Land van verschrikking werd ontruimd Droevig relaas van Stellendamse vissers deden 't bovenmenselijke Metspido-boot Tm H.M. begroette de Prins bij aankomst op Schiphol „Sabena"-kapitein Toestanden te Oude Tonge waren wanhopig... Werk in lijn Hoe staat het met hulp van de V.N.? cmfaz 1 DE LOUPE Oostenrijk UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Woensdag 4 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 235 Pagina 3 EVACUATIE QOEREE'OVERFLAKKEE (Van één onzer speciale verslaggevers) Aan boord van „De Koningsplaat", Dinsdagavond. Van de zijde van Middelharnis zijn zij aangekomen, een lange stoet evacuees, strompelend over de drassige dijk naar de haven waar het beloofde redding brengende schip, de Spidoboot „Koningsplaat" tegen vier uur in de middag is binnengelopen. Groepen mannen, vrouwen en kinderen, soms gebukt onder bundels kleding, anderen met lege handen, omdat ze niets anders dan het vege lijf konden redden. Zij zijn de loopbrug van het ponton afgelopen naar die witte boot, waar de verwarming extra is opgestookt Jonge moeders met zuigelingen in dekens gewikkeld op de arm, kleine kinderen beladen met een tas of een kussen sloop vol kleren. Een kleine jongen draagt als een groot bezit een netje appelen, en tussen hen in droegen zij brancards met invaliden, invailde ouden van dagen, ern stige zieken. Een vrouw naast een van de brancards spreekt kalmerende woorden tot iets dat onder de dekens ligt. Aan boord wordt de deken opengeslagen. Een kind van vier jaar, ernstig ziek. Aan het voeteneind een klagend huilend bundeltjeeen baby van enkele weken. I de moment w<jrd hij door een vloed golf opgepakt en tegen een schut ting gesmeten. Hy stond op de plek waar de dijk doorbrak. Hij wist uit de barnende kolk te komen, kroop de dijk op en zag ondanks de duis ternis hoe een gigantische water stroom van alle kanten het dorp besprong. Binnen twee minuten stond het water een meter hoog en het bleef doorstijgen. Hij zag mensen in nacht kleding, waanzinnig van angst uit hun huizen komen, het water tege- moed lopend en verzwolgen worden of in de goede richting lopend en te gen de dijk opklauteren. Daar was voorlopig veiligheid. De meesten vluchtten. overrpmoeld door de vloed die de huizen binnen zwalpte, dc trap op naar de zolder verdieping. Daar bleven zij bijeen zitten tot eindelijk 't daglicht kwam Toen kwamen de helden van Stel lendam in actie, kerels die niet aan zichzelf dachten, vooral de vissers niet. Er waren geen boten om de men sen naar de dijk te brengen, waar ze voorlopig veiiig zouden zitten. Ze gigngen te water, dikwijls tot hun nek toe en graaiden losgeslagen huis- .deuron en planken, bij elkaar. Ze maakten er wankele vlotjes van die ze. door het water wadend, door de straten trokken. Eerst de huizen die op instorten stonden. Een mens tel kens op zo'n wankel vlotje sleepten zij naar de dijk. Nu zeggen ze: had den we die eerste dag maar rubber boten en touw gehad. Dan hadden we lijnen door de straten gespannen en de mensen naar de dijk getrok ken, dan hadden we er tientallen meer kunnen redden. naar Middelharnis De doodsangst, die nog vaag in hun ogen ligt. verdwijnt als ze in de warmte zitten op een bank. Eindelijk rust. Weg van al die verschrikkingen, weg over het grote water naar het vaste land. Als ze maar dat water niet zien. en die ruïnes, de verdron ken mensen en dieren, dat verdron ken land zo ver het oog reikt. Een zee van ellende neemt De Ko ningsplaat aan boord. De kleintjes van om en de bij vier jaar gedragen zich beheerst als grote mensen. Het zijn de nog jongeren die. uitgeput van het dagenlange gesjouw en gebrek aan rust dc kajuiten vullen met een ijselïjk huilen. De boot stroomt vol. Mensen van alle standen, de landarbeidersvrouw met een doek om het hoofd naast een dame in een bontmantel, die een baby draagt. Merkwaardig dat allen goed gekleed zijn. Zij hebben blijkbaar de tijd gehad voor een enigszins voor bereide vlucht en hun beste kleren aangetrokken. Mannen en vrouwen van het