T weede Kamer door regering voorgelicht De houding van minister Staf Pres* Eisenhowers stap inzake Formosa In Engeland zakt het water Overstromingen in O. Duitsland LORRIE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BlAD - PAGINA 3 Engeland beducht voor de gevolgen De Britse regering blijft van mening, dat het de vrije hand geven aan Tsjiang Kal Sjek ongelukkige politieke gevolgen zai hebben, zonder dat er voldoen de militaire voordelen tegenover staan. Met deze woorden gaf minister F den gisteren in het Lagerhuis uiting aan de Britse bezorgdheid over Eisen hower's besluit de zevende Amerikaanse vloot van Formosa terug te roepen. CHURCHILL ZWEEG. Eden achtte het echter van belang de zaak in haar juiste proporties te zien: „De neutralisering van Formo sa was een eenzijdige politieke actie geweest, waarmede de Britse rege ring zich niet had verbonden. Zij had plaats vóór de Chinese interventie op Korea". Engeland was reeds vorige week Vrijdag van Eisenhower's besluit op de hoogte gesteld. De dag daarop had de Britse regering haar standpunt tegenover de Amerikaanse regering uiteengezet. Labour's oud-minister van Buiten landse Zaken Herbert Morrison, wil de vervolgens Churchill uit zijn tent lokken over hetgeen hij met Truman en Eisenhower zou hebben bespro ken over Formosa. Maar de Britse premier maakte geen aanstalten het woord te nemen. Een koor van Labourleden f riep hem tóe: „Antwoord, antwoord", en Morrison zei: „Het is toch zeker ge permitteerd, dat wij de eerste minis ter iets vragen over de kwestie, waar we het nu over hebben?" Toen stond Churchill op, luide toe gejuicht door de conservatieven. Maar het enige wat hij zei was: „Over het onderwerp van mijn par ticulier.. besprekingen met verschil lende belangrijke personages in de Verenigde Staten heb ik niets meer te zeggeii". Labour was hiermede allerminst voldaan. Be van wilde weten, of Churchills bezoek aan de V.S. ..nu het een privé-bezoek blijkt te zijn" uit de schatkist is betaald. En Reginald Paget, een ander La- bourlid, achtte 't gevaar voor Hong kong zo gestegen, dat hij minister Eden verzocht te overwegen, de Amerikaanse zevende vloot door een andere (Britse) vloot te vervangen. De minster ging hier niet op in. Zinspelend op de aankomst van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles, in Engeland zei Eden, dat de hele zaak een niet te verwaarlozen teer punt vormde in de Brits-Amerikaanse be trekkingen. Met het oog op Dulles' komst was het hem liever geweest, dat het Lagerhuis zich wat gematig der had getoond in zijn commenta ren. EEN NADERE UITLEG? De Chinees-nationalistische ambas sadeur te Washington, dr. Welling ton Koo, heeft Dinsdag bij het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken om ophelderingen gevraagd betreffende het besluit van president Eisenhower. Na een onderhoud met de plaats vervangende minister van buiten landse zaken, Allison, verklaarde Koo tegenover verslaggevers, dat hij de indruk had gekregen, dat het de partement van buitenlandse zaken later var nadere uitleg van de bood schap van president Eisenhower zal geven. Koo was van oordeel dat de Chine se communisten het op het ogenblik „elders te druk nebben" om een aan val op Formosa te ondernemen. De vluchtelingenstroom naar het Westen Tweeduizend Oost-Duitsers zijn Maandag naar West-Berlijn uitgewe ken, het hoogste aantal dat ooit op een dag werd geregistreerd. Men meent, dat deze toevloed o.m. is ver oorzaakt door de landbouwtentoon stelling in West-Berlijn, die Maan dag door 23.000 personen uit Oost- Berlijn en Oost-Duitsland werd be zocht. Dinsdag weken 1.600 Oost- Duitsers naar West-Berlijn uit. Vele boeren bevonden zich Dinsdag onder de vluchtelingen. Ook week o.m een commandant van de Oostberlijnse volkspolitie uit. De afvoer van vluch telingen naar West-Duitsland heeft men moeten vertragen, aangezien in de ontvangstcentra in West-Duits land zich opstoppingen voordoen. AANTAL SLACHTOFFERS IS MINDER HOOG DAN MEN VREESDE Langzaam zakt het water in de overstroomde gebieden van Oost-Engefand. Duizenden soldaten en vrijwilligers werken ononderbroken aan het herstel van de zeeweringen. Het werk moet af en