Chefarine 4 Zwitsaletten Tweede Kamer naar huis, Eerste Kamer werkt door SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP SANAT0GEN „Vaak bekruipt mij de angst" Redders vonden drijvende wieg met slapende baby Hems- Catarrh Vrees voor uitbreiding van Koreaanse oorlog Van het ert van School en Kerk BESTRIJD DIE GRIEP! Toch is het zo 4 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Dividendbeperking met een jaar verlengd minister Stai aangevallen over humanisme (Van onze Parlementsredacteur) DE EERSTE KAMER heeft niet het voortreffelijke voorbeeld van haar grotere zuster, de Tweede Kamer, gevolgd en is gisteren rustig blijven doorvergaderen, nadat minister Beel de regeringsverklaring in verband met de nationale overstromingsramp had afgelegd. Weliswaar had minister Staf, evenals de ministers Van de Kieft en De Bruijn verklaard, geen be zwaar te hebben tegen (noodgedwongen) verblijf in de Eerste Kamer, maar het besluit van de Tweede Kamer, deze week niet te vergaderen, omdat de ministers en het ambtelijk apparaat alle tijd nodig hebben om de moeilijk heden het hoofd te bieden, achten wij veel sympathieker. minister-president zich bereid had ver klaard, volgende week nadere medede lingen te doen. De communisten wilden wel onmiddellijk debat, althans zij meenden, bij monde van de heer Gort zak nadere vragen te moeten stellen. Het voorstel van de voorzitter, niet on middellijk te debatteren werd echter aanvaard met 80 tegen 6 (communis tische stemmen. Hiermee sprak de Ka- De Tweede Kamer besloot gisteren tevens, niet onmiddellijk te beraadsla gen over de door dr Drees afgelegde regeringsverklaring, temeer daar de Advertentie j. maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slïjm- oplossende AKKER'S Werelds beste hoestsiroop - mer feitelijk uit. volkomen vertrouw te hebben in de activiteit der regering met betrekking tot de bestrijding van de gevolgen van de nationale ramp. Verder werden uitsluitend enkele huis houdelijke zaken afgedaan, waarvan wij hier slechts noemen de toelating en be ëdiging van de heer H. van Eijsden uit Rotterdam als lid ter voorziening in de acature-wijlen mr J. Terpstra (a.r.) Daarna gingen de Kamerleden huis. waarts. Zij zullen deze week in kleine groepjes een bezoek brengen aan de geteisterde gebieden. Dividendbeperking De Eerste Kamer ging echter rustig door. De gehele middag hield zij zich bezig met de voortzetting van het ver leden week afgebroken debat over de verlenging van de dividendbeperking met één jaar. Dit bracht ons de maiden, speech van de pasbenoemde staats, secretaris van Financiën, dr Van den Berge, die betoogde, dat het juridische (Ad-ertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogene; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. &/ERM0G ÉNf ring zonder debat waren goedgekeurd, werd in de avondvergadering de wijzi ging van de Wet op de Bedrijfsorganisa tie zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Hierdoor wordt het mogelijk, de zgn. Woltersomse organisaties een jaar langer in het leven te houden, dan aanvankelijk was beoogd. De heer Rip (a.r.) maakte bezwaren tegen het feit, dat minister De Bruijn zo weinig 'inlich tingen had kunnen geven over het gel delijk beheer der vakgroepen en de overgang van personeel naar de PB.O. Minister De Bruijn zegde hem toe, de Kamer een nota te doen toekomen over de bezittingen en begrotingen van de nog te handhaven vakgroepen, de goed keuring van wachtgeldregelingen en een mededeling inzake de op 1 Juli a.s. nog bestaande vakgroepen Oorlog en Marine Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. Hierbij spraken de heren De Dreu (arb.), Ruijs de Bee- renbrouck (kvp) en Vixseboxse (ch) de waardering en dankbaarheid uit voor de door militairen verleende hulp In de geteisterde gebieden. Bij het begin van de avondvergadering had de voorzitter, mr Jonkman, mededeling gedaan van een telegram van deelneming, gezonden door de voorzitter van de Belgische Se naat, de heer Paul Struyen. De heer De Dreu betoogde voorts, dat 3 goede divi sies beter zijn dan 5 onvolledige en hij zag in het 3-divisiën-plan dan