RIJNSTREEK DUINSTREEK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Nat. Rampenfonds. Tijdens de bijeenkomst van Dinsdagavond in het IJsclubgebouw besloot de Alphense Schaakclub het bezit van haar mate- rialenfonds ad 50.beschikbaar te stellen voor 't Nat. Rampenfonds. Het bestuur van het R.K. Kerk koor en van de Schola Cantorum. dat binnenkort de leden en hun huis genoten of verloofden een jaarlijks feestavond zou aanbieden, besloot met instemming van de leden de feestavond niet dcor te laten gaan en het bedrag, dat hiermede gepaard zou zijn gegaan, af te staan voor het Nat. Rampenfonds. Mededeling van de burgemeester. De burgemeester, zeer getroffen door de spontane aanbiedingen van huisvesting van evacué's verzoekt deze aanoieüingen schriftelijk te richten aan het bureau Bescherming Bevolking, St Jorisplein, eventueel tel. 3360. Inzameling. Met nadruk wordt van gemeentezijde er aan herin nerd, dat de heer L. de Graaf, oud directeur van de Alphense Bank, die nog adviseur van aeze instelling is, belast is met de inzameling van gif ten onder de industriëlen en de plaatselijke bankinstellingen. Door de heer De Graaf zijn reeds voorbe reidingen getroffen, dat zulks spoe dig kan plaats hebben. Deze instan ties gelieven op contact met de heer De Graaf te wachten om hun gif ten voor de rampgebieden af te dra gen. Ophalen kleding enz. In de loop van ue Maandag en Dinsdag is door het pl. Roode Kruis, de E.H.B.O., padvinderij en verkennerij en an dere jeugdinstanties, leden van de vrouwenorganisaties en anaere man nelijke en vrouwelijke ingezetenen krachtig gewerkt aan de inzameling van kledingstukken, schoeisel en an dere benodigde goederen ten be hoeve van de aoor de watersnood ge troffen landgenoten. Ook in dit op zicht is door de burgerij van Al phen aan den Rijn opmerkelijk veel geofferd en werd door de genoemde groepen ook veel verzet aoor alles te ordenen en wat dies meer zij. Op een viertal punten werden de goe deren verzameld en gesorteerd. Naast deze blijken van offervaar digheid zijn ook tal van gezinnen waar plaats en verzorging is aange boden voor evacué's. Naar wij vernemen kunnen deze, pl.m. 200, in de loop van Woensdag in deze gemeente worden verwacht. AARLANDERVEEN Rampenfonds. De collectie voor het Nat. Rampenfonds heeft te Aar- landerveen opgebracht f 5620.Dit bedrag inbegrepen bedroeg de tota le opbrengst te Alphen aan den Rijn ruim 41,000.waarin nog niet zijn inbegrepen de opbrengst van de straat bus-collecte en het resultaat van de inzameling onder de indu striëlen en bankinstellingen. ALKEMADE Hulp voor noodgebieden. Op een 3:aderavond van de vrijwillige brand weer is hedenavond besloten, dat een bedrag van 100.hetwelk bestemd was voor een uitgaansdag, beschik baar is gesteld voor het steunfonds Hulp in nood. Op een solisteravond, waar optra den Lize Schoo, sopraan, en Jan van der Meer, piano, bracht een ge houden collecte ƒ120.op, Deze initiatieven mogen tot voor beeld strekken: gaarne worden geld bedragen ingewacht op postrekening van de gemeente Alkemade no. 37130 of tegen afgifte van kwitantie ter ge meentesecretarie. De goedereninzameling te Oude Wetering bracht 10000 kledingstuk ken op. Heden is alles overgebracht naar de Koninklijke stallen te 's Gra- venhage. Patroonsfeest Maria-Garde en Jeugdbeweging „Don Bosco". Na> maanden oude jeugdbeweging „Don Bosco" gevierd. Na een gezamenlijke H.Communie verenigden de leden met aalmoezenier