Bij Den Bom mei op Overflakkee een nieuwe dijkdoorbraak Was de baby van adel? Chefarine 4 Hulp uit eigen land Koningin en prinses Wilhelmina bezochten geteisterde gebieden St Ji WAT BIEDT DE RADIO? ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Reddingswerk in volle gang Ook toestand op Goeree-Overflakkee kritiek SOMBER blijvén de berichten uit de door de watersnood geteisterde gebieden, ook al is dan de hulpverlening in völlë gang. Het totaal aantal slachtoffers is thans gestegen tot 1223, maar dat zal helaas het definitieve cijfer nóg niet zijn. Opnieuw is een dijk doorgebroken, en wel te Den Bommel, gelegen op Overflakkee, aan het Haringvliet. Door een gat van 35 meter, 5 meter diep, stroomde het water mét kracht binnen en deed talrijke huizen instorten; er is dringend hulp nodig met zwaar materiaal, maar de haven van Den Bommel is bij eb alléén toegankelijk voor schepen met krachtige motoren, zulks vanwege het door het gat in de haven ontstane stroom. Wat het zwaar getroffen Thólén bétrëft: de inwoners van Seherpenisse zijn, dank zij de werkploegen, ontsnapt aan overstromingsgevaar; het dorji is echter door water omringd en hééft eën paar hónderd evacué's opge nomen, voornamelijk uit Poortvliet, vérder uit St Maartensdijk en Stave- nisse. De Westpimt van Tholén is geëvacueerd. Men mag aannemen dat van de 1700 inwoners van Stavenisse ruim 200 zijn omgekomen. In de Molendijk van de polder van St Annapolder is een gat gedicht. Voor een ander, gevaarlijker gat is de aanvoer van zinkstukken en klei noodzakelijk. Drinkwater wordt thans aangevoerd. Tholen is verstoken van electriciteit. St. Philipsland bestaat niet meer. In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg, bij de Bospolder, is heden opnieuw een gat geslagen, en wel van 4 meter; dit werd veroor zaakt door de voorbijvarende schepenEr is ook een begin gemaakt mét het dichten van de gaten in de dijk van de Kroonpólder op Rozenburg, die in totaal 250 meter lang zijn. Honderd man génietroepen bieden de helpende hand, maar zij hebben gebrek aan draglines én bulldozers. IN Hellevoetsluis op Voorne-Putten komen voortdurend vluchtelingen aan uit Goeree-Overflakkee. Ouden hoorn op Putten staat geheel onder water; men is nog steeds bezig het vée zoveel mogelijk te redden in de kerk, die nog droog staat. Hoe zonderling hét ook klinkt, men zal de tramdrjk moéten laten springen, ómdat deze belet een deel van de polder rond Oudenhoorn pér' vaartuig te bereiken. Te Heenvliet is de geheie polder ondergelopen. De kom van Abbenbroek is nog dróóg; er is hier één slachtoffer. Het 'vee werd grotendeels gered. In Zuidland zijn vermoedelijk 20 inwoners verdronken; nog sléchts 100 woningen staat min of meer droog. Hét vee is grotendeels omgekomen. De burgemeester van Ooltgensplaat op Overflakkee heeft medegedeeld dat de ergste nóód in zijn gem,ee?ite voor lopig is geledénde evacuatie duurt voort. In aiidere delen van het eiland ïs de toestand nog kritiek,. Nieuwe-Tonge zou 75 tot 80 slachtoffers te betreuren hebben; er bevinden zich in het dorp nog 1800 mensen. Een Nederlands arnphibie- vöertuig brengt pér keer 60 mensen nawr Sommelsdijk. In laatstgenoemde plaats is de leiding van de hulpverlening fjians in handen van een sergeant, omdat de burge meester wordt vermist; de sergeant heeft assistentie van vijf andere mili tairen, 200 studenten en een arts. De dijk bij Oude-Tonge zakt voortdurend; men vreest dat deze dijk, dié elders op Goeree al over vele kilometers is we; geslagen, ook bij Oude-Tonge zal ve: dwijnen. Volgens nog niet bevestigde geruchten zouden in Stellendam, waar een deel van de bewoners een toevlucht heeft gezocht in dé bomen, véél slacht offers zijn gevallen; men noemt een ge tal van 70 doden. De toestand in Middel- hamis, hoewel kritiek, is niet hopeloos er is geen direct gebrek aan levensmid delen, maar tóch overweegt men de vrouwen te doen evacueren. Vliegtuigen hebben boven Goereé-Óverflakkee ver scheidene rubberboten uitgeworpen'. Van Tiengemeten, gelegen in hét Haringvliet, zijn bijna alle inwoners thans geëvacueerd, twee mannén worden vermist. Wat Schouwen-Duivélarid bétreft. drie vissersschepen voorzien thans hét gebied Burgsluls-Zierikzee-Brumissé van drinkwater. In Burg, Haamstede en Re- nesse is de toestand redelijk goed, als men daarvan mag spreken bij