EDEN geeft uiting aan Britse bezorgdheid Vergunning voor uitstaande Sperrmarkgutliaben HET VADERLAND 11 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Engeland en de kwestie Formosa De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagehuis verklaard, dat de V.S. Groot-Brittannië tevoren hadden mede gedeeld, dat zij voornemens waren de „neutralisering" van het eiland Formosa op te heffen. „Wy hebben toen terstond uiting gegeven aan onze bezorgdheid", zo verklaarde Eden. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezen, dat deze beslissing op politiek terrein ongelukki ge gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zouden worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening", al dus verklaarde de Britse minister. Eden voegde hier echter aan toe, dat het „belangrijk is de kwestie-Formosa in haar juiste verhoudingen te zien". „De neutralisering van Formosa door de Ame rikaanse Zevende Vloot berustte op een uitsluitend door de Amerikaanse regering genomen beslissing, die viel, vóórdat de Chinese communisten in de Koreaanse oorlog in grepen", zo merkte Eden op. In antwoord op vragen van de socialis tische oppositie deelde minister Eden mede, dat de Amerikaanse regering de autoriteiten te Londen 30 Januari jl. op de hoogte stelde van haar voornemen om de neutralisering van Formosa op te hef fen. De Britse regering had de volgende dag geantwoord. De voormalige socialistische minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, vroeg premier Churchill het Huis te willen in lichten over hetgeen door hem, de toen malige president Truman en de destijds nog nieuwgekozen Amerikaanse presi dent, generaal Eisenhower, omtrent Formosa was besproken. Churchill maak te- evenwel geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoorden. Hierop be gonnen socialistische afgevaardigden de premier toe te roepen en Morrison zeide: „Het is toch zeker toegestaan, dat wij de minister-president een strikt tot het onderwerp Formosa 'beperkte vraag stel len over hetgeen hij hierover in de V.S. heeft besproken?" Onder gejuich der Conservatieve afge vaardigden stond Churchill daarna op. Hij zeide evenwel slechts; „Ik heb niets toe te voegen aan hetgeen ik heb gezegd over mijn verlangen om geen rekenschap te hoeven afleggen over mijn. particuliere en vertrouwelijke gesprekken met ver schillende hooggeplaatste Amerikanen." Tenslotte vroeg Morrison de regering Donderdag as. in het Huis een debat te doen houden over Formosa en het Verre Oosten. De leider van hot Lagerhuis Crookshank antwoordde, dat de regering hiertegen geen bezwaar zou maken. Hervorming Hogerhuis De Britse regering heeft medegedeeld, dat Churchill de socialistische en liberale oppositieleiders heeft uitgenodigd voor een bespreking over een hervorming van het Britse Hogerhuis. De 860 zetels van het 900 jaar onde Hogerhuis zijn bezet door personen van adellijke bloede, die de zetels krachtens erfrecht hebben ver kregen De voornaamste politieke partijen zyn <het er over eens, dat hervorming noodzakelijk is, doch zij verschillen van mening over de te nemen maatregelen. Lord Simon, de vroegere voorzitter van het Hogerhuis, diende een. wetsontwerp tot hervorming in. dat de instelling beoogt van een niet-erfelijke adellijke status. Lord' Simon heeft zich reeds tot het Hogerhuis gewend om instemming in principe met zijn wetsontwerp, waarbij Koningin Elizabeth wordt gemachtigd eik jaar tien van de voor het leven in de adelstand verheven personen tot- lid van het Hogerhuis te benoemen. Sowjetpers gaf Dinsdag geen commentaar De Sowjetpers gaf Dinsdag zonder commentaar een kort bericht over de „State of the Union-message" van pre sident Eisenhower. De „Prawda". de „Isweztja" en andere bidden vermeldden onder het hoofd„Boodschap