Engeland bezorgd over SMÜNTÖS3 de deneutrah'sermg van Formosa Minder slachtoffers in Engeland Dulles noemt E.D.G. Chefarine „4 Volgende week Radio-Peking enige formule voor de Duitse inschakeling De i Zusters Oostendevecht tegen de ratten Van Snotneus tot Neon" UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 4 Fetruari 1953 60e Jaargang No. 235 Pagina 4 Verklaring Eden van De Britse minister van bui tenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard dat de Ver. Staten Groot-Brittannië tevoren hebben medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutralisering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting gegeven aan onze bezorgd heid", verklaarde hij. „De Britse regering heeft ook ver klaard te vrezen dat deze be slissing op politiek terrein on gelukkige gevolgen zou heb ben. zonder dat deze door mi litaire voordelen zouden wor den goedgemaakt. Dit blijft, onze mening", zo vervolgde hij. Eden roesde hier eohteT aan toe dat het „belangrijk is deze aangele genheid in haar juiste verhoudingen te zien". De neutralisering van Formosa door de Amerikaanse ze vende vloot berustte op een uitslui tend door de Amerikaanse regering genomen besluit, dat viel. voordat de Chinese communisten in de Ko reaanse oorlog ingrepen", verklaarde hö- In antwoord op vragen der socia listische oppositie deelde minister Eden mede* dat de Amerikaanse re gering de autoriteiten te Londen op 30 Januari j.l. op de hoogte stelde van haar voornemen de neutralisering van Formosa op te heffen. De Britse regering had de volgende dag geant woord. De voormalige socialistische mi nister van buitenlandse zaken. Her- bert Morrison, vroeg premier Chur chill het Lagerhuis te willen inlichten over hetgeen door hem. de toenma lige president Truman en de destijds nog nieuw gekozen Amerikaanse president, generaal Eisenhower, om trent Formosa was besproken, doch Churchill vertoonde geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoor den. Hierop begonnen socialistische afgevaardigden de premier toe te roe pen en Morrison zeide: „Het is toch zeker toegestaan dat wij de minister president een strikt tot het onder werp Formosa beperkte vraag steHen over hetgeen hij hierover in de Ver. Staten heeft besproken?" Churchill zwijgt Onder gejuich der conservatieve afgevaardigden stond Churchill toen op. Doch hjj zeide slechts: ,Jk heb niets toe te voegen aan hetgeen ik (Advertentie) 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarin« „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt 'n 4tye doel wonderen f Brits-Franse besprekingen Volgende week Donderdag en Vrij dag 12 en 13 Februari, zullen de Franse premier. René Mayer en de Franse ministers van buitenlandse zaken en economische zaken te Lon den besprekingen voeren met de Britse regering, aldus heeft het Brit se ministerie van buitenlandse zaken te Londen meegedeeld. In de mededeling werd gezegd, dat de uitnodiging voor dit bezoek, reed? enige maanden geleden gedaan, het gebruik om periodieke bijeenkomsten tussen Britse cn Franse ministers te houden Weerspiegelt. Men vermoedt, dat o.m. zal worden gesproken over de samenwerking van Engeland met de Europese ge meenschap. over het Franse handels tekort met het Britse gemenebest, over Noord-Afrika en over de neu tralisatie van Formosa. Ontploffing aan boord Brits vliegdekschip De Britse marineleiding heeft me degedeeld dat zich. Dinsdag, te om streeks twaalf uur in een vliegtuigen- loods van het Britse vliegdekschip „Indomitable" een ontploffing heeft voorgedaan. De „Indomitable" lag, toen de ontploffing plaats vond, in een Maltheser haven. Twee man zijn omgekomen en on geveer veertig werden gewond. Eén man wordt vermist. Hij werd over boord geslagen. In een officieel communiqué is te Londen bekendgemaakt, dat het on geval was veroorzaakt door een ont ploffing van benzine nabij een hangar. Noch de hangar, noch de vliegtuigen aan boord van het schip werden be schadigd. aldus deze bekendmaking. heb gezegd over mijn particuliere en vertrouwelijke gesprek en met ver schillende hooggeplaatste Ameri kanen." Auneurin Bevan, leider der linker