Schouwen-Duiveland, het Duinkerken van Nederland stelpt in nood! Geen debat over de regeringsverklaring Scheveningers redden 2000 mensen Per boot van boerderij naar boerderij om mensen op te pikken Naar schatting 175.000 h.a. overstroomd Woensdag 4 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad (Van een speciale verslaggever) Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water waterSlechts een hulppoging op zeer grote schaal kon die redding brengen en hiermee is men gisteren in de vroege ochtend begonnen. Honder den vaartuigen lagen gistermiddag voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend doorstroomt. Schouwen- Duiveland is gisteren het „Duinkerken van Nederland" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger was, maar het medogenloze geweld, dat de natuur heeft ontketend. En wat er minder erg is, zouden wij niet durven zeggen. Soms kan een plotselinge dood een gunst zijn, als men hem plaatst tegenover de radeloze angst van hen, die het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. Wij weten weinig van de andere dorpen van het eiland, alleen werd ons nadrukkelijk verzekerd, dat de toestand op Zierikzee min der alarmerend is geweest dan men aanvankelijk heeft gedacht, maar dat het in Bruinisse uiterst kritiek is. De onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd over het lot van dit eiland, is thans echter verdwenen. Daarvoor in de plaats is gekeerd een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij uit eigen ervaring weten, is, dat Serooskerke geheel ontruimd is en dat van het gras veldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd heb ben nagekeken, toen wij met de enige tientallen overgebleven in woners van het dorpje omstreeks half een gistermiddag wegvoeren naar de duinen, om de mensen over te zetten op een van de vis sersschepen, die daar voor anker lagen. Doch laten wij het verhaal van de aanvang af vertellen en begin nen .om vijf uur gistermorgen in Yerseke, toen wij op het vissers scheepje, Waarop zes stormboten waren geladen, in gezelschap van zes Belgische militairen, een Ne derlandse kapitein en een paar burgers de haven verlieten, om in de donkere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wij Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene en rode licht van de ha venuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de z.g. Flauwers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans had gezien naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de bo ten uitgeladen en naar de over kant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando. De boten werden twee aan twee aan elkaar vast gemaakt en een boer, die daar plaatselijk bekend was ging mee als gids. Drie „dub bele" boten kozen elk een andere richting en in het schemerdonker trokken ze de eindeloze water vlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uit staken. ZWARE TOCHT Een harde wind woei van de landzijde. Peddelen was onder deze omstandigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerderij af", zei onze gids. ,wat daarachter nog zit weet ik niet". „Daarachter", dat betekende: een onafzienbare watervlakte met tientalllen daken, telefoon palen, die de weg markeerden, en in de verte enkele hoge pun ten met bomen en een kerkto rentje. In een uur waren we naar schatting ongeveer vijfhon derd meter gevorderd, optor nend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweep te. De reportage was door de jour nalist reeds lang vergeten. Hier golden belangen, die verre uit gingen boven die der berich- geving. We passeerden de molen „De Moriaan" en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins be woonbaar uitzag. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boer derij gebaarde een jonge boer. „Daarginds", schreeuwde hij, „daar hangt een witte vlag uit, ga daar maar eerst heen". Na drie kwartier waren we er om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapote ruit fladerde. Van de be woners geen spoor. Even verder weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. „Niet meer no dig, daar kunnen geen mensen meer zijn", Dan maar over bakboord, voorbij het gat in de richting Serooskerke. Het voorbijkomen van dat vijf en zeventig meter brede gat heeft meer moeite ge kost dan de hele tocht. Maandag was daar een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden trach ten te redden. Twee ervan brachten er het leven af, zoals later bleek. De zuiging was merkbaar tot op twee kilometer landinwaarts. Wij passeerden het op ongeveer 800 meter af stand, doch die 75 meter kostten ons anderhalf uur. Toen was Serooskerke niet zo ver meer. Midderwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen ge worden. Drie helicopters cirkel den rond, hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gerde mensenleven betekenda. „Meteors" joegen voorbij, „Aus- ters", een Grummon amphibie- vliegtuig, „Harvards" en een „Flying Boxcar" van de Ameri kaanse luchtmacht. Helicopter wees de weg Waarheen eerst? was de vraag. