cNJeuws uit de %ijn- en eenstreek Prachtige collecte-opbrengst ruim 40.000 Vissersvloot van IJmuiden gaat Zierikzee helpen Katwijks burgerij werd populair in Dordrecht m A„»t - i Tachtigjarige vrouw redde alleen het vege lijf Nieuwsflitsen uit de omstreken RIJNSBURG NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 9 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Alphen aan den Rijn Onder de gemeenten, die op de eerste dag na de ramp-Zondag zich van hun goede zijde deden kennen, mag zeker Alphen worden genoemd. Want de 's avonds ge houden collecte langs de woningen bracht ruim f 10.000 op, waarvan de wijk Aar- l&nderveen met f 5.620 een heel goede beurt maakte. Jaarvergadering plattelandsvrouwen Ook de opbrengst van de kledingactie, waarvoor padvinders, de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers enz. het Rode Kruis geassisteerd hebben, was boven verwach ting. Vooral ook de middenstanders manufacturers en modemagazijnen hebben waardevolle bijdragen geleverd tot lening van de nood. Aangenomen wordt, dat het zojuist genoemde bedrag stellig tot boven de f50.000 zal stijgen, want de actie onder de bedrijven, die zoals gemeld, geleid wordt door de heer L. de Graaf, is nog niet afgelopen. Oorzaak hiervan is mede., dat verschillende takken van industrie verzocht hebben, in landelijk verband als 'bedrijfsgroep te steunen. Onze veehouders weren zich krachtig. Vertegenwoordigers van de drie boeren standsorganisaties hebben zich gistermor gen naar Oud-Alblas begeven en het resultaat van een bespreking met de bur gemeester is geweest, dat al het vee uit deze streek naar Alphen komt en van hieruit ondergebracht zal worden. De veeauto's rijden dan ook af en aan en bij de gesprekken met de chauffeurs blijkt wel, dat de bevolking der getrof fen gebieden verslagen is, en zonder moed. Iemand vertelde ons, geholpen te hebben bij de redding van 67 vette var kens. De eigenaar zei: Laat ze maar verdrinken. Men zit bij de puinhopen van het geluk en velen moeten met harde hand naar veilige oorden worden over gebracht. De veehouder De Kwaasteniet uit de Van Mandersloostraat was het afgelopen weekeinde naar Goeree en Overflakkee gegaan voor het vieren van de verjaar dag van een familielid. Ternauwernood ontsnapte hij het verdrinkingsgevaar, hij zag verschrikkelijke dingen. De veehouder Verhagen, die vorig jaar naar Berkenwoude trok omdat zijn woning aan de Hooftstraat alhier moest worden gesloopt in verband met de bruggenbouw, is nu weer naar hier geëvacueerd. Liefdadigheidsconcert Op initiatief van de heer Chr. A. v. d. Mark. Stevinstraat 10. zal het R.K. ge mengd koor Sint Bonifacius in de grote zaal van Avifauna zeer binnenkort be langeloos een concert geven, waarvan de opbrengst ten goede komt van het Ram penfonds. Het Rijnlands symphonie-orkest van de heer B. Lemkes zal medewerking verlenen. Het onlangs gebrachte pro gramma wordt, met enige wijzigingen, wederom ten gehore gebracht. Alphense schaakclub Om het kampioenschap van Alphen: A. KooijC. Brunt 10, A. PostD. Posthuma 10, M. VerburgB. Cornet 10; promotie en degradatie: groep I' J. G. KardolJ. Kempen 10, J. de Hoed—H. J. de Haan 1—0; groepen II en III: H. Kleiweg—J. Colijn 0—1, P. de RuiterJ. Koopman 01, J. Versloot k H. Knook 10, W. de RuiterP. J, nbeek 10, W. van KeusdenJ. Wes- 0—1, J. Versloot—J. Lief tink 1—0, W. van HeusdenP. de Ruiter 01. De club stelde f 50 beschikbaar voor het Rampenfonds. ALKEMADE Geen uitgaansdag Op een kaderavond van de vrijwillige brandweer is besloten het bedrag van f 100, bestemd voor een uitgaansdag, be schikbaar te stellen voor de getroffen ge bieden. HAZERSWOUDE Vee aangekomen In de loop van Dinsdagnacht is hier het eerste vee uit de noodgebieden aan gekomen. Het is bij verschillende land bouwers ondergebracht KOUDEKERK AAN DEN RIIN Voor de getroffen gebieden De collecte voor de getroffen gebieden heeft de mooie som van f6058 opge bracht; dat is ongeveer f3.50 per in woner, Op de kleren- en goedereninzame ling, die zeer vlot verloopt, hopen we morgen terug te komen. Reeds werd ge ëvacueerd vee ondergebracht, terwijl ook mensen worden verwacht. Enkele inwo ners hebben zich voor opneming van de vluchtelingen