HULPVERLENING IN VOLLE GANG Dijkdoorbraak in Den Bommel DE NOODGEBIEDEN van Tholen en W.-Brabant Groot aantal huizen ingestort Koningin verwelkomde prins Bernhard DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Thans 1223 Stavenisse onderging een vreese/ijk lot „Ducks" evacueren zieken en gewonden MIDDEN in het dorp Den Bommel, aan de noordkust van het eiland Flakkee, is in het verlengde van de haven de dijk doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van onge veer vijf meter. Het water stroomde met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreigt in te storten. De burgemeester van Den Bommel verzocht om toezen ding van ongeveer vijftig man genietroepen, voorzien van al het mogelijke materieel geschikt om het gat te dichten. Voor het dichten zijn waarschijnlijk zinkstukken nodig. De te zenden militairen dienden zelf voor hun legering te zorgen, deelde de burgemeester mee. De provinciale griffie van Zuid-Holland heeft de burge meester van Den Bommel echter per radio meegedeeld, dat het groot materiaal, waarom verzocht is, niet kan worden verzonden. Nader onderzoek ter plaatse zou spoedig volgen. Deze mededeling werd gedaan na overleg met rijkswater staat. ZUIDLAND VRESELIJK GETROFFEN Uit een onderhoud, dat onze correspondent heeft gehad met de burgemeester van Zuidland, blijkt, hoe zwaar deze gemeente is getroffen. Er zijn hier waar schijnlijk twintig slachtoffers te betreuren. Op wonderbaarlijke wijze is een meisje, tot een gezin beho rende, door het water een reeds ontruimd huis binnengespoeld. Het kon later daaruit worden gered. Van het dorp Zuid'.and staan nog slechts honderd woningen min of meer droog. Het vee is grotendeels verdronken. Een ge deelte ervan kon in het dorp in veiligheid worden gebracht. Het is nu afgevoerd. De mensen, die zich eveneens in de kom van het dorp in veiligheid wisten te stel len konden reeds Zondag, dank zij vijftien bussen van de R.E.T. (Rotterdamse Electrische Tram) worden afgevoerd. Er is van alle zijden zeer veel hulp geboden. Tot nu toe is van de slacht offers slechts één lijk geborgen, doch vrijwel zeker is, dat de an dere negentien personen even eens zijn omgekomen. Mr Don ker, minister van Justitie, en minster Mansholt, hebben Zuid- land bezocht en alle mogelijke medewerking toegezegd. DE EVACUATIE VAN HET VEE Naar wij van officiële zijde vernemen is de evacuatie van het vee uit de getroffen gebie den in Zuid-Holland zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ra mingen is van het vee op Goe- ree-Overflakkee 90 verdron ken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Hol land zijn haar schatting 1000 dieren verdronken. In de Al- blasserwaard moesten door ver dere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in Noord-West-Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De eva cuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. Aangenomen moet worden, dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen, zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen ge vreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen vee voer is gebruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het algemeen nog vol doende voorraden beschikbaar. Uit alle delen van het land wor den voorraden veevoeder aan geboden. De prins wü persoonlijk deelnemen aan de droppings" De haven van Den Bommel is bij eb namelijk alleen toeganke lijk voor schepen met krachtige motoren, omdat het water met grote kracht door gat en haven stroomt. OOLTGENSPLAAT De burgemeester van Ooltgens- plaat heeft medegedeeld, dat de ergste nood in zijn gemeente voorlopig is geleden. De evacua tie duurt voort. Er is behoefte aan typhus- en paratyphusvac- cine voor 300 mensen. Het meest critiek schijnt de si tuatie in Oude en Nieuwe Ton ge te zijn. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat, dat ook de bur gemeester van Nieuwe Tonge is verdronken. