Spontane hulp uit alle delen der wereld „Dropping" geregeld door Marine Luchtvaart Dienst Weer trok Koningin naar noodgebied Van Woensd recht uit Denemarken: speciale postzegel Coördinatiecommissie Watersnood 1953" r Doesburgse jongens redden 266 mensen werden honderden bevrijd Scheveningen Gezin met 7 kinderen omgekomen UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 4 FeSruari 1953 60e Jaargang No. 235 Pagina 7 De spontane hulp in giften en materieel en de actieve hulpverlening uit alle delen der wereld blijft aanhouden Onprettige ervaring (Van onze Haagse redacteur) Een Hagenaar, die met een wagen van een Haagse firma op last van het Rode Kruis op weg was naar Zuid-Beverland om daar dekens, matrassen en meubilair te brengen, deed op rijn tocht ien minder prettige ervaring op Men kwam mei de auto bij het veer van Hekelingen naar Nieuw Beyerland. een particulier veer. De eigenaar eiste betaling voor het overzetten van de wagen, hetgeen neerkwam op 11 gulden, inclusief de begeleider. Direct is bij aankomst hiervan melding gemaakt bij de burgemeester van Zuid-Beyerland. De Haagse vrijwilliger was hoogst verontwaardigd over het optreden van de eigenaar van het veer. die slechts wilde over zetten. nadat betaald was. hulp da. Denemarken. Terland. Italië. ÏNieuw-Zeeland, Noorwegen. Zwitserland, Zuid-Afrika, Verenigde Staten en West-Duits- land. een treinlading zuidvruchten naar Nederland. België en Engeland te zen den. De Paus heeft een bedrag van der tigduizend gulden ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds ge steld. De Zwitserse hulpactie voor Neder land heeft in enkele uren tijds 450.000 franken opgebracht. Beheerders van het overstromings fonds van Brits Columbia in Canada hebben meegedeeld, dat 100 000 dollar zal worden geschonken voor de slachtoffers in Noord-West-Europa en Engeland (Op het ogenblik heeft Canada zelf met overstromingen te kampen. In de Fraser-vallei staan duizenden acres bouwland onder water tengevol ge van zware regenval. De toestand is echter niet ernstig.) De Belgische minister-president, Jean van Moutte, heeft in de Belgische Kamer verklaard, dat België zijn grenzen en huizen open zet voor men sen uit de rampgebieden van Neder land. Voorts heeft de minister-president telegrammen van deelneming ontvan gen van de Griekse minister-president Papagos, de minister van buitenland se zaken van Uruguay, de zaakgelas tigde van Tsjecho-Slowakije en het gemeente-bestuur van East-London in Zuid-Afrika. De Ned. Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, heeft het erevoorzitter eschap aanvaard van het. „Centraal Comité Watersnood Nederland '53" dat door hem werd gevormd.. Dit comité vertegenwoordigt alle scha keringen van de Nederlandse ge meenschap in Indonesië. en neemt langzamerhand een ongekende omvang aan. Zoals een hoge functionaris van de Nederlandse ambassade te Parijs het noemde: „in deze dagen is overal ter wereld een merk waardig uitgebreide beweging van solidariteit in het leven geroepen". De Liga van het Int. Rode Kruis heeft Dinsdag bekendge maakt. dat de Rode-Kruisverenigingen in elf landen in totaal 250.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor hulp aan Engeland en Nederland. De elf landen zijn, Australië. Cana- Duitsland: gecoördineerd Het Noorse comité „Red de Kin deren" heeft per vliegtuig 500 paar kinderschoenen naar Nederland ge zonden. Vandaag zijn duizend dekens en lakens, alsmede 1.000 paar rubberlaarzen verzonden. De goederen zijn verzameld door het Rode Kruis. Dertig Zweedse militaire vracht auto's met voedsel en dekens wa ren Dinsdagavond door Denemar ken op weg naar de Nederlandse rampgebieden. De Nederlandse ge zant in Zweden. Daniels, richtte Dinsdagavond een oproep tot alle Nederlandse onderdanen in Zweden en tot het Zweedse volk om hulp te bieden. In het oude gedeelte van Stock holm zijn verscheidene organisaties een geldinzameling begonnen voor de „bevriende stad" Zierikzee. De Deense posterijen hebben be sloten een speciale postzegel uit te geven met een toeslag. Ken derde van de opbrengst zal naar Neder land gaan. Teneinde een en ander te bespoedigen is besloten een be staande zegel mot een portret van de Koning van een opdruk te voor zien. Het bekende staatsorkest zal een concert geven ten bate van Neder land. De Nederlandse dirigent van Beinum zal gevraagd worden te di rigeren. De Franse hulp Uit alle streken van Frankrijk stromen gaven binnen. Op de Jor- daan-bank