ook geen afwijking van de defensie-richtlijnen. De heren Ruijs de Beerenbrouck en Vixseboxse wilden niet al te strak vast gehouden zien aan het plafond van 1500 milliöen per jaar voor de defen sie. De laatste wees vooral od het be> lang van de NAVO, die naar zijn me' ning moet toegerust worden met su- pra-nationale organen. De heer Ruijs de Beerenbrouck bestreed het ministeri- „vtele standpunt t.a.v. de humanistische bezwaar van nu- Pollema (c.h.). datverzorging der dienstplichtigen. Hij De toestand in België Ratten bedreigen het kustgebied Ratten bedreigen de gezondheid van de Belgische rannp-slaabtoffers in het kustgebied. Soldaten en brandweerlie den zijn in Oostende, de zwaarst getrof fen Belgische stad, bezig met het op-rui men van bedorven voedsel en kapotte voorwerpen om liet uitbreken van ziek ten tegen te gaan. Wethouder Wroome van Oostende ver klaarde gisteren; „Men behoeft zich geen zorgen te maken met betrekking tot het komende vacantieseizoen. Tegen Juli is Oostende weer een parel voor bouristen. Rond Antwerpen en Lille is de toestand tragisch. Legereenheden zijn bezig vluch telingen van de doken en uit de bomen te halen. De kwestie van de hulpverlening (de schade wordt op 10 miWioen dollar ge raamd) zal aan het Belgische parlement worden voorgelegd. Sportvliegen De Ned, Luchtmacht heeft de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart een vijftal vervangen „linktrainers" aangeboden voor blindvliegopleiding van zweef- en sportvliegers, in het bijzonder voor blind- thermiekvliegen voor internationale wed- srtijden. De toestellen worden geplaatst op Teriet, in de Technische Hogeschool te Delft, het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, in Vento en in de lucht vaartnijverheidsschool te 's-Gravenhage. De officiële overdracht van één toestel geschiedt 6 dezer in laatstgenoemde in richting door de plv. chef luchtmacht staf, generaal-majoor waarnemer A. Baretta, aan de voorzitter de heer C. Kolff, die dit weder overdragen zal aan het bestuur van de school, ir A. baron Kvayenhoff. Aclvrt,enne) Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezepe P. M, van Waarde te Kuinre. Bedankt voor Kampen H. Stolk te Scheveningen. Beroepbaarstelling: G. Cazemier, cand., Burg. Knappertlaan 140 te Schiedam. Geref. Kerken Beroepen te Murmenvoude W. v. d. Zwaan. cand. te Middelburg. Beroepen te Ens (N.O. Polder) H. T. in Bochhoven te Eén. Aangenomen naar Middelharnis G. C. Munting te Bergentheim. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Wildervank A. W. Drechs- ler. cand. te Amsterdam. Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel G. van Smeden te Utrecht-Noord. Doopsgezinde Broederschap Viertal te Leeuwarden: E. Daalder te Dantumerwoude. A J. van der Sluis te Alkmaar, Th. van Veen te Texel, H. Wethmar te Zaandam. gene waarnaar zij hun keren. Neem dadelijk Het zenuwsterkende voedsel "pvRIE weken voor de ramp, waaronder ■A-' ons volk thans zucht, ontvingen wij van een lezer het volgende schrijven. Wij meenden er goed aan te doen. hef in breder kring bekendheid te verschaffen en namen het in een groot deel onzer oplage op. De schrijver van deze brief had nagenoeg zijn ganse leven op het water doorgebracht en thans, in deze jaren van zijn rust, woonde hij aan van Hollands dijkdorpen. Hij kende het water, hield er van, maar kende er ook de gevaren van. Hy kende die gevaren door en door. Toen deze lezer ons zijn brief zelf kwam bezorgen, hebben wij hem aange raden. zich in verbinding te stellen met het departement en in het algemeen met de instanties, die bij dit onderwerp be trokken zijn. S*pnd deze man alleen? Was hij alléén "dé mening toegedaan, die hy in zijn brief onder woorden bracht? Wij menen van niet. Hij. maakte in het geheel niet de indruk, een uitzonderlijk man te zijn. Hij was een man, zoals er in ons goede land duizenden en duizenden wonen, kenners van het water. Helaas, hij heeft met zijn brief maar al te zèer gelijk gekregen. TP7AT schreef hij ons dan? Men leze: „Als schipper heb ik mijn hele leven op het water doorgebracht en ik mag dan ook zonder overdrijving wel zeggen, dat