Brug van hulpvaardigheid brengt vele duizenden naar land van veiligheid Duizenden boten en honderden vliegtuigen verrichten heroïeke taak ABDIJSIROOP WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Het marinevliegkamp Valkenburg nabij Leiden werkt op volle toeren, dat wil zeggen, zolang het dag is, want zodra de duisternis is gevallen, wordt het voor de vliegers uiterst moeilijk de plaats van bestemming (zo het niet een grote stad is) temidden van de waterwoestenij te vinden Gisteravond nog kwam een Oxford van de L. S. K. onverrichterzake terug. Het toestel had babyvoedsel in Ooltgensplaat en blikken water in Nieuwer- fcerk moeten „dropppen", maar kon door het slechte zicht de doelen niet vinden. Het bracht de kostbare artikelen dus weer mee terug Dit toestel is, zodra het daglicht doorbrak, vanmorgen opgestegen. De ondervinding van Maandag en Dinsdag heeft geleerd, dat de „drop pings" overdag meestal wel terecht komen. Maandag zijn van het vliegkamp Valkenburg 48 vluchten uitgevoerd, voornamelijk naar Goeree-Overflakkee. Dinsdag kwam men op dit vliegkamp tot ruim 80 vluchten en werd het operatiegebied uitgebreid tot de Zeeuwse eilanden. Sindsdien kan men spre ken van een luchtbrug. In de „operations room", de ziel van deze luchtbrug, ligt een grote stafkaart van het noodgebied uitgespreid. Als een vlucht is volbracht, wordt een knop in de desbetreffende plaats geprikt. Toen wij Dinsdagavond om 9 uur in het kamp aankwamen, zaten knoppen op alle plaatsen, die de laatste dagen in de belangstelling van de gehele wereld staan. De Sea-otters zijn voor reddings werk het meest geschikt, omdat ze slechts een diepgang van 50 cm. heb ben. Toch is een van deze „Sea-ot ters" gistermiddag bij een landing in een der Zeeuwse polders blijven steken, en wel op eenbed, dat net onder de wateroppervlakte ver scholen lag. Een van de grote hangars op het vliegveld Valkenburg ligt vol met voorraden, babyvoedsel, kaarsen en medicamenten, tot rubberboten voor 25 personen toe. Bovendien liggen daar nog 27.000 broden en een paar honderdduizend zandzakken, die van daag gedistribueerd zullen worden. DUIZENDEN BOTEN. Sinds Zondag zijn er ongeveer 2000 kleine vaartuigen, van mijnen vegers tot sloepen en reddingsvlotten en alles waarmee men zich op het water kan bewegen, naar het over stroomde gebied gegaan. De regeling daarvan is in handen van de marine-commandant in Rot terdam. Het zijn zowel vaartuigen van de marine als van burgers. Naar Zierikzee en Brouwersha ven is er een zeer grote concentra tie van vaartuigen. Zo vertrokken uit Den Helder vier mijnenvegers. Voorts werden er 8 IJ-boten, snelle motorboten van de marine, een on gekend aantal motorsloepen, alsmede aluminium en rubber reddingsvlot ten heen gebracht. Onder de andere schepen bevonden zich twee coasters van 200 ton, het jacht Atlanta met een chirurg aan boord en een vaartuig met 16 dok toren. VAN NOOD NAAR BETREKKELIJKE VEILIGHEID. De vijftien op Woensdrecht gesta- tionneerde helicoptères hebben giste ren honderden mensen uit hun be narde positie kunnen bevrijden. Na de alarmerende berichten over de zeer ernstige toestand te Bruinisse en Oosterland zijn de toestellen daar heen gedirigeerd. Zij hebben er vele mensen gered en naar uitwijkplaat sen overgebracht. Dinsdagavond zijn zij op Woensdrecht teruggekeerd. Vandaag bij het krieken van de dag zijn zij opnieuw opgestegen met me dicamenten, voedsel en dekens. De „Austers" van de Koninklijke Luchtmacht zijn op het strand van Schouwen-Duiveland geland. Zij heb ben dekens gebracht en zijn terugge keerd met vluchtelingen. HELICOPTèRE BOVEN OUDE TONGE. Kapitein Tremerie van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena, die zich na een dringende oproep uit Amsterdam onmiddellijk met een