Wanhopige vrouwen en verbeten mannen De Scheveningers deden goed werk "1 Uren tevergeefs gewacht op schepen met evacué's HOEST UW KIND? HÉT VADERLAND S "WOENSDAG 4 FEBRUARI 1958 Den Haag ongeduldig om te helpen Slachtoffers willen niet van huis weg TNUIZENDEN HAGENAARS hebben gisteren urenlang in spanning ge- wacht op het moment, waarop zij daadwerkelijk en direct hulp moch ten verlenen aan door de watersnood getroffen personen. De bereidheid tot helpen, vooral van de dames, was zo groot, dat velen die reeds des morgens naar de Dierentuin waren gekomen, met de nodige tact overge haald moesten worden weer naar huis te gaan, evenals de honderden Hage naars, die een of meer vluchtelingen wilden komen afhalen. Toch bleven enkele honderden pad vinders, verpleegsters, Rode Kruis-hel- pers, E.H.B.O.-ers en ambtenaren van diverse gemeentediensten de gehele mid dag tot 's nachts 12 uur paraat in de Dierentuin en stonden tientallen auto mobilisten urenlang buiten te wachten om de evacué's te helpen en te ver voeren. Dat zij vergeefs wachtten is niet de schuld van de organisatoren, die moeite hadden de geruchten van de feiten te scheiden, doch wel van de hopeloze situatie in het overstroomde gebied, waar honderden mensen tussen hoop en vrees leven of ze kunnen blijven, dan wel moeten evacueren. Overal zakt het water en tallozen, die gistermorgen nog het voornemen hadden weg te gaan be sloten gistermiddag toch nog even te wachten, vooral ook omdat de verzor- ging met levensmiddelen en drinkwater in vele gebieden steeds beter wordt. Daarbij komt, dat de mensen, die nu nog in de zwaarst getroffen gebieden worden gered, niet meer bij machte zijn een lange reis te maken en in Dordrecht, Rotterdam of nog dichter bij hun ge boortegrond worden opgenomen. Werden aanvankelijk 2000 en daarna 1000 mensen uit Strijen verwacht, later in de middag kwam het bericht, dat 25 schepen met vluchtelingen uit Stellen dam tegen zes uur in Scheveningen kon den worden verwacht, en degenen, die zich voor het opnemen van een vluchte ling hadden gemeld, deze tegen acht uur thuis gebracht zouden krijgen. Reeds vóór zessen had de politie de kade in de eerste vissershaven, waar de 25 schepen zouden aanleggen, voor het publiek af gezet, en reeds toen stonden tientallen Haagse vrouwen te wachten of er mis schien in Zeeland wonende familieleden en kennissen mee zouden komen. Om negen uur 's avonds stonden ze er nog. Wij gaan niet van boord Tot zo lang duurde het namelijk voor het eerste schip, dat tevens het enige zou zijn, de pieren kwam binnen varen. Toen de Stellendammer schokker aan legde weigerde de 35-jarige schipper Pieter van Es aanvankelijk iets van zijn droeve lading af te staan. Hij had niet minder dan 22 vluchtelingen in zijn piek, allen naaste familieleden, die liever de volgende morgen wilden afwachten om aan land te gaan. Zij waren reeds van Zondagmiddag af aan boord en hadden zich alleen bij laag water iets op de kade van de Stellendamse haven kunnen ver treden. Ze hadden een beroerde tocht van vijf uur achter de rug met veel zee ziekte en wensten eerst wat op verhaal te komen. Bovendien vreesden ze. dat de gezinnen uit elkaar zouden worden ge trokken. Met grote moeite wisten enkele politiemannen de mensen te overreden toch uit de overvolle piek aan land te gaan. Volgens de schipper liggen in de Stel lendamse haven nog 35 schokkers te wachten om naar Den Haag te vertrek ken, allen volgepropt met mensen. Wan neer de gaten in de dijken maar klein waren, zouden de meesten wel blijven, maar er zijn volgens hem bij Stellendam geen dijken meer en bij elke vloed stro men de benedenhuizen weer vol vuil, brak water. De verzorging, vooral door de marine, was prima geweest; alleen het gebrek aan drinkwater was erg en deed de lippen barsten. Schipper Van Es was niet eerder weg gegaan, omdat hij evenals de anderen nog graag wat uit zijn huis wilde redden. Alleen met schriftelijke toestemming van de marine mocht hij met een marine- naar zijn huisje varen, waar ravage vreselijk was. De achtergevel was ngestort en het grootste deel van de huisraad verdwenen. Toch had