aangemeld. Chr. landarbeiders Wegens de ernstige toestand, waarin de nationale ramp ons land heeft ge bracht, gaat de feestelijke jaarvergade ring van de Chr. 1 andarbeidersbond, af deling KoudekerkHaaserswoude, niet door. De plattelandsvrouwen hebben, plaa1' van de aangekondigde feestelijke jaarvergadering, met het oog op de toe stand een sobere vergadering gehouden onder leiding van mevrouw v. d. Dooi. Het aftredende bestuurslid, mevrouw Kasteleijn, werd herkozen. De verslagen spraken van een flink verenigingsleven. Een batig saldo van ongeveer f24 gaf reden tot optimisme. Op deze vergade ring werd veel gespreken over de waters noodramp. LE1MU1DEN Aan komen lopen Bij de landbouwer H. Mooren is komen aanlopen een langharige hazewindhond wit met bruin. OUDE WETERING De goedereninzameling De goedereninzameling te Oude Wete ring heeft 10.000 kledingstukken opge leverd. Alles is gisteren overgebracht naar de Koninklijke stallen te Den Haag. ROELOFARENDSVEEN Spreker voor Kernclub. Vrijdagavond kwart voor 8 komt de wethouder van sociale zaken van de ge meente Leiden in de Pancratiuszaal spre ken over een sociaal onderwerp, Hij doel dit op uitnodiging van de Kernclub, de veiling en de L.T.B, Wethouder Menken is voor vele jongeren uit de tijd van de Sint Jozefgezellen geen onbekende meer. De belangstelling voor deze avond zal daarom wel buitengewoon groot zijn, Ziekenfonds Voorzorg, e ziekenfondsvereniging Voorzorg heeft jaarvergadering gehouden in de Pancratiuszaal. De secretaris, de heer M. de Jong, steldé het aantal leden vast op 622. De penningmeester, de heer L. J. Bakker, deelde mee, dat het uitgekeerde bedrag voor 47 gevallen van ziekte f732 bedroeg, De uitkering werd vastgesteld op f 3 per week voor een maximum tijds duur van tien weken. TER AAR 10.000 voor slachtoffers De geldinzameling in de gemeente Ter Aar heeft tot dusver 10.000 opgebracht. Tevens werden ongeveer 500 kleding stukken verzameld Jaarvergadering afgelast De jaarvergadering van de Geref. jongens- en meiisjesciub is afgelast. Deze zou hedenavond worden gehouden. WOUBRUGGE f5800 voor noodgebieden Dinsdag werd in de gemeente een grootscheepse inzameling voor de getrof fen gebieden gehouden. Een damescomito was al vroeg met auto's op pad, ten einde de actie zo vlot mogelijk te doen ver lopen. Er werden vele, en zeer brink- bare, kledingstukken, dekens, lakens en schoeisel, opgehaald. De gehele avond is men met het sorteren bezig geweest in het Groene Kruisgebouw. Aan het eind van de dag bedroeg fle opbrengst van de collecte rond 5800 gul den, doch men rekent nog oo enkele na-giften. Vandaag zou een dergelijke actie we den gehouden in Hoogmad- Drie dorpen f 16.000 Naar wij vernemen, heeft de geld inzameling voor de getroffenen van de watersnood in de dorpen Nieuw- veen. Leimuiden en Rijnsaterwoude bij elkaar f 16.000 opgebracht. Nieuw- veen zorgde voor f 7200. Leimuiden vöor ruim f 6.000 en Rijnsaterwoude voor f 2800. V1SSER11GOLF De vissershaven in IJmuiden is voor ;n belangrijk deel leeggstroomd. On geveer vijftig loggers, kotters en botters zyn spontaan ingezet om 10.000 mensen uit Zierikzee en omgeving te evacueren. Deze hele actie is in enkele uren opge zet en uitgevoerd. De schepen werden in groepen van zes ingedeeld, iedere groep onder aanvoering van een schip, dat ge regeld in de Zeeuwse wateren komt. Uit IJmuiden werd van alles en nog wat op de schepen aangevoerd, van warme kleding en schoeisel tot voedings middelen en broden toe. De boten varen met een zo klein mo gelijke bemanning, want ze zullen over vol raken met mensen die het vege lijf willen redden. Het gevolg van deze actie is, dat deze week weinig fijnvis aan de veiling kan worden verwacht. Alleen de trawlers blijven vissen, omdat zij te groot zijn om aan deze actie te kunnen meedoen. Op de KW 22 en KW 63, die ook aan het reddingswerk deelnemen, hebben zich leden van de Rode-Kruiscolonne met medicamenten ingescheept. Catharina Duyvis wordt verloren geacht De hoop op terugkeer van de trawler IJM 60, Catharina Duyvis, is opgegeven. Het schip moet tijdens de storm op de Noordzee zijn vergaan. De rederij heeft de familieleden op de hoogte gesteld. De bemanning bestond uit: Schipper