wel binnen tien dagen. Want dan verwacht men opnieuw een springvloed en het zal dan van de toestand van de zeeweringen afhangen of de ramp van de afgelopen dagen zich al ol niet zal herhalen. H. Vader bij jaargetijde Voor Pius XI Bij gelegenheid van het jaargetij de voor Paus Pius XI z.g. op 10 Fe bruari a.s. zal Z.H. de Paus voor het eerst weer in het openbaar verschij nen en persoonlijk de absoute ver richten. Dit blijkt uit de officiële uit nodiging voor de plechtige Requiem mis in de Osservatore Romano van Dinsdagavond. De plechtigheid wordt gehouden de Sixtijnse kapel. Celebrant is de nieuwbenoemde kardinaal Borgon- gini Duca, tot voor kort pauselijk Nuntius bij de Italiaanse regering. Tot het plechtige Requiem zijn alle in Rome aanwezige kardinalen, pa triarchen, bisschoppen en oversten van religieuze orden en congregaties uitgenodigd, als mede de overige dig nitarissen van het Pauselijke Hof, de leden van het Corps Diplomatique en van de Romeinse adel. In Ro meinse kringen verheelt men overi gens zijn bezorgdheid niet dat de H. Vader zo spoedig na zijn ziekte weer aan een dergelijke plechtigheid wil deelnemen. Deze kringen vrezen, dat de Paus. gezien zijn ontembare werklust, zijn krachten overschat. De doelmatigheid der M.S.A. hulp Een woordvoerder van het bureau voor wederzijdse beveiliging heeft te Washington medegedeeld, dat leiden de Amerikaanse zakenlieden en fi nanciers een bezoek aan een twaalf tal landen zullen brengen om een onderzoek in te stellen naar de waar de en de doelmatigheid van de Ame rikaanse hulp. De landen die zij zullen bezoeken, zijn o.m. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Denemarken. Nederland, België, Turkije, de Fhi- lippen, Indo-China en Formosa. De woordvoerder zei, dat het plan afkomstig was van Harold Sassen, de nieuwe administrateur van het bureau. Stassen bevindt zich thans met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, te Lon den. Volgens in West-Berlijn aangeko- men vluchtelingen zijn er in vele Oostduitse districten als gevolg van plotselinge dooi ernstige overstromin gen voorgekomen. De Oder, Elbe en de Nei^se zouden o.a. twee tot vijf km. buiten hun oevers zijn getreden, waardoor verscheidene dorpen onder water werden gezet, aldus deze be richten, die nog niet door officiële kringen bevestigd zijn. Achter het IJzeren Gordijn pleegt men geen ruchtbaarheid aan zulke rampen te geven. Terwijl men eergisteren nog in de stellige overtuiging leefde dat het aantal doden vierhonderd of daar omtrent bedroeg en dat dat aantal nog aanzienlijk zou stijgen is de jongste schatting niet meer dan 260 slachtoffers. Het getal daklozen be draagt ongeveer 30.000. Zesduizend van hen zijn in vluchtelingenkam pen ondergebracht. De Britse autoriteiten hebben Dinsdag te middernacht bekendge maakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de Zuidelijke oever van de Theems, als voorgoed verloren moet worden beschouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen, zijn gestaakt. Op het eiland Canvey worden, nu het water daar langzaam zakt, door de politie maatregelen getrof fen om plunderingen tegen te gaan. De politie controleert alle personen die het eiland willen betreden. Op het eiland Canvey zitten nog steeds driehonderd mensen die hard nekkig geweigerd hebben, hun hui zen te verlaten. Zonder water, zon der licht, zonder verwarming en bij na zonder voedsel hebben zij daar zwijgend zitten wachten totdat het water eigener beweging weer terug liep. Een vrouw die helemaal uit Wa les was gekomen om haar vader uit het overstroomde gebied te halen. deed haar beklag bij de politie: Ik kan hem niet bewegen om weg te gaan. Hij zit met zijn kanarie op de vliering en daar- blijft hij. Ook een blinde is met zijn vrouw op het eiland achtergebleven. Ik heb hier twaalf jaar gewoond, zei hij, en ik ben niet van plan om weg te gaan. Wij zullen ons heus wel redden. Koningin Elizabeth is op haar tocht door de getroffen gebieden door een politie-agent teruggestuurd. De man deed de koninklijke wagen stoppen en zei tegen de chauffeur, met zijn duim wijzend naar de passa giers die hij niet herkend had: Heb ben die lui hier