aan blik adembeklemmend. In de delta, die zijn toestel heeft overgevlogen, was nog slechts een honderdste ge deelte der weilanden boven water-. Overal dreven de cadavers rond van koeien, schapen en paarden. Kapitein Tremerie had veel lof voor de daden van de bestuurder van het Nederlandse hefschroefvliegtuig, dat door middel van een lier niet minder dan 35 volwassenen en zeven kinderen van gevaarlijke plekken kon redden. „Men heeft echter in Nederland niet één of twee, doch 20 hefschroefvlieg tuigen nodig en die hebben er wel voor twee weken werk", zo besloot de flinke Sabenapiloot zijn verhaal. Hulpverlening wordt gecoördineerd DEN HAAG. De minister van Maatschappelijk Werk heeft, na over leg met de minister van Binnenlandse Zaken en het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, in een mededeling aan de commissarissen der Koningin gewezen op de noodzakelijk heid van coördinatie van de hulpver lening, op het terrein van maatschap pelijk werk en de verzorging der slachtoffers. De minister acht de pro vinciale stichtingen voor maatschappe lijk werk (opbouworganen), hetzij als sectie van de reeds door de commissa ris der Koningin van de desbetreffende provincie, hetzij zelfstandig optredend, doch in elk geval onder diens algemene leiding en overigens in samenwerking met de hoofden van provinciale bu reau's van het departement van Maat schappelijk Werk, de daarvoor aan gewezen organen. In België 3 milliard francs schade OSTENDE. In Ostende, de Bel gische stad die het meest van de over stromingen te l(jdcn heeft gehad, heb ben brandweerlieden uit alle delen van België gewerkt aan het leegpompen van de souterrains. Grote hoeveelhe den bedorven voedsel en kapotte voor werpen werden op stapels geworpen en met kalk bedekt. Vanwege de aan wezigheid van ratten is men zeer op zjjn hoede. De politie hield iedereen buiten de stad om plunderingen te voorkomen. In de haven van Ostende werden de gewone werkzaamheden hervat. Een.van de wethouders van Ostende schatte de schade in België op drie milliard francs. Oproep voor familieleden van militairen overzee DEN HAAG. In verband met de ongrustheid onder de Nederlandse mi litairen overzee, over hun families in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen In de getroffen gebie den verzocht, zo spoedig mogelijk be richt van hun omstandigheden te ge ven aan de sectie Welzijnszorg Minis terie van Oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700—553356. Deze berichten wórden dan telegra fisch aan de commandanten in Korea. Nieuw-Guinea en Suriname doorge geven ter mededeling aan de betrok kenen. Voor de Kon. Marine, buiten Neder land kan men zich wenden tot het Bu reau Personeelspubliciteit Koninklijke Marine, Koninginnegracht 12, Den Haag, tel. K 1700—183155 en 183156. Overstroming in Engeland Wieg met baby bleef aan een huis hangen in de vroege ochtenduren bedroeg, volgens niet-officiële aantal slachtoffers van de overstroming in Engeland, LONDEN. Heden i gegevens, het totaal tweehonderd zestig. Te Kings Lynn werd de toestand opnieuw gevaarlijk doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en St Germans moesten worden ontruimd. In dc vroege ochtend van heden steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. wieg, met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven han gen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven het water uitstak. De Britse autoriteiten hebben mid dernacht bekendgemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de zuidelijke oever van de Theems, als voorgoed verloren moet worden be schouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen, zijn gestaakt Eiland in Theemsmonding verloren beschouwd Op het eiland Canvey, in de Theems monding werden, nu het water hier langzaam zakt, door de politie maatre gelen getroffen om plunderingen tegen te gaan. De politie controleerde alle voertuigen en voetgangers die het eiland wilden betreden. In de door de overstroming geteis terde gebieden vroeg men zich af, waarom er geen waarschuwing ge geven was. Een lid van de raad van het graafschap East Suffolk zei, dat, indien er een waarschuwing gegeven was, misschien minder mensen zou den zijn verdronken. Het water in Zuid-Oost-Engeland daalt langzaam. Alleen in Lincolnshire dat het eerst werd getroffen, blijft het peil hetzelfde. Op het eiland Canvey, vonden leden van een reddingsploeg een drijvende Regeringsverklaring over watersnood (Van onze parlementaire redacteur) ■s-GRAVENHAGE. De tribunes van de Tweede Kamer waren schier over bezet, toen de minister-president, dr W. Drees, Dinsdagmiddag in aanwezig heid van vrijwel de voltallige minister raad het woord kreeg om namens de regering een verklaring af te leggen over de nationale ramp, die ons land en volk heeft getroffen. Het begin van zijn verklaring werd evenals het sobere en bewogen woord van de Kamer voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, staan de door de in groten getale naar Den Haag gekomen Kamerleden aange hoord. In de officiële loges hadden onder meer de directeur van het Ka binet der Koningin, mevrouw rar M. A. Tellegen en mr J. H. R. van Schaik, lid van de Raad van State, plaatsge nomen. De vice-minister-president, prof. dr L. J. M. Beel, verliet na korte tijd de vergadering om in de Eerste Kamer namens de regering een ver klaring van gelijke inhoud als die van dr Drees te gaan afleggen. Belgische vlieger geeft relaas van zijn tocht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4