In Oude Tonge 240 doden Dodental: 1223 De inzameling van het Rode Kruis Rampenfonds giro 9575 Verkiezing leden gemeenteraad Amersfoortse gastheren wachtten vergeefs Dit week-einde „Eigen werk" tentoonstelling voetbal geen Geen hoeky en korfbal VERKOPINGEN Sportpuzzle Burgemeester verdronken Helpt! Kleding en meubilair zijn er reeds voldoende Prins vloog boven ramp-gebied Statenlaan 8 Den Haag v Snel recht WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Amersfoort Donderdag eu Vrijdag wederom Het afdelingsbestuur van het Ned. Roode Kruis maakt het volgende bekend: Naar aanleiding van de beslissing van de Ministerraad en in opdracht van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis om tot een juiste co- ordlnering van de enthousiaste in zameling van goederen voor de ge troffen bevolking uit het rampge bied te komen, is in nauwe samen werking met de leiding van de Ver kenners van de Kath. jeugdbewe ging, Verkenners van de Ned. Pad vinders en de Padvïndsters van het Ned. Padvindstersgilde, dames uit de plaatselijke vrouwenvereniging, winkeliers- en vakorganisaties etc. Maandagochtend een begin gemaakt met een geórgahiseerd inzamelen ter plaatse. Dank zy aller spontane medewer king is deze actie volkomen geslaagd en in de loop van Dinsdagmiddag beëindigd, zoals in vele grote steden eveneens het geval is geweest. De enorme hoeveelheid en vooral ook de kwaliteit der ingezamelde goederen, hebben elke verwachting overtroffen. Momenteel zijn alle goederen nog aanwezig en opgesla- fen in de fabriekshal van de fa Mo maar. welke deze hal te onze» be schikking heeft gesteld. Hier worden deze goederen nage- sorteerd. zodat binnenkort nadere berichten omtrent hoeveelheid en soort der goederen zullen volgen in afwachting van nadere beslissingen lan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Voorzover men nog goederen ter beschikking kan stellen (hierbij wordt speciaal gewezen op bedden, dekens, lakens, slopen enz.) zal op Donderdag en Vrijdag een na-inza- meling worden gehouden, welke reeds door het gemeentebestuur wel willend voor ons is aangekondigd. Al onze medewerkers zijn voor zien van een legitimatiebewijs van het Ned. Roode Kruis te Amers foort, afgetekend door de commis saris van politie. Voor de ..autobanden-actie'' heeft het Rode Kruis de fa. Nefkens be reid gevonden deze in te zamelen. Een groot aantal is reeds gister avond naar het vliegveld Soester- Opbrengst nu f 47.000 De Maandag jl. in onze stad begonnen buscollecte voor de rampgebieden had vanmorgen reeds opgebracht een bedrag van ƒ27.000.Van bedrijven, particulieren en dergelijke., werd onvangen 14,000, ter wijl nog ƒ3800.is toegezegd, welk bedrag in de loop van de dag zal binnenkomen. Het Soesterkwartjer bracht in de buscollecte ƒ3400.bijeen. By het werkcomité is thans dus een totaal bedrag van rjfim ƒ47.000 binnengekomen. Verloting Het bestuur van de vereniging „Zakencentrum Amersfoort" gaat ook iets doen voor de landgenoten, die zoveel hebben verloren. Het or ganiseert een grote verloting,, waar voor door winkeliers in onze stad tal van fraaie prijzen zijn. beschikbaar gesteld. Van heden af zijn bij iedere winkelier in het zakencentrum loten verkrijgbaar a 0.50. In totaal wor den 20.000 loten verkocht. De prij zen worden geëtaleerd in de etalage van V. en D. in de Utrechtsestraaf cn bij de fa. Kuiper, Langestraat 83. Uitslag na 1 Maart. Van het bestuur- vernamen wy nog, dat het „Zakencentrum" de burgemeester morgen 100 complete bedst ellen zal aanbieden voor de ge troffen landgenoten. Oud-stadgenoot gepromoveerd Hedenmiddag promoveerde aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde, op het proefschrift: ..Incontinentia Urinae Relativa en electrotherapie". onze