Leiden schonk vijfhonderd vrachten goederen Vliegkamp Valkenburg: gonzend centrum van hulpverlening Één tegen de nood Honderden meldden zich voor huisvesting van getroffenen Hooglandse kerk het centrum van huisraad en textiel Amerikanen pakken parachutes in groene hoezen K.N.V.L. hield luchtvaartavond in foyer L.K.C. bereidt verschillende evenementen voor NIEUWE 1EIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen reeds voorspelde wethouder S. Menken: ,,Als het zo door gaat met de kledingactie, zal ik spoedig een ander gebouw moeten betrek' ken". Toen was de actie in Leiden een paar uur aan de gang. Tientallen voertuigen verdrongen zich bij het Joodse weeshuis in Bodenburgerstraat en op Cronesteinkade. En de hoeveelheden huisraad en kleding waren zo veel en zo groot, dat er zelfs buiten, midden op straat, moest worden ge sorteerd om de helpers binnen niet al te zeer te hinderen. De voorspelling van de wethouder is geenszins voorbarig geweest. In het weeshuis zijn de gehele <Jaig (gemeente-ambtenaren en 75 helpers en helpsters onafgebroken fa' hoog témpo werkzaam geweest. Zij zijn er in ge slaagd het ..springtij van de goederen- vloed" meester te blijven. Maar om streeks half 11 moest toch. onverwijld naar andere opslagplaatsen worden uit gezien. „We 'konden de boel niet meer aan. Het groeide ons boven het hoofd", verklaarde de gepensionneerde heer Pijpers, diie de rust van zijn pensioen niet meer 'kan verdragen en zich. als me dewerker in deze actie aanbood. Het is niet moeiLijik geweest, andere gebouwen te vinden. In de loop van de dag kwamen het gymnasium aan Frudnilaan. het gymnastieklokaal aan Pieterskerkgracht, het arbeidsbureau aan' de Doezastraat en de Hooglandse Bontjas ging mee... Een helpster van de kleding actie in de Hooglandse kerk had gisteren geen goede dag. Om zich vrijer te kunnen be wegenhad ze haar mooie Zuidafrikaanse overjas uitge trokken en ergens neergelegd. Toen ze het wat koud kreeg en de bontjas weer opzocht, kwam de helpster tot de ontdekking, dat anderen haar kledingstuk op een van de jassenbergen hadden gegooid. Op wélke hoop.... wist men niet. En wannéér.evenmin. Het was dus niet te doen, de jas op te zoeken. De bontjas is dan ook niet meer terecht gekomen. kerk er by, De moeilijkheid was, de op halers van de goederen ten spoedigste van deze verandering in kennis te stel len om overbodige ritten door de stad te vermijden. De politie heeft er voor gezorgd, dat deze zorg fa een minimum van tijd was weggenomen. Zij door kruiste de stad met de gehiidswa gen en deelde de ophalers mee. waar ze zich met huw wagens moesten vervoegen. Zeer snel Het is allies zeer snel fa zijn werk ge gaan. Koster Zaalberg van de Hoog landse kerk kreeg een telefoontje van de kerkvoogdij, dat de kerk voor de goedweninziamelinig beschikbaar was ge steld, De 'haak lag nog geen twee mttau- ten op de telefoon, toen er al drie heren van de topleiding voor z'n deur ston den. Of hij de deuren van de kerk maar meteen wilde openen, want er stonden al vrachtwagens voor. „Ik werd gewoon' overrompeld". En toen we gistermiddag een kijkje in de kerk gingen nemen (we konden ons niet voorstellen, dat we Zondagmorgen, twee dagen geleden dus, nog een dienst fa deze ruimte hadden bijgewoond), gin. gen de pilaren van een der transepten en van, het koor schuil achter stapels wiegen, kachels (waaronder gloed nieuwe haarden!). dressoirs, tafels, stoelen en textiel. In het koor was een lange rij tafels neergezet, waarbij goederen werden gesorteerd. Tientallen mensen bewogen zich fa de imposante ruimte, die enigszins werd verlicht door het licht uit kronen en pilaren- lampen. Het interieur had iets van zijn indruk wekkendheid verloren. Maar de