ass NIEUWE APELDOORNSE COURANT Wanhopig gevecht met de tijd in Noordelijk Zeeland In gespannen afwachting van nieuws uit Goeree en Overflakkee LAATSTE 1223 Doden Reddingsactie nu volledig ontplooid Snei recht. Stromen mensen via Rotterdam of Dordrecht verder het land in Rampenfonds: al vier millioen Abonn- 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. M I 1 H 1 I m j Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V.-Dir. J. G. C. Wegener regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels B H 1 H m I H Redactie-raadJ. C. Rygaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, i 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. j W B M I APeldoorn- Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 I Nog enkele honderden slachioffers in Oude en Nieuwe Tonge In de Ahoy-hal van Rotterdam vinden vele vluchtelingen een voorlopig on derkomen. De evacué's zijn hier in veiligheid, doch realiseren zich nu pas goed wat zij aan have en goed hebben verloren. vooronder, waarna gastvrije handen zich direct over hen ontfermden. Met gecharterde particuliere personen auto's zijn de getroffenen naar do Dierentuin gebracht, vanwaar ze snel naar woningen van Hagenaars zijn vervoerd. „Een goede honderd mensen uit Stellendam zijn nog zoek", zo vertelde dé schipper, van wie er zeker zestig dood zijn. We zijn volkomen door het water overvallen, want aan de moge lijkheid van een dijkdoorbraak had geen van ons gedacht. Met mijn hele familie, mijn 65-jarige ouders en mijn drie kinderen incluis zijn we in mijn bootje gevlucht. BERICHTEN 's-Gravenhage. Het aantal slacht offers van de overstromingsramp is volgens een bericht van heden middag 2 uur gestegen tot 1223. Uit de volgende plaatsen bereik ten ons nog berichten over slacht offers. Wagenberg 1, Sommelsdijk 1, Nieuwerkerk-Ouderkerk 13 (ge borgen), Heusden en Altena 3 (definitief) Wolfaartsdijk 3 (ge borgen) Oude Tonge 240, Nieuwe Tonge 75, Klundert 13. Eén militair is bij het reddings werk omgekomen. Gezin met 7 kinderen verdronken. KLUNDERT. In Klundert zyn ze ker 13 doden te betreuren. Een woning aan de Buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarby de heer Leen van Wensen met zyn echtgenote, mevrouw Van Wen senTolcnaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rondom de ge meente ligt een vlake van 7 ha onder water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water. Direct gevaar is thans niet meer aan- weizg. Er is een groot gebrek aan bo ten met motor. Gat in gedichte dijk geslagen. ROOZENBURG. In de reeds ge dichte dü'k van de Nieuwe Waterweg by de Bospolder, waarin een gat was geslagen van 60 meter, is heden we derom een gat geslagen van 4 meter. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zee schepen op de Nieuwe Waterweg. Verbijsterend ziet Nederland toe hoe de overstromingscatastrophe van uur tot uur wanhopiger af metingen aanneemt. Hoewel thans een gigantisch reddingsapparaat van land-, zee- en luchtmacht met meer dan 2000 schepen en 124 vliegtuigen volledig in werking is getreden, moet men toezien hoe de nood nog hoger en hoger stijgt. Verwacht moet worden dat in 't bijzonder op de eilanden Goeree en Overflakkee, Schouwen, Duiveland en Tholen de gruwel van de verwoesting nog enkele honderden mensenlevens zal eisen. Terwijl overal in stad en dorp de handen ineen worden geslagen en de vracht auto's naar het getroffen gebied snellen de 45 Apeldoomse vrachtauto's zijn vanmorgen naar Rot terdam en Dordrecht gereden wordt in het overstroomde gebied een wanhopig gevecht met de tijd geleverd. Het reddingswerk concentreert zich thans op Goeree en Overflakkee. Het dodencijfer moet daar zeer hoog zijn, vooral in Oude en Nieuwe Tonge. In het geteisterde Nieuwe Tonge bevinden zich nog 1800 mensen. Van een functionaris van het Rode Kruis hebben wij vernomen dat er in Oude Tonge alleen reeds 300 slachtoffers te betreuren zouden zijn. Gisteravond werd de toestand aan de Noordkust van het eiland Flakkee critiek, doordat midden in het dorp Bommel in het verlengde van de haven de dijk doorbrak. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter met een diepte van vijf meter. Een groot aantal huizen in de omgeving is ingestort Ook de hulpverlening aam de gebieden te Oosterland en Bruinisse is krachtig ter hand genomen na de oproep van de burgemeesters aldaar, die gisteravond per radio werd uitgezonden. Motorsloepen zoeken eveneens naar ongeveer 1500 mensen, die in de buurt van de Flaurerspolder ten N.W. van Zierikzee op hulp wachten. De officiële opgave van het aantal slachtoffers van gisteravond luidt 873 doden. Men verwacht echter dat het aantal nog tot ver over de 900 zal stijgen. De catastrophe van Stavenisse op Tholen is de oorzaak van een plotselinge stijging vem het doden cijfer van 600 tot boven de 800. Tachtig huizen zijn daar onder water verdwenen. Er zijn 200 tot 250 mensen jammerlijk in de nacht van Zaterdag op Zondag verdronken. Het kustvaartuig Crescendo uit Rotterdam heeft gisteravond te 7 uur 400 mensen uit Stavenisse aan boord genomen. Op de derde dag van de overstromingscatastrophe is er een duidelijke tekening gekomen in de enorme reddings- en hnlpverleningsactle, die moest worden opgebouwd. Meer dan 2000 vaartuigen, waaronder de gehele Nederlandse vissersvloot en ruim 125 vliegtuigen zyn volledig in actie gekomen om uit het verdronken land de duizenden te hulp te snellen, die nog op redding wachten. Sedert gistermorgen vroeg vliegen tal van toestellen van de marine luchtvaartdienst, de luchtstrüdkrachten en de K.L.M. zonder onderbreking af en aan tussen Valkenburg, Schiphol en de geteisterde gebieden. Sinds Zondag zyn er ongeveer 2000 kleine vaartuigen, van myncnvegers tot 6loepen en reddingsvlotten en alles, waarmee men zich op het water kan bewegen naar het overstroomde gebied gegaan. Maandagmiddag heeft de commandant van de Amerikaanse strydkrachten in Dnitsiand, Initenant-generaal Eddy, een rondvlucht van een uur gemaakt boven het Nederlandse rampgebied. De verschrikkingen, die hy heeft opgemerkt, hebben hem doen beslniten op uiterst krachtige wyze hulp te bieden. Er zullen ongeveer vyfduizend man Amerikaanse strydkrachten komen om de Nederlanders te assisteren bü hun reddingswerkzaamheden. En zy brengen het modernste en meest efficiënte materieel mee, dat men zich kan denken. De eerste achthonderd man zyn inmiddels gearriveerd en in Breda in barakken ondergebracht. Dertig vliegtuigen brachten ze mee, waaronder zeven hefschroef- viiegtuigen, en vyftien verkenningstoestellen. Evacuatie in volle gang Dc evacuatie van de slachtoffers van de springvloed op de eilanden Schouwen en Duiveland, Goeree en Overflakkee, Tholen, op enkele delen van andere Zuidhollandse eilanden, van Noord-Brabant, van Noord-Beveland en van Walcheren, is thans in volle gang. De afvoer verloopt regelmatig. Er zyn nog geen ernstige, ziektogcvallen voorgekomen. De evacué's uit Walcheren en Noord-ücveland worden ondergebracht in Zeeland zelf, die uit het Westeiyk gedeelte van Brabant gaan via Bergen op Zoom in de richting Tilburg, uit de andere rampgebieden gaan de slachtoffers in een grote stroom via Rotterdam of Dordrecht. Van deze concentratiegebieden uit worden zy verder liet land ingebracht waar duizenden Nederlanders zowel particulieren als hotclbedryven, onderdak hebben aangeboden. Herstelwerk. Behalve by dit reddingswerk, zul len de Amerikanen helpen bij het her stelwerk aan de dyken. Ze hebben 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen meegebracht. En voorts staan hun en de Nederlandse militairen met wie ze nauw samenwerken, bulldozers en draglines ten dienst, die stellig nog wel niet direct dienst zullen kunnen doen, maar hopelijk toch binnen niet al te lange tyd enorm nuttig zullen kunnen blijken. Vijf-honderd-zeventien experts in het verpakken en afwerpen van pak ketten levensmiddelen e.d., alsmede in het beladen der transportvliegtuigen, zijn voorts op Valkenburg gearri veerd, dat geworden is tot ravitaille- ringscentrum voor het Nederlandse rampgebied. Niet alleen de Amerikanen tonen metierdaad te beseffen welke ramp over ons land gekomen is. Ook Enge land, Frankrijk en België zijn ons bij gesprongen in de nood. Op „Clingen- daal", het hoofdkwartier van de Ne derlandse territoriale bevelhebber in Den Haag is deze internationale hulp- vcrleningsactie geconcentreerd. Er werkt een volledige oorlogsstaf en wie burger.is of niets met de hulpverle ning té maken heeft, krijgt geen schijn van kans dit landgoed te betre den. Van Engelse zijde zijn ons negen