Adembeklemmende taferelen op geteisterd Goeree Honderden vaartuigen bij Schouwen Duiveland Uittocht van vrouwen, grijsaards en kinderen Haagse soldaten weren zich dag en nacht HET VADERLAND WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Het ivaler zaktde ellende stijgt TRAGEDIES van ongekende omvang spelen zich af onder Hollands lage luchten. Als u denkt iets van de mateloze ellende te begrijpen dan kan het niet anders of u hebt zich nog geen goed idee kunnen vormen van wat thans wordt geleden. Wij waren gisteren op Goeree; wat ons oog zag en ons oor hoorde daarvan leest u iets in het onderstaande artikel. (Van een van onze verslaggevers) zal hel aantal doden aanmerkelijk Grauw is het water en donker is de Niemand durft .eohter een getal lucht Voorovergebogen strompelen man- noemen, nen en vrouwen over een stuk grond rp dat vorige week nog weg was. De vrou- 1 weemaal OllVerwaCilt wen dragen een koffer en de mannen Zaterdagavond ging het dorp naar bed, een ladder met een zieke of gewonde Jiet stormde maar niet van dien aard erop. Zwijgend lopen ze door. Een half <jat men zich zorgln maakte En plots té uur.drie kwartier, tot de vrouwen zeggen: Nu kunnen we niet meer. Dan wordt even gewacht. Maar niet lang, want zo moeten verder. Waarheen? Ze weten het zelf niet, maar wèg van hier waar ze geen huis meer hebben, waar mens en dier sterven. In de polder loopt een grote groep mensen. Het is nog niet te zien of het mannen of vrouwen zijn. Een indroeve stoet is het, want duidelijk steken tegen de regenachtige lucht en de vaalgrijze omgeving witte lakens af. Dat betekent dat in lakens gehulde doden worden meegedragen, waarvan men geen afstand kon doen, omdat voorlopig geen begra fenis hen in dit eens zo dierbare oord wacht. Wij hebben de witte lakens niet geteld: er kwam een floers voor onze ogen. Somber is de dag en triest is het weer, een akelige lucht hangt hoven een grote oppervlakte bij Middelharnis en Bommel, omdat tal van cadavers en mesthopen ronddrijven. Het is o zo gevaarlijk dit water te drinken. Arm aan water In dit gebied van land.eii water waar nu heel veel meer water dan land is, is geen water om te drinken. Dat is één der grote tragedies. Het eerste waar een geredde om vraagt is water, vmór. Hij wil het met liters drinken want zijn tong is droog en zijn lichaam heeft er een ongekend grote behoefte aan. Wie het zoute water niet kan ko ken of geen chloor of bleelcpoeder voor ontsmetting tot zijn beschik king heeft, moet sterk staan om weerstand te bieden aan het klotsen de water dat in een verwenste hoe veelheid in huis en boerderij aan wezig is. Spraakverwarring Het is een nauwelijks te verwerken drukte in het statige gemeentehuis van Middelharnis, dat als zovele woningen rondom in het water ligt. Vijf, zes men sen spreken tegelijk tegen de burge meester, onderwijl ratelt de telefoon.... Is het een wonder, dat bevelen soms verkeerd worden doorgegeven, slecht begrepen of onjuist uitgelegd? Duizenden hebben Goeree en Over- flakkee vandaag verlaten, ouden van dagen, babies, en vrouwen, van wie een gedeelte in verwachting verkeert, jon gens en meisjes. Velen m gezinsverband, maar een groot aantal niet, omdat de man moest achterblijven om hulp te ver lenen, of omdat een familielid in de golven zijn einde heeft gevonden. Zij, die dit land verlaten om aan de vaste wal een onderkomen te vinden, zijn gelukkig vergeleken bij de nog on- itellbaren, die op zolders of daken op redding wachten. Het is op de avond van de vierde dag van het onheil op dit eiland nog niet te zeggen, hoevelen nog in levensgevaar verkeren. Er doen vele geruchten over allerlei rampen op dit welvarende eiland de ronde; al was ei- echts een gedeelte van waar, dan nog nooit meer droog. Waar gaan wij heen. Wij hebben nergens familie Ik ben 83 jaar en nü nog dit, dat overleef ik niet lang. 