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadrukkelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Serooskerke, waar nog de vlag uithing die Za terdag ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbij waren, zwaaide de helicopter af, op zoek naar andere slachtoffers. Tussen kapotte huizen voeren wij, door wat eens de toegangs weg tot 'het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe, het enige te ken van leven dat wij zagen. Ge leidelijk aan werd het water la ger en tenslotte schuurde de lan dingsboot over de keien en kon men met waterlaarzen aan land gaan, vlak bij het kerkje. Een agent van politie kwam ons tegemoet: „Hoe is het op Re- nesse"? vroeg hij bezorgd, „daar zitten mijn vrouw en kinderen" Wij moesten hem het antwoord schuldig blijven. In de kerk van Serooskerke „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij. „Ongeveer twintig, kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twintig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk. Een primus zorgde voor warme kof fie en zo gezien konden de men sen het nog wel even volhouden, wat ze zelf ook toegaven. „Ga eerst meer mee een paar huizen langs" zei de agent, „daar zitten er nog een paar". De twee boten werden ontkop peld en elk ging naar een huis verder het water in. Een oude man keek uit het dakvenster en zwaaide. „We komen eraan", riep de agent, „ga maar naar de ach terkant naar het raam". Aan de achterkant stonden de twee oud jes: een man, met grote grijze snor, en zijn oude, zachtjes hui lende vrouw, die, zoals de man zei, niet zo goed meer uit de voe ten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder de oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mens je, toen zij buiten het raam bun gelde, waar hoog reikende han den haar grepen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze tegen een van de mannen aan, te moe om enig initaitief te tonen. Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over het ko zijn en werd eveneens gegrepen. De man boven gooide snel wat beddegoed na en toen ging de tocht verder. Twee nachten op zolder „We hebben twee nachten op zolder gezeten", vertelde de oude „Meestal onder de dekens. Eten hadden we nog genoeg, en we konden ook wat warms maken, want we hadden een vergasser, maar het drinkwater begon aar dig krap te worden". In twee andere huizen was geen leven meer te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de bewoners gered waren. In het dorpje waren middelerwijl nog een roeiboot en een motorvlet aangekomen, die ook reeds eni ge mensen hadden opgepikt. Het schaarse beddegoed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de tocht. „Moet de hond niet mee?" riep iemand. „Hij hoort nergens bij", zei er een, „laat hem maar bij de paar den blijven of schiet hem anders dood". De agent had zijn revol ver reeds getrokken om het dier een ellendig einde te besparen, toen een man uit een van de bo ten sprong, door het water waad de, de hond in het nekvel greep en hem in de boot slingerde. Paarden bleven ons nastaren van het grasveldje, onbewust van hei lot dat hen wachtte. Met de mo torvlet als trekkracht ging de te rugreis heel wat vlotter en in an derhalf uur waren we allemaal op de dijk, waar middelerwijl ge nietroepen en marinemannen ar riveerden om de vluchtelingen over te nemen en op een van de vele schuitjes te zetten, richting Yerseke. Evacuatie-vloot Vijfenzeventig schepen telden wij gistermiddag voor Zierik zee: kustvaartuigen, marine schepen, tankschepen, particu liere jachten en vissersschepen. Nagenoeg de hele vissersvloot van Nederland zit nu in Zee land, spontaan te hulp gesneld op de dringende noodkreet, sommigen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspe lend om hulp te kunnen bieden. Rond