Eerste evacués uit Schouwen- Duivefand in Apeldoorn Apeldoorn helpt! €ftefarine„4" Woensdag 4 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad Leed is niet met droge ogen te verhalen Het is niet met droge ogen te ver tellen, zo vertelt de heer P. Rentier uit Nieuwerkerk op SchouwenDui- veland, waarschijnlijk een van de eerste Zeeuwse evacué's, die in Apel doorn bfl familie is gearriveerd. Gisteravond om elf uur zijn mijn vrouw, dochter en ik hier aangeko men. Sinds Zondagmorgen half zeven, toen wij door de dokter van ons dorp werden gewaarschuwd, die, op de zeedijk rijdend de eerste, gaten had zien komen, hebben wij de eerste rust genoten. Toen ik van morgen wakker werd zei ik tegen mijn vrouw, „en hoe staat het met het water?" Pas gistermorgen, wist men vanuit Ziekrikzee ons dorp met platboomd- vaartuigen te bereiken. Vandaar uit bracht men ons naar Bergen op Zoom. Het Rode Kruis vervoerde ons nog dezelfde avond naar Apeldoorn. Wonderlijke tonelen hebben zich voor onze ogen afgespeeld, wonder lijke reddingen, maar ook de vrese lijkste gevallen van verdrinking. Direct nadat de dokter gewaar schuwd was, reed de burgemeester met de hoofden van het polderbestuur per brandweerwagen naar de dijk. Er viel niets meer te doen. Het wa ter steeg zo snel dat binnen een half uur alles onderstond. De burgemeester moest zich toen met de brandweer auto in veiligheid zien te stellen. Men reed naar een hoger gelegen boerderij. Maar ook hier spoelde het water een gat in de muur. In arren moede heeft men toen de brandweerwagen in het gat gereden en zo wist men het huis te behouden. De schade? Aan mensenlevens is deze nog niet te peilen. Daarvoor zijn de berichten te verward. Aan vee ontzettend groot. Grote groepen bees ten zijn verdronken. De wonderlijkste dingen kwamen daarbij voor. Varkens zwommen naar een school en sprongen door de glazen deur naar binnen. Ook hier achterhaalde het water hen. Een ander varken klauterde bo\en op het spatbord van een auto, gleed er af en verdronk. De schade aan het land is het erg ste. Gisteren in Zierikzee, zei men, dat Schouwen zou worden opgege ven. Ik geloof het niet. Ik heb Wal cheren na het bombardement gezien. Dat is toch ook weer voor elkaar gekomen. Maar moeilik zal het zeker zijn, gezien de vele gaten in de dijk. Vervuld van de beelden die in ons deze eerste confrontatie met het grote leed, dat onze landgenoten heeft getroffen, hebben doen opko men, zijn wij huiswaarts gegaan. Am. Fotografenver. „De Veluwe' Maandagavond kwamen de Apel- doomse amateurfotografen bijeen in hotel Van Steeden. aan de Loolaan. Bij de opening wijdde de voorzitter de heer Veltman. enkele woorden aan de ontzettende ramp, die Neder land had getroffen. Het bestuur opperde het plan, aan Wal is er te doen Centraal-Theater, van 30 Jan.5 Febr. hoofdnummer „De mijnen van ko ning Salomo', prol., alle leeft., 19 en 21 uur. Woensdag 14.30 uur. Minerva-Thealer, van 20 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „Tranen over Johan nesburg", 14 j., 19 21 uur. Woens dag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „Caroline Cherie", 18 j., 18.30 en 20.45 uur. Tivoli-Theater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „Othello". 18 j. 14.30, 18.45 en 21 uur. Donderdag alleen 14.30. Café-restaurant Marktzicht. Show-or kest Jossy Huygens. Woensdag ,4 Febr., The Corner, 20 uur, Lezing Clare Lennart. Woensdag 4 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede van ds P. van Oossanen. Woensdag 4 Febr., Bordelaise 20 u„ ,.Drle Prinsessedag" van de Chr. Oranjever. Koningin Juliana". Donderdag 5 Febr., Poort van Kleef, 20 uur, Ruiteravond Apeld. Ruiter- club. Opv. van „Het geheim van dr Spencer", door de Candelaer, ten bate van het Nat. Rampen-comité. Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede van ds P. van Oossanen. Dinsdag 17 Febr., Bordelaise 20 uur, Filmavond Passage-bureau Sterckel. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene, dat ln de agenda slechts dte gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie ln de N. A. Crt. zijn aan£akondlgd. het Nationaal Rampenfonds een bedrag uit de kas over te maken, welk voorstel allerwege volkomen in stemming-vond. Na afhandeling van het huishou delijke deel, werd het woord gegeven aan de heer A. C. Stokhurjzen. Het doel van de avond was: maken van vergrotingen. Allereerst besprak de heer Stok huijzen de medegebrachte vergro- tings-apparaten, waarvan hij de technische bijzonderheden vertelde en door demonstratie duidelijk liet zien. Uitvoerig stond spreker daarna stil bij de verschillende methoden om tot goede vergrotingen te kunnen geraken. In het bizonder ging hij in op twee, nogal vaak toegepaste -erkwijzen, nl. het zg. Sterry-effect, en het werken volgens de cascade- druk. Daarna kwamen nog enkele methoden ter sprake, volgens welke men door chemisch ingrijpen de kwa liteit van het eindresultaat binnen zekere grenzen kan beïnvloeden. Het overige deel van de avond was gewijd aan de practische toepassing van het besprokene. Allereerst ver vaardigde de heer Stokhurjzen een paar drukken volgens de meest ge bruikelijke methode, nl. zonder enige ingreep. Zeer belangrijk was de practrjk van cascadedruk en Sterry- effect. Duidelijk kon men de ver schillen zien, welke de beelden, op deze wijze verkregen, vertoonden met die vergroot volgens de directe methode. Na de demonstratie van de heer Stokhuijzen werden de leden in de gelegenheid gesteld, zelf te werken op de wijze, die hun tevoren getoond was. Hiervan werd een geanimeerd gebruik gemaakt, vooral daar men met negatieven kwam, waarmede men thuis bij het vergroten niet die resultaten kreeg, welke men ervan had gehoopt. Met een dankwoord aan de heer Stokhuijzen, die zich veel moeite heeft gegeven deze avond te doen slagen, sloot de voorzitter de ver gadering. „EEN TOVER DROOM" De Apeldoornse musicus Joost Brandon componeerde een kinder operette „Een Toverdroom", in vier bedrijven op tekst van Theun de Vries. Het werkje, dat ca. een half uur duurt, is opgenomen in de biblio theek van de' stichting ,,Doneto" te Amsterdam. Klok voor van Seventer De supportersvereniging „Nico Reg ter" heef t aan zuster Tonny voor de recreatiezaal van het Dokter Van Seventer Sanatorium een electrische klok aangeboden. Dit gebeurdé jl. Zaterdagavond, tijdens een „Ama- teurswedstrgd om de grote prijs Apeldoorn in de zaal Zuid-Oost. De eerste prys werd die avond behaald door „The Redwing Cowboys", de tweede door „Kiaverband" en de derde door Bertie Kromdijk, accor deon. Een jubileum. Voor de heer K. Hoeve was de dag van Maandag wel een bijzonder ge denkwaardige. daar hij het feit herdacht, dac hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Koninklijke Fabrie ken Talens Zoon N.V. In de loop van de morgen werd de jubilaris door zijn Directie ten kan tore der N.V. ontvangen; in warme bewoordingen werd hem dank ge bracht voor de door hem gedurende 40 jaar betoonde toewijding en uiter aard ontbrak hierbij niet het stof felijk blijk van waardering in de vorm van de gebruikelijke enveloppe. Een deputatie uit het Talens-perso- neel bood de jubilaris te zijnen huize eveneens een geschenk aan. Automarkt. Gisteren waren op de automarkt aangevoerd 18 vrachtwagens en 114 personenauto's. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 3 Februari. Geboren: Hein Abraham Elbert, zoon van H. J. Lebbink en J. v. Bemmel; Petronella Catharina, dochter van R. J. A. Hesse en G. Roeters; Hubertus Gerardus, zoon van H. G, Quist en A. Teunissen; Glen Martin, zoon van W. F. H. Haaxman en L. H. Rijke; Jan netje, dochter, van A. M. Wielaard en J. Kruitbosch. Overleden: G. E. Burgers, ongeh., 66 jaar, vr.; B. J. Otte, geh. met B. Algra, 44 jaar, m.; H. Brouwer, weduwnaar van C. J. Romein, 62 jaar; G. -Kreg- meier," weduwe van J. Lanjouw, 63 jaar; A. Beauveser, weduwe van D. J. Weenink, 68 jaar; J. W. J. Scholten, 10 mnd., m. De Administratie van de N. A. Crt. ontving f 100.