'k Heb mijn oude moeder half be wusteloos. moeten slaan voordat ik kan kreeg haar van onze zolder op de boot te dragen. Zij wou niet weg, met de boerderij wilde zij ten onder gaan. Fragmenten uit gesprekken die wij met velen hebben gevoerd, brokstukken die boekdelen spreken en een zee 'van rampspoed inhouden. Met de boot weg Om half zes vertrekken wij met 200 vluchtelingen uit Middelharnis; hun hele hebben en houden hadden zij bij zich: enige tientallen koffers of wat daarvoor doorging. De belevenissen der laatste da gen hadden hun stempel op de ouderen gedrukt, niettemin lieten zij niet na van hun grote dankbaarheid te getuigen voor de hulp, die van alle kanten wordt ge boden. Het was aanvankelijk niet warm in de kajuiten van de boot, misschien een graad of veertien Fahrenheit. In deze warmte Haagse politie helpt een der evacué's midd;rnacht viel het water Noord-Mid- delharnis binnen Schrik beving de e- woners, die in ijltempo hun toevlucht op de zolders zochten. Wie niet snel genoeg reageerde of te veel wilde meenemen, liep een heel groot risico, dat sommigen met de dood hebben bekocht. De woon wagens buiten het dorp werden door de woedende elementen omver geworpen; de lichamen der bewoners zijn de vol gende morgen gevonden, ze hielden elkander nog vast. Toen het licht gloorde ging een zucht van verlichting door Goeree. Het aantal doden bedroeg vijf, de materiële schade, hoewel groot, viel toch mee. Meteen ging men aan de arbeid. Toen werd het yf uur in de middag. De klokken op het eiland gingen plotse ling luiden, met gespitste oren en open gesperde ogen vol ontzetting 1 rt": men in Middelharnis naar de omroeper, die uit naam van de burgemeester be kend maakt,e dat wederom watermassa's in aantocht waren. Aangeraden werd zo spoedig mogelijk naar de zo rs te vluchten en levensmiddelen mede te nemen. 'iemand geloofde, dat het zo'n vaart zou lopen. Binnen enkele ogenblikken was cr het water dat van de zijde van Nieuwe Ton- gc kwam en Zuid Middelharnis in zijn meedogenloze greep vatte. Er waren nog mensen op de weg, die in allerijl in bo men klommen. Sommigen hunner zijn gered, anderen niet. Door de koude be vangen vielen zij des avonds als leven loze voorwerpen in het nog steeds was sende water. Een vader zag dat zijn doch ter liet niet langer kon houden. Zij viel, hij trachtte haar te grijpen, zij vielen beiden, nu rusten zü voorlopig in de Dirklandse kerk met andere dorps- en eilandgenoten. Het is niet doenlijk al de tragedies te beschrijven die zich sinds de nacht van Zondag op Goeree en Overflakkee heb ben voltrokken en nog afspelen. Dit. eiland is in zijn geschiedenis nog nim mer van zo veel ellende getuige geweest. De bezetting in de achter ons liggende oorlogsjaren was erg, maar deze drink beker die nog niet eens geledigd is, is tieenmaal erger. Kort en bondig Het bestaat niet dat wij terug komen, Zuid Middelharnis wordt Het Rode Kruis helpt een oud moedertje naar veiliger oorden. Kom, mannen H.M. de Koningin was in Middelharnis de dag voor wij er waren. De waardering van de eilanders was zo groot, dat de evacuatie daardoor' ten zeer ste vertraagde: men wilde eerst de Koningin zien. Toen de auto van Hare Majesteit in de mod der op de dijk bleef steken en men beraadslaagde wat te be ginnen, stapte de Landsvrouwe uit en zei tegen haar gezel schap: „Kom mannen duwen!" Voor men zich van haar woorden rekenschap gaf, zette de Koningin zich al schrap en toen volgde in een ommezien het gehele gezelschap. De auto was meteen bevrijd. Dit voorval zal men in Mid delharnis nooit vergeten. Raming van de schade Veestapels vernield, oogst- gronden onbruikbaar Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid- Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hol landse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de waters nood getroffenen ruw geschat op 300000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het vee- beslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Dui zenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enzovoorts moeten worden afgeschreven. Veel zal af hangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzil- tng van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voors hands niet in enig gevaar geacht. word je weer mens, zeiden velen tegen elkaar en tot zichzelf. Heeft U het dan zo koud? Afschuwelijk, sinds Zondag op zol der gezeten, daar was het op die tijd twee graden boven hul (Celsius). We waren vrijwel verstijfd. Mijn vader van 