hefschroefvliegtuig naar het eiland Overflakkee begaf, heeft te Brussel een relaas van zijn tocht gegeven. Hij was met zijn helicoptère neer gestreken in Oude Tonge op een stuk nog boven het water uitstekende dijk, die in verbinding stond met een der tigtal geheel door water, omringde woningen. Hier hadden 400 personen een toevlucht op zolders en daken gezocht. Op zijn tocht naar Overflak kee had de piloot grote moeite zich te oriënteren-, omdat vrijwel alles on der hem blank stond. Onderweg zag hij in deze watermassa talrijke men sen vanaf de daken hunner huizen wanhopige tekens naar zijn vliegtuig geven. Het hefschroeftoestel werd te Oude Tonge met grote geestdrift ont vangen. Bijna al deze lieden hadden Maandagmorgen om vier uur plotse ling, verrast als zij waren door de springvloed, hun huizen in de om geving moeten verlaten. Kapitein Tremerie gaf zich echter pas wer kelijk rekenenschap van de ernst van de toestand toen hij van de burge meester vernam, dat naar schatting -in deze gemeente alleen reeds 60 (men zal echter rekening dienen te houden met een aanmerkelijk hoger cijfer) personen om het leven waren gekomen. De piloot deelde mede, dat hij de volgende morgen vroeg zou vertrekken en dan de post van het dorp mee zou nemen. Onmiddellijk zette het gehele dorp zich koortsach tig aan het schrijven. Intussen had de piloot gelegenheid met de burgemeester een lijst op te maken van de behoeften van het dorp. De enige dokter was bezig de gewonden te verzorgen. De dokter is inmiddels oververmoeid in elkaar gezakt en vervangen door een „ge dropte" militaire arts. In het droog- gebleven gemeentehuis en in een ho tel sliepen 's avonds de vluchtelingen op de biljarten en op de grond. De volgende dag om zes uur vertrok ka pitein Tremerie met drie kg. post naar Woensdrecht, waar hij werd ontvangen of hij door de Voorzienig heid was gestuurd. Na opnieuw benzine te hebben in genomen, begon de piloot hierop een pendeldienst tussen Oude Tonge en Woensdrecht. Hij bracht medicamen ten, kleding en levensmiddelen naar Oude Tonge en keerde met vluchte lingen terug. De wanhoop waarin deze dikwijls verkeerden was pijn lijk om aan te zien, zo vertelde hij. Kinderen zochten naar hun verdwe nen ouders en ouders zochten naar hun kinderen. Van een familie met 12 kinderen werden alleen de va der en een jongen gered. In Woensdrecht kreeg de Belgische helicoptère versterking van- een Ne derlands marinetoestel. De hulp van deze beide hefschroefvliegtuigen was van onschatbare waarde, daar zij tot Maandag 17 uur de enige communi catiemiddelen met Overflakkee bete kenden. Dank zij de hulp, die het Belgische toestel bood kon, in over leg met een Nederlandse officier, een hulpprogramma worden opgesteld. Nauwkeurige gegevens konden ook worden overgemaakt aan de tweemo- torige bommenwerpers, die des mid dags op de plaatsen, waar de nood het hoogst was pneumatische vlotten afwierpen. EéN TOESTEL REDDE 35 LEVENS. Na hulp gebracht te hebben aan Oude Tonge vloog de helicoptère naar I Goes. Hier kan het alleen maar neer- strijken op het autoterrein naast het j ziekenhuis, dat door het water werd bedreigd. Rondom dit ziekenhuis heerste een grote bedrijvigheid. De gehele bevolking was bezig de stra ten op te breken om hiermee de dijk te versterken. Het doorbreken hier van zou een ware ramp zijn geweest. Kapitein Tremerie had veel lof voor de daden van de bestuurder van het Nederlandse hefschroefvliegtuig. dat door middel van een lier niet minder dan 35 volwassenen en zeven kinde ren van gevaarlijke plekken kon red den. „Men heeft echter in Nederland niet een of twee, doch 20 hefschroef vliegtuigen nodig en die hebben er wel voor twee weken werk". SCHEVENINGERS REDDEN 2000 MENSEN. De Scheveningse vissers, die uitge rust met 19 sloepen