te Parijs is een speciale telefoniste aangesteld om alle vra gen omtrent hulpverlening en aan biedingen te beantwoorden. De .Secours Catholique', die twee vertegenwoordigers naar de ramp gebieden heeft gezonden, heeft de plaatsing van drieduizend Neder landse kinderen in Franse gezinnen aangeboden. Mgr Weber bisschop van Straats burg heeft Dinsdag via de pers een beroep gedaan op de inwoners van zijn bisdom om de hulp aan Neder landse kinderen in de noodgebieden te steunen. Zondag a.s. zal zijn op roep van alle kansels in het bisdom Straatsburg worden voorgelezen. De Aartsbisschop van Nice, mgr Paul Remond. heeft Dinsdag met de burgemeesters van Cannes en Nice besprekingen gevoerd. Beslo ten is aan de Rivièra bij genoemde plaatsen met de grootst mogelijke spoed vacantickampen in te richten voor Nederlandse kinderen. Een comité van het Oostenrykse- Nederlandse Genootschap is op grote schaal acties begonnen onder voorzitterschap van mevrouw Nilde Figl. echtgenote van de Oostenrijk se Kanselier. In West-Duitsland neemt liet aan tal bewijzen van medeleven met de watersnood in Nederland toe naar mate het aantal slachtoffers klimt en de werkelijke omvang duidelyk wordt. Het aantal aanbiedingen van Duit se instanties voor hulpverlening in Nederland is thans zo groot gewor den. dat men in Bonn overweegt een centrale Instantie in het leven te roepen om dc Duitse hulp te coördi- De regering van het land Noord- rijn-Westfalen heeft technische hulp verlening aangeboden. Ook de rege- ringspresïdenlen van Osnabrück en van Aurich in Oost-Friesland heb ben hulp toegezegd. De „Farbwerke Hoechst" een van de grootste pharmaceutische fabrie ken in Duitsland (bil Frankfort) heeft aan het Nederlandse Roode Kruis medicamenten ter beschikking gesteld voor het voorkómen van epi demieën De medicamenten verte genwoordigen een waarde v an 28 000 mark. De gemeenteraad van Munster heeft zich in een telegram aan de burge meester van Enschedé bereid ver klaard. honderd Nederlandse kinde ren uit de geteisterde gebieden op te nemen. Ook de stad Aken heeft aangeboden Nederlandse kinderen uit de getrof fen gebieden op te nemen. Het Westduitse Vakverbond heeft de Nederlandse vakbeweging een eer ste schenking van 50,000 mark doen toekomen voor hulp aan de getroffe nen in de kustgebieden. Aan de mijnen en andere grote be drijven in het Ruhrgebied is verzocht hulpploegen naar Nederland te zen den. Sinaasappelen uit Israël De „Knesset", het Israëlische parle ment heeft in een speciale plechtige bijeenkomst uitdrukking gegeven aan haar diep medeleven met het Neder landse volk. De regering van Israël heeft opdracht gegeven 5000 kisten sinaasappelen ter beschikking te stel len. De bevolking van Cicilië is opgeroe pen om bij te dragen in een fonds om De Nederlandse ambassade t.e Bonn en de Nederlandse consulaten in Duitsland hebben bekend ge maakt, dat zij een actie zijn begon nen onder de Nederlanders in Duits, land tot het bijeenbrengen van gel den en goederen. Het bestuur van de Ned. Vereni ging van Tandheelkundigen deelt mede, dat de leden unaniem hun diensten belangeloos ter beschik king stellen van de geëvacueerden. VOEDSEL, WATER, RUBBERBOTEN, ZANDZAKKEN Alles gedirigeerd vanuit Valkenburg (Van onze speciale verslaggever) Ii het marinevliegkamp Valkenburg" in Zuid- Holland heerst een enorme bedrijvigheid. Onafgebroken dag en nacht, daveren de vliegtuigen over de start banen de zware Ameri kaanse Fairchild Packet- vrachtvliegtuigen, de wend bare, practische MLD-Sea- Otters, vogels van allerhan de pluimage doch met één doel: hulp te brengen aan hen, die in de over stroomde gebieden in nood verkeren. Op het vliegveld Valkenburg bij Lei den heerst een drukte van belang, vliegtuigen vliegen af en aan naar de noodgebieden. Vele diensten zoals de Marine. Luchtmacht, Amerikaanse luchtmacht en K.L.M nemen deel aan het reddingswerk. Foto: Een zojuist aangekomen Sea Otter bracht ge wonden uit Nieuwekerke (Schou- wen-Duiveland) mee. die in Haagse ziekenhuizen zullen worden onder gebracht. De Sea-Otters kunnen n.l in het overstroomde gebied een lan ding uitvoeren. n Werkzaamheden vastgesteld Bij besluit van de Ministerraad van Maandag is ingesteld een co ördinatie - commissie „Watersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van binnenlandse zaken. In deze commissie hebben zitting de secretaris-generaal van het mi- nisterie van financiën, de secreta rissen-generaal van de ministeries van