Bedrijfsleven toont zich van zijn beste kant GELD EN GOEDEREN STROMEN BINNEN KSIEBEL1 Amerikaanse marine collecteerde in Amsterdam HET VADERLAND 6 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Willys Overland in Toledo (VS.) zond een vierwielige, volledig uitgeruste am- bulancewager.. De Nederlandse ambassadeur in de V.S. heeft bekend gemaakt, dat in verschillen de plaatsen van de V.S. spontaan Ameri kaanse comité's tot hulpverlening aan de Nederlandse watersnoodslachtoffers wor den opgericht en dat de ambassade en de consulaten tal van verzoeken om inlich tingen ontvangen over de beste wijze van hulpverlening. Vermoedelijk zal een cen trale bankrekening in Amerika worden geopend voor het storten van bijdragen. De Nederlandse ambassadeur bij de V.N. verklaarde, dat het niet op de weg ligt van Nederland om in de V.N. om hulp te vragen. Wanneer echter het ini tiatief van de V.N. zou uitgaan, zou het aanbod vermoedelijk dankbaar in over weging worden genomen. Eventuele hulp zal echter vooralsnog slechts kunnen komen van de speciale organen, zoals de Wereldgezondheidsorganisatie en het V.N,-Noodfonds voor Kinderen. Het was echter twijfelachtig of deze organen in staat en bedoeld zijn voor het verlenen van hulp op zeer korte termijn zoals in geval van wereldrampen, Denemarken In de Deense bioscopen hangen collec tebussen en men onderzoekt mogelijk heden voor het zenden van vee. Er wordt een speciale postzegel met toeslag uit gegeven. Noorwegen De eerste twee Noorse vliegtuigen met Rode Kruis-materiaal zijn in Nederland aangekomen. Engeland De Britse ambassade bood omvang rijke materiële hulp, waaronder 50.000 zandzakken, Oostenrijk De Weense gemeenteraad heeft de be volking verzocht geld en kleding af te staan voor Nederland. De gemeenteraad stelde reeds 30 000 schilling (5000 gulden) beschikbaar. Een comité van het Oosten rijks-Nederlandse Genootschap is op grote schaal acties begonnen onder voor zitterschap van mevrouw Hilde Figl, echtgenote van de Oostenrijkse kanselier. Canada De lijst van Canadese plaatsen, hulpacties worden georganiseerd voor Nederland en Engeland, groeit snel. Het is mogelijk, dat een centraal fonds zal worden opgericht. In gemeenschappen van Nederlanders, die in de afgelopen jaren naar Canada zijn geëmigreerd, wor den afzonderlijke fondsen ingericht Drie Nederlandse kerken in Edmonton schon ken 1.500 dollars. Men verwacht, dat de meeste hulp aan Nederland en Engeland zal lopen via het Canadese Rode Kruis, dat reeds een voor raad kleding, bedden en materiaal voor bestrijding van overstromingen, die in Genève ligt opgeslagen, ter beschikking heeft gesteld. Alle leden van het Canadese Huis van Afgevaardigden hebben zich geschaard achter een motie van medeleven, die werd ingediend door premier St Laurent en gesteund door de oppositieleider Drew. In deze motie wordt de getroffen landen hulp beloofd. Beheerders van het Overstromings- noodfonds van Brits Columbia hebben meegedeeld, dat 100.000 dollar zal worden geschonken voor de slachtoffers in Noordwest-Europa en Engeland. Tussen het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis zal 25 000 dollar worden verdeeld Op het ogenblik heeft Canada zelf met overstromingen te kampen. In de Fraser- vallei staan duizenden acres bouwland onder water tengevolge van zware regen val. De toestand is echter niet ernstig. De K.L.M heeft aangeboden de inge zamelde goederen zonder vergoeding naar Nederland te vervoeren. Israël Uit Israël zijn schepen met zuidvruch ten naar ons land verzonden. De regering heeft vijf duizend kisten sinaasappelen ter beschikking gesteld en de organisatie Jewish Agency zal kleding