Haamstede, Bruinisse, de Flauwers, Dreischor en an dere plaatsen was het hetzelfde beeld. Honderden schepen voor de kust om de duizenden op te nemen, die het eiland moesten verlaten. Een groot bezwaar bij de reddingspogingen is echter het in onvoldoende mate aan wezig zijn van roeiboten met buitenboordmotor en platboom de vaartuigen, die de gaten door kunnen of over de dijken ge dragen kunnen worden. Zo doende staat het aantal grotere schepen in geen verhouding tot de primair nog meer noodzake lijke kleine schuitjes om men sen uit huizen te halen en na'ar de dijken te brengen. De helicopters Prachtig werk hebben de helicopters gedaan, die tiental len mensen uit hun benarde posities hebben verlost en de gehele dag boven de eilanden zweefden. Het uitgooien van rubberboten is niet zo'n groot succes geweest. Het was een toeval als zo'n boot terecht kwam tegen een geïsoleerde boerderij en enkele hebben wij als verloren en lek geslagen tegen de dijken zien liggen. Een tweede lacune, die zich wel zeer sterk heeft doen gevoelen, is het ontbreken van radiocon tact, dat b.v. tot gevolg had, dat men van Schouwen-Duiveland lange tijd niets heeft gehoord. Ook zouden in de roeibootjes draagbare zendertjes moeten worden meegenomen die con tact hebben met de vliegtuigen, die op hun beurt de bedreigde punten kunnen aangeven. Nu was het voor de kleine bootjes veelal een - zoeken op goed ge luk, terwijl men mocht aan nemen, dat de boven hen cirke lende vliegtuigen meer zagen dan de mensen op het water. De radio „Wij hoorden Zondagavond de radio", vertelde ons een in woner van Serooskerke, „maar wij hoorden niets over Schou wen en dachten dat men ons vergeten had of dat men het bij ons niet zo erg vond. Het ergste was, dat wij niet konden laten weten hoe het bij ons ge steld was." Gezien onze ervaringen op Schouwen-Duiveland geloven wij te mogen aannemen, dat het aantal slachtoffers nog be langrijk uit zal gaan boven het thans genoemde officiële cijfer. Yerseke is thans een van de centrale punten voor de hulp verlening in Zeeland. Het is vrijwel het enige plaatsje, dat niet heeft geleden, al is prac- tisch de gehele mosselcultuur verloren gegaan, wat op zich zelf al een schade van honderd duizenden is. De bewoners van- Schouwen worden voor een groot deel thans naar dit plaats je vervoerd, waar ze opgevan gen worden, onderdak kunnen en geregistreerd worden, waar na ze per boot naar Bergen op Zoom gaan. Daar staat de eva- cuatiedienst klaar om ze over te nemen en ze te distribueren over die gebieden, die daarvoor zijn aangewezen. Direct na aan komst in Bergen op Zoom wor den de geëvacueerden naar een centraal punt gebracht. Dege nen, die op bezoek in Zeeland verrast werden en thans terug keren naar hun woonplaatsen, Dr Augusteijn vloog boven Schouwen- Duiveland Dr A. H. P. Augusteijn, vroe ger arts te Delft, die in op dracht van het Rode-Kruishulp korps in Den Haag, Dinsdag ochtend per helicoptère uit Bergen op Zoom een vlucht heeft gemaakt boven Schouwen- Duiveland, heeft gerapporteerd, dat de kop van dit eiland droog is. Men is niet bevreesd dat er water komt. Er is nabij Haam stede een noodziekenhuis inge richt, waar Rode-Kruishelpsters onder leiding van de chirurg dr M. P. van der Loo uit Gel drop werken. De Rode-Kruiscolonne van Arnemuiden heeft met vijf bo ten hulp willen verlenen. Het lag in de bedoeling met deze boten vierhonderd mensen te evacuëren. De betrokkenen (vele oude mensen) gaven er evenwel de voorkeur aan op het eiland te blijven. Een klein aan tal is meegenomen via Zierik zee naar Walcheren. worden onmiddellijk naar het station gebracht, waar ze de trein naar hun haardsteden kunnen nemen. AASGIEREN! De politie te Abbenbroek heeft twee personen gearre steerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goe deren uit de verlaten huizen in het verdronken gebied. Ook de fabriek van Hooimeyer getroffen Naar wij vernemen ligt ook de beschuit- en banketfabriek van A. Hooimeyer en Zonen N.V. te Barendrecht in het overstromings gebied. De fabrieken staan ander halve meter onder water. De aan wezige voorraden afgewerkte producten van één week konden worden gered. Van de voorraden bloem, totaal 300 ton, heeft men de helft in veiligheid kunnen brengen. Het bedrijf ligt uiteraard geheel stil. maar de firma Hooimeyer heeft van acht collega-fabrieken de toezegging gekregen, dat zij haar productie vrijwel geheel kunnen overnemen. Men