en leiders zich in het jeugdhuis de Burcht aan een ge meenschappelijk ontbijt. Met veel ambitie werd in korte tijd de voor raad brood en koffie opgemaakt, waarna men gezellig bijeen bleef met kaartspel e.d. Des avonds in het Lof had de eerste toewijding van Maria- gardisten plaats, nadat een viertal maanden voorafgaand de jongens re gelmatig de oefeningen van de Ma ria-Garde hadden bijgewoond. In een korte felicitatie wees de eerw. direc teur op hun grote patroon, de H. Don Bosco en op het vele dat hij voor de jeugd van ziin tijd had gedaan. Ook de Maria-Garde werd evenals de jeugdbeweging onder ziin bescher ming gesteld, en waarlijk men had geen betere patroon kunnen kiezen. Hierna legden 52 jongens hun belof te af en deden hun gezamenlijke toe wijding aan de H. Maria. Onder het zingen van „Aan U. Koningin, een groet voor de strijd" werden de in signes uitgereikt. Na het Lof verenig den de leden zich met de hiertoe uit genodigde ouders zich in het Jeugd huis „De Burcht" waarbij ook vele leiders en leden der jeugdbeweging van de parochie St. Petrus Banden aanwezig waren om het patroonsfeest mede te vieren. De Aalmoezenier sprak een wel komstwoord en feliciteerde de jon gens met hun toewijding. Hierna was het woord aan de lei der van het toneelgroepje Th. Hoo- geriboom, welke het toneelstuk „Prins Ping Pang Pong in ons zomer kamp" inleidde. Een stuk echt voor jongens en gespeeld door jongens. Over het stuk zelf willen wij weinig zeggen. De jongens speelden met veel enthousiasme, soms wel eens wat al te snel, maar hun animo en ijver ver goedden veel van de gebrekkigheden In de pauze had nog een verloting plaats tot dekking der onkosten. A3n het slot van de avond dankte aalmoe zenier allen, die tot het welslagen van deze dag hadden meegewerkt, de ouders, de leiders van jeugdbeweging St. Petrus Banden voor aanwezig heid en besloot met de wens, dat de samenwerking in beide jeugdvereni gingen zal groeien in alle richtingen. BODEGRAVEN Opbrengst collecte. De collecte voor de slachtoffers van de geteister de gebieden heeft in onze gemeente opgebracht p.m. ƒ7000.Dit is nog niet het eindbedrag, maar het resul taat van één dag of wel ƒ4.per inwoner. Bovendien is een grote hoeveelheid kleding, schoeisel, dek king en andere noodzakelijkheden bijeen gebracht. De grote vrachtwa gens van het Transportbedrijf „Trans Neerlandia" hebben vele koeien in de Meijé gebracht en elders. Gisteren vertrokken 5 vrachtauto's vol kle ding naar Den Haag. Diverse plan nen staan op stapel tot steun aan de slachtoffers. Debatingclub. Met een bijzonde re uitnodiging waren velen naar het Parochiehuis geroepen om te komen luisteren naar een rede van rector Vester, de leider van het huwelijks bureau te Leiden. Voor een kwanti tatief matig gehoor sprak de rector over ontstaan, doel en werkwijze van Huwelijksbureaux. Ze dateren al van 't jaar 1930, de crisistijd en de grote werkeloosheidperiode, toen o.a. 