maatschappelijk werk en van algemene zaken, de directeur-gene raal van het verkeer, de Nederland se territoriale bevelhebber en de plaatsvervangende directeur - gene raal van de voedselvoorziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie te verzekeren in de leiding bij de bestrijding van de ramp en bij de latere verzorging van de getroffenen. De hesluiten Besloten is: 1. Bij de onmiddellijke bestrijding van de ramp heeft in de provincie de Commissaris der Koningin de opperste leiding. In gevallen, waar in meer provincies betrokken zijn, of de Commissaris der Koningin door gebrek aan verbindingen geen overzicht heeft, berust bedoelde lei ding bij de minister van binnen landse zaken. Dit betreft iiitsluL tend de vaststelling van wèt ge daan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan moet worden, ware over te laten aan in stanties. die daarvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Het gaal in dezen uitsluitend om de onmiddellijke hulpverlening, en dat buiten beschouwing blijven alle maatregelen die genomen moeten worden ten aanzien van de water, kering, welke zaak zijn van de rijks waterstaat. welke daartoe de mede werking kan inroepen van de N.T.B. 2. Vluchtelingenzorg en evacuaties, waartoe besloten wordt door de Commissaris der Koningin c.q de minister van binnenlandse zaken. iecommissarissen en de een. trale evacuatiecommissie. Zijn de geëvacueerden eenmaal onderge bracht in de definitieve vlucht oorden, dan is de verdere verzor ging zaak van het ministerie van maatschappelijk werk, met inscha keling van de provinciale opbouw- organen. 3. Het bijeenbrengen der bijeen- gezamelde goederen berust bij het Roode Kruis, de centrale inzame ling van gelden by het Nationaal Rampenfonds Van bedoeld fonds zal de Prins der Nederlanden het voorzitterschap op zich nemen. Want van „V fcntvuit re. geit de Marine Dienst de droppings" van voedsel, water, rubberboten, vlotten, zandzakken en de meest uiteenlopende zaken, waaraan men in 't geteisterde Zuid westen van ons land zo dringend behoefte heeft. Ook in het directe reddingswerk heeft de MLD een aandeel, hoewel dit hoofdzakelijk van Gilze Rijen uit waar men over hefschroef- vliegtuigen beschikt wordt geor. ganiseerd. De Generale Staf bepaalt waar reddingswerk moet worden vei richt en waar droppings noodzakelijk zijn en geeft dit respectievelijk door aan Gilze Rijen en Valkenburg, die voor de uitvoering zorg dragen. Dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten op het vliegveld Val kenburg konden wij enige indrukken opdoen van de geweldige activiteit die daar ontplooid wordt om de noodgebieden te helpen. Hangar vol lading In een der grote hangars liggen kolossale hoeveelheden voedsel- en andere pakketten, die door vracht auto's z\jn aangevoerd en door het grondpersoneel worden overge bracht naar het platform, waar de vliegtuigen, onmiddellijk na de lan. ding van een vorige vlucht, tanken en worden volgeladen om weer te vertrekken naar het overstroom de land. Van de Marine Luchtvaart Dienst zijn het vooral de Mitchell's en de Harpoons, die grote hoeveelheden pakketten overbrengen doch ook de Sae Otters (zeer wendbare amphi- bievliegtuigen) doen prachtig werk. Firefly-jagers verzorgen de com municaties boven de getroffen ge bieden. Ook verscheidene Amerikaanse toestellen nemen aan het dropping- werk deel. W|j noemden reeds de zware Fairchild Packet's, die in hun logge, aan de achterzijde geheel openklapbare. romp een massagoe deren (zelfs een tank) kunnen ber gen. Verder zijn de Amerikanen vertegenwoordigd nv'to'1 drietal Dakota's. De LSK heeft ook een aandeel ln de droppings met enkele Dakota's en Beechcraft machines. En tenslotte verleent ook de Rijks luchtvaartdienst van „Valkenburg" af steun aan de noodgebieden. Wij maakten voor eigen risico een landing bij een stuk dijk op Schou wen Dulveland, vertelde ons ma joor-vlieger Meyer, die juist uit z'n Sea Otter was gestapt. „Er wa ren op dat, geheel door water om ringde. stuk dijk ongeveer 80 men sen bij elkaar, en de helicopteres waren druk bezig anderen hulp te verlenen. Het was ons onmogelijk hen zo maar te laten ziten en wij besloten nadat het „linkvliegtuig", dat met alle hulpverlenende toestellen radiocontact onderhoudt, ons had medegedeeld, dat wfl zelf moesten bepalen wat te doen een landing in het ondiepe water uit te voeren. Bij de dijk stond een sterke stro ming die de Sea Otter dreigde mee te sleuren naar een gat in de