Arie Glas, gehuwd, 50 j.; stuurman W.' Hoek, gehuwd, 53 j.; eerste machinist J. J. P. Kaak, gehuwd, 65 j.; tweede machi nist J. Vrolijk, gehuwd, 41 j.; stoker H. O. Bakker, gehuwd, 37 j,; stoker C. Prins, gehuwd, 43 j.; tremmer C. de Kok, Den Haag, gehuwd, 55 jaar; kek W. den Heijer, gehuwd, 62 j., matroos G. Visser, gehuwd, 27 jaar; matroos C. Dekker, gehuwd, 51 j.; matroos L. Paap, gehuwd, 59 j.; matroos P. J. Vink, Noord- wijk-Binnen, gehuwd, 30 j.; matroos C. Blok, ongeh,, 27 j.; matroos A. Pronk, gehuwd, 60 j,; matroos J. van der Holst uit Noordwijik-Binnen, gehuwd, 31 j.; matroos T. Zwart uit Bloemendaal, ge huwd, 34 j. Waar geen plaatsnaam ls vermeld, woonde het slachtoffer in U-muiden, Scheveningers naar Tholen Er ia een tweede smaldeel Schevening- se kotters voor hulp aan het geteisterde gebied samengesteld. Gistermorgen lagen Geëvacueeiden in Chi. huishoudschool Katwijk heeft zeer snelle en doeltref fende hulp geboden aan een door de watervloed getroffen gebied. Bovenal is dat te danken aan het onvermoeide wer ken van de Katwijkse middenstandscen trale. Vannacht nog vertrokken dertig vrachten goederen naar Den Haag en van daar verder naar Bruinisse en andere plaatsen. Vanmorgen vertrokken achttien loggerslóepen per vrachtauto. Gister avond werd al een aantal tumdersvlètten weggezonden. En vanmorgen gingen nog eens vijf vletten op weg naar de ramp gebieden. Eveneens vannacht werden een grote zending zeelaarzen en ander schoei sel en vrachten zeekaak afgestuurd, Dordrecht was één van de centra, waar een groot deel van Katwijks hulp werd samengebald tot een vuist, die tegen de nood is gericht. Katwijk is in korte tijd populair geworden in Dordrecht. Dor drecht zond bericht, dat 250 watervaten, die door de Katwijkse brandweer waren volgespoten en per auto naar Dordrecht vervoerd, naar Bruinisse en omgeving waren gedirigeerd. Ei- is in Brielle een aantal geëvacueer- den geconcentreerd, dat, naar gister avond bekend was, vandaag in Katwijk zou aankomen, Zij zullen worden opge vangen in de Chr. huishoud- en industrie, school. Vandaag ook begonnen de scho len met de inzameling van babygoed en veiligheidsspelden. Ds Bos, de predikant van de Geref. Kerk, is met enkele anderen naar Brui nisse vertrokken. En Katwijks hulpactie gaat met onverminderde kracht door. Er wordt dag en nacht gezwoegd om de harde nood in het Zuiden te verzachten. Wat de geldelijke hulp betreft, was gis teravond bekend, dat al ruim 34.000 was ingezameld. Sloepen voor de noodgebieden Gistermiddag zijn vijftien sloepen van Katwijkse loggers gehaald, op vrachtwa gens gezet en naar Dordrecht gezonden. Met hetzelfde transport gingen ook vaten drinkwater mee. KATWIJK AAN DEN RUN Uitvoeringen gaan niet door Het bestuur van de harmonie Katwijk heeft de uitvoeringen, die op 12 en Februari zouden plaats vinden, tot nader order uitgesteld. KATWIJK AAN ZEE K.W.Z.-nicuws De uitslagen van de bordenwedstrijden van de damclub K.W.Z. luiden: le klas: T. van BeelenA. van Duijvenvoorde 1—1, Y. de Wilt—Ohr. Heemskerk 1—1; 2e klas: D. MeijvogelW. van der Plas 10, D. BarnhoomB. van Rijn 02, P. v. DuijvenvoordeL. Brouwer 11, A. KuijtJac. de Best 02 De wijkavond van de wijkgemeente Nooid-West, die morgenavond in Jeugdhuis zou worden gehouden. 15 een week uitgesteld. Bijbellezing in de kapel gaat van avond niet door. Donderdag 5 Februari: hoog water 6.57 ,en 19,13, laag water 2.39 en 15 uur. verscheidene kotters en botters onder stoom, geladen met dekens en kleding. Het eerste smaldeel heeft honderden be woners van Stavenisse geëvacueerd r het stadje Tholen, waar zij in scholen onderdak kregen. Ook Scheveningse log gers nemen aan het reddingswerk deel. De SCH 71 liep omstreeks het middaguur voor het stadje Tholen aan de grond. De Dinsdagmarkt Zoals wel was te voorzien, bleven Dins dag de prijzen aan de hoge kant. Door het feit, dat de loggers maar zeer weinig aanbrachten en de vooruitzichten van de plat- en fijnvisaanvoeren voor Woensdag en Donderdag niet al te rooskleurig zijn, kocht do handel vlot en legde hier en daar geforceerde prijzen neer. De grote tongen noteerden weer f 2.40 per kilo en de grootmiddel kon fl.70 per kilo halen, De schol, die zich hoofdzkelijk beperkte tot II en III noteerde respectievelijk f en f 26 per kist. Het aanbod van kabel jauw, dat door de Antje ruim voldoende ging tegen zeer hoge prijzen van de hand, De kisten kabeljauw varieerde in prijzen van f140 tot f130. Enkele re gels stijve noteerden verder nog f140 tot f 135 per 10 stuks. Voor de Woensdagmarkfc Voor de afslag van vandaag kwamen binnen de Sumatra met 250 kisten wij ting, 160 zwarte koolvis, 20 makreel, 35 haring. 