bezittingen? Nee? Schiet dan op. Het is hier geen kijk dag! Te Kings Lynn is de toestand op nieuw gevaarlijk geworden doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege och tenduren van Woensdag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Op het eiland Canvey vonden le den vai. een reddingsploeg een drij vende wieg met een slapende zuige ling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. Ontploffing op Brits vliegdekschip Het Britse vliegdekschip Indomi table is gisteren gehavend binnenge lopen te La Valetta (Malta) met een grote schroeivlek op zijn romp en met de antennes van de radio achter zich aan slepend door het water. Op zee had zich een ontploffing voorge daan nabij een van de vliegtuighan gars. Daarbij zijn twee leden der be manning omgekomen en ongeveer veertig gewond. Het lag na de verschillende min of meer geheimzinnige ongevallen, wel ke zich aan boord van Engelse sche pen hebben voorgedaan, voor de hand om het eerst aan sabotage te denken. Officieel wordt echter uit Londen bekend gemaakt, dat hier geen sabotage in het spel wordt ge acht. Het ongeval is veroorzaakt door een ontploffing van benzine. De Indomitable kan 65 vliegtuigen aan boord hebben. Het schip is in 1S41 in dienst gesteld maar werd twee jaar geleden geheel opnieuw uitgerust. Bij die gelegenheid wer den er verscheidene geheime instal laties aangebracht in het radar apparaat van het schip. Prins Bernhard voorzitter van het Nationaal Rampenfonds Minister-president Drees heeft gis- aanvullende mededelingen doen en termiddag in de Tweede Kamer dan kunnen er beraadslagingen plaats meegedeeld, dat prins Bernhard, die vinden. heden in ons land terugkeert, bereid jren schermutseling met de com- is gevonden het voorzitterschap van munistïsche fractie, die weer voor het Nationaal Rampenfonds op zich te nemen. In verband met de uitzonderlijke omstandigheden heeft de regering besloten belastingfaciliteiten toe te staan voor giften aan het Rampen fonds. De rede van minister Drees werd door alle aanwezigen staande en met gespannen belangstelling aangehoord. De Kamer heeft over dc verkla ring van dr. Drees niet gedebatteerd en is tot Dinsdag 10 Februari uit eengegaan. Dan zal dr. Drees een aanvullende regeringsverklaring doen en zal eventueel debat volgen. Getracht wordt aldus verklaarde de minister-president een overzicht van de namen te verkrijgen, opdat fa milieleden kunnen worden ingelicht, den getroffen, zijn het slachtoffer I van deze ramp geworden, doch ook i een aantal van hen, die te hulp snel den, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het ge hele volk hen, die het leven lieten er. getuigt van haar deelneming met de in rouw gedompelde betrekkin gen van de slachtoffers. Wat de hulpverlening betreft de wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven. De regering stelt de blij ken van medeleven uit de West en uit het buitenland op hoge prijs. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke in een onmiddellijke behoefte voorzien. Provinciale evacuatiecommissaris- scn hebben alle nodige maatregelen genomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal onge veer 50.000 personen naar elders móe t-en worden ondergebracht. Dit cijfer kar. echter slechts met het grootste voorbehoud worden gegeven. De regering doet een dringend be roep op allen, die ondanks de wo ningnood nog in staat zijn slacht offers op te nemen, zich daartoe be schikbaar te stellen. (Daarna deed de minister-president enige zakelijke mededelingen over de belasting-faciliteiten en de finan-. ciering der hulpverlening, waarvan elders volledig gewag wordt ge maakt). De vergadering werd hierna voor enige minuten geschorst. Na herope ning stelde voorzitter Kortenhorst voor thans geen discussie te houden over de regeringsverklaring. De mi nister-president zal de volgende week een dissonant zorgde, volgde, omdat de heer H. Gortzak een voorstel wil de indienen om concrete vragen tot de regering te stellen. De voorzitter hield echter voet bij stuk en bracht zijn eigen voorstel in stemming, dat met 80 tegen 6 stem men (die der CPN) werd aangeno men. Onder de huidige omstandigheden moeten regering en