Neerlands gehele vissersvloot snelde Zeeland te hulp Ook helicopters deden prachtig werk Onderdak noodzakelijk voor 50.000 evacués Verschrikkelijke toestanden op Goeree en Overflakkee Woensdag 4 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Tocht naar Schouwen-Duiveland (Van een speciale verslaggever) IERSEKE, 3 Febr. Schouwen-Duivelaiul is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil jneer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en hiermee is men vandaag in de vi'oege ochtend begonnen. Honderden vaartuigen lagen vanmiddag voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend doorstroomt. Schouwen-Duiveland is vandaag het Langdurige onzekerheid door ontbreken van radiocontact De onzekerheid waarin men daecn heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter ver dwenen. Daarvoor in de plaats is ge keerd een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij uit eigen ervaring weten, is, dat SEROOSKERKE geheel ontruimd is en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd hebben nagekeken, toen wij met de enige tientallen overgebleven inwoners van het dorpje omstreeks half een hedenmiddag wegvoeren naar de dui nen, om de mensen over te zetten op een van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Doch laten wij het verhaal van de aanvang af vertellen en beginnen om 5 uur hedenmorgen in Ierseke, toen wij op het vissersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezel schap van zes Belgische militairen, een Nederlandse kapitein en een paar burgers de haven verlieten, om in de donkere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wi] Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene licht en rode licht van de havenuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de zg. Flauwers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de over kant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando. De boten werden twee aan twee aan elkaar vastgemaakt en een boer, die daar plaatselijk bekend •was ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting, en in het schemerdonker trokken ze de eindeloze watervlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uit staken. Een harde wind woei van de land zijde. Peddelen was onder deze om standigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerde rijen af", zei onze gids. „Wat daar achter nog zit weet ik niet". Daarachter, dat betekende een on afzienbare watervlakte met tientallen daken, telefoonpalen, die de weg mar keerden en in de verte enkele hoge punten met bomen en een kerktoren tje. In een uur waren we naar schat ting ongeveer 500 meter gevorderd, optomend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweepte. Een schreeuw over 't water. De reportage was door de journalist reeds lang vergeten. Hier golden be langen, die verre uitgingen boven die der berichtgeving. We passeerden de molen „De Moriaan" en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoon baar uitzag. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde bU, „daar hangt een witte vla? uit, ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapotte ruit fladderde. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. „Niet meer nodig, daar kunnen geen men sen meer zijn". Dan maar bakboord uit, voorbij het gat in de richting Scrooskerke. Het voorbijkomen van dat 75 meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. Gisteren was er een vlot doorge- sleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden trach ten te redden. Twee ervan brachten er het leven af, zoals later bleek. De zuiging was merkbaar tot op 2 km landinwaarts. Wij passeerden het op ongeveer 800 m afstand, doch die 7a meter kostten ons onderhall uur. Toen was Serooskerke niet zo ver meer. Middelerwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen geworden. Drie helicopters cirkelden rond, hin gen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een ge- red mensenleven betekende. Waarheen eerst? was de vraag. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadruk kelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Serooskerke; waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbij waren; zwaaide de helicopter af, op zoek naar andere slachtoffers. Tussen ka potte huizen voeren wij, door wat eens de toegangsweg tot het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuurde de landingsboot over de keien en kon men met waterlaarzen aan land gaan, vlak bij het kerkje. lEen agent van politie kwam ons tegemoet. In de kerk van Serooskerke. „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij. „Ongeveer 20. Kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twin tig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk, een pri mus zorgde voor warme koffie, en zo gezien konden de mensen het nog wel even volhouden, wat ze zelf ook toe gaven. „Ga eerst maar mee een paar huizen' langs" zei de agent. „Daar zit ten er