35 schelvis en piepers en 15 radio; de Medan met 50 schelvis en piepers, 150 wijting, 150 diversen, de IJm 7 met 45 manden diversen, de KW 168 met 20 manden tong, 5 tarbot, 40 gestripte wij ting, 20 kleine schol en 20 stuks stijve kabeljauwen. Verder de KW 175 met 1000 kilo tong, 50 manden grote schol, kleine schol, 20 diversen, de IJm 229 met ijskabeljauwen en 200 stijve kabeljau- 1 en de KW 155 met 600 kilo tong en 40 manden plat- en fijnvis. Voor Donderdag Tot Dinsdagavond kon nog niet geheel worden uitgemaakt welke aanvoeren eventueel Donderdag zullen plaats vin den. De Eveline, die zich aanvankelijk meldde, zat Dinsdagavond weer op de visserij, zoda.t deze moet worden afge schreven voor de Donderdagmarkt. De Chénévière, die aanvankelijk eveneens thuisgestoomd zou zijn, kreeg van rederij opdracht nog enkele dagen door te blijven vissen. Pechvogels De KW 26, die Dinsdagmiddag binnen kwam, had de KW 140 op sleep, die van wege zware averij, opgelopen tijdens de jongste storm, niet meer op eigen kracht de haven kon binnenlopen. Verder kwam de Bali, KW 129, binnen met op sleep een Deense kotter, die stuurloos was aan getroffen op de visserij-gronden. Erelyst Dinsdag waren er reeds 50 schepen ge meld, die vanuit de haven van IJmuiden naar Zeeland waren vertrokken om hulp te bieden in de geteisterde gebieden. Dit waren de IJM 74, HD 37, HD 7, HD 79, KW 22, KW 163, KW 69. KW 125, KW 159, KW 84, KW 107, KW 110, KW 169, KW 70, KW 166, KW 20, KW 123, KW 7. KW 37, KW 19, WR 35, KW 21, IJM 202, IJM 241, IJM 262, IJM 206, IJM 226, IJM 249, IJM 261, IJM 213, IJM 3, IJM 229, IJM 204, IJM 99, KW 94, KW 30, KW 98, KW 24, K-W 89, KW 104, KW 108, KW 38, KW 73, KW 17, KW 65, RO 2, IJM 27, IJM 5, IJM 11, en de AM 16. Al deze schepen kregen voor het vertrek brood en verdere ingrediënten mede, die direct noodzakelijk zijn om in de eerste be hoeften van de 'bewoners der geteisterde gebieden te kunnen voorzien. Tévens trokken tankschepen met voorraden zoet water. Bystand In afwijking van de normale gang van zaken is het aanroepen op 166 meter ge durende de gehele nacht thans mogelijk geworden. Scheveningen Radio heeft n.l. laten weten, dat het te allen tijde en ook 's nachts, de schepen die berichten moe ten doorgeven uit de geteisterde gebie den, zal helpen. Antje De Antje, die Dinsdag als enige trawler aan de afslag kwam met 1200 stuks kabeljauwen en 30 manden vis, besomde ruim 9000. De SCH 32, die met 700 kis ten Kanaalbaring binnenkwam, noteerde ruim 12000. De ontvluchting uit Breda Gerechtelijk vooronderzoek gaande tegen 4 personen Op vragen van het Tweede Kamerlid mr N. H. L. van den Heuvel (K.V.P.) in zake de ontvluchting van zeven politieke delinquenten uit de strafgevangenis te Breda heeft minister mr L. A. Donker mede namens minister mr J. W. Beyen geantwoord, dat er tegen vier personen een gerechtelijk vooronderzoek gaande is wegens verdenking van hulp bij de ont vluchting. De invoering van een buiten- bewaking wordt overwogen. In antwoord op vragen van het lid H, Gortzak (comm.) werd geantwoord, dat er van medewerking aan de ontsnapping door ambtenaren niets gebleken is. Tot het nemen van disciplinaire maatregelen be staat geen aanleiding Contacten met be paalde organisaties zijn nog niet geble ken, op r.ationaal-socialistische organisa ties wordt gelet. Von Neurath vierde zijn 80ste verjaardag Bisschop Dibelius verzoekt hem vrij te laten Baron Constantin von Neurath, eens de minister van Buitenlandse Zaken van Adolf Hitler, heeft Maandag in de Spandau-gevangenis te Berlijn zijn 80- ste verjaardag gevierd. Von Neurath werd in 1946 te Neurenberg veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf Bisschop Otto Dibelius heeft de Brit se Hoge Commissaris in