volk zich blijven wijden aan de leniging van de nood en onder de huidige omstandigheden achtte de voorzitter der Tweede Ka mer het beter deze week niet te ver gaderen. Overeenkomstig zijn voor stel ging de Tweede Kamer uiteen tot Dinsdag 10 Februari. Helpt royaal! Giro 9575 Ten opzichte van 't humanistisch Thuishori* Jhr. Ruys de Beerenbrouck (K.V. P.) zei gisteravond in de Eerste Ka mer het te kunnen waarderen dat de minister van Oorlog ir. Staf (C.H. U.) zijn beleidsfout met betrekking tot het Humanistisch Thuisfront pro beert goed te maken door beperkii> gen aan te brengen in de faciliteiten die aan deze organisatie werden gege ven. „De Kerk moe onverkort haar recht op zending behouden", aldus de katholieke afgevaardigde. De zaak kwam ter sprake bij het debat over de begroting van Oorlog en Marine. Jhr. Ruys wees erop, dat de militairen die in een kwetsbare leeftijd zijn, niet mogen worden bloot gesteld aan de werfkracht van huma nisten die versterkt wordt door ver regaande tegemoetkomendheid van de overheid. Er was een monopoliepositie van de christelijke kerken gebaseerd op hun unieke positie Jarenlang zijn de aanvallen daarop afgeslagen, maar deze minister is enigszins overstag gegaan, aldus jhr. Ruys. De bewinds man lijkt murw gemaakt te zijn door acties als door de heer Vermeer (P. v. d. A.) gevoerd. De minister gaat uH van juiste principes maar hij is te soepel geweest. Het gaat er nu om of gelijkstelling ook in feite aan VRIJMAN TREKT BOETEKLEED AAN. In de Eerste Kamer heeft gister middag de heer W. C. Wendelaar (V. V.D.) als voorzitter voor de com missie van de verzoekschriften voor lezing gedaan van een ingekomen schrijven van de oud-rijksbouwmees ter de heer J. A. W. Vrijman uit Den Haag, wiens zaak onlangs in de Eer ste Kamer aan de orde was gesteld. De heer Vrijman verklaart hierin dat de Eerste Kamer volkomen te recht aanmerkingen had gemaakt over zijn optreden in de oorlogsjaren en hij erkende de Kamer op dit punt misleid te hebben. Hij achtte dit een gevolg van de schande en het leed die hem on schuldig waren aar.gebracht in de jaren 1923 tot 1940, zodat op het tijdstip van het uitbreken van de oorlog, toen hij 76 jaar oud was, zijn normaal denkvermogen volkomen in de war was geraakt. Hij verzocht de Kamer een minder gestreng oordeel over hem te willen vellen. Nadat mr. Wendelaar nog ge zegd had dat deze brief de schrijver eert, werd hiermede het punt als afgedaan beschouwd. HOUDING DER HERVORMDE KERK BIJ 100 JAAR KROMSTAF. Het modenamen van de Generale Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk is van plan richtlijnen te geven voor de houding, die in deze kerk moet worden ingenomen bij de viering van het eeuwfeest der Hiërar chie in Nederland. Het moderamen zal tevens publicaties over dit onder werp doen verschijnen. ..Het is ons gebleken", zo schrijft het moderamen" dat verschillende kerkeraden en verenigingen zich heb ben afgevraagd, of het ook gewenst was om naar aanleiding var. het eeuwfeest der R.K. hiërarchie in Ne derland, zoals dit rondom Hemel vaartsdag zal worden gevierd, tot het houden van bijzondere bijeenkomsten of tot andere activiteiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor gereed, in andere is men- nog in het stadium van overleg. „Het moderamen der generale Sy node acht het gewenst, dat over der gelijke voornemens enig voorafgaand overleg met het secretariaat wordt gepleegd. Zowel verwarring als dub bel werk kunnen op deze wijze het beste worden voorkomen. In ieder geval moge er op worden aangedron gen aldus dit schrijven dat alle activiteiten anti-papistische tenden- zen geheel weten te vermijden. Niet het negatieve geluid tegen Rome, maar het positieve getuigen voor de waarheid dient op de voorgrond te staan. Zo kan een waardig en ver antwoord bezig zijn met vragen rond om het Rooms-Katholicisme in Ne derland het beste dienstbaar worden gemaakt aan onze eigen taaie, de op bouw van de Hervormde Gemeente en de doorwerking van het Protes tantse getuigenis in ons volksleven". BRAND IN SCHOENFABRIEK TE DONGEN Door tot nu toe onbekende oor zaak ontstond Dinsdagavond om streeks 23.30 uur brand in de schoen fabriek van dc firma gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite de belendende gebouwen, waaronder hotel „Musis Sacrum", behouden. Van de fabriek werd weinig behou den. De schade wordt geraamd op 300 000.