dijk, doch tenslotte werd contact met de mensen op het droge gedeelte tot stand gebracht. Een oudtle vrouw er een zesjarig weesmeisje, die er het ergst aan toe leken te zijn, heb ben wij aan boord genomen en naar Valkenburg gebracht." Zo schetste majoor Meyer in korte trekken, haastig, en klaar staande voor de volgende vlucht, het riskante reddingskarweï, dat hij tezamen met luitenant ter zee vlieger Munter had uitgevoerd. Op een andere plaats, waar een paar oude mensen in een hooiberg beschutting hadden gezocht lag in latten en afval het woord „honger" op een dijk Hier kon de Sea Otter voedsel laten vallen. Eén MLD-vliegtuig opereert niet van Valkenburg, maar van Gilze- Rijen uit. Het is het enige Nederlandse hefschroefvliegtuig, een „Sikorsky", die de schone naam „Jezebel" draagt. Dit toestel heeft, samen met zijn bui tenlandse naamgenoten, heel wat mensen uit benarde omstandigheden gered. m Het is een goed ding voor het op- sporings- en reddingswerk van de Marine Luchtvaart Dienst in het al gemeen dat er binnenkort meer van deze toestellen uit Amerika zullen worden geleverd. Want ook zonder een overstro mingsramp als die, welke ons land thans heeft getroffen, is de MLD vaak zeer vaak, in actie om steun te ver lenen aan mensen, die in nood ver keren, namelijk als de opsporings- en reddingsdienst te hulp wordt geroe pen voor scheeps- en vliegtuigonge lukken op zee. BIDDAG ZONDAG A.S. De kerken welke elkaar in dagen van nationale nood reeds meermalen hebben gevonden, kwamen gisteren samen in Den Haag. De Doopgezinde Sociëteit, Gereformeerde kerken en -ge meenten, Lutherschen. Neder lands Hervormden. Oud-Ka tholieken, Rooms Katholieken, Remonstrantse Broederschap en Vrije Evangelische Gemeen ten zonden afgevaardigden, die onder presidium van het mo deromen der Hervormde Kerk. vaststelden, dat ZONDAG S FEBRUARI EEN NATIONA LE ROUW- EN BEDEDAG zou zijn. Het motief der herdenking is: gedenken van de doden, ver ootmoediging. gebed om kracht voor de toekomstige arbeid en plicht en offervaardigheid. Elke kerk regelt de herden king en viering op de haar eigen wijze, de opbrengst der collecte komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampen fonds als gift ter leniging van de eerste nood. Het ligt in de bedoeling later samen te komen ter bespreking van een gezamenlijk deelne men aan een wederopbouw- plan. De gehele bevolking van de gemeen te Kruiningen op Zuid Beveland eva cueert. In lange rij trekken de voer tuigen. waarop de inwoners van het stadje met slechts weinige van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Een triest beeld van de bittere ellende, dié door de mensen in de noodgebieden ge leden wordt. De burgemeester van Doesburg deelt ons mede, dat Zondagmorgen in deze gemeente direct contact is op genomen met de Doesburgse Zeilver eniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en. verge zeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens heb ben tot gisteravond bet genoegen mo gen smaken 266 mensen het leven te redden. Vandaag zijn ze weer ingezet in Steenbergen. Ontroerd Zeeland begroette prinses Wilhelmina H. K. H. Prinses Wilhel- mina heeft Dinsdag een be zoek aan Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en aan Tholen gebracht. Aan boord van een marechaussee-vaar tuig ging H.K.H. van Kort- gene op Noord - Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Met een bestel wagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de Commissaris van de Ko ningin, Jhr mr De Casem- broot. Op het havenplein van Zierikzee drong de be volking rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten zwijgend de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.„Ik kan niet an ders zeggen dan: mijn innige deelneming." Ontroerend waren ook de korte momenten, zoals s lak voor Stave- nisse, waar een Amsterdamse rond vaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk ver. scheen de Prinses aan het dek wind en regen trotserend. De vluchtelin. gen zagen haar: mannen nikten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde ze vertelde men ons dat deze woor den welsprekender waren dan me nige redevoering. In St&venisse ging de prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Ber gen op Zoom bracht. SPOORWEGEN RIJDEN WEER. Sedert vijf uur Dinsdagmiddag word! tussen Vlissingen en Amermnden nP Walcheren een uurdlenst met treinen gereden Tussen Roosendaal en Zeven bergen wordt een pendeldienst mei treinen