hulp hebben ver leend aan de inwoners van Abben- broek, Oudenhoorn en Zuidland, heb ben hun taak volbracht. Zij zijn gis teravond laat in Scheveningen terug gekeerd en wachten daar op nadere instructies. Zij hebben in- de afgelo pen dagen naar schatting van de bur gemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten ge red. Dé geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft ir. Ab- benbroek en Zuidland. Omstreeks elf uur gisteravond is de Haasdijk, de Slaperdijk van de polder van Abben- broek ten Noordwesten van Zuid land, door studenten en andere vrij willigers gedicht. Deze afsluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tus sen Zuidland en Abbebroek ge dicht. Op en achter eerstgenoemde dijk bevinden zich vele boerderijen, waaruit ruim 100 koeien konden wor den gered. De beesten zijn met schui ten overgebracht naar Abbenbroek. De centra van Zuidland en Abben broek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn militairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. Het water op het eiland Putten is gisteren iets gezakt. TRIESTE TAFRELEN. In de gemeente Stavenisse wonen 1700 mensen, zo vertelde ons de heer J. Leune, 2de ambtenaar ter secreta Een zending van ongeveer 1000 kg. in balen verpakte lakens en dekens kwam gistermiddag per S. A. S. vlieg tuig uit Oslo op Schiphol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Noorse Roode Kruis, in auto's van de Nederlandse afdeling van deze organisatie gela den, die ze transporteerden naar boten van de Rederij Koppe, die voor het vervoer naar Goes zorgdraagt. rie in Stevenisse. Hij is een van de ongeveer 470 vluchtelingen, die gis termiddag met het kustvaartuig „Crescendo" uit Stavenisse in Rotter dam aankwamen. De burgemeester is met een vijftigtal mannen achterge bleven en andere bewoners hebben hun toevlucht in Tholen en Yerseke gezocht. Met vissersboten ontvlucht ten weer anderen Stavenisse, ver telde ons deze ambtenaar, die ten slotte zei, dat er onzekerheid bestaat over het lot van twee a driehonderd mensen uit deze plaats. De aankomst van deze mensen te Rotterdam was een triest schouwspel. Een vrouw op krukken, een oud moedertje met een Zeeuwse witte muts, oude mannen, jonge mannen en vrouwen, kinderen en zuigelin gen. Sommigen hadden moeite over eind te blijven en moesten gesteund worden toen ze voetje voor voetje het schip verlieten. Opeens een kreet van een vrouw: „Je moeder is erbij". Dit gold een Rotterdamse agent, die meehielp de vluchtelingen, dat even na de aan- door velen werd herkend. „Je vader zit voor in het schip" vertrouwde een ander hem toe. Echter voor niet een ieder was een dergelijke gelukkige boodschap weggelegd. Onder de toeschouwers, die de droeve stoet aanschouwden, bevonden zich ook die familieleden verwachten te zien, doch die te ho ren kregen, dat men van het lot hun ner bloedverwanten niets wist. Op de kade stonden ongeveer zes ambulancewagens, die de mensen, die niét meer lopen konden, vervoerden. De anderen werden per bus vervoerd naar de Ahoyhal. evenals een aantal vluchtelingen, dat even an de aan komst van de „Crescendo" met sche nen uit Middelharnis, Dirksland, Zijpe en Den Bommel aankwamen. Op de rivier voeren vissersschepen stroomopwaarts waarschijnlijk op weg om landinwaarts hulp te gaan verlenen. EERSTE GROEPJE UIT STELLENDAM. Het was een droeve last, waarmee de Stellendam 16 gisteravond de ha ven van Scheveningen binnenvoer. Twee en twintig personen, onder wie zes kinderen, bevonden zich in de piek van het schip, een ongewone la ding voor een 30 ton botter uit het vriendelijke 2000 inwoners tellende nlaatsje op de dam tussen Goeree en Overflakkee. Met de angst nog in de ogen, met slechts een in de haast gegrepen jas aan, op klompen en pan toffels, kropen