zenden. Benoemingen bij Nationaal Rampenfonds Naar wij vernemen is de generaal- majoor Alons aangewezen als Rege ringscommissaris en Directeur Hulpver lening van het Nationaal Rampenfonds en is drs. H. Jonker, die vroeger Hoofd van de Afdeling Gesproken Woord was van de A.V.R.O. aangesteld tot pers chef van het Nationaal Rampenfonds. Giften en werk ONDANKS VEEL EIGEN SCHADE TVTIET ALLEEN IN IIET rampzalig watersnoodgebied, doelt in het hele land ondervindt het bedrijfsleven de weerslag van de ellende. Ener zijds werkt het apparaat niet meer zo soepel en efficient, anderzijds zijn er ontelbare staaltjes van grootscheepse en inzichtsvolle hulp. Veel hier omtrent wordt van uur tot uur door de regeringsvoorlichtingsdienst over de radio medegedeeld; uit de veelheid van giften en prestaties moeten wij noodgedwongen een willekeurige greep doen. Daar is één der toporganisaties van het Nederlandse zakenleven: de Amsterdamse effectenbeurs. De eerste dag maakte het bestuur onmiddellijk f 10.000 over aan het nationale rampenfonds. De beurshandel zelf heeft door de toestand zo bitter wei nig om het lijf, dat wjj gisteren zelfs geen overzicht konden geven. Men heeft in de uren, dat de beurs open is, andere zorgen; velen zijn afwezig, de anderen dringen samen om de radio en in bepaal de berichten doet men inspiratie op om zelf nóg weer eens enige hulp meestal materiële te geven. Heel anders is de situatie weer in Utrecht bij de Jaarbeurs. Daar, waar men anders reeds druk bezig zou zijn met voorbereidingen voor de voorjaarsbeurs, zijn thans in de grote hallen de eerste 250 vluchtelingen ondergebracht. Er zullen nog vele honderden volgen en de grote hallen op de Croeselaan zullen in dit ju bileumjaar van de Jaarbeurs diensten be wijzen. waaraan noch het Beursbestuur noch de handel ooit hadden gedacht. De Jubileumbeurs wordt de beurs van het rampjaar 1953. In de economische sector valt ook de tocht, welke de heer Clarence E. Hunter, de chef van het Bureau voor Wederzijdse Bijstand (M.S.A.-missie) door Westelijk Noord-Brabant heeft gemaakt, De heer Hunter, die diep onder de indruk was en van zijn medeleven getuigde, heeft uit eigen aanschouwing begrepen, dat er mil- lioenen verloren zijn gegaan en dat er tevens millioenen mee zullen zijn ge moeid voordat de productie weer normaal kan zijn. Van medewerking van deze zijde kunnen wij echter verzekerd zijn. Wel hebben wij de dollarhulp gemeend te kunnen opzeggen, doch de M.S.A. is nog bij ons, hetgeen niet alleen een troost is voor de komende financiële problemen, doch ook actueel betekenis heeft. In verschillende gebieden nemen na melijk teams van Amerikanen uit deze bureaux deel aan de hulpverlening, welke men reeds Zondagmorgen had georganiseerd. Telegram Bij een Haagse Handelmaatschappij viel ons het volgende telegram in handen, de firma van een relatie had ontvan gen op de Antillen, waarvoor men agent is; „Onze deelneming ramp namens onze organisatie. Curagao en Aruba organise ren alle denkbare hulp. Boek van ons commissietegoed 500 af en beschik hierover naar goeddunken als eerste aanloop''. De firma heeft het bedrag onmiddellijk aan het rampenfonds gegireerd. Beide firma's wensen uitdrukkelijk anoniem te blijven. Honderdduizend gulden De Nederlanden van 1845. welke maat schappij uit hoofde van verschillende soorten polissen toch al vele schadever goedingen zal moeten betalen, heeft 100.000 geschonken aan het Nationaal Rampenfonds, mede namens de dochter maatschappijen en de vestigingen over zee. Een inzameling onder het personeel bracht reeds meer dan 10.000 op. Technische hulp Niet alléén staat Spoorijzer N.V. in Delft, die hemel en aarde bewoog om