van presi dent Eisenhower aan het Amerikaanse Congres" in vijftig woorden de aard van de boodschap en de algemene inhoud. Generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven, heeft verklaard, dat hij er aan twijfelt, of de Ohiriese nationa listen thans een aanval op het Chinese vasteland kunnen uitvoeren, „Mogelijk zullen zy echter later kunnen aanvallen, als wij onze hulp vergroten", zo voegde hij er aan toe. Een „deneutralisering" van Formosa hield volgens hem niet het gevaar in, dat het conflict in het Verre Oosten zich zou uitbreiden. In gezaghebbende Indische kringen is men echter van mening, dat het besluit om Formosa te deneutraliseren grote mo gelijkheden heeft geschapen voor uit breiding van het conflict in het Verre Oosten. Generaal Tsjiang Kai Sjek, de leider der Chinese-nationalisten, betoogt inzake Formosa, dat het plan om de communis ten op het vasteland te bestrijden een onderdeel zou zijn van de plannen om de wereld van het „aggressieve commu nisme te bevrijden". Nationalistisch China zou hierbij geen enkel land om troepen verzoeken. Vice-admïraal C. C. Ma en generaal- majoor Tsjou Joe Hoean, respectievelijk de Chinees-nationalistische chef van de marine-operaties en de commandant van het korps mariniers op Formosa, zijn een dezer dagen te San Francisco aangeko men. Zjj werden door de Amerikaanse chef van de marine-operaties, admiraal Feehteler, en de commandant van het Amerikaanse korps mariniers, generaal Shepherd, uitgenodigd. Het communistisch persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat president Eisenhowers mededeling over de oorlog in Korea in zijn „State of the Union- message" aantoont, dat „hij er op uit is de oorlog tot het gehele Verre Oosten uit te breiden". Brits-Frans overleg Volgende week Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Februari zullen de Franse pre mier, René Mayer, en de Franse minis ters van Buitenlandse Zaken en Econo mische Zaken te Londen besprekingen voeren met de Britse regering. De uit nodiging voor dit bezoek werd reeds enige maanden geleden door Engeland gedaan in overeenstemming met het ge bruik om periodieke bijeenkomsten tus sen Britse en Franse ministers te hou den. Men vermoedt, dat o.m. zal worden gesproken over de samenwerking van Engeland met de Europese Gemeenschap, over het Franse handelstekort met het Britse Gemenebest, over Nooi-d-Afrika en de neutralisatie van Formosa. NATO-ministerraad op '23 April bijeen De Permaner ie Raad van de N.A.T.O. h ft bekend gemaakt, dat de volgende ministeriële bijeenkc.—t van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie op 23 April in Parijs zal beginnen. Volgens de bekendmaking zal de conferentie waar schijnlijk niet langer dan drie dagen duren. Tevredenheid in de V. S. De Republikeinse leden van het Ame rikaanse Congres zijn het over het alge meen in grote trekken eens met de bin nen- en buitenlandse politiek, zoals presi dent Eisenhower deze in zijn „State of the Union-message" heeft uiteengezet. Ook verscheidene Democraten hebben er hun instemming mee betuigd, hoewel enigen onder 'hen uiting aan hun be- zorgheid gaven over de mogelijkheid, dat de maatregelen ten aanzien van Formo sa tot uitbreiding van de Koreaanse oor log zullen leiden. Ook de Amerikaanse pers heeft zich in het algemeen waarderend over de „deneutralisering" van Formosa uitge laten. De commissie, die de politiek der De mocratische Partij in de Amerikaanse Senaat bepaalt, heeft president Eisenho wer haar medewerking aangeboden om te komen tot een buitenlandse politiek, die door beide partijen gesteund zal wor den. Eisenhower had daar op aangedron gen. Sow jet-verhaalt je De communistische bladen te Wenen melden, dat een te Wenen geboren Amerikaan, een zekere Walter Lauber, die is