MARINE LUCHTVAARTDIENST REGELT „DROPPINGS" VANUIT VALKENBURG Woonruimte Leidse Studenten doen goed werk Voedselwater, rubberboten, zandzakken Effectieve steun aan noodgebieden 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 4 Februari 1953 Tweede Blad No. 27831 LEIDEN GEEFT! Wederom f. 16.000, waaronder f. 10.000 van straatcollecte Hooglandse Kerk en 5 gebouwen volgepropt met kleding en meubilair In deze dagen, nu het Nederlandse volk gebukt gaat onder een nationale ramp, verstaat ook Leiden zijn plicht, spreekt het gevoel van naastenliefde, geconcretiseerd in talrijke giften in geld en natura. Leiden geeft! Behalve, dat de dag van gisteren stond in het teken van de straatcollecte, Itadden zich ongeveer 700 personen ingezet voor de grote inzamelingsactie van kleding en huisraad. Van vroeg tot laat doorkruisten plm. 80 auto's de stad. Bij particulieren thans reeds plaats voor 875 evacué's Af en aan reden de auto's naar het voormalig Isr. Weeshuis aan de Roo- denburgerstraat,, dat als opvangcen trum was ingericht. Op een gegeven mo ment werd de toestand hier zo „critiek" de daarvoor beschikbare lokalen wa ren tot aan de zoldering volgepropt met textiel en meubilair dat men ijlings naar enkele andere gebouwen moest omzien, welke gevonden werden in de H.B.S., het Gymnasium, de Hooglandse Kerk, het gymnastieklokaal aan de Pie terskerkgracht en het Gew. Arbeids bureau. Inmiddels waren op deze posten in totaal een 500 personen werkzaam, die de aangevoerde goederen, w.o. tiendui zenden stuks kleding van babytruitjes tot dames- en herenjassen honder den paren schoenen, tientallen kachels, ameublementen, ledikanten, wiegen, kinderwagens etc, gingen sorteren; onder- en bovengoed al naar gelang de maat in bundeltjes van 12 stuks en mantels en jassen in hoeveelheden van 5. Hedenochtend zijn wij eens even een kijkje gaan nemen in de Hooglandse Kerk. Fantastisch is hier en overal elders de hoeveelheid goederen. In het ruime koor, de entree's, en rond het schip der kerk liggen de goe deren meters hoog opgestapeld. Kin derwagens telden wij er meer dan 20, kachels 25, de afdeling meubels in l Evacué's moeten zich J melden Leiden geeft! Personeel van de Brandweer was gisteren mede in geschakeld bij de inzamelingsactie van kleding en huisraad. (Foto Leidsch Dagblad - Van Vliet) De Burgemeester van Leiden ver zoekt ons mede te delen: Ter verkrijging van een juist overzicht van het aantal vermisten in de geteisterde gebieden is het dringend noodzakelijk, dat geëva- cueerden, die kans hebben gezien op eigen gelegenheid onderdak te vinden bij familieleden, kennissen e.d. in deze gemeente, onverwijld van hun verblijf hier ter stede aan gifte doen aan het Bevolkings- buVeau in het Stadhuis. Er wordt een klemmend beroep gedaan op hun tijdelijke huisgeno ten om ten deze medewerking te verlenen. en op elkander gestapeld beslaat een ruimte van meer dan 100 vier kante meter. BU het zien van al deze gaven komt men onder de indruk van de grote offerzin der Leidse burgerij. En nog is het einde niet in zicht. Want hedenochtend zün wederom verscheidene ploegen de stad ingetrok ken om nóg meer goederen te halen. Tientallen telefoontjes bereiken het comité, alle met de mededeling of men nog maar wat wil laten halen. Leiden geeft met milde hand! Bovendien hebben de besturen van de Leidse afdelingen van de textielvakbon- den onder haar leden een grote textiel- inzamelings-actie ingezet. STRAATCOLLECTE BRACHT RUIM F. 10.000 OP. De straatcollecte, die gisteren door het personeel van de politie en de brand weer werd gehouden, bracht ruim f. 10.000 op. Bovendien kwam aan het Stadhuis nog f. 6.000 aan giften bin nen, zodat thans reeds by het plaatse lijk comité in totaal een bedrag van ruim f. 65.000 voor het Nationaal Rampenfonds is binnengekomen. Een bedrag, dat nog met vele duizenden moet worden verhoogd. Zo bereikt ons o.m. de mededeling, dat de Leidse Apparatenfabriek een gift van f. 2,000 en de directie en het personeel van de Leidse Onderwijsinstellingen een bedrag van f. 500.voor dit