ik de gevaren van dit natuurelement grondig ken. Ik heb het water leren lief hebben, maar ook lezen vrezen. Als de Noordwesterstorm zijn donderende stem laat horen, beseft men weer, hoe klein en afhankelijk de mens is. „Uit onze Vaderlandse Geschiedenis weten we. welke 'n catastrofe de St Elisa- bethsvloed voor ons land is geweest. Vaak bekruipt mij "de angst, dat op een ge geven moment een dergelijke ramp op nieuw zou plaats vinden. Naar mijn mening zijn de meeste van onze dijken niet berekend op een werkelijke grote springvloed. Wanneer wij op alle gebeur lijkheden voorbereid zouden willen zijn, moeten onze dijken ten minste 60 tot 75 cm hoger gemaakt worden. Ongetwijfeld zal dit hoge kosten met zich brengen, maar wanneer men bedenkt welk een enorme schade een overstroming kan te weegbrengen is m,i. dit geld goed be steed". DIT was het, wat onze briefschrijver ons schreef. Of liever, hij voegde er nog iets aan toe. er. wel het volgende: „Op nog een ander probleem wil ik de aandacht vestigen. De huidige woning- bouwpolitiek doet veel kostbare land bouwgrond verloren gaan. Nu kunnen we volgens mij twee vliegen in één klap slaan. Na de verzwaring der dijken zijn deze zeer geschikt om er huizen op te bouwen. Ook vroeger paste men deze methode toe. Op deze manier sparen we de kool en de geit: de dijken worden versterkt en er komt bouwterrein beschikbaar. Daarbij komt dan nog het voordeel, dat hier voor tallozen een werkgelegenheid wordt ge schapen. Uiteraard zullen ingenieurs dit plan op zijn uitvoerbaarheid moeten toet sen. Ook de culturele en sociale proble men die er mee samenhangen zullen nader bestudeerd moeten worden. Het plan zal een lange en grondige voorberei ding eisen, maar ik geloof, dat het te verwerkelijken is". MEN zal het kunnen billijken, dat w(i deze brief juist nu nog eens wilden afdrukken. Want de vrees van deze ken ner van het water is nu wel op een zeer verschrikkelijke wijze bewaarheid: Er hééft zich een nieuwe ramp voorgedaan, die zich met de St Elisabethsvloed ge makkelijk laat vergelijken. En het is ge bleken, dat tal van dijken het niet hebben kunnen houden. Nog is de redding in volle gang. Nog zelfs blijkt de ramp telkens weer van groter omvang te zijn dan we al hadden vernomen. Maar is het wonder, dat velen reeds nu zich afvragen, of het menselijk- mogelijke was gedaan om zulk een onheil te voorkomen? Is het vreemd, dat velen wel willen weten, wat ons als volk te doen staat? Het water is machtig gebleken. Samen met storm en wind heeft het getoond; sterker te zijn dan schier ieder had ver moed. Men kan eerbied hebben voor de arbeid, de onafgebroken arbeid van de er 'oU betrokkenen in het bewaken en het afweren van het water, en toch van oor deel zijn, dat hier 'n probleem, een vraag stuk ligt, dat moet worden aangegrepen. De ramp moet in tweeërlei opzicht wor den bestreden: In een leniging van de gevolgen en in een wegnemen, voor zo veel mogelijk van de oorzaken. een reeds vervallen wet niet verlengd kan worden in dit geval niet opgaat, aangezien het feitelijk niet gaat om een verlenging, maar om een wijziging van de omschrijving van het belasting object. De heer Pollema was niet over tuigd. De heren Molenaar (v.v.d.) en Rip (a.r.) adviseerden de bewindsman, het wetsontwerp in te trekken. Minister Van de Kieft wilde dit echter niet, om dat hij de juridische bezwaren evenmin onderschreef. Het wetsontwerp werd tenslotte aangenomen met 31 tegen 11 stemmen. Tegen stemden: de gehele CHU-fractie (uitsluitend wegens de juridische bezwaren), de gehele VVD- fractie, vier K.V.P.