Utrecht blijft met milde hand geven Evacuees afgevoerd Ook de posterijen zijn druk in de weer Ook vandaag verheugend nieuws Zuilen offert U.N. geeft nieuws in C. en A.-etalage Qoedgeefse kinderhand naar particuliere adressen Beets herdacht Samenstelling A.R.-lijst a.s. raadsverkiezingen De heer P. treedt af Olij Toen begin Februari 1825 de dijken bezweken.... Schoolvcetbaltornooi begin April SNEL RECHT VOOR püchtverzakers UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 4 Februari 1953 - éOe Jaargang No 235 Pagina 5 Ook vandaag: bereikt ons een stroom van berichten over hulpverlening, die uit Utrecht geboden wordt: Gistermiddag om kwart voor drie vertrokken er zes bussen met leden van het Veteranenlegioen Nederland uit Utrecht, Loenen a. d. Vecht en Vreeland, aangevuld met studenten van Veritas. Hun bestemming is Ber gen op Zoom. Van daar uit gaan zij hulp verlenen op de Zeeuwsche eilan den. De meelhandel fa. v. Eijk aan de Weerdsingel heeft gistermiddag een vrachtboot gezonden naar het nood- gebied om evacué's op te nemen. Deze boot heeft een grote voorraad proviand meegenomen, beschikbaar gesteld door Klok s comestibleszaak in de Koekoekstraat: 100 melkbroden, 2000 broodjes, boter en beleg. De Utr. Kruidenierscentrale zal morgen levensmiddelen ophalen. In overleg met het Rode Kruis worden de volgende levensmiddelen aanbe volen: melk in blik. groenten in blik, hele blikken biscuits, peulvruchten, rijst. Sanovite en Liga. Verzoek aan de kruideniers: goederen in stevige dozen klaar te zetten. De winkeliersver. Amsterdamse straatweg bracht 1200.bijeen voor het Nationaal Rampenfonds. Het geld werd geschonken door leden en parti culieren. wonende tussen Molenbrug en Ondiep. De winkeliersver. Zadelstraat heeft een bedrag van ƒ500,gestort voor het Nationaal Rampenfonds. De winkel iersver. „Lombok" droeg een bedrag van 1500ten stadhuize af voor het Nat Rampen fonds. Zij zullen bovendien nog trach ten een bedrag in te zamelen door middel van steunbonnen. A.s. Zaterdag houdt de City-win keliersver. een speciale actie. Twee procent van de totale omzet zal wor den afgestaan aan het N.R.F. Gisteren werd een collecte ge houden onder het personeel van de hoofdadministratie der N S. in Hgb I, II en III en in het kantoor boven het station. Opbrengst ongeveer 1800, F 8.469 opgehaald De gisteren in Zuilen gehouden geldinzameling voor de slachtoffers van de watersnood heeft ƒ8.469. opgebracht. Bij Werkspoor is besloten, dat iedere arbeider zeventien uur zal overwerken. Het loon voor die uren zal worden gestort voor het Natio naal Rampenfonds. Heden wordt reeds met dit overwerk begonnen. De directie heeft toezegging ge daan, een bedrag toe te voegen aan hetgeen op deze wijze wordt bij eengebracht. Bij de Demka nemen alle werk lieden een z.g. snipperdag. Zij zul len die dag toch werken. Het loon, dat hun bij een snipperdag wordt uitbetaald, zal gestort worden in het Nationaal Rampenfonds. Ook hier zal de directie niet nalaten, het hare bij te dragen. Op verschillende kleinere bedre ven wordt eveneens medeleven ge toond. en tracht men zoveel moge lijk steun te verlenen. Ook door enige scholen zijn inzamelingsacties ingezet. De evacuees zijn in Zuilen nog niet aangekomen. Men verzoekt ons mede te delen, dat geen aanbiedingen tot opname van een of meer personen meer kun nen worden aangenomen. Men be schikt thans over meer dan voldoen de adressen. Mededelingen van Rampenfonds 1. Alle evacué's die zonder tussen komst van het evacuatiecentrum Croeselaan in Utrecht zijn binnen gekomen. moeten zich melden aan de Afd. Bevolking, Stadhuis. Gan zenmarkt. Zonder deze inschrij ving is geen hulpverlening door de dienst van Sociale Zaken mo gelijk. Bovendien is de aanmel ding noodzakelijk om eventuele vermisten op te sporen. 