HELPT ALLEN! Ballonsport de veiligste sport na hengelen Triest convooi ontscheept in Rotterdam Inzameling kleding en meubilair STOPGEZET Grossier in N.Y.'s voor het gerecht LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 4 FEBRUARI Ruimtevaart in woord en beeld In de voor driekwart, voornamelijk met jongleren gevulde Foyer van de Stadsgehoorzaal gaf de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart gisteravond een luchtvaartavond waar als sprekers optraden de bekende Nederlandse bal lonvaarder, de heer J. Boesman en de vice-voorz.tter der Nederlandse Ver. voor Ruimtevaart en directeur van het Haag se Zeiss-P.anetarium, Dr J. J. Raimond jr De heer Boesman vertelde allereerst iets over de geschiedenis van de ballon vaart, welks ongeveer 180 jaar geleden ontstond. De eerste passagiers waren een schaap, een eend en een haan. Voor de vo'gende reis zouden terdoodveroor deelden meegaan, aan wie gratie zou worden verleend Edellieden eisten ech ter de eer voor zich op Natuurlijk verlie pen al deze tochten goed. Want de bal lonsport is volgens spr. de veiligste sport na hengelen! Na nog herinnerd 'te heb ben aan de historische opstijging te Lei den toen een jongen aan de s'eepkabel mee de lucht in ging en de start in de Prcfessorenwijk enkele jaren geleden, toen een lek in het ventiel het noodza kelijk maakte ook deze tocht vrij spoedig te beëindigen, nam spr. zijn gehoor mee op een dergelijke tocht. Typerend is het, aldus de heer Boesman, dat bii zo'n start allerlei mensen zich geroepen voe len de luchtvaarders goedbedoelde, maar ondeskundige adviezen te geven. Zo iets komt bii de gewone luchtvaart niet voor. het is jammer, dat het zo'n dure sport is. Eén waterstofgasvulling kost f 4000. Daar komen dan nog de kosten voor transport en verzekering bij. De enorme charme van het ballonvaren is, dat alles nog even primitief toegaat als 180 jaar geleden Als communicatiemiddelen wor den postduiven gebruikt. Wel van geheel andere aard was de lezing van de heer Raimond. Is de ba'- lon een antiquarisch luchtvaartuig het voertuig, dat momenteel in het brand punt van de belangstelling staat, is de machine die men voor de ruimtevaart bezig is te contrueren. Een dergelijke machine berust niet op fantasie, maar is iets waarover ernstig wordt gedacht. Vooral in de V.S. zijn onderzoekers be zig constructies uit te denken om het „los van de aarde" te verwezenlijken. Het is echter goed om met het oog op deze ruimtevaart de fantasie niet de vrije loop te laten, want de problemen, die hieraan vast zitten zijn ontzaglijk groot. Spr be sprak hierna de vraagstukken in ver band met de constructie van een voer tuig geschikt voor de ruimtevaart en de kwestie van het manoeuvreren in de luchtledige rum te. A's een waardige afsluiting van de avond werd de bekende Amerikaanse fi'm .De reis naar de Maan" (Destina tion Moon) vertoond. De algemeen secretaris van de vereni ging. de heer P J. Yperlaan. leidde de sprekers met een enkel woord in. Bijzondere leerstoel aan Leidse Universiteit IN DE NATUURWETENSCHAP PELIJKE CRIMINALISTIEK. Bij Koninklijk besluit Is de „Prof. A. E. J. Moddérmanstichting" aangewezen voor de bestudering van het strafrecht en zijn hulpwetenschappen verboncien aan de Rijksuniversiteit alhier, als be voegd tot het vestigen bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan die universi teit van een bijzondere leerstoel inde natuurwetenschappelijke criminalistiek. Honderd woningen in Morskwortier Naar wij vrmemen is binnenkort een voorstel te verwachten tot de bouw van honderd woningen in het Morskwartier. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Het Franse toneelgezelschap „Compag nie des Quatre" speelde gisteravond in de serie manifestaties van het Leïds Academisch Kunstcentrum voor een on gewoon lege Schouwburgzaal. In ver band met de hulpverlening in de getrof fen gebieden lieten de studenten op grote schaal verstek gaan en bestond het publiek voor het overgrote deel uit anderen. Opgevoerd werd „Le jeu de l'amour et du hasard", blijspel in 3 bedrijven van Marivaux. In verband met de zeer grote plaats ruimte welke de berichtgeving over de ramp in de eerste plaats opeist, blijve een uitvoerige beschouwing ditmaal bij wijze van uitzondering achterwege en worde volstaan met de constatering, dat het succes groot was. LEIDS JUWEEL K. EN O. De vierde avond van het Leids Juweel op Woensdag a.s. in het St. Antonius Clubhuis zal niet, zoals gepubliceerd om 8 uur, maar reeds om halfacht aanvan- gen. Dit vervroegde aanvangsuur is nodig gebleken, omdat op die avond 5 toneel verenigingen optreden en het sluitings uur anders te laat, zou vallen. LEIDS PLUIMVEE-SUCCES Op de gehouden Kampioenstentoon stelling van Zuid-Holland te Gouda wist het lid der Leidse Pluimvee- en Konij- nensportver., de heer C. J. van Rooden met twee Rijnlander konijnen fraaie successen te boeken. Het minimum aantal punten voor een te behalen Kam pioenschap bedroeg 15 punten. Met een Rijnlander ram oud behaalde de heer Van Rooden het Kampioenschap met 17 punten, met een Rijnlander ram jong wist hij met 16 punten eveneens het Kampioenschap in de wacht te slepen. De overige leden der vereniging, die hadden ingezonden, wisten het ditmaal niet tot een Kampioenschap te brengen. BRIDGE. Viertallencompetitie van district Leiden N.B.B. De uitsla-eren van de 11e ronde hoofd klasse en 10e ronde eerste klasse lulden: Hoofdklasse: Team de RuiterZillker ■wint van team Koch met 19 m.p.. team v. Eftmond wint van team De Vrind met 5 m.n„ team v. Wintten Jr wint van team Jacobs met 34 m.p.. team Smelt wint van team De Bruin met 5 m.p. Eerste klnssc A: Team dames Sier wint van team Klinkenberg met 26 m.p.. team Goddlin—Alphen I (Alphen niet oDKexr men). Eerste klasse B: Team van der Ende wint van team Boskoop met 28 mn. team Smlttenaar wint van team N°ord- wilk ITT me 27 m.p.. team SellerAlphen II (Alphen II niet opeekomen). Hoofdklasse: Kooh 11 cesp. 18 Evmond 1117, De RuiterZtilkev Il ls. De Vrind 10—13. v, Winisen Jr 11—10. Smelt 11—9. Noordwilk I 98. v, d. Kruk 10—8. De Bruin 114. Jacobs 114. i Eerste klasse A: Noordwilk II 712. Al -1 phen I 6—10. dames Sier 88. Goddiin 76. Klinkenberg 80. Eerste klasse B: v. d. Ende 9-18. Noord wilk TH 7—8, Al oh en II 7—7 ?m!ttenaar 107. Bekoor) 7—4. Seller 8- 4. In IB ls het team hr en mevr. v. ri EndeDe Geus—Bonnet kampioen ge-1 worden. Prins Bernhords telefoon stond niet stil WOORDEN VOOR NED. OMROEP EN B.B.C. Schiphol lag nog ietwat verlaten in de schemering toen minister prof dr L. J. M. Beel en de staats-secretaris van Algemene Zaken, mr C. L, W. Fock, naar de aankomsthal werden geleid. Eni ge minuten voordat het lijntoestel waar in de Prins zich bevond zou arriveren stopte de Koninklijke auto aan derand van het vliegveld. De Koningin begaf z'ch zonder gevolg, met de minister mr Fock naar een ontvangkamer. Prins Bomhard 'was kennelijk verrast toen hij bij zijn aankomst, door de Koningin •erd begroet Beiden waren zichtbaar onder do indruk van de gebeurtenissen der laatste dagen Alvorens hot vlieg veld te verlaten begaf de Prins zich naar een gereedstaande microfoon waar in hij enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en d® Wereldomroep, vervolgens voor de B B C. Van het ogenblik af, zo zeide hij, waarop de slag die Nederland heeft getroffen, in Amerika bekend was ge worden, was hem een overvloed van medeleven betuigd. „Mgn telefoon heeft niet