fonds heb ben geschonken. SLAGERS BLIJVEN NIET ACHTER Ook de Federatie van Slagerspatroons- verenigingen voor Leiden en omstreken heeft begrepen, dat zij in deze algemene actie niet achter kan blijven. Op alle slagers in Leiden, Oegstgeest. Warmond, Alkemade, Zoeterwoude en Voorschoten is een beroep gedaan om vleeswaren in bjik, plockworst, metworst, rookvlees en vet en mager gerookt spek voor de be volking van de rampgebieden af te staan. Donderdagmorgen kunnen deze levens middelen bij het Waaggebouw en het Openbaar Slachthuis in Leiden worden ingeleverd. Leiden krijgt evacué's Hoewel in de laatste dagen reeds en kele evacué's in Leiden zün aangekomen gisteren o.a. een gezin van elf per sonen uit Zuidland wordt in de loop van deze week een grote stroom verwacht. Behalve, dat het gebouw van de V.V. S.L. aan het Rapenburg en de Sociëteit Minerva evacué's kunnen bergen, is thans reeds bij particulieren plaats voor 875 evacué's ingeruimd, t.w. voor 116 echtparen, 410 kinderen, 13 mannen en 11 vrouwen, terwijl bij verschillende par ticulieren nog plaats is voor 209 volwas sen personen. Een aantal, dat met het oog op het in Leiden te verwachten aantal eva cué's hoogstwaarschynlyk nog niet vol doende is. STADSGEHOORZAAL WORDT INGERICHT ALS OPVANG CENTRUM. In zjjn vergadering van hedenoch tend heeft het College van B. en W. besloten om de Stadsgehoorzaal als opvangcentrum van évacué's in te richten. Voorlopig t/m 14 Februari a.s. In verband hiermede is het concert van het Residentie-Orkest van a.s. morgenavond tot nader aankondiging uitgesteld. Uiteraard kunnen ook alle overige in de Stadsgehoorzaal belegde bijeenkomsten geen doorgang vinden. KOKSSCHOOL IS ACTIEF. De mannen van de Koksschool in de Morspoortkazerne verzetten bergen werk, Er zijn twee ploegen van 100 man, die beurtelings op Voome en Putten wor den ingezet. Zij vullen zandzakken of werken by de Simonshaven. Hun hulp had veel succes. Verder verzorgen verscheidene kook ploegen tot een sterkte van 150 man j voor de voeding van evacué's en mili- 1 tairen. De ploegen zitten o.a. te Middel- 1 GEVRAAGD voor Evacué's De Burgemeester van Leiden deelt mede. dat hier een vrij groot aantal geëvacueerdcn uit de noodgebieden kan worden verwacht. In dit verband doet hij een drin gend beroep op alle ingezetenen om woonruimte beschikbaar te stellen en daarvan aangifte te doen TEN STADHUIZE Zij, die zulks reeds deden bü de Sociale Raad, behoeven dit niet opnieuw te doen. Van nu af aan geschiedt de in- schryving evenwel uitsluitend in het Stadhuis. harnis. Rockanje, Den Briel, Ridderkerk, Spijkenisse, Den Haag en Breda. De ploeg in Den Briel, waarvan een sergeant aan het hoofd staat, kan niet zoals de andere ploegen van Rotter dam uit worden bevoorraad. De ser geant moet daar zelfstandig inkopen. RESERVE POLITIE NAAR VALKENBURG. Hedenochtend is een detachement van de Reserve Politie met enkele bur gers naar het vliegveld Valkenburg ver trokken om aldaar assistentie te verle nen by het inpakken van levensmidde len en materiaal voor de geteisterde gebieden. Honderden onafgebroken werkzaam bij hulpverlening Sinds Zondagmiddag zijn honderden leden van het Leidse Studentencorps actief ingeschakeld bij de hulpverlening aan de geteisterde gebieden. Telkens weer vertrekken nieuwe transporten naar de bedreigde plaatsen om na een inspannende werkzaamheid te worden afgelost door verse hulptroepen. Onge veer 700 Leidse studenten zijn sedert Zondag gelyktijdig „in dienst" en het totaal aantal Leidenaars-mankracht be droeg gistermiddag al ruim 1200. Van nacht zijn er wederom 250 vertrokken. In ons Blad van Maandag vermeld den wij reeds hun prijzenswaardige ac tiviteiten op het eiland Voorae-Putten, waar zy o.a. werden ingezet by Abben- broek en Spijkenisse. Een hunner schrijft daarover elders in dit Blad uit voerig. De praeses Collegii. de heer H. L. J. Roelvink, met wie wy gistermiddag tij dens zyn drukke organisatorische werk zaamheden door een kort onderhoud hadden, vertelde ons, dat sindsdien grote groepen werkzaam zyn gesteld bij