't werk van het Neo-Malthusianisme reeds z'n kwaad verspreidde. Vele katholieken krijgen op z.g. neutrale bureaux verkeerde voorlichting: ook bepaalde radio-uitzendingen en perio dieken doen geen goed on dit terrein. De huwelijksbureaux willen niet al leen moeilijkheden oplossen, maar willen ook leren positief te leven. Zij staan voor een geestelijk en een lichamelijk onderzoek vóór het hu- j welijk. Aan de bureaux zijn verbon den een psychiater, een psycholoog een arts en een geestelijke. Het bu reau in Leiden had in 3 jaar tijds reeds 1600 gevallen te behandelen gekre- dat Vrijdagavond in de parochiekerk I gen. Rijkssubsidie krijgen de R.K. van Maria Presentatie een voorberei- bureaux niet. dingsoefening had plaats gevonden, I Hierna volgden nog enkele vragen werd Zondag met enige luister het van aanwezigen, waarop 't antwoord eerste patroonsfeest van de nu acht van rector Vester zeer leerzaam was. De heer J. Piket, die ook de spr. welkom had geheten, dankte hem nu voor het vlotte en instructieve woord." Delen wij nog mede, dat de deba- ting-club 25.beschikbaar stelde voor de noodgebieden. BOSKOOP Rampenfondsgeld. De eerste in zameling ten bate van de slachtoffers van de watersnood heeft in Boskoop opgebracht de som van 26.000. Dit is bijna 3.per inwoner en ruim 10.per gezin. Aangezien nog meerdere giften worden ver wacht, rekent men er op dèt het be drag van 30 000.zal worden be reikt. Bovendien zullen enkele be drijven. wanneer de levering van electriciteit weer normaal kan ge schieden, enkele avonden overwerk verrichten en de opbrengst daarvan eveneens aan 'het Nat. Rampenfonds afdragen. Oranjevereniging. De Oranje ver. kwam Maandagavond jl. in le denvergadering bijeen. Besloten werd om namens de Oran jever een bedrag van 100.over te maken aan het Nat. Rampenfonds. Dit voorstel werd met alg. stemmen aangenomen. G D. S. De gymnastiekwedstrij- den van de R.K. sportvereniging G. D. S. welke gehouden zou worden op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari a.s. gaan in verband met de grote ramn welke ons vaderland heeft ge troffen niet door. De lessen gaan nu door on Vrijdag en Zaterdag op de gewone uren. Het ligt in de bedoe ling de uitvoering nu te houden als Zomer-uitvoering in de maand Juni HAZERSWOUDE Hulpactie. De hulpactie voor het inzamelen van goederen en ga ven, die enkele dames gisteren in Hazerswoude dorp hebben gehouden, overtreft alle verwachtingen. De huis aan huiscollecte heeft ruim ƒ8000, opgebracht, terwijl nog steeds giften binnen komen. Kleding, dekens, lijf goederen. en ledikanten werden met voertuigen aangevoerd. Vele brach ten persoonlijk goederen naar het gemeentehuis. De aanvoer was zo groot, dat een aantal dames, bijge staan door enkele heren tot midder nacht bezig zijn geweest alles voor verzending gereed te maken. De eerste geëvacueerden zijn gisteren ook hier aangekomen. Er zullen er nog meer volgen. Electriciteit voor „De oRemer". Hazerswoude heeft aan de ge meente Boskoop verzocht de moge lijkheid te willen bezien om 12 wo ningen staande aan de Roemer onder Hazerswoude van electriciteit te voorzien. B. en W. van Boskoop deelde de raad mede dat aansluiting aan het electrisch bedrijf Boskooo mogelijk is. De kosten daarvan wor den geraamd op f 7500,Bij deze kosten is rekening gehouden met het leggen van een zwaardere kabel langs de Roemer, dan voor de aan sluiting van de 12 woningen op zich zelf noodzakelijk zou zijn. Deze zware kabel opent de mogelijkheid om te zijnertijd deze kabel aan te sluiten op de kabel gelegen in de Laagboskoopseweg, waardoor ring- vorming wordt verkregen. B. en W. achten het redelijk dat door Hazers woude in de kosten wordt bijgedra gen ƒ200,- per jaar, gedurende 20 achtereenvolgende jaren, LEIDERDORP BLOEDTRANFUSIE-AVOND GAAT NIET DOOR. Het Roode Kruis verzoekt ons me de te delen, dat de aangekondigde bloedtransfusie-avond, wegens over bezetting van Roode-Kruis-instanties bij de