lacunes werden gevuld door iets anders, geheel passend fa het kader van deze ramp spoedige dagen, ook passend bij die be wonderenswaardige en loffelijke opeen hoping van, (hulpverlening, waarbij de Kerk niet mag achterblijven en ook niet achterblijft. We dienken ook aan de ker kelijke oollecten, waarvan er veel reeds Zondag fa verschillende Kerken wor den gehouden. We hebben behalve wér kelijke symboldtsohe waarde gehecht aan het bijeenbrengen van de schenkingen der burgerij op deze plaats, waar de dienst' aan God en die aan. de naaste elkaar omhelsden. We hebben ons laten vertellen, dat een dergelijke situatie sinds het Leidse rampjaar 1574 niet is voor gekomen. In dat jaar moeten allerlei goederen in het koor van de Pieters kerk zijn gedistribueerd. Gisteren werd de Pieterskerk ook ingescha keld, maar dat duurde slechts kort. Men vond het beter, het verzamelen der goederen zo veel mogelijk te centraliseren. Het in de Pieterskerk bijeengebrachte goed is toen naar de Hooglandse overgebracht. Sortering Over de sortering kunnen we nog het volgende meedelen. De vrouwen en man nen, die met dit werk waren belast, heb ben het zeker niet minder druk gehad dan de andere helpers. Het is van groot belang, dat iedere plaats zijn eigen goe deren zo bijeenbrengt, dat ze straks zo maar aan de gedupeerden kunnen wor den uitgedeeld. Zo zagen we in het Israëlietische weeshuis afdelingen heren kleding, dameskleding, bovenkleding, on. derkleding, kinderkleding, schoenen er nog veel meer. In sommige vertrekken waren de hoeveelheden bijna tot aan het plafond opgetast. Ook voor het meubi lair had men verschillende afdelingen ge vormd Tevens werd het ondeugdelijke van het bruikbare gescheiden. In een klein trek van het weeshuis zagen we een par ty schoenen, waarvan een schoenspecia list zei, dat men die de getroffenen niet kon geven. Ze zullen dan ook niet wor den uitgereikt. Dan moeten nog veel schoenen worden hersteld. Een Leidse schoenmaker bood gis teren aan de gehele nacht van Dins dag op Woensdag met zijn personeel te werken aan het herstellen van schoeisel. Dat is een prachtdaad. Wat de slachtoffers krijgen, moet goed zijn. De burgerij heeft hiermee ook terdege rekening gehouden. Het is niet mogelijk, serieus na te gaan, hoeveel Leiden aan de getrof fenen heeft afgestaan, aldus wethou der Menken. Volgens zijn berekening zijn er gisteren ongeveer een vijf honderd vrachten op de verschillen de plaatsen binnengebracht. Het feit, dat men gisteren met de huisraad- en kledingactie nog is klaargekomen, demonstreert wel ten duidelijkste, dat het helpersleger als paarden heeft gewerkt. De wethouder had hiervoor de grootste lof. Zoals wé reeds hebben geschreven, kan nog niet worden vastgesteld, wanneer d« goederen zullen worden getransporteerd Den Haag kan ze op dit ogenblik niet hebben, omdat de zaak daar anders vast loopt. De wethouder deelde ons nog mee, dat hét de bedoeling is in de stad twee of drie plaatsen als opslagcentrum in tc richten, opdat in ieder geval het gymnas tieklokaal aan de Pieterskerkgracht en de Hooglandse kerk spoedig kunnen wór den ontruimd. We kunnert nog melden, dat vannacht uit veiligheidsoverwegingen twee brandweerlieden in de kerk hebben gewaakt. De regering verwacht, dat in to taal 50.000 evacué's zullen moeten worden ondergebracht. Of Leiden voor het opnemen van getroffenèn in aanmerking zal komen, is nog niet bekend. Reeds heeft onze stad een aantal vluchtelingen opgenomen, maar dezen zijn bij familie onder gebracht. Gistermiddag werd in het weeshuis een gezin van kleding voor zien. De evacué's moeten zich op het I stadhuis melden, waar zij een for mulier ontvangen, dat hun de nodige deuren opent. Nog meer schenkingen De