oud-stadge noot, de heer W. G. J. Hoffmann. Zijn promotor was prof. dr A. J. M. Holmer. berg vervoerd. Deze actie is inmid dels beëindigd. Tenslotte delen wij nog mede, dat de aanvoer, onderbrenging en voor lichting omtrent de te venvachten evacués wordt uitgevoerd door de plaatselijke evacuatie-commissie, welke ressorteert onder het ge meentebestuur. Namens het afd. bestuur van het Ned. Roode Kruis, W. H. de Beaufort, voorz. F. de Feber, secr. Het gemeentebestuur sluit zich gaarne bij deze oproep aan, maar dringt er met klem op aan. uitslui tend goede, bruikbare goederen te geven. Voor deskundige behandeling zal zorg worden gedragen, aldus deelt de burgemeester mede. Valse handtekening geplaatst Een echtgenoot te dezer stede is aangehouden, omdat hy verdacht wordt van valsheid in geschrifte. Hij zou n.l. op een machtglng de handtekening van zyn vrouw heb ben geplaatst teneinde op die wyze geld op te nemen van haar spaar banktegoed. Naar wjj vernemen, zal de verkie zing voor de leden van de gemeen teraad, plaats vinden op Woensdag 27 Mei a-s. Wijdingsavond in de St Joriskerk Wjj herinneren er aan. dat heden, half aeht in de Sint. Joriskerk een wijdingsavond wordt gehouden; ds Gerritsen en ds Engelkes zullen spreken. Medewerking verlenen het A.M.K.. mevr. Brester (zang) en Willem Hülsmann 'orgel). De toe gang is gratis, doch aan de uitgang wordt een open schaal collecte ge houden ten bate van het Nat. Ram penfonds. Motorrijder gevallen In Plantsoen West ter hoogte van Achter Davidshof kwam een mo torrijder te vallen, omdat hjj de macht over het stuur kwyt raakte toen een hond voor zyn voorwiel liep. Met een hersenschudding en een hoofdwonde is de motorrijder naar het. St. Elisabethsziekenhuis gebracht. Carnaval ten bate van Nat. Rampenfonds De door de R.K. Dansclub georga niseerde Carnavals-avond op Zater dag 7 Febr. a.s. in het Parochiehuis P. Borstraat, gaat door. De opbrengst komt ten bate van het Nat. Rampen fonds. Receptie Schaakgenootschap „Amersfoort" uitgesteld De receptie van het Schaakgenoot schap „Amersfoort" ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan op Zaterdag 7 Febr.. is in verband met de ramp, welke ons land trof, tot een latere datum uitgesteld. Evacué's kwamen niet Bericht voor hen, die töeh arriveerden Geheel Amersfoort heeft gister avond tevergeefs gewacht op de aan komst van de 600 a 700 evacué's van het eiland Goeree Overflakkee. De mensen, die de organisatie van de aankomst en de distributie in de Markthal zo keurig en tot. in' de nun- tjes hadden geregeld, werden teleur gesteld. Tegen aeht uur kwam na melijk het bericht binnen, dat de luchtelingen niet zouden komen, maar nog vertoefden in de Ahoyhal te Rotterdam. Door een misverstand in Utrecht was iu Amersfoort en an dere steden gemeld, dat zij onder weg waren, maar dit bericht was niet juist. Ook de pleeggezinnen, die. indach tig de oproep, rustig thuis de komst van de gasten afwachtten, werden teleurgesteld, evenals degenen, die ondanks het dringende verzoek om thuis te blyven, tóch naar de Markt hal waren gekomen. Die nieuwsgierigheid voor de Markthal was geen prettige verto ning. Vele opgeschoten jongelui ver drongen zich voor de ingang, alsof ten triest gebeuren als de aankomst van de vluchtelingen een soort „kijk spel" zou zynDe politie greep dadelijk in. verjoeg de ongewenste kijkers of hield hen op grote af stand. Op de vraag, óf en wanneer deze evacué's in Amersfoort zullen aan komen, kon vanmorgen geen ant woord worden gegeven. Inmiddels vernemen wy, dat reeds enkele vluchtelingen op eigen gele genheid naar Amersfoort zijn geko- (AUvcrtentle) COSTUUM NAAR MAAT f.145.- f.155.