gereden. Bezoek aan Fijnaart en Halsteren Om 9 uur Dinsdagmorgen verliet H.M. de Koningin Soestdijk om zich opnieuw naar de geteisterde gebieden te begeven. In Soesterberg nam H.M. in een militair vliegtuig plaats voor een vlucht boven de geteisterde ge bieden van Zuid-Holland. Zeeland en Noord-Brabant. Daarna landde het toestel op Giize-Rljcn. waar de Ko ningin zich door verscheidene auto riteiten. onder wie luitenant-generaal vlieger J. A. Aler, over de hulpverle ning liet voorlichten. Zij verklaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van alle samen werkende instanties. Vergezeld van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof De Quay, begaf H.M. zich per auto naar redden 2000 mensen De op Woensdrecht gestationneer- de Britse en Amerikaanse helicoptè- res hebben reeds velen honderden mensen uit hun benarde positie kun nen bevrijden. Vandaag bij het krieken van de dag stegen zij opnieuw op met medi camenten, voedsel en dekens. De „Austers" van de Koninklijke Luchtmacht zijn op het strand van Schouwen Dtiiveland geland. Zij heb ben dekens gebracht en zijn terugge keerd met vluchtelingen. Prins Bernhard heeft vier vlieg tuigen ter beschikking gesteld en de Nationale Luchtvaartschool tien. Het koninklijk jacht ..Piet Hein" is hedenmorgen uit Amsterdam naar Rotterdam vertrokken. Aan boord bevinden zich tien perso nen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning, ook een marine-arts en enig verplegend perso neel. Voorts voert het jacht genees middelen mede. Sergeant heeft leiding in Sommelsdijk In Sommelsdijk naby Middelharnis is de leiding van de hulpverlening In Klundert zijn zeker 13 doden te betreuren, aldus deelde de burgemees ter van deze gemeente ons vandaag mede, Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel wegge sleurd, waarbij de beer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw van Wensen-Toienaars en zeven kin deren in de watermassa omkwamen De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geevaeueerd. thans in handen van de beroepsser geant Cornelis van der Put, een mo torordonnans eerste klasse. De burge meester van Sommelsdijk wordt nl. vermist. Serg. Van der Put, die toeval lig in Sommelsdijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgeno men. Hij wordt geassisteerd door vijf andere militairen, 200 studenten en een dokter. De Schevemngse vissers, die uitge rust met 19 sloepen, hulp hebben ver leend aan de inwoners van Abben- broek. Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zijn in Scheveningen teruggekeerd en wachten daar op nadere instructies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken ge bied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Breda voor eén bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het gebouw van de KMA. Het dorpje Fijnaart. dat nu droog is. maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Koningin zich met velen onderhou den en met bewondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspan ning van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzen de polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verder ging de tocht naar Halste ren. waar de Koningin met vele eva cué's en met leden van land- en zee macht gesprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitsteken de werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in de laatste plaats de ontvangstcen tra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, waaronder zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse am bassadeur in. Zij liet haar wagen stop pen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, van de gelegenheid gebruik makend, de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terug reis werd weer met het militaire vliegtuig gemaakt, dat om half negen 's avonds op Soesterberg aankwam. MSA-bezoek aan getroffen gebied De heer Fred Anderson, speciale vertegenwoordiger in Europa van de MSA, is van plan vandaag van Parijs naar Nederland te vliegen om zich een indruk te vormen van de toestand. Hij zal, met de Amerikaanse ambassa- deur, Selaen Chapin, over de getrof fen gebieden vliegen om te zien wat de MSA in de toekomst voor het her stel kan doen. Thans zijn de eerste foto's aangeko- men van de overstromingen op Wal cheren. tn het bijzonder uit Vlissin gen. Deze foto laat ons de Kleine- I markt in Vlissingen zien op Zondag ochtend. Rechts het bureau en de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4