Reddingswerk is in volle gang Nederlander in Italië gaf In Stavenisse verdronken tweehonderd mensen tien millioen lire Op Schouwen en Duiveland al het vee omgekomen HONDERDEN MILLIOENEN NODIG VOOR HERSTEL Zweedse hulp-colonne is op weg naar ons land Uitgave N.V. Drukkerij Onnes Snouckaertlaan 9, Amersfoort Telef. 3147 (K 3490) (2 lijnen) Na 3.30 uur Tel. 4496 (K 3490) POSTGIRO 86362 AMEQSFOOOTStHE (OUPANT ABONNEMPRIJS 47 ct p. w. 6.05 p. kwart bij vooruitbet. Losse nummers 13 cent ADVERTENTIES 20. ct. p. nm. Contractprijs op aanvraag. 67e Jaargang: No. 28 8 PAGINA'S Directenr waarn. hoofdred. Ir B. H. Wolf Woeusdag 4 Februari 1953 Amersfoortsche Courant -» 0 Oplage en Veluws Dagblad IöDUO Snelle hulp naar noodgebieden via luchtbrug r~ M f 30.- per De gemeente Bergambacht heeft in een spontane actie ten bate van het Nationale Rampenfonds f 25.000 bijeen gebracht. Wanneer men weet dat dit dorp 3900 inwoners telt. kan hier van een grote offervaardigheid ^gesproken worden, die op gemiddeld f30 per gezin te stellen is. Dollar-hulp uit elt landen GENEVE, 4 Febr. I)c Liga van h« t Internationale Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat de Rode-Kruis verenigingen in elf landen in totaal 250.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor hulp aan Engeland en Nederland. Dc elf landen zijn, Aus tralië, Canada. Denemarken, Ier land, Italië, Nieuw-Zeeland, Noor wegen. Zwitserland. Zuid-Afrika, V. Staten en Wcst-Duitsland. 's Werelds hulp-betoon is overweldigend (Van speciale verslaggevers) DEN HAAG, 4 Febr. Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de le Februari nog steeds stijgt, van 873 mensen weet men thans zeker, dat zij omgekomen 'zyn is het reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang. Een grote vloot van vaartuigen doorkruist het ramp-gebied om mensen te redden en de bevolking van het hoognodige te voorzien. Sinds gistermiddag is er tussen het vliegveld Valkenburg bij Den Haag en de noodgebieden een luchtbrug ontstaan, welke wordt onderhouden door vliegtuigen van de K.L.M., Dakota's, Flying-Boxcars, Beechcrafts, Harvards, hef schroef vliegtuigen en straalja gers voor verkenningen van binnen- en buitenlandse strijdkrachten. Prins Bemhard is vrij wel onmiddellijk na zyn aankomst uit Amerika naar Valkenburg gegaan en heeft zich by het vliegend personeel gemeld. De vliegtuigen werpen voedsel, medicamenten en andere be nodigdheden uit en assisteren bij het reddings werk. De snelle styging van het aantal doden is vooral het gevolg van de verschrikkelijke toestand in Stavenisse. In dit plaatsje op Tho- len verdronken minstens tweehonderd mensen. St Phiiipsland bestaat niet meer. Hoewel exacte cijfers moeilijk te coven gnu, schatt™ tfrakuiniigen ae oppervlakte van net over- stroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. Nog steeds breken dijken door in Zuidland bij Oudehoorn en zoekt het water met wild ge raas zich. 'n weg naar 't lager gelegen polderland. De foto laat een van de doorbraken in dit gedeelte zien, Italië is nog vergeten.... met DIEVEN IN HET NOODGEBIED abbenbroeic 4^ Febr. -^De jn Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, «ie ron -g ongeveer honderdduizend mensen, ernstig van de over stroming te lijden. Op de Zuid-Hollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse ge bied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het vee- beslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Op Schouwen en Duiveland is al het vee om gekomen, op Goeree-Overflakkee verdronk 90 dit bete kent dat ongeveer 9000 stuks vee hier verloren zijn gegaan. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen. politic te Abbenbroek heeft gisteren twee personen gearresteerd, die rich schuldig hebben gemaakt aan dief stal van goederen uit dc verlaten huizen in het verdronken gebied. Sergeant vervangt burgemeester SOMMELSDIJK. 