- Eigen kleer»n«ker»«»erk Vraagt onze slalencollectie op zicht DE DOM GROVE &HÜNFELD men. «Deze mensen worden in 'un eigen belang verzocht zich spoedig te melden (of zich te laten vertegen woordigen) op het gemeentehuis alhier, afdeling Bevolking, kamer 3. Daar dienen zy o. a. opgave te doen van hun naam. geboorteplaats en datum, beroep, burgerlijke staat, nationaliteit, kerkgenootschap, ge meente van herkomst, het adres al daar en het adres in Amersfoort. Al deze personalia gaan naar de Rijks inspectie van het Bevolkingsregister in Den Haag. Bij deze instantie kun nen dc evacué's, familieleden e.d. dan informaties krijgen over hun bloedverwanten etc. Iedere evacué krijgt bij aanmelding een registratiebewijs. Slechts zij, die in het bezit zijn van een dergelijk bewijs, kunnen in aanmerking ko men voor financiële of materiële hulp. Bii adreswijziging in de stad Amersfoort dienen de gasten dit on verwijld te melden, zo wordt ons me degedeeld. Aardappeldief gevat Een inwoner van Amersfoort werd gisteravond door de rijkspolitie te Leusden op heterdaad betrapt bij het stelen van aardappelen uit een kuil bij een boerderij. Schoolvoetbaltournooi Het Schoolvoetbaltournooi zal dit jaar te Amersfoort plaats vinden op Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donder dag 9 Sept. a.s. „Laat nou eens zien Wat jullie zelf kunnen". Dat zei de directeur van de N.V. Brons werk, ir. C. J. Andriessen, tegen zjjn personeel toen in de cantine verschillende exposities waren gehouden, waar plaatselijke kunstschilders en fotografen hun werk ten toon stelden. En dat hebben de personeelsleden gedaan. In de cantine wordt nu een tentoonstelling van eigen werk, geknutseld iu vrye tijd, georganiseerd, waar inen aller hande Voorwerpen kan aantreffen, van miniatnurbouw tot een reus van een schemerlamp, die tevens ais aquarium dienst doet. Voorbeeldige vrije tijdbesteding Het is alles met zorg en geduld gemaakt, door vaders die handig met hamer en zaag zijn en voor hun dochtertje een poppenhuis wilden houwen- en moeders die mets liever deden dan eén mooi handwerkje maken. Ieder heeft zo zijn eigen manier om de vrije tijd (min of meer) nuttig te besteden. Hoe is niet belangrijk. Burgerlijke Stand Amersfoort, 3 Febr, Geboren: Rinske. d. v. A. Schmidt en R. Ka- balt; Leonore Charlotte Mathilde, d. v. A. J. de Jong en J. van Bijnen; Alphonsus Albertus Maria. z. v. A. J Hemels en M. J. v. d. Steen: Jo hanna Wilhelmina Hendrika. d. V. W J A. M. Mouwen en H. Pijpker. Overleden Aart van 't Net, 83 j., geh. m. H. Hoenderdaal. vooropgesteld tenminste dat 't nuttig is. Van dat idee zijn dc organisatoren van deze tentoonstelling uitgegaan, een commissie bestaande uit de he ren R. Wijdeveld, J. A. Zandvliet en H. Dirkzwager. Aan de expositie heboen perso neelsleden van de N.V. Bronswerk uit Rotterdam, Amsterdam, Leeu warden, Vlissingen en Amersfoort deelgenomen. Veertig geselecteerde inzendingen zijn gerubriceerd ge rangschikt. Overzichtelijk kan men zien hoe beginners fotograferen, meer gevorderden een landschap of een fantasie-ontwerp op het doek of papier brengen, kortom welke moge lijkheden er alzo zijn ora werkelijk plezier in het leven te hebben. Wij kunnen ons voorstellen, dat degene, die de kunstige Middeleeuwse mu ziekinstrumenten vervaardigde en er na een jarenlange studie in slaag de deze te bespelen levensvreugde kent. Welke manieren er zijn, om dat te kunnen beleven, kan men op maken lut de rijke verscheidenheid. Rest ons te melden, dat de tentoon stelling tot 15 Febr. duurt cn dage lijks geopend is. Het bestuur van de K.N.V.B. komt morgen in een byzondere vergade ring bijeen teneinde zich te bera den over het organiseren van een steunactic voor de getroffen gebie den alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijdprogram ma voor Zaterdag 1 en Zondag 8 Febr. a.s. De Kon. Ned. Hockey Bond en de Kon. Ned. Korfbalbond hebben voor Zaterdag en Zondag alle wedstrijden afgelast. In West-Duitsland zyn vorig jaar 400000 woningen voltooid. Op het vliegveld Kaitak bij Hong kong is een Amerikaans transport vliegtuig verongelukt. Van de 21 in zittenden werden er een zwaar en acht licht gewond. ONZE. Soest 11 Febr. Café Butzelaar: Ver koping een huis met erf en grond. Laanstr. 