90 kon zijn ledematen niet meer bewe gen, het heeft dan ook de grootste moeite gekost om hem uit het dakraam te dra gen. Vier mannon droegen hem een lad der af. De man is practisch doof en blind. Hy heeft het geluk met zijn zusters te zijn, die een eed hebben gezworen hem niet alleen te zullen laten. Die oude vader is beier uit dan de oude vrouw die schuin tegenover ons in de kajuit zit. Zij weet niet meer wie zij is, waar zij woonde en of zij al of niet getrouwd is. Zij kent niemand en nieman kent haar. Zij vraagt naar Kees, maar kan niet zeggen wie dat is Oorverdovend Ontzaggelijk was het lawaai van het aanstormende water. „Oorverdovend", zeggen enkele vrouwen die nauwelijks haar tranen kunnen be dwingen. Op zolder hoorden zij het water het huis binnen stromen. De ra men braken, de porceleinen kast sier- stuk van de familie enige geslachten lang hoorden zij vallen, de borden en de vazen, waarvan er bij zij t die een eeuw met zorg en toewijding waren om geven; hoorden zij breken „het was alsof er iets van ons zelf kapot ging." Binnen een kwartier stond het water in huis 1 meter 25 hoog. Soms zakte het 10 centimeter om even daarna weer te stijgen.' Had U voedsel op zolder? Wij hadden fiets meegenomen, maar dat iets minder/le spoedig zo erg, dat wij ons zelf zeer itrenge beperkingen moes ten jpleggen. Wij zijn nu moe, kunnen met moeite denken, wij willen alleen maar slapen Rode Kruis Helpsters var!' bet Rode Kruis gaan rond met brood en koffie, en met melk voor de kinderen. Met een graagte die niet onder stoelen en banken wordt ge stoken, aanvaardt men de goede gaven. Wij brengen hier een saluut uit op de Rod's Kruismensen in het algemeen, maar aan dezelgroep in het bijzonder. Enkelen hebben sinds Zaterdagnacht enige uren geslapen, de meesten nau welijks. Schijnbaar onvermoeid blijven zij aan de arbeid. Doch wie goed kijkt, is geen profeet als hij voorspelt dat dit actief bezig zijn, niet heel lang meer kan worden volgehouden. Doch van rus ten willen zij niets weten, zij verlangen alleen naar wat warm eten en dat is er niet. De hele dag en de hele nacht brood, koffie en sigaretten is ook niet alles! Zij houden de moed erin, vertel len elkaar wat men voor amusants ziet. Wie de gehele dag in de narigheid leeft moet een tegenwicht vinden. De vluchtelingen merken niet hoe de toestand van de helpsters en helpers is, zij vragen dit en zij vragen dat; met liefde worden indien mogelijk alle wensen vervuld: zij missen al zoveel. Haagse soldaten Onze waardering gaat ook naar de Haagse soldaten die bijna onafgebroken in dit verlaten oord werken; rust gun nen zij zich vrijwel niet. Er wordt niet gemopperd, met toewijding doet ieder zijn plicht. En die plicht is zwaar in een land dat voor een groot deel onder water ligt en bij een temperatuur die ons doet rillen en klappertanden van de kou. Ontscheping Lang duurt de ontscheping in Rotter dam. Ziekenauto's staan klaar benevens grote autobussen. De zusters en dok toren hebben handen vol werk, want een niet onbelangrijk percentage vrouwen en kinderen is ziek. Zo trekt een droeve stoet de Maas stad binnen. Honderden Rotterdam mers kijken aan de kant zwijgend toe, helpen kunnen zij niet. Een on wezenlijke stilte hangt over honder den mensen. ,,'t Is net oorlog" zucht er een. Inderdaad. Het is ook oorlog, nu eens niet tegen mensen, maar tegen een andere vijand, het water en de storm, waarvoor een mens zijn hoofd in deemoed dient te buigen: O God, heb medelijden met dit, Uw arme volk Dat is de tragedie van Goeree, dat is de tragedie van vrywel alle ondergelopen landen. Ongekend groot en ongekend erg. NATIONAAL RAMPENFONDS Rijksaccountantsdienst ingeschakeld Zoals te begrijpen is. moest door het Nationaal Rampenfonds in ijltempo een apparaat worden opgebouwd voor de uitvoerende werkzaamheden, welke voortvloeien uit de inzamelingsactie. Onder leiding van dra C. A, A. van Lut- tervelt is de opbouw van het apparaat •geschied en maatregelen werden geno men om tot een doeltreffende wijze van werken te geraken, waarbij hij van alle zijden grote medewerking ondervindt. Als een zeer verstandige en onmisbare maatregel kunnen we noemen, dat met de