4 Febr. In Som- melsdijk nabij Middelharnis, is dc leiding van de hulpverlening tlians In handen van de berocpssergcant Cornelis van der Put. motorordon nans le klasse, werkzaam op de Technische School van de Lucht macht op Deelen. De burgemeester van Somraelsdijk wordt namelijk vermist. Scrgt. Van der Put, die toe vallig in Sommelsdijk vertoefde, wordt geassisteerd door vyf andere militairen, 200 studenten en een dok ter. Een rund per Kamper boer Dc burgemeester van Kampen deelt ons mede, dat 120 Kamper-eilander veehouders en Kamper boeren bui ten dc stad, hebben besloten, ieder één rund af te staan voor een na der aan te wijzen gemeente of Btrcek in het getroffen gebied. Geen Carnaval dit jaar ln verband met de tragische gevol gen van de watersnood hebben dc Carnavalsverenigingen te 's-Herto- genbosch, Maastricht, Heerlen, Aar- le-Rixtel. Weert. Venlo, Roermond. Siltard en Kerkrade besloten, dit jaar geen carnaval te vieren. ROME, 4 Febr. De Ita liaanse kranten geven" uiting aan hun medeleven en aan de bereidheid van Italië, om de getroffenen in Heaerland te helpen. Italië, zo wordt ge zegd, kan zich «Richt beter dan enig ander land de bete kenis van de watersnood in dit land voorstellen, aange zien 't zelf in November 1951 op dezelfde wijze, getroffen is, toen zich grote overstromin gen voordeden in de Po-viak- te, Zuid-Italië en op Sardinië. De kranten herinneren er aan, dat Italië toen vooral door Nederland op snelle en doeltreffende is Jjhjgc- spomancTV", -zoNvardt' gezegd. «J* trans dour tie re gering en de bevolking van Italië worden gevolgd. Nederland heeft indertijd Italië een bedrag van 165 mil- lioen lire gegeven, terwijl voorts een grote hoeveelheid graan, honderden stuks vee. duizenden paren schoenen en talrijke motorvoertuigen wer den gezonden. Bruinisse kreeg spoedig hulp Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Onge acht de schade aan de opstallen moet er rekening mee worden ge houden, dat grote aantallen tracto ren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. Dc in de overstroomde gebie den uitgezaaide granen, suikerbie ten en zovoorts moeten worden af geschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aard appelen zullen kunnen worden ver bouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden, om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uit voer van zuivelproducten en vlees waren kunnen werken. De binnen landse voorziening van deze pro ducten wordt door deskundigen voorlopig niet in enig gevaar ge acht Giste.-middag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Bruinisse en Oosterland (Dulve- Mr Clarence Hunter na rondvlucht: DEN HAAG, 4 Febr. Mr Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A. Missie (Bureau voor wederzijdse veiligheid) in ons land, zei vandaag, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het overstroomde ge bied honderden millioenen guldens zal vragen. Het herstel van de pro ductiviteit van Nederland zou bovendien nog millioenen guldeus vergen. Naar schatting zijn 175.000 ha. vruchtbaar land bij de ramp betrokken. Do heer Clarence Hunter maakte gisteren een tocht door het getrof fen gebied. Hij bracht zijn diep medeleven tot uitdrukking met do bevolking in dc provincies Zeeland, N.