Rode Kruis en enkele militairen beginnen direct met het ronddienen van koffie en brood, Op brancars komen invali de ouden van dagen aan boord een 70-jarige met een ernstige hart kwaal. een verwezen voor zich uit- starende oude vrouw, die door nie mand begeleid is. Als men haar later bij de registratie vraagt wie zij is, kan men er alleen maar uitkrijgen dat zij Keizen heet, dat zij een zoon had. die ze al in geen dagen heeft gezien en dat zij niet weet waar zij woont. Uit alles blijkt dat zij krank zinnig is geworden. Weg uit de ellende Zolang De Koningsplaat nog aan het ponton ligt, wachtend op nog meer evacué's. komen ze niet tot rust. Zo willen weg van het eiland. Ze we ten dat ze naar Rotterdam zullen worden afgevoerd. Maar het kan hen niets schelen. Als ze maar de voor deur van een woning kunnen binnen gaan en een bed zullen vinden, niet die lokalen van de Rijks HBS van Middelharnis. waar zij bijna drie da gen bijeen hebben gezeten, op een eiland temidden van een zee. Drie dagen en twee nachten onderdak, maar met honderden opgepakt in te kleine ruimten, hun woningen heb ben zij verlaten. De school hebben ze aanvaard als een toevlucht, maar nu ze door het ondergelopen Middelhar nis in bootjes naar de dijk zijn ge bracht en lopend over de dijk of va rend in het kanaal de haven hebben bereikt, voelen ze dat een voorlopig eind van de eerste ellende in zicht is. Als De Koningplaat in de duis ternis om zes uur de haven uit vaart, is het of alle zorg van hen afvalt. Er komt weer glans in hun ogen. Ze eten en drinken weer. De baby's krijgen een fles, want er is melk aan boord. Ze geven toe: hon ger hebben ze niet gehad, wel dorst, want er is bijna nergens meer goed drinkwater. Ze klitten in groepjes byeen. Ze kijken met verheugde ogen naar die brandende electrischo lampjes. Het lijkt of ze alles vergeten zijn. Hel in Stellendam Wat hier te schrijven van hun er varingen. die allen begonnen in die rampnacht, toen het wassende wa ter hun overviel. De meesten kun nen het niet onder woorden bren gen. Een enkele vertelt er van op een wijze, die de toehoorder de ha ren te berge doen ryzen. Het men selijk incasseringsvermogen moet al wel heel groot zijn om naast de lichamelijke uitputting nog het hoofd koel te houden. Het is byna onmogelijk weer te geven wat zich op Gooree en Overflakkee in de laatste dagen aan verschrikkingen hebben afgespeeld en nog afspelen. Verschrikkelijk in al zijn soberheid is dat eenvoudige verhaal van een reserve-wachtmeester van de rijks politie te Stellendam, die drie dagen niet uit de kleren is geweest, die enkele uren tevoren voor het eerst weer eens droog goed heeft kunnen aantrekken en die met een verbluf fende helderheid zich alle lugubere momenten van de catastrophe weer voor de geest haalt. Om drie uur in die noolótsnacht werd Stellendam van twee ziiden door het water be sprongen. Eerst van het zuiden. Met do sirenes ging men door het dorp. Wachtmeester Brenr was bij de waarschuwers. Hij hoorde boven het bulderen van de orkaan plotse ling een suizend geluid, Op hetzelf- Naar de veilige oever Zondag kwamen reeds de eerste marinemannen in Stellendam aan. Maar ze konden nog niets doen. Ze hadden geen vletten en sloepen, die kwamen Maandag in de haven. Scheepjes van allerhande grootte, de afvoer begon. Een drama op zichzelf. Vrouwen en kinderen eerst. Motor boten volgestopt met mensen voeren de haven uit. Een zeearm op, waarin de betonning door de orkaan was weggevaagd. Alleen een man die dit vaarwater van zijn jeugd af kent. kan hier misschien de weg vinden De zee was ruw. De andere oever. Hellevoet- sluis. ver. De boten slingerden en stampten hevig. De mensen werden na alle doorgestane ellende nog zeeziek ook. En meermalen liepen de scheepjes op de platen vast, moesten andere bo- t ente hulp komen. Maar men zette door. Stellendam werd ontruimd. Na twee dagen vond men in een boom een vrouw van 62 jaar. Zij zat hoog in de takken en men wist haar uit de boom te krijgen. Ze leefde toen nog, maar kon