vleugel van de socialistische oppo sitie. vroeg toen of, daar de premier niets over zijn bezoek aan de Ver. Staten wilde mededelen, zijn reis daarheen als een „staatsbezoek" moest worden beschouwd: „Daar de minister-president deze reis als een particuliere aangelegenheid be schouwt zou ik gaarne willen weten of hij op staatskosten werd gemaakt", aldus Bevan, die geen onmiddellijk antwoord kreeg. Socialistische Lagerhuisleden stel den nog enige vragen over de Formo- saanse aangelegenheid, die door Eden werden beantwoord. Tenslotte vroeg Morrison de rege ring Donderdag a.s. in het Lagerhuis een debat te doen houden over For mosa en het Verre Oosten. De leider van het Lagerhuis Crookshank antwoordde dat de rege ring hiertegen geen bezwaar zou ma ken. Eiland Sheppey is voorgoed verloren Heden in de vroege ochtenduren bedroeg volgens niet-officiële gege vens het totaal aantal slachtoffers 260. Dit getal is lager dan de vorige op gave. daar gebleken is dat een aantal slachtoffers meer dan eenmaal in het eerder gegeven aantal was begrepen. Met vliegtuigen, schepen, vracht auto's en treinen worden miliioenen over besluit van Eisenhower Radio-Peking heeft Woensdag ochtend in een commentaar op de boodschap van Eisenhower, de Amerikaanse president ervan be schuldigd het conflict in het Ver re Oosten te willen uitbreiden. Met behulp van de strijdkrachten van de Chinese nationalisten zal het plan van Washington tot uitbreiding van de oorlog en tot verdere ver groting van het gevaar voor de vrede m het Verre Oosten en in de wereld worden uitgevoerd, aldus de communistische radio. Ook beschuldigt Radio-Peking de Ver, Staten van hulpverlening aan de nationalistische Chinezen bij hun storingsaanvallen op de kust van het Chinese vasteland. De politiek van de Amerikanen om Aziaten tegen Aziaten te laten strijden zal de nationalistische Chi nezen nog grotere nederlagen brengen dan zij tot dusver geleden hebben, aldus Radio-Peking. Nieuw na-oorlogs record voor industriële productie in de Ver. Staten Voor de vijfde achtereenvolgende maal heeft het officiële indexcijfer voor de industriële productie in de Ver. Staten een nieuw na-oorlogs re cord bereikt in Januari. Volgens ra ming van de Federal Reserve Board bedroeg het indexcijfer voor de eer ste maand van het jaar 236 (basis ge middelde productie 1935/39 100) tegen 235 in December, 221 in Januari 1951 en een gemiddelde van 219 voor 1952 Het indexcijfer bereikte gedurende de tweede wereldoorlog het hoogste niveau met 247 in November 1943. zandzakken aangevoerd om de zee weringen te herstellen. Te Kings Lynn werd de toestand opnieuw gevaarlijk doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is gelre den. Ruim veertig huizen te Watling- ton en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren van Woensdag steeg het water ver der en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Op het eiland Canvey werden, nu het water hier langzaam zakt. door de politie maatregelen getroffen om plunderingen tegen te gaan. De po litie controleerde alle voertuigen en voetgangers die het eiland wilden be treden. Alleen het belangrijke ver keer en personen die deelnemen aan het reddingswerk, werden toegelaten. In de door de overstroming geteis terde gebieden vroeg men zich af, waarom er geen waarschuwing gege ven was. Een lid van de raad van het graafschap East Suffolk zei dat indien er een waarschuwing gegeven was, misschien minder mensen zouden zijn verdronken. De Britse autoriteiten hebben Dins dag te middernacht bekendgemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de Zuidelijke oever van de Theems, als voorgoed verloren moet worden beschouwd. Alle pogin gen om dit deel van het eiland terug te winnen, zjjn gestaakt. Amerikaanse minister tl 'jis «""'.onden John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is gisteren op zijn reis dopr West- Europa te Londen aangekomen. De Amerikaanse minister heeft te Parijs voor de NATO-raad verklaard dat „het er naar uitziet dat het tot stand brengen ener Europese Defensie Het Britse fregat ..Berkeley Castle" (1100 tonsloeg tijdens de storm in de nacht van