HULP UIT VELE LANDEN CStefariite A Belastingfaciliteiten voor schenkingen aan het Rampenfonds 175*000 ha* land overstroomd! Prins Bernhard Schade is enorm Noodgebieden ingedeeld terug WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ook de Paus stortte een bijdrage in het Nationaal Rampenfonds Uit vele landen in de wereld wordt hulp aan het overstroomde gebied van Nederland gezonden. Hulp in velerlei vorm. Vliegtuigen. Rubberboten. Dekens. Bulldozers. Gereedschappen. Troepen. Maar ook geld. En aanbie dingen om kinderen te huisvesten. Z.H. de Paus heeft een bedrag van 30.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. aan Europa" De Westduitse snelwegen boden een aanblik als in de laatste oorlogs dagen. Lange gemotoriseerde colon nes met Amerikaanse troepen en uit rusting, kranen en bulldozers dave ren in de richting van ons land. Overal in de steden zorgen benzine depots voor een snelle voortgang. Maar niet alleen de Amerikanen weren zich geducht. Bij Dusseldorp zetten zich gistermiddag 300 Britse en i Canadese militairen in beweging naar onze grenzen. Eerder al waren 1 13 Britse landingsvaartuigen, te za- men met drie motorbarkassen van de Britse Rijnflottielje, uit Krefeld naar Rotterdam vertrokken. En hier volgt d3n, kort samenge vat, wat verschillende landen voor onze hulpverlening hebben gedaan of willen doen. Ver. Staten. Over de hulpver lening op grote schaal van de Ver. Staten zijn reeds afzonderlijke be richten verschenen. Engeland (zelf zwaar getroffen). Negen helicopters, enkele uitgerust met windassen, werken in Zeeland bij het redden van mensen. Ieder toe stel kan twee passagiers vervoeren. België (ook ernstig geteisterd). Er is een „fonds voor Nederlandse ge- teisterden" gevormd. Belgen in Ne derland kunnen daarvoor storten op giro 17.50.70 van de Belgische am bassade in Den Haag. Frankrijk. Spoorwegmaterieel. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft aangeboden voor onderdak van Nederlandse kinderen te zorgen. De aartsbisschop van Nice bood aan 10Q0 kinderen uit de getroffen gebieden enige maanden verhaal te schenken aan de Rivièra. Bij de Nederlandse consul in Lyon zijn al honderden pakketten kleding bezorgd, die de KLM naar ons land zal vervoeren. Overigens heeft de KLM op al haar internationale lijnen zoveel mogelijk gratis-ruimte beschikbaar gesteld om de gaven over te bren gen. Uit Zwitserland b.v. zou van avond 1000 kg. dekens en linnengoed komen. Uit Frankrijk voor 600 kg. goederen. Huisvesting. West-Duitsland, Tal van steden willen Nederlandse kinderen huis vesten. Munster b.v. kan er 100 ber gen. De regering heeft reeds 15 mo torboten, elk 14 meter lang, uit We zel naar ons land op weg gezonden. Negen andere uit Mainz zullen wel dra volgen. Officieel is meegedeeld, dat de hulp voornamelijk zal bestaan in technische uitrusting, zoals ma- chines, pompen, electrische appara tuur. De Westduitse loodgieters en gasfitters willen graag komen helpen bij het herstel, en de uitstekend uit geruste „Technische Nothilfe" staat eveneens gereed om naar hier te komen. Geld. Het Westduitse vakverbond heeft als eerste schenk ng 50.000 Mark ge geven. Aan de mijnen en andere gro te bedrijven is gevraagd, hulpploegen naar Nederland te sturen. En het Ne derlandse Roode Kruis krijgt voor 25.000 geneesmiddelen van de Farb- werke Hoescht in Frankfort. Zwitserland. 