OP VALKENBURG WORDEN BERGEN WERK VERZET Koningin vloog over de noodgebieden Sea-Otters" en helicoptères het meest geschikt voor dit werk ABDIJSIROOP EVACUATIE-VLOOT in de noodgebieden Pag. 2, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Woensdag 4 Februari 1953 I In Zuid-Holland zijn naar schatting 125,000 mensen bi] de ramp belrokl<en| iravenhat Gouda Grarenzan :Ho*k «Holland Ol4dIw>|k SOELFLAND fKRIMPENER- (nmperVj^ Oltoland ^mjLASSEF/3 gvAlblasssrdam WAARD fgpzssjuiiL. 1.000 Amerikanen helpen in jMiddelhams I00RNE -LAND V [ALTENA InZeeland zijn naar schatting 100.000 men- S^Uen" .REVEUNG» 3roöïïvat lombu r a-> WALCHEREN iZÏÏlCHÏEVELANl Enige verbindingen' over land naar ZEELANO jHoofdplaaK jVLAANDEREN 'Nederlandse evacué's ondergebrachFI Belgische troepen helpen inZeeuve- Vlaandef&n DE LUCHTBRUG (Ingezonden Mededeling) (Van een speciale verslaggever) Het marinevliegkamp Valkenburg nabij Leiden werkt op volle toeren, dat wil zeggen, zolang het dag is, want zodra de duisternis is gevallen, wordt het voor de vliegers uiterst moeilijk de plaats van bestemming (zo het niet een grote stad is) temidden van de waterwoestenij te vinden. Gisteravond nog kwam een Oxford van de L.S.K. onverrichterzake terug. Het toestel had babyvoedsel in Ooltgensplaat en blikken water in Nieuwerkerk moeten „drop pen", maar kon door het slechte zicht de doelen niet vinden. Het bracht de kostbare artikelen dus weer mee terug. De ondervinding van Maandag en Dinsdag heeft geleerd, dat de „droppings" overdag meestal wel terecht komen. Maandag zijn van het vliegkamp Valkenburg 48 vluchten uitgevoerd, voornamelijk naar Goeree-Overflakkee. Dinsdag kwam men op dit vliegkamp tot ruim tachtig vluchten en werd het operatiegebied uitgebreid tot de Zeeuwse eilanden. Sindsdien kan men spreken van een luchtbrug. In de „operations room", de ziel van deze luchtbrug, ligt een grote stafkaart van het noodge- bied uitgespreid. Als een vlucht is volbracht, woedt een knop in de desbetreffende plaats ge prikt. Toen wij gisteravond om negen uur in het kamp aankwa men, zaten knoppen op alle plaatsen, die de laatste dagen in de belangstelling van de gehele wereld staan. De eerste dag werd de dienst onderhouden met „Sea-Otters", „Mitchells", „Harpoons" en „Ox fords" van de Marine-Lucht vaartdienst, Dakota's en „Beech- crafts" van de L.S.K., „Beech- crafs" van de Rijksluchtvaart school en „Dakota's" van de K.L.M. Sinds gistermiddag zijn daar nog bijgekomen van de Amerikaanse luchtmacht twee „vliegende spoorwegwagons", die grote hoeveelheden tegelijk mee kunnen nemen, en twee „Alba trossen". Deze Albatros-toe stellen zijn, evenals „Sea-Ot ters", amphibievliegtuigen. Sea-Otters het beste Maar, zoals een officier van de M.L.D. ons vertelde, de „oude bokken" (daarmee doelde hij op de „Sea-Otters") zijn voor red dingswerk het meest geschikt, omdat ze slechts een diepgang van 50 cm hebben. Toch is een van deze „Sea- Otters" gistermiddag bij een landing in een der Zeeuwse polders "blijven steken en wel op eenbed» dat nèt onder de wateroppervlakte verscho len lag. Een van de grote hangars op het vliegveld Valkenburg lag vol met voorraden, babyvoedsel, kaarsen en medicamenten, tot rubberboten voor 25 personen toe. Bovendien lagen daar nog 27.000 broden en een paar hon derdduizend zandzakken, die vandaag gedistribueerd zullen worden. Gisteravond arriveerde een B-17 „vliegend fort" van de Deense militaire luchtvaart, vol geladen met rubberboten. Het toestel had een gedwongen op onthoud, omdat het achterwiel kapot was gegaan. Er werd nog een Noorse „Catalina"-vliegboot met een lading dekens verwacht. Deze vliegboot zou naar de West einder plassen worden gediri geerd. Tegen middernacht vertrok nog een „Dakota" van de L.S.K. naar Middelburg om een pakket, inhoudende een kilo rubber handschoenen, bestemd voor ge bruik bij de identificatie van lijken, uit te werpen. Zo wordt hier geholpen. Niets is de man nen van de M.L.D.. de L.S.K.. de R.L.S. en de