hij nog iets kunnen redden, en zo zagen we aan dek van zijn boot een aantal fietsen lig gen, en onder dek verschillende huis houdelijke artikelen kris en kras door elkaar. Veel was het echter niet voor gezelschap van 23 personen. Practisch niemand had méér kleren dan hij aan had, en de één kwam op pantoffels, de ander op schoenen of klompen van boord, dezelfde waarmee in die verschrikkelijke Zaterdagnacht de huizen waren ont vlucht. In Stellendam zijn officieel reeds 60 doden, doch ook de burgemeester ver acht, dat dit tot 100 zal aangroeien. Velen hebben in de stormnacht name lijk getracht uit het laagste deel van het dorp naar het hogergelegen gedeelte te komen, waarin slechts enkelen slaagden. Schade aan boulevard en haven op twee millioen geschat De ravage op de boulevard, aan en bij de havenhoofden, in de binnenha vens en aan enige werken van het Af- vervoerkanaal is zeer groot en het zal nog dagen duren voor alles weer in de oude toestand is gebracht. Hiermede zal een groot bedrag gemoeid zijn, het welk bij benadering nog nauwelijks te schatten is. De werkzaamheden moe ten echter zo spoedig mogelijk beginnen daar een volgende, minder hevige storm nu vrij spel zou hebben op de niet meer of onvoldoende beschermde plaatsen. Op verschillende plaatsen is men reeds met de werkzaamheden begonnen. Vol gens B. en W. verdient het aanbeveling aan de hand van een zeer globale schat ting de kosten van het herstel voors hands op 2.000.000 te bepalen. Het col lege heeft de gemeenteraad verzocht hiervoor twee millioen gulden toe te staan, welk crediet nader op de kapi- taalsdienst van de begroting 1953 moet worden geregeld. Binnen twee maanden zal een overzicht van de aangerichte schade aan de gemeenteraad worden overgelegd, benevens een specificatie der kosten van herstel. Bij K.B. is aan jhr mr G. C. J. van Reenen, adviseur voor protocolaire aan gelegenheden bij het ministerie van Bui- enlandse Zaken, de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister verleend. IN DE DIERENTUIN Evacué's uit Oosterland, de oudste man (83 jaar) en vrouw (80 jaar) kijken toe hoe de jongste de eerst nodige verzorging krijgt. Dc schokkers hebben over het algemeen weinig geleden, hoewel twee nu boven op een dijk bij het dorp staan. Schipper Van Es zou zich liefst met zijn gezin blijvend in Scheveningen, welke plaats hij reeds sinds 1938 als vaste haven en afzetmarkt gebruikt, ves tigen. Volgens hem is dat ook de wens van acht andere Stellendammer .->*sers: de rest wil naar Stellendam terug. Handen te veel Bij aankomst van de 16 eerste vluchte lingen in de Dierentuin vier mensen werden direct van de haven naar kennis sen gebracht, terwijl de schipper met zijn broer aan boord bleef haastte ieder zich te helpen en in te grijpen, waardooi op zeker ogenblik een chaos dreigde t< ontstaan door het grote aantal helpers en de weinigen, die hulp behoefden. Ver pleegsters begonnen haren te kammen en de vrouwen te wassen, meisjes kwa men aanlopen met kommen erwtensoep en koppen koffie, vrouwen probeerden de paar kleine kinderen wat te vertroos ten, en tal van anderen begonnen de aangekomenen te registreren. Gelukkig trokken de meesten, die zo graag hadden willen helpen, zich spoedig terug, waar door de hulp sneller ging en de vluch telingen omstreeks half twaalf naar hun Haagse gastheren konden worden ge bracht. De honderden, die gisteravond vergeefs op gasten wachten, er zijn meer dan 3000 aanvragen, zullen vandaag niet worden teleurgesteld, want reeds vanmorgen zeer vroeg kwamen enkele honderden evacué's ia Rotterdam bij de Dierentuin aan, ■aar een ambtenaar de gehele nacht op post bleef. DE NIEUWE FILMS In City en Odeon draait van Vrijdag af de film, die de Amerikaanse regisseur Richard Thorpe heeft gemaakt naar de beroemde historische avonturenroman van Walter Scott: Ivanhoe. Dit ridder verhaal is in kleuren verfilmd. Bulldog Drummond is een spr.nnende speurders film van Victor Saville. Te zien in Apollo en Rex. Een thriller, De zoon van dr Jykell, draait in Studio en Roxy. Capitol brengt De bekentenis van Annesa en Hollywood Met geheime in structies, een