besturen van de afdelingen Leiden van de textielvakbonden Demotes, de Chr. bond voor textieldet*illisten en de R.K bond St Willibrordus deden gisteren een beroep op de georganiseerde en de ongeorganiseerde textieldetaillisten van Leiden om een deel van hun winkelvoor raad voor de getroffenen van de waters nood af te staan. Dit meldden wy giste ren reeds, Deze actie stond geheel los van de huisraad- en kledingactie van gemeen tewege. Wij vernamen, dat dé detaillisten zeer gunstig op deze oproep hebben ge reageerd en dat zodoende èen schitteren de hoeveelheid nieuw textiel kon worden bijeengebraoht. De goederen werden op- géstapeld in het voormalige Joodse wees huis. Ons kwam nog ter ore, dat een Leidse firma 460 zakken ter beschikking stelde, waarvan de ploeg van de dienst van ge meentewerken, die, zoals al gemeld, een dijk fa de omgeving van Gouderak her stelde, gebruik heeft gemaakt om ze met zand te vullen. Töen net zand ter plaatse op was, heeft men die overige zakken maar met stenen gevuld', vertelde me» ons nog. Huisvesting voor evacué's De kantoren van de Sociale Raad aan1 de Nieuwsteeg vertoonden gisteren het zelfde 'beeld als Maandag. Tot ver over negen uur gisteravond was er een drukte en eên gegons als fa een bijenkort Hon derden mensen gaven zich op om ge troffenen te herbergen. Velen hadden zioh eerst bij andere kantoren vervoegd, maar deze verwezen allen naar de So ciale Raad. In ons blad van gisteren noemden wij enkele cijfers ten aanzien van de voor gedupeerden beschikbare ruim te in onze stad, maar gisteravond kon men ons zelfs niet bij benadering zeggen, hoeveel mensen Leiden nu zou kunnen opnemen. Men is bezig de stortvloed van aanmeldingen te sorteren en lijsten te maken. Het is opmerkelijk, dat veel Leidenaars vooral kinderen willen herbergen. Ook zijn er nogal wat geweest, die wel ruimte, maar geen beddengoed beschikbaar hebben. Wat men hier mee aanmoet, weet men op dit ogen blik nog niet. Tenslotte deelde een woordvoerder van de Sociale Raad ons nog mee, dat men nog mannen en vrouwen nodig heeft om de evacué's, als ze fa Leiden zijn aangekomen, naar de adressen, waar ze worden ondergebracht, te geleiden en op andere manieren behulpzaam te zijn,. Oproep aan evacué's De burgemeester van Leiden verzocht ons mee te delen, dat het ter verkrij ging van een jud&t overzicht van het aantal vermisten in de geteisterde ge bieden, nodig is, dat geëvacueerden, die kans hebben gezien op eigen gelegen heid bij familie, kennissen of elders on derdak te vinden, zioh onverwijld in het stadhuis op de afdeling bevolking moe ten melden. Om deze maatregel te ef fectueren wordt ook op de tijdelijke huisgenoten een beroep gedaan mede werking daartoe te verlenen. Gisteren konden geen studenten uit Leiden meer worden uitgezonden. Vanmorgen om acht uur kon men zich weer melden bij de sociëteit Minerva. Men hield rekening met de mogelijkheid, dat in de loop van vandaag een nieuwe groep naar een rampgebied zou moeten vertrekken. De straaicollecte de f 100.000 volmaakt. Bijdragen kunnen gestort worden op giroreke ning 6155 ten name van de ontvanger van de gemeente. Hij verzocht ons er met nadruk op te wijzen, dat dit hèt nummer voor Leiden is. Giften wor den nog te veel gedecentraliseerd af gegeven. Dat hindert een efficiënte afwikkeling van zaken. Vleeswareninzameling De federatie va>n stagerspaitrooinsver emigfaigen voor Leiden en omstreken heeft ail de heren slagerapatroons een circulaire doen toekomen met de vol gende inhoud: ,3ij de grote ramp, sfaaatcollecteens vaderland zo plotseling getroffen De gisteren gehouden w w heeft ruim 10.000 opgebracht. Er heb- j heeft, kunnen wij niet en willen wij niet ben twee ploegen van de politie