-ers en van de A.R. alleen prof. Heliema (allemaal op ma teriële grondenL Woltersom Nadat de begrotingen van het depar tement van Algemene Zaken en van de Hoge Colleges van Staat en het kabi net der Koningin in de middagvergade- rneende, dat minister Staf in een onbe waakt ogenblik had gecapituleerd. Het Humanistische Thuisfront mag wel op gelijke voet naast andere thuisfronten werken, maar optrekking tot het niveau der geestelijke verzorging is onaan vaardbaar. Deze moet het monopolie voor de kerken blijven, die van Gods wege een zendingstaak hebben. De heer Vixseboxse (ch) betoogde, dat geen overheidssteun verleend mag worden aan organisaties, die niet principieel de Christelijke levensvoorwaarden wensen te bevorderen. Vanmorgen werd het debat voortge zet. Wij willen hier nog mededeling doen van het feit, dat de heer Wende- laar (wd) de Kamer op de hoogte stel de van een door hem ontvangen brief van de oud-rijksbouwmeester, de heer Vrijman, waarin deze erkende, de com missie voor verzoekschriften te hebben misleid en ook vroeger fouten te heb ben begaan, zodat de Kamer terecht tot strafoefening is overgegaan. Dramatische taferelen in Engeland Zon der voedsel en water weigerden duizenden de zolders of daken te verlaten DE CIJFERS over het aantal doden in Engeland lopen uiteen van 377 tot 546. Maar, volgens niet-officiële tellingen zijn 377 mensen om gekomen door de overstromingen die de Engelse Oostkust teisterden, ter wijl 169 personen bij scheepsrampen verdronken zijn. Er worden duizend personen vermist en 30.000 anderen hebben geen dak meer boven hun hoofd. De „slag om de dijken" is nu eerst met kracht begonnen en het leger heeft reeds 4 millioen zandzakken geleverd. Met vliegtuigen, schepen, vrachtauto's en treinen wordt het materiaal aangevoerd om de zeeweringen te herstellen. Gelukkig daalt het water langzaam, maar in Lincolnshire blijft het peil hetzelfde. Het grootste deel van het eiland Sheppey bij de Zuidelijke oever van de Theems moet echter als voorgoed verloren worden beschouwd. den hardnekkig weigeren hun over stroomde huizen te verlaten. Het grim mige vasthoudendheid zitten zij op de Politieagenten, soldaten en vrijwilligers zoeken in de puinhopen naar de vermis ten. Het geteisterde gebied is hermetisch afgesloten en alleen mensen die er om dringende reden moeten zijn, worden toe gelaten. De aandacht concentreert zich speciaal op het eiland Canvey, waar 130 mensen omkwamen en nog enige duizen- Advertentie) Zodra U een paar druppels Va-tro-nol in ieder neusgat doet. voelt U een heerlijke opluchting. Het verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermindert de zwelling der slijmvliezen I daken of op zolders, zonder drinkwater, zonder licht, zonder verwarming en bijna geen voedsel. De reddingsploegen hebben gewaarschuwd, dat de huizen door een nieuwe hoge vloed opnieuw geteisterd zouden kunnen worden. Een dame uit Wales was naar Canvey gekomen om haar oude vader te halen en zij vertelde aan de pers: „Ik krijg hem niet mee; hij zit op de vliering van zijn huis met z'n kanarie en hij wil niet weg". Ander geval: de blinde John Baker is met zijn vrouw op het eiland, achterge bleven en wilde het, er twaalf jaar ge woond hebbende, niet verlaten. Zo zijn er velen, terwijl rondom hen de bootjes ronddrijven en de slachtoffers door de reddingsploegen geborgen worden. Op het eiland Canvey vonden leden Britse stemming in Lagerhuis Hoe zullen Moskou en Peking op Eisenhowers stap inzake Formosa reageren DE BRITSE regering is van oordeel, dat de Amerikaanse manoeuvre, om aan Tsjang Kai Sjek de vrije hand te geven, ongelukkige gevolgen zal hebben, zonder dat er voldoende militaire winstpunten tegenover staan. Minister Eden gaf in het Lagerhuis uiting aan de Engelse bezorgdheid over het besluit van Eisenhower, de zevende Amerikaanse vloot van Formosa terug te trekken. De Britten waren reeds vorige week Vrijdag van Eisen howers besluit op de hoogte gesteld. Internationaal heerst er vrees voor het onbekende, namelijk hoe Moskou en Peking zullen reageren. Het commu nistische „Nieuw China" verklaarde, dat Eisenhower er op uit is „de oorlog tot het gehele Verre-Oosten uit te breiden". Daarentegen staat de Chinees-nationalistische generaal Tsjang Kai Sjek op het standpunt, dat het besluit van Eisenhower in militair en moreel opzicht volkomen ge zond is. Tsjang zeide. dat het plan om de com munisten op het vasteland te bestrijden slechts een onderdeel is der plannen, die nende ter bevrijding va?,het aggressieve communisme. Afgaande op de reacties van communistisch en nationalistisch China, begrijpt men de zeer gemengde voelens in een deel der Europese pers, aarmede men het besluit van Eisen hower inzake Formosa ontvangen heeft. In Britse en Franse bladen acht men de kans on uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten ten zeerste vergroot. In Amerika heeft de Republikeinse Se nator Taft verzekerd, dat het Congres elk voorstel om de geheime overeenkomsten (van Yalta) te verbreken, zal goedkeu ren. Ook van Democratische zijde staat men voor een groot deel achter Eisen hower en men stuurt aan op een „buiten landse politiek, die door beide partijen kan worden ondersteund." Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerik. commissie van stafchefs, is van oordeel, dat de Chinese nationalisten eerst dan zullen aanvallen, als de Amerikaanse hulp wordt vergroot. Ook in Indische kringen, aldus Reuter, vreest'men thans uitbrei ding van hét conflict op Korea. Na de uiteenzetting van Eden. komt vandaag het probleem „Formosa en het Verre Oosten" in het Lagerhuis opnieuw aan de orde; de Labourman Morrison van een reddingsploeg nog een drijvende wieg me: een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was, wonder boven won der, blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een klein deel boven het water uitstak. Voor zover thans bekend, zijn 11 Ame rikanen het slachtoffer geworden van de overstromingen in Engeland en 7 wor den nog vermist. Ten minste 67 Ameri kanen werden door het water uit hun huizen verdreven en hebben al hun be zittingen verloren. eiste een debat Labour wil weten wat Churchill in Amerika inzake Formosa heeft besproken. Zo is dus de stemming te Londen, waar thans de Amerikanen Dulles en Stassen huü voelhorens uit zetten. Een „bobby" herkende zijn Queen niet Hout voor Sandringham voor de slachtoffers Evenals bij ons, weert de politie in Engeland ongewenste nieuwsgierigen. De politie controleert voertuigen en voetgan gers die de overstroomde gebieden willen betreden. Alleen het belangrijke verkeer en. personen die deelnemen aan het red dingswerk worden toegelaten. Deze nood zakelijke maatregel heeft helaas geleid tot een „ongelukkig incident". Een Britse agent, die Zondag een wa gen aanhield, toen de chauffeur probeer de met zijn wagen het overstroomde ge bied te bereiken, sprak de woorden: „Schiet op, het is hier geen kijkdag". Daarop gavenkoningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die in de auto zaten, hun chauffeur opdracht te draaien en terug te gaan. Natuurlijk had de be treffende agent de lady in de auto niet herkend en hij was dan ook, aldus A.P met stomheid geslagen, toen hij later hoorde, welke blunder hij begaan had. De koningin heeft tijdens haar inspec tietocht een goed overzicht van de toe stand gekregen. Overal waar zij kwam, vroegen de mensen in de eerste piaats om droog hout, teneinde te kunnen sto ken zodra het water gezakt is. Onmiddel lijk heeft koningin Elizabeth opdracht ge geven al het hout van Sandringham Estate naar de getroffen gebieden over te brengen en aan de bevolking uit te rei ken. v«ci5»VATRO:NOLMet VELPON zie je er geen barst van! ZO GOED LIJMT VELP0M VRAAG DE JUISTE SOORT 2 lende zon. Een huifwagen naderde de stadspoort, poortklok. Een waarschuwing, dat de poort met r_ -runm« nnV ,„o1 no n„4itaB»Bn die ']un kant s.ekeerd was- ,De poortwach- een half uur zou worden gesloten En het was dc, moor tarln ter hjeld het voertuig aan en scheen een paar wel mogelijk om dan toch nog binnen gelaten, waren de leiders, als zij er met meer waren, W00rden te wisselen met de voerman. Maar lang te worden als de wachter zo vriendelijk wilde als zij met meer de gemeenten verzorgden, zou- duurde dat gesprek niet: de zweep knalde in de wezen het winket') te openen maar waarom den de Protestanten eerder kunnen worden over- stille avond boven de koppen van de twee trek- ZOu je een gunst vragen als dat niet nodig minsfe dat hoopH^da^erwX osse,n' de zett® zich wefr beweging en Was Bovendien: zo omstreeks de tijd van poort- ïn 7rin raadeevers verwachtten d® keizer verdween in de donkere poortopening siuiten werd in de pastorie de tafel gedekt en i? he' voertuig1 herkende.0 „Hij"ffzêkbr'naar*Buda