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevolking besloten te blijven, met uitzondering van 150, die er vrijwillig de voorkeur aan ga ven te evacueren. MIDDELHARNIS In Middelharnis en Sommels- dijk zijn duizend burgers vrij willig vertrokken. Zesduizend Zó uit het vliegtuig. Een Amerikaan, die gisteren met het K.L.M.-vliegtuig uit Neiv York aankwam, over handigde, zo gauw hij uit het toestel was gestapt, aan de eerste de beste K.L.M.-em- ployé die binnen zijn ge zichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzienlijk be drag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp Geen carnaval in Brabant en Limburg In verband met de tragische gevolgen van de watersnood hebben de carnavalsverenigin gen te 's Hertogenbosch, Maas tricht, Heerlen, Aarle-Rixtel, Weert, Venlo, Roermond, Sit- tard en Kerkrade besloten dit jaar géén carnaval te vieren. anderen wachten nog op vervoer. Totnutoe is de evacuatie er ge schied per boot naar Hellevoet- sluis en van daar per auto naar Rotterdam. Middelharnis heeft dringend een viertal kilometers rijplaten nodig, per schip aan te voeren. Ze moeten dienen om een ver binding tot stand te brengen tus sen de stad en de haven. De dijk is onbegaanbaar. De bewoners van Herkingen zijn voor een groot deel geëva cueerd naar Dirksland, dat droog ligt. Door het gebrek aan commu nicatiemiddelen weet men niet, hoe de toestand in Melissant en Goederede is. In Ouddorp schijf nen geen slachtoffers te zijn ge vallen. De bevolking was op de hoogste punten van de duinen geklommen en zit nog hier en daar op de daken. VOORNE—PUTTEN In Hellevoetsluis komen voort durend vluchtelingen aan uit Goeree-Overflakkee, die vandaar met bussen het land worden in gevoerd. Te Oudenhoorn, dat ge heel onderwater staat, is men nog steeds bezig het vee zo veel mogelijk te rdeden. Een groot aantal koeien was in de kerk on dergebracht, die nog droog stond. Een deel van de polder was hier met vaartuigen niet te bereiken, doordat de tramdyk slechts zeer weinig onder water staat. Men zal deze thans laten springen. Vijf en negentig procent van de bevolking van Oudenhoorn is ge ëvacueerd. De rest verzorgt, zo goed en kwaad het gaat, het vee dat is ondergebracht in de stal len, die nog niet geheel zijn on dergelopen. Te Heenvliet is de gehele pol der ondergelopen. Hier verdronk alleen wat kleinvee. De helft van de bevolking is hier uit de hui zen verdreven, doch behoefde niet naar elders te evacueren, aangezien allen onderdak vonden bij hun dorpsgenoten. Franse militairen verblijven in de omgeving van Halsteren, waar zij met hun stormboten meehelpen bij het reddingwerk. Verwelkomd door H.M. de Ko ningin en minister Be el is prins Bernhard vanmorgen te half acht met de „Olivier van Noort" uit New York op Schiphol terug gekeerd. Prins Bernhard was kennelijk verrast door deze begroeting. Zowel de Koningin als de prins waren zichtbaar onder de in druk van de gebeurtenissen der laatste dagen. Alvorens het vliegveld te ver laten begaf de prins zich naar een gereedstaande microfoon waarin hij enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de Wereldomroep, vervolgens voor de B.B.C. Van het ogenblik af, aldus zeide hij, waarop de slag die Nederland heeft getroffen, in Amerika bekend was geworden, is mij een overvloed van mede leven betuigd. Mijn telefoon heeft niet stil gestaan en ik ge loof dat er op grote schaal ge holpen zal worden. Voor de B.B.C. sprak de prins zijn diep gevoelde dank uit voor de blij ken van medeleven met een ramp die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die tijd stond H.M. de Ko ningin beheerst maar zwijgend en in gedachten verdiept temid den van de groep personen die bij deze korte, plechtige verwel koming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur ver trok de koninklijke familie naar Soestdijk vanwaar de prins end- ge uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getrof fen gebieden zou gaan maken. Later zal prins Bernhard wel licht, aldus deelde de heer Son derman mede, in een kleiner toestel opnieuw van Soestdijk vertrekken om zijn medewer king te verlenen bij de hulpac ties. De prins heeft vier vlieg tuigen beschikbaar gesteld. Ook „De Hoop" naar Brouwershaven Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat gistermiddag in Zijpe is aangekomen, is naar de rede van Brouwershaven gedirigeerd. Het werd daar vanmorgen om tien uur verwacht. Het schip zal ongeveer dertig patiënten uit het hospitaal te Noord-Gouwe eva cueren. 