stilgestaan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen zal wor den". Voor de B.B.C. sprak de Prins zijn diepgevoelde dank uit voor de blijken van medeleven met een ramp, die ook Engeland zo zwaar heeft ge troffen. Al die tijd stond H.M. de Koningin zwijgend en als in gedachten verdiept temidden van hen die bij deze korte, plechtige verwelkoming aanwezig waren. Te omstreeks 8 uur vertrok de Ko ninklijke familie naar Soestdijk van waar de Prins enige uren later in een Dakota met ma.ioor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken, Daarna zou de Prins zijn medewerking gaan verle nen bij de hulpacties. Dit wcek-eind geen Korfbal en Hockey In verband met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond besloten alle voor Zaterdag en Zoidag a.s. vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Ook de Kon. Ned. Hockeybond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag a.s. afgelast. (Ingez, Med.-Afiv.) de lekkerst^ half om half.shac, 35 ct. Als gevolg van het overleg tussen het Nationaal Rampenfonds en de Ver. „De Nederlandsche Dagbladpers" stellen tal van dagbladen waaronder het onze, de gelegenheid open om aan hun Bureaux gelden te storten of op hun rekeningen over te schrijven Dit is de tweede verantwoording van bij ons binnengekomen giften, welke dagelijks aan het Nationaal Rampenfonds worden over gemaakt. E. K. f-25.Mevr. E. te L. 110. Mevr. M. te L. f 26.— dir. en pers. Rott. Broodfabr. te L. f67.50; Mevr B. te L. f 10.-Visver De Ruis- voorn f25.— H. Herens. 110.Pers. Ver. Gebr. Kruyt f 100.pers- fa-Rljnswou f 11.K v, S, f5.— C. V. f20.-; N. N. f25.— L. M. I, B. f5.— Reisver. Oeestg fS5.Ziekenkas bezorgers L. D. f 100. Toneelver. TIG. f 114,50; G. A. B f 10.J. v. d. W. f5.—; Voetb. Ver. De Leidse Boys f20,— S. A. H. T. f 10,—Honorarium foto mr F. E. de W. te O. f 10.— IS UW GIFT ER AL BIJ Stort Uw bijdrage aan ons Bureau of op onze giroreke ning Advertenties, waarin gelden, goederen of andere gaven beschikbaar worden gesteld voor de getroffen gebieden en waarin, naar ons oordeel, het element van reclame voor de schenker overheerst, zullen wij niet kunnen aannemen. Directie LEIDSCH DAGBLAD Kerkelijk Leven Zondag kanselafkondiging in de kerken In overleg met de R.K. Kerk, de Ge- ref. Kerken, de Chr .Geref. Kerken, de Rem. Broederschap, de Evangelisch Lu therse Kerk, de Oud-Katli. Kerk en de Alg. Doopsgezinde Sociëteit heeft de generale synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden" en gemeenten voor Zondag 8 Februari een kanselaf kondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Bospolder is heden wederom een gat geslagen van vier meter breed. Tijdens de hulpverlening is Zondag de soldaat E Kasan uit Amsterdam van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven nabij Klundert door verdrin Vluchtelingen uit Stavenisse Nog 30.000 wachten op evacuatie Een triest convooi van 470 vluchtelingen werd gistermiddag in Rotterdam ontscheept: evacue's uit de zwaarst getroffen plaats van de stormramp Stavenisse, het dorp op Tholen waar meer dan tweehon derd van de 1700 inv/oners de dood vonden in de kolkende golven. Het was een van de aangrijpendste transporten van het in de laatste dagen toch al heel wat gewoon geraakte Rot terdam. Een vrouw op krukken, een oud moe dertje met een Zeeuwse witte muts. oude mannen, jonge mannen en vrouwen kinderen en zuigelingen. Sommigen had den moeite overeind te blijven cn moes ten gesteund worden toen ze voetje voor voetje het schip verlieten. Het heeft aanvankelijk nog enigp moeite gekost, de men en te bewegen aan boord te komen. Na al het leed. dat het water hen had aangedaan. schenen zjj er een tegenzin in te heb ben, zich aan het schip toe le ver trouwen. Het hopeloze