nog een paar". De twee boten werden ontkoppeld en elk ging naar een huis verder het water in. Een oude man keek uit het dakvenster en zwaaide. „We komen eraan", riep de agent. „Ga maar naai de achterkant naar het raam". Aan de achterkant stonden de twee oudjes: een man, met grote grijze snor, en zijn oude, zachtjes huilende vrouw, die „Duinkerken van Nederland" geworden, met dit ver schil, dat thans de vijand niet de militaire overwel diger was, maar het meedogenloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. Wat beter is, zouden wij, na vandaag, niet durven zeggen. Soms kan een plotse linge dood een gunst zijn, als men hem 'plaatst tegen de radeloze angst van hen, die het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. Wij weten weinig van cle andere dorpen van het eiland. Alleen werd ons nadrukkelijk verzekerd, dat de toestand op Zierikzee minder alarmerend is ge weest dan men aanvankelijk heeft gedacht, maar dat het in Bruinisse uiterst kritiek is. zoals de man zei, niet zo goed meer uit de voeten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder oksels van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zij buiten het raam bun gelde, waar hoog reikende handen haar grepen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze tegen een van de mannen aan, te moe, om enig initia tief te tonen. „We hebben twee nachten op zolder gezeten", vertelde de oude man. ..Meestal onder de dekens. Eten had den we nog genoeg, en we konden ook wat warms maken, want we had den een vergasser, maar het drink water begon aardig krap te worden". In twee andere huizen was geen leven te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de bewoners gered waren. In het dorpje waren middelerwijl nog een roeiboot en een motorvlet aange komen, die ook reeds enige mensen hadden opgepikt. Het schaarse bedde- goed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de tocht. „Moet de hond niet mee?" riep iemand. „Hij hoort nergens bij", zei er een. „Laat hem maar bij de paar den blijven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revoler reeds gelrokken om het dier een ellendig einde te besparen, toen een man uit een van de boten sprong, door het water waadde, de hond in het nekvel greep en hem in de boot slingerde. Paarden bleven ons nastaren van het grasweitje. In anderhalf uur waren we alle maal op de dijk, waar middelerwijl genietroepen en marinemannen arri veerden om de vluchtelingen over te nemen en op een van de vele schuit jes te zetten, richting Yerseke. Minister Drees: vyr cn zeventig schepen telden wfj gistermiddag voor Zierikzee: kust vaartuigen, marineschepen, tanksche pen, particuliere jachten en vissers schepen. De hele vissersvloot van Ne derland zit nu practisch in Zeeland, spontaan te hulp gesneld op de drin gende noodkreet. Sommige met de vis nog aan boord. De gehele vangst verspelend om hulp te kunnen bieden. Rond Haamstede, Bruinisse, de Flauwers, Dreischor en andere plaat sen was het hetzelfde beeld: honder den schepen voor de kust om de dui zenden op te nemen. Een groot be zwaar bij de reddingspogingen is ech ter het in onvoldoende mate aanwezig zijn van roeiboten met buitenboord motor en platboomde vaartuigen, die de gaten door kunnen of over de dij ken gedragen kunnen worden. Zo doende staat het aantal grotere sche pen in geen verhouding tot de primair nog meer noodzakelijke kleine schuit jes om mensen uit huizen te halen en naar de dijken te brengen. De hefschrocfvliegtuigen. Prachtig werk hebben de helicop ters gedaan, die tientallen mensen uit hun benarde posities verlost hebben en de gehele dag boven de eilanden zweefden. Het uitgooien van rubber boten is niet zo'n groot succes ge weest. Het was een toeval nis zo'n boot terecht kwam tegen een geïso leerde boerderij en enkele hebben wij als verloren en lek geslagen tegen de dijken zien liggen. Een tweede lacune, die zich wel zeer sterk heeft doen ge voelen, is het ontbreken van radio contact, dat bijv. tot gevolg had dat. men van Schouwen-Duiveland lange tijd niets heeft gehoord. Ook zouden in de roeibootjes draagbare zendertjes meegenomen moeten worden die con tact hebben met de vliegtuigen, die op hun beurt de bedreigde punten kunnen aangeven. Nu was het voor de kleine bootjes veelal een zoeken op goed geluk. „Wij hoorden Zondagavond de radio" vertelde ons een inwoner van Serooskerke, „maar wij hoorden niets over Schouwen en dachten dat men ons vergeten had of dat men het bij ons niet zo erg vond. Het ergste was, dat wij niet konden laten weten hoe het bij ons gesteld was". Gezien onze ervaringen op Schou wenDuivcland geloven wij te mogen aannemen, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk uit zal gaan boven het thans genoemde officiële cüfer. Yerseke is thans een van de cen trale punten voor de hulpverlening in Zeeland. Het is vrijwel het enige plaatsje, dat niet heeft geleden, al is practisch de gehele mosselcultuur ver loren