zulk één ramp. Van Ellewoutsdijk is nog niets bekend. In het gebied van Nieuwèr- "kerke bevinden zich 100 geïsoleerde mensen, die men hoopte vandaag met kleine schepen of sloepen te redden. In Brutnisse en omgeving zouden zich 150Ö mensen bevinden, die óp zolders wach ten. men heeft dringend behoefté aan rub'berVlotten. DE verdere berlchtén van Schöuwén- Duiveland maken gewag van een steeds intensiever wordende hulp verlening. Een kapitein van dé Belgi sche luchtmacht heeft met een hef- schroefvliegtüïg een pendeldienst uitge oefend tussen Oude-Tonge en het vlieg veld Woensdrceht. Toen hij voor dé eerste maal onderweg was zag hrj tal- FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: MagillBuys, d., Wash ington; GrevinkVan Nes, z.. Roer mond; Van Sasse van IJsseltWestra, z., Vught; BlomAten, z., Wai-Man- gura; SluiterNiers, d., Utrecht; KootBeynes, 2 z., Groesbe^c; Struik Muys, d., Steenwijkerwold. Overleden: A. D. LieuwensPab- bruwe, 75 j., 's-Gravenhage; C. Kap- teynBruynen, 59 j., Rotterdam; A. B. Horstink, m., 72 j., Enschede; HopmanHopman, 62 j., Amsterdam; van Tuinen, m., Ede; L. Eisenloeffel Tilanus, 81 j., Amsterdam; J. Sanderse Spruit. 71 j., Middelburg; A. Jansen Jansen, 63 j., Olst; T. H. G. Thiadens Bulle, 79 j., Stadskanaal; T. A, ten Ben zei, m., 54 j., Beek bij Didam; A. Lind ner, v., 64 j., Wassenaar. (Ingez. med.-advertentie) 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n jQlje doei wonderen/ rijke mensen van dé daken hunner huizen af wanhopige tékëns naaf zijn vliegtuig gëvën. Hij kon neerstrijken 'in Oudé-Tóngë óp een stuk dijk dat nog boven water uitstak, én dat in verbin ding stond met één door water omgeven stuk terrein waarop- zich ongeveer 3'0 woningen bevonden. Het vliegtuig bracht medicamenten, kleding en le vensmiddelen naar Öudë-Tonge en keer de mét vluchtelingen terug. De wan hoop waarmee de geredden zoeken naar vermiste gezinsleden óf vérwanten is niet om aan të zién. De Belgische heli- coDtère kreeg latër versterking van een ditó toestel van de Koninklijke Marine. Honderden vaartuigen llggén' langs de voormalige kust van Schouwen- Duiveland. Moeizaam vorderen dé red ders met hun boten, die. geroeid worden of gepeddeld tegen de stroom, .iie op de watervlakte van Schouwen staat. Het voorbijkomen van gaten in dijken is uiterst zwaar en vordert zeer veel tijd. Vliegtuigen geven soms aanduiding van de ridhting in welke de redders zich moeten begeven. Voor Zerikzee lagen gisteren niet minder dan 75 schepen: kustvaartuigen, marineschepen, tankschepen, particu liere jachten en vissersschepen. Bijna de gehele vissersvloot van Nederland is thans in Zeeland. Jammer genoeg zijn er niet genoeg' roeiboten met buiten-, boordmotor en niet genoeg platboomde vaartuigen. Dé hefschroefvlicgtuigen doen prachtig werk. De 15 op Woens- drécht gestationneerde toestel Ion hebben gisteren honderden mensen uit hun be narde positie bévrijdi Tóen er alarme rende berichten uit Bruinlsse e:i Oos- teriand kwamen zjjn zij daarheen ge dirigeerd en hébbert er velen wegge haald. Op het strand van de smalle strook land die van Schouwen is ge spaard gebleven, zijn Austers van de luchtmacht geland; zij hebben dekens gebracht en zijn teruggekeerd met vluohtelingen. Een lacune die zich sterk doét ge- 'oelen, is het het ontbreken van draag bare zenders in de roeibootjes; men zou dan radiocontact kunnen hebben met de vliegtuigen. Nü is hét veelal voor del kléine bootjes ëeii zóékén op goed ge luk. Hét uitwerpen vari rubberboten is niét zulk eén succes geweest als men had gehoopt. De bewoners van Schouwëri worden voor eën groot deel naar Ierseke ge bracht, waarna zij per boot naar Bergen op Zoom gaan. Daar staat de evacuatie- dienst klaar om hen te verdelen over de gebieden dié er voor zijn aangewezen. De Scheveningse vissers, die met sloepen hulp hebben verleend aan dc inwoners van Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland op Voorne-Putten, hebben naar schatting van één der burgemees ters ongeveer 2000 mensen gered. Bij Haamstede op Schouwen is een nood ziekenhuis ingericht, waar Rode Kruis- helpsters onder leiding van een chirurg werken. Het aantal mensen dat ernstig door de ramp in West-Nederland is ge troffen, wordt geschat op 300.000. Het aantal minder ernstig getroffenen is zekér even groot. Deskundigen schatten