Regering is overeengekomen, dat de Rijks-accountantsdienst is belast met de controle op de financiële werkzaamheden van het fonds. Dit zal ongetwijfeld het vertrouwen en daarmee de bereid willigheid geld te storten ten goede komen. Hoe groot de bereidwilligheid is, blijkt ook uit de zgn. kl^jne kas van het Ram penfonds. Ten name daarvan worden ge boekt de inhoud van kinderspaarpotten, brid'gepotten, giften van particulieren e.d. Het gemiddelde daarvan was de eer ste dag 53.06. Aangezien niet alle mensen bij vroe gere acties op grote schaal even pret tige ervaringen hebben opgedaan wat de verdeling van geld en goederen e.d. be treft is het te hopen, dat andere licha men, die zich met inzamelingen bezig houden ej voor zullen zorgen, dat een deugdelijke en daar komt het op aan onafhankelijke controle-instantie zul len inschakelen. Voorzover dat niet reeds is geschied, zal daardoor zonder twijfel worden voldaan aan een redelijk ver langen, dat bij het publiek leeft. Al het vee uit rampgebieden in Zuid-Holland geëvacueerd De evacuatie van het vee uit de ge troffen gebieden van Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree- Overflakkee 90 verdronken. Dit be tekent, dat op dit eiland ongeveer 9000 dieren verdronken zijn. In het overige deel van Zuid-Holland zijn naar schatting 1000 dieren verdronken. De verliezen van de veestapel in N.W.-Brabant wor den geraamd op 5000 stuks. Kier is dt evacuatie nog aan de gang. In Drimme- len hebben honderden koeien en paai den de overstromingen overleefd. Ze zijn tot dusverre echter onbereikbaar. Aan genomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Over de veestapel op Tholen is nog niets bekend. Uit Zeeland is geen vee geëva cueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoer is gebruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het alge meen nog voldoende voorraden beschik baar. Uit alle delen van het land wordt veevoeder aangeboden. Een schreeuw over het ivater Schouwen Duiveland is écn grote wa tervlakte. „Tot aan de molens is ieder het eiland af", verzekerde onze gids, al peddelend, „maar wat daarachter zit weet niemand". Wat daarachter zat was voorlopig een onafzienbare watervlakte met daaruit stekende daken en telefoon palen. In een uur vorderden wy al roeiend 500 meter tegen dc straffe wind in. Laten wij eerlijk zijn, wij hebben in, die roeiboot geen moment meer gedacht aan het leveren van een reportage. Er vielen grotere belangen te behartigen. Huis voor huis roeiden we af. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bo venverdieping van een huis hangt een jonge boer, die wijst op een witte vlag in de verte. „Ga daar eerst naar toe", schreeuwt hij ons toe. Het was vergeefs. Toen wij er na drie kwartier arriveerden was het een wit gordijn, dat uit een ven ster woei. Van bewoners geen spoor. Dan maar weer naar bakboord uithalen. Langs het gat in de dijk bij Serooskerke. Het voorbij roeien van dat gat alleen heeft meer moeite gekost dan de gehele tocht. De zuiging was merkbaar tot 2 km landinwaarts. Door dit gat werd o a een vlot met zes mensen naar zee ge sleurd. Twee personen slechts brachten het er levend af. In de kerk van Seroos kerke troffen wij twintig mensen, maar zij konden zich nog best redden. Zij zaten om een groene tafel en een .primus zorgde voor warme koffie. Voedsel was er genoeg. Verder op uit een huis haal den we een bejaard echtpaar. „We heb ben twee nachten op zolder gezeten", vertelde ons de oude man. Voor Zierikzee telden wij vijf en ze ventig schepen en zo was het overal waar wij kwamen. Scheren, schepen en nog eens schepen. De toe«fand in Zierik zee is minder alarmerend, dan aanvan kelijk werd gedacht. B:j 3ruinisse daar entegen is een centrum van ellende ge legen. DE HULPACTIES IN DE WEST Reeds vier ton van de Antillen Op de tweede dag van dc inzameling heeft de bevolking van de Nederlandse Antillen in totaal reeds bijna vijf ton opgebracht. Het actiecomité van het fonds .Overstromingsramp Nederland 1953" is te Curacao voor het eerst bijeengeweest. Het personeel van de oliegemeenschap bracht alleen al fl 137.200 bijeen. Dat is meer dan een kwart millioen in Neder lands