vao| achterblijven om naast de financiële hulp dertig man, 35 brandweerlieden en twin tig particulieren aam deelgenomen. Een vermeldenswaardige bijzonderheid is. dat een agent van de reservepolitie een bedrag van 565 in zijn bus had. Hij was de hooaete. Een aardig ogenblik was ook, toen een onderwijzeres bij het kleuter onderwijs fa gezelschap van negentig kinderen haar bus ten stadhuize kwam aanbieden. De kinderen werden daar onthaald op een snoepje. Aan nageko men giften is nog een bedrag van ruim ƒ5.000 ontvangen, zodat de geldinzame ling in Leiden tot dusverre ongeveer 66.000 heeft opgebracht. Hierbij komen ook in natura steun te geven. Wij vra gen u: geeft u vleeswaren in blik, pLoek- worst, metworst, rookvlees en vet en mager gerookt spek". Er staat duidelijk fa de circulaire vermeld: geen andere vleeswaren. Morgenochtend zulten de schenkingen worden opgehaald. „Laai ons Donderdag in staat zijn een grote h oev e elhe id le vemsmidd eien Röde Kruis aan te bieden", zo besluit het schrijven, dat is ondertekend door secretaris van de federatie, de heer A. C. J. Duindam. De federatie verzocht ons er nog bij te vermelden, dat sympathiieerenden uit dan nog de opbrengsten van de giro'sde mjiddenistaindskrimigen. die geconser- en de dhéques. veerde vleeswaren e.d. voor de getroffe- „ar flen willen afstaan, deze in de loop van Wethouder Van der Kwaak ver- lDondcrdwraorse„ fmOTgm<*htend dus) trouwt er op, dat Leiden deze week!kunnen afgeven bij het Waaggebouw en (Van èen onzer verslaggevers) Het marinevliegkamp Valkenburg is de gonzende basis geworden van een steeds sterker wordende luchtbrug, die een lange, beschermende arm uit strekt naar de mensen, die op modderige lapjes grond, op dijkjes en op daken in overstroomd Zeeland zitten. Vliegtuig na vliegtuig wordt door de batsmen, die helgele vesten en petten dragen en met de gele bats een woordeloze taal met de piloten spreken, naar de startbaan geloodst voor een nieuwe operationele vlucht. Vrachtauto's jagen van de hangars naar de Dakota's, de Beechcrafts, de Amerikaanse vliegende wagons, lossen de broden, kledingstukken, de doperwten en de benzineblikken, de aard appelen en de rubberboten en jègen dan met dezelfde spelheid naar de hangars voor meer voedsel, meer lijfsbedekking, meer margarine meer kaas. Manschappen van de 557 QM Aerial (soldaten en matrozen honderden zakken Supply Co uit Stuttgart in West-Duits land spreiden grote blauwe parachutes uit over de vloer van de grote hanga' bundelen de witte paraohutek'Oorden tot twee diikike strengen en vullen dan nauw gezet de groene parachutezak, die boven op een grote lrist kindermeel of suiker wordt bevestigd. Dicht bij hen vult een ploeg LSK- Ballon- en ruimtevaart De Koninklijke vereniging voor luchtvaart heeft de leden gisteren een avond aangeboden, die in het teken stond van de ballonvaart en de ruimte vaart. Men had twee bij uitstek deskundige mensen op dit gebied uitge nodigd, te weten de heer J. Boesman, de bekende Haagse ballonvaarder, en dr J. J. Raimond jr, vice-voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart. Deze laatste verkeerde in de gelukkige omstandigheid, dat hij zijn causerie in de foyer van de stadsgehoorzaal kon illustreren met de Amerikaanse kleurenfilm „De reis naar de maan". De charme van het ballonvaren vond hij de wetenschap, dat hierbij zo weinig is veranderd in die 180 jaar. Het is anders een kostbare geschiedenis, want een vulling met heliumgas kost al f 1400. Spreker vond deze sport overigens even veilig als hengelen. In zijn openingswoord schetste de al gemeen secretaris van de vereniging, de heer Ypelaar, de grote onzekerheid, die nog gepaard gaat met het begrip ruimtevaart. De Duitse