Zaterdag op Zondag jl. in het marinedok te Sheerness om, doordat het opkomende water de steunen, waarin de boot stond, weg sloeg. De onderzeeër Sirdar" zonk in de haven, in de nabijheid van Sheerness. Gemeenschap de enig mogelijke for mule is, om inschakeling van West- duitse strijdkrachten voor de verde diging van West-Europa mogelijk te maken". Lord Ismay, secretaris-generaal der NATO heeft de Amerikaanse staatslieden Foster Dulles en Stassen in een particulier onderhoud mede gedeeld dat elke indruk, dal bepaalde NATO-staten hun militaire inspan ning zouden verminderen, onjuist is. Hij verklaarde, dat alle NATO-landen hun uitgaven voor militaire doelein den hebben verhoogd. Tevoren had Foster Dulles niet-of- ficiële besprekingen gevoerd met ge neraal Ridgway en de chef van diens staf, luitenant-generaal Gruenther. Franse, Britse en Italiaanse stafoffi cieren hebben de twee Amerikaanse staatslieden bijzonderheden medege deeld over de verdediging van West- Europa. Minister Foster Dulles had nog on verwachts een onderhoud met maar schalk Juin, opperbevelhebber der NATO-landstrijdkrachten in Midden- Europa. Men meent, dat Juin zijn mis noegen heeft geuit over de huidige opzet van het EDG-verdrag en dat hij er bij de Ver. Staten op aan heeft ge drongen Franse pogingen tot wijzi gingen te steunen. WATERHOOGTEN WEERD8LUIS. UTRECHT. 4 Febr Bovenkant sluis 40 an -f N.A.P., val 7 cm. Benedenkant sluis: 13 cm N A.P.. val 20 cm. Een zending van ongeveer 1000 kg in balen verpakte lakens en dekens kwam per S.A.S. vliegtuig uit Oslo op Schiphol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Noorse Rode Kruis, in auto's van de Nederlandse afdeling van deze organisatie geladen, die ze transporteerden naar boten van de Rederij Koppe. die voor het t naar Goes zorg draagt. Motie van wantrouwen tegen Malan verworpen Het Zuidafrikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 83 tegen 63 stemmen een door de oppositieleider Strauss ingediende motie van wan trouwen in het beleid van de rege- ring-Malan verworpen. Met dezelfde stemverhouding is een door rege ringsaanhangers ingediend amende ment waarin „volledig vertrouwen" in de huidige Zuidafrikaanse rege ring werd uitgesproken, aanvaard. Reis van het Britse Koninklijke paar Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen, naar officieel wordt medegedeeld. 23 November a.s. per vliegtuig naar de Bermuda eilanden en vervolgens naar Jamai ca vertrekken om daarna op het passagiersschip „Gothic" via het Pa. nama-kanaal naar Nieuw-Zeeland te varen. Onderweg zullen zij de Fidz- ji-eïlanden en de Tonga-archipel be zoeken. Na een verblijf van vijf weken in Nieuw-Zeeland zullen zij op 30 Ja nuari 1954 naar Australië gaan, waar zij op 3 Februari 1954 zullen aanko men. In Australië zullen zij twee maanden doorbrengen. Op 1 April vertrekken zij naar Ceylon, waar zij van 10 tot 21 April zullen verblijven. Later zullen bijzonderheden over de terugreis worden gegeven. Feuilleton 15) door JOS LODEWIJKS Ze hebben een agent buiten westen geslagen en zijn over het dak wegge komen. Over het dak! Wie wil nu nog beweren dat zij niets op hun geweten hebben? U soms? Die lieve jongetjes! Maar we zullen ze leren, agenten neer te slaan en uit politiepureaux te ont vluchten! U kunt wel weer gaan mijn heer' Goeiemorgen!" Joris zonk op een stoel voor het bureau van Tak neer en mompelde: Goeiemorgen Die stomme dui vels Die idiote stomme duivels Hemeltjelief Die middag rinkelde de telefoon in het kantoortje van Joris. Hij nam de hoorn op en vernam onmiddellijk een hese fluisterstem, nog voor hij zich had kunnen melden. „Ben jij "t. Joris"" hoorde hij. Allemachtig, dat was de stem van Sjakie! ..Ja", zei Joris verbouwereerd. „Ik ben 't Wie is daar?" „Dat doet er niet toe. Joris", fluis terde de stem. „Maar kan je na zessen even naar de Wilde Hoef komen? Je moet twee ouwe vrinden uit de pena rie helpen.Om half zeven bij de Wilde Hoef. ja? Om het hoekje van de barak vlak over de brug En „klik" zei de telefoon. In het schemerdonker rees de barak als een massief vierkant blok op uit de mistige weilanden. Op het erf van de