— van Wepa, f 100.— van de Centrale Vleeshal en f 47.80 van de kleuters van de Koningin Emmaschool. De bijdragen, welke op de giro-reke ning van ons blad gestort zijn, kunnen nog niet worden verantwoord, daar de giro-afrekening hedenmorgen nog niet binnen was. De heer A. F.ortuyn Harreman, organisator van het Apeldoorns Ram pencomité, zal Zaterdagavond kwart over elf in het Centraal Theater een openingswoord spreken voor een bij zondere voorstelling, waarvan de baten bestemd zijn voor hulp aan de nood gebieden. Gedraald zal worden de mooie film „Merijntje Gijzen" naar het boek van A. M. de Jong, welke Nederlandse film handelt in de om geving van Breda. Na de voorstelling volgt een extra collecte. „Wollana", Hoofdstraat bij de Bad huisweg, stelt wol beschikbaar voor sokken. Vraagt daarom 100 vrijwillig sters. Aanmelden morgen Donderdag. Legitimatiebewijs medebrengen. DonderdSg 12 Februari zal er in de Grote Kerk aan de Loolaan een con cert worden gegeven door het Apel doorns Mannenkoor. Tijdens de pauze zal het woord worden gevoerd door een der predikanten en Deken Oost veen. Aan het slot zal een collecte worden gehouden. Het concert is gra tis toegankelijk. Bij de Middenstandsbank aan de Paslaan, het financiële middelpunt van de hulp-actie hier ter plaatse, zijn tot dusver de volgende bedragen genoteerd: Bond van Marktkooplieden f 100; Kermis-exploitanten f 110.64; Dans instituut Gelderman f 50.16; Rotary- Club f 1500; Ouden van dagen en per soneel van 't tehuis „Avondzon" f 33.50; Smit en Co Metaalfabr. f 1000; Reisbur. Lissone Lindeman f 92.65; Dir. Cen- traal-theater (Veldhuizen en Bruins) f 250; Patiënten en verpleegsters Dr v. Seventer-sanatorium f 50; C. Leeuwen f 25; M. J. G. E. Reinardson A. C. Godé inz. verkoopactie Zomeream- pagne Apeldoorn Centrum f 293.57; C. Eijkman f 100; J. v. d. Hoeven f 200; Talens N.V. f 4000; N.V. Nemef f 1750. Voorts is ontvangen: Papierfabriek fa Schut,. Loenen 'f 5000; Eerbeekse Papierfabr. f 50.000; Stichting Hoenderloo f 2300; Evange lisatie-commissie Ned. Herv. kerk Apeldoorn en Het Loo f 250; Ned. Aannemers Bond afd. Apeldoorn f 2000; Huize Talma, Wilhelmlnapark 9 f 155.50; Rusthuis Zonoord, Loolaan f 114. Het personeel van de Centrale Schoenmakerij aan de Mariastraat, werkt belangeloos over om schoenen, welke bestemd zijn voor de waters- noodgebieden en welke schoenen reparaties behoeven, gratis te repa reren. De Centrale Schoenmakerij zorgt, dat de schoenen te bestemder plaatse komen. Kleuters helpen! Maandag zijn door de leerlingen der Kon. Emma Kleuterschool spaardozen gemaakt met het doel hierin geld te verzamelen voor de getroffen gebie den. Gisteren moesten de' dozen inge leverd worden. Het resultaat was f-47.80. Spontaan is er gegeven veel door de kinderen zelf, uit eigen spaar pot. Eén geval moge genoemd worden, nl. van een jongen, die direct uit school de gehele inhoud van z'n spaarpot over deed in de spaardoos, terwijl hij tegen z'n moeder zei: „Die meccano doos waar ik voor spaarde, komt nog wel eens, maar nu hebben die' men sen en kinderen-het nodig". In alle Rooms-Katholieke kerken zal Zondag a.s. een collecte worden gehouden voor de geteisterde gebie den. De Apeldoornse brandweer heeft gis teravond laat nog achthonderd vijftig auto-binnenbanden naar Gilze Rijen gebracht. Deze zullen boven de over stroomde gebieden worden gedropt. De oproep daarvoor was per radio doorgegeven. Apeldoornse autobezitters hebben daar wel spontaan op geant woord. In bijna anderhalf