verwacht, dat over veer tien dagen de polder zal zijn leeg- gemalen. De directie van Hooi meyer taxeert, dat het vijf we ken tot twee maanden zal duren voordat de productie in eigen fa brieken kan worden hervat. Dr Drees zal weldra nadere mededelingen doen (Van onze parlèmentsredacteur) OP aangrijpende wijze heeft de Nederlandse volksvertegen woordiging blijk gegeven met de grote ramp die over onze lage landen is gegaan mee te leven. Zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer werden de verklaringen van de ministers Drees en Beel onder doodse stilte aangehoord. In de Tweede Ka mer waren ondanks de zeer slechte verbindingen nog 86 leden aanwezig. Film- en televisieoperateurs deden op stille wijze hun werk om dit historisch moment te vereeuwigen. Achter de regerings tafel had bijna het gehele kabinet plaatsgenomen. Alleen de mi nister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, ontbrak. Hij vertoeft buitenlands en is door de onbegaanbare wegen nog niet in staat naar zijn departement terug te keren. Hij woonde de K.S.G. con ferentie te Luxemburg bij. Ongeveer driehonderdduizend ernstig getroffenen Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundi gen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naaste bij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akker bouwland is nog niet bij bena dering vast te stellen. Duizen den koeien en varkens en tien duizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer twee derde weide land en één derde akkerbouw land. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee worden gehouden, dat grote aan tallen tractoren en landbouw- wagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde ge bieden uitgezaaide granen, suikerbieten enzovoort moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal ver dwijnen, of in het akkerbouw land nog zomergraan of aard appelen zullen kunnen wor den verbouwd. Indien het wa ter lang blijft staan zal de ver- ziltïng van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zuilen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door des kundigen voorshands niet in enig gevaar geacht. Stort uw bijdrage op nummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds, Staten/aan 81, Den Haag Tiengemeten bijna geheel geëvacueerd Bijna alle bewoners van tien- gemeten zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aan zienlijk. Van de slaperdijk, die tussen de polders Eendracht (die vol water staat) en Groot Zuid- Beijerland ligt, waren door de druk van het water de deuren uit de sluis geslagen. Het is ge lukt, het gat te stoppen, waar door de schade in Groot Zuid- Beijerland niet tegen zal vallen. 2 millioen schade in Scheveningen B. en W. van 's Gravenhage vragen de gemeenteraad een crediet beschikbaar te stellen van twee millioen gulden voor herstel van de schade, ontstaan aan de Scheveningse boulevard, de havenhoofden, de binnenha vens, de werken van het afvoer kanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin, tengevolge van de storm. Het crediet is gebaseerd op een zeer globale schatting van de schade. Doesburgse jongens redden 266 mensen De burgemeester van Doesburg deelt ons mede, dat Zondagmor gen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Doesburgse Zeilvereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddel lijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens heb ben tot Maandagavond het ge noegen mogen smaken 266 men sen het leven te redden. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steen bergen. Bevolking was echter meermalen zeer wantrouwig en weerspannig De Scheveningse vissers, die uitgerust met negentien sloepen hulp hebben verleend aan de inwoners van Abbenbroek, Ouden hoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zijn gisteravond laat in Scheveningen teruggekeerd en wachten daar op nadere instructies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim tweeduizend mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De ge redden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Abbenbroek en Zuidland. Omstreeks elf uur Dinsdag avond is de Haasdijk, de slaper dijk van de polder van Abben broek ten noordwesten van Zuid land door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Deze afslui ting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Ab benbroek gedicht. De centra van Zuidland en Ab benbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn militairen thans bezig het nog levende vee op de droge gronden te brengen. De Scheveningers hebben tij dens hun reddingsacties hier en daar weerstand ondervonden van de bevolking in het verdronken gebied. Enkele mensen wensten niet te evacueren. Op een boer derij, waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, wer den de Scheveningers met dak pannen bekogeld en „begroet" met de uitroep „Hé, komen jullie stelen?"De Scheveningse vissers hebben zich getroost met de gedachte, dat elders in het verdronken gebied de dankbaar heid zeer groot is geweest Onder de rede van minister president Drees begaf minister Beel zich naar de Eerste Kamer om dezelfde verklaring uit te spreken. Voorzitter Kortenhorst gaf in overweging om over de maatregelen van de regering niet te debatteren. De situatie is nog zo onoverzichtelijk, dat het uitgesloten is om een goed debat te voeren. Minister Drees heeft beloofd om zo mogelijk volgende week nadere mededelingen te doen. Misschien is het, aldus voorzitter Kortenhorst, dan mo gelijk om het debat te houden. De communisten verzetten zich tegen het voorstel van de voor zitter op eeu wijze, die iedereen ergerde. Er was nog een hoof delijke stemming nodig om het voorstel, om nog niet te debat teren, aangenomen te krijgen. De Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat de rege ring en het ambtelijk apparaat hun tijd thans hard nodig heb ben in verband met de hulpver lening. Zij vond het daarom minder juist in deze zorgelijke tijden de ministers te binden. Daarom werd op voorstel van de voorzitter besloten om deze week niet te vergaderen en de lange agenda eerst volgende week af te handelen. Op 10 Fe bruari komt de Tweede Kamer weer bijeen. Verschillende Ka merleden hebben de wens te kennen gegeven zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de omvang van de ramp, voordat het debat plaats vindt. De rege ring heeft daartegen geen enkel bezwaar, maar stelde zich zeer terecht op het standpunt, dat de ze bezoeken het reddingswerk hiet mogen belemmeren. In zeer kleine groepjes zullen de Ka merleden daarom verdeeld wor den. EERSTE KAMER De Eerste Kamer vergader de normaal door. Er was na het uitspreken van de rege ringsverklaring een kleine pauze van vijf minuten. Minis ter Van der Kieft en staatsse cretaris V. d. Berge (zijn eer ste optreden) wensten echter zo spoedig mogelijk de ver lenging van de dividendstop te laten aannemen. Het standpunt Pollema (c.h.), dat de wet op de dividendbeper king niet meer bestaat vond na de uiteenzetting van de staats secretaris haast geen bijval meer. Hij noemde de wet nog spring levend en het gehele probleem van zeer academische aard, daar in de practijk nog geen dividen den over het boekjaar 1952 zijn uitgekeerd. De heer Rip (a.r.), die verle den week het voorstel tot uitstel had gedaan bepleitte thans in trekking van het ontwerp en na der beraad van de S.E.R. Het verlengingsontwerp had naar zijn mening geen betekenis. De heer Pollema (c.h.) handhaafde zijn bezwaren. Minister V. d. Kieft wenste het ontwerp echter in stemming te laten brengen, waarop het met 3155 stemmen werd aangenomen. Tegen waren de C.H. (uit juridische overwe gingen), de V.V.D. en de heer Hellema (a.r.), alsmede vier K.V.P.-ers. WOLTERSOMORGANI SATIE VERLENGD Het ontwerp om de bestaande Woltersomorganisatie nog met een jaar te verlengen gaf de heer Rip (a.r.) aanleiding om felle critiek uit te oefenen op de gang van zaken bij sommige Het water op het eiland Put ten is gisteren iets gezakt. In verscheidene verlaten boerde rijen is het electrische licht gis teravond plotseling aangefloept. Derde slachtoffer op Texel geborgen Dinsdagmiddag is de naam bekend gemaakt van een derde slachtoffer van de ramp op Texel. Het is de 48-jarige land arbeider W. Dijker uit De Waal. Speciale reddingsploegen door kruisen de ondergelopen polder de „Eendracht" omdat er nog altijd drie personen vermist worden. Met vereende krachten wordt gewerkt aan de versteviging van de aangetaste dijken om bij eventueel komend slecht weer de toestand meester te kunnen blijven. De bewoners van Texel denken niet alleen aan eigen leed, maar zijn nu ook een inzameling van geld en goederen op het eiland begon nen voor de slachtoffers in de and«e noodgebieden. vak- en ondervakgroepen. De minister was bevreesd dat er door het opheffen van bestaande vakgroepen een vacuum zou