2. Dagelijks zal een lijst van in Utrecht ondergebrachte evacué's worden gepubliceerd. Bovendien worden aan elke in het ontvangstcentrum aangeko men evacue twee gefrankeerde briefkaarten verstrekt, door mid del waarvan zij hun relaties om trent hun adres op de hoogte kun nen stellen. Normalisatiedag te Utrecht De Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit (COP) zal samen met de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland op 20 Februari a s. te Utrecht een normalisatiedag organi seren. Deze samenkomst voor handel en industrie, die door minister De Bruijn zal worden geopend, heeft de bedoeling om aan de hand van prac- tijkgevallen aan te tonen, welke waai de de toepassing van normalisa tie kan hebben voor het verlagen van kostprijs en de opvoering van de productiviteit. De samenkomst wordt geleid door ir W. H. van Leeuwen, president directeur van de gist- en spiritusfa briek. Er zullen inleidingen worden gehouden door Prof. Dr. J. Wisselink, Prof. Ir F. van Emden, Dr. Ir A. J. Voorhoeve. Adj. Dir. van Philips' Gloeilampenfabrieken, Ir J. H. Rohn, Ir A. Kal ff en de heer N Groenen dijk, werkzaam bij de Fokkerfabrie ken in Amsterdam. Directie en personeel van de fir ma D. Hoogstraten en Zn. te Zeist schonk 1000.voor het N.R.F. Het personeel van Hoonte bracht ƒ1000.bijeen De directie van deze firma verdubbelde het bedrag. Het personeel van de N.V. Coq heeft afstand gedaan van één vacan- tiedag en het loon, dat anders over deze dag zou moeten worden betaald, geschonken aan het Nat. Rampen Fonds. De directie verdubbelde dit bedrag. De totale bijdrage van de N.V. Coq zal hierdoor ƒ9.000 bedra gen. Morgen zal de directie van het restaurant van Lunchroom „De Sche ve Toren", Vredenburg 20. de ont vangsten van deze dag ter beschik king stellen van het N.R.F. Het per soneel schenkt het bedieningsgeld. Het personeel van de Haka aan de Kanaaiweg heeft ƒ4200.bijeen gebracht. Det directie schonk een be drag van 10.000.In totaal dus 14.200 voor het N.R.F. Met medewerking van de directie is een etalage van C. A. aan het Vreeburg te Utrecht ingericht, waar in het U.N. de belangrijkste en laatste berichten over de waters nood publiceert, terwijl ook foto's zqn opgehangen. Deze etalage is beschikbaar ge steld ter ondersteuning van de actie voor het Nationaal Rampenfonds. Ook in de Galeries Modemes in de Viestraat is een soortgelijke etalage ingericht, waar deze publicatie ge schiedt door een ander plaatselijk blad. IJv'rig wordt gecollecteerd Voor provincies, zwaar gedeerd.. Al 't. gespaard gebleven land Offert graag, met gulle hand! I Ja. telfs in haar kinderwagen (Zoals wij vanmorgen zagen) l Stopt ook deze kleine zus Bhj haar aandeel in de bus! (foto U. N. - v. d. Werf) (Van eer verslaggever) Op het Jaarbeurs-terrein aan de Croeselaan kon men ons hedenmiddag mededelen dat de bijna 300 evacué's die in de loop van gisteravond aan gekomen zijn, vanochtend allen zijn gertglstreerd en afgevoerd naar parti culiere adressen in de stad Utrecht. Nieuwe groepen zyn tot op dit ogenblik nog niet aangekomen. Wanneer deze kunnen komen is niet bekend. Velen door naar de Bilt en Zeist De hulpgroepen op de Plantenvei- ling aan de Croeselaan hebben tot op dit ogenblik nog niet veel werk ge had. In de afgelopen nacht heeft men slechts 5 bussen verwerkt, die na een kort oponthoud werden doorgestuurd naar de gemeenten Zeist en De Bilt. Op dit moment bestaat de gehele be zetting uit ongeveer twintig man. Het hoofd van dit provinciale cen trum kan beschikken over twaalf groepen van ieder vier studenten plus een iets oudere leider. Verder zijn er op deze plaats nog enkele groepen voor de voorziening van de evacué's van fruit, brood en koffie. Een me dische ploeg is permanent aanwezig en de transportcolonne van het Ned. Rode Kruis is op haar post. Hedennacht was er tevens een pre dikant van de Ned. Herv. Kerk per manent aanwezig. De directeur van de Utrechtse veiling, de heer W. Tukker, vertoefde eveneens geruime tijd in de, door de veiling voor dit doel afgestane, loodsen. in „Oud-Utrecht" Het zojuist verschenen Februari-num- raer van het maandblad van „Oud- Utrecht" bevat o m. enige artikelen, waarin Nicolaas Beets, die een halve eeuw geleden op 13 Maart. 