avontuurlijk verhaal. Ledenvergadering Comité „Den Haag ontvangt" Het Comité „Den Haag ontvangt" houdt op Dinsdagmiddag 17 Febn een ledenvergadering in het gebouw van de Gemeenteraad aan de Java- straat, waar o.m. het Jaarverslag en een voorstel ten aanzien van Bestuursbe- noeming aan de orde zullen komen. Tot ridder in de orde van Oranje- Na&sau werd benoemd M. de Wolff, wo nende te 's-Gravenhage, chef van de af deling beroepskeuze voorlichting van het rijksarbeidsbureau van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De hulp van Den Haag en omstreken Ook vandaag weer een lijstje van hulp blijken uit Den Haag door particuliere instellingen, organisaties, e.d. Rudolf Blik N.V. schenkt 8 uurlonen per man, welk bedrag uiteindelijk door de directie zal worden verdubbeld. In hotel Leeuwendaal te Rijswijk wordt Zondag een jazz-middag gehouden ten bate van het Rampenfonds. Taxichauffeurs hebben gratis vermoeide evacué's van de stations naar hun evacua tie-adressen in Den Haag vervoerd. In Guido van Deth's poppentheater worden Zaterdag en Zondag as. opvoe ringen gegeven ten bate van het Ram penfonds. De gemeente Voorburg heeft f 10.000 ter beschikking gesteld voor verzorging van evacué's, op te nemen in het centrum Middenburg. De Wassenaarse middenstandscentrale heeft van al haar leden een bijdrage ge vraagd. Giro 100151. In Leidschendam is reeds 7133,71 bij eengebracht, waarvan 1.249,13 uit Stomp- wijk. Het Patronaatsgebouw is opvang centrum. 100 m3 goederen zijn verzonden. De gemeente Leidschendam heeft het dorp Dussen in Noord-Brabant geadop teerd; het gedeelte Hank staat geheel onder water. De burgemeester van Leid schendam zal zo spoedig mogelijk naar Dussen gaan om de hulpverlening te orga niseren. Het. personeel van P. C, Kaiser stelt één dag loon ter beschikking van het Rampenfonds. De N.V. geeft hetzelfde bedrag er bij. De directie van Cineac-Het Vaderland heeft besloten van 6—12 Februari 20% van de recette af te staan aan het Ram penfonds. Studenten van de Int. Academie wer ken morgen mee aan de collecte. Zij ver trekken te 8.30 uur in optocht van de Molenstraat naar de Parkstraat met spandoeken. H. Opening prof. mr V. Rutgerssckool De derde lagere school uitgaande van de vereniging „De Elout van Soeterwou- deschool zal de naam dragen van prof. mr V. H. Rutgers om daarmede de nage dachtenis te eren van wijlen oud-minister Rutgers die zich zeer' verdienstelijk heeft gemaakt voor het onderwijs. De school zal t-z.t. in een nieuw bouwplan aan de Dovenetelweg verrijzen en is thans on dergebracht in de Prins Mauritsschool in de Residastraat. De plechtige opening vond plaats in de Chr. H.B.S. waar o.a. mr E. J. van Steenes, mevrouw Rutgers- Hovy, de heer Hörncher, rijksinspecteur voor het L O-, J. Bol, hoofd van de Elout van Soeterwoudeschool. L. Lieffering, hoofd van de dr H, Bavinckschool en het nieuwbenoemde hoofd van de prof. mr V. H. Rutgersschool, de heer V. d. Brink het woord voerden. Hij was er toch" Gemeente geeft inlichtingen over evacué's Voor alle bemoeiingen van de gemeen- 's-Gravenhage met watersnood- en evacuatiekwesties is een centraal con tactpunt gevormd, waarvan de leiding berust bij een driemanschap, te weten de burgemeester, mr F. M. A. Schokking, de wethouder van Sociale Zaken. de heer C, H. P. W. van den Oever en het hoofd van de plaatselijke evacuatiedienst, dr 7. Bakker Schut. Dit contactpunt is gevestigd bij de afdeling Sociale Zaken van het gemeentesecretarie. Kerkplein 3; het is dag en nacht bereikbaar onder tele foonnummer 115953. Van morgen af kan men aan het Be volkingsregister, Goudenregenstraat 36, inlichtingen krijgen betreffende in Den Haag ondergebrachte evacué's. Reportage in Cineac- Vaderland -Het Ac'ht minuten film over de ramp is de eerste oogst van de cameramannen van Polygoon-Profii'ti. Acht minuten van na tuurgeweld en mensenleed. Van apa- tisoh voor zich uitstarende jonge en oude mensen, van angstig vluchtend vee, van water voartstriementi door in wilde stromen veranderde dorpsstraten, van de kolkende en razende waterwoestendj der Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Die