K.L.M. teveel. Zo dra er een dringende oproep bin nenkomt, stijgt een vliegtuig op, al zou het midden in de nacht zijn. Ook al vermoedt men, dat een kans op slagen uiterst «ering is, die kans wordt geprobeerd. De verwachting is, dat het aan tal vluchten vandaag dat van de vorige dagen ver zal overtref fen. De helicoptères De vijftien op Woensdrecht gestationneerde helicoptères heb ben gisteren honderden mensen uit hun benarde positie kunnen bevrijden. Na de alarmerende berichten over de zeer ernstige toestand te Bruinisse en Oos- terland zijn de toestellen daar heen gedirigeerd. Zij hebben er vele mensen gered en naar uit wijkplaatsen overgebracht. Gisteravond zijn zij op Woens drecht teruggekeerd. Vandaag bij het krieken van de dag zijn zij opnieuw opgestegen met me dicamenten, voedsel en dekens. „Austers" van de Koninklijke Luchtmacht zijn op het strand van Schouwen-Duiveland ge land. Zij hebben dekens ge bracht en zijn teruggekeerd met vluchtelingen. Gistermiddag om drie uur be droeg het aantal luchtmacht vliegtuigen dat aan de red dingspogingen deelnam al hon derd vier en twintig, benevens „Meteor"- en „Thunderjet" straaljagers voor verkennings vluchten en toestellen van de M.L.D. waaronder „Harpoons". Van de 124 toestellen zijn 15 hefschroefvliegtuigen, nl. acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlandse. Verwacht werden nog der tien hefschroefvliegtuigen uit Engeland en acht van Ame rika. Bovendien is nog een „Packet" door de Amerikanen toegezegd. (Ingezonden Mededeling) VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK Stoor geen amateurzenders De burgerij wordt nogmaals dringend verzocht zo weinig mogelijk gebruik te maken van electrische apparaten, die geruis veroorzaken zoals stofzuigers en droogapparaten aangezien de mensen die op het ogenblik met amateurzenders contact met de rampgebieden trachten op te nemen hiervan veel hinder heb ben. Amateur-zenders worden in onze stad o.a. gebruikt in de Van Zuylen van Nyeveltstraat, Willem de Zwijgerstraat en Raamstraat, zodat dit verzoek in 't bijzonder bewoners in deze omgeving betreft. Het gaat om mensenlevens! Sergeant treedt op als burgemeester In Sommelsdijk nabij Middel- harnis is de leiding van de hulpverlening thans in handen van de beroeps-sergeant Corne- lis van der Put, motorordon nans eerste klasse werkzaam op de technische school van de luchtmacht op Deelen. De bur gemeester van Sommelsdijk wordt namelijk vermist. Serg. Van der Put, die toevallig in Sommelsdijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgenomen. Hy wordt geas sisteerd door vijf andere mili tairen, 200 studenten en een dokter. DRIE DODEN IN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA Definitief staat nu vast, dat in het Land van Heusden en Alte- na drie slachtoffers zijn te be treuren. HOEST UW KINS Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - DE TOESTAND OP ZUID-BEVELAND Van Rilland Bath via Krab- bendijke is thans een voetgan gersverbinding tot stand geko men via een weg, die eigenlijk uitsluitend door militairen mag worden gebruikt. De inwoners van Rilland Bath worden thans naar Ossendrecht en Bergen op Zoom geëvacueerd. Hier zijn twaalf slachtoffers geborgen, waaronder vijf uit één gezin. Bij Krabbendijke zijn tweehonderd militairen uit Maastricht aan de nooddijk bezig. Het is thans zeker, dat de bur gemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou zijn meege reden met een der bussen, waar mede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burge meester uit om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloed golf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, van waar hij later werd gered. Er is in dit gebied hulp van Belgische militairen. Een gestor ven meisje van 12 jaar is aange spoeld. Zij is afkomstig uit Kreu ningen. In Waarde wordt de 30- jarige J. Wisse vermist. De kom van Baarland op Zuid- Beveland is thans droog. Hier staan 300 stuks vee bijeen. Zij zullen per vlot weggevoerd moe