113e JAARGANG BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel.131 en 1360.Postgiro 578434 ADVERTENTIES: prijs der advertenties: 1—5 regels (15 mm) f22.5, elke mm meer f 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f 0,10. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 HLfTSCIB COURAHÏ No. 29 ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustpro vincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk noord-westelijk, later ruimend naar noord tot noord-oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Vanmiddag om twee uur bereikte ons het be richt dat het aantal slachtoffers thans is ge stegen tot 1225, waar van 240 in Oude Tonge en 75 in Nieuwe Tonge. Dit ontstellende aantal is helaas nog niet defi nitief. Van een onzer redacteuren) ZO juist zijn wij teruggekeerd van een uitgestrekte tocht door het verdronken land van Westelijk Noord-Bra bant. Vannacht stonden wij^op nog geen drie kilometer afstand van Tholen het stadje dat na de oorlog door Delft werd geadopteerd en de laatste dagen het onderwerp van vele gissingen is geweest, omdat er uit de plaats en de vijf ^dorpen op het gelijknamige eiland vrijwel geen berichten kwamen. Totdat gisteren de vreselijke ramp van Stavenisse bekend werd. Stavenisse ligt aan de Westzijde van het Zeeuwse eiland dat begrensd wordt door Oosterschelde, Marsgat en Eendracht De ramp welke Stavenisse heeft getroffen werd ons be vestigd; wij hebben reden aan te nemen dat zij zelfs veel ernstiger is dan aanvankelijk werd gemeend. Wat de rest van het eiland betreft, daarover zijn de berichten zeer ge ruststellend. St. Maartensdijk, St. Annaland en Poortvliet liepen schade op, doch de toestand is er zeker niet ernstig. In Oud-Vossemeer en Tholen zelf heeft men nagenoeg geen last van het water ondervonden. Nadat zeven Scheveningse schokkers en botters gistermid dag enige honderden mensen hadden overgebracht van het zwaar geteisterde Stavenisse naar het stadje Tholen werd een aanvang gemaakt met het ver der vervoeren van zwaar ge wonden en ernstige zieken. Daartoe werd aan de Brabantse kant, even voorbij de uitspan ning „Vogelsang" in Halsteren een amphibievoertuig ingezet. Bemand met leden van het Rode Kruiscorps uit Arnhem verkende de „duck" de weg naar Tholen. Er moest over het bijna drie kilometer lange weggedeel te worden gereden, omdat er te weinig water stond om te varen. Dit maakte de onderneming le vensgevaarlijk, omdat er grote gaten in het wegdek zitten waar door de kans bestond dat het voertuig zou kapseizen. „Één maal dreigde dit te gebeuren", zo vertelde de schipper ons, „maar gelukkig kon men het ge vaarte recht houden". Er werd echter besloten om alleen de ern stigste zieken en gewonden over te brengen, aangezien men voor licht gewonden en minder ern stige zieken het risico te groot achtte. MET „DUCKS" Toen wij omstreeks half twaalf ;isteravond in de richting van ?holen reden riep het water ons op de afhellende weg even voor bij Halsteren de dwingend halt toe. Hier, aan de rand van een geweldig meer, stonden de Rode Kruismensen gereed om een nieuwe tocht met de „duck" te maken. Er moesten medicamen ten en benzine worden gebracht en aan de overkant wachtten nog verscheidene zieken en gewon den. Wij hebben moeite gedaan de tocht mee te maken, doch helaas is het ons niet gelukt. De commandant van het Rode Kruis had ons reeds zijn toe stemming gegeven en wij klommen al in het voertuig toen de politie van Halsteren de verantwoording niet wilde nemen. Zij noemde het levens gevaarlijk en ook de burge meester van die gemeente