1903 hier ter stede overleed, wordt herdacht. Zo o.a een bijdrage door mr J W. C. van Campcn. getiteld: „Een standbeeld voor Beets of een monument voor Hi!- debrand?" De schrijver citeert hierin allereerst een zeer toepasselijk voord van Maurice Barrès: „II est plus facile ci'être immortel de sou vivant qu' après sa mort." Mr. v Campen herinnert dan aan de ijver van C. W. Wagenaar. die reeds kort na Beet's overlijden de op richting van een standbeeld bepleitte en daarvoor ook al een geschikte plaats wist aan te wijzen Kort nadien schijnt Zich een commissie voor dit doel ge- \ormd te hebben, doch in November 1905 is deze betrekkelijk geruchtloos ontbonden zonder ook maar iets tot stand te hebben kunnen brengen. Al wat geschied is bepaalt zich tot een besluit van B. en W. van Utrecht op de dag van Beet's overlijden (13 Maart 1903) om een straat in aanleg naar de predikant-dichter te noemen en voorts een daad van mr. II J H. baron van Boetzelaer van Ooslerhout die op eigen kosten een gedenksteen deed vervaar digen, die aangebracht werd aan de buitenmuur van het huis in de Booth- straat (no. 6). voorzien van hel op schrift: Nicolaas Beets woonde hier 4 Augustus 1854 tot 13 Maart 1903. Ge denksteen die hier zonder officieel ver toon op Donderdag 5 November 1903 „onthuld" werd En daar is het. bij gebleven. Van de verering voor Nicolaas Beets is na zijn dood dus maar weinig gebleven het geen enkele jaren later de Utrechtsehe Courant beschamend" noemde Mr. v Campen aannemend, dat geest drift en liefde voor een zaak of per soon het best kunnen worden gemeten aan het. offer, dat men ervoor wil bren gen. stelt vast. dat het beter is ach teraf het nuchtere feit In l het gebrek aan belangstelling) te constateren dan de legende (van Beets' beweerde popu lariteit) te bestendigen- legende .waar aan. toen de proef op de som genomen werd. geen levende inhoud meer bleek te beantwoorden Iets anders is het herdenken van Hil- debrand: men hoopt de negen voltooide figuren van het monument voor de schrijver van de Camera in de Haar lemmerhout te doen verrijzen mits de bewonderaars nog voldoende bijdra gen storten voor de laatste onkosten I Voorts vermelden wij nog een (de ,T gesigneerd) opstel, get. „Het Graf van Nicolaas Beets." Aangekondigd wordt een tentoonstel ling van stadsbeelden van Oud-Utrecht uit de verzameling van de heer H J. de Soeten; collectie die Maandag 16 en Dinsdag 17 dezer van 20 tot 21 30 uur 's avonds te bezichtigen ls in de Raads zaal van hot Stadhuis. 3 BELANGRIJKE PUNTEN VOOR EVACUE'S le. Geneeskundige hulp voor eva- cue's wordt gratis verstrekt door de huisarts van de familie bij wie men is ondergebracht. 2e. Evacué's zondergeld kunnen zich wenden tot de 'Gem. Dienst van Soc. Zaken. 3e. Wie van evacuatie-adres veran dert. moet dit opgeven aan het bureau Bevolking van het Stad huis. VIJF JAAR E.V.O.- AUTOKEURINC Het was eind Januari 5 jaar geleden dat door de E.V.O. de eerste keurings auto uitgerust met diverse testappa raten in gebruik werd genomen. Het grote aantal verzoeken om een periodieke keuring, dat de E.V.O. be reikte maakte het reeds spoedig noodzakelijk drie andere keurings auto's in te schakelen. Deze vier E.V.O.