91, een huis met erf. Kerk- pad N.Z. 2, een huis met erf en tuin. Hartweg 4 E. ten overstaan van Not. A. Romer, Baarn, 3 uur. Het plotseling uitvallen van vier wedstrijden alleen de wedstrijd AmsvordeMiner va ging door was oorzaak, dat er zeer vele goede oplos singen waren. Het lot besliste ditmaal ten gunste van mej. B. van Essen, Soesterweg 361. Amersfoort, die de prijs van 5.— won. Het goede voorbeeld Talrijke bedrijven, organisaties, instellingen en verenigingen in onze stad zyn niet bij de pakken neer gaan zitten, maar hebben besloten iets te doen voor de slacht offers van de ramp in 't Westen en Zuiden des lands. Het personeel van verscheidene bedrijven heeft besloten over te werken. Het loon daarvoor zal door de directie wor den verdubbeld en dan worden overgemaakt op giro 9575 van het Nat. Rampenfonds. Anderen heb ben besloten een dag loon af te staan of hielden een onderlinge collecte, weer anderen organiseren bridgecompetities. uitvoeringen, e. d.. alles ten bate van het Nat. Rampenfonds. Dat is een verheu gend geluid in deze dagen die vol leed en ellende zijn. Het is te ho pen, dat deze goede voorbeelden door velen gevolgd worden. Voor financiële steun: Nat. Rampen fonds, giro 9575 of zend een post wissel naar het secretariaat van dat fonds, Statenlaan 81, Den Haag Het personeel van de Erdalfabrieken gaat overwerken. De opbrengst wordt door de directie verdubbeld. Het bedrag wordt geschat op 4000. De personcelssportclub Stichting Cen trale Woningzorg maakte het gehele kassaldo, 50 77 over op giro 9575. De afd. Amersfoort van de Ned. Aann. en Patroonsbond besloot, afgezien van de persoonlijke bijdrage van bedrijven en haar leden, uit haar kas via het hoofdbestuur 2000 af te staan voor het Rampenfonds. De chemische Industrie Van Hasselt (personeel en directie) schonk 500. Een filmvoorstelling voor kinderen van de .speeltuinver. ..Het Kruiskamp- kwartier" bracht op 45.96. Ook dat is voor de getroffen landgenoten. Nutsspaarbank In de maand Januari werd inge legd in 11.705 posten 1.515.539.77. terugbetaald 1.262.175.49 in 6.689 posten. Het spaarderstegoed bedroeg op het einde der maand 18.398.497.18, toebehorende aan 43.589 spaarders. Er werden 371 nieuwe inleggers ingeschreven; 211 spaarrekeningen werden tengevolge van vertrek, overlijden e.d. opgeheven. Bij 3.569 by de Afhaaldienst aan gesloten spaarders werd deze maand 70.115.85 aan huis afgehaald. Door 1.167 leden van de Honderd Gulden Club werd deze maand 9.440.gestort. Een bedrag van 8.051.87 aan kleine besparingen uit 584 ter ledi ging aangeboden spaarbusjes werd als inleg op de bijbehorende spaar rekeningen geboekt. Op 27 scholen (incl. Soest), waar het schoolsparen toepassing vindt, werd door 2.883 leerlingen een be drag van 4.990.35 gespaard. Gat in gedichte dijk geslagen ROOZENBUEG 1 Febr. In dc reeds gedichte dyh van de Nieuwe Waterweg bij de Bospolder, waarin een gat was geslagen van 60 meter, is heden wederom een gat geslagen van 4 meter. Dit wordt voorname- iyk veroorzaakt door het snelle va ren van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een begin gemaakt met liet dichten van de gaten In de dijk van de Nieuwe Waterweg by de „Kroonpolder" op Koozenburg. De gaten hebben een lengte van in to taal 250 meter. Er is gebrek aan, spoorrails, draglines en