verhoord in verband met het op rollen van een internationale spionnage- bende, welke voor de Sowjets zou heb ben gewerkt, doch die later werd vrij gelaten, naar de Russische zone van Oostenrijk is gevlucht. Volgens de communistische „Volks- stimme" werd hij op zijn vlucht verge zeld door zijn vrouw en beide kinderen. „Lauber is gevlucht" aldus het blad „omdat pogingen werden gedaan hem te dwingen als getuige a charge te verschijnen tegen Otto Verber en Kurt Ponger, de bjide wegens spionnage gear resteerde Amerikanen, die op 2 Maart voor een rechtbank te Washington zul len verschijnen. Lauber heeft aan de „Volksstimme" medegedeeld, dat hij door de agenten van de Amerikaanse Geheime Dienst te Wenen was behandeld zoals „de Ges tapo gedaan zou hebben" en dat hij zich o.a. had moeten onderwerpen aan een proef met de „leugenontdekker". Ik ben heel mijn leven een achtenswaardig man geweest", zo betoogde Lauber. „In Ame rika behoorde ik tot de anti-fascistische beweging en als invalide maakte ik deel uit van de commissie van Amerikaanse oud-strijders. Ik heb nooit tot - poli tieke partij behoord, ook niet tot de communistische. Nooit heb ik geheimen gehad, en nu zou ik door Verber en Ponger te beschuldigen een schurk moe ten worden. Neen er was maar één uitweg; aan de klauv rn van de Geheime Dienst van het Westen te ontsnappen. Daarr i heb ik mij gisteren me' mijn gezin buiten hun bereik gesteld". Het in Kief verschijnende blad „Prawda Oekraine" heeft de krainse minister van Justitie, Par sioek, en zijn departement aangevallen, omdat minister en departement het uitroeien van de medeplichtigen en beschermers van die venbenden hadden verhinderd. Pana- sioek had, volgens het blad, nagelaten „onwaardige en niet-principiële ambte naren" „te ontslaan. Minister Algera naar noodgebieden De minister van Verkeer en Water staat. mir J. Algera. is met een directie vaartuig van de rijkswaterstaat, de „Jan Blanken", naar het centrum van de nood gebieden rondom Zierikzee gegaan, ten einde ter plaatse contact op te nemen met de bevolking. De minister wordt ver gezeld door ir A. G. Maris, directeur- generaal van de rijkswaterstaat en ir A. H. Fabius. hoofd-ingenieur van de rijks waterstaat. Ver. voor landaanwinning vraagt aandacht voor afsluiting van zeegaten De Nederlandse Ver. voor landaanwin ning heeft een telegram aan de presi dent van de raad van ministers ge stuurd. De" inhoud luidt: „De Nederlandse Ver. voor landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de omvang van watersnoodrampen als de huidige aanmerkelijk beperkt kan wor den door afsluiting van zeegaten in het Zuidwesten des lands en door landaan winning op grote schaal in de Wadden zee en elders in het Noorden des lands, dringt er bij de Regering op aan, de besluitvorming hiertoe en de noorzake- lijke voorstudie zoveel mogelijk te be spoedigen." Koningin Elizabeth werd „Schiet, op, het is hier geen kijkdag", zo luidden de woorden van een Britse agent, die Zondag een wagen aanhield, toen 'de chauffeur probeerde met zijn wagen het overstroomde gebied te be reiken. Daarop gaven Koningin Eliza beth van Engeland en de hertog van Edinburgh, want zü waren de inzittenden van de auto, hun chauffeur opdracht te draaien en terug te keren. De agent had de dame in de auto niet herkend en was met stomheid geslagen, toen hij twee dagen later hoorde, wat hij gedaan had. De Koningin heeft tijdens haar tocht door het overstroomde gebied een goed overzicht van de toestand gekregen. Overal waar zij kwam, vroegen de men sen in de eerste plaats om droog hout, teneinde de huizen droog te kunnen sto ken, zodra het water gezakt zou zijn. On middellijk heeft de Koningin opdracht gegeven, al het hout van Sandringham Estate naar de getroffen gebieden over te brengen en