de oppervlakte van het ondergelopen gebied on 175 000 hectaren Van hc-u. overstroomde gebied is ongeveer twee- lerden weideland en een derde akker and. Met het herstel van dijken en hui zen zullen honderden milliöenen ge moeid zijn. Maximum prijs voor aardappelen Klei-aardappelen 18 en zand- aardappelen 16 cent Blijkens een prijzenver'ordening van het- bedrijfschap voor aardappelen zjjn thans maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld, die ten doel hébben een on gemotiveerde prijsopdrijving Waar voor, naar de mening van deskundigen, ;een aanleiding bestaat te voorkomen, Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhande- laren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de con-r sument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants en ziékénhuizen worden gerekend, be draagt voor kleiaardappélen 18 cent per. kg en voor zandaardappelën 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maximumverkoopprijzen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg extra worden be rekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duide lijke aanduiding, betreffende de verkoop prijs en de soort der aardappelen naar de. onderscheiding zand- en ltleiaard- appelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0,75 cent per kg. In tegenstelling tot anders luidende berichten deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aard appelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringseontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzen dingsdocumenten. voor 1 Fébr.uari 1953 van de eerste laadplaats zjjn vertrokken. REBECCA GESPEELD VOOR HET RAMPENFONDS Dinsdag 17 Februari geeft de vereni ging Justus van Maurik Jr., Toneel- en Recitee'rclub. in Bellevue een toneelvoor stelling téïi bate van de slachtoffers van de watersnood. Opgevoerd zal Worden Rebecca, toneel spel in zeven taferelen naar het boek van Daphne du Maurier. Dank zij medewer king van zaalhouder, autëursbureau enz. zal de volle 100 van de opbrengst gestort kunnen worden In Het Nationaal Rampenfonds. Kaarten verkrijgbaar bij de Nieuwe Muziekhandel, Leidsestraat 50. (Ingez. med.-advertentie) De réderijen, die de grote vaart be oefenen hebben gezamenlijk eén bedrag van 1 millioen beschikbaar gesteld van het Nationaal Rampenfonds. In stad en provincie Groningen heeft een collecte voor het Nationaal Rampen fonds tot nu toe het bedrag van 1 mil lioen Overschreden. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag van 300.000 ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de Watersnood. De directie van de N.S. heeft claai'aan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Dit totale bedrag is irimiddëls aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. De Amsterdamsche BankIncasso- Bank hebben heden een bedrag van f 250.000 gestort op de rekening van het Rampenfonds. De Nederlanden van 1845 heeft hon derdduizend gulden geschonken. Een inzameling onder personeel zal meer dan 10.000 opbrengen. Bezoekers van de Rotterdamse beurs, die Maandag bijna 70.000 bijeenbrach ten voor het Nationaal Rampenfonds, hebben gisteren dit bedrag" verhoogd tot 101,8.40. De Nederlandse Zachthoutbond heeft uit het, fonds voor bijzondere doeleinden 60.000 uitgetrokken. •Het voltallige personeel, aangevuld met een bedrag van de directie, van de Werf Conrad en Stork Hjjsch N.V. te Haarlem heeft 25.000 bijeengebracht. De Volks wagen fabrieken hébben door bemiddeling van hun Nedei-landse ver tegenwoordiger aan de Nederlandse re gering eén volkswagen-ambulance aan geboden, Uit Kampen wordt gemeld, dat 120 Kampereilander veehouders en Kamper boeren buiten de stad, hebben besloten iéder een rund af te staan voor een nader aan te wijzén gemeente of streek in het getroffen gebied. De georganiseerde landbouw in Noord- Holland organiseert een inzameling van veevoeder voor directe hulp aan de ge troffen gebieden, terwijl voorts zo nodig op grote schaal vee in deze provincie kan worden geplaatst. Watersnood-postzegels met toeslag (Van een onzer'verslaggevers) Naar wij vernemen zal de P.T.T. op zeer korte termijn een speciaal waters nood-zegel uitgeven in de frankeerwaar- de van tien cent met een toeslag van eveneens tien cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. De Deense posterijen hebben reeds be sloten een speciale postzegel uit te geven met een toeslag; een derde van de op brengst zal naar Nederland gaan. Ten einde een en ander te bespoedigen is be sloten een bestaa nde zegel met een por tret van de koning van een opdruk te voorzien. Het Deense staatsorkest zal een concert geven ten bate van Neder land; Eduard van Beinum zal worden gevraagd dit 'concoi«jj^dirigeren. De lezing fljm vhn Èmmichoven in hetrmrler van de B-ker- nen-samenwerking op/Donderdag. 