ongewone onderdelen van General Mo tors te krijgen en daarbij succes had zo dat er vandaag in Zuidholland weer een gemaal aan het werk kan gaan, dat an ders wellicht weken had stilgelegen, Een Amsterdamse handelmaatschappij in technische artikelen en dieselmotoren liet mensen heen en weer vliegen naar Engeland om alle denkbare onderdelen te krijgen voor een nieuw in te richten depót in Roosendaal. Met enorme krachtinspanning werd het gasbedrijf van Hendrik Ido-Ambacht weer op gang geholpen; vanochtend had men er gas. Gas is verder in flessen neg per schip op weg van de Esso; bestem ming Zierikzee. Een fabrieksverkoop- organisatie in Hilversum heeft aan de regering 1 millioen kalkzandstenen aan geboden. waarover zij naar inzicht kan beschikken. De K.L.M. Auto's van de K.L.M. vertrokken gis teravond uit Amsterdam naar Tienge- meten. De auto's hadden o.a. mobiele zenders en electriciteitsaggregaten. De K.L.M. heeft voorts op alle internatio nale lijnen van haar verkeersnet voor zover redelijkerwijs mogelijk gratis ruimte beschikbaar gesteld voor drin gend vervoer van buitenlandse ge schenkzendingen naar ons land. Het lijn- toestel uit Zwitserland bracht gister avond al 1000 kg dekens en linnengoed uit Bazel mede, Ook heden neemt de vaste verbinding eenzelfde hoeveelheid mee. Er zal naar de mening van de K.L.M. uit Zwitserland nog wel het nodige vervoerd moeten worden. Millioen van de scheepvaart Van de voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging werd vernomen, dat de rederijen van de grote vaart een mil lioen gulden beschikbaar stellen aan het Nationaal Rampenfonds. Giften in natura De Spareentrale uit Rotterdam zond honderd ton levensmiddelen per schip naar Goes. De I.G. Farbenindustrie in Duitsland zond voor ƒ25.000 geneesmid delen. Er worden ook bijzonder veel binnenbanden beschikbaar gesteld om als reddingsgordels te dienen. Men dient deze te zenden naar de commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen. Een firma uit Doetinchem bericht, dat zij alle Elvera- naaimachines niet alleen gratis repareert voor schadegevallen in het rampgebied, doch tevens het transport bekostigt. Zelfs de verzendkisten worden zo nodig gratis beschikbaar gesteld. Actie middenstand Hoewel de middenstanders zich indi vidueel niet onbetuigd laten, zullen de drie centrale middenstandsbonden een gezamenlijke actie op touw zetten. Daar voor wordt samengewerkt met de vak bonden van de middenstand. Ook wordt plan voorbereid om getroffen onder nemingen spoedig weer op de been te helpen. VERLOVINGSRINGEN LANGE POTEN 11 DEN HAAG £r staat aftfa iets voor U in de Tipi» Het zou natuurlijk ondoenlijk zijn een complete specificering te geven van alle bedragen door verschillende firma's, in stellingen, e.d. beschikbaar gesteld. Wij willen daarom volstaan met de volgende opsomming: De bezoekers van de Rotterdamse beurs brachten f 101.840 bijeen. De Ned. zaehthoutbond heeft f 60.000 uitgetrok ken. Met de gemeente Arnhem hebben verscheidene bedrijven daar f 200.000 bijeengebracht. Een dag betaald verlof vande Ned. Spoorwegen leverde f 300.000 op. De directie van de N.S. heeft daar aan nog f 300.000 toegevoegd. In Putten (Gld.), zelf zo zwaar getroffen, brach ten 10.000 inwoners f 21.250 bijeen. In Sneek kwam men met f 50,000 aandra gen. Een kalkzandsteenindustrie in Hil versum gaf een millioen kalkzandstenen voor het rampengebied. De bemanningen van de twee Ameri kaanse torpedobootjagers Bristol en Johnston, die een bezoek aan Amsterdam brengen, hebben een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood, die tot nu toe 1200 dollar (.f 4560) heeft opgebracht. Zij hebben dit geld aan bur