Dit schouwspel overweldigt mij Schouwen-Duiveland één watervlakte Triest schouwspel in de Maasstad Schouwen-Duiveland verloor al het vee Zwitsaletten Zuidland werd zeer zwaar getroffen GEBREK AAN kleine schepen In Zeeuwsch-Vlaanderen het gevaar geweken DE WIND STEEKT OP DE TIJD DRINGT! Deze week: geen colleges Schor klonk Psalmgezang boven storm uit.... Overwerk ten behoeve van door de watersnood getroffenen Boek over waterramp Maximum prijsregeling voor aardappelen ÜTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 4 Februari 1953 - 60e Jaargang No 235 Zand voor Zevenbergen... (Advertentie) Grootse opname van zwijgende film D„ ("Van een verslaggeefster) radio heeft omgeroepen: zak ken zand gevraagd voor Zevenber gen. Vrachtauto's denderen over de wegen 's Morgens al, 'smiddags. Nu ook déze naeht Chauffeurs rijden zo snel als hun zware vracht dal toe laat. Naar Tilburg, naar Breda, en door naar Zevenbergen. Sneeuw vlokken vliegen te pletter tegen de koplampen. Een rit In de naeht, maar anders dan alle andere ritten in de nacht. Een tegenligger... Een lege open vrachtauto? Nee. de chauffeur heeft het goed gezien. Er zaten ge daanten in de open laadbak Dekens over hun hoofden. Ze zaten zo dicht mogelijk tegen de cabine aange drukt om zich enigszins te bescher men tegen de ijzige wind en de voortjagende sneeuw. De chauffeur klemt zijn lippen opeen en probeert nog iets meer uit de wagen te ha len. Die mensen? Misschien hebben ze al twee dagen en twee nachten storm, kou en regen moeten verdu ren. Het zijn de laatste evacueren- den uit dit gebied van Westelijk Nrd.-Brabant. Oudenbosch. Zeven bergen. Het is druk in Zevenbergen Militairen die uren achtereen ge werkt hebben worden afgelost. Er staan talloze vrachtauto's. Zakken zand voor Zevenbergen. Nee, het is niet deze plaats die wordt bedreigd. Een paar kilometer verderop is de dijk brj Klundert; een dijk die loodrecht staat op een landweg. Langs die weg, die van Ouden bosch af alieen nog maar toeganke lijk is voor mensen, die er iets te doen hebben, rijden de vrachtauto's met zakken zand. Als de wagen bij de bedreigde dijk stilhoudt, blijven we er even in zit ten. Het schouwspel overweldigt ons Rechts van de djjk mist het zwarte water Links is droog, vruchtbaar polderland. En die dijk', alleen die dijk ligt in het felle licht van drie manshoge schijnwerpers, twee op de weg waar wij staan, één op een weg. die enkele kilometers verder door het nog droge land loopt Alles re donker. Alleen die dijk is verlicht als voor een grootse opna me in een zwijgende film. Want na alle drukte op de wegen, is het hier stil Langs de dijk trekken in een lange rjj afgetekend in het licht van de schijnwerpers zwarte silhouetten gebogen figuren onder een zware last. Honderden achtereen, een eindeloze rij. Het water ruist zfjn verraderlijk lied aan de rechterzijde van de dijk en links is het land nog droog. De schijnwerpers verlichten ook de dunne bomenrij op de djik. Door het felle licht schijnen de toppen licht blauw op deze witte dijk in een stikdonkere nacht. Zwijgende opna. me van werkers in een donker, een zaam land. Het is slechts een illu sie, die verbroken wordt als we uit stappen Onmiddellijk slaat de sneeuw ons lr het gelaat, de wind rukt aan on ze kleren, en we zakken tot onze enkels weg in een modderbrij. Zwijgende werkers Het stemgeluid van de militairen bij de vrachtwagens klinkt gedempt Het voornaamste geluid blijft het water, dat schuurt langs de brede rren zakken zand, die de mi litairen reeds tegen de dijk gelegd hebben. Zwijgend pakken de militairen de zakken, slaan ze over hun rug. en trekken de dijk op. Honderd, twee honderd, driehonderd meter. Hun laarzen zuigen zich vast in de klei. Wind en sneeuw. Een witte Advertentie) costuum Naar maat f.145.