—. De fabriek was op beurs- polis verzekerd. het Humanistische Thuisfront ge weigerd zal worden Uitzonderings- humanistische conferenties willen, zijn dan ook onaanvaardbaar. Jhr. Ruys kon om wille van de ver draagzaamheid subsidies aan een in stelling als het Humanistisch Thuis front nog wel aanvaarden. In be paalde omstandigheden als aan be paalde voorwaarden wordt voldaan, maar de heer V xseboxse (C.H.U.) vond dat geen subsidie gegeven mag worden aan organisaties voor geeste lijke verzorging die zich niet op chris telijke grondslag baseren. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon- muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon- muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat u niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Pianotrio. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuin- bouwmededelinger.12.33 Hammond orgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsle ven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek. 13.20 Lich te muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie", hoorspel. 14.40 So praan en piano. 15.00 Voor de zieken 16.00 Gramofoonmuziek. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gramo foonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 Rege ringsuitzending: prof. ir. J. F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?" 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gramofoonmuz. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Disco gram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.15 „Om een Bagatel", hoor spel. 22.30 Gramofoonmuziek. 22.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwm ededelingen.) 12.56 Honderd jaar Kromstaf. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.35 -Sopraan en piano. NCRV: 14,00 Promenadeorkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Kamermu ziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 „De Zeeuwse Humor", causerie. 18.00 Strijkkwartet 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gramo foonmuziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 „Vragen aan voorbij gangers". 22.15 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Clave- cimbelrecital. DOOR CHARLES GARVICE 89) „Ik dacht altijd, dat je vader een verstandig man was, Guy", zei ze, toen hij plotseling opkeek, „maar ik zal mijn opinie moeten wijzigen. Zie je, hoe dat geslepen meisje hem in palmt?" „Bedoel je Lorrie Latimer?" zei hij streng. „Wie zou ik anders bedoelen?" ant woordde zij. „Waar doet ze het voor? Wat is haar motief?" „Ik weet het niet", antwoordde hij. „Ik zal het haar gaan vragen, als je wilt. Lorrie Latimer geslepen! Er is geen eerlijker meisje op de wereld en dat weet je heel goed!" „Ik weet, dat ze de zoon net zo kan inpalmen als de vader", zei ze ho nend, maar ze zag bleek en werkte geducht met haar waaier. „Laten we geen ruzie maken", zei hij koud. „Ik ga een sigaar roken", en hq verliet de kamer. Lorrie eindigde haar lied en zodra ze opstond, presenteerde de graaf haai zijn arm. „Dank je, lieve kind", zei hij. „Je hebt me veel genoegc-n gedaan. Nu moet je uitrusten", en hij bracht haar naar haar stoel terug. Toen ging hij naar lady Farnham en boog zioh over haar heen. „Dat is een allerliefst jong meisje", zei hij glimlachend op de manier van een oud man, die men een ge noegen heeft gedaan. „Wie? O ja!" zei lady Farnham, terwijl ze zijn ogen volgde. „Vind je ook niet? Arm kind, ze heeft haar vader verloren en 'net is haar slecht gegaan in de wereld. Je stelt dus be lang in haar? Zonderling! Ik ook! Ik heb haar broer en zuster te loge ren gevraagd." „Net iets voor jou", merkte hij op. „O ja, hoe heet ze? Ik heb het niet verstaan bij het voorstellen." „Haar naam? O, Latimer Do lores Latimer." De graaf Ijeek een ogenblik ver baasd, toen werd hij bleek en greep de leuning van de stoel vast. „Lorrie Latimer?" herhaalde hij verbouwereerd. „Lorrie Latimer! Grote goden!" „Wat scheelt er aan?" informeerde lady Farnham. „Bon je het vergeten?' 