gemeester d'Ailly overhandigd en toege zegd morgen nog goederen en materiaal te zullen geven voor het noodgebied. Nijmegen heeft in twee dagen tijds ƒ27.000 opgebracht aan collecten. Boven dien is er kleding verzameld voor 5000 slachtoffers. De kledingverzameling is nu stopgezet, maar de geldinzameling zal doorgaan. Bovendien zijn er uit Nijmegen twintig boten met bemanning in het ge troffen gebied en Nijmegen is bereid, één der getroffen plaatsen in Zeeland of in West-Brabant te adopteren. Ook is Nij megen reeds kant en klaar voor het op nemen van evacué's. In Kampen hebben 123 veehouders en Kamper boeren buiten de stad besloten ieder één rund af te staan voor een nader aan tc wijzen gemeente of streek in het getroffen gebied. De inzameling in Olst heeft opgebracht f31.320; in Ede f 100.000 in Pijnacker f 20.000. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Tandheelkundigen deelt mede, dat de leden nnaniem hun diensten belangeloos ter beschikking stellen van de geëvacueerden. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft f 5.519 opgebracht, dus ruim 10 gulden per inwoner. Utingerdeel in Fries land verzamelde met 5.200 Inwoners 37.400 gulden of ongeveer f 7.20 per in woner. In Sassenheim is door de bloem- bollenbedryven 53.000 gulden bijeen' gebracht. Juist links achter de minister-pres. ziet men prof. Beel, verder v.l.n.r. de ministers Staf, Algera en De Bruyn Zo uit liet vliegtuig.... Een Amerikaan, die met een K.L.M. vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L.M. employé die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Nederlandse gemeenschap in Indonesië helpt De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. graaf van By- andt, heeft het ere-voorzitterschap aan vaard van het Centraal comité Waters nood Nederland 1953. Het comité ver tegenwoordigt alle schakeringen van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië. Er zijn reeds verscheidene initiatieven genomen om hulpacties op touw te zet ten. De Vereniging van huisvrouwen te Djakarta riep alle leden op on. hulp te verlenen. De Nederlandse verenigingen te Sitobondo, Djember en Soerabaja be gonnen met inzamelingen. Voor zover er in de evacuatie gebieden gebrek bestaat aan geestelijke hulp, zo deelt het Moderamen van de Ned. Herv. Kerk mede kan men zich in ver binding stellen met ds Gijsman in Den Haag. De toegestoken hand Buitenlandse deelneming H.M. de Koningin heeft telegrammen van deelneming ontvangen van de Koning en Koningin van Denemarken en de Koning en Koningin van Zweden. De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika in Nederland heeft de Neder landse regering schriftelijk zijn deelne ming betuigd. Zuid-Afrika beraamt maatregelen over de meest doeltreffende hulp, die kan worden geboden. Generaal Ridgway, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, heeft aan de minister van Oor log een telegram gezonden waarin hij zijn deelneming betuigt. Joseph Sprinzak, de voorzitter van Knesseth (het Israëlische parlement), heeft in de avondzitting van Dinsdag op hartelijke wijze uiting gegeven aan Israël's medeleven met het geteisterde Nederland, Groot-Brittannië en België. De zaakgelastigde van Pakistan in Nederland heeft in een brief aan de minister van Buitenlandse Zaken uit drukking gegeven aan zijn deelneming met de ramp, die het Nederlandse volk heeft getroffen. De regeringspresident van Basel-Stadt heeft de burgemeester van Rotterdam zijn medeleven betuigd met de over stromingsramp. De Italiaanse president Luigi Einaudi, heeft in een boodschap aan Nederland zijn medeleven uitgesproken. De West- Duitse president, Theodor Heuss heeft telegrammen