geen woord meer spre ken. Zt klagen niet. deze van alles wat. zij bezaten beroofden. Terwijl de Ko ningplaat over de donkei-e zeearm naar het Spui koerste, zaten ze als verlost van alle zorgen in de kajuiten. Bijna waren ze opgewekt. Een enkele keek slechts verwezen voor zich uit. De kinderen verkenden het schip. Zij waren al vergeten wat achter hen lag. Voor hoelang? De Koningsplaat heeft het Spui ge vonden. De kortste weg naar Rotter dam. Die twee kerels op de brug heb ben gedacht: deze mensen zo gauw mogelijk in Rotterdam brengen. Ze hebben genoeg doorstaan. Ze varen de Koningsplaat door het nauwe Spui, een duister, smal vaarwater, zonder licht of ton. Een spannend half uur. Beneden in warmte en licht vertellen 167 verjaagden hun bittere ervaringen men mensen, die beneden de opper vlakte van de zee wonen achter dij ken. die na eeuwen kapituleerden. Op die brug hun namen mogen genoemd, want zij zwoegen ook dag en nacht voor deze geslagen landgeno ten, zuchten kapitein Van Tiel en zijn collega, kapitein Hartman van een sleepboot van P. Smit, die als loods is meegegaan, verlucht op als ze de Oude Maas bereiken. Ze varen nu met meer zekerheid. Om half negen meren zij aan het sido-ponton. Enkele uren rust. Vannacht om vier uur weer naar Zijpe en Zierikzee. De politie te Abbenbroek heeft Dinsdag twee personen aangehouden die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goederen uit de ver laten huizen in het verdronken ge bied. Hedenmorgen vroeg is Z.KH. Prins Bernhard met een K.L.M-toestel uit New York in Nederland aangeko men. De Prins heeft zijn bezoek aan Amerika afgebroken en is zo snel mogelijk naar ons land teruggekeerd in verband met de watersnood. H.M. Koningin Juliana en minister Beel waren op Schiphol aamvezig om de Prins te verwelkomen. Honderden vrijwilligers uit het gehe- ..Het Galte Papendrecht te dichten, Ie land en uit alle lagen der bevol- I met welk werk men reeds goede vor- king zijn koortsachtig in de weer om deringen maakt. Een overzicht van het 85 meter brede gat in de dijk I de werkzaamheden. Weerzien gedrukt door de droefheid om de catastrofe Schiphol lag nog ietwat verlaten in tie schemering toen minister prof. (Ir, L. M. Beel en de slaats-secretaris van al gemene zaken. mr. C. L. W. Fock, naar de aankomsthal werden geleid, enige minuten voordat het lijntoestel waarin de Prins en zijn parliculiere secretaris, dr. F. A. de Graaff, gich bevonden zon arriveren. Nog een ogenblik later stopte ook de koninklijke auto aan de rand van het. vliegveld. De Koningin begaf zich. zonder gevolg, met de minister en mr. Fock naar een ontvangkamer. Prins Bernhard was kennelijk verrast toen hij bij zijn aankomst door de Ko ningin werd begroet- Beiden waren zichtbaar onder de indruk van de ge beurtenissen der laatste dagen. Alvo rens het vliegveld te verlaten begaf de Prins zich naar een gereedstaande mi crofoon waarin hij enige woorden sprak eerst voor de Nederlandse cn de We reldomroep. vervolgens voor de BBC. Van het ogenblik af. zo zeide hij. waarop de slag die Nederland heeft, ge troffen. in Amerika bekend was gewor den, was hem een overvloed van mede leven betuigd. „Mijn telefoon heeft, niet stilgestaan en lk geloof dat er op grote schaal geholpen zal worden." Voor de BBC sprak de Prins zijn diepgevoelde dank uit voor de blijken van medele ven met een ramp die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die tijd stond H.M. de Koningin beheerst maar zwügend en in gedach ten verdiept temidden van dn eioep personen die hij deze korte, plechtige verwelkoming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de Koninklijke Familie naar Soestdijk van waar de prins enige uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken. Later zal VLIEQEND BOVEN OVERFLAKKEE: Kapitein Tremerie van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena", die zich na een dringende oproep uit Amsterdam onmiddellijk met een hef- schroefvliegtuig naar het eiland Over flakkee begaf, heeft te Brussel een re laas van