'zei hij haastig en zenuwachtig, zoals ze hem nog nooit gezien had. „Dat is bet. meisje, waarmee Guy had willen I trouwen! Het meisje, dat hij hij „Liet zitten!" riep lady Farnham ontsteld uit. „Goede genade! Sam*en in hetzelfde huis. Wat moet ik doen?" „Doen!" herhaalde de graaf ver drietig „Wat kunnen we doen? O, het is wreed!" „Ik ik verzeker je, dat het mijn schuld niet is-" zei lady Farnham haastig. „Ik wist het niet en al heb ik het ooit geweten, ik was haar naam toch vergeten. Wat moet ik doen? Ik kan haar niet wegsturen en ook Guy niet! Nu begrijp ik, waarom ze hem zo aankeek! Wat zal ik toch doen? Wacht! Ja! Ze is verloofd met Diana's broer. Sey mour Mel ford!" „Onmogelijk!" riep de graaf onge lovig uit. „Werkelijk! Maar waarom? Dat is de vraag. Ik ben er volmaakt zeker van dat ze niets om hem geeft! Kijk niet zo wanhopig, pas op. ze letten op ons," en ze legde haar hand op zijn arm. „Ik ik ben helemaal in de war," momjoelde de oude man, gebroken. ..Verloofd met die die schurk. Vergeef me, maar hij is 'n schurk!" „Dat weet ik," stemde lady Farn- I ham toe. ,.Maar ze is nu eenmaal met hem verloofd en dat ze hier is zonder hem, Is niet eerlijk tegen over hem. Ik zal hem hier invite ren!" De graaf stond haar zorgelijk en met stomme verbazing aan te kijken. „Arm kind, arm kind!" zei hij „en dat was dus 't meisje waar Guy van hield- Hier zit iets geheimzinnigs achter. Ik wilde, dat ik haar nooit gezien had. Ze ze heeft me onge lukkig gemaakt!" Lady Farnham glimlachte gefor ceerd. .Het is een ongelukkige geschiede nis,' zei ze zenuwachtig, „maar er is maar één weg om er uit te raken. Zoals ik reeds zeide, ik zal die Sey mour Meiford hier vragen." De woorden waren nauwelijks uit haar mond, toen de knecht de deur opendeed en de heer Seymour Mel- ford aankondigde! Hij kwam met zijn sluipende kattenstap binnen, brutaal glimlachend en boog zich over lady Famham's hand. „Vergeef mij. dat ik u stoor, lady Farnham," zei hij, „maar ik wist, dat n?ijn zuster hier was en ik kom haar over gewichtige zaken spreken." Lady Farnham had met de gewo ne tact van een vrouw van de we reld, haar tegenwoordigheid van geest teruggekregen. ..Wij verheugen ons, dat er 'n zaak is, die belangrijk genoeg blijkt te zijn, om u in ons midden te brengen, mijnheer Meiford. Daar ziet u Diana en juffrouw Latimer, gaat u ze gauw begroeten en komt u me dan vertel len dat u zich bij ons gezelschap aan sluit. Ik wilde u juist schrijven om u te verzoeken u bij ons te voegen." Met een buiging voor haar en voor de graaf, die slechts flauwtjes terug- knikte, gleed Seymour naar Diana. Ze keek op met kwijnende onver schilligheid en verbazing. „Seymour! wat ter wereld kom j'ij hier doen?" zei ze. „Stil!" antwoordde hij, zich over haar heenbuigend. „Er is iets ge beurd ik zal op je kamer komen en het je vertellen. Waar is Lorrie?" Diana keek rond en haalde haar schouders op. „Ik zie haar al," zei hij en hij ging naar de aangrenzende kamer, waar Lorrie met Guy stond te praten. Ze stond met haar rug naar Seymour ioe en toen hij kwam toelopen noem de hij haar naam. Hij zei het zacht genoeg, maar het resulaat was verschrikkelijk. Lor- rie's zenuwen, die de laatste tijd niet al te sterk waren, waren de gehele avond reeds strak gespannen geweest en toen ze zijn stem hoorde, viel ze flauw. Guy ving haar in zijn armen op, maar Seymour zei met een hatelijk glimlachje: ,.Ik geloof, dat dit mijn plicht is, lord Kendale." en hij sloeg zijn arm om haar heen. Even bleven de mannen elkaar aanstaren over het bewusteloze meis je, toen gaf Guy haar over terwijl hy een vloek oo zijn lippen smoorde. „Je hebt gelijk!'" zei hij, alsof de woorden hem werden afgedwongen. ,.Ik zal lady Farnham sturen." HOOFDSTUK XXVHI Seymour Meiford deed het gordij- met zijn linkerhand opzij, terwijl hi met zijn rechter Lorrie ondersteunde- en rien lady Collop. „Wilt u misschien even hier ko men? Juffrouw Latimer is flauw ge vallen!" Er was onmiddellijk drukte en ont steltenis. Lady Farnham kwam rus tig en beheerst bij hem. Ze begreep alles onmiddellijk. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4