acht minuten zijn meer dan vol doende om de toeschouwer de ramp, die Nederland heeft getroffen, duidelijk te tonen en te doen voelen. Al werd de tekst bij deze extra-edible van het film- jounnaail dan opgenomen toen van de aantallen slachtoffers nog weinig bekend was, de impressie die men door de beel den krijgt van de ramp zijn onthullend. Het Roode Kruis doet wat het kan: ook dit blijkt overduidelijk uit deze bliksem- reportage, die een knap stukje werk is van Polygoon-Profilt iEn dan zijn er nog beelden uit de Rotterdamse er Dordtse waterstraten, de belaagde dui nen van het Westland en de ravages in Umuiden, Noordwijk en Katwijk. De zalen van de Haagse Dierentuin zijn herschapen in een chaos. Echter niet al leen daarbinnen heeft het leed zich ge concentreerd, ook buiten in de gure wind verdringen zich talloze mensen uit alle delen van het land, die telkens als er een bus met geëvacueerden aankomt zich verdringen om een glimp op te van gen van eventueel aankomende familie leden. Zij mogen niet naar binnen, zij moeten maar afwachten. Vooral degenen die in de andere plaatsen van het land waar geëvacueerden ondergebracht zijn. al teleurgesteld werden, staan hier met steeds groter wordende wanhoop. De taferelen die zich afspelen als er bussen met slachtoffers aankomen zijn droevig. Totaal versuft klimmen de pas- aangekomenen uit de wagens, wezenloos staren de mannen om zich heen. de vrou wen roepen met schrille zenuw-stemmen de kinderen bii zich. Buiten zichzelf raakt een moeder als zij een van haar jongens mist. „Hij was er toch bij!" roept zij uit. De vader haalt ziin schouders ou. voor- lopig kunnen deze mensen nergens meer aan denken. Als zij binnen zijn krijgen zij warme soep. Daar komen zij dan wel een beetje van bij, maar de verslagenheid blijft groot. Het is onzinnig om de pas aankomenden vragen te stellen. Het woord „ramp" is voor hen zonder inhoud, daarvoor hebben zij het van tè nabij meegemaakt. Zij weten ternauwernood meer wat er met hen ge-beurt, laat staan wat de toekomst brengen zal. Dank zij de goede zorgen van Rode Kruishelpsters, verpleegsters en allen die in de Dierentuin zo hard meehelpen, komt er in de meesten na een uurtje weer wat leven. Zij beginnen aan hun voor lopig onderdakadres te denken, sommigen hebben hier familie, de meesten worden ondergebracht bij vreemden, en zij zijn doodgelukkig als zii kunnen opstappen. Verbroken gezinnen Onderdak is meer dan voldoende aan geboden, méér zelfs dan waarvan voor lopig gebruik kan worden gemaakt. Want er ziin ook families die eenvoudig weige ren de zaal te verlaten, omdat er nog één familie-lid ontbreekt. „Ik wacht tot ze er is", zeet een oude man koppig, zijn vrouw is gelijk met hem vertrokken maar in de wanorde zijn zij elkaar kwijt ge raakt. „Ze komt zeker". Eten en drinken wil hij niet. Ook geen glaasje water. Het woord water alleen bezorgt hem rillin gen. En dan blijft hij maar wachten. Een wachten dat voor sommigen schien eindeloos zou kunnen duren, niet tóch de meesten tenslotte de hoop opgaven en, hoewel moeilijk, vertrekken. Het verdriet van deze mensen kan niet onder woorden gebracht worden en weegt oneindig veel zwaarder dan dat van hen. die wel have en goed verloren hebben, maar tenminste bij elkaar zijn. De eer sten kunnen wij nauwelijks helpen, de laatsten zijn echter met de hulp, die het Nederlandse Olk in zo grote mate be toond heeft, direct gebaat en zij zijn ei dan ook dankbaar voor. Enkelen hebben al weer zoveel energie, dat zij terug wil len. „Kijken of er nog wat te redden valt. De meubels staan op zolder. Zou het water daar gekomen zijn? En dan had ik nog een varken van 500 pond. Nou ja, dat ben ik natuurlijk kwijt. Maar mijn spullen op zolder. Zou misschien Nee, voorlopig is er geen denken huisraad in veiligheid te brengen, nu alle reddingspogingen in de eerste plaats uit- TWEEDUIZEND MENSEN GERED De Scheveningse vissers, die hulp heb ben verleend aan de getroffen gebieden, hebben buitengewoon goed werk gedaan. Er zijn ongeveer 2000 mensen uit Abben- broek, Oudenhoorn en Zuidland gered. De meesten zün overgebracht