West-Duits- land verzocht, Von Neurath wegens zijn hoge leeftijd in vrijheid te stellen, Zuid-Afrika gaat landverhuizers voorlichten Binnenkort zal de Zuidafrikaanse re- reging op alle Nederlandse emigranten schepen naar ZuidAfrika voorlichtings ambtenaren plaatsen om de landverhui zers met raad en daad ter zijde te staan. Voor het vertrek zal men hun geschikte lectuur verstrekken en tijdens de reis en daarna speciale cursussen geven. Alle emigranten worden aangespoord zioh in verbinding te stellen met het hoofd der afdeling Opvoeding vir vol wassene, Ou Hooggerechtsgebou 61, Ad- derleystraat te Kaapstad. B. en W. van Utrecht stellen de raad voor, samen met Amersfoort, Culemborg, Woerden en Zeist, een grote gasfabriek 2530 millioen) te stichten aan het AmsterdamRijnkanaal. Dr E. H. van Rappard, leider van voormalige N.S.N.A.P., die als oorlogs misdadiger tot twintig jaar was veroor deeld. is overleden. Ei dieven talels, stoelen, kippen en vaikens Het ontroerendste verhaal, dat wij tot nu toe van mensen uit hel rampzalige overstromingsgebied hoorden, is dat over een oud vrouwtje uit het dorp Ril land Bath aan de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Zij werd in de stormachtige nacht van Zaterdag op Zondag wakker, doordat er op de zolder boven haar hoofd iets viel. Zij richtte zich op in haar bed. Het viel haar op. dat de vloer er vreemd uitzag. Het leek wel of er water op stond. Maar zij zette die nare gedachte uit haar hoofd en sliep weer in. Onder haar sloop het water centimeter na centimeter omhoog, tot het bed van de 80-jarige vrouw door weekte. Zij werd koud wakker, stapte uit haar bed en liep tot over haar borst ondergedompeld door het ijskoude wa ter naar de trap, die toegang gaf tot de zolder. Zij kon niets anders dan een dun dekentje meenemen. Boven trok zij ook haar natte onderkleding uit. In een kist. die daar stond, zaten dekens, maar de kist was op slot en sleutels en breekge- reedschap waren 'beneden Zij legde zich onder het dekentje en lag daar tot het licht werd, tot het Zon dag geweest was en Maandagnacht en tot zij eindelijk gered werd, volslagen uit geput. Zij had niets meer. Geen draad aan haar lichaam en geen cent. Nu wordt L1SSE Meer dan f 50.000.- ingezameld De Lisser bevolking geeft blijk van een warm, spontaan, medeleven met de bevolking van de getroffen gebieden. Burgemeester mr Th. M. J. de Graaf heeft, nadat de eerste berichten van de ramp waren binnengekomen, onmiddel lijk een comité voor hulpverlening sa mengesteld. Maandag kon al een geld inzameling worden gehouden, waarna gisteren, een goederénophaaildiienst in wenking trad. Dinsdagmiddag was reeds ƒ54.000 binnen, waaronder ƒ23.000 van de bedrijven in Lisse. Verwacht wordt, dat nog meer giften zullen binnenkomen. Twaalf auto's reden gisteren af en aan n de verzamelde goederen af te leve ren. Men is nu nog bezig met de sor tering. Naar de gemeente Zuidlaud zijn verduurzaamde levensmiddelen gezonden. Wat scheidt ons? Morgenavond 8 uur zal in de Geref. Kerk een samenkomst worden gehouden, waarin ds J. Weggemans van Hilver sum zal spreken over het onderwerp: „Wat scheidt ons. Gereformeerden, van de Gh r is te lijk-G er ef o rm eerden? Voor dit actuele onderwerp zal wel veel be langstelling bestaan. Medegedeeld wordt, dat Christelij'k-Gereformeerden hartelijk welkom zijn. Chr. Geref. bidstond Hedenavond 7 uur zal in de Chr. Ger. kerk een bidstond worden gehouden voor de nood in de getroffen gebieden. Bidstond Geref. Gemeente In het kerkgebouw van de Geref. Ge meente zal morgenavond half achit een bidstond worden gehouden voor de noodgebieden Voorganger is ds K de Gier. Vierdorpentournooi In het kader van het vierdorpentour nooi speelde Lisse Vooruit I tegen Hil- legom I. Lisse won metr-137. NOORDWIJK Drie vletten onderweg Drie vletten van het Noordwijkse strand zijn onderweg naar Zeeland met de bemanning van het zeebad en de red dingsbrigade. Elke vlot heeft twee roeiers en een Rode Kruisman aan boord. Geld stroomt binnen. De collecte voor het Rampenfonds heeft gisteravond reeds een bedrag van 11.000 opgebracht. Filmavond De Hoop De filmavond ten bate van het hospi taal-kerkschip De Hoop, die gisteravond gehouden