5 Fe bruari in het Universiteitsgebouw te Amsterdam zou houdën is in verband met de bijzondere omstandigheden tot nader order' uitgesteld. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD 17 ken dat hij had gedaan en waarmee hij niets was opge schoten. Hij besloot naar het palels te vliegen om te zien hoe Olie het maakte. Hij vloog óver het bos en daarna over het dorp. Daar zag hij ineens beneden zich op het marktplein een grote drukte van mensen. Eerst dacht hij dat het een marktdag was, maar toen hij wat daalde en scherper keek, zag hij dat hij zich vergiste. Er was iets anders aan de gang. Hij besloot dit te onderzoeken. Terwijl hij neerdaalde, zag hij tot zijn grote schrik Olie, die aan een paal was vastgebonden. Naast Olie stond een tafel, met er achter een rechter en de eerste minister. Op de tafel lag het hart. Uil zag meteen, dat het werkelijk niet meer van goud was, maar van rose marsepein. Er om heen stond een grote groep mensen te luisteren naar hetgeen de eerste minister te zeggen had. .Ziedaar, geachte menigte, de verrader, die zich met gevaarlijke toverkunsten bezig houdt. Hoe zou anders mijn prachtige, kostbare erfstuk, mijn gouden hart, in marsepein kunnen veranderen? Volgens mij verdient hij levenslange gevangenschap H. M. de Koningin heeft gisteren in een militair vliegtuig een vlucht boven de geteisterde gebieden van Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant ge maakt. Daarna landde het toestel op Gilze-Rïjen, Waar de Koningin zich door verscheidene autoriteiten, onder wie luitenant-generaal vlieger Aler over de hulpverlening Met voorlichten. Zij ver klaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van alle samenwerkende instanties. Vergezeld van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. de Quay begaf H.M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het ge bouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Koningin zich met velen onderhouden en met bewondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspanning militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verder ging de tocht naar Halsteren, waar de Koningin met vele evacué's en met leden van land- en zeemacht ge sprekken voerde en ook daar Was zij getroffen door het uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in de laatste plaats de ontvangsteen-tra voor de evacu'ê's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, onder wie zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg' naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Gamier,- van de gele genheid gebruik makend, de ambassa deur haar warmë dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het mili taire vliegtuig gemaakt, dat om half negen gister-avond op Soesterberg aan kwam. Wilhelmina eeri bezoek aan Noord- Bevöland, Schouwen/Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaus see-vaartuig ging H.K.H. van Kortgeöe op Noord-Beveland naar Ziorlkzee en vandaar na-ar Tholen, Ooggetuigen ver- (lngez. med.-advertentie) Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeüren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. '°ORMENsto^t1EENF/AeNEuS Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS IN de achterkamer trof Roger ver volgens Hedley Cradon, die op duidelijke wrjze zijn verlegenheid demonstreerde, „O, goeden avond, ma joor. Ik hoop niet, dat ik u erg 'onge legen kom, maar ik heb uw vriendelijke raad dringend nodig." „Gaat u zitten", nodigde Roger koel tjes niet een handgebaar. „Heel graag. Ik weet, dat ik het recht op uw gastvrijheid verspeeld heb. Ik heb u volkomen ongepast behandeld, maar mijn .excuses aangeboden, zodat ik hoop, dat u het mij niet meer kwa lijk neemt." Roger zei niets. „De zaak is... men probeert chantage op mij te plegen!" „Waarom gaat ge dan niet naar de politie?" „Dat zou ellendig zijn voor m'n oude heer. Dat wou ik voorkomen. En