ook1""zijn*gezTn." ma" rege' De beide broers legden er een stapje op. Nu hun weg naar beneden leidde, was dat trouwens 's keizers landen wist ieder onderdaan dat de geweest. Jezuiëten op Leopold grote invloed hadden: hij was immers onder hun leiding opgevoerd; hij was één van hun meest fanatieke leerlingen. „Je hebt gelijk", zei Thomas. „In wat je zegt èn in wat je doet, Ik hoop, dat je ongemoeid zult worden gelaten. Maar als het anders komt, dan zal ik voor jou en je gezin doen wat ik kan." Hij stak de hand uit zijn broer drukte die. Zonder verder een woord liepen ze door, elk bezig met eigen gedachten, Gedachten, tóch aan dezelfde dingen. Aan de achteruitzetting en aan de onderdrukking, waaraan de Protestanten in Hongarije bloot stonden. Aan de gevangen loofsgenoten in Buda. Aan de dichtbije dreiging >f van gevangenneming voor één van hen. En in hun er"verscheidene keren ontmoet. gemakkelijk genoeg. De zon was achter de bergkam gezonken; de torenspitsen hadden hun glans verloren en waren nu grauw in de snel verdiepende sche mering van de winteravond Het werd ook kou der; het zou prettig wezen in de warme huis kamer bij het vertrouwde kaarsenlicht en de brandende houtblokken op de ruime vuurplaat. „Goeden avond, Janos," groette dominee Ac- zél, toen ze de poortwachter passeerden. Die mompelde een groet terug liep toen naar de „Daar komt-ie tenminste dikwijls. Ik heb hem grote poortdeur om die te sluiten. Nee, er kwam Maar de vent niemand meer aan zag hy, de weg af kijkend. DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MERWE hart was een gebed om trouw: om kracht tot groet me maar half al kent hij de broer van Achter zich hoorden de beide wandelaars het die trouw, Tibor verbrak het zwijgen. „We moe- dominee Aczél natuurlyk best." knarsen van de deuren, die op hun herren draai- "Barbara zal „Ulrich is geen kwade kerel; maar Ulrich ,..A u. Ja hft bïSot te Smeren" eaf Thomas hee" een £chrik v°or etters", vertelde de domi- ';Nog op tijd binnen," stelde Thomas met „Ja, het begint al te schemeren gaf Thomas nefc word, Ucf>t n[e, gezieIli j,s4e cens voldoening vast. „Als we nu ook bijtijds zijn Ze keerden om; begonnen de terugweg. Van een keer met één van wat moet bepraten." voor het avondeten., waar ze nu stonden halverwege de berghel- „Dan is de man minder bang voor ketters dan uaz waren ze- ling zagen ze beneden zich in het dal de ves- voor Roomsen", meende Thomas. „Want wie an- „Had Thomas "rts bijzonders vanmiddag?", ting liggen waar Tibor predikant was bij de Cal- ders dan een Roomse zou hem het praten met vroeg Barbara aan haar man. Ze waren samen vinistische gemeente. Het stadje lag al groten- ketters kwalijk nemen? Jij of ik zeker niet. in de slaapkamer het was beddegaanstijd deels in de schaduw alleen op de spitsen van „Nee, maar.." De dominee maakte zijn zin de torens glansde nog het matte licht van de da- niet af: van beneden klonk het gelui van de i> Deurtje in de grote poortdeur. Oproep aan Ned. Herv. diaconieën Soldaat, die spijbelde, krijgt 2 maanden Het Hoog Militair Gerechtshof beves tigde het vonnis, waarbij de dpi. sol daat F. G. van T. uit Rijp werd veroor deeld tot twee maanden militaire deten tie, omdat hij van zijn onderdeel was weggebleven, terwijl hij van ziekte ge nezen was verklaard. Hij was in loon dienst gaan werken, omdat zijn vrouw al in een week geen warm eten had ge. had, Ambonnezen verzocht te helpen De Stichting „Door de eeuwen trouw" verzocht alle mannelijke Ambonnezen van 15 tot 45 jaar hun diensten aan te bieden. In verscheidene genationaliseerde bedrijven te Maagdenburg, Oost-Duits- land, hebben arbeiders gestaakt, waar door de productie aanzienlijk is ver stoord. Stakingen vonden plaats in fabrieken „Karl Liebknecht" en Georgi Dimitroff". Dr Gani wil Unie opzeggen Dr A. K. Gani, oud-voorzitter van de Indonesische delegatie voor de bespre kingen met Nederland, heeft verklaard, dat Indonesië reeds sterk genoeg is voor opzegging van het unie-statuut. Tevens wil hij een blokkade van Nederlands economische belangen in Indonesië ter verkrijging van Nieuw-Guinea. Zoals men weet, is dr Gani een der