zijn tocht gegeven. IIÜ was met zijn helicoptère neer gestreken in Oude Tonge op cCn stuk nog boven het water uitstekende dijk, die in verbinding tCCtii. iet een der tigtal geheel door "water omringde woningen. Hier hadden 400 personen een toevlucht op zolders en daken ge zocht. Op zijn tocht naar Overflak kee had de piloot grote moeite zich te oriënteren, omdat vrijwel alles onder hem blank stond. Onderweg zag hij in deze watermas sa talrijke mensen vanaf de daken hunner huizen wanhopige tekens naar zijn vliegtuig geven. Het hefschroef- vliegtulg werd te Oude Tonge met grote geestdrift ontvangen. Bijna al deze lieden hadden Maandagmorgen om vier uur plotseling, verrast als zij waren door de springvloed, hun hui zen in de omgeving moeten verlaten. De aanvoer van gas, electriciteit en In een vergadering van de Tweede Kamer gaf minister-president dr. W. Drees. Dinsdagmiddag een overzicht van de toestand in de door de wa tersnood getroffen gebieden. Tijdens de toespraak van minister Drees: juist achter hem, minister Beel, ver der van links naar rechts: de minis ters Staf, Algera en De Bruyne. Op de achtergrond een kaart van de ge troffen gebieden in Zuid-West. Nederland. water werd geheel afgesneden. Kapi tein Tremerie gaf zich echter pas wer kelijk rekenschap van de ernst van de toestand toen hij van de burge meester vernam, dat naar schatting in deze gemeente alleen reeds 60 perso nen om het leven waren gekomen De piloot deelde mede. dat hij de volgen de morgen vroeg zou vertrekken en dan de post van het dorp zou meene men. Onmiddellijk zette het gehele dorp zich koortsachtig aan het schrij ven. Opeengehoopt Intussen had de piloot gelegenheid met de burgemeester een lijst op te maken van de behoeften van het dorp. De enige dokter was bezig de gewon den te verzorgen. In het drooggeble- ven gemeentehuis en in een hotel sliepen 's avonds de vluchtelingen op de biljarts on op de grond. De vol gende dag om zes uur vertrok kapitein Tremerie met drie kg post naar Woensdrecht, waar hij werd ontvan gen of hij door de Voorzienigheid was gestuurd. Na opnieuw benzine te hebben in genomen, begon de piloot hierop een pendeldienst tussen Oude Tonge en Woensdrecht. Hü bracht medicamen ten. kleding en levensmiddelen naar Oude Tonge en keerde met vluchte lingen terug. De wanhoop waarin deze dikwjjls verkeerden was pijnlijk om aan te zien, zo vertelde hij. Kinderen zochten naar hun verdwe nen ouders cn ouders zochten naar hun kinderen. Van een familie met 12 kinderen werden alleen de vader en een jongen gered. Hulpprogramma In Woensdrecht kreeg de Belgische helicoptère versterking van een Ne derlands marinetoestel. De hulp van deze beide hefschroefvliegtuigen was van onschatbare waarde, daar zij tot Maandag 17 uur de enige communica tie middelen met Overflakkee bete kenden. Dank zij de hulp, die het Bel gische toestel bood kon. in overleg met een Nederlandse officier, een hulpprogramma worden opgesteld. Nauwkeurige gegevens konden ook worden overgemaakt aan de tweemo- torige bommenwerpers, die des mid dags op de plaatsen, waar de nood het hoogst was pneumatische vlotten af wierpen. De piloot vertelde, dat vanuit de lucht gezien dc aanblik adembeklem mend was. In dc delta, die zün toe stel heeft overgevlogen, was nog slechts een honderdste gedeelte der Prins Bernhard wellicht, zo deelde de heer Sonderman mede, in een kleiner toestel opnieuw van Soestdijk vertrek ken om zijn medewerking te verlenen bij de hulpacties. der Marine Krachtige hulp aan de Z.