-Brabant en Zuid-Holland. land), die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in levens gevaar verkerende bevolking uit zonden. Onmiddellijk stegen van het vliegveld Woensdrecht helicop- tères op. By de reddingsactie te water zyn niet minder dan 2000 vaartuigen be trokken. De marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen en Dui veland alleen al lagen gisteravond 500 vaartuigen en een journalist noemde deze eilanden „het Duin kerken van Nederland". De hulpvaardigheid van Neder lands geallieerden komt niet alleen by de luchtbrug maar ook op andere wyze tot uiting. Lange autocolonnes van de Amerikaanse, Engelse en Ca nadese strydkrachten in Wesi- Duitsland daverden gisteravond over de Nederlandse grens met troepen, gereedschappen en voorraden. Het door het Amerikaanse opperbevel toegezegde contingent zou 4000 a 5000 man sterk zyn. Belgische genie troepen werken reeds sedert enkele dagen in Zeeuws-Vlaanderen. Fran se troepen zyn van Roosendaal en Bergen op Zoom uit aan het werk gegaan. Talrijke andere landen zen den hulp in de vorm van voorraden cn geld. Uit Zierikzec wordt gemeld, dat naar deze plaats veel evacué's wor den vervoerd. Men heeft erop aan gedrongen deze mensen naar Rotter dam óf elders op het vaste land te zenden. Zierikzee heeft dringend behoefte aan tien buitenboord-motoren, die op aanvalsboten gemonteerd kunnen worden, ook wenst men zes vletten inel 80 cm. diepgang. Met deze vaar tuigen kunnen nog veel mensen worden gered. De medische verzor ging in Zierikzee is goed, het aantal dokters voldoende. van personen, die afkomstig blijken uit Stavenisse. In de Molendijk van de polder van St Anna-polder is een gat gedicht Een ander gevaar lijk gat kan niet worden gedicht op de normale wyze. De aanvoer van zinkstokken en klei is noodzakelijk St. Annaland is verstoken van elec- triciteit, drinkwater wordt thans aangevoerd. Zondag collecte in alle katholieke kerken In alle Rooms-Iatholieke kerken zal Zondag a.s. en collecteworden gehouden voor de teteisterde gebie den. Een Pauaelk hulpcomité is reeds begonnen mt het mobiliseren van zijn internabnale organisatie voor hulpverleninjaan de bewoners van de geteisterdegebieden. Het hospitaakerkschip „De Hoop" ligt nu teranker bij de Os- senhoek en maak zich gereed om 30 patiënten vaZierikzee over te nemen. Goeree-OverfUkee: Eindeloze watervlakten e een dijkivaar gaten in gesUün zijn DEN HAAG, 4 Febr. De hulp, welke het zwaar geteisterde Nederland van heel de wereld ontvangt, is overweldigend. In Europa is geen land achter gebleven, overal stromen geld en goederen in overweldigende mate binnen. België, dat zelf zwaar is getroffen, heeft zijn grenzen wagenwijd opengezet voor Nederlandse evacué's. Een Nederlander in Italië schonk een bedrag van 10 millioen lire (62.000 gulden). Uit Israël komen vijfduizend kisten sinaasappelen en andere Zuid-vruch ten. Aan de Franse Rivièra worden in allerijl vacantie-kam- pen ingericht, terwyl burgers gastvrij hun huizen hebben opengesteld. Duizend Nederlandse kinderen kunnen hier wor den ondergebracht. In Duitsland is het medeleven zo groot., dat men in Bonn heeft moeten besluiten een opvang-centrum in te richten, van waaruit alle ingezamelde goederen en geld- naar Nederjtmd worden gezorderv. Denemarken wil vee sturen Uit Italië zyn reddings-vliegtuigen naar Nederland onderweg. De zee- vacantiekolonic in Tirrennia kan duizend a twaalfhonderd Nederland se evacué's opnemen. Het Italiaanse Rode Kruis stuurt vruchten en wijn. De gemeenteraad van de West-Duit se stad Munster heeft zich in een telegram aan de burgemeester van Enschede bereid verklaard, honderd Nederlandse kinderen uit de geteis terde gebieden op te nemen. Ook de stad Aken heeft aangeboden. Ne derlandse kinderen uit dc getroffen gebieden op te nemen. De dertig scholieren van de vijfde klas van de katholieke volksschool te Winnekendonk in het district Geldern zonden aan het Nederlandse consultaat te Kleef een bedrag van 42 mark voor hulp aan de getroffe nen in Nederland. Tfl van particuliere instanties hebben aan de bondskanselarii in Bonn geldbedragen overgemaakt. In Noordryn-Westfalen hebben de gro te gas- en waterleiding-ondernemin gen ploegen technici met mater-aai gereed gemaakt, om naar Nederland te worden gezonden. De in Frankrijk door diverse or ganisaties gedane oproepen voor hulp. hebben, zoals