ondertekenaars van het Fox-contract. Gratis tandheelkundige hulp Het bestuur van de Ned. Vereniging van Tandheelkundigen deelt mede, dat de leden unaniem hun diensten belange loos ter beschikking stellen van de ge- evacueerden. (Advertentie) 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarin» „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n4fye doet wonderen! De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk deelt mede met kracht de oproep tot medewerking aan de nationale inza melingen voor hulp aan de getroffen ge bieden te steunen. Bij de plaatselijke dia conieën wordt aangedrongen de diaconale hulpkrachten als maatschappelijke werk sters, gezinsverzorgsters, e.a. in te zet ten voor directe hulpverlening. Voor eventueel tekort aan geestelijke hulp wende men zich tot ds M. D. Gysman, Koninginnegracht 81, Den Haag, Tele foon 116306. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 3 Febr, Geslaagd doet, ex. Ned. recht de heren MAM Kortenbout v. d. Sluljs te Almelo,. J H Koeleman te 's-Gra- •cnhage. S K Martens te 's-Gravenhage en mcj. A R Brouwer te 's-Gravenhage: vrij doet. ex. Ned recht de heer M v d Stoel te i-Gravenhage. Geslaagd voor het doctoraal examen Ne derlands recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heren MAM Kortenbout v. d. Sluljs te Almelo. J H Koeleman te 's-Gra venhage, S K Martens te 's-Gravenhage en incj. A R Brouwer te 's-Gravenhage: voor vrije doctoraal examen Ned. recht de heer M v d Stoel te 's-Gravenhage. Advertentie i met de snel en feilloos werkende: ...'Ti ZW/TSALpreparaat/ Om militairen overzee gerust te stellen In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de getroffen gebieden verzocht, zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de sectie Welzijnsverzorging ministerie van Oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700—553856. Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandant in Korea, Nieuw- Guinea en Surindrae doorgegeven ter mededeling aan de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de go- troffen gebieden, die verwanten, dienend bij de Koninklijke Marine, buiten Neder land. in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen zich daarvoor wenden tot het bureau Personeelspubli- citeit van de Koninklijke Marine, 1 oninginnegracht 12, Den Haag. telefoon K 1700—183155 en 183156 De berichten zullen ten spoedigste zon der kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Koninkl. Marine, De Griekse minister van Buit. Zaken Slephanopoelos, arriveerde in Belgrado voor defensie-besprekingen met Zuid- slavische leiders, o.w. maarschalk Tito. Foster Dulles en Stassen Vrijdag in Den Haag De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stas sen, die een tiendaags bezoek aan Europa brengen, komen Vrijdagmorgen om kwart over tien op Schiphol aan. Zij zullen lunchen bij de Amerikaanse ambassadeur, mr Béiden Chap in. Des avonds biedt minister Beyen de gasten een lunch aan. Zij zullen met tal van Nederlandse autori teiten besprekingen hebben. Beiden ver trekken Zaterdagmorgen om half tien van Schiphol. Dulles, die vergezeld is van Stassen is op zijn reis door West-Europa te Lon den aangekomen. Hij zal vandaag con fereren met Churchill en Eden. Voor de Amerikaanse minister uit Parijs vertrok, heeft hij verklaard: „Het tot stand bren gen van het E.D.G. is de enig mogelijke formule, om inschakeling van West- duitse strijdkrachten voor de verdedi ging van West-Europa mogelijk te ma ken". Zoals eerder gemeld, gaan de Franse ministers René Mayer en Bidault de volgende week naar Londen, waar o.a onderhandeld zal worden over de samen werking van Engeland met de Europese gemeenschap. Opperste staatsraad voor Egypte Lid Britse ambassade naar Londen terug Generaal Naguib treft steeds weer nieuwe maatregelen in Egypte. Er is thans een „opperste staatsraad" inge steld, die gedurende drie jaar het ge zag zal uitoefenen. Het kabinet zal ver antwoording aan deze raad verschul digd zijn. Blijkbaar geldt het hier een overgangsperiode, waarin een nieuwe grondwet wordt opgesteld. De bedoeling is deze raad als een soort