ten worden. Ellewoutsdijk is omgeven door binnenzeeën. De marine zal de bewoners evacueren naar Heinkenszand. De dijk bij Kattendijke, die bij het begin van de vloed zoveel gevaar opleverde, is nu versterkt en nagenoeg geheel veilig. In totaal zijn bij deze dijk dertien stoffelijke resten aangespoeld, meest van Nieuwerkerk ?n Ouwerkerk. Gezin met zeven kinderen omgekomen In Klundert zijn zeker der tien doden te betreuren, deelt de burgemeester mee. Een wo ning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel wegge sleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtge note, mevrouw Van Wensen Tolenaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rond de gemeente ligt een vlak te van 7 ha onder water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water. In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aanwezig, aldus deelde de burgemeester ons mede. Er is een groot gebrek aan boten met motor. De burgemeester ver zocht zo spoedig mogelijk boten te sturen. Brits Columbia: 100.000 dollar Beheerders van het overstro mingsnoodfonds van Brits Co lumbia in Canada hebben mee gedeeld, dat 100.000 dollar zal worden geschonken voor de slachtoffers in Noord-West- Europa en Engeland. Tussen het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis zal 25.000 dollar worden verdeeld. Op het ogen blik heeft Canada zelf met over stromingen te kampen. In de Fraser-vallei staan duizenden acres bouwland onder water tengevolge van zware regenval. De toestand is echter niet ern stig. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een reis door Zeeland gemaakt om zich persoonlijk op de hoogte te sellen van de noodtoestand. Na afloop van de tocht kwam zij in Bergen op Zoom aan Tweeduizend kleine vaartuigen van de Marine en van particulieren Sinds Zondag zijn er ongeveer tweeduizend kleine vaartuigen, van mijnenvegers tot sloepen en reddingsvlotten en alles weermee men zich op het water kan bewegen, naar het overstroomde ge bied gegaan. De regeling daarvan is in handen van de marine commandant in Rotterdam. Het zijn zowel vaartuigen van de marine als van burgers. Naar Zierikzee en Brouwershaven is een zeer groot aantal vaartuigen gegaan. Zo vertrokken uit Den Hel der vier mijnenvegers. Voorts waren er acht Y-boten, snelle motorboten van de marine, een ongekend aantal motorsloepen, alsmede aluminium en rubber reddingsvlotten. Onder de andere schepen bevonden zich twee coasters van 20 ton, het jacht „Atlanta" van de gep. kolonel Van Waming met een chirurg aan boord, een vaartuig met zestien dokters en andere. Amerikaanse luchtvaartsoldaten maken op het vliegveld Valken- burg levensmiddelenpakketten gereed die door middel van para chutes boven de ingesloten dorpen zullen worden afgeworpen. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rub berboten ingeschakeld bij het red dingswerk. Hierbij zijn 7 mijnen vegers, die in de nacht van Maan dag op Dinsdag om 24 uur uit De Helder over zee zijn vertrok ken. De commandant maritieme mid delen te Rotterdam, kapt. ter zee O. de Booy, had te Rotterdam de beschikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en Hr Ms „Karei Doorman", met totaal om streeks 2000 man. De actie werd geconcentreerd op hulpverlening aan en evacuatie van de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden, met oorspronkelijke prioriteit voor Goeree-Overflakkee, noord punt Zuid-Beveland en Beyer- land, later aangevuld met Schou wen en Duiveland en Tholen. Uiteraard ligt het werk op de eilanden typisch in de lijn van de Koninklijke Marine. WAT WERD GEDAAN Tot middernacht van Dinsdag op Woensdag werden van de Waal haven in Rotterdam (de onder zeedienst) af naar deze gebieden gedirigeerd 42 oorlogsschepen, waaronder mijnenvegers, motor torpedoboten, landingsvaartuigen, verder alle beschikbare marine sleepboten, enkele marine water en olietankers en tenslotte (voor werk op ondiep water) rond 100 marinemotorsloepen en motor- vletten. Voor een groot aantal dezer