-keuringsauto's, waaraan bin nenkort nog een vijfde wagen zal worden toegevoegd, zijn dagelijks op pad om de vracht- en bestelwagens van eigen vervoerders op hun ver zoek aan een uitgebreide controle te onderwerpen. Er vindt controle plaats op de motor, electrische instal latie. remmen, stuurinrichting, ver lichting. banden, chassis enz. Uit de verzamelde gegevens is de E V.O. gebleken dat het aantal sto ringen aan motor en electrische in stallatie de hoofdschotel vormen. Bij 26% van het aantal gekeurde wagens mankeerde iets aan de motor dat zeer nauw met het benzinegebruik in ver band stond. In zeer veel gevallen kon na de keuring het benzineverbruik met 5 pCt. worden verlaagd. DccaLectebus rammelde i collectanten had zich gemeld. Natuurlijk werd er door de voorbijgangers (link geofferd. De collectanten, die in de bin nenstad met hun bussen ston den, hadden to kregen wc de indrnk minder succes, dan degenen, die zich bU de ..invals wegen" hadden opgesteld. De ramp heeft in het algemeen nl. zo'n diepe indruk gemaakt, dat bijna iedereen reeds bii de eerste collectebus, zijn portr- monnaie trekt, en meteen ..flink in de bus" blaast. En bü de volgende bns moet dan neen ver kocht worden. Gisteren is reeds in enkele grote kantoren, zoals bU de Ne derlandse spoorwegen gecollec teerd. Schoolradio in de school aan de „Laan"? Gisteravond hield de Ned. Herv. Gemeenteschool aan de Laan van Nieuw-Guinea haar eerste ouder avond in het nieuwe jaar. De heer Hartemink. het hoofd der school, sprak het openingswoord en gaf het woord aan de NCRV. De heren v. d. Kooy en Reimelink vertelden uitvoe rig over de schoolradio en hebben de bezoekers rondgeleid „tussen hemel hoge bergen". Het prachtige nieuwe leermiddel dat schoolradio heet. viel zeer in de smaak en de school aan de „Laan" hoopt spoedig met schoolradio te kunnen beginnen. De ouders zijn er voor! Na de pauze volgden nog een twee tal paedagogische filmpjes. Een der leden van de Ouderraad sprak het slotwoord. Dinsdagmiddag is de naam bekend gemaakt vat) een derde slachtoffer van de ramp op Texel Het ls de 48- jznge landarbeider W Dijker uit de Waal Speciale reddingsploegen door kruisen de ondergelopen polder de .Eendracht', omdat er nog altijd drie personen vermist worden Zes maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bij de Utrechtse Rechtbank tegen de 32-jarige Utrechtse j instrumentmaker J. R wegens moed willige verlating van zijn vrouw en vier jeugdige kinderen. In 1945 liet de verdachte zijn gezin in de steek om te gaan samenwonen met een andere vrouw, die hij inmiddels weer verliet om een 21-jarig meisje als gezellin te nemen. In de jaren 1945'52 liet hij zich on geveer niets gelegen liggen aan ziin oorspronkelijk gezin, hoewel hij bij ge rechtelijk vonnis tot een uitkering van 22.per week was veroordeeld. Hij stelde zich nl. op het standpunt, dat de Dienst van Sociale Zaken maar voor zijn gezin moest zorgen. In een scherp requisitoir wraakte de Officier van Justitie het gedrag van deze verdachte, die hij als een onbe trouwbaar. lui en leugenachtig persoon kenschetste. De Rechtbank zal 17 Februari vonnis wijzen. ERE TENTOONSTEI.I.ING VOOR MEVR. E. ADRIANI-HOVY Naar aanlr";nrr-qin het feit, dat mevrouw Eliok een tdriani-Hovy op 25 Jan. j.l de entijd^van 80 jaar bereikt heeft. zal. gelijk wij reeds hebben aan gekondigd (U.N. 24 Jan j.l.) in ..Kunst liefde" een overzichtelijke ere tentoon stelling van haar werk worden geopend op Zaterdag a.s. (7 Februari). De ten- toonstlllng zal geopend blijven tot en KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Aan de heer J. Ockeloen, werk zaam bij de fam. de Vink te Utrecht, is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde' van Oranje- Nassau. Monnikendam geholpen door kapt. C. C. Katt Honderdachtentwintig jaar gele* den. bestfn Februari 3825, werd het westen van ons land bezocht door een zware watersnood, die. schoon in omvang achterblijvend bij de hui. dige ramp. niettemin nog lange tijd velen heugen zou. Een lezer van ons blad, (le heer Visser uit Hoog raven zond ons een ingelijste brief van B en W. en de Raad van Mon nikendam, d.d. 27 Februari 1825. gewagend van de dankbaarheid de zer zwaarbeproefde gemeente je gens de scheepskapitein C. C. Katt en enige met name genoemde ma trozen. Het lijkt