gezonden aan de staats hoofden van Nederland, België en Enge land. De raad van de N.A.V.O. heeft een resolutie aangenomen, waarin uitdruk king gegeven wordt aan medeleven met de slachtoffers in de getroffen gebieden van België, Nederland en Engeland. De leden worden verzocht hulp te verlenen bij het herstel. De Amerikaanse ver tegenwoordiger William H. Draper be loofde hulp van zijn land op iedere mo gelijke wijze. De resolutie spreekt ook met waardering over de wijze, waarop de hulpverlening is georganiseerd. Het parlement van Sleeswijk-Holstein heeft besloten hulp te verlenen. Velsen adopteert Stellendam De gemeente Velzen heeft Stellendam geadopteerd en 50.000 aan deze ge meente geschonken. HULP DIE UIT ALLE DELEN van liet binnen- en buitenland wordt i aangeboden heeft langzamerhand zo'n omvang genomen, dat men het zich nauwelijks voor kan stellen. Voor een waarde van ettelijke mil lioenen aan geld en goederen stroomt in een onafgebroken reeks Neder land binnen en het ziet er naar uit, dat deze stroom nog een geruime tijd zal aanhouden, ja zelfs aanmerkelijk in omvang zal toenemen. Want. er zijn vele landen die zich nog heraden of nog om advies hebben gevraagd over de wijze, waarop zo doeltreffend mogelijk de helpende hand toege stoken kan worden. Wel in het brandpunt der belangstelling staat de hulpverlening aan kinderen uit de getroffen gebieden. Frankrijk Sedert Maandag zijn honderden pakken met kleding bij de Nederlandse consul en de vertegenwoordiger van de KLM in Lyon bezorgd. Maurice Feltin, de aartsbisschop van Parijs wil drieduizend kinderen op nemen. De Franse consul te Rotterdam heeft onder de leden van de Franse ko lonie een collecte georganiseerd. De Franse ambassadeur, de heer Gar- nier. heeft 1000 gulden uit privémidde- len beschikbaar gesteld. De aartsbisschop van Nice heeft giste ren met de burgemeesters van Cannes en Nice besprekingen gevoerd met het doel aan de Rivièra zo spoedig mogelijk va- cantiekampen in te richten voor Neder landse kinderen. Ook bij burgers aan de Rivièra zullen kinderen kunnen logeren. In totaal 1000 kinderen kunnen opgeno men worden. De bisschop van Straatsburg heeft een oproep gericht tot de bevolking om Ne derlandse kinderen op te nemen. Zondag zal deze oproep ook van de kansels wor den voorgelezen. Een afgevaardigde van Secours Catholique is naar Nederland vertrokken, om de overbrenging van kin deren te bespreken. De burgemeester van Chelles (dep. Seine en Marne) heeft een huis voor 120 kinderen ter beschikking gesteld. Op de Jordanbank te Parijs is een spe ciale telefoniste aangesteld om alle vra gen over hulpverlening te beantwoorden. Op deze bank is reeds een millioen francs van particuliere en Nederlandse zijde ontvangen. Per K.L.M. is tot nog toe 4 ton aan kleding en andere goederen naar Neder land gezonden. De Franse spoorwegen hebben mate rieel aangeboden, maar nog geen ant woord ontvangen. De stad Nice heeft uit de stadskas een bedrag van 500.000 francs beschikbaar gesteld voor het reddingswerk in Neder land. België In Nederland wonende Belgen is ver zocht giften over te maken op giro 175070 van de Belgische Ambassade in Den Haag onder vermelding „Belgisch fonds voor Nederlandse geteisterden". Duitsland Het aantal aanbiedingen van Duitse in stanties voor hulpverlening is thans zo groot geworden, dat men in Bonn over weegt een centrale organisatie op te rich ten. Bij de Nederlandse ambassade en de consulaten komen onafgebroken aanbie dingen binnen. De regering van Noordrijn-Westfalen heeft een beroep gedaan op de openbare diensten en op ondernemingen der bouw nijverheid voor technische hulpverlening. Ook de regeringspresidenten