- f 155- Eigen kleermakerjwerk Vraagt onze stalencollectie óp ïichi DE DOM GROVE &HUNFELD dijk met lichtblauwe bomen in een zwart land. Het water ruist. Vijf a zeshonderd militairen van de opleiding bij de LSK verrichten hier onmogeijlk zwaar werk. Ze weten niet. of ze de dijk kunnen „houden Lukt het niet, dan zal nog een grote vruchtbare polder onder water stromen, terwijl het dorp Fijnaart geïsoleerd zal worden Het is een binnendijk, waarvan men niel verwacht had. dat hij ooit nog eens dienst zou moeten doen om het water te koran. Niemand weet of het lukken zal. Er wordt niet gedelibereerd over de kansen De mannen vinden het van. zelfsprekend, dat ze doen wat mo gelijk is, ook al zouden de kansen ten slechte keren. De silhouetten trekken voort langs de dijk, Honderden achtereen. Uur na uur. Een witte dijk met blauwe bomen in een koude stik donkere nacht. Vanmorgen waren we weer in Utrecht. Er waren geen berichten over een dijkdoorbraak bij Klundprt Waarschijnlijk hebben ze deze dijk behouden, en is het werk niet voor niets geweest De radio had omgeroepen: zak ken zand gevraagd voor Zevenber gen. rfe lekkerste^ haif om haif shag.' 85a J Naar afsluiting van zeegaten De Ned Ver. voor Landaanwinning lieeft een telegram gestuurd aan de pr>?- sident van de raad vim ministers, waar van eon afschrift is gezonden aan hot Ministerie van Verkeer en Waterstaat De inhoud luidt- ,,De Ned. Ver. voor Landaanwinning. rekening houdend met de mogelijkheid dat de omvang van sluiting van zeegaten in het Zuidwesten des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noorden des lands, dringt er bij de regering op aan, de besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedigen," Het telegram is ondertekend namens het dagelijks bestuur door ir A. Plate, voor zitter, mr N. M. Zijp. secretaris. In ballingschap geboren Schouwen - Duiveland is één watervlakte. Er is eigen lijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hoog gelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Schouwen-Duiveland is het „Duin kerken van Nederland" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet dc militaire overweldiger was, maar het water. Wtj weten weinig van dc andere dorpen van het eiland alleen werd ons nadrukkelijk verzekerd, dat de toestand op Zierikzee minder alarme rend is geweest dan men aanvanke lijk heeft gedacht, maar dat het in Bruinisse uiterst kritiek is. Serooskerke is geheel ontruimd. Van het grasveldje voor de dorps kerk. de enige droge plek in hef plaatsje hebben twee paarden ons bedroefd nagekeken, toen wij met de enige tientallen overgebleven inwo ners van het dorpje Dinsdagmiddag wegvoeren naar de duinen, om dc mensen over te zetten op een van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Vijfenzeventig schepen telden wij voor Zierikzee. De hele vissersvloot van Nederland zit nu vrijwel in Zee land, spontaan te hulp gesneld op de dringende noodkreet. Sommigen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om hulp te kunnen bieden. Rond Haamstede. Bruinisse. de Flauwers. Dreischor en andere plaat sen was het hetzelfde beeld. Honder den schepen voor de kust om de dui zenden op te nemen, die het eiland moesten verlaten. Een groot, bezwaar bij de reddingspogingen is echter het in onvoldoende mate aanwezig zijn van roeiboten met buitenboordmotor en platboomde vaartuigen, die de ga ten door kunnen of over de dijken gedragen kunnen worden. Prachtig werk hebben de helicop ters gedaan, die tientallen mensen uit hun benarde posities verlost hebben en de gehele dag boven de eilanden zweefden. Het uitgooien van rubber boten is niet zo n groot succes ge weest. Het was een toeval als zo n boot terecht kwam tegen een geïso leerd-* boerderij. Enkele schepen in de Zeeuwse wa teren hebben via het. noodverkeersnet medegedeeld, dat achter Bruinisse en bij Ooltgensplaat en Oude Tonge nog honderden mensen op redding wach ten Alleen roeivletten kunnen deze gebieden bereiken. Toestand meester in Cadzand Naar te MruRscl telefonisch uit Cadzand wordt vernomen, is men de toestand «laar thans meester. Aanvankelijk was de situatie door een breuk in de «l|fk van de Her- djjkse Zwarte Polder zeer precair en deze polder is geheel over stroomd geweest. Ook in een dijk van de aangrenzende Tienhonderd- polder is een gat geslagen van 50 meter breedte. Verder