ons niet ondienstig dit schrijven, dat voorzien is van het zegel der voornoemde gemeen te. in zijn geheel te citeren. Burgemeester. Wethouders en Ra. den der Stad Monnlckendam, door- dronger van gevoel van danerken- tenis aan den Scheepskapitein Cor nells C. Katt en deszell's Matrosen mot namen -E G. Bakker. Teunis Mellema, J. Postimus en D. Jans. wegens hunne rnenschlievendheid ter redding van hulpbehoevende on. gelukkigen in de jongste water vloed van den 3e, 4e en 5e Febru ary 1825 met opoffering van eigene levensgevaar, hebben het zich van hunne plicht geacht ter wijl het hun tot een waar genoegen verstrekt hier schriftelijk te kunnen verklaren, dat gemelde kaptein en onderhebbende 'Manschappen op voornoemde tijd van rampen, dag en nacht onafgebroken met Jollen, Sloepen en andere vaartuigen zijn werkzaam geweest, om niet tegen staande de menigvuldige gevaren deze stormen, stromen, blinden stranden en onbekend met de situ atie en ligging van deze streken, Meuschen en vee. aan een dreigend gevaar van omkoming te redden; koelbloedigheid gepaard met over. leg bleef hun steeds nabij en ver strekte hun tot middel om onder Gods Vaderlijke bescherming, zo- veele ongelukkige te redden en be houden binnen deze stad te brengen Het Bestuur gevoelt zich onbe kwaam aardsche beloningen aan deze Menschenvrienden uit te rei. ken, daar de redding van een mensch tegen alle waereldsche schatten opweegd; zrj hopen dan dat een bijblijvend gevoel van wel gedaan in hunne medebroeders van zoo veele gevaren bevrijd te hebben him duurzaam vergezellen, terwijl zy hier namaals zeker vergelding zullen genieten voor de nakoming van de christelijke Les hebt uwe naasten lief als u zeiven. Monnickendam den 27 February 1825. Burgemeester en Wethouders voornoemd. w.g H J. van Marle ter ordonnantie van dezelven: J. Wijndels de Jongh. De A R Kiesver. ..Nederland en Oranje" IV kwam gisteravond bijeen in de Noorderke k aan de Rooyaards v d Hamkade. o m. tot het stellen van candidaten voor de groslijst der as. Gemeenteraadsverkiezingen. en om een uiteenzetting aan te horen over de voorgestelde wijziging van de eer ste vijf artikelen van het beginsel program Na een korte inleiding van de voorzitter de heer D D Ietswaard waarin deze de ramp, die ons lar.d trof. memoreerde, deelde bij meda dat' verschillende leden bij het red- dings- en evacuatiewerk zijn inge schakeld en daarom met aanwezig kunnen zijn Aanvankelijk was men van mening, dat de raadsverkiezingen met het oog op de annexatie-plannen zouden worden uitgesteld, doch da: zal niet het geval zijn En zelfs is de mogelijkheid aanwezig, dat twee ge meen teraadverkiezingen' gehouden zul len worden De candidaatstelling moet op 14 April plaats hebben, tei wijl op 27 Febr een bijeenkomst van de Cen trale Kiesvereniging zal worden ge houden ter officiële vaststelling der candidatenlijst Medegedeeld werd. dat de heer P OUJ zich niet meer als raadslid beschikbaar kan stellen Na enige bespreking werd de volgende lijst van candidaten samengesteld: Dr J de Nooij. R Hagoort dis G J Sta pelkamp. H C Smit. B Meines: G Wielenga. C A Bakker P H Kieft; A Oudhof, A v Osnabrucke en W C van Zwleten Deze lijst van elf candidaten wordt nu doorgezonden aan de Cen trale Kiesvereniging Het rapport van de commissie inge steld tot wijziging van de vijfeerste artikelen van het Beginsel-program- ma, werd door de heer G J H Grif fioen uitvoerig toegelicht, waarbij de artikelen van het oude program en die van het ontwerp-prosramma wer den besproken en de verbetering in het ontwerp verduidelijkt Na de me dedeling. dat de jaarvergadering In Maart zal worden gehouden en een korte rondvraag, werd de vergaderine gesloten. Steungeld ontvangen en geld verdiend Tot zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeelde de Utr. Politierechter een 23-jarige stucadoor te Utrecht wegens een ergerlijk ge val van steunfraude. De verdachte had in de winter van het vorige jaar steun getrokken van Sociale Zaken omdat hij z.g. werk loos was, maar naar achteraf bleek had hij in die tijd een handeltje ge dreven, dat hem zodanig inkomen opleverde, dat hij deze steun niet nodig had gehad. Aldus had hij we derrechtelijk een bedrag van rond 1370 genoten. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op dat de onrecht matige steuntrekkers de gemeen schap ernstig benadelen daar het aanzienlijk bedrag aan steungelden ten slotte toch maar door de belas tingbetalers moet worden opge bracht. Derhalve achtte hij in het al. gemeen strenge straffen tegen on rechtmatige steuntrekkers alleszins op zijn plaats. Twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf luidde zijn eis. De politierechter wilde er bij zijn vonnis rekening mede houden, dat de verdachte nog niet eerder wegens een soortgelijk delict werd veroor deeld en bovendien, dat hij de totale som aan genoten steungelden ad. 1370 moet terugbetalen. Nuchtere kalvermarkt Utrecht Aanvoer 145 stuks. Prijzen 35-42,50. Handel flauw. Met man en macht wordt op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan gewerkt om alles weer in gereedheid te brengen voor nieuwe groepen evacué's. Padvind(st)ers bezig met het uitkloppen en opvouiven van dekens. (/oto U. N.) Op Zaterdag 4, Dinsdag 7. Donder dag 9 en Zaterdag 11 April zullen te Utrecht de jaarlijkse Schoolvoetbal- wedstnjden worden gehouden op de terreinen van (zal nader worden be kend gemaakt) Te Zeist op Dinsdag 7. Woensdag 8 en Donderdag 9 April Te Wijk bij Duurstede (zal nog na der worden bekend gemaakt). Het geluk binnengestaptHet echtpaar H. van Essen-Oost burg verliet vanmorgen het Utrechtse stadhuis. De eerste daad in het huwelijksleven was het geven van een pen- ninkske in de offerbus voor de noodgebieden. (foto U. N.) De eindwedstryden worden te Utrecht gespeeld, behoudens dispen satie door de Schoolvoetbalcommissie te verlenen. Inschrijvingen uiterlijk t.m. Zater dag 21 Maart a.s. in te zenden bij 'net Bondsbureau van de K N.V.B Afd. Utrecht. Biltstraat 194. Utrecht, voor deelname te Utrecht. Voor deelname te Zeist aan te vra gen en in te zenden bij de heer J. v. d. Top. Donkerelaan 38a. te Zeist, uiterlijk 21 Maart. Voor deelname te Wijk bij Duur stede aan te vragen en in te zenden bij de heer J. G. Riedijk, Dijkstraat 8. Wijk bij Duurstede. De gehele P.T.T.-dienst is in de weer om de communicatieverbindin gen zo mogek'k te herstellen. Kun nen de besta ide verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarbij uiter aard de mobilofoon juist in deze da gen bewijst van welke enorme bete kenis hij kan zijn Waar in telefoon- mstallaties de electrische stroom is uitgevallen, brengt in vele gevallen nood-aggregaat redding. De aanvoer van deze apparaten is echter uiterst moeilijk. Zo drijft b.v. de commu nicatie met Zierikzee en Ouddorp ge heel op mobilofoon- en amateurzend- installaties. PTT. wijst er nogmaals met de meeste nadruk op. dat het particuliere telefoonverkeer met de geteisterde gebieden, in verband met de belangen van de hulpverlening beperkt moet blijven tot de werkelijk noodzakelijke gevallen. Het prachtige werk. dat de ama teurzenders in deze dagen verrichten, wordt geleid en gebundeld door de bijzondere radiodienst van P.T.T. Dit onderdeel heeft veel van zijn technisch personeel naar de getroffen gebieden gezonden om amateurs en mobilofoonposten bij te staan. Ook de centrale werkplaats staat onder hoge druk. daar wordt b.v. met man en macht gewerkt aan het ge reedmaken van met de hand bediende telefoonposten en telefoontoestellen, teneinde de gevolgen op te vangen van het gestoord raken van de auto matische telefoonverbindingen op talloze plaatsen. De P.T.T.