uur waren de benodigde banden ter plaatse. Als men weinih heelt, dan toch geven Om uit een kast vol kleren een bundel samen te stellen voor de noodlijdenden, is ongetwijfeld ver dienstelijk, maar als men weinig heeft, toch van dat weinige af te. staan, dat heeft nog meer waarde. Een echtpaar, nog niet lang ge trouwd. Manlief klaagt aan vrouw lief over de kou. Vraagt een deken extra. Hij meent zich te herinneren, dat I er nog twee nieuwe dekens zijn. Die herinnering is wel goed, maar de dekens zijn er niet meer.' Vrouwlief heeft die meegegeven in de inzameling voor de noodlijden- j den van de watersnood. I- Manlief lijdt nu een beetje'extra kou. En vrouwlief spaart' voor een nieuwe deken. Wat niet zal mee- vallen. Want alles is nogal prijzig I tegenwoordig. Flitsen Een meisje, een kind nog, van een jaar of dertien, zou helpen collec teren. Met een bus trok ze er op uit. Vol goede moed. Aan de twee eerste adressen, waar ze aanklopte, kreeg ze zes en twin tig cent. Dat was onze kleine meid al te weinig. Dat kwartje heeft aan al haar hoopvolle verwachtingen de bodem ingeslagen. Ze heeft haar bus ingeleverd. Met de zes en twintig cent. Haar bus was de minste Maar dat kon zij niet helpen. Neen, dan die peuters, die met poppen kwamen aandragen en an der speelgoed. Voor de kindertjes van de ramp Ook in Ugchelen is een collecte ge houden, welke f 1901.90 heeft opge bracht. Natuurlijk werd ook nog een grote hoeveelheid van allerlei goede ren afgestaan. Onze correspondent te Hoog-Soeren deelt mede, dat daar, op initiatief van de Soerense Federatie van Ver. ook een huis-aan-huis-collecte gehouden is. De ganse bevolking gaf met milde hand, zodat een prachtig resultaat be reikt werd: een collecte van bijna f 550.— en een stapel goederen van de meest uiteenlopende aard, opgehoopt in een der schoollokalen. In Loenen heeft de collecte, behalve de vela goederen, als kleding, dekking en schoeisel enz., opgebracht f 2851,04, waarbij nog een belangrijk bedrag kan worden geteld van hen, die reeds gireerden of dit alsnog zullen doen. Ook in Kïarenbeek blijft met niet achter. Maandagmiddag werd reeds begonnen met het inzamelen van geld en goederen. De organisatie berust bij het Roode Kruis, afdeling Kïarenbeek. Op spontane wijze hebben de ïnwo- ïers van de gemeente Voorst, onder leiding van hun burgemeester, mr G. W. J. baron van der Feltz, uiting ge geven van hun wil om de slacht offers van de watersnood te helpen. In heel de gemeente vond een grote inzameling plaats van gelden, kleding, schoeisel en huisraad. De opgehaalde goederen zijn tijdelijk opgeslagen op hoeve „Beekwolde", welk buiten door de familie Birnie voor dit doel werd afgestaan. Nader wordt ons gemeld: Het dorp Twello gaf f 5000.In de .gehele gemeente Voorst kwam f 17.000,- bijeen, welk bedrag nog aanzienlijk zal worden .verhoogd, daar nog niet uit alle dorpen de gelden zijn binnenge komen. - De fa. A. J. Veldhoen Zn., klom- penfabriek te-Twello heeft 400 paar klompen ter beschikking gesteld van de noodgebieden. EERBEEK: f 55.385,38. Bovendien drie auto's met kledingstukken. HALL: f 1127,60. Te KOOTWIJK bracht de collecte f 346.50 op, bovendien een vrachtauto vol kleren enz. Er is spontaan gegeven. Veemarkt. Weinig aanvoer wegens inenting voor Mond- en Klauwzeer; geen no tering. Mr. J. J. M. H. v. d. Eerden overleden. Te zijnen huize, aan de Van Hasselt laan, is hedenmorgen plotseling over leden mr J. J. M. H. v. d. Eerden, in leven griffier bij het Kantongerecht hier ter plaatse. Mr. v. d. Eerden be reikte de leeftijd van 61 jaar. Bij de aanvang van de civiele zit ting van het Kantongerecht, heden morgen, heeft de kantonrechter mr. Suyling, de overledene herdacht. v. TREEKNIEUWS in 't kort ELSPEET. Ds van Gilst heeft een beroep ontvangen van de Ger. Gem. te Aagtekerke, terwijl hij te