van de toestand inziende het hele dorp staat onder water en vrijwel alle huizen zijn in gestort hebben deze 470 mensen, zjj het node, van hun geboortegrond af scheid genomen. Een vrouw, die zich enige uren in een lantaarnpaal had vastgeklemd, moest daaruit met geweld worden weggehaald Het verdriet om bun verloren bezit tingen ol' erger nog om hun man of vrouw of andere bloedverwanten, sprak de mensen uit de roodbehuilde ogen en telkens werden jonge en oudere vrouwen door de smart overmand. Was ik maar dood. huilde een jonge vrouw, mijn man is verdronken Er waren meer jonge vrouwen, sommige met een baby by zich, wier echtgenoten waren omgekomen. Er waren ongeveer een vijftig men sen in Stavenisse achtergebleven. Velen hunner zitten in afgelegen boer derijen, die per schip niet bereikbaar waren, Ilier zullen de 20 ducks, die de marine naar dit gebied heeft gezon den, redding moeten brengen. Ook heeft men getracht deze geïso- Ieerden, die op ongeveer 12 km van het dorp wonen, met vlotten te berei ken, doch dat was haast onbegonnen werk. Blijft behoefte aan dekens, ander beddegoed en matrassen Met grote ontroering heeft het Hoofdbestuur van hel Nederlandse Rode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk byeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, In ontvangst genomen. In verhand echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen KLEDINGSTUKKEN en GEBRUIKT MEUBILAIR een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte RUIMSCHOOTS kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van DEZE goederen in het gehele land tot nader order thans STOP TE ZETTEN, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen ls. Wat reeds tot nu toe ingezameld is. zal uiteraard nog gaarne door de Intendance van het N, R. K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de intendance van het hoofdbestuur van het N. R. K„ Fluwelen Burgwal 19, Oen Haag. Het Rode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Neder landse Volk. De ontscheping van de 470 mensen, die in hoofdzaak in het ruim waren on dergebracht de babies en hun moe ders hadden in de kajuit mogen ver blijven geschiedde, dank zij de vele hulpvaardige handen van leden van hei Rode Kruis, de geneeskundige dienst en verpleegsters, zeer vlot. Eerst werden de tien zieken op bran cards door broeders van de geneeskun dige dienst van boord gehaald en in de gereedstaande ambulance-auto's ge bracht. daarna kwamen de oudjes, vrouwtjes in haar witte mutsjes, aan de beurt en toen de kinderen en volwasse nen. Oude vrouwtjes, die slecht ter been waren, werden door een paar sterke mannen de loopplank overgedragen. Er zullen nog vele schepen in Rot terdam binnenvaren met vluchtelin gen, doch deze groep zal in die stroom de meest tragische blijven. Men schat, dat nog ongeveer 30.000 man van de overstroomde eilanden moet worden gehaald. Officiële publicatie Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat de bureaux van de Dienst voor Sociale Zaken, thans gevestigd aan de Nieuwe Mare 15 en het Levendaal 1, in verband met verplaatsing van deze dienst naar pand Steenschuur 21. op 6 en 7 Februari a.s, voor het publiek gesloten zullen ziln. Van 9 Februari a.s. af zrullen bedoelde bureaux gevestigd ziln aan de Steenschuur no 21 telefoonnummer 31941), Wat gemeenten in Duin en Polder offerden In vrijwel alle gemeenten in de Duin- en Bollenstreek, alsmede in de Rijn en Veenstreek, zijn inzamelingen gehouden van geld en goederen voor de slachtoffers van de watersnood. Reeds gisteren brachten wij talrijke berichten, waarin melding werd gemaakt van de resultaten van die inzamelingen. Ook vandaag weer bereikten ons berichten, die voor een belangrijk deel aanvullingen zijn