V2 deskundige Werner von Braun denkt, dat we op dit punt even ver zijn als met de lucht vaart voor de eerste wereldoorlog. Maar er zijn ook sceptici, die beweren dat we hiermee nog maar bij het tijdperk Leonardo dg Vinei zijn aangeland, ALs eerste inleider trad de heer Boes man op. In korte trekken ging hij de geschiedenis van de ballonvaart na, 180 jaar geleden in Frankrijk begonnen met Montgolfier. In Nederland werd de bal lonvaart dertig jaar later een kermis attractie. Spreker noemde in dit verband de be kende Leidenaar uit die dagen, Hopman. Daarna kregen de militairen belangstel ling voor de ballonnen, en no later wer den ballonnen voor waarnemingen ge bruikt. Deze periode werd in 1935 afge sloten en ballonvaren werd een sport. De mensen die ballonvaren als sport beschouwen, bedrijven die sport alleen om de schoonheid en het genoegen, die het varen kort boven het aardoppervlak schenkt. De heer Boesman gaf een leven dige beschrijving van zo'n tocht, die soms met avonturen gepaard kan gaan. Hoe ver zijn we Dr Raimond maakte het duidelijk, dat men ruimtevaart een twintig jaar gele den nog even fantastisch vondde vliegerij in de vorige eeuw. Nu zijn, vooral in de V.S., ingenieurs ernstig bezig met de bestudering van dit pro bleem. Maar we staan nog maar aan het begin, Een V2 komt 180 km hoog. een dubbele V2 400 km. En dan te bedenken dat de maan 400.000 km van de aarde is verwijderd Al de mensen, die hieraan werken, kennen maar één motief: laten zien dat het werkelijk gaat. Zo ergens dan geldt wel hier, dat het begin juist zo moeilijk is. Dr Raimond gaf aanschouwelijk on derwijs in de principes van raketvoort stuwing en kreeg een welverdiend ap plaus voor zijn met veel humor gekruid betoog. Na de pauze volgde de vertoning van de zeer interessante Amerikaanse film Destination Moon. met 'broden. Anderen paikken die zakken op de schouder en dragen ze in een file naar de wand van de hangar, waar ze aeneengezet worden tot één groot grijs veld van zakken en neg eens zakken. Uit de schijnbare wanorde van deze mieren hoop groeien de keurige stapels zakken hier, de kisten daar. de rubberboten verderop. Op deze winterdagen vailt het duister snel over het vliegkamp, maar de hangars branden felle schift] pera en het werk wordt onverdroten voortgezet. Op de startbanen gloeien rode merkerimgjlichten aan. Men wil brachten ook door het nachtelijk duister Zeftands benarde bevolking hulp te blij ven bieden. Aantal vluchten ver dubbeld Dinedag Is het aantal operationele vluchten naar het 'geteisterde land al bijna twee maal zo groot als Maandag. En nog zal de heksenketel op Valken burg wel groter worden. Bij de majoor vlieger-waarnemer De Jonge van de transportvliegafdeling van de luchtmacht staat de telefoon witgloeiend. De majoor antwoordt, roept op, geeft piloten, die van een missie terugkeren nieuw decs, kijkt ondertussen door de ruiten van zijn „room" naar een Amerikaanse vliegboot, die voor een vlucht gereed gemaakt wordt. Verslaggevers van Radio Nederland Wereldomroep halen hem naar buiten om hem daar fa de koude wind en in de buurt van ronkende vlieg tuigmotoren een interview voor de mi crofoon af te nemen. Als het o.k. is rent hij naar zijn kan. boor terug. Den Haag is aan de telefoon of SCbi.phpl. „Druk?" zegt majoor De Jonge, „De hele boel is crazy geworden. Als het oorlog was, zou het heel wat rus tiger zijn". Er kömt een KLM-piloot binnen, Het blijkt een oude vriend uit de oorlogs dagen te zijn. Samen zaten ze in Australië. Eén-en-dertig vliegtuigen zijn in gezet op dè luchtbrug. Het aantal blijft groeien. Er landt een Sibel van het nationaal luchtvaartlaboratorium t« Amsterdam. Er komen twee Fok kers, de S 11 en de S 13. Er zijn