Rockanje. waar zij onder leiding van de oud-praeses-Collegii, mr W. J. Geert- sema, voortreffelijk werk doen bij het vullen van zandzakken. Dank zij een onafgebroken activiteit zijn vele duizen- Hedenochtend is op de Leidse Groen teveiling 320 kg witlof en 2.000 bos sel- dery in veiling gebracht, waarvan de I opbrengst wordt afgedragen aan het i Nationaal Rampenfonds. Uiteraard lie pen de pryzen hoog op. Bracht de partü witlof f764.40 op, de seldery ging voor totaal f. 534.van de hand. Een sym pathieke geste van kwekers en hande laars! den balen gebruikt kunnen worden bij het dichten der bressen in de dyken. Een andere groep van pl.m. 50 man is met een boot uit Rotterdam vertrok ken en werkt „ergens in Zeeland". Is er ten behoeve van een min of meer geregelde aflossing een bepaalde vervoersgelegenheid in het leven ge roepen? De heer Roelvink glimlacht even „Maar zeer ten dele. Officieel moet alles gaan via de Verkeersinspectie, maar de meerderheid der studenten gaat en komt „op eigen gelegenheid" Een dergelijke improvisatie kan in derdaad met een gerust hart aan Leidse studenten worden overgelaten Uit hetgeen ons zijdelings uit de nood gebieden ter ore komt, mag worden ge concludeerd, dat de Leidse „spes pa triae" daar voortreffelyk werk verricht. Bravo, heren! Diesviering Universiteit afgelast ALLEEN RECTORALE ORATIE GAAT DOOR. In verband met de overstromings ramp zijn alle feestelijkheden en bijzon dere colleges voor oud-alumni in het ka der van de Dies-viering der Universiteit afgelast. Alleen de rectorale rede op a.s. Maandagmiddag en de receptie na af loop vindt doorgang. Daar het overgrote deel der studen ten actief deelneemt aan de hulpverle ning, zijn alle colleges en een deel der examens opgeschort. Vermoedelijk zul len deze eerst na a.s. Maandag worden hervat. Gezien de vele kosten, die reeds zyn gemaakt, heeft de Diescommissie een beroep op alle deelnemers gedaan om de door hen betaalde gelden niet terug te vorderen. De som, die na aftrek der onkosten overblyft, stelt zy zich voor te storten in het Nationaal Rampen Fonds. Op het Marine Vliegkamp Valkenburgin Zuid-Holland heerst een enorme bedrijvigheidonafgebroken, dag en nacht, daveren de vlieg tuigen over de startbanen - de zware Amerikaanse Fairchild Packet- vrachtvliegtuigen, de wendbare, practische MLD-Sea Otters, vogels van allerhande pluimage - doch met één doel: hulp te brengen aan hendie in de overstroomde gebieden in nood verkeren. Want vanuit ..Valkenburg" regelt de Marine Luchtvaartdienst de ..droppings" van voedsel, water, rubberboten, vlotten, zandzakken en de meest uiteenlopende zaken, waaraan men in het geteisterde Zuid- Westen van ons land zo dringend behoefte heeft. Ook in het directe reddingswerk heeft de MLD een aandeel, hoewel dit hoofdzakelijk vanuit Gilze Rijen, waar men over hef schroef vliegtuigen beschikt, wordt georganiseerd. De Generale Staf bepaalt, waar red dingswerk moet worden verricht en waar droppings noodzakelijk zijn en geeft dit respectievelijk door aan Gilze Ryen en „Valkenburg", die voor de uitvoering zorg dragen. Dankzy de medewerking van de mili taire autoriteiten op het vliegveld „Val kenburg" konden wy enige indrukken opdoen van de geweldige activiteit, die daar ontplooid wordt, om de noodge bieden te helpen. Hangar vol lading In een der grote hangars liggen kolos sale hoeveelheden voedsel- en andere pakketten, die door vrachtauto's zyn aangevoerd en door het grondperso neel worden overgebracht naar het platform, waar de vliegtuigen, onmid dellijk na de landing van een vorige Een zending van ongeveer 1000 kg in balen verpakte lakens en dekens kwam gistermiddag per vliegtuig uit Oslo op Schiphol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Noorse Roode Kruis, in auto's geladen, die ze transporteerden naar boten van de Rederij Kopps. die voor het ver voer naar Goes zorgdraagt. vlucht, tanken en worden volgeladen om weer te vertrekken naar het overstroomde land. Van de Marine Luchtvaartdienst zyn het vooral de Mitchell's en de Harpoon's die grote