een hoge func tionaris van de Nederlandse ambas sade te Parijs het noemde, een .merkwaardig uitgebreide beweging van solidariteit" in het leven geroe pen. Uit alle streken van Frankrijk stromen gaven binnen. Op dc Jordaanbank te Farys is ïi. speciale telefoniste aangesteld. den. In een etmaal tyd is op deze bank voor een millioen franc aan gaven ontvangen van particuliere Franse en Nederlandse zijde. Voorts heeft de K.LJVI. tot nog toe vier ton aan kleding en andere goederen in ontvangst genomen, die per vliegtuig van Frankrijk naar Nederland zijn gebracht. COLLECTE-BUSSEN Het Zwitserse Rode Kruis heeft besloten om naast <ie inzameling van geld ook een inzameling van kleding en dekking te organiseren. De Zwitserse luchtvaartmaatschap pij heeft gisteren reeds een eerste gave van vyfhonderd dekens uit de voorraden van het C./itserse Rode Kruis gratis naar Amsterdam ge bracht. In Denemarken heeft de ramp een diep gevoel van medeleven op gewekt. De Deense kranten hebben hulpacties georganiseerd en er ko men snel bedragen binnen- In de bioscopen hangen collectebussen. Men onderzoekt de mogelijkheid van het zenden van vee voor boe ren, die het hunne verloren habben. De burgemeester van Melbourne, illiam Brens, heeft de staat Vic toria opgeroepen om fondsen bijeen te brengen voor de overstromings slachtoffers in Noord-West-Europa. DERTIG AUTO'S Dertig Zweedse militaire vracht auto's met voedsel en dekens waren gisteravond door Denemarken op weg naar de Nederlandse rampge bieden. De Nederlandse gezant in Zweden, Daniël.-, richtte een op roep tot alle Nederlandse onderda nen in Zweden en lot he'. Zweedse volk. om hulp te bie-ien. Een groot aantal organisaties in geheel Zwe den heeft inmiddels reeds acties ge organiseerd. In verschillende Amerikaanse steden zijn spontaan oomité's tot hulpverlening aan de Nederlandse wafersnoodslachtoffers opgericht. Vermoedelijk zal een centraio bankrekening in Amerika worden geopend voor het storten van bij dragen. Een triest beeld van hetgeen de bewoners uit het geteisterde gebied meemaken Slechts een kruiwagen was beschikbaar, om liet enig overgebleven huisraad van deze mensen in veiligheid te brengen. IN ST. ANNALAND Het water loopt thans weg uit het dorp St Annaland op het eiland Tholen. Er beslaat thans geen ge vaar meer. By aanhouden van het gunstige weer zal het aantal ver dronken stuks vee waarschynlyk beperkt blijven tot 400. In St. Anna land heeft men nog geen berichten ontvangen over slachtoffers. Wel zijn gisteren zeven lijken geborgen Uitkering aan slachtollers X- HAAG, 4 Febr. Met het Nationaal Rampenfonds, dat de pai- t'cuhere financiële hulpverlening coördineert en met welk fonds du regering ten nauwste samenwerkt, is overleg gepleegd over het. ver lenen van noodzakelijke uitkeringen voor levensonderhoud aan slacht offers van do ramp. De minister van Maatschappelijk Werk heeft alle hurgemeesters en wethouders ge machtigd, event, slachtoffers die toet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, voorlopig een uitkering to.- te kennen, overeenkomstig de rege ling hulpverlening oorlogsslacht offers <1940—1945). Vier ton in de West Op de tweede dag van de inzame ling heeft de bevolking van ae Ned. ii n ln totaal reeds biioa j 4.000.000 (Ned. Couranti bijeen ge bracht voor de slachtoffers van de watersnood. I Weersverwachting o O Geldig tot Donderdagavond. 9 Enkele buien. Veranderlijke O bewolking met enkele regen-, O hagel- of sneeuwbuien. Ma- 9 tige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde o wmd. aanvankelijk N.W.. la- O ter ruimend naar N. tot N.O O Minder koud 's nachts. Mor- 9 gen overdag ongeveer dezelf- 9 de temperaturen als vandaag 0 Zon op 8.14, onder 17.35 9 Maan on 0nd. 9.48 9 Licht uit 7.44. aan 18.05. q QQOOQQOOQQOQnooQ^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1