van Osna- bruck en van Aurich in Oost-Friesland hebben hulp toegezegd. Tal van particuliere instanties hebben aan de Bondskanselarij in Bonn geldbe dragen overgemaakt. In Noordrijn-West falen hebben de grote gas- en waterlei ding-ondernemingen ploegen technici met materiaal gereed gemaakt om naar Nederland te worden gezonden. De Nederlandse ambassade te Bonn en de Nederlandse consulaten hebben be kend gemaakt, dat zij een actie zijn be gonnen onder de Nederlanders in Duits land tot het bijeenbrengen van gelden en goederen. De Nederlandse Bond in Duits land heeft besloten haar reeds begonnen actie te coördineren met die van de am bassade. Zij verzoekt voorts een opgaaf van kinderen, die bij in Duitsland wo nende Nederlanders kunnen worden ondergebracht, De stad Aken heeft aangeboden Neder landse kinderen op te nemen. Dertig scholieren van een school te Winneken- donk hebben de Nederlandse consul te Kleef 42 Mark gezonden. Het West-Duitse vakverbond heeft een eerste schenking van 50.000 mark over gemaakt. De mijnen en andere grote be drijven in het Ruhrgebied is verzocht hulpploegen naar Nederland te zenden. De gemeente Münster wil honderd Nederlandse kinderen opnemen. De Evangelische kerk in het Rijnland heeft 10 000 Mark geschonken. De Farb- werke Hoechst te Frankfurt heeft ge neesmiddelen ter waarde van fl. 25.000 gezonden. De premier van Sleeswijk-Holstein heeft gevraagd op welke wijze hulp kan worden geboden. Van particulieren zijn voorts in Duits land motorpompen, medacamentën en dekens aangeboden. Eveneens van parti culieren zijn twee groepen motorboten uit de omgeving van Mainz aangekomen. Het West-Duitse Ministerie van Ver keer zond 10 motorboten, die de Rijn zijn afgezakt. Luxemburg De Zaakgelastigde van Luxemburg heeft zijn regering telegrafisch om toe zending van dekens en matrassen ge vraagd. Zwitserland Het Zwitserse comité Hulp aan Euro pa heeft 5000 francs voor Nederland en Engeland beschikbaar gesteld. De Zwit serse regering heeft 100.000 francs be schikbaar gesteld en inmiddels zijn vijf honderd dekens per vliegtuig aangeko men. Een grote hulpactie bracht Zw, fr. 450.000 op. Het Zwitserse Rode Kruis heeft op aan wijzing van het Ned. Rode Kruis beslo ten om naast de inzameling van geld ook een inzameling van kleding en dekking te organiseren. De Zwitserse luchtvaart maatschappij heeft gisteren reeds een eerste gave van vijfhonderd dekens uit de voorraden van net Zwitserse Rode Kruis gratis naar Amsterdam gebracht Deze maatschappij heeft zich bereid ver klaard ook volgende zendingen naar Nederland en Engeland over te brengen. Aansluiten België (Buit. hulp) De Nederlandse kolonie te Brussel heeft onmiddellijk een hulpactie georganiseerd. Als resultaat hiervan konden reeds ver schillende vrachtauto's vol kledingstuk ken, schoenen, beddegoed, levensmidde len en medicamenten naar Breda worden gestuurd. Het Nederlandse consulaat te Brussel, waar de goederen worden bin nengebracht, heeft op het ogenblik veel weg van een groot warenhuis en het per soneel werkt vrijwel dag en nacht om de kledingstukken, enz. te sorteren. De Nederlandse vereniging heeft een zeer actieve ophaaldienst georganiseerd, waar in alle leden een levendig aandeel heb ben. De Belgische minister-president heeft in de Belgische kamer verklaard, dat België zijn grenzen en huizen openzet voor mensen uit de rampgebieden van Nederland. Zweden Dr Drees licht Kamer in De Zweedse koning en koningin en prinses Sibylla hebben 3500 Kronen ge schonken. De Zweeds-Nederlandse ver eniging en de Nederlandse Club in Stock holm zijn kleding en schoeisel aan het in zamelen. Uil Zweden is een eerste zen ding goederen