gegaan. Oproep van voorzitter der Kamer DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft minister-president dr W. Drees, het woord gevoerd over de ramp die het Nederlandse volk getroffen heeft. De minister deelde mede dat ongeveer 50.000 personen geëvacueerd zullen moeten worden en het aantal slacht offers tegen de negenhonderd zal lopen. Ondanks de woningnood meent de regering een beroep te mogen doen op de ingezetenen, de slachtoffers hulp en huisvesting te verlenen. Over de omvang van de uit te voe ren waterstaatswerken kon dr Drees niet veel nog mededelen. Daarvoor zou men de omvang van de schade beter moeten kennen. Vol lof was de minister over de wijze waarop hulp is gekomen. Prins Bernhard zal het voorzitter schap van het Rampenfonds op zich nemen. Er zal begonnen worden met het geven van nood-uitkeringen. Hier voor zou worden geput uit de fondsen van de tegenwaarde-rekening van de dollar-hulp. Vóór de minister-president sprak ka mervoorzitter Kortenhorst over de ramp en haar gevolgen. Ook hij deed een beroep op onze daadkracht om, waar mogelijk, hulp te verlenen. Dr Kortenhorst eindigde zijn- rede met de woorden: „Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de Almachtige en Al- goede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende cn nood van de duizenden die op redding en bijstand wachten. Het eindpunt van de Gods dienst en de pure menselijkheid, de ziel der deugden en de samenvatting der eeuwige wet, is de barmhartigheid. Moge de geest daarvafi vaardig blij ven over ons volk". Prins Bernhard: Misschien in Maart terug naar New-York NEW YORK. Op de vraag wan neer hü naar Amerika dacht terug te keren, antwoordde Prins Bernhard bij zijn vertrek uit New York, dat hij waarschijnlijk hetzij over vier hetzij over acht weken, opnieuw naar de Verenigde Staten zou komen. In ieder geval zal ik zo spoedig mogelijk ko men, omdat ik definitieve afspraken hier heb en de mensen niet graag te leur stël. Misschien wordt het Maart, misschien April, wij zullen zien. Prins Bernhard zei verder, dat hij waarschijnlijk een gedeelte van de route het vliegtuig zelf zou besturen. Chef-vlieger van het K.L.M.-vliegtuig Olivier van Noort is de heer Do Nie. Het vertrek van het vliegtuig was enige tijd uitgesteld om extra-benzine in het vliegtuig te laden, zodat zonder stoppen naar Prestwick kon worden doorgevlogen. Daarna wachtte men nog op de aankomst van het K.L.M.- vliegtuig uit Amsterdam, met de eer ste Nederlandse kranten, die bijzon- In een speciaal bijeengeroepen zitting legde de minister-president, dr Drees, voor de Tweede Kamer een regerings verklaring af. V. I. n. r.: Staatssecr. Moorman, minister Beyen, minister Beel(half zichtbaar), dr Drees, minis ter Staf, minister Algera, minister De Bruyn. Vermoedelijk driehonderd doden in Oude en Nieuwe Tonge Een inwoner van Dordrecht, die gisteren per helicopter naar Goeree is geweest, heeft ons hedenochtend van het vliegveld "Woensdrecht af enige mededelingen gedaan, die er op zouden wijzen dat de toestand op Goeree zeer kritiek is. In Oude Tonge zouden bijna 200 slachtoffers zijn geborgen. Honderden inwoners van deze plaats zouden opeengepakt zitten op een stuk dijk van circa 300 meter, verstoken van voedsel en drinkwater. Even kritiek, zo niet erger, zou volgens deze zegsman de toestand zijn in De Bommel en Ooltgensplaat. Over de rest van het eiland kon hij niets vertellen. Reddingsboten met vlag halfstok De toestand op Goeree en Over flakkee is door het grote gebrek aan communicatiemiddelen nog zeer on- o\ erzichtelijk. De geëvacueerden van Ooltgensplaat zijn in Dinteloord (N.B.) ondergebracht. Schepen met voedsel, schoeisel en medicamenten zijn naar Ooltgensplaat onderweg. De bevolking van Den Bommel evacueert vermoedelijk naar Rotter dam. Het meest kritiek schijnt de situatie In Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Daar moeten veel slachtoffers te be treuren zijn en het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge verdronken is. Men heeft tot nu toe geen enkel contact met andere gemeenten op het eiland kunnen krij gen. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevolking besloten te blijven, met uit zondering van een 150-tal, dat er vrij- derhederi brachten over de wa tersnood. De Prins had nl. alleen nog maar kennis kunnen nemen van het regeringscommuniqué, dat Maandag door de ambassade te Washington was uitgegeven. De Prins werd uitgeleide gedaan door de Nederlandse ambassadeurs Van Royen en Von Balluseck en Prins Aschwin en zijn echtgenote. Verwelkomd door H.M. de Koningin en minister Beel, is Prins Bernhard van morgen te half acht op Schiphol terug gekeerd. Eerste slachtoffers ter aarde besteld DUBBELDAM. De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's-Gravendecl, z\jn gisterochtend in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Bee- laerts van Emmichoven, sprak bewo gen woorden, waarmede hij de gevoe