Melis- kerke op tweetal staat. Uddel Geslaagd. Voor het diploma vee- verloskundige slaagde onze plaatsge noot de heer G. Buitenhuls. Hij werd opgeleid door de gediplomeerd vee\ er- loskundige Van de Streek uit Olde- broek, UDDEL. Met ingang van 1 Maart a:s. is tot wijkverpleegster aangi steld zuster C. van Westrenen, Nijmegen. Zr J. Tijhuis zal met ingang va 15 Maart haar werkzaamheden in Uddel beëindigen. Zutphense rechtbank. Kippendieven veroordeeld. S. te Apeldoorn is wegens het stelen van kippen veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan zeven maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Zijh vriend V die bij de diefstallen had geholpen, werd veroordeeld tot twaalf maanden waarvan zes maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht, benevens verbod van cafébezoek. Ami hel venster Dat warmt het hart'. Bij al de narigheid, welke de watersnood over een deel van Neder land gebracht heeft, bij al de duister nis, welke nu over ons land ligt, is als een verwarmende lichtstraal de spontaniteit, waarmede geheel overig Nederland de hand tot bijstand uit strekt. Dat is het Nederlandse volk op z'n best! Men heeft alle zakelijke overwegin gen laten varen, men praat niet, een overigens geliefde bezigheid bij ons volk, men heeft de koppen bij elkaar gestoken. Men handelt, ingeving van zijn hart volgend. Er is geen tijd voor lange redena ties, gewichtige besprekingen. Er is alleen maar nood, nood, welke gele nigd moet worden, voor vandaag, voor morgen, voor de komende dagen. Spoedige hulp is noodzakelijk. Het Nederlandse volk heeft getoond dat te beseffen, 't Heeft hulp ge boden in velerlei vorm, hulp, welke om de woorden van de Tweede Kamer voorzitter mr dr Kortenhorst te oe- zigen, gistermiddag in ons hoogste staatscollege gebruikt, geadeld is door de gloed, de waarachtigheid van de spontaniteit. In Oost en West en Noord en Zuid is met gulle hand en een warm hart gehoor gegeven aan de oproep om hulp. Beter nog, het volk van Nederland, dat de kracht van de loeiende storm en van het kolkende water gelukkig niet aan de lijve heeft ondervonden, is de oproep voor geweest, 't Heeft gevoeld, dadelijk, dat er iets gedaan moest worden. Zie, dat warmt het hart! Dat doet denken aan de jaren van i|WE MLB00R1CHE EfilML 4 krachtigs middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werkmg, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. n jQtje doel wonderen Noodgebieden herbergen bijna 700 000 mensen Van de zwaarst getroffen gemeen ten en gebieden geven wij hieronder het aantal inwoners: Goeree-Over- flakkee 33922; Voorne-Putten 28050; West-Brabant 91760; IJsselmonde zon der gem. Rotterdam 57285; Alblasser- waard 85422; Schouwen-Duiveland 23881; het eiland v. Dordrecht 78308 (stad Dordrecht 72786); Rozenburg 3120; OostZeeuwschVlaanderen 58749; WestZeeuwschVlaanderen 27401; Noord-Beveland 7365; Zuid- Beveland 49852; Hoeksewaard 45137; Tholen 17332; Walcheren 70490. Minister Algera naar noodgebieden DEN HAAG. De minister van Ver keer en Waterstraat, mr J. Algera, heeft zich gisteren met een directie- vaartuig van de Rijkswaterstaat, de Jan Blanken, naar het centz-um van de noodgebieden rondom Zierikzee be geven, teneinde ter plaatse contact op te nemen met de bevolking. De minis ter werd vergezeld van ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswater staat en ir A. H. Fablus, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat. Plunderaars in verlaten huizen De politie in Abbenbroek heeft gis teren twee personen gearresteerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goederen uit de verlaten huizen in het verdronken gebied. De politie van Goes arresteerde Dinsdagmorgen een man, die veertig mille bij zich had, geplunderd uit ver laten huizen. De politie heeft opdracht streng tegen deze onverlaten op te treden. „Piet Hein" naar Rotterdam Het Koninklijke jacht „Piet Hein" is hedenmorgen om zeven uur naar Rot terdam vertrokken. Aan boord bevinden zich tien perso nen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend perso neel. Voorts voert het jacht geneesmid delen mede. 40 Jaai geleden Woensdag 4 Febr. 1913. Wielerliefhebbers. Naar de Tel. ver neemt, heeft het bestuur van den Ne- derlandschen Wielerbond besloten lot uitschrijving van de Zesdaagse te Am sterdam. Toestemming zal verleend worden. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school te Oosterhuizen is be noemd de heer E. Boldingh, alhier. de bezetting, toen ook het volk van Nederland een heerlijke eenheid len- toonspreidde, toen alle scheidlijnen waren weggevallen. Toen er eenheid heerste. De eenheid is ook thans aan de dag getreden. Een grotere eenheid nog, een een heid, welke nog meer waarde en betekenis heeft, omdat zij nu een vredesdoeleinde bij uitnemendheid dient. Toen een eenheid, welke uit verzet tegen een gemeenschappelijke vijand van. vlees en bloed geboren was, nu een eenheid, welke als een gevolg beschouwd moet v/orden van het brandend verlangen om nood te leni gen, die natuurkrachten over een deel van ons volk gebracht hebben. Laten we 't zo mogen zeggen, een edeler bron, waaraan nu de spontani teit, de eenheid, ontsproten is. In die heerlijke spontaniteit laat het Nederlandse volk zich weer van zijn beste kant kennen. Weer van zijn beste kant! Want is 't niet altijd zo geweest, in het nog nabije en in het verre verleden, dat ons volk alle geschillen op zij wist te zetten, wanneer landgenoten in nood verkeer den? Een deel van het Nederlandse volk riep, het andere deel antwoordde! Ook Apeldoorn heeft zijn stem laten klinken in dat antwoordkoor. Vandaag en gisteren en eergisteren is rijkelijk geofferd op het altaar der vrijgevigheid. Geofferd op een haast overstel pende wijze. In geld, ln goederen van allerlei aard. In geld, zoveel, dat wie zich met de verzameling van de inzameling had den belast, er bijna geen raad mee wisten. In goederen van de meest uiteen lopende aard, auto's vol, zo veel, dat men bijna bergruimte tekort kwam. Men gaf, naar de mate van zijn kunnen. Men gaf soms meer dan dat. Geld en goed stroomde, ook in Apeldoorn. 't Gaat goed, zei een mevrouwtje, een van de velen, die in een der lanen huis aan huis aanbeelden. Eigenlijk be hoefde men niet eens aan te bellen. In de meeste gevallen kwamen de mensen al aandragen met hele pakken en dozen. Of met een garderobe over de arm. Want men had zich heus de tijd niet gegund om 't allemaal netjes op te vouwen. In de buurt van het postkantoor stonden twee knullen van jongens, paar turven hoog, een Inzameling aan te kijken. Ze gingen weg, kwamen even later terug met twee tientjes. Voor de watersnood Zoals 't in Apeldoorn was, was 't over het hele land. Was en is 't over de hele wereld. Want komen er niet millioenen uit Amerika, zijn er niet Amerikaanse soldaten, die hun oorlogswerk in West-Duitsland verwisseld hebben voor werk des vredes in het zwaar be proefde Holland? Dekens komen er uit Denemarken en Zweden en Noor wegen, hulp uit België, Engeland, zelf zwaar getroffen, Frankrijk en Italië, waar men zich herinnert, dat Neder land bijsprong, nog niet zo lang ge leden, toen Italië zelf de gesel van het water voelde. Zwitserland, Zuid-Afrika en Austra lië blijven niet achter. 't Zijn barre dagen, welke op de Zuidhollandse eilanden, in Westelijk Noord-Brabant en in Zeeland worden beleefd. Daartegenover is de spontane hulp in Nederland, het warme, daarwerke- lijke medeleven in het buitenland, een licht, welks warmte zelfs de meest cynische onder ons moet treffen. WAT ZEGT Roelf uut d'n Enk Help! Bydragen op giro 1418

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2