naar Rot terdam. Ook onprettige ervaringen hebben de Scheveningers opgedaan, maar daar zijn ze alweer overheen en overigens hebben ze er zich niet zoveel van aangetrokken. Toen zij met hun boten benarde huizen naderden werden zij uitgejouwd en met gaan naar de talloze mensenlevens die nog in gevaar zijn. Dat beseffen zij ook; er zijn jongelui die ten koste van alles terugwillen om aan het reddingswerk deel te nemen. „Er verdrinken nog steeds mensen, daar moet wat aan gedaan wor- den. Ik geloof niet dat iedereen uit ons dorp gered isKan ik niet terug?" Een stem uit StellendamAch, het is bijna onmogelijk om meer te doen dan er al gedaan wordt, maar toch schetst zo'n uit lating de geest die onder de slachtoffers zélf heerst. Niet het hoofd laten hangen, maar aanpakken! De minister van Economische Zaken heeft aan dr P. Schoenmaker te 's-Gra venhage, op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de hoofdcommissie voor de industrialisatie, als lid van de vaste commissie voor techmisch-weten- schappelijk speurwerk en technische ont wikkeling en als lid en voorzitter van de vaste commissie voor opvoedende be scherming. Tot wie men zich moet wenden Afgeven kleding: Fluwelen Burgwal 19, Laan van Poot (rode kruis-garage), Arons- kelkweg 1 (Dalton HBS), Java- straat 18, Oostduinlaan. (Aloysius College), Kon. Stallen, Circus Scheveningen, Remise Fruitweg. Voorts op vele plaatsen, door par ticulier initiatief ontstaan, van welke plaatsen de kleding wordt overgedragen. Afdragen van giften: Nationaal Rampenfonds, giro 9575, tel. 553200. Collectanten: 1. Badhuisstraat 260, tel. 550880; 2 Tesselseplein 43, tel. 554150; 3. Mient 175, tel. 399201; 4. Van Speykstr. 50, tel. 392729; 5. Heel- sumstraat 130, tel. 394616; 6. J. v. Goyenstraat 99, tel. 337873; 7. Stil le Veerkade 16, tel. 112410; 8. a. J. Pietersz. Coenstraat 45, b. Jo hannes Camphuysstraat, Postkant, tel. 720832; 9. Stieltjesstraat 136, tel. 181464; 10. Wilhelminastr'. 1 (Loosduinen), tel. 396812; 11. Vier- heemskinderenstr 91, tel. 323159; 12. Ruychrocklaan 30, tel. 774735; 13. Mariotlaan 14, tel. 722483; 14. Ambachtsch. Nieuwe Haven 95, tel. 113698; 15. Chr. Militair Te huis, Riouwstraat 59, tel. 557564; 16. Klatteweg 8, tel. 550930; 17. Doorniksestraat 1, tel. 552149; 18. Joh. van Oldenbarneveltlaan 79, tel. 551885; 19. Nachtegaalplein 11, tel. 321357; 20. Consistorie Regen- tessekerk, Weimarstraat 69, tel. 398789; 21. Bloemfonteinstraat 180, tel. 391098; 22. School Wouden bergstraat 2, tel. 398696; 23. Dal ton HBS, Aronskelkw., tel. 396415. Aanmelding werkkrachten: Voor zover nog noodzakelijk uit sluitend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, Prinsegracht. Aanvragen hulpverlening: Prinsessegracht 27, tel. 184790, 184791 en 184792. Aanbieding hulpverlening: (Materieel), Prinsessegracht 27, tel. zie boven. Aanbieding woningruinite: Stadhuis Kerkplein 3, tel. 115953. Aanbieding automobilisten col lecte etc. Stadhuis Kerkplein 3, tel. 115953. Aanbieding marconisten, radio zenders, etc. Bijzondere radiodienst PTT, tel. 773030. Aanbieding artsen: Parkweg 12, tel. 554835 (voor lopig voldoende aanwezig). Aanbieding materiaal: Schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken, Van Hogenhoucklaan 60, tel. 776890. Berichtendienst: Telefonische onbereikbaarheid van gebieden doorgeven aan R.V.D., Wassenaarseweg 40, tel. 183830. Aanvragen geestelijke (N.H.j hulp: Ds Gijsman. Koninginnegracht BI, telefoon 116306 (centraalpunt). dakpannen bekogeld. „Komen jullie ste- f", was de onvriendelijke vraag van lieden, die weigerden geëvacueerd te wor den. De overspannen toestand van de slachtoffers, vechtend om hun laatste be zit, maakte echter alles begrijpelijk. .De reddingsploeg heeft vier sloepen verloren. Naaldwijk op z'n best Aan de gemeentenaren van Naaldwijk werd het verzoek gericht levensmiddelen mis-beschikbaar te stellen voor de getroffen 'gebieden. Een uur na de oproep reed de eerste vj-achtwagen, volgeladen door de winkeliers, weg. B. en W. deden aan de raad het voorslei f 10.000 beschikbaar te stellen voor de watersnood. De raad ging hiermede niet