drie vliegtuigen van de K.L.M. op Val kenburg, twee Beechcrafts van de vliegbasis Leeuwarden en vier Da- kota's van de luchtmacht. Er zouden Leidse diesviering voor groot deel vervallen Alleen rectorale oratie gaat door In verband met de watersnood heeft het senaatsbestuur van de Leidse Uni versiteit na ernstig beraad besloten, dat de herdenking van de Dies van de uni versiteit beperkt zal blijven tot de rec torale oratie op 9 Februari. Op zijn ver zoek heeft de diescommissie in overleg met de stichting Pro Civitate en het Leids universiteitsfonds besloten, dat ook het programma voor de oud-alumni op 6. 7 en 8 Februari vervalt. Het is niet mogelijk gebleken, een deel van de bijeen komsten te laten doorgaan, zonder dat deze toch een enigszins feestelijk karak ter zouden dragen. Omdat men dit laat ste vanzelfsprekend tot ieder prijs wil vermijden, heeft men tenslotte unaniem deze moeilijke beslissing genomen. vanmiddag om 12 uur twee Noorse Dakota's landen met dekens. Er komt een Deense Catalina met hulpmate riaal. Zo blijft de hulp toestromen, Majoor De Jonge werkt sa men met collega's van het leger en van de marine en hun werkzaamheden worden gecoördineerd door de territoriaal bevelhebber, de lui tenant-generaal Buurman van Vreeden In Zeeland kolkt hét water, maar op het marinevliegkamp kolkt de drukte! van de hulpwerkzaamihedien. toet openbare slachthuis. De aflevering aan het Rode Kruis vindt morgenmiddag plaats. Leiden helpt lenigen De kinderen van de Ohr. kleuterschool aan de Herensingel hoofd mej. N. de Rave hebben hun spaarpotten omge keerd en brachten zodoende een bedrag van ƒ89,89 bijeen tot leniging van de nood der getroffenen. Vanmorgen om streeks half 11 hebben zij het geld zelf naar het stadhuis gebracht. Een afvaar diging van vier kinderen verscheen aan het loket, waar hun 'hartelijk diank werd gebracht. Het personeel van de Leidse appara- tenfatoriek werkt over en brengt aldus een bedrag van 1000 bijeen. De directie heeft besloten dit te verdubbelen, zodat men straks ƒ2000 naar het stadhuis gaat brengen Hedenavond houdt de Leidse zwem en poloclub De Sleutelstad in de bene denzaal van De kleine Burcht, Nieuwe Rijn. een kaartdrive. waarvan de op brengst bestemd is voor het nationale rampenfonds. Spoedig geëvacueerden te Leiden verwacht Wie wil ze helpen De burgemeester van Leiden deel de ons hedenochtend mede, dat in de Sleutelstad spoedig een vr(j groot aantal geëvacueerden kan worden venvacht. In verband hiermede doet de burgemeester een dringend be roep op alle ingezetenen om woon ruimte beschikbaar te stellen en daarvan ten spoedigste aangifte t.e doen ten stadhuize. De vorige mede delingen in dit verhand komen hier mee te vervallen. Zij. die zich al h(j de Sociale Raad hebben opgegeven, behoeven dit niet opnieuw te doen op het stadhuis- Leek het aanvankelijk, dat men gisteren voor het opslaan van de goederen van de kledingactie met het voormalige Israëlietische wees huis aan de Cronesteinkade zou kunnen volstaan, om half elf be sloot men er vier opslagplaatsen- bij te nemen. Eén van deze was de Hooglandse kerk, die door de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente onmiddellijk beschik baar werd. gesteld. De pilaren van- het koor waren in een minimum van tijd omgeven door stapels textiel. In de transepten waren kachels, wiegen, bedden, tafels, dressoirs en nog tal van andere goederen opgetast. De kerk wordt hoogstwaarschijnlijk nog deze week ontruimd. Foto N. van der Horst. Agenda voor Leiden Woensdag Vlies, o uur: Tuinbouw en Plantkunde. Antonius-clubhuis, 8 uur: „Rondom de Maredijk". gymnasliekuitvoering. Levendaal 1, half 8half 9: zitting prij- zencommissie. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen van Gentenaren JuJes de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari) Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Donderdagwel en niet Chr. Geref. Kerk: half 8 ds Baan, Concert Residentie Orkest, morgen avond in de Stadsgehoorzaal: afgelast De Stadsgehoorzaal is tot en met 14 Februari opvangcentrum van evacué's. Alle bijeenkomsten zijn afgelast. Goederen kunnen nog worden afgege- en aan het v.m. Isr. weeshuis, Roden burgerstraat. Leiderdorp: zangersavond gaat niet door. Politie-dierenbescherming De bond van politie-ambtenaren i: Nederland tot bescherming van dieren zal op 22 en 23 April te Leiden zijn jaarlijkse congres houden, LEIDERDORP Kinderen geven het voorbeeld De kinderen van het kinderhuis Voordorp hadden een bepaald werk verricht om aan geld te komen voor een uitstapje. Ze kregen op deze wijze f250 bii elkaar. Ze besloten nu het geld ter beschikking te stel len van de burgemeester en er dus niet zelf van te genieten. VOORSCHOTEN Meer dan f18.000 opgehaald De tot dusver bekende opbrengst van i Maandag en Dinsdag gehouden col lecte voor de noodcebieden is f 18 245 11 Geref vrouwenvereniging De Geref. vrouwenvereniging verga dert Donderdagavond. Mevrouw Boes veld spreekt over het anti-theocratisch koningsschap. In Nieuw Minerva hield het Leids Kunst Centrum gisteravond onder presi dium van wethouder Van Schaik een goedbezochte ledenvergadering, waarop verschillende belangrijke agendapunten aan de orde werden gesteld. Het eerste onderwerp, waarover uit voerig van gedachten werd gewisseld, was het houden van een „Revue der Kunsten". De bedoeling is een overzicht te geven van verschillende takken van kunst, zoals deze in de practijk worden beoefend. Gedacht werd aan de Boer- haavezalen of aan de Stadsgehoorzaal, die dan zouden moeten worden ingericht als atelier voor schilders en beeldhouwers, pottenbakkers en edelsmeden, wevers en houtsnijders, terwijl men ook de ambach telijke zijde van het onderwerp zou wil len belichten en daarvoor dan diverse bedrijven uit Leiden e.o. zou willen uit nodigen. Deze „revue" zou moeten wor den gehouden in Mei of Juni. Er werd een commissie benoemd, die de verschil lende mogelijkheden zal moeten bekij ken. Zij bestaat uit de heren Bosch, Cré- tier en Mertens. Verder had de heer Mertens het plan om een verenigings-orgaan uit te geven. De mogelijkheid daartoe zal door een commissie bestaande uit de heren Mer tens en Crétier. worden onderzocht. Het idee om in de verschillende Leidse bedrijven kleine exposities in te richten, telkens van één kunstenaar, ondervond veel sympathie. Men is van plan daarbij een soort toelichting te geven in de vorm van een vraaggesprek. Het bestuur zal contact opnemen met bedrijven in de stad en de omgeving, die voor dit experiment in aanmerking zouden komen. Het onderwerp voor de voorjaarsten toonstelling zal zijn: „Voorjaar". Dit on derwerp bindt niet teveel aan één soort van artistieke uiting In aansluiting hier op werd het tot nog toe gevoerde tentoon- stellingsbeleid onder de loupe genomen. Aan de geopperde bzwaren zal zoveel mogelijk worden tegemoet gekomen. Jeugdbibliotheek Reuvens in een nieuw gewaad De jeugd-bibliotheek van Reuvens aan de Plantage is in ruim twee weken van een nieuw gewaad voorzien. Er is be hangen en gewit, geverfd en gebeitst, terwijl er ook een nieuwe vloerbedek king is gelegd. Gistermiddag is de ge heel vernieuwde ruimte officieus open gesteld, d.w.z. dat de aanwezige kinde ren in de met bloemen opgesierde ver-; trekken op een „plaatje" moesten, teza men met de dames E. Punt en H. Ellens, die er de scepter zwaaien. Daarna moch ten de jeugdige leden van de bibliotheek in grote mand met toffees grabbelen. Dat de vernieuwing van de jeugd bibliotheek van Reuvens verantwoord was, bewijst het aantal leden, dat van 350 in 1948 is gestegen tot 1380, De stij ging van het aantal uitleningen blijkt uit een aantal van 37.000 delen in 1952 tégen 31.000 in 1951. Ouderavond openbare b.l.o.