van die van gisteren. Omdat de acties nog in volle gang zijn en telkens weer giften binnen komen, geven wij hieronder ronde getallen. De stand van de binnengekomen gelden is thans: Aarlandervccn f.5620; Alkemade nog niet. bekend: Ainhen aan den Riin meer dan f. 40.000: Benthuizen f.9000; Bodegraven f. 30.000: Bos- kooD f. 28.420; Hazerswoude f.11.000 Hiilegom collecteert vandaag; Kat- wiik f. 34.000; Koudekerk f 6050: Loidordnrr, f 20.000: Leimuidep f. 70«0: l.isse f 62.500: Nieuwkoop f 3700: Niepwveen f.7371: Nnorrl- wiik f. 13-000Noordwijkerhout col lecteert Zaterdag: Oegstgeest f. 11.000; Rijnsaterwoude f.2880; Rynsburg f. 24.700 Inclusief f. 6000 van de gemeente: Sassenheim f. 18.000; Ter Aar f tO.OOO: Val kenburg f.1450: Voorhout f. 1800: Voorschoten f. 18.250: Waddinxveen P. 23.000; Warmond collecteert mor gen: Wass- n- "- collect""i-f morgen Woiihriicge f 6000; Zctcrwoude f. tO.OOO: Zwammcrdani f.5600. portbedrijf te Valkenburg extra vroeg tn werking in verband met de later te ver wachten harde wind Voor halftien wa ren reeds 30 toestellen onderweg naar de noodgebieden In Zeeland wordt ge zocht naar geschikte landingsterreinen voor parachutisten. Het hospitaal-kerkschip De Hoop ligt thans bij de Ossenhoek in de buurt van Zierikzee. gereed om dertig patiënten op te nemen Het Koninkliik jacht Piet Hein is in Rotterdam gearriveerd. Ten behoeve van de getroffenen zaï PTT op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent De op brengst van de toes'ag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Lezers schrijven DE MODERNE SCHANDPAAL. Bij de ramp te Borculo heeft de toen- malige Burgemeester jhr mr de Muralt kmg omgekomen Bij du ongeval zijn een proclamatie uitgevaardigd dat bij twee miljtairen van hetzelfde onderdeel Berg uit Den Haag en A Zwarts uit Delft vermist. De luchtbrug naar Zeeland kreeg van ochtend weer versterking van een KLM- dakota en twee Amerikaanse vliegtui gen. Vanochtend trad het monstertrans- diefstal enz. de dader zou worden ten toongesteld aan de... schandpaal op de Markt Er is toen niet gestolen, nóch zijn de slachtoffers op Andere wijze be nadeeld Het is verklaarbaar dat deze straf veel dreigender en afschrikwek kender is dan gevangenisstraf. Zou dit thans weer niet alom kunnen worden ingevoerd? Zoals xvij gisteren reeds in het kort meldden, heeft de Haagse Rechtbank een aanvang gemaakt met de behandeling van de ingewikkelde financiële zaak tegen de 52-jarige I. ,J. Sloos uit Oegstgeest. S. wordt verdacht van het vervalsen van balansen, notulen enz. alsmede van oplichting. Hy is \an 25 naamloze ennootsehappen In vele gevallen de stichter, in tal van gevallen de directeur en in vrywel alle gevallen de beheerder. Hy zou gegadigden voor commissaris- en directiepostcn - die tevens kapi taal moesten inbrengen - hebben opgelicht. missaris in de zaken van Sloos had ge fungeerd, verklaarde, dat hfj Sloos niet als een oplichter kon zien en zijn sub jectieve betrouwbaarheid trok hij dan ook niet in twyfel. Een ingewikkelde affaire Als eerste getuige werd de 31-jarige J. Praamsma, een boekverkoper uit Deven ter, gehoord. P. had gesolliciteerd op een advertentie, waarin gegadigden wer den opgeroepen voor een directeurs- plaats van een boekhandel. De Deven- tenaar stortte f. 15.000 en werd direc teur van de Boekhandel N.V De Lange te Deventer, waarvan Sloos hoofd-direc- teur was, hetgeen de heer Praamsma eerst later vernam. P. kwam ook tot de ontdekking, dat hem de financiële toe stand van de N V veel gunstiger was voorgespiegeld dan hij in werkelijkheid was en dat persoonlijke verplichtingen van Sloos tegenover de vroegere eige naar van de zaak waren overgenomen. Mr Veldman, de president van de Rechtbank, vroeg