lens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds A. J. van Heuven, Nederlands Her vormd predikant van 's-Gravendeel, sprak woorden van troost tot de enke le nabestaanden, die aanwezig waren. Corps Diplomatique naar noodgebied DEN HAAG. Op uitnodiging van het departement van Buitenlandse Za ken maakt het Corps Diplomatique met een vliegtuig van de K.L.M. heden een rondvlucht over het overstroomde ge bied. Het vliegtuig vertrok om tien uur van Schiphol. Prins ontvangt cheque voor slachtoffers NEW YORK. Dr Richard McEvoy predikant van de Kerk van St. Marl in The Bouwerie (New York) heeft aan Prins Bernhard een chèque overhan digd van 375 dollar voor de slachtof fers van de overstromingen. Het geld zo zeide de predikant, was de op brengst van de Zondagscollecte. willig de voorkeur aan gaf te evacu- In Middelharnis en Sommelsdijk zijn duizend burgers vrijwillig vertrokken: 6000 anderen wachten nog op vervoer. In Ouddorp schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. De bevolking was op de hoogste punten van de duinen ge klommen en zit nog hier en daar op de daken. Volgens de laatste berichten heersen verschrikkelijke toestanden op de Zuidhollandse eilanden Goeree en Overflakkee. De burgemeesters van verschillende gemeenten schatten het aantal slachtoffers op ongeveer 600. Gemeenten als Stellendam, Herkingen en Batlennoord zijn vrijwel geheel verdwenen. De eerste berichten uit Oude en Nieuwe Tonge maken mel ding van minstens 300 doden. Langs de dijken steken trieste figu ren af, die moeizaam voortsjokken, kinderen, dekens of draagbaren gedekt door lakens torsen. Scheepjes varen af en aan; bedroevend dikwijls met de vlag halfstok, omdat er stoffelijke res ten aan boord zijn. Honderden mannen met bootjes zoeken het eiland af naar overlevenden. Tientallen volkomen in gesloten en in levensgevaar verkerende boeren weigeren hun bezit in de steek te laten. Militairen en politiemannen redden deze mensen met geweld. Van de vroege morgen af stroomt een enorme vloot hulpschepen de benarde eilandbewoners van Zuid-Holland en Noord-Zeeland te hulp. HOE wordt geholpen N vrijwel alle plaatsen in de niet 1 getroffeen gebieden zijn collec tes aan de gang. Het Is uiteraard onmogelijk van al die plaatsen op- brengstcijfers te geven, maar om een indruk te geven, geven we hier een paar die de laatste tijd bij ons zijn binnengekomen. In Olst kwam 31.320 gulden bijeen, dat is 4.40 per hoofd of twintig gulden per gezin. In Pijn- acker kwam twintig mille bijeeen, dat is een rijksdaalder per hoofd of elf gulden per gezin. In Ede was gisteravond de honderd duizend over schreden. Bergambacht bracht ruim dertig gulden per gezin op. Men bracht in totaal bijeen: vijf en twin tig duizend gulden, terwijl de ge meente 3900 inwoners telt. Sneek verzamelde vijftig mille (twintig duizend inwoners). De K.L.M. heeft een vierde Dakota vrijge maakt voor de luchtbrug naar de geteisterde gebieden. Het Cana dese Rode Kruis heeft o.m. duizend kg goederen met een K.L.M. lijn- vliegtuig naar Nederland gezonden. De leden van de Nederlandse vereniging van tandheelkundigen stellen unaniem hun diensten belan geloos ter beschikking van de ge- evacueerden. De Nederlandse im migranten in Nieuw Zeeland hebben onder leiding van de Nederlandse gezant een comité gevormd voor het stichten van een hulpfonds. Drie vliegtuigen zullen vandaag uit Oslo» vertrekken met goederen voor de slachtoffers van de watersnood. Een Amerikaan die met het K.L.M.- vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde zo gauw hij uit het toestel was gestapt, de eerste de beste K.L.M.-cmployé een chèque voor een zeer aanzienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slacht offers. President Eisenhower heeft een telegram gezonden aan Koningin Juliana, waarin hij zegt dat zijn landgenoten en hijzelf diep getroffen zijn door het nieuws van de ramp. Hij betuigt Hare Majesteit de innigste deelneming van zijn volk. In Curacao heeft men al meer dan een half millioen Nederlandse gul dens ontvangen. De Paus heeft een bedrag van dertig duizend gulden ter beschikking van het Nationaie Rampenfonds gesteld. Giften en deelneming. De Amsterdamse Bank Incasso-bank heeft heden een bedrag van 250.000 gulden gestort op de rekening van het Rampenfonds. De Italiaanse minister-president de Gasperi heeft in een telegram aan minister-president Dr Drees zijn deel neming betuigd en hulp aangeboden tot leniging van de nood. Voorts heeft de minister-president telegrammen van deelneming ontvan gen van de Griekse minister-president Papagos, de minister van buiten landse zaken van Uruguay, de zaakge lastigde van Tsjccho-Slowakjje en het gemeentebestuur van EastLondon in Zuid-Afrika. In de stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd. Voor zover thans bekend is werd in lotaal door de gemeenten in de provincie Groningen de één millioen reeds over-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2