aan de bevolking uit te reiken. Een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is neergestort juist nadat het was opgestegen van het vliegveld Wheelus nabij Tripolis. Alle vijftien inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Wat de buitenlandse pers schrijft De „New York Herald Tribune" schrijft over de overstromingen in Ne derland o,m.: „Het zal een langdurig en moeilijk werk zijn om het binnenge stroomde zeewater weg te pompen en het zal nog meer tijd nemen om de lan derijen haar oude vruchtbaarheid terug te geven, Dijken moeten worden her steld, huizen en fabrieken moeten weer worden opgebouwd. En dit alles in gebieden, die pas kort geleden- de ver woestingen van een oorlog te boven zijn gekomen." „De herwinning' van de Nederlandse gebieden, die ten gevolge van oorlogs handelingen waren ondergelopen, is ge schied in een tempo, dat de meest op timistische voorspellingen overtrof, dank zij intensieve arbeid en nieuwe tech nische middelen, Deze zullen nu weer ter beschikking staan van de geteisterde gebieden, tezamen met de solidariteit en de daadwerkelijke steun van Europa en Amerika." Ook de Italiaanse bladen geven uiting aan hun medeleven en aan de bereidheid van Italië om de getroffenen in Neder land, Engeland en België te helpen, Italië, zo wordt gezegd, kan zich wel licht beter dan enig ander land de be tekenis van de watersnood in deze landen voorstellen, aangezien het zelf in Novem ber 1951 op dezelfde wijze getroffen is, toen zich grote overstromingen voordeden in de Po-vlakte, Zuid-Italië en op Sar dinië. De bladen herinneren er aan dat Italië toen op snelle en doeltreffende wij ze door andere landen is bijgestaan. Dit edelmoedige en spontane voorbeeld, zo wordt gezegd, zal thans door de regering en de bevolking van Italië worden ge volgd. Nederland heeft indertijd Italië een be drag van 165 millioen lire gegeven, ter wijl voorts een grote hoeveelheid graan, honderden stuks vee. duizenden paren schoenen en talrijke motorvoertuigen werden gezonden. De Sowjetpers heeft meer aandacht be steed aan de stormen en overstromingen, die West-Europa geteisterd hebben, dan aan enige andere natuurramp, die de laat ste jaren in het buitenland heeft plaats gevonden. Qe Pravda gaf een uitgebreid overzicht van de aangerichte schade in Engeland en Nederland. In negen afzon derlijke berichten werden van de bijzon derheden over het verlies aan mensen levens en de materiële schade een over zicht gegeven. Verzoeken om film materiaal uit de gehele wereld Grote documentaire in de maak Vier bekende Nederlandse cineasten Herman van der Horst, Bert Haan stra, Ytzéh Brusse en Van- Haren No- man zijn met gemotoriseerde jollen en voedselpakketten naar de over stroomde gebieden vertrokken. In op dracht van Cinetone en de Mutual Se curity Agency in Parijs zullen zij eeh groot aantal filmshots maken, waaruit een film ,zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van de ramp. Ook de cameramannen van Polygoon- Profilti zijn verdeeld over 8 equi pes doorlopend bezig met het maken Van opnemingen. Een equipe deed dit vanuit de lucht. Duizenden meters film werden reeds per vliegtuig naar de Verenigde Staten, Curacao. Engeland Indonesië en andere landen verzonden. Nog steeds stromen telegrammen uit alle delen van de wereld binnen met het verzoek om filmmateriaal te zenden. VLISSINGEN van boven naar beneden: de kleine Markt als vaarwater; evacuatiede etalageruiten bleven heel, doch de goederen gingen drijven. Kar» ft on rlï tnnpf In overleg met de Room-Katholieke kerk, de Gereformeerde kerken in Ne derland, de Chr. Gereformeerde kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Evan gelisch Lutherse kerk, de Oud-Katho lieke kerk en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden en gemeenten voor Zondag a.s. een kan. selafkondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoedi ging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: „Zwaar is ons gehele volk getroffen door de watersnood, die al onze heuge nis overtreft. Verheugend is de spontane en overvloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de gewelddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wen allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren woord, Ook in de weg Uwer gerichten, o God hebben wij U gezocht. Lateir wij onze j schulden belijden en bidden om genade en vergeving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze rampspoedig lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de nationale inzameling versterken. Nog zeer veel "zal in de vol gende tijd van regering en volk. van kerk I en gemeenten, van ieder persoonlijk worden gevraagd om in de nood van mensen en landstreken te voorzien. De Here in de hoogte is, geweldiger I dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93)". Monetaire positie van Engeland verbeterd Het Engelse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat in Januari de goud- en dollarreserves van Engeland en het overige sterlinggebied met 132 mil lioen dollars zyn toegenomen. Zij kwamen, daardoor op 1.978 millioen dollar. Volgens voorlopige cijfers bedroeg het voordelige saldo van Engeland in de Europese Betalingsunie in Januari 9,2 millioen pond tegen 29,5 in December 1952. De Engelse minister van Financiën deelde mede, dat eind Maart van het vorige jaar de goud en dollarreserves van het sterlinggebied 1.700 millioen dol lars groot waren. Hij voegde daaraan toe, dat de toeneming der reserves niet zo danig is, dat overgegaan kan worden tot belangrijke verzachting van de invoer beperkingen. Handelsverdrag met Egypte stuit op moeilijkheden Naar van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, is de totstandkoming van een handelsovereenkomst tussen Egypte en Nederlamd vertraagd door moeilijkheden, welke voortvloeien uit het Egyptische tekort aan sterling. Nederland zou betaling in sterling wen sen, doch Egypte wenst in Egyptische ponden te betalen. Een functionaris van de Nederlandse legatie te Cairo heeft verklaard, dat men binnen enkele dagen de moeilijkheden echter overwonnen hoopt te hebben. Beursomzetten De grotere activiteit op de Amsterdam se Effectenbeurs in Januari komt tot uiting in het omzetcijfer van de aandelen. Totaal is voor een waarde van f 37.019.000 in aandelen verhandeld, een cijfer dat sinds lang niet bereikt is. Alleen in Juli van het vorige jaar bedroeg de omzet ruim f40 millioen Alle overige maanden was dit cijfer lager dan in Januari. In de obligaties werd een omzet be reikt van f 65.863.000, hetgeen _eveneens een vrij hoog gemiddelde is. 14.573 Certi ficaten van Amerikaanse shares verwis selden van eigenaar. De vaste stemming ter beurze wordt voorts weerspiegeld in het ANP-CBS gemiddelde, dat in Januari met bijna 8 punten gestegen is tot 144.39 per 30 Januari. Belangrijke verruimingen Mr D. U. Stikker, onze ambassadeur in Engeland, heeft zich naar het Foreign Office begeven, om namens zijn regering uitdx-ukking te geven aan gevoelens van medeleven met de getroffen gebieden. Sir William Strang, de Britse secretaris generaal van Buitenlandse Zaken, betuig de namens zijn regering op zijn beux*t deelneming met Nederland, Beel brengt Eerste Kamer verslag uit Een half uur na de Tweede Kamer, jkwam ook de Eerste Kamer bijeen. Aan I de regeringstafel hadden daar plaats ge nomen de ministex's Beel en Van de Kief t, I de staatssecretarissen Kranenburg en Van den Berke. In een gevoelvol woord gaf voorzitter Jonkman de regering de verzekering, dat ook deze Kamer bereid is mee te werken aan wat aan