accoord; hij verhoogde de gift tot f 20.000. Het door dieselmotoren gedreven gemaal bij Barendrecht is weer begon nen met het wegmalen van het water uit de Zuidpolder. Het lichtschip Goeree blijkt door de orkaan 15 mijl naar het Noord-Westen te zijn afgedreven. Aan de burgemeester van Mierlo, de heer A. H. Termeer is met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend. De schoenfabriek van de firma Gebroeders Leyten te Dongen is gister avond door brand verwoest. De schade wordt geraamd op f 300.000. Een Sea-Otter van de Kon. Marine brengt gewonden uit Nieuwekerke (op Schouwen-Duiveland) naar het vliegveld Valkenburg. Zaterdag slotbebandeliug van zaak tegen Oegstgeester financier Nadat de rechtbank ook vandaag weer vele getuigen heeft gehoord in de zaak tegen de Oegstgeester financier I. J. S. is er nog geen einde gekomen aan de behandeling. Zaterdag zal de rechtbank opnieuw deze zaak op de rol zetten en men hoopt dan klaar te komen. De tot nu gehoorde getuigen zijn er niet in geslaagd een duidelijk beeld te geven van de manipulaties van S. Hun verklaringen zijn dikwijls tegenstrijdig. Zo getuigde b.v. de secretaris van S., dat hij notulen opstelde, waarmede S. dan verder „werkte". De secretaresse van S. beweerde echter, dat ei- met de notu len niets onregelmatigs was gebeurd. Oorlog en Marine in Eerste Kamer Mr Wendelaar prijst Ir Staf „Heeft de minister reeds geprotesteerd tegen de moord met voorbedachte rade, welke Amerikaanse generaais op Korea plegen?" vroeg de communist Geugjes vanmorgen in de Eerste Kamer. „Dat behoort bij Buit. Zaken" zei de voorzitter, „wij zijn aan de begroting van Oorlog bezig". De spreker liep ook ver der wel erg langs en over de kant en moest herhaaldelijk tot de orde worden geroepen. Hij had het verder over de her bewapening van Duitsland in E.D.G.-ver- band, waarvan hij suprematie van de Duitsers vreesde en meende dat Neder land wel een ietwat vriendelijker houding tegen Sowjet-Rusland kan aannemen. De Legervoorlichtingsdienst maakt zich schuldig aan propaganda tegen Sowjet- Rusland. Soldij en kostwinnersvergoedingen achtte spr. te laag, de oorlogsuitgaven te hoog. Dus zullen de communisten tegen deze begroting stemmen. Het geld had beter besteed kunnen worden aan ver sterking van de zeeweringen en dijken, dan ware de ramp voorkomen. Thans moet worden voorkomen dat de ramp zich herhaalt. Daarvoor moeten de mil- lioenen worden besteed. Mr Wendelaar (WD) sprak er zijn spijt over uit, dat de liberalen zijn gepasseerd in de samenstelling van de Nationale Raad Welzijn Militairen, doch verheugde zich over de hulp die de militairen overal in de noodgebieden verlenen. Spr. heeft lof voor het beleid van minister Staf. de toestand van onze krijgsmacht is met sprongen omhoog gegaan, al zijn we nog niet waar wij wezen moeten. Ook uit het buitenland komen blijken van waarde ring voor de Nederlanders o.a. bij de oefening „Hold Fast". De militaire uitgaven zijn hoog. doch de jaren 1940'45 hebben geleerd dat de kosten van een bezetting veel hoger zijn. Zuinigheid dient echter betracht te wor den. ook bjj kazernebouw. Spr. vond de open ligging der kazernes bedenkelijk.. Mr Wendelaar: niet gerust Ook de heer Wendelaar bracht het verdedigen van Nederland bij eeh aan val ter sprake. Helemaal gerust is hij daaromtrent niet. Spr. was niet gerust over de bewape ning van de koopvaardijvloot. Evenmin over het te zwakke beroepskader. De versterking moet sneller gaan. Wat het materiaal betreft zijn er vele lacunes; de munitievoorraad dient aangevuld, de luchtafweer versterkt. Met de lucht macht zijn wij er ook nog lang niet. De Meteors zün niet modern genoeg. Waarom zijn de militaire vliegtuigen nog niet van her-ontstekers voorzien? Vooral de officierssalarissen zijn te laag. Ook hier zijn weer de middengroe pen de stiefkinderen. Militairen met tijdelijk dienstverband en anderen moe ten weten hoe lang zij in dienst gehou den worden. Onbillijk acht spr. het dat wanneer invalide militairen b.v. Indonesië gekomen trouwen, aan eventuele weduwen later geen pen sioenen wordt toegekend. Spr. vroeg of het inderdaad juist