heeft zich in Cadzand veei duinafbraak voorge daan. Het gemeentelijk zeebad is geheel vernield. Slachtoffers zijn er in Cadzand niet te betreuren. De zee sluis heeft de springvloed overleefd, doch lekt hevig. De dam in de mon ding van het natuurreservaat „Het Zwin" is vernield en de meuw-ge- vormde duinrij op Nederlands ge bied zijn weggespoeld, In Breskens Is voél schade aan gericht, Hotel „Roest" bij de haven is vrijwel weggespoeld. De toestand is ook hier thans niet gevaarlijk meer. De dijken worden hersteld en versterkt. In Breskens is een coör dinatiecommissie opgericht voor de distributie van arbeidskrachten en materiaal. In het nabijgelegen Hoofdplaat was de toestand aan vankelijk precair en de bevolking moest worden geëvacueerd. Op het ogenblik is men de toestand ook daar meester en het water trekt z'ch langzaam terug. In Terneuzen (Zeeuws-Vlaande ren) wordt vernomen dat de toe stand dear hoopvol is. Het water heeft zich uit de stad teruggetrok ken. Er zijn nog slechts enkel pol ders, waar water staat. De gemeente Terneuzen betreur! zelf geen slachtoffers. In de omlig gende gemeenten Hoek en Zaam- *-lag kwamen twee kinderen om het leven. In de verblijfruimten van de Kon Mil. Academie in Breda, waar sinds Zondag aan ongeveer duizend vluch telingen onderdak is verleend, zijn in de afgelopen vier dagen vijftig baby's geboren. De ongunstige voorspelling voor de Komende 24 uur harde wind uit Noordwestelijke richting heeft er mede toe bijgedragen, dat het mon- stertransportbedrijf Valkenburg van morgen vroeg op volle toeren is gaan draaien Nog vóór half tien waren al 30 toestellen onderweg naar de noodgebieden. voornamelijk met zandzakken, voedsel en warme kle ding. Dat deze vroeg starts mogelijk wa ren is te danken aan hot werk van de mannen in de Transva-hangar, de voorraadschuur van dit bedrijf. Daar werden de ladingen klaar gemaakt en zoveel mogelijk reeds in de vlieg tuigen gestouwd, zodat de vliegers bij de eerste oproep konden opstij gen. Ooltgensplaat heeft het zo drin gend nodige babyvoedsel in alle vroegte gekregen. Een vlieger vertelde dat het eiland Tiengemeten geheel onder water staat. Hij had geen enkel schip in de nabijheid opgemerkt. Wel bij Nieu- werkerk, dat dringend om legen zat en ook kreeg, naa^^aar juist de evacuatie van de bevolking .was begonnen Ook in Dreischor. waar de Fokker S-13 een ..dropping" uitvoerde, is de evacuatie inmiddels begonnen Prins Bernhard boven geteisterd gebied Prins Bernhard is hedenmorgen te 10 45 uur van het vliegveld Soester- berg opgestegen voor het maken van een oriëntatievlucht over de getrof fen gebieden. Gevlogen werd over dc Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflakkee Schou wen en Duiveland, Tholen, Zuid- Beveland. Zeeuws-Vlaanderen en daarna terug over Walcheren, Noord- Beveland. Schouwen en Duiveland. en Goeree en Overflakkee. om dan over Rotterdam en de Alblasser waard naar Soesterberg terug te ke ren. De Dakota, die de prins zelf be stuurde, vloog op een hot geveer 600 meter, zodat overzicht verkreeg. De bijzonder onder de indruk van het beeld, dat hij aanschouwde. Tijdens de vliegtocht zag men bij Vreeswijk de „Piet Hein', die als hospitaal schip op weg is naar de geteisterde gebieden. Hedenmiddag gaat de Prins onmiddellijk deelnemen aan de besprekingen over de hulpverlening. Mensen zongen in het snel stijgende water (Van onze speciale verslaggever) Het West-Brabantse overstromings gebied doet in menig opzicht denken aan een streek, waaruit het leven ge weken is. Tal van plaatsen en dorpen zijn geëvacueerd. Fijnaard bijvoor beeld. is nu een dood stadje. Alleen de militairen op de centrale punten brengen nog enig verkeer. Het zijn doodvermoeide jongens, die zich nochtans slechts even de tijd gunnen om de inwendige mens te versterken. Hun verhalen over het leed. dat hier in wijde omtrek over de bewo ners is gekomen, zijn van een schrij nend karakter. Met moeite slechts waren de mensen, gehecht als zij zijn aan hun huis en grond te bewegen om weg te trekken. Er waren er onder hen, die door en