bulldozers. Honderd man genietroepen bieden een helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht worden tot een hoogte van 2 m. boven N.A.P. Speciale watersnood- posizegel Ten behoeve van de getroffenen zal PT.T. cp zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitge ven in de frankesr-waarde van 10 cent met een toeslag, eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. De evacuatie Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede. dat de afvoer van evacué's uit ue Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden naai- boven de grote rivieren, zich concentreert op de gemeente Rotterdam en de pro vincie Utrecht. Daarom zijn bereid verklaringen tot het verlenen van onderdak aan daklozen, welke zoals is gemeld, gericht moeten worden tot de gemeentebesturen, in de ove rige gebieden thans minder urgent. Toestand onveranderd iu Zevenbergen BREDA, 4 Febr. In Zevenber gen is de tooestand onveranderd, al dus deelde dc burgemeester mee. Terugkeer van èvacuè's kan. in ver band met te voorziene weeromstan digheden. niet geschieden. De wereldreis van Jimmv Brown 5. „Er op of er onder", dacht Jimmy en hij klom zo snel mogelijk lai ws de rotswand naar beneden. De Roekiraki's zagen hem komen en een paar begonnen te roepen: ,Xeve Woewoesoeki! Hy komt ons bevrij den!" „Véchten: Niet praten:" schreeuwde Jimmy, die precies wist, waar 't gevaar dreigde, want boven op de muur had hij dat beter kun nen zien dan een der apen op het binnenplein. Vijf der Bavianen waren buiten gevecht grrteld, maar Grauw Grauw en een andere Bler- bler sloegen nog woest om zich heen en er waren maar weinig Roe- kiraki's, die het aandurfden hen aan te vallen. Grauw Grauw had wel ge zien, dat Jimmy langs de«nuur naar beneden was gekomen, maar hij waagde het niet zich een weg te banen door de tientallen en tiental len Roekiraki's, die hem omring den. Jimmy verzamelde snc-1 een groep van twintig Roekiraki's om zich heen Eerst die ene Bierbier", grauwde hij. ..en daarna hun hoofd man:" Grauw Grauw zag het ge vaar. Hij besefte, dat de overmacht te groot was. Een Bierbier kon twee. drie chimpansees de baas blij ven. maar tien of twintig was onmo gelijk. Hij greep een stuk bamboe en daarmee trok hy een cirkelvor mige lijn om zich heen. De enige Bier bier, die hem was overgebleven, trok hij binnen deze cirkel. ..Roeki raki's!" gilde hij. ..Wéé u die binnen magische kring komt. Hy zal op slag veranderen in een giftige pad. Laat u niet voor de mal houden door deze bedriegelijke Woewoe soeki, die niemand uwer kent en waarvan niemand uwer ooit gehoord heeft. Hij is zelf betoverd. Hij is een witmens. die door de grote tover dokter van Oekoeroewanda is ver anderd in een aap!" Nu ging er een schok door de Roekiraki's. Dit was in elk geval wéér. Wie was deze Woewoesoeki, die hen in dit avontuur had gestort? Zy keken vol angst naar de tovercirkel. Chimpan sees zijn doodsbang voor alles, wat maar met toverkracht te maken heeft. LAATSTE NIEUWS Reuter-verslaggever meldt: DEN HAAG, 4 Febr. - Het aantal doden van de overstro- mings-ramp stijgt met 't nur. Gevreesd moet worden, dat 't cyfer 873 vandaag nog zal op lopen tot ver over de duizend. Een verslaggever van Reuter meldt uit Oude Tonge, dat daar 240 slachtoffers zyn te betreuren. In het gebied van Nieuwe Tonge, waar volgens Reuter 80 doden vielen, ver keren nog 1800 mensen in levensgevaar. Een Nederlands ampliibievoer- tuig brengt 60 nier.sen per keer naar Sommslsdyk. Een verslagge ver van net ANP meldt, dat de dyh bij Oude Tonge geregeld zakt. Men vreest, dat dez© dyk, die elders op Goeree al over vele kilometers is weggeslagen, ook bij Oude Tonge zal verdwijnen. Het is thans zeker, dat de bur gemeester van Rilland Bath is