ik k&n trouwens niet mee naar de politie ran." Roger stak een pijp op, maar presen teerde zijn ongenode gast niets. „Ik begrijp niet, waarom ge dacht, dat ik u zou willen of kunnen helpen. Ik heb het erg druk op 't ogenblik. Wan neer ge mij dus iets vertellen wilt, kom er dan een beetje snel mee voor de dag." „Ze willen chantage op mij plegen!" „Dat zei u al. Wie zijn die „ze"?" „Wilt u alles strikt vertrouwelijk be schouwen, wat ik u vertellen ga?" „Daar denk ik niet over. Mocht het Iets zrjn wat de justitie behoort te weten, dan behoud ik de vrijheid naar bevind van zaken te handelen." Hedley weifelde nu, maar kwam klaarblijkelijk tot de slotsom, dat, hij de felte-n niet mocht verzwijgen Het, is Evadne Peers." ,,De Vrouw, waar-mede u een verhou ding hebt?" „Ja, Ik weet, dat u het daarom onge wenst vindt, dat ik Valerie Legh het hof maak. Ik ben bereid haar niet meer te bezoeken, wanneer u mij helpen wilt." Jen dergelijke voorwaarde aanvaard ik niet, Wij dienen miss Legh geheel buiten beschouwing te laten." „Ik wil niet anders dan correct zijn", verzekerde Hedley. „Dat bedenkt ge wel een beetje laat. Maar .wat wilde u mij vertellen?" „Het betreft de kleine Cradon. Ik had gedacht, dat de baby, die in Poole ge vonden is, de zaak tot oplossing zou heb ben 'gebracht, maar niemand weet nu Waar" de kleine Lionel gebléven is." Wat zou Hedley raar opkijken, dacht Roger," als hij hoorde, dat het kind op dat moment veilig en wel hier in huis was. Hij vroeg: „Waai denkt u, dat hij gebleven is?" „Ik heb niet het flauwste idee. He heb het trouwens nooit geweten." „Wat heeft dit geval dan met die chantage te nra/ken?" Hedley koos thans zorgvuldig zijn woorden. „Mocht mijn neefje iets over komen. dan zou, na het overlijden van mijn vader, de titel op mij overgaan evenals het vermogen. Dat is algemeén bekend." „Dat spreekt! „Nu beweert Vadny een brief van mij te hebben, waarin staat, dat het mij heel wat waard zou zijn, wanneer'dat neefje zou verdwijnen." „Is dat de waarheid?" „Dat wéét ik niet. Ik heb er haar wel over geschreven, maar ik kan mij wer kelijk niet meer herinheren in weike be woordingen. Dat wil ze mij ook niet ten lezen. Ik heb natuurlijk nooit 3 bedoeling gehad ook maar iemand nadeel te berokkenen. Ik heb nooit iets ernstigs bedoeld! Wèl misschien gezegd, lat 't me een fortuintje waard was ge weest, als dat kind nooit geboren was. Of iets Van die strekking." „Hoe kwam u erbij haar zoiets te kchrïfyen „Tk was op reis voor de Vredes beweging. Toen heeft ze mij een kran tenknipsel toegezonden, waarin stond welk vermogen de kleine Lionel ten deel wa? e-evallen. Zij vroeg, of ik niet zjjn naaste erfgenaam was. Dat heb ik toen bevestigd en er gekscherend aan toe gevoegd, dat ik het zonde en jammer vónd, dat dé erfenis mrjn neus voorbij ging." „Heeft zij dat in ernst opgevat?" „Daar geloof ik niets van.... alleen naderhand," „Heeft ze u niet gezegd, dat zij die wenk van u ter harte had genomen en nu die ontvoering had bewerkstelligd?" „O, nee, volstrekt niet. Zij bezweert me ook, dat ze daar niets van wist. Maar ze denkt, dat ik dat wèi weet. Als ze mijn brief aan de politie laat zien of aan .de redactie van. de „Cornet", zou ieder een tot de eonclusie kunnen komen, dat ik voor het geval verantwoordelijk ben. Dat zou ik n-iet overleven!" „Vraagt zy geld voor die brief?" „Dat niet... Zy verlangt, dat ik met haar trouw!" Dat wa.s werkelijk een ongewone ver rassing. Een huwelijk door middel van chantage! Welk een veelbelovend begin Toch stond er veel op het spel. Wan neer namelijk de kleine Lionel werkelijk verdween, zou Vadny, wanneer haar opzet slaagde, te eniger tijd Lady Cra don worden, Dat dacht ze ten minste. Was zijn verhaal juist? Was Hedley werkelijk het onschuldige slachtoffer of alleen maar bang, dat hij aan de kaak zou worden gesteld? Dat hij verschrik kelijk in de rats zat, leed geen twijfel. „Hoe hebt ge die vrouw leren kennen Weet ge iets van haar familie?", wilde Roger horen. „,Och, ik heb haar op de gebruikelijke manier ontmoet, in een dancing. Zij was actrice, zonder emplooi. Ze trok mij aan. Ik heb toen die flat voor haar ge huurd Verbazend stom van me. Ik wou ook indruk op haar maken met rnrin bewering, dat ik heel rijk zou zijn als Jat neefje doodging ,,U wèet dus hoegenaamd niets af ,n haar familie?" „Geen klap Daar -vraag je in zo'n gevaj niet naar Zou het werkelijk waar zijn, dat Hedley onbekend was met het feit, dat haar vader en moeder, de Stra.wns, werkzaam waren in het flatgebouw, iar zijn tante m zijn neefje woonden? „Hebt ge wel eens gehoord van een zekere Jim Gilbert?" v „Nooit Wie ls dat?" „Veel weet ik niét van hem. Heeft Vadny die eis van haar ingesteld ter stond nadat de baby was ontvoerd?" „Neen. Pas twee dagen geleden." „Hoe kwam zij daartoe?" „Wij hadden gekibbeld. Ik wilde haar eerlijk gezegd wel kwijt. Zij is hoe langer hoe veeleisender gewórden. Ik wilde onze verhouding verbreken en haar vijfhonderd Pond meegeven, Ze had al behoorlijk veel van me gekregen. Toen stoof ze op en eiste, dat ik met haar zou trouwen. Anders zou ze mijn brieven naar de politie brengen!" „Dus meer dan één?" „Ze ..wilde altijd, dat ik haar schreef als ik op reis was." Hedley was opgestaan van zijn stoel en ijsbeerde nu door het vertrek. Hij was angst en geagiteerd. Roger sloeg hem enige tijd gade. Had hij de waar heid gesproken? Of slechts een gedeelte van de waarheid? „Naar wat ge mij verteld hebt", her nam Roger „kan ik tot vier mogelijk heden concluderen wat die ontvoering betreft. Gij zijt de schuldige of hebt al thans het plan doen uitvoeren, zonder dat Vadny dat wist. Of wel, Vadny heeft het gedaan, zonder dat gij het wist. Ge hebt het samen gedaan en zij ziet zich haar aandeel in de buit ont glippen. Of wel, derden zijn er voor aansprakolyk. Voorzover thans valt na te gaan, hebben die derden nog geen poging gedaan de beloning in handen te krijgen. Ziet u nog een vijfde moge lijkheid?" „Ik heb er volstrekt niets mede te maken gehad. Dat bezweer ik u." „Dan blijft Vadny over." „Zij was niet in Londen, toen het ge beurde! Net zo min als ik." „Hoe weet ge dat?" „Zfl zat in Liverpool. Ze is er met mij heengegaan en daar gebleven, toen ik naar Belfast ben overgestoken. Ze heeft me van daar geschreven." „Zij was dus niet de jongedame, die ge, volgens de mededelingen van dat Ierse blad, zo gastvrij in Belfast hebt onthaald?" „Neen, dat \.as zij niet!", gaf Hedley langzaam doch weinig op zijn gemak ten antwoord. „Jammer. Dat zou voor u beiden een uitstekend alibi hebben opgeleverd. Of schoon, er zijn heel wat ménsen bij deze ontvoering betrokken, zodat degenen, die het plan in elkaar hebben gezet, heel best, op het moment zelf, buitenslands konden vertoeven. Hebt ge mij niets meer te zeggen?" „Neon, niets meei'." „Toch nog één ding", besloot Roger. „Ge hebt me nog niet verteld om welke reden gij juist bü mij gekomen zijt!" (Wordt vervolgd) telden, dat wat de Prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee drong de bevolking rondom de commissaris van de Koningin jhr rnr de Casernbroot. Op het Ha.venplein van Zierkzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen! schrei den als kinderen en drukten sprakeloos de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.„Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming." Ontroerend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluohtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen ruk ten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank!" Meer- kon ze niet zeggen, maar ieder voelde dat deze woorden welsprekender waren dan me nige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. DE KERKEN EN DE HULPVERLENING De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk deelt ons het volgende, mede: Zij steunt met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale in zameling voor hulp aan de getroffen gebieden, welke oproep mede in haar naam is gedaan door de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Indien in de evacuatiegebieden .cle geestelijke hulp mocht tekortschieten Of dreigen vast te lopen, stelle men zich onver wijld in verbinding" met ds M. D. Gija- man, vanwege de Ned. Herv. Kerk lid van de cvacuatiecommïssie voor kerke lijke aangelegenheden. Ds Gijsman, Ko ninginnegracht 81 te 's-Gravenhage, telefoon 116306, is het centrale punt in dezen; predikanten, die zich voor hulp verlening beschikbp.ar stel ton, gelieven, zich 'tot het aangegeven5' af wenden. De alg. diaconale raad der! Ned. Herv. Kerk; heeft zich tot de provinciale com missies gewend met het verzoek onver wijld een schrijven te doen uitgaan aan de plaatselijke diaconieën, ten einde