zou worden, is tot nader aan kondiging uitgesteld. Uitvoering Soli ^eo Gloria De baten van de hedenavond te houden uitvoering van Soli Deo Gloria komen geheel ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. Opbrengst: ƒ11.000 De collecte voor de getroffenen van de watersnood heeft in onze gemeente 11.000 opgebracht. Orgelmis voor getroffenen Zoala bekend, wordt vanavond in de Hervormde kerk van Noordwijik aan Zee de ongeknis van J. S. Bach uitgevoerd. Wij vernamen, dat men de opbrengst van deze uitvoering ter. beschikking zal stellen van het nationale rampenfonds te Den Haag. Wellicht is dit voor hen, die niet van plan waren het concert bij te wonen, een aansporing dat nu wèl te djoen. NOORDW1JKERHOUT Ook Noordwijkerhout geeft Gistermorgen is een aantal ingezetenen het hele dorp doorgegaan om goederen af te halen voor de getroffenen van de watersnood. We hebben de actie van nabij gadegeslagen en daarbij geconstateerd, dat er spontaan is gegeven. Het heeft de verwachtingen ver overtroffen. Zusiers, dames en meisjes hebben de goederen gesorteerd en ingepakt. Zaterdagmiddag zullen vrouwen met lijsten langs de hui zen komen voor geldelijke bijdragen. Men legge alvast wat weg. OEGSTGEEST De heer G. Bron overleden De heer G. Bron, oud-majoor van de rijksveldwacht, is plotseling op 68-jarige leeftijd overleden. Hij was o.a. lid van de Hervormde kerkeraad. Op de begraaf plaats Groene Kerkje wordt de heer Bron morgenmiddag 2 uur begraven. RUNSBURG Installatie van de heer C. de Wolf De heer C. de Wolf is geïnstalleerd als hoofd van de Hervormde school aan de Vliet. Hij en zijn echtgenote werden welkom geheten door ds M. C. Groene- woud, voorzitter var. het schoolbestuur. Namens de kerkeraad wees ds M: J. J. Bonting op het belang, dat de Kerk on dervindt van het werk op school. De inspecteur van het lager onderwijs on derstreepte, dat de opvoeding op de eer ste plaats staat. Het schoolverzuim is in Rijnsburg nogal aan de hoge kant. Gesproken werd nog door de heren P. Pauw namens het bestuur van de Geref. scholen, Collee namens de andere school hoofden van Rijnsburg, Renes, die een half jaar als hoofd heeft gefungeerd en de Jong, collega, die Rijnsburg van de economische zijde belichtte. De heer De Wolf beantwoordde de sprekers en sprak de noop uit, dat hij zijn beste krachten aan de opvoeding van de jeugd zal kunnen geven. Veiling Flora 3000 Flora veilde vanmorgen 2000 bossen bloemen voor het Rampenfonds. Op brengst f3000. Spreekbeurt Ds L. Trouwborst van Monster zal Vrijdagavond half 8 in Vliethof voor gaan. Belanghebbenden wordt aangeraden de kaarten zorgvuldig te bewaren; de avond wordt waarschijnildjik nu Oip de 18de Februari gehouden. Blindenavond gaat niet door De uitvoering van het Amsterdamse blindenkoor, die hedenavond in de Geref. kerk aan de Voorhouterweg zou worden gehouden, is uitgesteld. Kledingstukken stromen binnen De inzameling van kleddngstukki voor de watersnoodslachtoffers heeft ruimschoots aan de verwachtingen vol daan. Alles is opgeslagen in de kleine zaal van Flora en daar gesorteerd. Van- mongen werden vijftig geëvacueerden aldaar verwacht. Zij zuilen bij de bur gerij een onderkomen vinden. zij verpleegd in een ziekenhuis te Ber gen op Zoom. Deze trieste geschiedenis vertelde men ons, toen wij bij de familie M. in de Van de Sande Bafchuizenlaan waren. De heer M. was met zijn echtgenote bij zijn ouders in Rilland Bath, toen het water toesloeg. Toen hij Zondagmorgen voor de tweede keer ging kijken, hoe de toestand precies was, kwam het water hem in de straten van Rilland Bath al tegemoet en hoe hard hij liep, het haalde hem in en overstroom de zijn voeten. De twee echtparen bleven op zolder, tot zij gistermorgen om 11 uur door pontonniers met een motorbootje werden gered. Toen zij wegvoeren, dreven overal al tafels, stoelen, tobben, wasblikken, dode varkens, kippen, kachelhoutjes en klom pen. En de reactie komt pas nu, na zoveel Korte berichten over de watersnood Een vliegend fort van de Deense lucht macht is gisteren uit Kopenhagen naar Nederland vertrokken met meer dan 50 rubberboten. In Delft zijn mensen uit 's-Gravendeel ondergebracht; ook zou den 200 geëvacuee"den van Goeree en