hulpverlening van de waters nood niet door kan gaan. Er zullen te gelegener tijd niewe oproepen worden verzonden. Hulpverlening. De hulpverle- ningsactie voor de slachtoffers van de watersnood is ook in Leiderdorp met veel succes gevoerd. De actie, op Maandag ingezet, m'oest Dinsdag worden voortgezet. Reeds Maandag middag werd een grote vrachtwagen met kleding afgezonden de Rode Kruispost in Rijswijk. Dinsdag werd door de burgerij bijeengebracht een van bijna 10.000 en nog steeds ko men giften binnen. De N.V. Ver. De jeugd van Arnemuiden laat zich bij de werkzaamheden voor het herstellen van de dijk niet onbetuigd. Ijve rig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken met zand, waarmede het gat in de dijk gedicht zal worden. Touwfabrieken schonk een gift van het leven geroepen worden dat zich De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rij trekken de voer tuigen, waarop de inwoners van het stadje met slechts weinig van hun bezittingen hebben plaats genomen, na3dt.Ve,llger 0°rden* Een triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in de noodgebieden geleden 10,000. De kinderen van Huize Voordorp, die elk jaar met plakwerk de kosten vcor een vaeantie-reisje bijeensparen, hebben het gehele be drag, zijnde 250.voor de slachtof fers afgestaan. Het personeel van de pottenbakkerij van de fa Ginjaar zal een dag loon afstaan voor de in nood vexkerenden. En gisteravond is er opnieuw een beroep gedaan op de in woners in de vorm van huisvesting. Er zullen heden 800 evacué's uit Soijkenisse in Leiderdorp aankomen die bij de bevolking ondergebracht moeten worden. Het Dorpshuis, dat als verzamelplaats diende voor de opgehaalde goederen en het vereni gingshuis Irene, zijn gisteravond in allerijl in gereedheid gebracht voor de entvangst der daklozen Voor het onderbrengen van deze mensen zijn gisteravond tientallen, inderhaast op geroepen ingezetenen, huis aan huis een beroen gaan doen op him mede burgers om onderdak voor deze men sen te zoeken. Het pemoente^er.so- neel is tot laat in de nacht bezig ge weest om alles te iseren. LEÏMUÏOEN Collecte. De collecte voor het Nationaal Ramoenfonds is een groot jees geworden. De onfcrengst is thans reeds de f 7009 geoasseerd. Ook werden veel kledingstukken op gehaald. NIEUWVEEN Rampenfonds. Door de leden van het Rampencomité werd gister avond huis aan huis gecollecteerd. Dit had voor onze gemeente het prachtige resultaat van ƒ7400. Vandaag en morgen wordt verder gegaan met de inzameling van aller lei goederen (dekking, kleding, schoeisel, kortom alles wat bruikbaar is is welkom). Prijsjassen. In hotel Gramser werden wedstrijden georganiseerd door de klaverjasclub VDO. De uit slagen waren als volgt: R. Spek man 4884 pnt.; 2. H. Verkerk 4823 pnt.: 3. N. Roos 4779 pnt.; 4. J. Hoo- genboom 4706 pnt.; 5. K. de Bruijn 4691 pnt. OUDE-WETERING Kampioenschap Alkemade schaken en dammen De in hotel „Meer zicht" gespeelde 4e ronde om het kampioenschap van Alkemade scha ken en dammen, georganiseerd door de schaak- en damclub „Kijk Uit" te Oude Wetering, bracht als uitslag: Schaken le klasse: E. GuijtTh. J. Olijerhoek 01; W. OomenJ. C. Knibbe 01; W. DuivermanC. A. Wesselius 01; H. BakkerH. Buys 1—0; C. HoekmanJ. C. v. d. Meer 10; W. Groenendijk—W. v. Beek 01; A. SpaargarenJoh. Olijerhoek XX. Afgebroken partijen vorige ronde: A. SpaargarenC. Hoekman zal belasten met het inzamelen van gelden om de getroffen gebieden te hulp