vaartuigen werden uitrus tingen en eventueel bemanning aangevuld of geheel verstrekt uit te Rotterdam besohikbaar materi eel en marine-personeel. Ook werden 180 particuliere vaartuigen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvullende mari ne-bemanning voorzien. Veertien Engelse en zeven Belgische vaar tuigen van de „Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbin dingsofficieren voorzien en ge dirigeerd naar Bruinisse en Zie rikzee. Medegegeven werden 12.000 noodrantsoenen, 3.000 warme maaltijden, 30 doktersuitrustingen en grote hoeveelheden penicilline en andere genees- en ontsmet tingsmiddelen. Honderden tonnen brandstofolie en benzine werden verstrekt. Op de belangrijkste punten werden zes mobiele radio- zend- en ontvanginstallaties op gesteld. Particuliere vaartuigen die volledig uitgerust waren, dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend gedirigeerd naar de plaatsen die het meest werden bedreigd, op het tijdstip dat de schepen en scheepjes be schikbaar kwamen. (Ingezonden Mededeling) TTTTF Niet krabben. De helder II t~, I I IV vloeibare D. D. D. kal- VJ JJ U XV meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 3789 Prinses Wilhelmina op N.-Beveland Om negen uur gistermorgen verliet H. M. de Koningin Soestdijk om zich opnieuw naar de geteisterde gebieden te begeven. In Soes- terberg nam H.M. in een militair vliegtuig plaats voor een vlucht boven de geteisterde gebieden van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de koningin zich door verscheidene autoriteiten, onder wie luitenant- generaal vlieger Aler over de hulpverlening liet voorlichten. Zij verklaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „team work" van alle samenwerkende instanties. Vergezeld van de commissaris der koningin in Noord-Brabant prof. De Quay begaf M.H. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ontvangscentrum voor evacué's in het gebouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart, dat droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toe gangsweg heeft, was het volgen de doel. Hier heeft H.M. zich met velen onderhouden en met be wondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsin spanning van militairen en bur gers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verder ging de tocht naar Halsteren, waar de Koningin met vele eva cué's en met leden van land- en zeemacht gesprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitstekende werk van mili tairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Ko ningin in de laatste plaats de ontvangcentra voor evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, onder wie zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassa deur in. Zij liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, van de gelegenheid gebruik makend, de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het militaire vliegtuig gemaakt, dat om half negen 's avonds op Soesterberg aan kwam. PRINSES WILHELMINA Van gistermorgen af bracht prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaartuig ging H.K.H. van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Oogge tuigen vertelden, dat wat de prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierik zee binnen, vergezeld door de commissaris van de Koningin jhr mr De Casembroot. Op het havenplein van Zie rikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kin deren en drukten woordeloos de handen van de prinses. Zacht zei H.K.H.: „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming." Ontroerend waren ook de korte momenten, zoals vlak voor Sta- venisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmid dellijk verscheen de prinses aan het dek, wind en regen trotse rend. De vluchtelingen zag haar: mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde vertelde men ons dat deze woorden welsprekender waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaaTtuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Bij Oude