en door ver steend van de kou hun ledematen nauwelijks meer konden bewegen. Zij hebben gezeten op de daken, in telefoonpalen, en in de kruinen van bomen Sommigen konden geen woord meer over de lippen brengen. De doorge stane ellende van enkele etmalen had hen zelfs vaak angstig gemaakt voor hun redders! Volkomen apathie De volkomen apathie van vele zwaar getroffenen is er veelal de oor zaak van dat men moeilijk een juist beeld kan krijgen van het getal der omgekomenen in de getroffen gebie den Wij hebben de mensen gezien, die Meisjes-studenten nart de U.V.S.V. en „Unitas" op het stadhuis waren nog tot gister avond laat bezig met het uit zoeken van de evacuatie-adres sen. De vrijwilligsters in actie. (foto U. N Autoriteiten bezoeken geteisterd gebied Dl* chef van de Generale Slaf. luit.- gen. B. R. P F. Ilasseliiikii. Iiocfl Maandag een bezoek gebracht aan mi litaire onderdelen, die hij de hulpver lening in de door de watersnood ge teisterde gebieden zün ingeschakeld De minister van verkeer en mater- staat. mr J. Algera. zal zich heden. Woensdag met een dlrectievaartuig van de Rijkswaterstaat, de ..Jan Blanken", naar het centrum van de noodgebieden rondom Zierikzee begeven, teneinde ter plaatse contact op te nemen met de be volking. De minister zal worden ver gezeld door ir A G Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat en ir A H Fabius. hoofd-ingemeur van de Rtjkswaterstaal. UIT STAV^^ ARRIVEERDEN EVACUEES In de gemeente Stavenisse wonen 1700 mensen, zo vertelde ons de heer J. Leune. 2de ambtenaar ter secre tarie in Stavenisse. Hjj is een van de ongeveer 470 vluchtelingen, die Dinsdagmiddag met het kustvaartuig „Crescendo" uit Stavenisse in Rot terdam aankwamen. De burgemees ter is met een vijftigtal mannen ach tergebleven en andere bewoners hebben hun toevlucht in Tholen en Ierseke gezocht. Naar wij van officiële zijde verne men is de evacuatie van het vee uit. de getroffen gebieden in Zuid-Holland zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goerec-Overflakkee 90 f~, verdronken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee ver loren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid- Holland zijn naar schatting 1000 die ren verdronken. In de Alblasserwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.-W -Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de vee stapel in dit gebied is nog aan de gang In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd Zij zijn echter onbereik baar en konden tot. nu toe niet in vei ligheid worden gebracht Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoer is gebruikt om te trachten gaten in dij ken te dichten, zijn er over het alge meen nog voldoende voorraden be schikbaar. Uit alle delen van het land worden voorraden veevoeder aange boden. BESTRIJD DIE GRIEP! mot de «nel en feilloos werkende: Onder verwijzing naar de reeds in de dagbladen opgenomen publicatie betreffende 't verzoek van de Stich ting van de Arbeid aan de werkne mers om zo spoedig mogelijk ten minste 8 uren overwerk te ver richten en de verdiensten uit dien hoofde af te staan aan hel Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Rijks verzekeringsbank, de Vereeniging van Raden van Arbeid en de Zie kenfondsraad mede zich op 't stand punt te stellen, dat over deze ver diensten geen premie ingevolge de sociale verzekeringswetten is ver schuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen inge volge deze wetten in aanmerking ko men. Met vissersboten ontvluchtten weer anderen Stavenisse. vertelde ons deze ambtenaar, die tenslotte zei. dat er onzekerheid bestaat over het lot van twee a drie honderd mensen uit deze plaats De aankomst van deze mensen te Rotterdam was een triest schouw spel. Een vrouw op krukken, een oud moedertje met een Zeeuwse wit te muts. oude mannen, jonge man nen en vrouwen, kinderen en zuige lingen. Sommigen hadden moeite overeind te blijven en moesten ge steund worden toen ze voetje voor voetje het schip verlieten. Opeens een kreet van een vrouw: ..Je moeder is erbij" Dit gold een Rotterdamse