te komen. Alle raadsleden, al dus spr., verzoek ik, om in dit co mité zitting te willen nemen. B en W zijn van gedachte, dat de gemeente raad zelf hier een goed voorbeeld dient te geven. Derhalve stelt het college voor, dat door de gemeente I 1000 zal worden toegevoegd aan het j bedrag dat door de burgerij zal zijn geschonken. De raad vond dit een zeer sympathiek voorstel en spon taan hechtte hij zijn goedkeuring hieraan. Daar dit voorstel het enige agendapunt was, sloot de voorzitter hierna deze zitting. Voor de slachtoffers. De inza meling van goederen voor de slacht offers van de watersnoodramp hier ter plaatse heeft een grote voorraad goederen van allerlei aard opgele verd, zodat meer dan 500 pakken verzonden konden worden. De ge houden geldinzameling heeft rond 10.000.opgebracht. ZEVENHOVEN RAAD KWAM BIJEEN OM RAMPENFONDS TE STEUNEN. De raad van de gemeente Zeven hoven kwam in bijzondere zitting bijeen ter behandeling van het voor stel van B. en W. om uit de gemeente kas 500,ter beschikking te stel len van het Nationaal Rampenfonds. De voorzitter zeide, ter inleiding van dit voorstel, het passend te heb ben geacht in deze droeve dagen, waarin geheel Nederland onder een ontzaggelijke watersnood zucht, in bijzondere zitting bijeen te komen om stil te staan bij het grote leed, dat daarmede over ons kwam. Na van zijn 'groot medeleven met de getrof fen gebieden te hebben getuigd en na uitvoerig te hebben stil gestaan bij de onuitsprekelijke nood, die te lenigen is, besloot de raad met alge mene stemmen het door B. en W. voorgestelde bedrag ter beschikking te stellen. Spontaan besloot de raad daarop het presentiegeld, waar op aanspraak zou kunnen worden ge maakt, eveneens ter beschikking van het Rampenfonds te stellen. ZOETERWOUDE Nationaal Rampencomité. Met spontane medewerking' van de bur gerij is de eerste hulp aan de waters nood gegeven. Alle door de burge meester opgeroepen comitéleden ga ven gevolg en waren Maandagmid dag in de vergadering aanwezig. Burgemeester Smeets na het voorzit terschap en de heer H. J. M. Siever- ding aanvaardde het secretaris-penn. meesterschap. Terstond na de verga dering werd de inzameling aange vangen en alle gegevens verzameld voor vestiging van evacuees en plaat sing van vee. Vier en twintig uren later was in de uitgestrekte gemeen te het werk klaar. Er was in Dorn en Wespoort 5456en aan de H. Rijn dijk ƒ2700— alzo totaal ƒ8156.— gecollecteerd, terwijl de Raadzaal cn de fabriek van de heer Zaalberg lag vol gestapeld m-et prachtig linnen goed en kleren. Zeer veel aanbiedin gen voor huisvesting en stalling wa ren binnengekomen. HILLEGOM Gouden jubileum. - hebben zich voorts een aantal mei- Gisteren was Kers aangemeld, die inmiddels reeds het 50 jaar geleden, dat de heer B. "aar de noodgebieden zijn vertrok- Versteeg ais 14-jarig jongmaatje in ken- dienst trad by de N.V. M. van Wa-1 Ook is een technische groen on veren Gzn. „Leeuwenstein". De dag der leiding van dr Keegstra naar de werd ingezet met een gezongen H. j ze gebieden afgereisd Mis uit dankbaarheid in de St. Mar-1 Tinn tonus! Een luxe-auto van de zaakipjpri uitgesteld. De zorgde voor het vervoer van de ju- balverenifn?orrnrv'3" e.R,K- v?et- bilaris en diens echtgenote. Na het wordeo er hier- ontbijt kwamen ten huize van „Bert" I ijVvcP f gemaakt dat de jaar- w,—-aan de Weresteinstraat, dir. Lange- LJL estavond, welke gehouden 1/21/2; J. C. KnibbeTh. J. Olijer-j jgr en