er by deze op aan te dringen om speciaal in Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land de diaconale hulpkrachten, als maatschappelijke werksters, gezinsver zorgsters en de commissies voor maat schappelijk werk in samenwerking met de plaatselijke instanties in te zetten voor directe hulpverlening in de getrof fen gebieden. De alg. diaconale raad verzoekt zo mogelijk gelden beschikbaar te stellen uit de diaconale middelen ter Herstel aan Belgische kust vordert snel De herstelwerkzaamheden te Oost ende geschieden in snel tempo. In de haven is de gewone activiteit reeds her vat; de mailboot naar Dover liep giste ren normaal binnen. Er zijn 3700 mili tairen aan het werk bij de kust cn cle Scheldedijken. Verwacht, wordt dat de kelders der huizen binnen een week zul len zijn leeggepompt en ontsmet en dat de straten der stad over een maand zul len zijn hersteld. Minister-president Van I-loutte heeft verklaard dat alle mogelijke voorrang zal worden verleend aan het kustgebied om dit in staat te stellen zich voor te bereiden op hot toeristenseizoen; waar van in cle zomer het bestaan van meer dan een millioen Belgen afhankelijk is. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat het aantal doden aan de kust 14 bedraagt en niet 22 zoals aanvankelijk werd gemeld. Behalve door de overstromingen is België in het Oosten door zware sneeuw stormen getroffen. De gehele nacht heb ben militairen met bulldozers en schof fels gewerkt om zeven dorpen te berei ken, die in de Ardennen zijn geïsoleerd. Uit Nice werd hedenochtend gemeld, dat koning Boudewijn aldaar vóór een verblijf van tien dagen is aangekomen in gezelschap van zijn vader, koning Leopold en de prinses de Rethy. leniging van de nood en deze gelden rechtstreeks te doen toekomen aan het Nationaal Rampenfonds. Er werd telefonisch bericht ontvan gen van Church World Service te New York van de terbeschikkingstelling van 6000 dollar, waarvan 4000 dollar voor eventuele herbouw van kerken en 2000 dollar voor het Nationaal Rampenfonds. Dr Richard McEvoy, predikant van de kerk van St. Mark in The Bouwerie (New York) heeft aan prins Bernhard een cheque overhandigd van 375 dollar- voor de slachtoffers van de overstro mingen. Het geld, zo zeide de predikant, was de opbrengst van de Zondags collecte. De Doopsgezinde Gemeente en cle Re monstrants Ger. Gemeente te Amster dam zullen Zondag a.s. in haar kerk diensten een speciale collecte houden ten bate van de slachtoffers van de waters nood, welker opbrengst aan het Natio nale Rampenfonds zal worden afge dragen. Voor de inzamelrng van goederen on der auspiciën van de Sociale Raad zijn zowel de Oude Remonstrantse Kerk, Keizersgracht 100, als de nieuwe Rem. Kerk, Diepenbrockstraat 46, ingescha keld. Men kan daar de te schenken goe deren afgeven, In alle Rooms-Kabholleke kerken zal Zondag een collecte worden gehouden voor de geteisterde gebieden. Na overleg met en met instemming van het Nationaal Rampenfonds wekt cle Permanente Commissie tot de Alge mene Zaken van het Nederl.-Israëlie- tlsch Kerkgenootschap alle Joden van Nederland op. hun giften te storten op de speciaal daarvoor geopende rekening van het Nederlands-Israëlitisch Kerk genootschap, No. 15379, by cle Kas- Associatie N.V. te Amsterdam, (Giro nummers van de Kas-Associatie N.V.: Postgiro 877, Gemeentegiro AA 500. De Permanente Commissie voegt aan deze mededeling toe, dat zij op deze speciale rekening een bedrag van 1000 heeft doen overboeken Extra concert voor het Rampenfonds in Concertgebouw Op IX Februari a.s. Voor het extra concert van het Con certgebouworkest ten bate van de slachtoffers van de watersnood, hebben alle daarvoor benodigde instanties spon taan hun medewerking toegezegd. De dirigent Rafael Kubelik was bereid de leading op zich te nemen. De N.V. Het Concertgebouw stelde cle zaal ter be schikking, ter-wijl het personeel zich aanmeldde om die avond dienst te doen. Ook de Vereniging tot bevordering van de Muzikale Ontwikkeling ,van de <èehool;jeugd was bereid een iof-£-"ry-^w brengén en de administratie op zien té nemen voor een noodzakelijke verplaat sing van een oorspronkelijk reeds ge projecteerd jeugdconcert van Woensdag naar Vrijdag. Het Toonkunstkoor afd. Amsterdam van de Mij tot bevordering der Toonkunst bood eveneens zijn mede werking aan. Er is besloten om