geld. Heden en morgen is er speld jesverkoop en Zaterdag wordt een groot scheepse collecte gehouden. Men streeft er naar een bedrag van een millioen (Ned. Crt.) bijeen te krijgen. Er is thans ook een comité van actie op de bovenwindse eilanden. Ouden van dagen in een tehuis van hét Wit-Gele- Kruis, die geen geld hebben en ook niet kunnen werken, hebben besloten te bid den voor de slachtoffers in Nederland. Van 's morgens acht uur tot 's avonds zes verblijven steeds 25 oudjes in de kapel van het tehuis, biddend voor degenen, die in gevaar verkeren en voor het wel slagen van de hulpacties. De directie van de K.L.M. in Nederland heeft toegestaan, dat het West-Indisch be drijf, voorzover er ruimte beschikbaar is, hulpverleningsgoederen gratis naar Ne derland vervoert. Voor iederen gulden, die in West-Indië door het K.L.M.-perso neel wordt geschonken, zal ook de direc tie een gulden storten. Ook Suriname lielpt Het Surinaamse Rode Kruis verscheept thans voor 5000 guldens (Sur aan voe dingsmiddelen voor de getroffenen in Nederland. Een jeugdorganisatie bood te collecteren en zij zal een radio hoorspel „Het water komt" opvoeren als aansporing tot het verlenen van bijdra gen. De vereniging van tandartsen maakte 2.000 gulden (Sur.) over. Het toneelgezelschap „Thalia" verhoogde de toegangsprijzen als bijdrage in de hulp verlening. De militairen zullen een dag soldij afstaan. De inpoldering van de Biesboseli Nederland Iieeeft reservoirs nodig De vraagstukken omtrent de water kering houden ook het Nijmeegs Dag blad bezig in deze dagen. In een artikel over de onafzienbare watervlakten op het Eiland van Dordrecht blijkt duide lijk de ongerustheid van de mensen die daar wonen en met de waterkering te maken hebben over de voorbereidende maatregelen. We lezen daaromtrent: De dijken hebben het tot nu toe ge houden. al die jaren weerstonden zij de stormvloeden en nu, in de nacht van 31 Januari op 1 Februari zijn er aller wegen gaten in geslagen. De zware spoordijk werd in één machtige vloed golf genomen, als was het een dijkje van een kinderfort aan het Scheveningse strand. Hier en op tientallen plaatsen elders op de Zuidhollandse eilanden. Het wijde, zware polderland is een zee geworden. En nu zeggen de mensen: tegen zo iets zijn de dijken niet bestand geweest en het onderhoud heeft te wen sen overgelaten. Er is meer. De uitzonderlijk zware storm, samenvallend mot een uitzonder lijk hoge springvloed, heeft de aan dacht gevestigd op een probleem, waar over al geruime tijd is gediscussieerd, dat probleem heet de Biesbosch. Dat probleem heet ook: de verzilling van de kostbare Nederlandse bouwgrond. De Biesbosch is niet maar een zaak waarvoor watertoeristen zich mogen in teresseren, de Biesbosch is ook niet al leen maar een inpolderingsobject. De vraag, waarom het gaat, is of de Biesbosch als reservoir ter verwerking het opstuwende water, al dan niet bij een storm van orkaankracht, al dan niet bij uitzonderlijk springtij, kan woi den gemist, Wanneer het water in de Dordtse wateren enkele tientallen centi meters zal stijgen, och, dat is niet zo verschrikkelijk, want men kan er voor zieningen tegen treffen. Maar wanneer het water letterlijk de spuigaten uitloopt en die spuigaten zijn verstopt in de Biesbosch en Brielse Maas ja, dan komt Leiden in last. Nu wordt de zware, grijze klei verzilt en sterft boom en struik. Want de zee laat zich geen halt toeroepen: wij heb ben haar niet bedwongen, al meenden wij, dat wij er waren. Zeker, deze vloed, deze storm, ze waren uitzonderlijk zwaar en op een zo overweldigende uit barsting van elementaire natuurkracht moest men te kort schieten, om afdoende voorzieningen te treffen. Maar daarmede is het probleem niet uit de wereld. Het probleem van de Biesbosch. van de Brielse Maas, van de voortwoekerende verzilting tevens. En deze problemen, zij lopen niet parallel. Daarom is het zo'n ingewikkelde zaak. Op de Wieldrechtse Zeedijk even ten Zuiden van Dordt hebben wij er iets van bespeurd, en dat wa. huivering wekkend. Doesburgse reddingsploeg redde 266 mensen De burgemeester van Doesburg deelt mede, dat Zondagmorgen in deze ge