deputaties der afdelingen van ®rde'"1 °P Zondag 8 Februari hoek 01. I het bedrijf en van het personeel. De f'f", o nad®r datum is uitgesteld in Schaken 2e klasse: L. Hoogenboomheer Langeler memoreerde met zjjniYr°and met de overstromingsramp. And. Wesselius 1/2——1/2, H. van felicitatie de ijver en de grote vak-1 ie ederland heeft getroffen. bekwaamheid van de jubilaris, zelfs DïrvtcoiTr»/-> zó, dat de Hyacinthencultuur van KlJINbtSlIRG het grote bedrijf door zijn leiding vei. BLOEMEN GEVEILD T B v Dr lig is gesteld. Hij bood i n bloemstuk RAMPSLACHTOFFERS aan en een couvert met inhoua. Meer-1 dere sprekers voerden nog hetOp de veiling Flora te Rijnsburg woord en deden hun wensen verge- werden hedenmorgen 2000 bossen zeld gaan van cadeaux. Des middags tulpen beschikbaar geste'd doo" was het een druk bezochte receptie. Rjjnsburgse kwekers geveild t b v Daar kwamen o.m. de heer W. Phi- de rampslachtoffers De opbrengst iippo, oud-directeur van „Leeuwe- Was 3000. stein", wonende te Bennebroek en weth. van Dam namens het gemeen tebestuur. Het was voor de heer Ver- steeg een onvergetelijke dag. Bostel enFr. v. d. Meer 10; P. SeipG. L. Olijerhoek 10; Jac. v. d. Meer C.zn.C. Zoet 10; W. Turk J. v. d. Meer Joh.zn. 10. Afgebro ken vorige ronde: G. L. Olijerhoek Fr. v. d. Meer 10. Dammen le klasse: C. VisG. v. Leeuwen 02; T. v. LuiingG. Meijer 20. Dammeen 2e klasse: C. PietH. Gortzak 02; S. KinkelW. Bakker 0—2; A. v. Tol—P. Buys 2—0. D. LanghoutJ. Kinkel 02. RIJNSATERWOUDE Collecte. De inzameling voor het Nationaal Rampenfonds heeft 2878 opgebracht. De goederen-inzameling werd ook een groot succes. TER AAR SPOEDEISENDE GEMEENTERAAD Onder voorzitterschap van loco- burgemeester H. A. Volgering, kwam de raad in spoedeisende zitting bij een, in verband met de ramp, welke Nederland trof. De voorz. wijdde piëteitvolle woorden aan de slacht offers, welke deze ramp geëist heeft. De raad nam hierop enige ogenblik ken stilte in acht om hun nagedach tenis te eren. Daarna wees spr. erop, hoe allerwege de wil tot uiting kwam om daadwerkelijk hulp te verlenen. Ookl in onze gemeente zal een comité in OEGSTGEEST Rampenfonds. De collecte voor de slachtoffers van de watersnood heeft tot heden opgebracht f 10.320. Ook de ophaal van goederen is in volle gang. Deze goederen worden opgeslagen in het Patronaatsgebouw, waar ook goederen kunnen worden afgegeven Verder kan aan het gemeentehuis opgaaf worden gedaan tot het opne men van evacué's. De eerste slachtoffers van de Zuid- Hollandse eilanden zijn reeds hier aangekomen. Men verzocht ons nog mede te de len, dat de Roode Kruisbeurs ten ba te der Roode Kr.-colonnes die de vol gende week wordt gehouden in het patronaatsgebouw doorgaat. Op verzoek van de burgemeester SASSENHEIM Rampenfonds. De R.K. melk handelaren Sassenheim en Omstre ken hebben gisteravond een bedrag van ƒ260.11 bijeengebracht. Toneelavond ,,Elekerlyck" uitge steld. in verband met de nationa le ramp is de uitvoering uitgesteld to-t Dinsdag na Pasen. Bewaar Uw programma. VOORSCHOTEN Voor de slachtoffers. De gehou den huis-aan-huis-collecte en de straatcollecte voor df slachtoffers van de watersnood heeft hier ter plaatse 18.245.11 opgebracht. Bidstond. Hedenavond en vol gende avonden te half acht wordt in de parochiekerk een Lof gehouden met Rozenhoedje en Litanie van Allc- heiligen voor de slachtoffers van de watersnoodramp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2