aan P. wanneer hy Tenslotte kwam nog in de getuigen bank de 41-jarige directeur van de Ne derlandse Uitgevers Mij., een der crea ties van Sloos Deze had bij de indienst treding f. 12.000 gestort, die hij nu kwijt is Getuige kwam er eerst later achter, dat Sloos hem een vervalste balans had getoond. Zijn boekhouder had hem ech ter al eerder Ingelicht Mr Maris vroeg getuige: „Hebt U dus niet eigenlijk een beetje meegeknoeid?". Getuige ontkende dit. De f. 12 000 had hij uit een bankcrediet betaald, waar voor hij f. 2000 per jaar moest aflossen. voor het eerst had vernomen, dat Sloos j Sloos had hem echter een winst van hoofd-directeur was. De getuige kon het niet zeggen, waarschynlyk in een ge sprek met zijn advocaat. Mr Willems, een van de verdedigers, merkte op, dat P had geconstateerd te zijn bedrogen, toen hij de statuten thuis kreeg, waarin vermeld stond, dat een hoofd-directeur kon worden benoemd en waarin tevens het stemrecht werd gere geld, waarbij P in het nadeel kwam. De sinris 18 Februari in voorarrest zittende Sloos. zeide, dat P. uit een schrijven wel degelijk wist, dat er meer activa waren dan hij nu opgaf. De 28-jarige V. C. Breed uit Amster dam, die gedelegeerd commissaris bij de N.V De Lange geweest was. ver scheen als tweede getuige. Hij was, in tegenstelling met de inhoud der notulen, niet aanwezig geweest bij de vergade ring, waarin hy tot commissaris was benoemd. De notulen had hij wel onder tekend. Getuige had Sloos gevraagd of het nodig was, dat hij daarbij zou zijn. Sloos had ontkennend geantwoord en getuige had de notulen ondertekend. Hij wist niet dat op die vergadering een hoofd-directeur zou worden benoemd. Onder de notulen was een strookje ge plakt, waarin mededeling van de benoe ming werd gedaan. Ook dit had hij on dertekend, maar hij wist er niets meer van af. Hij had eerst tijdens het ver hoor bij de rechter-eommissaris gehoord van de benoeming van een hoofd-direc teur van de N.V. De Lange. Daarna verscheen als getuige ft dé charge de directeur van het Literair Boekhuis, tevens medewerker van Sloos voor de rechter De feiten, waarom het ging, kon hij zich niet meer herinneren. Toen mr. Veldman hem aan de tand voelde, gaf hij toe, dat het opstellen der notulen tot zijn taak behoorde en dat S. hem als camouflage tot president directeur van het Literair Boekhuis be noemd had. De voormalige secretaresse van Sloos ontkende ten stelligste, dat er valse handtekeningen onder de notulen wa ren geplaatst en verklaarde, dat er met de notulen niets onregelmatigs was ge beurd. Mr Veldman verhoorde daarna de verdachte, die zijn werkwijze als leider van het concern schetste als „snel en impulsief". VeHachte zeide. dat hij zich, toen hij in de notulen niet had kunnen terugvinden, dat hij als hoofd-directeur was afgetreden kwaad had gemaakt. .„Waarop U falsificaties hebt ge pleegd", onderbrak mr Marts hem. Een Haags psychiater, die als com- wel f 20 000 voorgespiegeld. De zitting werd daarna tot heden ver daagd. De Haagse rechtbank zette heden morgen de reek> getuigenverhoren in de zaak tegen de 52-jarige koopman J Sloos voort. Men kwam hiermee niet k>aar en de verwachting is. dat men ook neden- middag de zaak niet za kunnen be- eindiiren Vermoedelijk wordt de be handeling Vrijdag of Zaterdag a.s. voortgezet. LEIDERDORP OVERWERKEN Het personeel van de aardewerkfa briek van Gebr Ginjaar besloot een dag overwerk te verrichten voor de getroffen gebieden. BLOEDTRANSFUSIEDIENST Het Rode Kruis deelt mee. dat de aangekondigde avond van de bloedtrans fusiedienst is uitgesteld Men moet een nieuwe oproep afwachten. Zoden aan de dijk EEN MILLIOEN VAN GROTE REDERIJEN. De stroom van financiële offers naar het Nationaal Rampenfonds blijft gestadig aanhouden Er zyn kleine giften en grote, die alle met dankbaarheid worden aan vaard, omdat zij alle met liefde gegeven zijn en omdat zij alle hun aandeel hebben in het lenigen van een grote nood. Niet minder dan een millioen gulden werd beschikbaar gesteld door de gezamenlijke rederijen, die de grote vaart beoefenen. De bezoekers van de Rotterdamse Beurs brachten ruim honderd dui zend gulden bijeen. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een be drag van f. 300.000.— ter beschik king gesteld. „De Nederlanden van 1845" schonk een ton mede namens de dochter maatschappijen en vestigingen overzee. De Provinciale Staten van Zuid- Holland gaven f. 150.000. De Amsterdamse Incassobank heeft f. 250.000.— geschonken. De Vereniging ter behartiging van de belangen des boekhandels zal op korte termijn een uitgave over de overstromingsramp het licht doen zien, waarvoor door allerlei organisaties belangeloos medewer king wordt verleend, en waarvan de baten geheel aan het Nationaal Rampenfonds ter beschikking zul len komen. BEURSOVERZICHT STEMMING VERBETERD. AMSTERDAM. 4 Februari. De ware animo ter beurze ontbreekt nog steeds en ook vandaag was de be langstelling van het publiek gering. De activiteit bleef dan ook beperkt, doch de stemming was verbeterd en aan de vaste kant. Geen enkele rubriek bleef achter. Na onveranderde openingskoer sen ging het in opwaartse richting, medé door aankopen voor buitenlandse rekening. Twee textielbedrijven hebben het divi dend over het verstreken boekjaar be kend gemaakt. Wyers betaalt 9'i. over 1951/1952 uit de dividendreserve (de vooruitzichten worden gunstig geacht) en Kempo Corset een nieuweling op de beurs, stelt 9,4% voor over 1952. Beide dividenden hebben een bevredigende in druk gemaakt, vooral dat der laatstge noemde, die 3 punten hoger was op 128. De internationale soorten trokken vanmiddag 2 tot 4 punten aan, Scheep vaartwaarden eveneens beter. Cultures toonden een vaste ondergrond met hogere prijzen. In Staatsfondsen ging uiterst weinig om, op vrywel onveran derde koersen. Beurs van Amsterdam Woensdag 4 Februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3%99% 99 ft Ned. '48 3 "4 93 U Ned '47 3% 3 95% 95 ft Dollarlng "47 3 9414 94% Investeringscert 3 95 ft 95-li Ned. 1962-4 m.b, 3 95(8 96 indië '37 A 3 94 '4 94% Grootboek '46 3 95ft 95ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 533 5414 Nat, Handelsbank 106B 107 Ned Handelmij156% 157% U 167% Phi.'ip8 160% 16213 Unilever 1S3Vj 186% Wilton Feyenoord 106 176% Kon Olie 31414 317% Amst. Rubber 303 87% Deli-Bat Rubber 9g-% 98% Holl Amer lijn1371)4 139% Kon Ned Stoomboot 138 139% Ned Scheepv Unie 129 130% H V A9Hi/t 97% Java Cult43% 44% Deli Bat Mij 11114 113% Deli Mij 81 81% Senembah74% 75% NIET-AUT1EVE OBLIGATIES Prov.- en Gem Leningen A'dam 47 (3%) 3.. 98 98% Den Haag 1937 1 3.. 99% Leiden 1947 Udam 37 I 111 3% 99% industr Obligaties Philips Dollar In 99% 102ft Levers Zeep Mij 3% 99% 99% 160 166 170 161 Voorlopig genot.obL Kon. Petr Mij 3% 111% 112 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Industriële Ondernemingen Ned G. enSplr fabr. 199 Kon. Ned Grofsm. 121 Rott Droogd. Mij. 309 Tieleman en Dros 65 Zwanenb Organon.. 164 Handelsondernemingen Bom. Sum. H. Mij.. 106% Intematio 143% Diversen Albert Heyn 167B Ned Mij Walv. Vrt. 75 Spoorwegen Deli Spoorw Mij. 38% Amerik. fondsen 4318 69% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 3/2 Holl Constructie 173B, Int Kunststofl ind. J3%- L. 72 Kon Ned Edelmet. 43 4? Pref w a Idem 51% 51 y4 Textiel Gebr v Wijk 77a B 80U.B, Leidsche Wolspinn lie Ver Ton wfahripkpn 120% Wermnks Betnnmij 100% Lahad Datu Cul Mij. 335B. 335

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3