ontstaan. Is dat ook het geval als de vakgroep modistery en schoonheidsspecialisten wordt opgeheven, vroeg de heer Rip, die zich erover beklaagde dat sommige secretarissen en voor zitters willen blijven zitten en hun organisaties geruisloos in de P.B.O. willen opnemen. Daar verzette de A.R. afgevaardigde zich tegen. „Laat "zitten wat zit", is hun leus. Tal van misstanden bij de bestaande vakgroepen somde de heer Rip op. Daar naast wees hij erop, dat in prot. christelijke kringen in 1942 gro te bezwaren waren om aan deze organisatie mee te werken. De mensen, die dat principiëel ge weigerd hebben, zouden door deze houding nu geen leidende positie in de P.B.O. kunnen be kleden. Minister De Bruyn beloofde een nota aan de Eerste Kamer te overleggen, waarin mede delingen zullen worden gedaan over de gang van zaken. Zo zal een opgave gemaakt worden, waarin de bezittingen en de be grotingen van de vakgroepen, die na 15 Februari nog blijven bestaan, worden vermeld. De bewindsman deelde verder me de, dat per 30 Januari j.l. 654 vak- en ondervakgroepen zijn opgeheven, terwijl 84 beschik kingen klaar liggen voor de op heffing van anderen. Met spoed zal getracht worden een einde te maken aan de bestaande vakgroepen. Hij vertrouwde dat het vacuum zal worden opge vuld doordat er schappen ko men in gevolge de bepalingen van de wet op de p.b.o. De vrije organisaties zullen zelf moeten beslissen of zij perso neel hoog of lalig willen over nemen of niet. Dijkdichting in Zeeuws-Vlaanderen In West-Zeeuws-Vlaanderen is men in het algemeen de toe stand meester. In Hoofdplaat zijn de dijken voor een groot deel dicht. Er wordt dag en nacht gewerkt door burgers en door Nederlandse en Belgi sche militairen. Deze werken allen mede om de dijk te dich ten bij Hoofdplaat. Maandag zijn 200 militairen uit Oirschot aangekomen, die zijn onderge bracht in Groede. In Oostburg zijn 200 man genietroepen uit België ingekwartierd. Ook deze werken aan de dijk te Hoofd plaat. In Cadzand is het gat in de duinen op het ogenblik dicht. Men vermoedt, dat men dit gat wel dicht zal kunnen houden. Ook het gat in de dijk van de Zwarte Polder is nu gestopt. Men werkt met man en macht om de duinen die bij Cadzand- haven zeer veel hebben geleden, te versterken. Talrijke bunkers, die op deze duinen stonden, zijn op het strand gevallen. Zij vor men een groot gevaar voor de zeewering. In Breskens is er geen gevaar meer. De boot- dienst Breskens-Vlissingen werkt weer normaal. De Eerste Kamer heeft een telegram ontvangen van de Belgische Senaat waarin deel neming wordt betuigd in de zware rouw van het Neder landse volk. Het Belgische volk staat dicht naast zijn noorder buren op deze nieuwe lijdens weg, zo telegrafeerde de Se naatsvoorzitter- Struye. Beroep op benzine-stations Naar de ANWB uit rapporten van zijn wegenwachten ver neemt, staan 's nachts verschei dene vrachtauto's uit hulpcolon nes zonder benzine omdat zij langs de route niet kunnen tan ken. De ANWB doet een beroep op benzinestations- en pomphou ders langs de voor het reddings werk vitale routes om, indien zij in deze noodperiode niet perma nent geopend zijn, zodanige voorzieningen te treffen, dat ook 's nachts de brandstofvoorzie ning van de huiptransporten niet stagneert. Echtpaar vermist te Ellewoutsdijk Het gemeentehuis van Elle woutsdijk deelde aan de politie te Rotterdam mede, dat er in Ellewoutsdijk (Zuid-Beveland) niemand verdronken is, doch men maakt de vermissing van een echtpaar bekend. Noodhospitalen op Voorne Dr J. Soesman, van de medi sche afdeling van het Nederland se Rode Kruis, heeft in samen werking met de geneeskundige dienst der Koninklijke Marine twee noodhospitalen ingericht op Voorng en wel één in Oostvoor- ne en één in Roekan je. Deze noodhospitalen werken samen. Toestand Rotterdamse haven normaal De directie van het Rotter damse havenbedrijf deelt mede, dat de moeilijkheden in de ha ven van Rotterdam in hoofd zaak beperkt zijn gebleven tot Zondag 1 Februari jl. Daar in feite geen beschadi ging plaats vond van kranen, kaden en loodsen, kan de haven al sinds Maandag wederom nor maal functïonneren en de be kende snelle behandeling van schepen en goederen garan deren. Ook de mogelijkheden van aan- en afvoer der goederen aan landzijde hoewel iets be perkt wegens noodzakelijke voorzieningen aan sommige, spoorlijnen zijn ruim vol doende.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3