hulp, her. stel en aan vernieuwing geboden zal blijken. Hierna kreeg minister Beel het woord. Hij bracht o.a. dank voor de gelegenheid hem geboden om namens de Regering ook in deze vergadering een verklaring af te leggen nu ons volk in diepe rouw is gedompeld door de ontzaglijke ramp. welke Nederland heeft getroffen. Met grote erkentelijkheid neemt de Regering kennis van Uw verzekering dat deze Kamer bereid zal zijn haar ten volle te schragen in de zware taak, waarvoor zij zich ziet gesteld. Zij wist zich trouwens hiervan bij vooi-baat overtuigd. Hierna gaf minister Beel een overzicht van de toestand en de door de regering genomen maatregelen, zoals de heer Drees dit in de Tweede Kamer had gedaan. Na deze uiteenzetting zei minister Bee,l dat het hem een behoefte was uiting te geven aan de gevoelens van grote dank en bewondering, welke ieder een moest vei-vullen, die in de gelegen heid waren geweest in deze dagen de hulpverlening, waar ook, gade te slaan. Commissie bezitsspreiding gewijzigd De minister van Pi.bliekrechtelijke Bc- drijfsoi-ganisatie heeft benoemd tot lid van de commissie bezitsspreiding: mr dr L. F. H. Regout, te Maastx-icht, directeur van de C, V. poi'seleinfabx'iek „Mosa" en glasfabriek „Stella", J. de Pous, ec. drs. te 's-Gravenhage, economisch adviseur van het vex-bond van protestants-christe lijke werkgevex-s in Nederland, en J. R, van Weel, ec. drs te 's-Gx-avenhage, hoofd van de afdeling overheidsfinanciën van het centraal bureau voor de statistiek. Voorts is aan dr E. L. Kramer, te Was senaar, eervol ontslag 'verleend als lid van de genoemde commissie, evenals aan mr A, M Engels, te 's-Gravenhage. In de commissie werd verder nog benoemd dr J. E. van Dierendonck, te 's-Graven- hage, hoofd van de afdeling economische aangelegenheden van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In de centrale Galileistraat te Rot terdam is men erin geslaagd weer een machine van het electriciteitsbcdi'ijf in werking te stellen, zij het dan nog niet op volle capaciteit. De Ned. Bank verleent aan ingezete nen een algemene vergunning tot het beschikken over hun bij een bankinstelling in de Bondsrepubliek Duitsland of in West-Berlyn uitstaande Sperrmarkguthaben: 1. Door verkoop aan andere ingezetenen door bemiddeling van een deviezen- bank zulks tegen koersen, gelijk aan of lager dan de door de Ned. Bank vastgestelde koers. 2. Door aankoop van Duitse effecten, welke op de effectenbeurzen in de Bondsrepubliek Duitsland of in West- Beriijn officieel zijn genoteerd, mits de effecten worden toegevoegd aan eeir depót ten name van een inleve ringskantoor, 3. Door aankoop van in de Bondsrepu- bliek Duitsland of in West-Berlijn gelegen onroerende goederen. 4. Ter betaling van kosten, vex^band hou dende met het beheer en de instand houding van hun vermogen in de Bondsrepubliek Duitsland of in West- Berlijn. zoals belastingen, leges, ge rechtskosten, advocatenkosten, kosten voor de Wertpapierbex'einigung en re paratiekosten van onroerende goede ren. 5. Ter betaling van kosten voor het on derhoud van graven. Verkoop effecten Voorts wordt vei'gxxnning verleend tot het verkopen van hun in de Bondsrepu bliek Duitsland of in West-Berlijn be rustende uitsluitend in Duitse Marken of in Rijksmarken luidende Duitse effecten, mits de opbrengst wordt gestort op een in Duitse marken luidende rekening ten ie van een inleveringskantoor bij eeix bankinstelling in de Bondsrepubliek Duitsland of in West-Berlijn. Verkoop onroerende goederen Ook wórdt toegestaan het verkopen van in de Bondsrepubliek Duitsland of in West-Bex-lijn gelegen onroex-ende goede ren, mist de opbrengst, eventueel na af trek van de op het betrokken onroerende goed rustende hypothecaire schulden, wordt gestort op een in Duitse Marken luidende