-kabels hebben het hard te verduren gehad en vermoedelijk is de schade aanzienlijk, maar niemand kan nog in de verste verte overzien, hoe groot de schade is. In deze toe stand is het niet mogelijk het gehele kabelnet na te zien. Wel worden door hulpploegen waar mogelijk kabelher stellingen verricht. Dit is b.v. het ge- Expositie „Het altijd nieuwe boek" Door bet Interkerkelijke Voorberel- dings-Coniité voor de Tentoonstelling ..Het Altijd Nieuwe Boek" is thans vastgesteld. dat deze expositie plaats vindt op Dinsdag 5 tot Vrijdag S Mei in de Janskeik. De opening vindt plaats op Dinsdag 5 Mei des avonds om S uur In de mor gen- en middaguren is bezoek mogelijk van leerlingen der Middelbare Scholen en de hoogste klassen der Lagere Scho len. Aan de hoofden dezer scholen wordt binnenkort een uitnodiging gezonden om opgave van data en uren. waarop deze leerlingen classikaal zullen komen kijken. Voor het publiek is de expositie ge opend van 15 tot 17.30 en van 19 tot 22 uur. Elke avond zal door een voorgan ger van een der vertegenwoordigde Kerkgenootschappen een korte Causerie worden gehouden. Momenteel is liet Comité bezig om zeldzame Bijbel-Ver tal in gen te verkrij gen ter expositie. Opgave daartoe kun nen via de kerkelijke organen gedaan worden. Grote aandacht zal worden besteed aan het bezoek van de jeugd. val met de kabel tussen Goes en Ter- neuzen en die naar Tholen. Het ka belschip de „Poolster" is naar Zierik zee gezonden met een arts. een E.H. B.O.-staf en een zeer grote hoeveel heid medicijnen en verbandmiddelen aan boord, alsmede mobilie radio- installaties. Dit schip kan vanwege zijn geringe diepgang in het gehele gebied van veel nut zijn. Voorzover mogelijk worden van Rotterdam. Dordrecht, Roosendaal, Bergen op Zoom. 's-Her- togenbosch en Gorinchem uit post verbindingen onderhouden met de geteisterde gebieden. De internationale verbindingen via Hoek van Holland waren met ingang van gisteravond weer normaal. Ver bindingen met België worden van Amsterdam uit normaal onderhouden via Utrecht. 's-Hertogenbosch en Roosendaal. Ontstemming in Zweden over de terechtstelling van Bentley In Zweden, waar sedert 1921 de doodstraf is afgeschaft en waar in feite de doodstraf in 1910 voor het laatst werd toegepast, is hevige be. roering ontstaan over de executie van de 19-jarige Bentley in Enge land, zo schnjft het Zweedse blad de „Dagens Nyheter". De Zweedse openbare mening is des te feller, aangezien Zweden to taal andere wetten kent voor mede plichtigen want Bentley was toch enkel een medeplichtige. Zelfs die kringen in Zweden, die voorstan der zijn van de wederinvoering van de doodstraf wegens de toene mende misdadigheid in het land kunnen niet begrypen dat deze jon geman is opgehangen. Een bewijs van het feit. hoe het Zweedse volk met dit geval heeft meegeleefd is wel, dat op de dagen voor deexecu- tie. de Britse ambassade te Stock holm overstroomd werd met brie ven en telefoontjes, waarin men verzocht de jongen gratie te geven. De „Dagens Nyheter" besluit met het woord „ontaarding" als kwali ficatie voor de ophanging van Bentlev. Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepsser- geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zy zijn onmiddellijk gedegradeerd. Enkele buien WEERSVERWACHTING van het KNMI. geldig tot Donderdag avond: Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuw buien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind. aanvankelijk Noord- Westelijk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN Donderdag: Zon op 8.17: Zon onder 17.33. Maan op 0.00; Maan «nder 9.4" Europees weerrapport Woensdag 7 uur van. Stations Weer Oslo licht bew Stockh. sneeuw Kopenh sneeuw Londen tff ben Vdam r.w. bew. Brussel geh, bew Parijs geh. bew Nice onbew. Warscl- nevel Zürich nevel Wenen Wind temp. NO -4 gr. C 7. -4 gr. C ZW 0 gr. C Stil 0 gr. C ZW 0 gr. C NNW -1 gr. C N i gr. C NNW 2 gr. C NNW -10 gr C NNW -2 gr. C NW -1 gr. C

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3