dacht er zo over. Daarom moeten wij volstaan met de gegevens over het eiland, zoals die ons werden verstrekt door personen die voor hulpver lening op Tholen waren ge weest. Uit de verschillende in lichtingen, die zeer wel met el kaar klopten kregen wij het vol gende beeld. Aan de Oostzijde van het eiland (het gebied rond om Tholen en Oud Vossemeer) staat zeer weinig water. Dit komt, omdat Halsteren, althans de grote polder aan de Eendracht ten zuiden van de weg Halste renTholen, de eerste en hevig ste stoot heeft opgevangen. De dijk bij Tholen verkeerde Zon dagmorgen vroeg in ernstig ge vaar, doch hij kon het houden doordat aan de Brabantse zijde de dijk het begaf en het water uit de Eendracht met geweld in de polder aan die kant stroomde. Tholen dat trouwens vrij hoog ligt is geheel droog ge bleven en kanzelfs evacué's uit Stavenisse tijdelijk huisves ten. Over de dijk zijn Oud- Vossemeer, dat eveneens ge spaard bleef, en St. Annaland te bereiken. In laatstgenoemde gemeente is echter het raadhuis door het water vernield en schijnt ook nog andere schade te zijn aangericht, terwijl ver scheidene polders er rondom blank staan. Over de dijk is, van Tholen uitt, ook St.. Maartensdijk te bereiken. Dit is echter niet mo gelijk via de dorpen Poortvliet en Scherpenisse, omdat het wes telijk deel van het eiland voor een groot deel onder water staat. Poortvliet heeft van het water te lijden, doch Scherpenisse staat er goed voor. In St. Maartens dijk werden aan de haven twee huizen weggeslagen, doch ove rigens ondervindt men in het dorp geen last van het water en gaat het leven er gewoon door. Scherpenisse heeft zijn gunstige positie te danken aan het feit dat de Westkerkerdijk het heeft kunnen houden. DE RAMP VAN STAVENISSE Verschrikkelijk is echter de toestand te Stavenisse. Daar werd een groot gat in de dijk geslagen, zodat het water met kracht recht op de twee voor naamste straten van het dorp stortte welke daardoor vrijwel geheel werden vernield. De be woners zagen geen kans om zich te redden en honderden zijn in de golven omgekomen. Officieel is meegedeeld dat het aantal doden op ruim tweehonderd wordt geschat. Doch de evacué's uit het dorp spreken van nog grotere aantallen. Zelfs van vijfhonderd. En de verhalen welke zij doen zijn te erg om na te vertellen. SPONTANE HULP De gewonden en zieken, die uit Tholen worden overgebracht worden onmiddellijk in ambu lance-auto's vervoerd naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De evacué's, die uit verschei dene plaatsen in Zeeland ko men, worden er gebracht naar een opvangcentrum in een der patronaatsgebouwen. Wij heb ben hier en daar gekeken en er met dé mensen gesproken. Daarbij hebben wij overal een prachtige wil tot helpen kunnen ontdekken. Alle hel pers en helpsters zetten zich tot het uiterste in en gunnen zich geen rust. Maar rem mend werkt wel en men geeft dit onomwonden toe het gebrek aan coördinatie. Er zijn voortdurend tegenstrij dige bevelen en als gevolg hiervan èn uiteraard ook van de vermoeienis, maakten wij vannacht op een der vooruit geschoven posten een knette rende ruzie mee tussen twee commandanten. Er mankeert waarlijk wel wat aan de wijze van hulpverlening. We zullen daar later nog wel eens wat over kunnen zeggen. Doch dit neemt niet weg dat er individueel prachtig en zegen rijk werk wordt gedaan. In di verse gemeentehuizen ontmoet ten wij tal van studenten, die daar even wat op verhaal kwa men terwijl anderen hun plaat sen hadden ingenomen op be dreigde punten. De militairen werken hard, Rode Kruiscolon- nes en padvinders zetten zich in. Kortom er wordt spon taan geholpen en het gebrek aan coördinatie zullen wij voor lopig maar toeschrijven aan het feit dat men door de ramp werd overvallen. Goed werk verricht ook het Leger des Heils. Bij Halsteren maakten wij kennis met een der mobiele hulpposten welke de helpers(sters) voorziet van smakelijke koffie en belegde broodjes. Iedereen kan er zoveel eten en drinken als hij wil. En zo