Overfllaikkee aankomen: in totaal 2000 2500. i? Ook Den Haag herbergt reeds tal van slachtoffers; de meesten zijn ondergebracht bij familieleden; de Die rentuin is opvangcentrum. De Uni lever te Rotterdam, Vlaardangem en Zwijndreeht heeft een schade van 4 min opgelopen. De „pnoefmobilisatie" is zeer vlot verlopen; reeds spoedig wa ren 16.000 soldaten ingezet en stonden 20.000 mannen gereed als reserve. In Zeeuws-Vlaanderen werken twee Belgi sche bataljons. De raad van Voorburg besloot ƒ10.000 beschikbaar te stellen; de gemeente wil Stellendam adopteren. bloembollenexporteurs bijeen. Zij gaven de grote stoot voor de geldinzameling zegden meer dan 50.000 toe en an dere giften volgden in snel tempo. Indus trie en middenstand lieten zich niet on betuigd en een groot aantal vrijwilligers is met lijsten de hele gemeente rond ge weest. Het zal nog wel enige tijd duren eer het eindbedrag bekend is. Zy, die deze inzameling met alle ener gie hebben aangepakt, schijnen zich tot doel te hebben gesteld de 100.000 te halen. Op het ogenblik is reeds 80.000 gestort of toegezegd. De door de ingezetenen afgestane auto's voor de goedereninzameling den van Rode-Kruisvlaggen voorzien. Vele rappe handen hebben alles in ont- ■angst genomen en naar het centrale punt, het pakhuis van de firma Scheffers en Kroes gebracht. Een ploeg bekwj medewerkers had de handen vol aan de sortering. In allerijl werden de gesor teerde goederen in kisten gepakt en naar een ander pakhuis overgebracht ruimte vrij te krijgen. Hoewel in deze gemeente vermoedelijk geen geëvacueerden zullen aankomen, heeft een groot aantal inwoners zich toch voor opneming van slachtoffers opgegeven. (Advertentie) DE SPAR is in 1952 enorm gegroeid. Daardoor kunnen de Spar-winkeliere U in 1953 nog meer voordeel geven zodat U inderdaad een weekloon en meer kunt sparen met Sparzegels. Deze week alleen in De Spar in Rynsburg Koffie roodmerk 2.04 per 250 gram 40 zegels. By elk pak 1 Victoria reep cadeau. Thee roodmerk 68 ct. per 100 gram 14 zegels. By elk pakje 100 gram fyne fon- dantjes voor 18 cent. ONDERVINDT 'T DE SPARZEGEL WINT 'T Ocgstgeestorweg 30 Telefoon 2214. (Advertentie/ KAPTEIN, VLIET 53 RIJNSBURG verkoopt deze wéék Flanellen beddclakens voor 5.50 ALLES A CONTANT. SASSENHEIM Streven naar een ton „Naar uiterste vermogen en met ee bewogen hart". Met deze woorden heeft Sassenheims burgemeester de actie tot leniging van de watersnood ingezet. De burgerij heeft spontaan gereageerd. In hotel Het Bruine Paard kwam een aantal VALKENBURG Hulpverlening in allerlei vorm Valkenburg zou zijn verleden vergeten zijn als het ook niet direct van alle kan ten zijn medeleven en zijn hulp had ge toond aan allen, die in grote nood ge komen zijn. Immers, bijna 13 jaar ge! den mochten de inwoners zelf in zo rijke mate ondervinden, wat het betekent, hulp van anderen te ontvangen Reeds Zondagmiddag werd onder lei ding van burgemeester Van der Harst een rondgang door het dorp gemaakt te weten te komen, waar men aan moge- l:ke evacué's onderdak kon verschaffen. Maandag werd een inzameling gehouden van kledingstukken, enz., die een prach tige voorraad opleverde. Ook de finan- cilële actie bracht reeds meer dan f1400 bp en men is nog lang niet klaar. Maandagavond kwamen ruim evacué's uit 's-Gravendeel. Zuidland en Alblasserdam, waarna gisteravond nog een 40-tal uit Flakkee arriveerden. leegstaande pastorie werd in gereedheid gebracht en ook bij particulieren kwam onderdak. Filmavond gaat niet door De filmavond, die Donderdag in verenigingszaal gehouden zal worden door de vereniging „Zon en Schild" te Soesterberg, gaat niet door. Burgerlijke stand. GEBOREN: Johanna J dr v G Haasbroek en A M Driebergen; Anna A E dr v A A Opdam en W. A. van den Berg. Spaarbank In de maand Januari is op R.P.S. een bedrag ingelegd van f2194.91 terwijl f3018,37 werd terugbetaald. Er werden 6 nieuwe boekjes uitgegeven. VOORHOUT Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells F, z van P L Paar- dekooper en C A Venne; Wilhelmus J, z van H A van Kampen en C A Diemei. Ondertrouwd: H C Rip, 27 j. (Haarl.