100.000 Francs van de regering voor het Zwitserse Roo de Kruis, dat dit geld zal verdelen over Nederland. Eelgië en Engeland. Een hulpactie voor ons land bracht in enkele uren al 450.000 francs op. Het comité „Hulp schonk 5000 francs. Postzegels met toeslag. Denemarken. De Deense PTT ge ven een speciale postzegel met een toeslag uit. Een derde van de op brengst gaat naar Nederland. Om snel te kunnen werken wordt een bestaande zegel van de koning van een opdruk voorzien. Verder is een vliegtuig vertrokken met meer dan 50 rubberboten van verschillende grootte. Voorts geld, kleding, voed sel. En het Staatsorkest zal een con cert ten bate van ons land geven, waarvoor de Nederlandse dirigent Eduard van Beinum uitgenodigd zal worden. Kinderschoenen. Noorwegen. Twee Dakota's zijn op weeg naar ons land met 500 paar kin derschoenen, tientallen rubberboten, dekens, uitrusting voor 24 ziekenhuis bedden alle gaven van particulie ren. De bladen zamelen geld in. Zweden. Het koninklijk paar en prinses Sibylle hebben 3500 kronen 1 geschonken. Er korr en grote aantal len dekens en kindervoedsel. De Zweeds-Nederlandse vereniging en de Nederlandse club zamelen kleding en dekens in. Italië. Twee militaire vliegtuigen onderweg met voedsel, medicamen. ten, beddegoed, vaartuigen, vruchten en wijn. De zeevacantiekolonie te Ti- hennia kan 1000-1200 evacué's opne men. Geldinzamelingen in Rome, met een groot bedrag van de rege ring. Oostenrijk. Aan de gezant in Den Haag is gevraagd, hoe het beste ge holpen kan worden. Australië. De burgemeester van Melbourne heeft de staat Victoria opgeroepen, geld in te zamelen. Egypte. De Egyptische gezant heeft het Roode Kruis in zijn land ver zocht, in verbinding te treden met het Nederlandse Roode Kruis. Pakistan. De zaakgelastigde van dit land te Den Haag heeft zijn auto met chauffeur, een secretaresse en nog een lid van zijn personeel ter be schikking gesteld. Zuid-Afrika. Maatregelen op gro te schaal worden getroffen. Canada. Het is mogelijk, dat er in Canada een nationaal fonds wordt opgericht om de werkzaamheden van de verspreide organisaties te coördi neren. Ook de Nederlandse emigran ten in Canada kwamen het moeder land te hulp. De Nederlandse am bassadeur riep een fonds in het leven dat door Nederlanders uit alle delen van het land wordt gesteund. Drie Nederlandse kerken in Ed monton schonken reeds 1.500 dol lars. De KLM bood aan de ingezamelde goederen zonder vergoeding naar Nederland te vervoeren. MGR. MUTSAERTS SCHENKT TIENDUIZEND GULDEN Naar het K.N.P. verneemt, heeft Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch 10.000 geschonken ten be hoeve van de slachtoffers van de wa tersnood. De bisschop zelf is door een griep aanval verhinderd de getroffen gebie den te bezoeken. Hij zal derhalve ook geen audiënties verlenen. De bisschop van Breda heeft een bezoek aan de Westhoek van Brabant ge bracht. OOSTPRIESTERHULP ZENDT AL HAAR VOORRADEN NAAR NOODGEBIEDEN. De Actie Oostpriesterhulp, die goe deren en gelden inzamelt ten behoeve van de ontheemden in Duitsland en I Oostenrijk, zal de komende maanden heel haar apparaat ten dienste stellen van de noodgebieden. Er gaan geen zendingen meer naar Duitsland, doch zolang de nood heerst wordt de ge hele voorraad kleding en levensmid delen naar de noodgebieden in ons land gezonden. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 labiet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n 4tje doei wonderen.' (Advertentie) Minister Drees heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat voor giften ten gunste van het Nationaal Rampenfonds belastingfaciliteiten rollen worden verleend, Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschaps belasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van gifter. zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die van het loon aan het Nationaal Rampenfonds worden afgestaan, behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de slachtoffers aan bet Rode Kruis en andere daartoe aangewezen instanties worden geschon ken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld en goederen zal geen schenkingsrecht worden geheven. Aan de ontvangers der belastingen is opgedragen verzoeken om uitstel van betaling van de getroffenen op ruime schaal in te willigen. In een vergadering van de Tweede Kamer gaf Minister- president Dr. W. Drees, gistermiddag een overzicht van de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden, Tijdens de toespraak van minister Drees: juist achter hem, Minister Beel, verder van links naar rechts de Ministers Staf, Algera en De Bruyn. Op de achtergrond een kaart van de getroffen gebieden in Zuid-West Nederland. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lij den. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied on geveer 60.000 bedragen, zodat heit totale aantal ernstig door de waters nood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Duizenden koeien en var kens en tienduizenden kippen heb ben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen, moet er rekening mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en land- bouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitgezaaide granen, suikerbieten en zovoorts moeten worden afgeschre ven. Veel zal afhangen van de snel heid, waarmede het water zal ver dwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zul len kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar Hoewel exacte cijfers moeilijk-te geven zijn, schatten deskundigen de opper vlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant op ongeveer 175.000 hectare. vrucht voort te kunr.en brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kun nen werken. De binnenlandse voor ziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar geacht. Het omgekomen vee. De evacuatie van het vee uit de getroffen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voor lopige ramingen is van het vee op Goere-Overflakkee 90 pet. verdron ken, (ongeveer 9000 stuks). In het overige gedeelte van Zuid-Holland zijn naar schatting 1000 dieren ver dronken. De verliezen van de veestapel in N.-W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de vee stapel in dit gebied is nog aan de gang. Aangenomen moet worden, dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Er zyn nog geen be richten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verlie zen gevreesd. Rovers die van de ramp profiteren Zelfs in de geteisterde gebieden van Zeeland en West-Brabant, in Amsterdam en Den Haag en ver moedelijk ook nog wel in andere ste den, zijn diefstallen geconstateerd van goederen, die het eigendom wa ren van de zo zwaar getroffen slacht offers van de watersnood. Er zijn nauwelijks woorden voor te vinden om deze schandelijke misdrijven aan de kaak te stellen. De gewestelijke commandanten der rijkspolitie in de districten Zee land en Noord-Brabant, hebben zich genoodzaakt gezien, veel manschap pen die uit andere delen van Neder land naar de bedreigde gebieden zijn gedetacheerd, opdracht te geven de alleen staande boerderijen te bewa ken, opdat de huizen niet worden leeggeroofd. Zo zijn o.a. te Rilland Bath diefstallen geconstateerd. De groepscommandant der rijkspo litie te 's-Gravendeel heeft de op sporing en aanhouding verzocht van de bestuurder van een grote veeauto die te 's-Gravendeel een grote partij varkens op zijn wagen laadde om de dieren in veiligheid te brengen, doch van wie men niets meer heeft vernomen. Maar niet alleen sluipen dieven en rovers rond op het platteland, ook in de grote steden zijn mensen te vinden die proberen zich te verrij ken aan goederen die het Nederland se volk offerde voor de slachtoffers. Zo verscheen gisteren in het vei ligheidsmuseum aan de Hobbema- straat te Amsterdam een vrouw die zich z.g. met enige evacué's uit Zee land aanmeldde en vertelde dat zij allen dringend om kleding verlegen .waren. Nyvere handen zochten on middellijk allerlei kledingstukken uit, maar toen men aan het passen en meten was, ontdekte een der Rode Kruishelpsters dat een der vrouwen een Amsterdamse juffrouw was, die zich een keurige deux-pièces had la ten aanmeten. De dievegge werd on middellijk gearresteerd _n naar het politiebureau Leidseplein overge bracht. Op last van de officier van justitie zal de vrouw voorlopig in hechtenis blijven. In de grote zaal van het veilig