Wilde Hoef klonk gerammel van melkemmers en een hoge vrouwen stem riep iets uit de diepte van een dompige staL Joris stapte vlug voorbij de boerde rij en keek om. Ei was niemand op de landweg en nergens in de omtrek was een levend wezen te bespeuren. De duisternis viel snel en de nevels maakten het moeilijk, ver vooruit te zien. Joris liep voorzichtig op de barak toe het v/as een plomp houten ge bouw dat gebruikt werd voor opslag van graan Hij kuchte luid en nach-uk- kelijk om degenen, die hem verwacht ten, te waarschuwen en sloop toen om de barak heen naar de zijkant, die verscholen lag achter een rij hoge eiken. „Psst! Joris!" hoorde hij plotseling. Uit het duister dook een figuur op, vlak bij hem. Het was Sjakie. Hij greep Joris bij de hand en trok hem snel mee langs de zijwand van de barak, tot waar een smalle deur was, die half uit de hengsels hing. „Kom mee naar binnen." fluisterde Sjakie. „Daar zijn we veilig. We heb- den de deur gemoerd, maar die zetten we weer netjes op haar plaats als we binnen zijn. StiL" Joris liet zich meetrekken in de donkerte van de barak en voelde zich daar neergeduwd op een stapeltje graanzakken. De deuropening teken de zich als een plek van grijs af tegen de duisternis, doch ook dat licht ver dween toen Sjakie de deur op haar plaats zette. „Joris, je bent een goeie." hoorde hij toen naast zich. Het was de zware, rauwe stem van Kees. Een ruwe hand tastte naar de zijne en sloot haar in een stevige greep. „Sjakie zei wel dat we van je opaan konden," zei Kees en hij deed moeite om te verbergen hoe geroerd hij was. Joris voelde een brok in zijn keel. Onderweg had hij aan een stuk door de reeks van verwijten en verwensin gen lopen repeteren, die hij de twee vagebonden naar het hoofd had wil len slingeren, maar nu hij bij hen was kon hij zich daar niets meer van her inneren. De tragiek van deze twee verschoppelingen, die zich in een vol komen hopeloze situatie nog zoveel moeite gaven om het Jot te ontlopen dat hun onvermijdelijk beschoren was, werkte op zijn gemoed. „Wat hebben jullie in 's hemels naam uitgehaald." fluisterde Joris te gen de twee donkere gedaanten die hij eindelijk kon onderscheiden. „Weet je v je gedaan hebt? Jullie heb. 4p» agent neergesla gen En aoorie vluchten hebben jullie zo goed als bekendJe kan de politie niet ontlopen, dat is vechten tegen de bierkaaiNou, wat moet dat nou met jullie?" Het was even stil in het donker. Kees schraapte zijn keel, maar er kwamen geen woorden. Joris kende dat van hem. Als Kees zijn keel schraapte wist hij meestal niets te ver tellen. Hel herinnerde Joris plotseling als in een flits aan de jaren in het Huis en zijn hart werd warm van el lende. „Luister Joris," zei Sjakie ineens re soluut. .je moet de zaak goed begrij pen. De politie heeft ons gevat voor iets waar we part noch deel aan heb ben. Ze wilden ons met een inbraak in de bank opschepen. En ze vroegen ons waar de poet zat. Kijk 's, als ik iets gedaan heb en ik ben geknipt, dan weet ik wat ik te doen heb. Kletsen. Vertellen, om minder straf te krijgen. Dat weet ik drommels goed. En Kees evenzo. We zijn geen nieuwelingen in dat vak, begrijp je? Maar als we ge pakt worden voor dingen die anderen geflikt hebben en het wordt heet, dan valt er maar één ding te doen: Er tus senuit knijpen. Bonte honden als wij hebben geen keus. Ze laten je ijskoud opdraaien als ze niemand anders vin den. Ozo." Kees viel hem trouwhartig bij. „Juist zo. Joris, zo is het," zei hij en in zijn ijver vergat hij te fluisteren, zodat zijn rauwe bas door de barak klonk en Sjakie „Sstt!" moest roepen. „Zo is het," zei Kees nog eens, nu zachter, en hij ging verder: „We heb ben je geroepen om advies, Joris. Je was vroeger altijd zo slim als we in de penarie zaten. Je wist altijd wel een weggetje. Ik wist nooit iets." voeg de hij er treurig bij. „En nou hadden we gedacht, die Joris zal wel kunnen vertellen hoe we dat zaakje het best voor elkaar kunnen boksen. Sjakie, vertel jij nou es precies hoe het zit." „We kunnen niet zeggen, waar we die nacht geweest zijn," zei Sjakie na drukkelijk langzaam. „Zie je. daar zit de kneep. We moesten