aangekomen, die verzon den is door het Rode Kruis. Het zijn kin derkleren ter waarde van 100.000 Kro nen, Vijfduizend dekens en andere kle ding zijn onderweg. Binnen enkele dagen wordt nog een grotere partij kleding ver scheept. Een nationale collecte heeft reeds aanzienlijke bedragen opgebracht. De kogellagerfabriek te Goeteborg heeft 10.000 Kronen aan de gezant hier te lan de overgemaakt. Sandvikens Jernverks staalfabriek gaf 50.000 kronen. De Zweedse regering heeft 24 rubber boten per militair vliegtuig naar Valken burg gestuurd. De boten zullen daai ter beschikking van de Nederlandse regering worden gesteld, Per Scandinavië-expres zijn 25.000 dekens verzonden. Vandaag wordt 5 ton kleding en 500 baby-uitzet ten uit Stockholm en Gothenburg ver zonden. De Centrale Raad van de orga nisatie Redt de Kinderen heeft 50,000 kronen voor aankoop van melkpoeder en 'oabyvoedsel toegewezen, welke voorraad Vrijdag verzonden wordt. De eerste in zameling van kleding heeft 10 ton op geleverd. In het oude gedeelte van Stockholm zijn verscheidene organisaties een geld inzameling begonnen voor de „bevriende stad" Zierikzee. Deze actie krijgt zijn hoogtepunt Zaterdag a.s., dan wordt o.a. een "concert gegeven in de Duitse kerk, waarvan de opbrengst voor Nederland bestemd is. Groot resultaat verwacht men van de actie van het Zweedse Rode Kruis. Men rekent op 500.000 kronen. Reeds 100.000 kronen zijn ingezameld. HELPT ONS! Italië Een pausèlïjk hulpcomité is begonnen met het mobiliseren van de internationale organisatie voor hulpverlening. In Rome is een geldinzameling georganiseerd, waarop de Italiaanse regering met een groot bedrag heeft ingeschreven. De zee- vacantiekolor.ie Tirrennia kan 1000 a 1200 evacué's opnemen, Het Italiaanse Rode Kruis stuurt vruchten en wijn, De Paus zelf heeft f 30.000 geschonken. De directie van de Fiatfabrieken heeft besloten tien millioen lire (bijna vijftig duizend gulden) ter beschikking te stel len van de getroffen gebieden in Neder land en België. Aan deze gift is nog een persoonlijke bijdrage van vijf millioen lire toegevoegd. De Italiaanse regering heeft een be roep gedaan op het Italiaanse Rode Kruis om de bijdragen van het land voor de getroffen gebieden iiv Noord-Europa te coördineren. Het Departement van premier Alcïde de Gaspcri heeft een verklaring uitgege ven, waarin in herinnering wordt ge bracht hoe Nederland, België en Enge land de Italianen geholpen hebben tijdens de overstromingen in de Povlakte in 1951. Vandaag zijn drie vliegtuigen vertrokken met dekens, kleren, marmelade en fruit. Luigi Einaudi, de Italiaanse president, heeft zijn persoonlijk vliegtuig aangebo den om goederen naar Nederland te brengen. Het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn vertegen woordigers in de getroffen landen op dracht gegeven na te vragen waaraan het meeste behoefte bestaat. In verschillende Italiaanse steden wordt gecollecteerd voor de slachtoffers der overstromingsrampen. De bevolking van Sicilië is opgeroepen om bij te dragen in een fonds om een treinlading zuid vruchten naar Nederland, België en En geland te zenden. Een Nederlander in Italië, de heer Slingelandt uit Milaan, heeft een bedrag van 10 millioen lires 62.000) geschon ken. Verenigde Staten De Amerikaanse consul te Rotterdam heeft wagens aangeboden. De Church World Service te New York heeft 4000 dollar voor eventuele herbouw van ker ken en 2000 dollar voor het Rampenfonds beschikbaar gesteld. De Netherlands-America Foundation te Washington heeft gevraagd welke hulp kan worden verleend. Touwwerk en Bindtouw Sleepkabels jSUgchel SPUI 258-264

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4