heidsmuseum te Amsterdam zijn eni ge rechercheurs gedetacheerd, die nauwlettend toezien op allen die hier binnen gaan en een groot aantal re chercheurs is opgedragen, in alle wij ken waar inzamelingen van kleding en geld worden gehou Jen, een oogje in het zeil ie houden. Enige malen werden mannen aangehouden, die zonder legitimatie kleren hadden in gezameld. TERUGGEROEPEN OP HUN POST De burgemeester van 's-Gravendeel heeft de gemeentesecretaris en de gemeente-ontvanger die met onbe kende bestemming geëvacueerd zijn, teruggeroepen naar zijn gemeente. De gemeente-administratie dreigt in de war te lopen. De noodgebieden zijn als volgt in gedeeld: Vak 1. Zeeuwsch Vlaanderen: com mandant kapt. Hasrsma Buma te Ter- neuzen. Vak 2. Noord-Beveland, Zuid-Be veland, West van het kanaal Hans- weert-Wemeldinge; commandant ma joor Potteboom in Middelburg. Vak 3. Tholen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid-Beveland, Oost van het kanaal Hansweert-Wemeldinge; commandant luit. kol. Pino in Bergen op Zoom. Vak 4. Steenbergen, Fijnaart, Dins- teloord, Willemstad, Oud-Tholen, St. Philipsland, Schouwen-Duiveland; commandant kol. Anthonie in het ge meentehuis te Steenbergen. Vak 5. Standdaarbuiten, Zeven bergen, Moerdijk, Hoge en Lage Zwa- luwe, Geertruidenberg, Raamsdonk- veer; commandant luit. kol. Durant in Zevenbergen. Vak 6. Langstraat van Raamsdonk- dorp tot Baardwijk, Hank, Dussen, Werkendam; commandant kol. Be renschot, Fred. Hendrikkazerne in Den Bosch. Verwelkomd door H.M. de Konin gin en minister Beel is Prins Bem- bard vanmorgen te half acht met de „Olivier van Noort" uit New York op Schiphol teruggekeerd. Na op het vliegveld van Idlewild een korte verklaring te hebben af gelegd over de grootste catastrophe welke ons land in vredestijd ooit, sinds de middeleeuwen, heeft onder gaan, is prins Bernhard gisteren met het lijntoestel van de K.L.M. naar Nederland vertrokken. De prins heeft het voornemen zich vandaag met 'n Dakota naar Valkenburg te begeven en zich ter beschikking te stellen van de commandant van de afdeling transportvliegtuigen van de lucht macht. De Prins heeft vier vliegtui gen ter beschikking gesteld, de Nati onale Luc'ntvaartschool tien. ZIEKENFONDSEN WILLEN MILLIOEN GEVEN. Het Centraal Overleg van Zieken fondsen heeft de voorzitter van de ziekenfondsraad telegrafisch verzocht om een spoedvergadering te houden. De ziekenfondsen willen in deze ver gadering een gift van één millioen gulden voor de slachtoffers van de watersnood aan de orde stellen. Dit bedrag zou volgens hen kunnen worden verstrekt uit het Vereve ningsfonds. Het Algemeen Neder lands Onderling Ziekenfonds stelt af zonderlijk een bedrag van 30.000 gul den beschikbaar. De afdeling Sociale Bijstand van de Nederlandse Spoorwegen is thans be zig met informaties bij het personeel naar de verlipzen, welke men heeft geleden. De eerste (voorlopige) voor zieningen zijn voor de spoormannen- in-nood getroffen. SCHADE AFSLUITDIJK EEN MILLIOEN. De schade die de storm en het overslaande water aan de Afsluitdijk hebben toegebracht wordt geschat op één millioen gulden. De leiding van de Dienst Zuider zeewerken heeft de Afsluitdijk on derzocht. Zij heeft daarbij vastge steld, dat er geen aanleiding is wij zigingen in de constructie van de dijk aan te brengen. Alleen de Balg zanddijk, de verbinding tussen Ewijcksluis en de kust, die het meeste schade heeft opgelopen, zal worden verstevigd. SNEL RECHT. Op Walcheren hebben een be roepssergeant-majoor en twee be roepssergeanten zich met grove ver onachtzaming van hun plicht ont trokken aan de hulpveleningswerk- zaamheden, waarvoor zij waren in gezet. Zij zijn onmiddellijk gedegra deerd. Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk „Het Gat" te Papendrecht te dichten, met welk werk men reeds goede vorderingen maakt. Een overzicht van de werkzaamheden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4