liegen en dat was voor hen reden genoeg om aan te nemen, dat we er meer van wisten. We hebben om zo te zeggen geen alibi." „Nee," zei Joris scherp. „Dat heeft de inspecteur me ook verteld. Jullie hebben elkaar zo stom zitten tegen spreken dat ze met de klompen voel den hoe het gelogen was. Maar waar om eigenlijk? Als jullie nergens van weten kan je toch beter de waarheid vertellen?" Er klonk een diepe dubbele zucht uit het donker. „Nee Joris, dat kunnen we nou juist me t," zei Sjakie in wanhoop. „Joris, herinner je je de ouwe Klaverman?" De ouwe Klaverman! Die naam to verde Joris weer het beeld van zijn jeugd voor ogen, de slaapzaal van het Huis, de witte gangen en de klasloka len. de recreatiezaal en de hoge be tegelde keuken. De ouwe Klaverman hoorde bij dat beeld even onverbre kelijk als al die onvergetelijke star re, dode dingen. Hij was een krom gebogen. grijsharige man, onveran derlijk gekleed in een blauwwit ge streept mouwvest en een zwartla kense broek, waaronder roodfluwe len pantoffels uitkwamen. Hele ge neraties van wezen had de oude Kla. verman langs zich heen zien gaan, terwijl hij rustig en onbewogen zijn bescheiden werkzaamheden met be zem en dweil in het huis verrichtte. Onbewogen uiterlijk althans. Want sinds de dag waarop hij als door het leven zwaarbezochte man van vijfendertig zijn intrede in het Huis had gedaan, had hij zijn hart verpand aan de veriatenen die er woonden. Klaverman had een vrouw en twee kinderen gehad, die bij een brand in zijn woning omkwamen. De overmaat van liefde schonk hij aan vreemden, die geen liefde kenden. Bij Klaverman kwam geen inwoner van het Huis tevergeefs met zijn kleine zorgen .en verdrietelijkheden. Langzamerhand werd hij de buffer tussen de strenge, formele opperste leiding en de troep. De ouwe Kla verman! ..Leeft hij nog?" vroeg Joris met gedempte stem. „Hij leeft nog", zei Sjakie. „En hij is nog steeds in functie. Zie je. Joris daar zit nou de hele kwestie op vast. (Wordt vervolgd). 2. „Ziezo" zei Panda toen W] een poosje had voortgehold, „nu zal ik die vervelende vent we] zijn kwijtge raakt' Maar groot was zijn schrik toen hij de onbekende plotseling weer om de hoek van een poortje zag op duiken. Panda werd er nu werkelijk zenuwachtig van Hoe hij ook lens 's ras door de straten liep. welke listen hij ook verzon, om zijn geheimzinnige achtervolger kwijt te raken steeds dook deze weer op achter muurtjes, bomen of vuilnisbakken, als een duveltje uit een doosje. Dit was wer kelijk niet om uit te houden I Tenein- de raad begon Panda te hollen zo hard hij kon Hij holde, rende, draafde dooi de straten en langs de grachten ove' pleinen en door parken, tot zijn tong uit zijn mond hing en zijn knieën bib berden. Uitgeput liet hij zich op een bank neervallen ,,Oef". hijgde hij, „die rare kwast zal me nu wel uit het oog verloren hebben". Arme Panda, htl had nog niet bemerkt dat zijn hard nekkige achtervolger alweer achter hem was opgedoken en nu met een vorsende blik door een vergrootglas Panda's oor bekeek! (Wordt vervolgd) Proces-Oradour Duitsers en Fransen gesplitst Bij de voortzetting der behande ling van het proces-Oradour heeft het militair tribunaal van Bordeaux besloten met ingang van vandaag de berechting van de aangeklaagde Duitsers en Fransen te splitsen. Bij de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de plei dooien worden gehouden en daarna voor de Franse beklaagden. Ook de uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers afzonderlijk geschieden. Voor het stadhuis van Limoges, vaar een katafalk ter nagedachte nis van de slachtoffers van Ora- dour stond opgesteld, hebben Dins dagavond duizenden personen ge protesteerd tegen de herziening van de wet van September 194S, waardoor de berechting van Duitse en Franse beklaagden is gescheiden In Oostende, de Belgische stad die het meest van de overstromingen te lijden heeft gehad, hebben brandweer lieden uit alle delen van België en sol daten gewerkt aan het leegpompen van souterrains en het verwijderen van bedorven overblijfselen om het verspreiden van ziekten tegen te gaan. Grote hoeveelheden bedorven voedsel