hefschroefvliegtuigen ter beschikking gesteld en verder arriveerden hier honderd-vijf-en-Uvintig man van ge specialiseerde onderdelen als genie en artillerie-zoeklichten alsmede dertien landingsvaartuigen en drie motorbar kassen. Van de Fransen zijn twee bataljons genie onderweg, een uit het moeder land zelf, het andere uit Duitsland, to taal duizend man. Ze hebben 150 mo torboten bij zich en zorgen voor eigen vervoer en slaapgelegenheid. Ongeveer driehonderd Belgische mi litairen zijn onofficieel in de noodge- bieden werkzaam. Ze waren op zoek naar noodgebieden benoorden Antwer pen, maar kwamen in het Zeeuws- Vlaamse Oostburg terecht voordat de militaire staven er de lucht van had den. Ook van Canadese en Deense mili taire zijde zijn aanbiedingen gekomen voor hulpverlening. ZUIDLAND: Nog steeds breken dijken door in Zuidland bij Oudehoom en zoekt het water met wild geraas een weg naar het lager gelegen polder land. Onze joto laat U een van de doorbraken in dit gedeelte zien. DEN HAAG. Op Walcheren heb ben een beroepssergeant-majoor en twee beroepssergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverlenings- werkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegra deerd. Evacuatie in Rotterdam en Utrecht. DEN HAAG. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede. dat vandaag 4 Februari, de afvoer an evacué's uit de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden naar boven de grote rivieren, zich concentreert op de ge meente Rotterdam en de provincie Utrecht daarom zijn bereidverklarin gen tot het verlenen van onderdak aan daklozen, wélke, zoals is gemeld, gericht moeten worden tot de ge meentebesturen, in de overige gebie den thans minder urgent. De Centrale Evacuatiecommissie in Den Haag kon gisteren nog niet mee delen waarheen de mensen geleid zou den worden. Nagegaan moest worden hoeveel ruimte beschikbaar is in de verschillende in aanmerking komende gemeenten. Honderden schepen liggen klaar om bij de evacuatie dienst te doen. Gistermorgen lagen er in Vlaar- dingen tachtig waar de burgemeester niet goed raad mee wist. Naarmate de hulpverlening meer overzien kan wor den, zal kunnen worden voorkomen, dat teveel schepen op een plaats ge concentreerd zullen worden. Voorlopig bemoeit de evacuatie-com missie- zich alleen met degenen, die uit de noodgebieden zijn weggevoerd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het ver lenen van huisvesting in woningen aan daklozen uit de noodgebieden gericht moeten worden tot het gemeente bestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Er zijn mensen (vele oude mensen) die er de voorkeur aan gaven te blij ven tot het water wegvalt, om dan direct met het herstel te kunnen be ginnen. Degenen die naar droog gele gen plaatsen in de noodgebieden zijn gevlucht, zullen daar enige tyd kun nen blijven. Droeve last. Het was een droeve last, waarmee de Stellendam 16 gisteravond de haven van Schevenir.gen binnenvoer. Twee en twintig personen, onder wie zes kinderen, had schipper Pieter van Es uit Stellendam in de piek van zyn schip. Een ongewone lading voor een 30 tons botter uit het vriendelijke 2000 inwoners tellende plaatsje op de dam tussen Goeree en Overflakkee. Met de angst nog in de ogen, met slechts een in de haast gegrepen jas aan, op klompen en pantoffels, kropen de mensen uit het luikje van het DEN HAAG. Aangenomen mag worden dat gisteravond by het Nationaal Rampenfonds in totaal reeds een bedrag van drie millioen gulden was binnen gekomen. In de kantoren van het fonds worden de telegrafische, schriftelyke en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadministreerd. Intussen hebben nog de rederyen, die de grote vaart beoefenen, gezamenlyk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar gesteld, zodat in elk geval op vier millioen kan worden gerekend en aangezien mag worden aangenomen, dat nog tal van stortingen en overschryvingen bij de banken en de post-, cheque- en girodienst zyn gedaan, waarvan op eerder genoemd tydstip nog geen afrekening was ontvangen, mag de schatting van ruim vier millioen als niet overdreven beschouwd worden. Een schip met honderd ton levensmiddelen, gezonden door dc Sparcentrale, is van Rotterdam onderweg naar Goes.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1