Tonge toestand critiek Uit de berichten, die ons van verschillende zijden bereiken, schijnt te worden afgeleid, dat het dodencijfer op Goeree- Overflakkee hoog is. Een verslaggever van Reuter meldt uit Nieuwe Tonge, dat daar reeds tachtig mensen om het leven zijn gekomen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een functionaris van het Rode Kruis vernam de Reu- tercorrespondent. dat er in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te betreuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge bevinden zich nog 1800 mensen. Tot vanochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Neder lands amphibievoertuig brengt mensen per keer naar Som melsdijk. Een verslaggever van het ANP meldt, dat de dijk bij Oude Ton ge geregeld zakt. Men vreest, dat deze dijk, die elders op Goeree over enige kilometers is weggeslagen, ook bij Oude Ton ge zal vedwijnen. ■■■Grens van het rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties ■|h Hulp door vliegtuigen Geïsoleerd gebied GL8IE0 VAN DE OVERSTROMINGEN rwerpen BELGIË Negen doden in Wolphaartsdijk In Wolphaartsdijk zijn negen doden gevallen, te weten: G. Heijnsdijk en echtgenote, de weduwen HoekVan Dijke, Verschure en Van Damme, de laatste samen met haar dochter Maria, de zes maanden oude baby van F. Giezen en twee be jaarde mannen, D. Schipper en G. Tramper. Prins ontving cheque voor slachtoffers Dr Richard McEvoy, predi kant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) heeft aan prins Bernhard een cheque overhandigd van 375 dollar voor -de slachtoffers van de overstromingen. Het geld, zeide de predikant, was de op brengst van de Zondagscollecte. Gat in gedichte dijk geslagen In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Bos polder, waarin een gat was ge slagen van 60 meter, is heden wederom een gat geslagen van 4 meter. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle va ren van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een aanvang gemaakt met het dichten van de gaten in de dijk van de nieuwe waterweg bij de „Kroonpolder" op Rozen burg. De gaten hebben een leng te van in totaal 250 meter. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bulldozers. Honderd man ge nietroepen bieden de helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht worden tot een hoogte van 2 m. boven N.A.P. VERBROKEN TELEFOON VERBINDINGEN. Zoals de stand op heden is, is telefoneren met de volgende plaatsen niét mogelijk: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacoba Polder. Brouwershaven, Brui nisse, Burgh Haamstede, Colynsplaat, Dreischor. Drogedijk, Duivedijke. Dirksland, Ellemeet, Ellewoutsdijk, 's-Gravendeel, Hank, Heiningen (N.- Brab.l. Herkingen. Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats, Kerkwerve. Kinder, dijk, Kortgene, Lage Zwaluwe. Lange, weg. Maasdam, Moerdijk. Nieuwerkerk (Zeeland), Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Noordwelle, Numansdorp, Nieuw Lekkerkerk, Nieuwehoorn, Nieuwendijk, Ooltgens plaat, Oosterland, Oud-Alblas, Oud dorp. Oude Tonge, Ouwerkerk, St. Philipsland, Puttershoek, Poortugaal. Renesse, Rilland, Scharendijke, Schud- debeurs (Sch. en Dv.), Serooskerke (Sch. en Dv.), 's Heerjansland. Stad a/h. Haringvliet, Stavenisse, Stellen dam, Strljen, Tiengemeenten. Waarde, Welberg, Willemsl.J, Wissekerke. Wolphaartsdijk. Zonnemaire. In Kruiningen zijn alleen de burge- leest'er en het postkantoar bereikbaar; Middelharnis alleen de burgemeester. P-T.T. wijst er met nadruk op. dat met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet' voorkomen, uitsluitend officiële gesprekken gevoerd kunnen worden. I RAMPENFONDS: ROND DRIE MILLIOEN Aangenomen mag worden dat gisteravond bij het Nationaal Rampenfonds in totaal reeds een bedrag van rond drie millioen gulden was binnengekomen. GEEN KLEDING EN MEUBILAIR MEER! Het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meu bilair heeft een dergelijke om vang aangenomen, dat in de eer ste behoefte ruimschoots kan