de mensen uit het luikje van het vooronder, waarna gastvrije handen zich direct over hen ontfermden. Met gecharterde particu liere personenauto's zijn de getroffe nen naar de dierentuin gebracht, vanwaar ze snel naar woningen van Hagenaars zijn vervoerd. „Een goede honderd mensen uit Stellendam zijn nog zoek", zo ver telde de schipper ons, „van wie er zeker zestig dood zijn. We zijn volko men door het water overvallen, want aan de mogelijkheid van een dijk doorbraak had geen van ons gedacht. Met zijn hele familie, mijn 61 -jarige ouders en mijn drie kinderen incluis, zijn we in mijn bootje gevlucht, waar we tot gistermiddag in hebben geze ten. Toen het water zakte, zagen we dat de dijk geheel was weggeslagen". Alle 35 bootjes van de Stellendamse vissersvloot zaten tjokvol met men sen, die uit doodsangst een goed heenkomen hadden gezocht voor het snel stijgende water. Sedert Maan dag zijn vele mensen overgenomen door roeiboten van de marine, die hen in veiligheid brachten. Zodoen de konden de lichte vissersbootjes worden ingeschakeld voor vervoer van voedsel en kleding. Na vijf uur varen kwam het scheepje in Scheveningen aan, waar de gehele kade van de binnenhaven was afgezet en verscheidene leden van het Roode Kruis stonden te wachten op het via de radio aange kondigde convooi vissersschepen met evacué's uit Stellendam en Middel harnis. Een ieder was paraat om alle mensen gastvrij te ontvangen. In plaats van dit convooi kwam slechts het ene scheepje met zijn 22 passa giers. De mensen waren evenwel niet minder welkom, want ook zij hebben de zorg van hun niet getroffen land genoten hard van node. BURGEMEESTER TIJDENS REDDINGSWERK VERDRONKEN Van Rilland Bath via Krabben dijke is thans een voetgangersverbin ding tot stand gekomen via een weg, die eigenlijk uitsluitend door mili tairen gebruikt mag worden. De in woners van Rilland Bath worden thans naar Bergen op Zoom en Ossen- drecht geëvacueerd. Hier zijn 12 j slachtoffers geborgen, waaronder vijf uit één gezin. Bij Krabbendijke zijn 200 militairen uit Maastricht aan de I Moerdijk bezig. i Het-is thans zeker, dat de burge meester van Rilland Bath is omge komen. Hij zou meegereden zijn met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lich ten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het ge luk, op het dak van de bus te kun nen klimmen, vanwaar hij later ge red werd. De dijkgraaf van de Frederikspol- der heeft een bijzonder woord van hulde gebracht aan de commando troepen uit Roosendaal. Deze hebben met taaie verbetenheid de dijk ver dedigd. Zij bleven stand houden, toen anderen wegtrokken. In Krabbendijke vertoeven thans 8 a 900 evacué's uitOostdijk, Gawe- gen Rilland en Waarde. Er is in dit gebied hulp van Belgische-militairen. De kom van Baarland op Zuid Beveland is thans droog. Hier staan 300 stuks vee bijeen. Zij zullen per boot weggevoerd moeten worden. Ellewoutsdijk is omgeven door bin nenzeeën. De Marine zal de bewoners evacueren naar Heinkenszand. De dijk bij Kattend ij ke, die bij het begin van de vloed zoveel gevaar opleverde, is nu versterkt en nage noeg geheel veilig. Gisteravond zijn te Middelburg via België 25 trucs met opleggers en trailers met aanhangwagens aangeko men. De wagens zijn beladen met le vensmiddelen en goederen. Van deze auto's vertrokken er gisteravond laat 13 naar Goes. Op Tholen is thans de toestand niet ongunstig. De burgerij van Sta venisse hier is thans geëvacueerd op 50 mannen na. OUDE TONGE EVACUEERT. In Dinteloord (N.