agent, die meehielp de vluchtelingen te ontschepen en die door velen werd herkend. „Je vader zit voor in het schip"' vertrouwde 'n ander hem toe. Echter voor niet een ieder was een dergelijke gelukkige boodschap weg gelegd. Onder de toeschouwers, die de droeve stoet aanschouwden, be vonden zich ook die familieleden verwachtten te nes, doch die te ho ren kregen, dat men van het lot hun. ncr bloedverwanten niets wist. waarop de ongelukkigen in tranen uitbarstten. Ook waren er tranen van vreugde om een gelukkig weerzien. Ambulances gereed Op de kade stonden ongeveer zes ambulancewagens, die de mensen, die niet meer lopen konden vervoer den. De anderen werden per bus vervoerd naar de Ahoyhal, evenals een aantal vluchtelingen, dat even na de aankomst van de „Crescendo" met schepen uit Middelharnis. Dirks- land, Zijpe en Den Bommel aankwa men. Hetzelfde trieste beeld. Op de rivier voeren vissersschepen stroom opwaarts waarschijnlijk op weg om landinwaarts hulp te gaan verlenen. In St. Annaland zouden geen do den zijn. vertelde ons Jan Hink uit Oud-Karspel, die voor vogelstudie in Stavenisse was bij mensen, die in de oorlog bij zi.jn ouders onderdak had den gekregen. Hij vertelde ons van de vele weg- sespoelde huizen, kapotgeslagen dij ken. verhalen, die deze dagen steeds terugkeerden, aangevuld met trieste bijzonderheden- een vrouw die uur aan een lantaarnpaal had gehangen voordat een roeiboot haar verloste. Maandag was de eerste hulp in Stavenisse gekomen en de vluchtelingen konden Maandagavond al aan boord van de „Crescendo' gaan. die Dinsdagmorgen uit Stave nisse vertrok. van de rwaar getroffen eilanden Schouwen en Duiveland en Overflak kee zijn gehaald. De moed heeft ons ontbroken om hun naar hun beleve nissen te vragen. Bij zoveel ellende past het ieder om er het zwijgen aan toe te doen Trouwens wat deze men sen hebben moeten doorleven, laat zich niet beschrijven. Wij denken aan de ongelukkigen, die in Tholen en Zierikzee drie bange nachten hebben moeten doorbrengen in de open lucht. Schamel gekleed, zijn zij in die plaat sen naar de hoogste punten gevlucht. Toen er geen tranen meer waren om te huilen, groepten zij bijeen, vouw den de handen en baden hardop om uitkomst uit deze verschrikking. Op een plaatsje op Overflakkee, waar het water steeds hoger kwam, stonden ongeveer vijftig mensen bij een. op een punt van de dijk. De dood grijnsde hen toe. Toen was er een man. die begon te zingen, een psalm, waarin getuigd werd van een onwan kelbaar geloof, en de anderen vielen die man bij. Schor heeft dat lied bo ven storm en watergeweld uit ge klonken, totdat het water kwam en enkelen zich niet meer staande kon den houden en wegzonken, in het donkergrauwe water. Van die groep van 50 zijn er, naar men heeft kunnen nagaan, slechts elf gered kunnen worden. Dc jeugd van Arnemuiden laat zich bij de werkzaamheden voor het her stellen van de dijk niet onbetuigd. Ijverig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken met -and. waarmede het gat in de djjk gedicht zal worden. Hele opbrengst voor Nat Rampenfonds De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien. gewijd aan de overstro mingsramp. die ons land heeft getrof fen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevol gen dezer catastrophe Genoemde Vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de belangeloze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de papier handel en de drukkers belangeloos hun diensten aan deze opzei zullen verlenen. Op deze wijze zal het de Vereniging mogelijk zyn. de gehele opbrengst van de uitgave aan het Na tionaal Rampenfonds af te dragen. „Watersnood 1953", is de titel van dit boek. Men kan zich nu reeds op het binnen 14 dagen a f 3.50 in de han del komende, boek laten inschrijven bij elke boekhandelaar Van de eerste oplage wordt een bate van ca. f 175.000 voor het Nat. Rampenfonds verwacht Waarschijnlijk 20 slachtoffers te betreuren Uit een onderhoud, dat onze cor respondent Dinsdag heeft gehad met de burgemeester van Zuidland, blijkt, hoe /.waar deze gemeente is