meente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeilvereniging, die ogen blikkelijk een paar vletten met buiten boordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen gela den en, vergezeld van een bus vol men sen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was. die daar aankwam. De jongens hebben in de twee eerste dagen 266 mensen het leven kunnen redden. Gisteren werden zij ingezet in Steenbergen. Verlaten wachten de dieren tot ook voor hen redding komt. Regering stelt coördinatie commissie „watersnood 1953" in Bij besluit van de Ministerraad is in gesteld een Coördinatiecommissie „Wa tersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zitting de secr.- generaal van het ministerie van Finan ciën, de secretarissen-generaal van de ministeries van Maatschappelijk Werk en van Algemene Zaken, de directeur-gene raal van het verkeer, de Nederlandse ter ritoriale bevelhebber en de plaatsver vangende directeur-generaal van de Voedselvoorziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie te verzekeren in de leiding bij de bestrijding van de ramp en bij de latere verzorging van de ge troffenen. Besloten is: 1. Bij de onmiddellijke bestrijding van de ramp heeft in de provincie de Com missaris der Koningin de opperste lei ding In gevallen, waarin meer provin cies betrokken zijn, of de Commissaris der Koningin door gebrek aan verbin dingen geen overzicht heeft, berust be doelde leiding bij de minister van Bin nenlandse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vaststelling van wat gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan moet worden, ware over te laten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Zo zal, nadat door de Commissaris der Koningin of de mi nister van Binnenlandse Zaken is be paald, dat aan een bepaald gebied hulp verleend moet worden van een bepaalde omvang, door de directeur-generaal van 'het verkeer via de verkeersinspecties het wegvervoer en via de bevrachtingscom missarissen het watervervoer moeten worden geregeld, Hierbij moet dan ook worden bepaald het soort, de omvang en het aantal van de benodigde voer- of vaartuigen. Hetzelfde geldt ten aanzien van mili taire bijstand (Ned. territoriale bevelheb ber) evacuatie (centrale evacuatiecom missie), levering van goederen (Roode Kruis), voedselvoorziening (directeur- generaal van de voedselvoorziening), enz. Hierbij zij opgemerkt, dat het in dezen uitsluitend gaat om de onmiddellijke hulpverlening en dat buiten beschouwing blijven alle maatregelen dié genomen moeten worden ten aanzien van de water kering, welke zaak zijn van de Rijks waterstaat, welke daartoe de medewer king kan inroepen van de N.T.B. 2. Vluchtelingenzorg en evacuaties, waartoe besloten wordt door de Com missaris der Koningin c.q. de minister van Binnenlandse Zaken, worden gere geld door de Provinciale evacuatiecom- missarissen en de Centrale evacuatie commissie. Zijn de geëvacueerden een maal ondergebracht in de definitieve vluchtoorden" dan is de verdere verzor ging zaak van het ministerie van Maat schappelijk Werk met inschakeling van de provinciale opbouworganen, Twee subcommissies zijn gevormd: a) onder leiding van de minister van Maatschappelijk Werk; b) onder leiding van de minister van Financiën ten einde de geldelijke uitkering aan de betrok kenen en de financiering van de geleden schade te regelen. 3. Het bijeenbrengen der byeengeza- melde goederen berust bij het Roode Kruis, de centrale inzameling van gelden bij het Nationaal Rampenfonds. Als ge delegeerden van de regering hebben in het bestuur van dit fonds zitting: de secretarissen-generaal van de ministeries van Maatschappelijk Werk en van Bin nenlandse Zaken. De besteding van de goederen en de gelden zal in overeen stemming met de regering worden vast gesteld. Hulpverlening slachtoffers De minister van maatschappelijk werk heeft alle burgemeesters en wethouders gemachtigd de slachtoffers, voor zover dezen niet of onvoldoende in staat zijn in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levenson derhoud toe te kennen, overeenkomstig de regeling hulpverlening oorlogsslacht offers (1940—1945).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5