-B.) zijn gister avond en vannacht evacué's uit Goe ree-Overflakkee, onder wie velen uit Oude-Tonge, aangekomen. Er is een noodziekenhuis ingericht, waar reeds een twintigtal zieken en gewonden opgenomen. De overigen worden na van eten en drinken te zijn voor zien verder vervoerd naar Ouden bosch en 's Hertogenbosch. In de loop van de dag verwacht Dintel oord nog veel meer geëvacueerden. Alle boeren in deze plaats hebben hun auto beschikbaar gesteld. KONINKLIJK HOSPITAALSCHIP Het koninklijk jacht „Piet Hein" is vannacht te omstreekt één uur langs de Wilhelmina-sluizen de Amster damse Sixhaven binnengekomen. Van daar gaat de reis naar Rotterdam voor het ontvangen van instructies. Aan boord bevinden zich tien perso nen. Behalve de kapitein en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend personeel. Voorts voert het jacht geneesmiddelen mede. LUCHTBRUG VROEG GEOPEND, De ongunstige voorspelling voor de komende 24 uur harde win.d uit Noordwestelijke richting heeft er mede toe bijgedragen, dat het mon stertransportbedrijf Valkenburg van morgen vroeg op volle toeren is gaan draaien. Nog vóór half tien waren al 30 toestellen onderweg naar de nood- gebieden, voornamelijk met zandzak ken, voedsel en warme kleding. Dat deze vroege starts mogelijk waren, is te danken aan het werk van de mannen in de transva-hangar, de voorraadschuur van dit bedrijf. Daar werden de ladingen klaar ge maakt en zoveel mogelijk reeds in de vliegtuigen gestouwd, zodat de vlie gers bij de eerste oproep konden op stijgen. Ooltgensplaat heeft het zo dringend nodige baby-voedsel in alle vroegte gekregen. De LSK-machine, die gisteravond onverrichter zake, moest terugkeren, heeft vanmorgen de opdracht volbracht. De vlieger vertelde ons bij terugkomst, dat het eiland Tiengemeten geheel onder wa ter staat. Hij had geen enkel schip in de nabijheid opgemerkt. Wel bij Nieuwerkerk, dat dringend om wa ter verlegen zat en ook kreeg en waar juist de evacuatie van de be volking was begonnen. Ook in Drei- schor, waar de Fokker. S 13 een dropping uitvoerde, is de evacuatie inmiddels begonnen. Helpt onmiddellijk Giro 9575 Rampboek t.b.v. slachtoffers De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte termijn c ii uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstro mingsramp, die ons land heeft ge troffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Genoem de vereniging heeft voor de verzor ging en de verspreiding dezer uit gave de belangeloze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de pa pierhandel en de drukkers belange loos hun diensten aan deze opzet zullen verlenen. Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn, de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. DEELNEMING VAN PRESIDENT SUKARNO. President Sukarno heeft Dinsdag in Makassar zijn leedwezen met de ramp in Nederland uitgesproken. De president, die op het ogenblik een reis maakt door Celebes en Borneo, vernam het nieuws over de ramp eerst in Makassar en verklaarde: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kinderen Gods". GELDELIJKE STEUN VOOR RAMPSLACHTOFFERS. De minister van Maatschappelijk Werk heeft alle burgemeesters en wethouders gemachtigd aan de slacht- Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AMS.fclv S Aavenentie) offers van de watersnood, voorzover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de noodzakelijke kos ten toe te kennen, overeenkomstig de regeling hulpverlening oorlogs slachtoffers (19401945). De hoofden van de bureaux van het betrokken departement in de provincies zullen voorlichting geven. Deze geldelijke hulpverlenings regeling ten behoeve van de slacht offers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari en werd na overleg tussen regering en Na tionaal Rampenfonds ingesteld. Na dere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende as pecten van de te lenigen nood is verkregen aan B en W. worden toegezonden. OVERZICHT VAN DE WATERSN000 IN ENGELAND NEDERLAND EN BEl&lE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5