- meer) en H P den Haan, 27 j. Getrouwd: Th L Wassenaar, 23 j. (Voor schoten) en J E van Steijn, 20 j. Overleden: A Th de Groot, 66 j; G v d Kwast, 82 j., wed. van Groenen; J H L Albrecht, 76 j. Waar een droog plekje, een over gebleven stuk dijk of een ander hooggelegen punt is in het onder gelopen gebied, daar zijn ook mensen. En het zijn altijd vluch telingen of helpers. Met een paard langs de spoorlijn, ergens onder de Moerdijk, op weg naar de veiligheid. Ten bate van Rampenfonds: Nederland—Noorwegen op de schaats Ook Hjallis Andersen ver leent medewerking De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen, die verlangend zijn bij to dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden in bun land, zullen Donderdag te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis An dersen zal aan deze wedstrijden mede werken. Hij heeft er in toegestemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgangers, de veteraan Ivar Balla®- girud, die in de jaren 19291036 grootse triomfen vierde. De opbrengst zal overhandigd worden aan het stormfonds van het Noorse Rode Kruis dat reeds dekens per vlieg tuig naar Nederland heeft gezonden. Te Drontheim: Maarse tweede op de 500 meter Tiidens internationale schaats wedstrijden Op de eerste dag van de internationale schaatswedstrijden, welke te Drontheim worden gehouden, werden de 500 en de 3000 meter ven-eden. De uitslagen luid den: 500 meter: 1 Ndc Stene (Noorwegen) 46,6 sec.; 2 Gerard Maarse (Ned.) 47 sec.; 3 Kaarse Va-rviik (Noorw.) 47,5; 4/5 Sverre Haugli (Noorw.) en Salomaa (Finil.) beiden 47,6; 6/7 Pen Oedegaard (Noorw.) en Fraritz Offerabenger (Oos tenrijk) bedden 48,2; 8/9 Loerinc (Hon®.) en Dalberg (Zweden) beiden 48,5. 3000 meter; 1 Ha-uigfli 5 min. 09,2 sec.: 2 Offenberger 5.14.1; 3 Salomaa 5.16.8: 5 Stene 5.20,9; 6 Hearh 7 Oedegaard 5.22,9; 9 Na de twee afstanden, luidt het alge meen klassement: I Haiugli 99.130 pnt; 2 Stene 100.08 pnt; 3 Salomaa 100.400 put; 4 Offenberger 100.550 pnt. Intern, schaaktournooi te Boekarest Te Boekarest werd de zesde ronde van het internationaal schaaktournooi ge- sipeeld. De uitslagen luidden: L. Sza-bo (Hong.)—Sadtair (Tsj.sl.) 1—0; Bolesüays- ky (Ru®l.)Reicher (Roem.) 10; Cio- caltea (Roem.)Petrosyan (Rus!.) Vz-Vz', Radulescu (Roem.)Smyslov (Rusland) Vzli; Stoltz (Zweden)Goiombek (G.E.) 1—0; Barcza (Hong.)—O'Kelly de Galway (België) liVz\ Troianescu (Roem".)—Spassky (Rusl.) afgebr.: To- lush (Rust)Midev (Buig.) afgebr.; Sliwa (Polen)—Fiüpp (Tsjsd.) afgebr.; S. Szabo (Roem.)—Barda (Noorw.) afg. Philidor IVLeithen II 3V4AVz (voorl.) Philidor IV kwam gisteravond voor de 3e klasse B-competitie van de L.S.B. uit tegen Leithen II. De gasten hebben met 3'i4Vi de leiding en zullen vermoede lijk wel gaan winnen. Twee partijen zul len worden uitgespeeld. Ged. uitslag C. W. J. Conijn (Phil.)— A. Prins (L.) T. Veldhuizen—M. C. Schouten 1—0;. L. J. Goddijn—-G. Lotte 0—1: J. G. Bethe— J. van Kampen x—x; D. Ligthart Schenk L. Batenburg xx; N. van StadenA. Piket 1—0; P. J. v. d. Zeeuw—J. Ligtvoet 0—1; G. Francken (res.)—J. van Egmond (res.) 1—0; J. van Weeren—J. A. F. Plan ner 0—1; P. H. Swinkels—L. Liebert jr 0—1. Voorlopig geen volleybal Het bestuur van de Leidse volleybal- bond maakt bekend, dat er voorlopig geen wedstrijden worden gespeeld. Ook die van vandaag zijn afgelast. Uitslagen competitie De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde competitie-wedstrijden luiden als volgt: Heren 3e klasse: Sorry 1Sleutels 4 8—2. Heren 4e klasse: VW 4Sorry 2 28: Sorry 3Te Werve 2 01; Sorry 4 Wibo 6 0—10. Dames 4e klasse: WVLV 2Sorry 1 8—2. Den Burcht 2—Sorry 1 8—2; Den Burcht 1—Sorry 1 9—1'. Wel universiteitssport Hoewel de colleges aan ae Leidse Uni versiteit zijn gestaakt, blijft de gelegen heid tot sportbeoefening door studenten bestaan. Haagse chirurg dr J. ten I£ate overleden In het diacohessenhuis Bronóvo te Dén Haag is de internationaal vermaarde .chirurg dr J. ten, Kate op 44-jarige..leef tijd- overleden. Dr ten Kate werd te Maasland geboren. Hü promoveerde tot doctor in de medicijnen aan de rijksuni versiteit te Leiden op een proefschrift, getiteld ..De buisvormige resectie van de maag". De begrafenis zal Vrijdagmorgen om elf uur op Oud Eik en Duinen plaats hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5