rekening ten name van een de- viezenbank bij een bankinstelling in de Bondsrepubliek Duitsland of in West- Berlijn. Voor alle andere beschikkingshande lingen dient van geval tot geval vergunning bij de Ned. Bank te worden aangevraagd. Deze zal in het algenieen kunnen wor den vex-leend voor o.a. de volgende doel einden: 1. Verkoop van Sperx-max-kguthaben aan niet-ingezetenen tegen betaling in Emissie. Groninger Ind. Cr. Bank Emittenten delen mede, dat de emissie van nom. f300.000 gewone aandelen en nom. f600.000 4Vj pet obligaties Gronin ger Industriële Credietbank N.V. een vol ledig succes heeft opgeleverd. Alle hou- dei's van claims hebben van hun voor- keursx-echt, alsmede van het hun toege kende speciale recht van voorrang bij toe- wijzitxg op de obligatie-uitgifte, volledig gebruik gemaakt. Op de vrije inschrijvin gen kan niets worden toegewezen. geldsoorten van de Ver. Staten van Amerika, Canada en de landen, aan gesloten bij de Europese Betalings- Unie, mits de verkoopopbrengst met de rechthebbende in guldens wordt afgerekend. 2, Gebruik van Sperx-max'kguthaben voor andere dan investeringen in de Bonds republiek West-Duitsland of in West- Berlijn, welke in het belang zijn van de Nederlandse economie. 3. Gebruik van Sperrmarkguthaben voor reis- en studiedoeleinden en onder steuningen. Vrijgave Duits vermogen Op verzoek van het Ned, Beheex-sinsti- tuut geeft de Ver. voor de Effectenhandel kennis van- de volgende mededeling van dit instituut: Ingevolge een overeenkomst tussen de Nederlandse staat en de Bondsrepubliek Duitsland wórden alle in RM luidende ef fecten. in Duitsland uitgegeven voor in stellingen, welke thans gevestigd zijn in West-Duitsland of West-Berlijn, en aan getroffen in Duits-vijandelijke vex-mogens ,op verzoek van de voormalige Duitse eigenaax'S en na betaling van de daarop gevallen kosten, vrijgegeven. In verband met deze kosten dienen de bankinstellin gen. zich, bij voorkomende gevallen, te wenden tot liet Ned. Beheersinstituut. Weekstaat Ned. Bank De goudvoorraad van Nederland is deze week onveranderd gebleven op 2149 mil lioen gld. De netto deviezenreserve ver toont een stijging van 1588 tot 1650 mil lioen gld. Goud en deviezen samen be dragen nu 3799 millioen gld. Onder invloed van de ultimo zijn voor schotten in rekening-courant met 7 mil lioen toegenomen en is de biljettencircu- latie weer boven de ƒ3 milliard uitgeko men. Opmerkelijk is de toeneming va.t het saldo der schatkist, dat thans bijna ƒ1 milliard groot is De saldi der banken zijn met circa 60 millioen gedaald. De geldmarkt blijft ruim. Besparing bij R. P. S. Ook voor de Rijkspostspaarbank is Januari een gunstige spaarmaand ge weest. Begrijpelijkerwijs zijn van de overstroomde gebieden nog geen exacte cijfers beschikbaar, maar volgens de vooi-lopige berekening werd ƒ38 min in gelegd en 30 min terugbetaald, hetgeen een spaarsaldo van 8 min betekent. Ned. Bank voor Zuid-Afrika In de vergadei-ing van commissarissen van de Nederlandsche Bank voor Zuid- Afrika N.V. is besloten, aan aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1951/52 een dividend van 9 pet uit te keren. Handel met Ierland Het Ierse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat de handelsovereenkomst Nederland-Ier- land voor 12 maanden is verlengd door uitwisseling van nota's tussen de Ierse minister van buitenlandse zaken en de Nederlandse gezant te Dublin. Er is geen wijziging gebracht in de bepalingen van de overeenkomst. Oost-Borneo Mij N.V. Langdurig is in de vergadering van, preferente aandeelhouders der Oost-Bor neo maatschappij N.V. gesproken over de voorgestelde statutenwijziging. Reeds in September 1950 werd hierover vergaderd, doch ook toen ontmoette de wijziging be zwaren van preferente aandeelhouders. Zij zouden 32 