is. dat aan het Humanistisch Thuisfront voordelen zijn toegekend, die de andere thuisfronten niet hebben, zoals de heer Ruys de Beerenbrouck gisteren vertelde. Als dat juist is zou spr. zich daartegen verzetten. Een staatssecretaris voor de lucht macht vond de heer Algra (A.R.) niet nodig. Wordt wel rekening gehouden met de mogelijkheid van een enorme strategi sche aanval die de spoorwegen lam legt. de radio buiten dienst stelt, evenals havens en vliegvelden, en b.v. de mobi-1 lisatie onmogelijk maakt? Grote waardering heeft spr. voor de I oefeningen van de r .t. Reserve die zo realistisch mogelijk worden gemaakt. Grondige "verjonging van het officiers corps is nodig. Hij moet uitwijkmogelijk heden hebben. Snellere promotie dient mogelijk te worden gemaakt, met een carrière-planning, zoals b.v. bij de B.P.M. Tenslotte moet het mogelijk worden ge maakt dat officieren op latere leeftijd m het bedrijfsleven een plaats krijgen. Men zou het kunnen laten bekijken door een commissie uit het bedrijfsleven, het leger en het departement van Financiën. Een schandaal vindt spr. het dat kleine groepen militairen zich hebben ont trokken aan de oproep welke Zondag ochtend namens de generale staf werd gedaan. Zij vonden dat het wel zou los lopen en moesten door de politie worden opgehaald. Spr. hoopte dat deze mannen streng gestraft zullen worden. Hulde bracht spr. aan de troepen voor de wijze waarop zij aanpakken in de noodgebieden. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) trad op als pleitbezorger van het Humanistisch Verbond, waarop ook de vorige spreker een aanval had gedaan. De toenemende onkerkelijkheid doet het geestelijk ni hilisme toenemen. De groter wordende groep, die niets van de kerk weten wil, mag niet aan haar lot worden overge laten. Het humanisme tracht hen te be hoeden tegen verder afzakken naar het nihilisme. De heer Brandenburg (comm.) meen de de leiding van de voorzitter te moeten critïseren. Daarna critiseerde de com munist de uiteenzetting van de heer In 't Veld en de houding van de minister die t.o.v. de katholieken door de knieën is gegaan. (De vergadering duurt voort) Film over het leven van Aletta Jacobs Naar wij vernemen bereidt Profilti- Polygoon de vervaardiging van een film over het leven van Aletta Jacobs voor Men verwacht hiervoor de medewer king van vele vrouwenorganisaties, waarmede reeds dezer dagen besprekin gen zijn gevoerd, te verkrijgen. Werd Waterstaat te krap géhouden? In aansluiting op de beschouwing no pens de problemen van de waterkering en de samenwerking tussen de Rijkswa terstaat en de lagere organen wordt ons nog op het volgende gewezen: Voor de jaren 1948, 1949 en 1950 werd aan de Minister van Verkeer en Waterstaat bij de opstelling der begrotingen in totaal 400 millioen gulden minder toegestaan door de Minister van Financiën dan door Waterstaat voor haar werken noodzake lijk werd geacht. Met andere worden Waterstaat had niet de beschikking over voldoende geld voor aanleg, onderhoud, herstel e d. van dijken en duinen. Er werd minder gedaan dan de deskundigen als noodzakelijk beschouwden. Men kan de vraag stellen of een minister het met zijn verantwoordelijkheid kan rijmen, dat hij moet werken met aldus besnoeide begrotingen. Deze mededeling die ons van betrouw bare zijde gewerd, wijst op een toestand, waarop we in ander verband reeds meer malen de aandacht hebben gevestigd. Ondanks de voorheen ongekend hoge middelen, waarover de Regering na de oorlog kan beschikken, wordt op voor het openbaar welzijn noodzakelijke uit gaven besnoeid, door de veelheid van taken welke zij op zich neemt en die van zelfsprekend veel geld eisen. Dit vraagstuk, dat thans op een gruwe lijke en vanzelfsprekend door niemand gewenste wijze ons volk wordt opgedron gen, verdient bijzondere aandacht. Het is slechts op te lossen als men denkt en handelt in de politieke sfeer, dus door zich rekenschap te geven van wat in alle tijden gebleven zijn de fundamentele, de eerste opgaven van de boven het volk gestelde overheid. Het begrip hiervoor is niet in wijde kring aanwezig. Misschien dat het huidige gebeuren