volksvertegen woordiging te doen werken. Inmiddels heeft Egypte verzocht, om terugroeping van een functionaris van de Britse ambassade te Cairo, n.l. Ar thur Kellas, de secretaris voor voorlich tingszaken. Kellas is uit Egypte vertrok ken voor een „vacantieverblijf" in En geland, waar de regering de kwestie met hem zal bespreken. Kellas zou een be ledigend commentaar op het beleid der Egyptische regering hebben gesteund. (Advertentie) Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Bennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te hel pen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. DR is een tijd geweest dat geleerden en leken het zich nogal gemakke lijk maakten met allerhande afstam- mingstheorieën. We zullen daarop thans niet dieper ingaan, want in de toekomst zal zich waarschijnlijk nog wel een gelegenheid voordoen daar over een en ander te zeggen. Voldoen de zij, dat zo'n halve eeuw geleden, veie lijsten werden geproduceerd, waarin haarfijn werd aangetoond dat de mens en de aap in een nauwe familierelatie tot elkaar stonden, en hoe deze familieleden afstamden van gemeenschappelijke voorouders. Zoals gezegd, we zullen ons daar niet ver der in verdiepen, want al dergelijke theoriën sterven hun natuurlijke dood en de meeste onderzoekers zijn al reeds tot het inzicht gekomen dat het leven mysterieuser is dan zij oor spronkelijk wilden aannemen. We wilden het in dit verband alleen maar hebben over de hond. Immers, wanneer de afstamming van de mens zo nauwkeurig kon geschieden, dan zal de afkomst van de hond toch wel in het geheel geen moeilijkheden heb ben opgeleverd? Inderdaad, de zaak was gauw bekeken, want men nam als vanzelfsprekend aan, dat de wolf tot de verre voorvaderen van de hond heeft behoord, dat dit dier door de mens getemd werd en dat in de loop van vele duizenden jaren hieruit de verschillende hondenrassen en -typen zijn voortgekomen. U ziet de theorie was gauw opgesteld. Maar zoals met zovele vraagstukken op dit gebied, was ook in dit geval de kwestie wat min der eenvoudig dan velen gemakshalve hadden verondersteld. Laten we kort zijn: Zelfs van een zo simpel iets als de afstamming van de hond kan totaal niets worden aan getoond! Bij alle goede eigenschappen die de hond sieren, heeft hij één bezwaar en wel, dat zijn geraamte snel verteert. Daarom zijn de overblijfselen van dit huisdier uit het verre verleden be trekkelijk zeldzaam. In de collectie van millioenen verbeende en ver steende overblijfselen die de weten schap van alle mogelijke diersoorten in de laatste anderhalve eeuw met grote zorg en nauwkeurigheid uit oude aardlagen heeft opgediept, ontbreekt de hond echter niet geheel. Bijna een eeuw geleden leidde de lage water stand van de Zwitserse meren tot het vinden van overblijfselen van paal woningen. Door ligging aan de oevers der meren, bleek in de modder veel bewaard te zijn gebleven, dat anders verloren zou zijn gegaan. Behalve sporen en restanten van hout, vlecht werk, netten en geweven stoffen, wer den hier ook hondenbeenderen gevon den. Nadien zijn in de „keukenafval hopen" die in Denemarken en Schot land zijn aangetroffen eveneens restanten van de hond uit het Nieuw Stenen tijdiperk gevonden. Uit onder zoekingen is toen gebleken dat de hond die destijds de mens vergezelde, niet méér op een wolf geleek dan thans. Het hondenras uit de Steentijd had de meeste overeenkomst met de Keeshond en algemeen wordt thans aangenomen dat de tegenwoordige Kees de rechtstreekse afstammeling is van de hond uit de Zwitserse paal woningen en dat dit dier met de paal- bouwers uit Azië is gekomen. De Kees was vroeger meer dan thans in geheel Azië en Europa de bewaker van huis en erf, en in China van de rijstvelden. Kenners zullen in de Chowchow en de Samojedenhond ongetwijfeld gemeen schappelijke gelaatstrekken met de Keeshond kunnen ontdekken. En nu we de Samojeden hebben ge noemd, kunnen we wel even over stappen naar de Eskimo's, welk volk een scheldnaam draagt, doch een taai bezit waarin als uitzondering geen enkel scheldwoord voorkomt. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3