pet achterstallig dividend moeten prijsgeven en zagen hierin een ongerechtvaardigde bevoordeling van ge wone aandeelhouders. De nieuwe voorstellen, waarbij ook van achterstallig dividend afstand zou moe ten worden gedaan, konden evenmin de goedkeuring van preferente aandeelhou ders wegdragen. Over en weer werden bezwaren geuit, maar de vergadering was van mening, dat een oplossing moest worden gevonden. Met algemene stem men werd daarom besloten de beslissing te verdagen. Het bestuur zal zich op nieuw beraden, waarbij aan een zekere preferentie bij een eventuele liquidatie, een verdaging van het pxümaire dividend (dit is thans 8 pet) en een billijke rege ling van alle belanghebbenden gedacht zal worden. Voorts werd besloten de be handeling van de uitgebrachte jaarstuk ken, hangende de nieuwe voorstellen, uit te stellen, Aandeelhouders zegden hun medewerking toe bij het vinden van een oplossing, Koers van de Westduitse Mark Het internationale monetaire fonds deelt mede. dat de officiële koers voor de Duitse Mark (D.M is Vastgesteld op 4.2 per dollar. Deze koers is op de volgende, basis berekend: 0.211588 gram goud per Duitse Markt, 147 DM per fine ounce goud, 23.8095 Amerikaanse dollarcent per DM, Mozaïek van Econom. nieuws Na aftrek van verschuldigde vennoot schapsbelasting moest Wyers' Industrie- en Handelsonderneming het boekjaar per 30 Sept. 1952 vrijwel zonder winst nl. slechts f900 (v.j. f 1.071.377) afsluiten. Voor betaling van 9 pet dividend in contanten moest een bedrag van f570.779 aan de dividendreserve worden onttrok ken. Vorig jaar werd naast de dividend betaling uit de winst een bedrag van f235.419 aan de dividendserserve toege voegd. Een aantal effectenfirma's onder leiding van de Nederlandse Credietbank, die hou ders respectievelijk vertegenwoordigers zijn van grote bedragen restantbewijzen en aandelen der Ver. Transatlantische Hypotheekbanken, heeft het bestuur van deze vennootschap voorgesteld aan de agenda van de eerstkomende vergadering toe te voegen: 1. Overdracht van verkoop contracten en hypotheken in de V.S. en Canada aan andere instellingen; 2 Te be sluiten dat met ingang van 1 Juli 1952 de restantbewijzen rente dragen op basis van 4 pet per jaar; 3 Opname van een dollarclausule in de restantbewijzen. De Nijmeegse gemeenteraad heeft be sloten een geldlening van één millioen aan te gaan bij de Postchèque- en Giro dienst tegen 3V* pet. Het gemeentebestuur heeft een overeenkomst getroffen met de N.V. Rhenania te Sassenheim, die in het industriegebied langs het Maas-Waal kanaal de beschikking zal krijgen over 13.000 vierkante meter voor een buiten- fabriek. De N.V. Cultuur My Tanah Radja heeft in Januari geoogst 138.000 kg rubber, tegen 136 662 in December. De rubber productie in Januari 1952 bedroeg 142.323 kg. De N.V. Preangei Rubber Mij heeft in Januari geoogst 58.000 kg rubber, tegen 51.000 kg in Januari 1952. Een woordvoex-der van het bureau voor wederzijdse beveiliging heeft te Wash ington medegedeeld dat leidende Ameri kaanse zakenlieden en financiers een be zoek aan een twaalftal landen waaronder Nedexdand zullen brengen om een onder zoek in te stellen naar de waarde en de doelmatigneid van de Amerikaanse hulp. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat geen. bilaterale Brits-Amerikaanse beslissing zal worden genomen omtrent enig Brits plan inzake sterlingomwisselbaarheid. Enig toekomstig plan dienaangaande zal aan de OJE.E.S. worden voorgelegd; dit zou evenwel niet de mogelijkheid uit sluiten van bilaterale onderhandelingen. Gedelegeei'den van de O.E.E.S. hebben aan de Amerikaanse minister een alge meen overzicht verstrekt aangaande de rol der organisatie op het gebied van de internationale handel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6