getroffen. Er zijn hier waarschijn lijk 2» slachtoffers te betreuren. (Hieronder is ook de wethouder Wolters met zijn vrouw en 6 kinde ren. Op wonderbaarlijke wijze is een meisje, tot dit gezin behorende, door het water een reeds ontruimd huis hinnengespoeld: het kon later daaruit worden gered. Var het dorp Zuidland staan nog slechts 100 woningen min of meer droog. Het vee is grotendeels ver dronken. Een gedeelte ervan kon in het dorp in veiligheid worden ge bracht; het is nu afgevoerd. De mensen die zich eveneens in de kom van het dorp in veiligheid wis. ten te stellen, konden reeds Zondag dank zij 15 bussen van de R.E.T (Rotterdamse Electrisehe Trami worden afgevoerd. Er is van alle zijden zeer veel hulp geboden. Tot nu toe is van de slachtoffers slechts één l\jk geborgen, doch vrij wel zeker is, dat de andere 19 per sonen eveneens zijn omgekomen Van officiële zftde werd zeer veel medeleven getoond. Zondagmiddag Wagenbergers weer naar huis toe In Wagenberg in Noord-Bra'oant is een kind van twee jaar omgekomen. De burgemeester van Terheijden. in welke gemeente Wagenberg ligt. heeft ons meegedeeld dat alle wo ningen in de Dorpsstraat in Wagen berg vrij van water zijn en dal te rugkeer van de geëvacueerde be woners gewenst is en geen moeilijk heden ondervindt. Wagenberg is te bereiken via de weg Made-Stuive- zand-Helkant De filmreportage van Polygoon De filmreportage van Polygoon is van een beknopte, huiveringwek kende directheid. Men krijgt eeiv summier over zicht van de toestand langs de Hol landse kusten en ook hoe de storm vloeden het lage land overstroom den door gaten in de dijken en hoe de vluchtelingen wegtrekken uit. de bedreigde plaatsen. Weliswaar was het uiteraard ook voor Polygoon onmogelijk een to taal beeld van de ramp te geven, maar de opnamen zijn indrukkend en naviant. reeds was mr Dinger, chef van het kabinet van de Commissaris de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland ter plaatse. Maandag mr Donker, minister van Justitie en gisteren minister Mansholt. de eveneens all# mogelijke medewerking toezegde. Van Soest uit is een hulpploeg gearriveerd, welke geheel is uitge rust met verlichting enz. Deze heeft herstel van ile toevoerweg onmid dellijk ter hand genomen. Blijkens een prijzenverordening van het bedri.jfsschap voor aardappe len zijn thans maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld, die ten doel hebben een ongemotiveerde prijsop drijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding be staat te voorkomen Met ingang van heden. Woensdag 4 Februari 1953 gelden maximum verkoopprijzen voor verkoop door te lers. landhandelaren. grossiers en kleinhandelaren De maximumprijs bij verkoop aan de consument, waar onder niet alleen gewone verbrui kers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, be draagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg. en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maximumverkoopprijzen die éen cent per kg. hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg. extra worden berekend. De klein handel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duidelijke aandui ding, betreffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de on derscheiding zand- en kleiaardappe len. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg In tegenstelling tot anders luidende berichten deelt het ministerie van Landbouw-, Visserij- en Voedsel voorziening mede, dat het exportver bod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen. Aok voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardap pelen. die blijkens de verzendings- documenten vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Speciale postzegel voor watersnood Ten behoeve van de getrof- 'enen zal PT.T. op zeer korte termijn een speciale waters nood-postzegel uitgeven in de 'rankeer-waaide van 10 cent met een toeslaR eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels die nog gedrukt moeten wor den verkrijgbaar zullen zijn. volgt nader bericht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5