konden ook de Franse mili tairen van de bezettingstroepen uit West-Duitsland ervan profi teren, die gisteren in ons land waren aangekomen en anders nog niet te- eten zouden hebben gekregen Wat de hulpverlening in het algemeen nog betreft, vannacht zag het er in West-Brabant naar uit dat de hulp aan Zeeland met meer materiaal zal kunnen geschieden. Wij zagen verschei dene vrachtauto's die vaartui gen vervoerden. Bij Roosen daal passeerden wij een afde ling van het Amerikaanse be zettingsleger in West-Duitsland met een zeer groot aantal am- phibievoertuigen. Van het Ne derlandse leger (luchtdoelartil lerie) stonden er verscheidene zoeklichten gereed, waarvan men trouwens vannacht al in de weer was. Want voortdurend zag men de felle bundels in de lucht boven het noodgebied. Ook in Engeland heeft de storm dood en verderf gebracht. Op Foulness-Island is een klein stukje droog gebleven, waarop tientallen koeien angstig tegen elkaar staan gedrongen. WATER, STEEDS MAAR WATER Om vijf uur vanochtend zaten wij in hotel „De Beurs" in Fij naart. Deze kleine gemeente is zeer door hat water geteisterd, zoals zovele gemeenten in West- Brabant. Dank zij onze papieren want er is zeer stenge militai re controle en „joy-rijders" hebben absoluut geen kans hebben wij de meeste dorpen in de streek kunnen bereiken. Willemstad, De Klundert en Nieuw-Vossemeer zijn geïso leerd, doch wij zijn geweest in Steenbergen, Dinteloord, Din- telsas, Fijnaart, Stampersgat, Standaardbuiten en Zeven bergen. Er waren ogenblikken dat wij ons verbaasd afvroegen waarom de namen van sommige plaatsen steeds maar weer in de berich ten werden genoemd. In de dor pen was meestal geen water te bekennen. En als zij niet voor het grootste deel zonder inwo ners waren zou men er de toe stand normaal kunnen achten. Maar de slachtoffers zijn ge vallen in de onder die gemeente ressorterende polders, waarvan er verscheidene diep onder wa ter staan. Op sommige plaatsen strekken zich haast onafzien bare watervlakten uit, waaruit wat boomtoppen en dakpunten uitsteken. Vooral aan de kanten van Hollands Diep en Volkerak biedt het verdronken land een verschrikkelijk schouwspel. En als men er de blik op laat rus ten vraagt men zich met ontzet ting en angst af hoeveel doden dit water zal hebben geëist. Want de aantallen zullen on getwijfeld groter blijken te zijn dan nu is opgegeven. In hotel „De Beurs" vroegen wij of er in derdaad in de gemeente Fij naart vijf en twintig doden wa ren. Vijf en twintig?Er gleed een triest lachje over de gezichten. Het was te naief om zo iets te veronderstellen. Zeker er waren 25 doden geborgen. „Maar alleen al in die ene pol der meneer", zo zei men, „wor den die en die en die vermist". En men noemde ze met name en telde ze. En men kwam over de honderdVoor die éne pol der En dan hoorden we die ver schrikkelijke verhalen. Ze wer den ons ook verteld door men sen die wij langs de wegen en in de andere dorpen spraken. Van het gezin dat op het dak van de woning was gevlucht en nog op redding wachtte toen het huis instortte en vader, moeder en kinderen in het water verdwe nen. Van de moeders die, totaal verkleumd, hun kind uit de ar men moesten laten glijden. Van de huizen, die volkomen uit el kaar werden geslagen. Van het huisraad dat in stukken komt aanspoelen en tussen de kada vers van koeien, paarden en var kens tegen de dijken ligt. Het is allemaal zo in-en-in droevig. En er is zo moeilijk enige troost te vinden. Militair verdronken; twee vermist Tijdens de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan legernr 260724240 van het regimet zware luchtdoelartillerie Waalhaven nabij Klundert door verdrinking om het leven geko men. Hjj was afkomstig uit Am sterdam. Bij dit ongeval zijn twee mi litairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr 310401011, af komstig uit 's-Gravenhcge en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr 310501440 afkomstig uit Delft.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1