om gekomen. Hy zou meegereden zyn met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voer tuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit, om by te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waardoor hy de bus net meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk, op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hjj later gered werd. Definitief staat nu vast. dat in het land van Heusden en Altena drie slachtoffers zyn te betreuren. In «Volphaartsdyk zjjn doden gevallen, te weten: G. Heijnsdijk en echtgenote, de weduwen Hoek-van Dijke. Verschure en Van Damme, de laatste samen met haar dochter Maria; de 6 maanden oude baby van F. Giezen en twee bejaarde mannen D. Schipper en G. Tramper. In Klundert zijn zeker 13 doden te betreuren, aldus deelde de burge meester van deze gemeente ons van daag mede. Een woning aan de Bui tendijk werd na de doorbraak ge heel weggesleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtge note. mevrouw Van Wensen-Tole- naars en zeven kinderen in de wa termassa omkwamen. De inwoners van Klundert zjjn voor driekwart geëvacueerd. Rond de gemeente ligt een vlakte van 7 Ha onder wa ter. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water. ïn het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëva cueerd. naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aanwezig, aldus deelde de burge meester ons mede. Er is een groot gebrek aan boten met motor. De bur gemeester verzocht zo spoedig mo gelijk boten te sturen. Twee vermisten Verdronken bij redding DEN HAAG, 4 Febr. Tijdens dc hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is Zondag j.l. de dpi. soldaat E. Kasan. legemr '60724240 van het regiment Zware Luchtdoel- artillerie Waalhaven, nabij Klundert tengevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Rij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onder deel vermist. Het zyn de dpi. soldaat N. F. Berg. legemr 310401011. af komstig uit Der. Haag en dpi. sol daat A. Zwarts, legemr 310501440 af komstig uit Delft. A iarmerend bericht schijnt onjuist DEN HAAG, 4 Febr. Het alar merend bericht, dat in het Haring vliet een schip met evacué's in moeilijkheden zou zijn en hetwelk aanleiding wend tot het doen van naspeuringen door een drietal vlieg tuigen, schijnt een gerucht geweest te zjjn. Men heeft geen spoor van enig zinkend schip kunnen vinden op de aangegeven plaats. Wel zit er een vliegboot aan de grond, 20 meter van de haven van Middelbands. Deze wordt op het ogenblik vlot getrokken. Elders in dit blad treft men een. opsomming aan van de geld bedragen. die van binnen- en bui tenland «toestromen ten behoeve van de nationale ramp. Nog kan men niet bij toenadering- vaststel len. hoeveel schade Nederland wel heeft geleden ten gevolge van het ongelukkig samentreffen van de Noordwester storm en de spring vloed in de nacht van Zaterdag op Zondag. Wel kan men gerust, aannemen, dat datgene wat tot nu toe spon taan en in grote bedragen toe vloeide, nog slechts weinig betekent (en opzichte van wat nodig zal blijken. De snelle hulp. die overal wordt geboden door het afstaan van kleding en huisraad, het aan bieden van huisvesting aan de slachtoffers en door geldelijke steun, zijn evenzovele bewijzen van het medeleven der bevolking. Hoe kan het ook anders. Het. is immers on mogelijk om ongeroerd te blijven bij zoveel leed. Het is niet eens het onrustbaren de dagelijkse dodencijfer, dat de meeste indruk maakt. Het door pers en radio in reportages weerge geven leed van de overlevenden is aangrijpend. Kunt u echter, ondanks dat. vol doende beseffen, wat er om moet gaan in de harten van hen, die het ongeluk hebben gehad huis en haard te moeten verliezen? Velen verloren meer