er. kapotte voorwerpen werden op stapels geworpen en met kalk be dekt. Vanwege de aanwezigheid van een groot aantal ratten is men zeer op zyn hoede. De politie hield iedereen behalve de bewoners en personen die deelna men aan het reddingswerk buiten de stad om plunderingen en overlast door een grote toevloed van nieuws gierigen te voorkomen In de haven van Oostende werden de gewone werkzaamheden hervat. De boot van Dover liep normaal de haven binnen. Eén van de wethouders van Oosten de. Wroome, schatte de schade in Bel gië op drie millioen Belgische francs. Hij zei dat men zich geen zorgen voor het komende vacantieseizoen behoef de te maken. Tegen Juli zou Oostende weer een „parel voor toeristen" zijn. Kunst Exquise kleinkunst van Arabesque Wat het kleinkunst-ensemble ..Ara besque". in de personen van Hetty Blok, Cruys Voorbergh en Cor Le maire (aan de vleugel) een helaa* slechts klein, doch uitermate dank baar auditorium gisteravond in Utrecht's Stadsschouwburg heeft voorgeschoteld in een programma, getiteld „Van Snotneus tot Neon", mag niets minder dan excellent heten, en kon naar onze mening glansrijk de vergelijking doorstaan met het allerbeste, dat wij ooit op dit gebied gezien en gehoord hebben! De ietwat bijzondere titel herin nert aan de historische evolutie van hei kunstlicht, waarbij de uitvoeren den fijntjes lieten „doorschemeren", hoe spijts alle mode-veranderingen 's mensen innerlijk, „gezien in het licht der tijden" maar weinig is ver anderd. Het programma en de sier lijke wijze waarop het ons werd gebracht in conference, voor dracht, mimiek, dans. zang en mu ziek was van een verzorgdheid en een verfijning, die ons meerma len tot. verrukking bracht Onver getelijk blijft voor onze herinnering Cruys Voorbergh's vertolking van het Oudnederlandse liedeken „Van de Weverkens", waarin Cruys zó uit een schilderij van de vermaarde Boeren-Breughel gestapt leek. Ver volgens uit het karsentijdperk het ontroerend schone „Disons le Chape- let". het geestige „Simone et son curé" (met Cruys als een kostelijke abbé uit de rococo-eeuw) de Mai'io- netten, Marions en Marionetten Wij zouden eigenlijk wel ieder nummer willen noemen, maar de be perkte ruimte noopt ons. aan deze verleiding weerstand te bieden. Het door Cruys in Goetheaans costuum voorgedragen slakken-sprookje van Andersen en als contrast uit dezelfde „moderateur-periode" de Amerikaan se pionierster „Betsy from Pike", temperamentvol verbeeld door Het ty Blok, de „Gay Nineties", de Jazz- fantasie en „White Ash". „L'orgue de Barbarie" en „Grasse Matinée" (bei de laatste van „Prévert") de „Chan- sonnière uit de goot" en het verruk kelijke „straatlied" van Lodewijk en Mathilda het was alles één feest van charme en esprit! Noemen wij hierbij met nadruk ook de medewer king van de pianist Cor Lemaire, die vele van de hier voorgedragen teks ten getoonzet heeft (en hoe'.); Cor Lemaire, die aan de vleugel ieder tijdperk op rake wijze wist te illus treren, de achttiende eeuw door een subliem vertolkt menuetje van Mo zart, het moderateur-tijdDerk door romantische reminiscensen, de „Gay nineties,, o.a. door het „Krijgen d emuzikanten niets?" Daarna de electrische en de neon periode door niet minder evocatief soel (zo o.a. een door hem zelf gecomponeerde tango) Voeg bij dit alles nog de bekoring van de historische costuums naar ideeën van Cruys Voorbergh, expert op dit terrein, en misschien hebt ge dan voor één tiende een denkbeeld van wat dit „Arabesque" ons heeft laten savoureren!! De geestdriftige bijval van het publiek moge voor de uitvoerenden de spijt om het geringe aantal aan wezigen iets hebben verzacht: dat hopen wij althans van harte! Tijdens de pauze werd door de ar- tisten voor het Nationaal Rampen fonds gecollecteerd, welke inzame ling toch noch ruim 215 gld. oplever de J. J. VIER-KOR ENCONCERT UITGESTELD Het concert van de vier mannen koren. dat Donderdag a.s. in Tivoli te Utrecht zou plaats hebben, wordt in verband met gerezen moeilijkhe den over programmawijzigingen enige weken uitgesteld. De program ma's blijven geldig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3