-Hollandse eilanden De Koninklyke Marine heeft tot dusverre de assistentie aan de ge troffen gebieden geleid via Rotter dam. waarbij veel materieel van meer Noordelijke bases beschik baar werd gesteld. De commandant maritieme middelen te Rotterdam, Kapt. ter zee O. de Booy. beschikte in totaal over ongeveer 2000 man. De actie werd geconcentreerd op hulpverlening aan de evacuatie van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den. Uiteraard is het werk op de eilanden typisch in de lyn van de Koninklijke Marine. Tot middernacht van Dinsdag op Woensdag werden van de Waalhaven in Rotterdam (de Onderzeedienstï naar deze gebieden gedirigeerd 42 oorlogsschepen waaronder mijnen vegers. motortorpedoboten, landings vaartuigen enz. en tenslotte (voor werk op ondiep water) rond 100 ma rinemotorsloepen en motorvletten. Ook werden o.a. 180 particuliere vaartuigen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventu eel van aanvullende marinebeman ning voorzien. Veertien Engelse en 7 Belgische vaartuigen van de ..Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbindingsofficieren voorzien en ge dirigeerd naar Bruinisse en Zierik zee. Mede als gevolg van deze hulpver lening en gecoördineerde maatrege len stromen thans van de bovenge noemde eilanden de evacué's bij dui zenden en de van eerste hulp voor ziene gewonden en zieken bij hon derden op veilige plaatsen binnen, gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de al lerergste nood. wat betreft honger en dorst althans enigszins gelenigd. De actie wordt met kracht voortge zet en aangezien de verbindingen veel beter zijn geworden, door een groter aantal oorlogsschepen met ra diozenders in de getroffen gebieden en door de mobiele zenders, wordt ook de coördinatiemogelijkheid be ter. zodat verwacht kan worden dat hulpverlening en evacuatie de eerst volgende tijd in een snel tempo zul len worden uitgevoerd. De Nederlandse ambassadeur bij de V.N., Von Balluseck, verklaarde, dat het niet op de weg ligt van Neder land om in de V.N. om hulp te vra gen. Wanneer echter het initiatief van dc V.N. zou uitgaan, zou het aanbod vermoedelijk dankbaar in overwe ging worden genomen, Eventuele hulp van de Verenigde Naties zal ech ter vooralsnog slechts kunnen komen van de speciale organen, zoals de we reldgezondheidsorganisatie en het V. N.-Noodfonds voor Kinderen. Het was echter twijfelachtig of deze organen in staat en bedoeld zijn voor het ver lenen van hulp op zeer korte termijn zoals in geval van wereldrampen. o„ weilanden hoven water. Overal dre ven de cadavers rond van koeien, schapen en paarden. Na hulp gebracht te hebben aan Oude Tonge vloog de Helicoptère naar Goes. Hier kon het alleen maar neer strijken op het autoterrein naast liet ziekenhuis, dat door het water werd bedreigd. Rondom dit ziekenhuis heerste een grote bedrijvigheid. De gehele bevolking was bezig de straten op te breken om hiermee de dijk te versterken. Het doorbreken hiervan zou een ware ramp zü" geweest. Kapitein Tremerie had veel lof voor de daden van de bestuurder van het Nederlandse hefschroefviïegtuig, dat door middel van een lier niet minder dan 35 volwassenen en zeven kinderen van gevaarlijke plekken kon redden. „Men heeft echter in Nederland niet een of twee. doch 20 hefschroefvlieg tuigen nodig en die hebben er wel voor twee weken werk." zo besloot de flinke Sabcnapiloot zijn verhaal. Zoals bekend is Dinsdagmorgen op nieuw een Belgische helicoptère van de Sabena naar Zeeland vertrokken. ostenrijk, dat Zondag over veer tien dagen ter stembus gaat, stelt de laatste dagen opnieuw naarstig pogingen in het werk orn de Wes telijke Grote Drie en de Sovjet Unie weer aan de conferentie-tafel te brengen ter bespreking van het Oostenrijkse vraagstuk. Men kent de lijdensweg van deze onder handelingen. De plaatsvervangers van de ministers van buitenland se zaken der vier mogendheden, die met deze taak werden belast, brachten het reeds tot over de 250 vergaderingen, maar telkens wan neer een regeling nabij leek kwam Rusland met nieuwe bezwaren of uitvluchten. Het werd daardoor duidelijk, dat Moskou er niets voor voelde zijn posities in Oostenrijk prijs te geven, zolang de „koude oorlog" in Europa voortduurt. Helemaal onbegrijpelijk is dat, van Russisch standpunt bezien, misschien niet doch anderzijds zal, wanneer men voornemens zou zijn de internatio nale spanning te reduceren, toch ergens een begin gemaakt moeten worden. En waarom zou Oosten rijk, waar de bezetters veel min der scherp tegenover