het concert dat Woensdag 11 Februari in het Concert gebouw wordt gegeven te beginnen met het Kyrië uit de onlangs uitgevoer de Mis in As van .Frans Schubert. De solisten Erna Spoorenberg, Annie Her mes, Wiebe Drayer en Léon Combé wer den bereid gevonden daarin de solisti sche partyen op zich te nemen, ter-wijl de pianist Willem Andriessen zijn mede werking aan het concert heeft toege zegd met de vertolking van Beethovêns Derde Pianoconcert. Ten slotte zal wor den uitgevoerd Dvoraks vijfde Sympho- nie, „Uit cle Nieuwe Wereld". De kaartverkoop voor dit concert is reeds opengesteld. De gehele opbrengst (kaartverkoop en a. 11e inkomsten van het gebouw) komt ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Van alle zijden heeft men medewerking aan het slagen van dit concert verleend. De gemeente zal recla.mevla.kte gratis ter beschikking stellen, cle drukkerij verzorgt affiches en programma's gratis. In de pauze van •het concert van 11 Februari zullen ver scheidene solisten aan speciaal inge richte koffietafels koffie verkopen. Tot 15 Maart zal na de pauze van de concer ten worden gecollecteerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het extra concert en deze collecten hebben de goedkeuring van het Ned, Roocle Kruis. Als eerste bijdrag-e aan het Nationaal Rampenfonds hebben de Vereniging Het Concertgebouworkest en de dirigent Ed. van Beinum 1500 bijeengebracht. Even tuele stortingen voor het extra-concert (toegangsprijs f3.25, alles inbegreoen) en voor verdere bijdragen voor het Ram- jrenfonds kunnen geschieden op postgiro nn. 68625, Het Concertgebouw. Twee rovers in verdronken gebied gearresteerd De politie te Abbenbroek (op het eiland Putten) heeft gisteren twee per sonen gearresteer,.. die zich schuldig hebben gemaakt", aan diefstal van goe deren uit dc verlaten huizen in het ver dronken gebied. De aangekondigde hulpactie door de standwerkers op de Dam te Amster dam door een rad van avontuur, kan, aangezien door de minister van Justitie geen toestfemming voor deze loterij- actie werd verleend, geen doorgang vinden. (Wijzigingen voorbehouden) Donderdag 5 Februari Hilversum I, 402 m. .7.00 AVRO. 7.50 VPRO. S.OO—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Cir, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Morgenwijding, 9.15 Slonsliederen, 9.25 Voor de vrouw. 9.80 Waterst. 9.35 Gr. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10-50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert, 11,30 Pianotrio, 12.00 Zang en piano, 12,25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Ha.mmondorgelspel. 12.50. „Uit het be drijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of "0 Lichte muziek. 13.50 Gr. "1.4.00 „Paul eren en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14,40 Sopraan en piano. 15.00 Voor, de zieken. 16.00 Gr. 16,15 „Van Poplta's en Mantilla's". 16.30 Gr. 16.,45 Voor de Jeugd. 17.30 Gr. 17.45 Rcgerlngsuitz,„Wat, levert het Surinaamse dos?" 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Reportage of gr, 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Dlscogram, 19.40 Rondetafelparl. 20.00 Nieuws. i Omroeporkest i „Om een Bagatel", hoorspel. 22.30 Gr. 22.50 „De vrouw In gezin, maatschappij en staat", caus, 23.00 Nieuws. 23,15 Sport. 23.30—24.00 Gr. Hilversum II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Gr. 7.15 Gymn, 7.30 Gr, 7.45 Gebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.15 Gr. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio, 10.00 Gr. 10,30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gr. 11.5Q „Als de ziele, luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.'3012.33 Land- en tuin bouw.) 12,55 „100 Jaar Kromstaf". 13.00 Nieuws 13.20 Gr, 13,35 Sopraan en plano. 14,00 Promnnade orkest en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.1.5 Gr. 15.30 Kamermuziek. -16.00 Bijbellezing, 16,30 Cello en pla.no. 17.00 Voor de jeugd. 17,30 Gr. 17.40 „De Zeeuwse Humor", caus. 18.00 Strijkkwartet. 18.35 „Op de stolling". 18.45 Gr. 19,00 Nieuws en weer- ber. 19.10 „Levensvragen van allerlei aard", 19,30 Gr, 20.00 Rndlokrant. 20.20 Gev. progr.' 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Overdenking. 23.00 Niei leuwe en sol. 24.15S.O.S.bar. 23.1524,00 'Clavecimbelreo.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2