vele mensen hiervoor de ogen zal openen. Herhaling van stormvloed? Mr S. L. Haver schrijft ons: Dat men zich in Engeland voorbereidt op de gevaren van de springvloed, die 16 dezer wordt verwacht, is een daad van wijsheid, maar het bericht daarvan kan bij het publiek tot misvatting aanleiding geven. Statistieken wijzen uit, dat van de stormvloeden in de omgeving van spring vloed en in de omgeving van doodtij vallen. Evenals het op oud ijs licht vriest, kan een matige stormvloed thans de ramp nog ernstig verzwaren. Natuurlijk zijn de allerhoogste water standen voorgekomen, als drie factoren samenwerken, nl. springvloed, het dicht langs trekken bij N.W. wind van een diepe kern van lage druk en ten derde de winterhelft van het jaar, wanneer de zeeën op onze planeet iets hoger staan tengevolge van gesmolten ijs in de Zuid poolstreken. Zware N.W. storm zou in de gegeven omstandigheden reeds bij doodtij een nieuwe catastrophe kunnen veroorzaken en het publiek moet enerzijds besef heb ben van die mogelijkheid, terwijl ander zijds nog niet is te voorspellen, of de springvloed van 16 dezer bijzondere ge varen zal meebrengen, zodat het publiek die datum geenszins als een dreigend fatum dient te beschouwen. VISSERIJBERICHTEN Scheveningen, 4/2 Praai rapporten: Sch 28 kantjes, halve vleet; Sch 45 geen vangst; Sch 236, 12 kantjes, halve vleet (West-kust Ierland); Sch 250, 8 kantjes, halve vleet; Sch 35, 12 kantjes, halve vleet. Van de overige schepen geen be richt ontvangen. Heden aan de afslag, Sch 399 met 722 kisten verse haring, prijzen 14.50—13.20 per kist van 50 kg. Besommingen: Sch 399 9680, ongeveer 150 kisten van IJmuiden. De meeste kustvissers zijn ingeschakeld voor het reddingswerk, zodat deze week weinig vis verwacht wordt. Het opvissen van de in de Scheveninse haven gespoel de tonnen maakt goede vorderingen. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: Op de algemene begraafplaats te j Amsterdam werd het stoffelijk overschot van de res. luitenant-kolonel J. Rooden- burg, oud-voorzitter van de Ned Ver. i van res. officieren, ten grave gedragen. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: W. H. Stratema-Kars, z.; J. Koreman-Wassenaar, z.; W. Holtkamp- van den Assem, d.; W. van Rlj-van der Schans, z.; A. Tur-Toetene), z.; H. J. Sa- lomons-Vuijk, d.; J. M. Lops-Krooswijk, d.; G. Jagtman-Krab, d.; G. A. P. van Dee- nen-van Alphen, z.; M. F. M. Zegers-van Delft, z.\ C. A. M. van Dongen-Schutte, z.; J, M. Nleuwenkamp-Nieuwenhuizen, z.; K. Taai-Pronk, z.; Th. C. Adelaar-de Groot, z.; A. J. van Klink-van den Ent, d.; P. van Elleswijk-Hanja, z.; C. Plot-Aafjes, d.; J. J. Vrolljk-de Graaf, d,; C. J. Coene- Segers, z.; H. Bogaard-Roozendaal, z.; G. H. Snellaars-Amiabel, d.-, C. Westenbrink- Eerdmans, d.; N. C. Snijders-den Boon, d.; C. Tigchelaar-Abbenhuls, d.; L. H. Groen- van de Wetering, z.; A, Riemen-van der Tang, d.: M. de Ruiter-Strijker, d.; J. de Boer-Post, d.; J. W. M. van der Sluys- Nicolasen, z.; E. M. de Haan-Osseman, d.; F. Hoekstra-Lettinga, z.; J. F. M. v. Hek van Reijsen, d.; A. J. C. Keuzenkamp- Walther, z.\ V. Blom-Béka, z.: E. Dreissen- van Delft, z.; J. Ravestein-Moens, d. OVERLEDEN: J. P. van Koert, man van P. Hoogbruin, 47 j.; M. C. Metz, onge huwde vrouw, 51 j.; N. van Wingerden, vrouw, gehuwd geweest met C. Verdouw, 79 j.; W. P. Mos, man van M. Muurling, 60 j.; H. E. Vissers, vrouw van F. I. Metekohij, 39 C. T. C. Bonnet, vrouw, gehuwd geweest met A. Mansveld, S7 j.; H. J. de Moet, ongehuwde man, 59 j.; G. A. Jona, man van M. J. C. Bakker, 70 j.; H. L. Borsboom, man, gehuwd ge weest met J. van Hengelaar, SS j.; S. M. J. Verkerk, ongehuwde vrouw, 80 j.; J. M. I. A. Simons, man van A. P. J. M. Liveu, 72 j.; C. F. M. Groenewoud, vrouw, ge huwd geweest met J. Boom, 44 j.; H. J. Meijer, vrouw, gehuwd geweest met J. D. W. T. Abbink. 82 j.; M. Hogervorst, vrouw gehuwd geweest met C. van der Voort, 85 j.; A. D. Pabbruwe, vrouw, gehuwd geweest met W. H. Lieuwens, 75 5A. Legel, ongehuwde vrouw, S3 j.: L. J. Ro- mtjn, man van G. A. T. van Veen, 54 J,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2