-school Op sobere wijze heeft de Dr van Voort- huysensehool voor individueel onderwijs te Leiden gisteren een ouderavond ge houden in het Antoniusclubhuis. Het hoofd van de school hield een inleiding over het onderwerp: „Wat moogt ge van een b 1 o.-school verwachten?" Hij sloot aan bij een onderzoek naar de toestand van tachtig oud-leerlingen. Hier uit bleek, dat de helft van de oud-leer lingen zich uitstekend in de maatschappij aanpaste en handhaafde. Bij een kwart ging dit met enige moeite gepaard, ter wijl de anderen steun van de nazorg nodig hadden. Het blijkt, dat de moeilijkheden niet in de eerste plaats voortvloeien uit gebrek aan schoolse kennis. Ze liggen op het gebied van het karakter, het tempo en de aanpassing. Dus dient de school eerst hieraan de nodige aandacht te besteden. Bovendien heeft het gezin hierin een be langrijk aandèel. De opvoedende taak van het gezin blijkt van primair belang te zijn. Natuurlijk blijven de onderwij zers grote aandacht wijden aan lezen, taal. rekenen enz. De vorming tot gro tere handvaardigheid blijft een kwart van het schoolprogramma innemen. De heer Klinkhamer sprak een slot woord, waarin hij de ouders opwekte voor de school op de bres te staan. Hierna gin gen de ouders naar de school om het werk der leerlingen te zien en met het onderwijzend personeel te spreken. H. Beij overleden Hendrik Beij, oud-chef van de huis houdelijke dienst ten stadhuize, is in de ouderdom van 69 jaar overleden. Vrijdag middag half 1 vindt op Rhijnhof de be grafenis plaats. De heer Bey werd op 7 Februari 1883 te Leiden geboren. Na concierge van de Chr. school aan het Noordeinde en kos ter van de Marekerk te zijn geweest, kwam hij op 1 Juli 1926 in gemeente dienst als concierge C. In 1941 werd hij chef van de huishoudelijke dienst. Hij diende dus achtereenvolgens onder de burgemeesters De Gijselaar, Van de Sande Bakhuyzen, De Ruyter van Ste- veninok en Van Kinsohot. Op 1 Januari 1949 werd de heer Beij gepensionneerd. De thans overledene heeft altijd een groot aandeel gehad in de regeling van de raadsvergaderingen. Deze hebben hem veel werk gekost, zowel wat de in terne voorbereiding betreft als wat het verloop van de zittingen zelf aangaat. Vooral bij de behandeling van de be grotingen en bij stemmingen. In tal van gevallen was de heer Beij in zyn werk burgemeesters „rechterhand" Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jam zn van C D Zand vliet en C M Zwart; Johanna, dr van A de Wolf en J Blansjaar; Willy, dr van T Ouwehand en N de Mol; Clara Wil- helmina, dr van J W Marks en W C de Roo; Pieter, zn van C van den Berg en K F M A van Teij langen; Trijntje, dr van A Sohrier en J de Blieck; Elisabeth, dir van H J Vogelenzang en S Ramak. OVERLEDEN: G J van Kruistum, man, 58 jr; W Z de Jong, wedin, 72 jr; J J Fagel, vrouw, "76 jr; C van Rhftn, man, 62 jr; G M van 't Woud, hulsvr v Kaart, 68 jr; F Th M van Beek. zn, 13 uur; W J M van Beek, zoon, 2 dagen. Leids Acad. Kunstcentrum Het was te voorzien, dat de Schouw burg gisteravond bijna leeg zou zijn, toen daar voor het Leids Acad. Kunstcentrum door de Compagnie des Quatre een op voering werd gegeven van Le jeu de l'amour et du hasard van Marivaux. Dit was inderdaad te verwachten, omdat im mers tal van studenten hun beste krach ten inzetten aan het front in de nood- gebieden. Slechts enkele ouderen woon den de voorstelling bij.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4