hoeveelheden pakketten over brengen, doch ook de Sea Otters (zeer wendbare amphibie-vliegtuigen) doen prachtig werk Firefly-jagers verzorgen de communicaties boven de getroffen gebieden. Ook verscheidene Amerikaanse toe stellen nemen aan het droppingswerk deel. Wy noemden reeds de zware Fair child Packet's, die in hun logge, aan de achterzyde geheel openklapbare, romp een massa (zelfs een tank) kunnen ber gen. Verder zyn de Amerikanen verte genwoordigd met een drietal Dakota's. De LSK heeft ook een aandeel in de droppings, met enkele Dakota's en Beechcraft machines. En tenslotte verleent ook de Rijks luchtvaartdienst vanaf „Valkenburg" steun aan de noodgebieden. Gevaarlijk reddingskarwei „Wy maakten voor eigen risico een landing bij een, stuk dyk op Schouwen Duiveland" zo vertelde ons majoor vlieger Meyer, die juist uit zyn Sea Otter was gestapt. „Er waren op dat, geheel door het water omringde, stuk dyk ongeveer 80 mensen bij elkaar, en de helicoptcres waren druk bezig an deren hulp te verlenen. Het was ons Het zware Amerikaanse Fairchild Packet-vrachtvliegtuig wordt recht streeks vanuit de vrachtauto volge laden met voedsel- en andere pak ketten, die zullen worden „gedrop- ped" boven de overstroomde ge bieden. De Amerikaanse vliegers plegen dit vliegtuig ..Flying BoxcarJ' vliegen de vrachtwagen) te noemen. Foto L.D.-Van Vliet. onmogelyk, hen zo maar te laten zit ten, en wij besloten nadat het „linkvliegtuig", dat met alle hulpver lenende toestellen radio-contact on derhoudt ons had medegedeeld, dat wij zelf moesten bepalen wat te doen een landing in het ondiepe water uit te voeren. By de dijk stond een sterke stroming, die de Sea Otter dreigde mee te sleuren naar een gat in de dijk, doch tenslotte werd contact met do mensen op het droge gedeelte tot stand gebracht. Een oudere vrouw en ten zesjarig weesmeisje, die er het ergst aan toe leken te zyn, hebben wy aan boord genomen en naar .Valkenburg" overgebracht." Zo schetste majoor Meyer in korte trekken haastig, vóór de volgende vlucht, het riskante reddingskarwei, dat hy te zamen met Luitenant ter Zee Vlieger Munteren, had uitgevoerd. Op een andere plaats, waar een paar oude mensen in een hooiberg beschut ting hadden gezocht, lag in latten en afval het woord „Honger" op een dyk. Hier kon de Sea Otter voedsel laten vallen. Eén MLD-vliegtuig opereert niet van uit „Valkenburg", maar vanuit Gilze Rijen. Het is 't enige Nederlandse hef- schroefvliegtuig, een „Sikorsky", die de schone naam. „Jezebel" draagt. Dit toe stel heeft, samen met zijn buitenlandse soortgenoten, heel wat mensen uit be narde omstandigheden gered. Het is een goed ding, voor het opsporings- en red dingswerk van de Marine Luchtvaart dienst in het algemeen, dat er binnen kort nog meer van deze toestellen uit Amerika zullen wordengeleverd. Want ook zonder een overstromings ramp als die, welke ons land thans heeft getroffen, is de Marine Lucht vaartdienst vaak, zeer vaak, in actie om steun te verlenen aan mensen, die in nood verkeren: als de Opsporings- en Reddingsdienst te hulp wordt geroepen voor scheeps- en vliegtuig ongelukken op zee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Zó zijn er: f. 11.gevraagd voor overzetten! (Van onze Haagse redacteur). Een Hagenaar, die met een wagen van een Haagse firma op last van het Roode Kruis op weg was naar Zuid-Beijerland om daar dekens, matrassen en meubilair te brengen, deed op zijn tocht een hoogst onaan gename ervaring op. Men kwam met de auto bij het veer van Heke lingen naar Nieuw-Beijerland, een particulier veer. De eigenaar eiste betaling voor het overzetten van de wagen, hetgeen neerkwam op f 11.- inclusief de begeleider. Direct is bij aankomst hiervan melding gemaakt j bij de burgemeester van Zuid- j Beijerland. De Haagse vrijwilliger was ver- j ontwaardigd over het optreden van de eigenaar van het veer, die slechts wilde overzetten, nadat betaald was, I lllllllllllllllllllllllllllllllllll'lilllllllllliillllllllllilllllllllllllllllll

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2