dan hun huis of hof stede. In de meeste gevallen gin gen tevens werkkring, werkplaats of bestaan verloren. Kunt u zich werkelijk voorstel len. wat het betekent, om terug te keren naar de plaats, waar u ge woond hebt en slechts de funderin gen van uw huis terug te vinden?" Kunt U zich indenken, wat het zeg gen wil uw huisraad en al datgen» waaraan u gehecht bent. te moeten missen? Is niet ieder onzer getrof fen bij de aanblik van een foto, waarop een dier temidden van de watermassa's ons met nietbegrU- pende ogen aanziet. Het heeft im mers altijd gerekend op de steun van de mens en moet er wel nie* veel van begrijpen, waarom men het thans in de steek laat. Voor de eigenaar betekent dit dier zo al niet een wezen, waaraan men min of meer gehecht is, doch veelal een stuk van het levensbe- staan. Geeft daarom wat u missen kunt en eigenlijk zelfs meer dan u mis sen kunt. Doet het zo snel mogelijk en op de meest juiste manier, n.l. door storting op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds te Den Haag. Stoppen, zegt Roode Kruis Wel grote behoefte aan dekens Het Ned. Roode Kruis deelt het volgende mede: Met grote ontroering heeft het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis de massale stroom van goe deren die het Nederlandse volk bü- een heeft willen hrengeu ten behoe ve van de slachtoffers van de wa tersnoodramp, in ontvangst geno men. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kleding stukken en gebruikt meubilair eeu dergelijke om vang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzame ling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvan gen Is. Wat reeds tot nu toe inge zameld Is, zal uiteraard nog gaar ne door de intendance van het N. K-K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan de kens. overig beddegoed en matras sen. die alle gestuurd kunnen wor sen naar de intendance van het Hoofdbestuur van het .VJUL Flu welen Burgwal 19. Den Haag. Het Rode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woerd van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. DEN H AAG. 4 Febr. Bij hel ter perse gaan van dit nummer bereikt ons het bericht, dat het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen lot 1223. Uit de volgende plaatsen bereikten ons nog berichten over slachtoffers: Wagenberg 1, Sommelsdijk 1, Nieuwerkerk-Ouderkerk 13, (ge borgen), Heusden en Altena 3, (geborgen), Oude Tonge 240, Nieuwe Tonge 75, Klundert 13. Eén militair is bij het reddingsw-erk omgekomen. DEN HAAG. 4 Febr. - Prins Bemhard is vanmorgen om 10.45 u. van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor het maken van een oriëntatie-vlucht over de ge troffen gebieden. Gevlogen werd over de Alblasserwaard, de Moer dijk, het eiland Goeree en Over flakkee, Schouwen en Duiveland. Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuws- Vlaanderen en daarna terug over Walcheren, Noord-Beveland, Schou wen en Duiveland eu Goeree en Overflakkee, om dan over Rotter dam en de .Alblasserwaard naar Soesterberg terug te keren. De Dakota, die de prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 m.. zodat hii een goed overzicht verkreeg. De prins was bijzonder onder de indruk van het beeld, dat hjj aanschouwde. Tijdens de vliegtocht zag men bii Vreeswijk de ..Piet Hein", die als hospitaalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. Vanmiddag gaat de prins onmiddellyk deel nemen aan dc besprekingen over de hulpverlening. Postwissels voor Rampenfonds naar DEN HAAG, 4 Febr. Op Wal cheren hebben een beroeps- serg.majoor en twee beroeps- sergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden waarvoor zij waren ingezet. Zy zijn onmiddellijk gedegra deerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4