worden voorzien. Met klem ver zoekt het Rode Kruis de inzame ling van deze goederen in het ge hele land tot nader order thans stop te zetten. Wel is er grote be hoefte aam dekens, overig bedde- goed en matrassen, die alle ge stuurd kunnen worden naar de intendance van het hoofdbestuur vam het NRK, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. SNEL RECHT Op Walcheren hebben een be roepssergeant-majoor en twee beroepssergeanten zich met gro ve veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Chef generale staf in geteisterd gebied De chef van de generale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft Maandag een bezoek gebracht aan militaire onderdelen, die bij de hulpver lening in de door de waters nood geteisterde gebieden zijn ingeschakeld. Colleges gestaakt Aan de Gem. Universiteit van Amsterdam zullen deze week, dus t.e.m. Zaterdag, geen colle ges en geen practica worden ge geven. De rector magnificus der r.k. universiteit te Nijmegen deelt mede, dat wegens de hulpverle ning van de studenten aan de getroffen gebieden, de colleges en practica met ingang van he den voor de gehele week zijn gestaakt. Ook aan de Ned. Economische hogeschool te Rotterdam en in de r.k. econ. hogeschool te Til burg zijn de colleges stopgezet in verband met de hulp, die door de studenten wordt geboden. WEER ELECTRICITEIT IN ROTTERDAM In de centrale Galileïstraat te Rotterdam is men erin geslaagd weer een machine van het elec- triciteitsbedrijf in werking te stellen, zij het dan nog niet op volle capaciteit. DE WATERSNOOD IN ENGELAND Volgens de jongste schatting bedraagt het aantal personen, dat bij de watersnood in Enge land om het leven gekomen is, ruim 200. Het water dat een groot ge deelte van Zuid-Oost Engeland heeft overstroomd, daalt lang zaam. Alleen in Lincolnshire, dat het eerste werd getroffen, blijft het peil hetzelfde. Met vliegtuigen, schepen, vrachtauto's en treinen worden millioenen zandzakken aange voerd om de zeeweringen te her stellen. Te Kings Lynn werd de toe stand opnieuw gevaarlijk door dat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en "St. Germans moesten worden ontruimd. Op het eiland Canvey werden, nu het water hier langzaam zakt, door de politie maatregelen ge troffen om plunderingen tegen te gaan. De politie controleerde alle voertuigen en voetgangers die het eiland wilden betreden. Alleen het belangrijke verkeer en personen die deelnemen aan het reddingswerk, werden toe gelaten. Op het eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. Het grootste deel van het eiland Sheppey bij de zuidelijke oever van de Theems, moet als voorgoed verloren worden be schouwd. Scheepsberichten 4 FEBRUARI: GROOTE BEER, R'damNew York, 3/2 van Halifax. FAIRSEA, SydneyA'dam, 4/2, 195 m. O. ten Z, Malta. INDRAPOERA. R'dam-Tandjong Priok 3/2 in Golf van Suez/Aden. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT. A'dam—Tandjong Priok, pass. 3/2 Kaap Tenez/Port Said. MAASKERK, 3/2 van Havanna/New York. ORANJE, 3/2 van Tandjong Priok via Singapore. SIBAJAK, R'damWellington, 3/2 te Papeete. ZUIDERKRUIS. KaapstadA'dam, 3/2 180 m. Z.W. Kaap Palmas/Las Palmas Waar is dat vliegtuig? THUISREIS: PH-TDG (Gouda) werd hedenmiddag uit Beiroet in Rome ver wacht, PH-TDI (Enschede) is van morgen uit Calcutta naar Karachi ver trokken; PH-TFG (Friesland) is van nacht 1.30 uur uit Manilla naar Bang kok vertrokken; PH-TDD (Delft) van. ochtend uil Djakarta vertrokken. UITREIS: PH-TES (Soerabaya) is te 30 uur- vannacht uit Bangolc naar Djakarta vertrokken; PH-TDO (Maas. tricht) is gisteravond uit Manalila naar Biak vertrokken; PH-TDB (Walcheren) is vanochtend uit Karachi in Calcutta aangekomen; PH-TFE (Utrecht) is van. morgen 6.00 uur uit Beiroet naar Karachi vertrokken; PH-TDM (Aalsmeer) (emi. granten-charter) werd hedenmorgen uit Calcutta in Singapore verwacht; PH-TAS (Schiedam) (emigranten- charter) is gistermiddag in Johannes, burg aangekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4