elkaar staan dan in Duitsland, dgn niet als zo danig kunnen fungeren? Een be vredigende regeling voor de Oos tenrijkse kwestie zou inderdaad een goed uitgangspunt kunnen worden voor een betere verstand houding, omdat hierbij alle pro blemen welke Oost en West ver deeld houden, aan de orde komen. Washington heeft vorige week het initiatief genomen om tot een hervatting van de besprekingen der plaatsvervangers te komen. Er werd zelfs een datum vastge steld Vrijdag 30 Januari voor de eerste bijeenkomst te Londen. Het is er niet van geko men, want ondanks de principiële bereidheid der Russen om het ge sprek weer op te vatten dat ligt immers in de lijn van hun tactiek van eindeloze onderhande lingen stelden zij voorwaarden, welke de Westelijke landen met wilden accepteren. Moskou ver langde namelijk, dat de Westelij ke Drie reeds vóór de aanvang hun destijds gelanceerde voorstel voor een „verkort" verdrag zouden prijsgeven. Moskou heeft zich al eerder met kracht tegen dit ..ver korte" verdrag verzet, o m. omdat het geen garanties bood voor het behoud van de democratie in Oos tenrijk. De Westelijke landen hebben dit plan uitsluitend ge opperd om Oostenrijk ter wille te zijn. Daarom hebben ze het nu onaanvaardbaar geacht het weer bij voorbaat in te trekken. Wan neer men het gesprek hervat, dan moeten daaraan generlei beper kende voorwaarden worden ver- bondén. zo redeneert men in het Westelijke kamp. Inmiddels zijn in de Russische pers commentaren verschenen, welke de beschuldiging inhouden, dat het Westen Oostenrijk als springplank voor de herovering van Zuid-Oost-Europa wil bezi gen Het ziet er dus niet naar uit, dat het vredesverdrag met Oosten rijk ook maar één stap dichterbij is gekomen. Integendeel, men lijkt verder van het doel af te staan als ooit tevoren. De resolu tie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties van 20 Dec. j.l., waarin op de vier mogendheden een beroep wordt gedaan opnieuw „een ernstige poging in het werk te stellen om tot overeenstemming te komen over de voorwaarden van 'n Oostenrijks vredesverdrag teneinde zo spoedig mogelijk de bezetting van Oostenrijk te kun nen beëindigen en Oostenrijk vol ledig in haar souvereine rechten te herstellen" zal vermoedelijk geen enkel positief resultaat af werpen. Niettemin heeft de Oos tenrijkse minister van buitenland se zaken Gruber. die enkele we ken geleden als een vurig pleit bezorger voor de belangen van zijn land in de Nieuwe Wereld is opgetreden, aangekondigd, dat hij na de algemene verkiezingen van 22 Febr. a.s. de ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier zal verzoeker een conferentie over het Oostenrijkse vraagstuk te beleggen. Op een dergelijke conferentie zou, volgens Gruber, definitief kunnen worden vastge steld of de tegenwerpingen van de zijde der Russen gegrond ziin of dat zij slechts bedoeld zijn als vertragingsactie. Wij vragen ons af welk nut er in een dergelijke vaststelling dei- feiten voor Oostenrijk eigenlijk schuilt. De openbare mening in dc Westelijke wereld heeft aan zo'n bewijs van Russische tegenwer king nauwelijks behoefte en die in de landen achter het ijzeren gordjjn wordt er ook niet door beroerd. Oostenrijk zit nu een maal in een dwangpositie. Een seperaat vredesverdrag alleen met de Westelijke landen kan het land ook niet baten, want daarmee raakt het de Russische bezetters niet kwijt. Bovendien zal de al gemene situatie dan vermoedelijk nog veel slechter worden door toenemend gechicaneer der Rus sin. Al met al kunnen de Weste lijke mogendheden Oostenrijk voorlopig het meest helpen door voortzetting en uitbreiding van de economische hulpverlening. Daar mee wordt de weerstand van het Oostenrijkse volk ook het best ge diend. ECHTPAAR TF ELLEWOUTSDIJK VERMIST Het gemeentehuis van Ellcwouts- dyk deelde aan de politie te Rotter dam mede. dat er in Ellewoutsdyk (Zuid-Beveland) niemand verdron ken is. doch men maakt de vermis sing van een echtpaar bekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2